Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, Eri_1 said:

Καλησπέρα, κι εγώ το έλαβα σήμερα. Μου αρέσει πολύ η οθόνη, μου θυμίζει το e-reader μου κατά κάποιο τρόπο, πολύ ξεκούραστη.

Έχω ένα θεματάκι και είπα να το μοιραστώ μαζί σας, μήπως το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος.

Με το που το άνοιξα αισθάνθηκα ότι θερμαίνεται γρήγορα και πιο εύκολα απ' ό,τι έχω συνηθίσει.

Είναι στα πλαίσια της ανακατανομής θερμότητας, χρειάζεται να προσαρμοστεί η μπαταρία στη χρήση ή είναι κάποιο θέμα που χρειάζεται επιδιόρθωση; Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Το έπαθα κι εγώ, την ώρα που έκανα τη μεταφορά με το samsung smart switch θερμανθηκε υπερβολικά κάποια στιγμή. 

Και μετά σε κάποια άσχετη φάση, άλλη μια φορά επίσης. 

Στην πισω μερια, ψηλα, εκεί δίπλα από τις κάμερες. 

 Εγώ υπέθεσα μήπως λόγω του καινούργιου vapor chamber και των νεων υλικων, κάνει πολύ καλή απαγωγή θερμότητας από τη cpu, κρατάει τη cpu σε καλή θερμοκρασία, αλλά νιώθουμε τη θερμότητα που διώχνει επιτυχημένα έξω. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, hasiotis_john said:

Εντάξει, το Χ100 είναι ένα εφέ που απλά το έχεις στο κινητό για να το δεις την πρώτη φορά να κάνεις την πλάκα σου και μετά δεν το χρησιμοποιείς ξανά! Μην μου πει κάποιος ότι θα κράταγε στην συλλογή του, ακόμα και την πρώτη του s23 ultra.
Το Χ5 θα είχε ενδιαφέρον μεταξύ των 2 μοντέλων, που είναι και το πιο συχνό ζουμ που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητα, εκεί θα έδειχνε τα δόντια του το s24 Ultra!

Δείτε εδώ τι εννοώ ... https://www.sammobile.com/news/galaxy-s24-ultra-vs-galaxy-s23-ultra-zoom-quality/

Στο x5 και τα δύο έχουν οπτικο ζουμ... Νομίζω ότι στο x10 είναι το ενδιαφέρον καθώς το 23 έχει οπτικό και το 24 ψηφιακό

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, sattack said:

Το έπαθα κι εγώ, την ώρα που έκανα τη μεταφορά με το samsung smart switch θερμανθηκε υπερβολικά κάποια στιγμή. 

Και μετά σε κάποια άσχετη φάση, άλλη μια φορά επίσης. 

Στην πισω μερια, ψηλα, εκεί δίπλα από τις κάμερες. 

 Εγώ υπέθεσα μήπως λόγω του καινούργιου vapor chamber και των νεων υλικων, κάνει πολύ καλή απαγωγή θερμότητας από τη cpu, κρατάει τη cpu σε καλή θερμοκρασία, αλλά νιώθουμε τη θερμότητα που διώχνει επιτυχημένα έξω. 

Θεωρώ ότι είναι μέχρι να στρώσει το κινητό. Με το s23 ultra ούτε μέσα στο κατακαλόκαιρο δεν έχω θέμα...καλή η απαγωγή θερμότητας αλλά αν ζεματάει με αυτές τις θερμοκρασίες, το καλοκαίρι στην παραλία θα βράζεις σαλέπι...

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

Καλού κακού παρήγγειλα ένα μίνι ανεμιστηράκι κινητού για το καλοκαίρι! Μπορεί να είναι λίγο καγκούρικο ή να βγει μάπα αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ! 

Βέβαια μακάρι να έχει διορθωθεί μέχρι τότε 

Screenshot_20240201-171630.jpg

2 minutes ago, Eri_1 said:

Καλού κακού παρήγγειλα ένα μίνι ανεμιστηράκι κινητού για το καλοκαίρι! Μπορεί να είναι λίγο καγκούρικο ή να βγει μάπα αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ! 

