Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημέρωση στα configs της Gcam από τον Maxazarov19 (MAZAR X8.1 for AGC9.2V13)
https://xdaforums.com/t/gcam.4652876/page-14#post-89679791

On 29/8/2024 at 2:33 ΜΜ, azaaza said:

Καλησπέρα στο forum θα ήθελα μια βοήθεια από όσους μπορούν να το κάνουν δεν θα σας πάρει πάνω από 30" !!!

Σε όλα τα προηγούμενα note & s ultra γίνεται κανονικά και το κειμενάκι στα ελληνικά... στο s24u βγάζει άλλη γλώσσα.. θέλω να δοκιμάσετε το παρακάτω..

Τη κάμερα πάνω από ένα ελληνικό κείμενο...

Πατάμε το (Τ) σάρωση κειμένου και μετά στις επιλογές

" προσθήκη σε σημείωση "

Και πες τε μου τι γλώσσα σας βγάζει

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καλησπέρα στο forum θα ήθελα μια βοήθεια από όσους μπορούν να το κάνουν δεν θα σας πάρει πάνω από 30" !!!

Σε όλα τα προηγούμενα note & s ultra γίνεται κανονικά και το κειμενάκι στα ελληνικά... στο s24u βγάζει άλλη γλώσσα.. θέλω να δοκιμάσετε το παρακάτω..

Τη κάμερα πάνω από ένα ελληνικό κείμενο...

Πατάμε το (Τ) σάρωση κειμένου και μετά στις επιλογές 

" προσθήκη σε σημείωση " 

Και πες τε μου τι γλώσσα σας βγάζει 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Ισπανικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις παρέλαβα το S24 Ultra και είπα να ελέγξω το ΙΜΕΙ σε μια σελίδα. Εκεί μου εμφάνισε το S/N της συσκευής και τον κωδικό του μοντέλου. Στο warranty status γράφει ότι είναι active και ότι αυτή λήγει 31 Ιουλίου 2025.

Φυσιολογικά πράγματα ή τσάμπα ασχολήθηκα; Ο μόνος λόγος που το έκανα ήταν για να ελέγξω την προέλευση του τηλεφώνου..

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, camel555 said:

Καλησπέρα, μόλις παρέλαβα το S24 Ultra και είπα να ελέγξω το ΙΜΕΙ σε μια σελίδα. Εκεί μου εμφάνισε το S/N της συσκευής και τον κωδικό του μοντέλου. Στο warranty status γράφει ότι είναι active και ότι αυτή λήγει 31 Ιουλίου 2025.

Φυσιολογικά πράγματα ή τσάμπα ασχολήθηκα; Ο μόνος λόγος που το έκανα ήταν για να ελέγξω την προέλευση του τηλεφώνου..

Πάρε αύριο τηλ τη samsung hellas να τους δώσεις το S/N και να δουν πότε έχει ενεργοποιηθεί η συσκευή. Αν ισχύει αυτό που λες, έχουν ανοίξει την συσκευή και την έχουν χρησιμοποιήσει (κοινώς συνδέθηκε στο ιντερνετ) όποτε και πήρε activation date.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, camel555 said:

Καλησπέρα, μόλις παρέλαβα το S24 Ultra και είπα να ελέγξω το ΙΜΕΙ σε μια σελίδα. Εκεί μου εμφάνισε το S/N της συσκευής και τον κωδικό του μοντέλου. Στο warranty status γράφει ότι είναι active και ότι αυτή λήγει 31 Ιουλίου 2025.

Φυσιολογικά πράγματα ή τσάμπα ασχολήθηκα; Ο μόνος λόγος που το έκανα ήταν για να ελέγξω την προέλευση του τηλεφώνου..

Φυσιολογικά δεν είναι γιατί αν ενεργοποίησε χθες τη συσκευή θα έπρεπε να λέει πως η εγγύηση λήγει στις 31/8/2026. Αν ειναι σωστές οι ενδείξεις που σου έβγαλε το  site  η συσκευή έχει ενεργοποιηθεί πέρσι το καλοκαίρι. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vastegial_74 said:

Φυσιολογικά δεν είναι γιατί αν ενεργοποίησε χθες τη συσκευή θα έπρεπε να λέει πως η εγγύηση λήγει στις 31/8/2026. Αν ειναι σωστές οι ενδείξεις που σου έβγαλε το  site  η συσκευή έχει ενεργοποιηθεί πέρσι το καλοκαίρι. 

