Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κάνει στο video mode και έχει να κάνει με την εναλλαγή της κάμερας στο zoom in και όχι μόνο σε κοντινά αντικείμενα αλλά γενικά, αλλάζει και ο φωτισμός...

Δεν ξέρω τι να πω, η πλάκα είναι όμως πως βλέπω βίντεο που είχα τραβήξει με το S23 Ultra και το έκανε κι εκεί, στιγμιαία στο zoom in, σαν να αλλάζει κάμερα ή/και εστίαση, στο zoom out φυσικά δεν συμβαίνει το ίδιο... 

Πολύ φοβάμαι ότι και η συσκευή να αλλαχθεί, θα το κάνει και το καινούριο, προφανώς υπάρχει πρόβλημα στην ομαλή εναλλαγή κάμερας - εστίασης στο zoom in ώστε να μην το καταλαβαίνει το ανθρώπινο μάτι. 

  

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Οπως ανέφερα και παραπάνω και το δικό μου, έχει το ιδιο θέμα;. κι αν στην φωτογραφία δεν ενοχλεί, στο βίντεο φαίνεται και είναι άσχημο όταν ζουμάρω. Δηλαδή πρέπει κάθε φορά να μοτάρω το βίντεο για να φαίνεται σβστό?

Δεν έχει επίσης μεγάλη αλλαγή όταν στο camera assistant βάζω το Auto switch lens στο on, όπως διάβασα σε αρκετά sites. Δεν ξέρω αν διορθώνεται με software update ή είναι τελικά πρόβλημα hardware, όπως λένε σε ξένα sites.

Για εμένα αυτό είναι αρκετά μεγάλο πρόβλημα, ιδαίτερα όταν δίνεις τόσα χρήματα για το καλύτερο - υποτίθεται - κινητό όχι μονο της εταιρίας, αλλά και της αγοράς.  

Edited by gmathio
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη στο βιντεο στο twitter δεν εχει διπλα το "Διορθωμενο Zoom-in" ??? Ετσι πρεπει να λειτουργει...

Link to comment
Share on other sites

Στο camera assistant το "αυτόματη εναλλαγή φακού" δεν κάνει καμία διαφορά.

Μάλλον η Samsung φαίνεται να έχει χάσει έδαφος στην κούρσα της τεχνολογίας στις κάμερες... 

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, yorgos00 said:

Το αίωνιο θέμα με το αργό κλείστρο και τις κουνημένες φωτογραφίες σε κινούμενα αντικείμενα (παιδιά, σκυλιά κλπ) το έχουν διορθώσει καθόλου ή τα ίδια; Και μη μου πείτε για τις βελτιώσεις μέσω του Camera Assistant. Μιλάω για ουσιαστική βελτιώση...

Δυστυχώς .... ΌΧΙ ! -->>  https://www.androidauthority.com/samsung-galaxy-s24-ultra-camera-moving-pets-3409393/

31 minutes ago, jimmis11 said:

Το κάνει στο video mode και έχει να κάνει με την εναλλαγή της κάμερας στο zoom in και όχι μόνο σε κοντινά αντικείμενα αλλά γενικά, αλλάζει και ο φωτισμός...

Δεν ξέρω τι να πω, η πλάκα είναι όμως πως βλέπω βίντεο που είχα τραβήξει με το S23 Ultra και το έκανε κι εκεί, στιγμιαία στο zoom in, σαν να αλλάζει κάμερα ή/και εστίαση, στο zoom out φυσικά δεν συμβαίνει το ίδιο... 

Πολύ φοβάμαι ότι και η συσκευή να αλλαχθεί, θα το κάνει και το καινούριο, προφανώς υπάρχει πρόβλημα στην ομαλή εναλλαγή κάμερας - εστίασης στο zoom in ώστε να μην το καταλαβαίνει το ανθρώπινο μάτι. 

  

Μην παρασύρεστε με την Ινδία που έγραψαν πως η Samsung το παραδέχτηκε και τους το άλλαξε ( ή θα τους ενημερώσει τι θα γίνει ), εδώ στην Ελλάδα δεν θυμάμαι ποτέ να έγινε αντικατάσταση συσκευής σε παρόμοιες καταστάσεις!  Είναι σίγουρο πως θα ξαμολήσει η Samsung όσους έχει και δεν έχει, για να μας πείσουν ότι έτσι είναι το φυσιολογικό, με τα κλείστρα, με την εναλλαγή των φακών, με τον ανάδρομο και κτλ κτλ..