Βέβαια μακάρι να έχει διορθωθεί μέχρι τότε 

Screenshot_20240201-171630.jpg

Εννοείται ότι δεν πάιρνουμε κινητό τέτοιας αξίας για να βάλουμε ανεμιστηράκι, θα ήταν αστείο, απλώς εγώ προσωπικά δεν μπορώ καθόλου την αίσθηση του θερμού κινητού το καλοκαίρι, ειδικά όταν οδηγώ και έξω είναι καμίνι. 

:X
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Rospy7 said:

Για να δούμε πλησιάζει το update.

SmartSelect_20240201_174554_X.jpg

Και πολύ έχει αργήσει θα πω εγώ για πρώτο update...

Link to comment
Share on other sites

Όπως έλεγα και πέρσι και το είπα πιο πριν, πρέπει να βελτιώσουν την ταχύτητα στις διαδικασίες τους.

 

Έχει περάσει μια εβδομάδα απ όταν περέδωσα τη συσκευή, και μόλις πριν 1 ώρα μου ήρθε ειδοποίηση από το το Samsung e-store ότι πραγματοποιείται η αλλαγή.

 

image.thumb.png.8be43be148bfb2cb31e1c95256c71af7.png

 

image.png.0efc21e43059ce45c35878966569017f.png

 

Δεν έχω προς το παρόν κάποιο παράπονο απ την επικοινωνία και την αντιμετώπιση, αλλά θα ήθελα να μην θυμίζει δημόσιο στον χρόνο αντίδρασης τους. 

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, dextergsxr said:

Ρε παιδιά σε εσάς η μπαταρία έχει στρώσει??? Κρατάει???

Εμένα όχι ακόμα δυστυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nasosvasedis said:

Εμένα όχι ακόμα δυστυχώς. 

πιστεύω ότι βιαστήκανε να το βγάλουνε το κινητό για να αρπάξουνε μερίδιο από τα iphone. Υπάρχουν θεματάκια σε αρκετούς τομείς. Το s23 ultra επουδενί δεν είχε τέτοια θέματα (ειδικά στην μπαταρία) day one

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, OverClocker said:

Όπως έλεγα και πέρσι και το είπα πιο πριν, πρέπει να βελτιώσουν την ταχύτητα στις διαδικασίες τους.

 

Έχει περάσει μια εβδομάδα απ όταν περέδωσα τη συσκευή, και μόλις πριν 1 ώρα μου ήρθε ειδοποίηση από το το Samsung e-store ότι πραγματοποιείται η αλλαγή.

 

image.thumb.png.8be43be148bfb2cb31e1c95256c71af7.png

 

image.png.0efc21e43059ce45c35878966569017f.png

 

Δεν έχω προς το παρόν κάποιο παράπονο απ την επικοινωνία και την αντιμετώπιση, αλλά θα ήθελα να μην θυμίζει δημόσιο στον χρόνο αντίδρασης τους. 

Αντικατάσταση συσκευης δεν υποτίθεται ότι είναι? Λάθος έχω καταλάβει?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Dark_Lord said:

πιστεύω ότι βιαστήκανε να το βγάλουνε το κινητό για να αρπάξουνε μερίδιο από τα iphone. Υπάρχουν θεματάκια σε αρκετούς τομείς. Το s23 ultra επουδενί δεν είχε τέτοια θέματα (ειδικά στην μπαταρία) day one

Συμφωνώ απόλυτα. Σήμερα ειδικά βλέπω χωρίς ιδιαίτερη χρήση να πέφτουν κάτι 3-4% χωρίς να το καταλάβω και λέω "τι έγινε ρε παιδιά";

Ελπίζω το update να σώσει πολλά πραγματάκια. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nasosvasedis said:

Συμφωνώ απόλυτα. Σήμερα ειδικά βλέπω χωρίς ιδιαίτερη χρήση να πέφτουν κάτι 3-4% χωρίς να το καταλάβω και λέω "τι έγινε ρε παιδιά";

Ελπίζω το update να σώσει πολλά πραγματάκια. 

εχω ακριβως την ιδια εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια δεν με βπλεψε καθόλου η φωνητική εισαγωγή του . Ρίζα συνηθίσει στο iphone και με δυσκολεύει 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Αντικατάσταση συσκευης δεν υποτίθεται ότι είναι? Λάθος έχω καταλάβει?