Πώς ακριβώς ενεργοποιήθηκε το καλοκαίρι του 2023 ενώ κυκλοφόρησε τον Ιανουάριο του 2024; 😂

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, oregon said:

Πώς ακριβώς ενεργοποιήθηκε το καλοκαίρι του 2023 ενώ κυκλοφόρησε τον Ιανουάριο του 2024; 😂

Σωστά μ@λ@κι@ έγραψα 😂😂😂. Όπως και να 'χει φαίνεται πως έχει ενεργοποιηθεί ξανά αν οι ενδείξεις που πήρε ο φίλος είναι σωστές 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2024 at 4:22 ΜΜ, Gorge said:

Εγώ θα πήγαινα σε iphone και πριν το s24u το σκεφτόμουν αλλά με χαλάει αυτός ο αντικατοπτρισμος που εμφανίζετε στο βίντεο το βράδυ από τα φώτα. Αν δε κάποια έκδοση το φτιάξουν θα το σκεφτώ σοβαρά 

Κι εγώ σκεφτόμουν για  μήλο πριν το s24u όμως φοβάμαι τους περιορισμούς της apple.Η αλήθεια είναι ότι τα iphone μου αρέσουν πιο πολύ σε σχέση με τα τελευταία Sammy.Αυτο το τετράγωνο με το πενάκι στο λαιμό μου έχει κάτσει.Μεχρι s21ultra ήταν τοπ από εκεί και μετά με χαλάει σε ομορφιά.Θα συμφωνήσω όμως πως σε λογισμικό android και Sammy είναι 10/10.Και είναι και ο λόγος που πήρα αυτήν την παντοφλα που δεν είναι σε τπτ καλύτερο από το s21u μου.Ισα ίσα σε πολλά είναι και χειρότερο.

GALAXY S3,S4,S5, LG G3,GALAXY A5 και τωρα s10+:!:
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Ferb said:

Κι εγώ σκεφτόμουν για  μήλο πριν το s24u όμως φοβάμαι τους περιορισμούς της apple.Η αλήθεια είναι ότι τα iphone μου αρέσουν πιο πολύ σε σχέση με τα τελευταία Sammy.Αυτο το τετράγωνο με το πενάκι στο λαιμό μου έχει κάτσει.Μεχρι s21ultra ήταν τοπ από εκεί και μετά με χαλάει σε ομορφιά.Θα συμφωνήσω όμως πως σε λογισμικό android και Sammy είναι 10/10.Και είναι και ο λόγος που πήρα αυτήν την παντοφλα που δεν είναι σε τπτ καλύτερο από το s21u μου.Ισα ίσα σε πολλά είναι και χειρότερο.

Περιμενε το 25 που θα αιφονιζει περισσοτερο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikos_Mpl said:

Περιμενε το 25 που θα αιφονιζει περισσοτερο

Εγω απο renders που εχουν βγει νομίζω μοιάζει περισσότερο στο note 20 το απλο που είχε καμπυλωτες γωνίες παρα  σε iphone. 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, dimitris1090T said:

Εγω απο renders που εχουν βγει νομίζω μοιάζει περισσότερο στο note 20 το απλο που είχε καμπυλωτες γωνίες παρα  σε iphone. 

ε ναι το ιδιο λεμε, αφου θα εχει καμπυλες και θα φυγει απο το ορθογωνιο θα μοιαζει περισσοτερο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω κάνει την κλασική ρουτίνα όταν αποσυνδέομαι από ένα wifi να ανοίγουν τα δεδομένα και να μπαίνει 5g. Την τελευταία εβδομάδα αν αποσυνδεθώ ή κλείσω το wifi,αλλάζει σε 5g(έχω cosmote και έχω κρατήσει την παλιά ρουτίνα με wifi να είναι 2g) αλλά δεν ανοίγουν τα δεδομένα με συνέπεια να μην μπορώ να μπω στο internet (δεν το κάνει πάντα αυτό αλλά αρκετές φορές)! Παίζει να γίνεται βλακεία με τις αλλαγές που κάνει η cosmote.. 

Όταν κάνω επανεκκίνηση φτιάχνει. Τι προτείνετε να κάνω;

Να κάνω επαναφορά δικτύου ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο;; Στην επαναφορά το μόνο κακό είναι πως πρέπει να περάσω τους κωδικούς wifi και να κάνω σύζευξη σε blouetooth σωστά; Μπορώ να αποθηκεύσω κάπως τις ρυθμίσεις δικτύου έτσι ώστε να μην τα περνάω από την αρχή;

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Έχω το s21 ultra και γράφω κι εδώ γιατί το άλλο νήμα υπολειτουργεί! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, nikosz75013 said:

Παιδια καμια ενημέρωση  για το update; 

Δυστυχώς απογοήτευση από την Samsung, υπάρχει και πιθανότητα λένε κάποιοι leakers να πάει κατευθείαν στην OneUI 7.0 και να παρακάμψει την 6.1.1. Κάτι μου λέει ότι και τον Σεπτέμβριο θα δώσει μόνο ενημέρωση ασφαλείας και τπτ άλλο.

H Google θα κυκλοφορίσει το Android 15 τον Οκτώβριο που σημαίνει θα έχουμε καθυστερήσεις στα updates.

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, vwbestakos said:

Δυστυχώς απογοήτευση από την Samsung, υπάρχει και πιθανότητα λένε κάποιοι leakers να πάει κατευθείαν στην OneUI 7.0 και να παρακάμψει την 6.1.1. Κάτι μου λέει ότι και τον Σεπτέμβριο θα δώσει μόνο ενημέρωση ασφαλείας και τπτ άλλο.

H Google θα κυκλοφορίσει το Android 15 τον Οκτώβριο που σημαίνει θα έχουμε καθυστερήσεις στα updates.