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, hasiotis_john said:

Δυστυχώς .... ΌΧΙ ! -->>  https://www.androidauthority.com/samsung-galaxy-s24-ultra-camera-moving-pets-3409393/

Μην παρασύρεστε με την Ινδία που έγραψαν πως η Samsung το παραδέχτηκε και τους το άλλαξε ( ή θα τους ενημερώσει τι θα γίνει ), εδώ στην Ελλάδα δεν θυμάμαι ποτέ να έγινε αντικατάσταση συσκευής σε παρόμοιες καταστάσεις!  Είναι σίγουρο πως θα ξαμολήσει η Samsung όσους έχει και δεν έχει, για να μας πείσουν ότι έτσι είναι το φυσιολογικό, με τα κλείστρα, με την εναλλαγή των φακών, με τον ανάδρομο και κτλ κτλ..

το επιβεβαιώνω και εγώ...τα ίδια και τα ίδια...σε σημείο που όταν πήρα το s22 ultra ήμουν έτοιμος να ξαναγυρίσω σε apple αμέσως..βέβαια με κράτησε όλο το υπόλοιπο πακέτο...αλλά είναι λυπηρό να βλέπεις τα ίδια και τα ίδια κάθε χρόνο σε αυτόν τον τομέα. Σας μιλάω ειλικρινά, με το Iphone 7 plus!!! είχα πολύ μικρότερο θέμα σε κινούμενα κατοικίδια/ανθρώπους

 

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikosaek2121 said:

 

Screenshot_20240204_202750_Reddit.jpg

ρε παιδια διαβαστε τα σχολια πιο πριν.... το κανει ΚΑΙ οταν εχεις ενεργοποιημενη την αυτοματη επιλογη φακου ΚΑΙ οταν δεν την εχεις... οποτε αυτο ΔΕΝ ισχυει

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, godjet1 said:

Αν θες να καταλαβαίνεις διαφορές τότε πρέπει να αλλάζεις κάθε πέντε χρόνια κινητό

 

Μπορεί να τον απολύσουν να μην εχει μια και να μένει κάτω από γέφυρα😅

 

Το note που έστειλα πίσω κολλούσε και έμενε στα χέρια μου από τον πολυμερισμό.

Γενικά τα πλεονεκτήματα είναι υπαρκτά ο καθένας σταθμίζει αν τα θρλρι  ή όχι αλλά δεν μπορούμε να τα εξαλείψουμε

Εσύ τώρα πιστεύεις ότι θα δεις διάφορες σε ταχύτητα στην καθημερινή χρήση μεταξύ gen2 και gen3?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, dextergsxr said:

ρε παιδια διαβαστε τα σχολια πιο πριν.... το κανει ΚΑΙ οταν εχεις ενεργοποιημενη την αυτοματη επιλογη φακου ΚΑΙ οταν δεν την εχεις... οποτε αυτο ΔΕΝ ισχυει

Το έκανε & το S23 ultra εμένα και τώρα το S24 τι να πω δεν ξέρω, διάβασα ότι και το Iphone το κάνει και είναι λογικό διότι γίνεται εναλλαγή φακού, ίσως είναι θέμα Sowtware. Τι να πω για δοκιμάστε αύριο στο Service να δούμε τι θα σας πουν παιδιά. 

Screenshot_20240204_210638_Reddit.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Athkatla said:

Τι ώρα ανοίγει να μαζευτούμε ολοι μαζί ; :classic_biggrin: 

Παίζει και όλα τα galaxy s24 κινητά στην Ελλάδα να θέλουν αντικατάσταση 🤣🤣🤣🤣🤣😂😂

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Konstantine73 said:

Εσύ τώρα πιστεύεις ότι θα δεις διάφορες σε ταχύτητα στην καθημερινή χρήση μεταξύ gen2 και gen3?