Ναι, αντικατάσταση.

Απ ότι φαίνεται όμως κάπου περιπλέκεται το πράγμα είτε στην αλλαγή της επέκταση εγγύησης, είτε στην αγορά με κάρτα, δεν ξέρω.

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Στο x5 και τα δύο έχουν οπτικο ζουμ... Νομίζω ότι στο x10 είναι το ενδιαφέρον καθώς το 23 έχει οπτικό και το 24 ψηφιακό

Το S23U δεν έχει οπτικό 5x αλλά ψηφιακό. Ουσιαστικά μεγεθύνει ψηφιακά την εικόνα από τον φακό 3x.

To S24U κανονικά θα πρέπει να υπερέχει συντριπτικά στο εύρος 5x-9,9x (από το 10x και μετά αναλαμβάνει ο τηλεφακός 10x του S23U). Αν δεν το πετυχαίνει, κάτι δεν κάνει καλά η Samsung στο software και λογικά θα υπάρχουν μεγάλα περιθώρια βελτίωσης με μελλοντικά updates. 

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο στο Launch δεν υπήρχε και Update έτοιμο νομίζω παιδιά ? Φέτος λίγο το άργησαν...

Edited by nikosaek2121
Link to comment
Share on other sites

εχω παραλαβει απο το πρωι και εγω , πολυ ωραια συσκευη , με πολυ ωραιο και δυνατο ηχειο , στα ματια μου μια υπεροχη οθονη και πολυ γρηγορο. τωρα για τις φωτογραφιες , τα τελευταια 2 χρονια ολες οι ναυαρχιδες με καλυπτουν απο δειγματα που εχω δει.

βεβαια μολις πηγα στο μπαλκονι και τραβηξα 2 φωτογραφιες  , το 14 pro πολυ καλυτερο  αλλα και οι 2 δεν ειναι να τις κρεμασεις στον τοιχο.

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω και δεν ξερω αν φταει το oneui η το android ειναι το εξης , δεν γινετε να παω να κανω εναλλαγη εφαρμογων σερνοντας την κατω μπαρα και να γινετε με τοση δυσκολια , σε σημειο που να λες οκ , δεν θα το χρησιμοποιω.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να ενεργοποιήσω τον φωτισμό οθόνης edge στο μενου-ειδοποιησεις-στυλ αναδυομενης ειδοποιησης -στυλ φωτισμου οθονης edge και ενω το ενεργοποιηώ οταν ερχεται ειδοποιηση (gmail outlook) δεν κάνει τίποτα....

θελει κάποια άλλη ρύθμιση?

σε εσας δουλευει?

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, taxudromos said:

εχω παραλαβει απο το πρωι και εγω , πολυ ωραια συσκευη , με πολυ ωραιο και δυνατο ηχειο , στα ματια μου μια υπεροχη οθονη και πολυ γρηγορο. τωρα για τις φωτογραφιες , τα τελευταια 2 χρονια ολες οι ναυαρχιδες με καλυπτουν απο δειγματα που εχω δει.

βεβαια μολις πηγα στο μπαλκονι και τραβηξα 2 φωτογραφιες  , το 14 pro πολυ καλυτερο  αλλα και οι 2 δεν ειναι να τις κρεμασεις στον τοιχο.

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω και δεν ξερω αν φταει το oneui η το android ειναι το εξης , δεν γινετε να παω να κανω εναλλαγη εφαρμογων σερνοντας την κατω μπαρα και να γινετε με τοση δυσκολια , σε σημειο που να λες οκ , δεν θα το χρησιμοποιω.

 

 

 

 

Λογικά δεν αναφέρεσαι στην περίπτωση που λόγω θήκης δυσκολεύεσαι, αλλά στην ευαισθησία της κάτω μπάρας κλπ.

Κατεβάζεις το Good Lock και μέσα από αυτό εγκαθιστάς το Home Up όπου το ρυθμίζεις αυτό...

