Jump to content

Samsung Galaxy S24 Ultra


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To smart switch το εχει δοκιμασει κανεις απο αλλη μαρκα παλιο κινητο προς νεο samsung? Δουλευει σωστα;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Fulgore1 said:

Αυτό το πράγμα είχε γραφτεί και πέρυσι, και έπεσαν έξω όσοι το έγραψαν.

Λόγω ύπαρξης αντιπροσωπείας στην χώρα μας, τα αγοράζεις από οποιοδήποτε κατάστημα skroutz/bestprice και είσαι καλυμμένος στο θέμα service. 

Ανοιξτε skroutz/bestprice και πατήστε εξέλιξη τιμής, να δείτε σε τι τιμή έφτασε χαμηλότερα το S23Ultra.....

Πέραν αυτού, παιζουν και προωθητικές της ίδιας της Samsung. πχ εγώ όπως είχα γράψει και στο δίπλα θέμα, τσίμπησα 7μήνες μετά το μικρό S23 στα 500ευρω(Samsung/Edenred), συσκευή αρχικής τιμής 1000ευρώ.

 

Στο 6μηνο πέρσι η τιμή του 512 ηταν σχεδόν η ίδια με αυτή του preorder, -100€ κουπόνι -100ε pandas(υπήρξε και 10% κουπόνι)

 

Το βασικό πρόβλημα με αυτά τα μαγαζιά είναι το εξής.

1. δεν μπορείς να πάρεις αποφορολόγηση(σχεδόν βέβαιο σε αυτά που βρίσκονται στις 2 πρώτες θέσεις για το οποιοδήποτε προιον)

2. Επειδή εκδίδουν μόνο απόδειξη απλής ταμιακής, μπορεί στο service να μην στη δεχτούν επειδή δεν αναφέρει πουθενά στο τι κινητό αναφέρεται και να σε καλύψουν με βάση την ημερομηνία κατασκευής του κινητού.

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να παίρνεις σημειώσεις με το πενάκι με κλειστή την οθόνη στο google Keep αντί sto samsung Notes ;

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, OverClocker said:

Δε ξέρω ρε φιλε πραγματικά. Εντωμεταξύ δεν παίζει πιο ξεκάθαρη περίπτωση ΝΑΙ ή Όχι.  

Όλο αυτό την ίδια ώρα που έχουν επισκευαστικά κέντρα που κάνουν αλλαγή οθόνης σε 1 ώρα ε.

Ας βγάλω άκρη τουλάχιστο και χαλάλι...

 

Και το Άμαζον λεεί ο άλλος σου κάνει αντικατάσταση τη συσκευή no questions asked επειδή μπορείς 😄 😂

Μόλις μίλησα με το service που έχω παραδώσει τη συσκευή, με ενημέρωσε ο άνθρωπος ότι έχει προχωρήσει το αίτημα αντικατάστασης και έχει εγκριθεί (νομίζω μου είπε απ επόμενη κιόλας μέρα που το παρέδωσα) και απλά καθυστερεί στην γραφειοκρατία το θέμα, αποδείξεις, εγγυήσεις κτλπ μέχρι να του στείλουν τη νέα σφραγισμένη συσκευή.

Εκεί που θα γελάσω είναι η αποθήκη να ξεμείνει από stock στο ενδιάμεσο 😅

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ξανά ρωτήσω υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσουμε t9 ελληνικά  στον μαμά dialer ;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, NOS_KOS said:

Θέλει μια διαδικασία από προσωπικά κάθε άτομο δεν μπορώ να γράψω μια σελίδα οποιος θελει μπορεί να μου στείλει ένα μήνυμα να τον πάρω η να με παρει τηλέφωνο να του εξηγήσω 

Ευχαριστώ Κοσμά για το κουπόνι.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, supermario said:

Παιδιά να ξανά ρωτήσω υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσουμε t9 ελληνικά  στον μαμά dialer ;

Καλησπέρα, εγώ χρησιμοποιώ τον True Phone Dialer....έχει σταματήσει το development αλλά η τελευταία του version είναι σχεδόν τέλεια και κάνει αυτό που θέλεις...Απλά δεν την βρίσκεις στο Google Play Store...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την live μετάφραση μέσω τηλεφωνικής κλήσης γερμανικά με αγγλικά και το 90 τοις 100 της συζήτησης έγινε άψογα

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο Ελληνικά θα δούμε ακριβώς τότε ...... που θα πάρουν και οι άλλοι απέναντι στην Siri !