Οποτε επειδη δεν θα δω διαφορες παυει να  ειναι ενα πλεονεκτημα ? Αυτο αντιτίθεται στην εξελιξη της τεχνολογιας .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου,

 

Έχοντας χρησιμοποιήσει τη συσκευή για δύο ημέρες, είμαι έτοιμος να εγκαταστήσω την κάρτα SIM. Η μόνη λειτουργία που δεν με ικανοποίησε ήταν το Face ID, πιθανώς επειδή προέρχομαι από iPhone. Ο συνδυασμός του Face ID με το δακτυλικό αποτύπωμα ήταν ενοχλητικός, οπότε επέλεξα να χρησιμοποιώ μόνο το δακτυλικό αποτύπωμα, το οποίο λειτουργεί άψογα.

 

Δεν θα αναφερθώ εκτενώς στις οθόνες, τις κάμερες, το ζουμ και τα συναφή χαρακτηριστικά. Ενώ μπορεί να μην είναι τέλεια, αναμένεται να βελτιωθούν μελλοντικά. Ο κύριος λόγος που επέλεξα το συγκεκριμένο κινητό είναι επειδή το θεωρώ το πιο ολοκληρωμένο πακέτο στο Android και ταυτόχρονα το πιο ασφαλές.

 

Είχα κάποιες αμφιβολίες σχετικά με τις λειτουργίες smart home, αλλά λειτουργούν άψογα, τουλάχιστον στις συσκευές που διαθέτω. Επιπλέον, το Samsung Pass είναι αρκετά καλό αν το συνηθίσει κανείς.

 

Τέλος, τώρα που η συσκευή έχει γίνει επίπεδη, ξεφεύγει από το design που είχε υιοθετήσει και ο κάθε Κινέζος κατασκευαστής.

 

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

 

Στυλ γραφής από AI, τσάμπα την πλήρωσα; Χαχα

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, anastasg said:

Αρχικά να πω ότι δεν έχω εμπειρία από το S23 ultra αλλά απ'οτι αναφέρουν εδώ αλλά και σε συγκριτικά στο διαδίκτυο πιθανόν να μην αξίζει τον κόπο ή αλλαγή. 

Επιπλέον, από την στιγμή που δεν έδωσες το s23 ώστε να πας σε προπαραγγελία του s24 ultra, ώστε να επωφεληθείς των εκπτώσεων η χασούρα των €500 δεν είναι αμελητέα! 

Εγώ στην θέση σου δεν θα το άλλαζα εφόσον μου κάλυπτε τις ανάγκες μου. Ξέρω η επιθυμία για το καινούριο είναι μεγάλη αλλά συνηθίζεται. Προσωπικά αλλάζω ναυαρχίδα κάθε 3-3,5 χρόνια ώστε να βλέπω σημαντικές διαφορές και να κάνω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόσβεση των χρημάτων. 

Βέβαια εσύ θα κρίνεις καλύτερα και θα πράξεις αναλόγως 🙂

Η διαφορά και η χασούρα είναι σχετική για του κάθε ένα το πορτοφολι !! Σήμερα μιλούσα με έναν φίλο πήρε μια Porsche πριν 4 μήνες 108.000€ κασέρι.  Και σε 4 μήνες το πούλησε 90000€ και δεν έχει θέμα.  Οπότε η χασούρα είναι σχετική και ανάλογα πόσο γουστάρεις αυτό που θα πάρεις εγώ πήρα ένα iphone 15 pro max 1tb 1800 και αν το πουλήσω τώρα 1600 τυχεροσ θα είμαι και ένα 15 pro 1tb το πήρα 1700 το έδωσα 1500...έτσι είναι αυτά ότι παίρνεις χάνει αξία κάθε μέρα 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το zoom με την κάμερα σε εμένα δεν το κάνει το δοκίμασα και φώτο  και σε βίντεο

Κατασκευή το DevCheck βγάζει 15 Δεκεμβρίου απο το εργοστάσιο.

Σε πολλά βίντεο που είδα θεωρώ πως δεν είναι σοβαρό πρόβλημα για αντικατάσταση συσκευής οπότε μην περιμένετε απο την Sammy να σας αντικαταστήσει την συσκευή αν έχετε παρόμοιο τρεμοπαίξιμο ή θολούρα με την εναλλαγή των φακών του ζουμ. 

Η μικρή μετακίνηση εικόνας που έχει με τις εναλλαγές του φακού δεν επηρεάζει την ποιότητα της εικόνας το αποτέλεσμα είναι αυτό που θα έπρεπε. 