1059926994_Screenshot_20240201_221705_HomeUp.thumb.jpg.2f1f7eddd0dc5ecea83bc8153d75ef72.jpg

 

5 minutes ago, supermario said:

προσπαθώ να ενεργοποιήσω τον φωτισμό οθόνης edge στο μενου-ειδοποιησεις-στυλ αναδυομενης ειδοποιησης -στυλ φωτισμου οθονης edge και ενω το ενεργοποιηώ οταν ερχεται ειδοποιηση (gmail outlook) δεν κάνει τίποτα....

θελει κάποια άλλη ρύθμιση?

σε εσας δουλευει?

 

Είναι ενεργό το απο κατω "Εμφάνιση και με σβηστή οθόνη"?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Kostas_Ts_86 said:

Λογικά δεν αναφέρεσαι στην περίπτωση που λόγω θήκης δυσκολεύεσαι, αλλά στην ευαισθησία της κάτω μπάρας κλπ.

Κατεβάζεις το Good Lock και μέσα από αυτό εγκαθιστάς το Home Up όπου το ρυθμίζεις αυτό...

1059926994_Screenshot_20240201_221705_HomeUp.thumb.jpg.2f1f7eddd0dc5ecea83bc8153d75ef72.jpg

 

Είναι ενεργό το απο κατω "Εμφάνιση και με σβηστή οθόνη"?

ναι κανονικα

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Dark_Lord said:

Κρατάω μια επιφύλαξη για το συγκεκριμένο σάιτ, αλλά όπως και να το κάνουμε, δεν επιτρέπεται να χάνει έστω και σε επιμέρους τομείς από το 15 plus. Και δεν είναι δικαιολογία το "Ε, εντάξει ποτέ δεν είχε την καλύτερη κάμερα". Όταν παίζεις σε τιμές iphone, πρέπει να κοντραρεις στα ίσια τη ναυαρχίδα τους, ειδικά αν η δικη σου έχει βγει κάποιους μήνες πιο μετά. 

Εκτιμώ ότι αν δεν αλλάξει πορεία με το s25, θα χάσει και άλλο σε παγκόσμια μερίδια.

Ήδη φέτος η apple την ξεπέρασε σε παγκόσμιες πωλήσεις μετά από 12 χρόνια και παρότι στην Κίνα δεν τα πήγε καλά:

Το Dxomark ανέκαθεν απευθυνόταν σε συγκεκριμένη μερίδα φωτογράφων, και όχι στον Σάκη και τον Μάκη που απλά βλέπουν ποιος είναι πρώτος, χωρίς να κοιτάζει τα ίδια τα reviews.

Oι περισσότεροι ούτως ή άλλως κοιτάνε τις φωτογραφίες για Social media.

Γιαυτό και πουλάει τόσο η μηλοεταιρεία. Brand name και social media.

Αυτό κυνηγάει η Samsung, εξού και η πρόσφατη ενέργεια της

One of the features that marks a first not just for the South Korean company, but for the entire smartphone market, is the Galasy S24 ability to preserve the quality of the pictures when posted on third-party social apps like Instagram and Snapchat.

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, supermario said:

ναι κανονικα

 

υπάρχει περπίτπωση να μην δουλεύει με gmail και outlook και να θέλει την μαμά εφαρμογή samsung email? σε εσας δουλεύει?

Edited by supermario
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα...

Και εγώ έχω  θέμα με μπαταρία και τα χρώματα.... Η μπαταρία την έχω φορτίσει και 2 φορές την μέρα που ασχολούμαι με το κινητό συνέχεια.... τηλέφωνα βίντεο media και διάφορα της καθημερινότητας.... Αναμένουμε κάποια αναβάθμιση ίσως μας φτιάξει λίγο...🫢... Πάντως που έχω φίλο με 15pro iPhone και κάναμε λήψεις νυχτερινές....και στις φώτο και στο βίντεο είμαι λίγο πιο κάτω...έτσι το είδαμε και οι δύο....😏😏😏

Edited by lepe_21
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν οι κάτοχοι της νέας ναυαρχίδας είστε ικανοποιημένοι, γιατί γνωστός μου που το έχει πιάνει λιγότερο σήμα από το iphone που έχει στην κατοχή του (με την ίδια sim κάρτα). 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...