.

.

.

.

.

Ποτέ δηλαδή!!!!

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, mageor1979 said:

Καλησπέρα, εγώ χρησιμοποιώ τον True Phone Dialer....έχει σταματήσει το development αλλά η τελευταία του version είναι σχεδόν τέλεια και κάνει αυτό που θέλεις...Απλά δεν την βρίσκεις στο Google Play Store...

Κι εγώ αυτό χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια.

Δεν το είχα καταλάβει ότι δεν υπάρχει στο play store

Link to comment
Share on other sites

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν θα προβώ σε αγορά. Κωδικός για -10% για όποιον τον χρειάζεται. 

EEP-5K2B-C4X2-SW5K

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Μια ιστορία...

Πέρυσι έκανα την βλακεία να αγοράσω το S23 Ultra με σκοπό να αντικαταστήσω το πιστό μου σκυλί, το  Note 8. Πήρα το 512GB τελικά, αλλά, όπως είχα γράψει και στο σχετικό θέμα, με ενοχλούσε το θέμα θήκες, που δεν έβρισκα τίποτα τόσο λειτουργικό όσο η Clear View του Note 8. Φυσικά, η καμπύλη οθόνη είναι ένα άλλο αρνητικό που έχει η συσκευή μιας και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το πενάκι στα άκρα της οθόνης. Τελικά, μαζί με κάτι δουλειές και τρεξίματα που μου έφαγαν το μισό χρόνο, συνειδητοποίησα ότι το 512 δεν ήταν αρκετό (αυτή τη στιγμή στο Note 8 έχω 200GB στην κάρτα και 50GB στην εσωτερική μνήμη), οπότε δεν το ενεργοποίησα ΠΟΤΕ και δουλεύω με το Note 8 ακόμα. Το έχω βάλει για φόρτιση μόνο 2 φορές, ώστε να μην πέσει η μπαταρία. Το έχω και κάθεται, λοιπόν, και σκέφτομαι να το σουτάρω για το S24 Ultra 1TB, που είναι το μόνο που θα με κρατήσει για κάποιο χρονικό διάστημα (π.χ. 3 χρόνια). Και πάλι, όμως, αν δεν πετάξω έξω πολλές φωτογραφίες και βίντεο, αν δεν μειώσω τα αρχεία μουσικής που έχω μαζί μου και αν δεν προσέξω με φωτογραφίες και βίντεο στο μέλλον, δεν βλέπω το 1ΤΒ να φτάνει για πάνω από 3 χρόνια και ίσως λέω και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, OverClocker said:

 

Στο 6μηνο πέρσι η τιμή του 512 ηταν σχεδόν η ίδια με αυτή του preorder, -100€ κουπόνι -100ε pandas(υπήρξε και 10% κουπόνι)

 

Το βασικό πρόβλημα με αυτά τα μαγαζιά είναι το εξής.

1. δεν μπορείς να πάρεις αποφορολόγηση(σχεδόν βέβαιο σε αυτά που βρίσκονται στις 2 πρώτες θέσεις για το οποιοδήποτε προιον)

2. Επειδή εκδίδουν μόνο απόδειξη απλής ταμιακής, μπορεί στο service να μην στη δεχτούν επειδή δεν αναφέρει πουθενά στο τι κινητό αναφέρεται και να σε καλύψουν με βάση την ημερομηνία κατασκευής του κινητού.