Παντως το θέμα έχει πάρει πολύ μεγάλες διαστάσεις υπάρχει μεγάλη μάζα που έχουν αυτό το θέμα με τις κάμερες στο ζοομ.

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, lefteriskoy said:

Ο μονος λογος που πηγα απο το 23 στο 24 ηταν η επιπεδη οθονη. Περιμενα αυτο το δωρο χρονια τωρα. Σημερα εφαγε την πρωτη τουμπα του και δεν επαθε τιποτα. Με το 23 ηδη θα ειχα αλλαξει προστασια οθονης. Και το γεγονος οτι εδωσα το 23 στη γυναικα μου οποτε εχουμε και οι δυο νεα κινητα τωρα. Αν σε ικανοποιει το 23 δεν υπαρχει λογος να πας στο 24. Δεν προκειται να δεις διαφορες. Αν και σημερα που ειχε ηλιο και ανεβασε max φωτεινοτητα επαθα πλακα. Δεν εχω ξαναδει τοσο καθαρα κατω απο ηλιο και ας ειχα προστασια οθονης που ακυρωνει την antiglare ιδιοτητα της οθονης. Σε γενικες γραμμες ομως διαφορές δεν θα δεις.  

Ποια προστασία έχεις βάλει φίλε στην οθόνη;; 

Είμαι ανάμεσα στη μεμβράνη της samsung και το whitestone dome που έχω τωρα στο s23 ultra και είμαι φουλ ευχαριστημένος! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Gorge said:

Αν στο δώσουν φέτος αυτό, τι θα έχουν να δώσουν στο επόμενο;

Έχεις κάποιες πληροφορίες οι οποίες να λένε ότι samsung θα αφήσει το στυλ με τις γωνίες που έχει υιοθετήσει τόσα χρόνια στη σειρά note για να πάει σε ποιο στρογγυλεμένες άκρες?

3 ώρες πριν, godjet1 said:

Οποτε επειδη δεν θα δω διαφορες παυει να  ειναι ενα πλεονεκτημα ? Αυτο αντιτίθεται στην εξελιξη της τεχνολογιας .

Εάν έρχεσαι από αρχαία συσκευή σαφώς και θα δεις διαφορές... Εάν έχεις  το 23 ultra δεν θα δεις καμία

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο παιδιά στο Video το κάνει την ημέρα δεν φαινόταν, αλλά βράδυ φαίνεται αισθητά το πρόβλημα με το Ζoom. 

Αμφιβάλω αν η Samsung Ηellas προχωρήσει βέβαια σε αντικατάσταση θα έπρεπε όμως. 

Αύριο πέφτει τηλέφωνο αμέσως στα κεντρικά.

https://www.veed.io/edit/6535546e-be4d-4de5-acda-6bc640f97093/video

 

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, vwbestakos said:

Ακυρο παιδιά στο Video το κάνει την ημέρα δεν φαινόταν, αλλά βράδυ φαίνεται αισθητά το πρόβλημα με το Ζoom. 

Αμφιβάλω αν η Samsung Ηellas προχωρήσει βέβαια σε αντικατάσταση θα έπρεπε όμως. 

Αύριο πέφτει τηλέφωνο αμέσως στα κεντρικά.

https://www.veed.io/edit/6535546e-be4d-4de5-acda-6bc640f97093/video

 

Καλημέρα. Ρε παιδιά εγώ το θυμάμαι να συμβαίνει και στο S23U αυτό. Νομίζω ότι έχει δημιουργηθεί ένα θέμα εκεί που δεν υπάρχει. Ίσως δεν είναι τόσο smooth η μετάβαση ανάμεσα στους φακούς του κινητού στο βίντεο και μπορεί (ίσως;) να διορθωθεί με ενημέρωση που θα κάνει ένα animation πιο ομαλό. Αλλά και πάλι, ας μην τρελαινόμαστε... Η κάμερα του κινητού στις περισσότερες συνθήκες είναι καλύτερη από τον προκάτοχό του. Και με κάποιες ενημερώσεις θεωρώ θα στρώσει περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, vwbestakos said:

Ακυρο παιδιά στο Video το κάνει την ημέρα δεν φαινόταν, αλλά βράδυ φαίνεται αισθητά το πρόβλημα με το Ζoom. 

Αμφιβάλω αν η Samsung Ηellas προχωρήσει βέβαια σε αντικατάσταση θα έπρεπε όμως. 