Μάλλον θα δοθεί η 6.1.1, το θέμα είναι πως δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς πότε. Η 7.0 θα αργήσει ούτως ή άλλως πολύ παιδιά, συζητιέται ότι οι ΔΟΜΙΚΕΣ (beta) μπορεί να αρχίσουν μετά τις 15 του μήνα... Θα δούμε. 

Edited by nasosvasedis
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω τη βιασυνη,τοσο φοβερο και τρομερο θα ειναι αυτο το update?

Δε θα ερθει σε 1 μηνα,θα ερθει σε δυο !🤣

Edited by kek
Link to comment
Share on other sites

Περιέργεια πιο πολύ λόγο του ότι είναι το καθιερωμένο Update που κάνει κάθε χρόνο η εταιρία και αναβαθμίζει τις κάμερες. 

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύετε ότι θα δείτε διαφορά στις κάμερες. Τραβήξτε μερικές σταθερές λείψεις πριν το update κ μετά για να συγκρίνεται τις διαφορές ( αν δείτε.... ) ή δείτε μικρό διαφορές.  

Link to comment
Share on other sites

μολις ηρθαν τα buds3 pro. με 6.1.1 λεει θα χει καλυτερο codec στις κλησεις... οποτε περιμενουμε!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2024 at 1:24 ΜΜ, camel555 said:

Σας ευχαριστώ όλους, θα πάρω αύριο την Samsung να μάθω.

Μετά από αρκετό κόπο, μου επιβεβαίωσε η Samsung ότι το κινητό προορίζεται για την χώρα της Ρουμανίας και ως εκ τούτου καλύπτομαι από διετή πανευρωπαϊκή εγγύηση. Οπότε όλα καλά, ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι ανάμεσα στην ζελατίνα της Samsung και τα τζαμάκια τις Spigen Glas.tr ”ez Fit”. Τις μειωμένες αντανακλάσεις, μόνο η ζελατίνα τελικά τις προσφέρει; Τα τζαμάκια, τι διαφορά έχουν από ένα κινητό χωρίς την έξτρα επίστρωση; Σε τεστ πάντως που έκανα με Oneplus 12, υπήρχε διαφορά αλλά δεν ήταν τόσο χαοτική.

Και τέλος, η εναλλαγή vivid σε natural στο screen mode, διορθώθηκε τελικά;

Edited by camel555
Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα ενα τζαμακι της πλακας, περιμενω το σπιγκεν, και η διαφορα στην αίσθηση τηε οθονης ειναι τρομακτικα καλύτερη απο οτι με την μεβρανη της σαμυ.... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, koloko said:

Εγω εβαλα ενα τζαμακι της πλακας, περιμενω το σπιγκεν, και η διαφορα στην αίσθηση τηε οθονης ειναι τρομακτικα καλύτερη απο οτι με την μεβρανη της σαμυ.... 

Μόλις τοποθέτησα το τζαμάκι της Spigen και δεινοπάθησα αρχικά να ξεκλειδώσω με το αποτύπωμα... Εννοείται ότι πέρασα αμέσως καινούργιο και έχει χαθεί η αμεσότητα του αποτυπώματος, πολλές δε φορές δεν το "πιάνει". Πατάω με περισσότερη δύναμη όπως γράφει στις οδηγίες. Εν ολίγοις καθυστερεί να το διαβάσει, όταν το κάνει δεκτό.

Το χειρότερο από όλα είναι ότι επειδή φοράω πολωτικά γυαλιά ηλίου, η οθόνη με το τζάμι της Spigen έχει πάρει μια πράσινη απόχρωση... Τόσο έντονη και εκνευριστική που δεν είχα την διάθεση να δω εάν αυξήθηκαν οι αντανακλάσεις όπως λένε.

Υπόψιν ότι πριν το Spigen δεν είχα τίποτα φορέσει στη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, καινούργιος στο forum. Σήμερα παρέλαβα και εγώ το θηρίο σε μαύρο χρώμα 12/512 προερχόμενος απο το s21 ultra. Θέλω λίγο την βοήθεια σας αν μπορείτε σχετικά με 2 ερωτήσεις-προβληματισμούς που έχω.

1) Σχετικά με την πρώτη φόρτιση τι είναι πιο σωστό να κάνουμε και για την υγεία της μπαταρίας; να το φορτισω κλειστό με αργό φορτιστή για 12 ώρες, να το φορτίσω ανοιχτό, να το ανοίξω να του φάω την μπαταρία και μετά να το φορτίσω;τι ισχύει;

2) Επείδη δεν έχω χρόνο καθόλου (λόγω μπέμπας) να το στήσω το κινητό απο την αρχή λέω να χρησιμοποιήσω το smart switch(δεν το έχω δουλέψει). Όσοι το έχετε κάνει με αυτό τον τρόπο αντιμετωπίσατε κανένα θέμα με lag, crash συσκευής ή εφαρμογών και με την απόδοση της μπαταρίας; Μεταφέρονται τα πάντα και τις ρυθμίσεις του παλιού στο καινόυργιο; 

Ευχαριστώ πολύ και συγνωμη για το μεγάλο post. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...