Αύριο πέφτει τηλέφωνο αμέσως στα κεντρικά.

https://www.veed.io/edit/6535546e-be4d-4de5-acda-6bc640f97093/video

 

το διαβάζω αυτο εδώ και μέρες...στ s23u το έκανε σπάνια και οχι τοσο βιασμενα...δεν πιστεύω ουτε οτι θα στο αντικαταστησουν άμεσα αλλα ούτε οτι θα ξέρουν να σ απαντήσουν...άποψη μου(πάντα) να περιμένεις κανα update και να δεις στο εξωτερικό τι λενε...εδω στην Samsung θα σ πουν οτι δουλεύει έτσι 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω πως η οθόνη είναι κορυφή κάτω από τον ήλιο.

Δηλαδή με το s23u υπήρχε θέμα να διαβάσεις την οθόνη κάτω από τον ήλιο. ;

Μην τρελαθούμε τώρα και να το παρουσιάζουμε σαν πλεονέκτημα

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, arxontas2323 said:

το διαβάζω αυτο εδώ και μέρες...στ s23u το έκανε σπάνια και οχι τοσο βιασμενα...δεν πιστεύω ουτε οτι θα στο αντικαταστησουν άμεσα αλλα ούτε οτι θα ξέρουν να σ απαντήσουν...άποψη μου(πάντα) να περιμένεις κανα update και να δεις στο εξωτερικό τι λενε...εδω στην Samsung θα σ πουν οτι δουλεύει έτσι 

Καλημέρα! Ποτέ δεν είχα συσκευή της Samsung να κάνει αυτό το σπάσιμο στην εικόνα στο ζοομ για εμένα είναι πρόβλημα και είναι εμφανές όταν τραβάς Video και κάνεις ζοομ δεν δικαιολογείται στην τιμή αυτή της συσκευής και μιλάμε για ναυαρχίδα της Samsung να βγαίνει στην παραγωγή με αυτό το ελάττωμα απαράδεκτη. 

Στην Samsung UK άρχησαν ήδη οι πρώτες εγκρίσεις αντικατάστασης συσκευών με αυτό το πρόβλημα η Samsung παραδέχτηκε οτι είναι πρόβλημα Hardware των καμερών και δεν διορθώνεται με αναβάθμιση λογισμικού.

https://eu.community.samsung.com/t5/galaxy-s24-series/uk-s24-ultra-replacement/td-p/9081506

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, nasosvasedis said:

Καλημέρα. Ρε παιδιά εγώ το θυμάμαι να συμβαίνει και στο S23U αυτό. Νομίζω ότι έχει δημιουργηθεί ένα θέμα εκεί που δεν υπάρχει. Ίσως δεν είναι τόσο smooth η μετάβαση ανάμεσα στους φακούς του κινητού στο βίντεο και μπορεί (ίσως;) να διορθωθεί με ενημέρωση που θα κάνει ένα animation πιο ομαλό. Αλλά και πάλι, ας μην τρελαινόμαστε... Η κάμερα του κινητού στις περισσότερες συνθήκες είναι καλύτερη από τον προκάτοχό του. Και με κάποιες ενημερώσεις θεωρώ θα στρώσει περισσότερο. 

Αυτό βλέπω και εγώ ότι ψαχνόμαστε γενικά τι θα βρούμε. 

Αυτό με το ζουμ το κάνει και το s21u μου και πιο πάνω ένα παιδί είπε ότι το κάνει και το pixel8. 

Και το δικό μου το κάνει αλλά δεν είναι κάτι ενοχλητικό. Ανάλογα την σκηνή και ανάλογα την απόσταση και τον φωτισμό θα φανεί περισσότερο ή λιγότερο. 

Όσοι θέλετε να τα επιστρέψετε ας το κάνετε και παρακαλώ ενημερώστε μας για το αποτέλεσμα. 

Προσωπικά δε θα έμπαινα στην διαδικασία γιατί δεν ξέρω αν το επόμενο που θα πάρω έχει πάλι το ίδιο "πρόβλημα" ή και κάτι άλλο. Και θα κάνω αυτό το πήγαινε έλα συνέχεια. 

Μπορεί όσοι έχετε που λέτε θέμα να είναι πιο έντονο δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...