Ποιος είπε ότι όλα τα καταστήματα του skroutz/bestprice εκδίδουν απόδειξη απλής ταμιακής ? 

Εγώ το S23U όταν το πήρα πέρυσι από κατάστημα του bestprice,η απόδειξη ήταν κανονική και έγραφε πάνω και το Imei,όπως και ένα A34 για συγγενή μου από κατάστημα του skroutz.

Μπορεί να υπάρχει κάποιο κατάστημα που να το κάνει αυτό δεν ξέρω, αλλά δεν είναι ο κανόνας...

Να σου θυμίσω ότι πέρυσι θέλανε πολλοί το 512gb μοντέλο, επειδή το 256 είχε 8gb ram που ξενέρωνε κόσμο, κάτι που δεν ισχύει φέτος με το S24Ultra.

Τέλος ο συμφορουμίτης πιο πίσω, έγραψε ότι δεν πρόκειται σε όλο τον χρόνο να πέσει τόσο η τιμή του,και ήδη σε bestprice μεριά βλέπουμε αισθητά χαμηλές τιμές, σε φάση ακόμα και άμεσα διαθέσιμα 250ευρώ κάτω για παραλαβή από το κατάστημα(512gb).

Αρα όποιος νομίζει ότι όλο το 2024, δεν θα πέσει η τιμή του S24Ultra αισθητά, να αναθεωρήσει καλύτερα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2024 at 11:43 ΠΜ, jimmis11 said:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι όχι και τόσο ουσιώδες για τους περισσότερους ίσως.

Στο Samsung Free έχουν αφαιρέσει την επιλογή "Read" και έχουν αφήσει μόνο το "Play";

Στο S23 Ultra το είχα ενεργό και διάβαζα που και που τις ειδήσεις από εκεί, αλλά στο S24 Ultra βλέπω πως δεν υπάρχει πλέον, παρά μόνο παιχνίδια...

Οπότε και ενεργοποίησα στην θέση του το Google Discover.

Επειδή με απασχόλησε και εμένα η αλλαγή αυτή στο Samsung Free προσπάθησα να βρω λύση μεταφέροντας μια έκδοση του app που είχα από το Note 10+ και στην αρχή δούλεψε, αλλά με την πρώτη αναβάθμιση που πήρε ξαναέχασε την επιλογή "read". Ψάχνοντας ωστόσο μια λύση πρόσεξα ότι ουσιαστικά το Free παίρνει τις ειδήσεις από το upday news, το οποίο έχει δική του εφαρμογή, ΕΔΩ, που είναι παρόμοια με την εφαρμογή της Samsung. Αν συνεχίζει να σε ενδιαφέρει το θέμα, λοιπόν, μπορείς να τη δοκιμάσεις.

 

Επίσης, αν και δεν χρησιμοποιώ gestures οπότε η αλλαγή που έκανε η Samsung στο S24 λόγω του circle to search δεν με έχει επηρεάσει, πήρε το μάτι μου αυτό το βίντεο που ο τύπος ισχυρίζεται ότι έχει κάποια λύση. Δεν ξέρω αν είναι περισσότερο clickbait, αλλά όσους ενδιαφέρει το θέμα ας ρίξουν μια ματιά, μήπως βοηθάει.

https://www.youtube.com/watch?v=iRek5IsfcY4

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo_F1 said:

Και επισημα μελος της παρεας😍

11.jpg

Καλώς ήρθες! 😎

Link to comment
Share on other sites

Θεματακι που ανακάλυψα και δεν έχει αναφερθεί ακόμα πουθενά. 

Η επεξεργασία εικόνων για αφαίρεση αντικειμένων, δημιουργεί πρόβλημα στο HDR των φωτογραφιών. 

 

Επεξεργασμενη vs αρχικής.

gainmap_20240129_182505.jpg

gainmap_20240129_182211.jpg

 

Παρεμπιπτόντως, αυτό που γίνεται με τα κουπόνια σήμερα είναι εξευτελιστικό. Κάποιος πουλάει τα -δωρεάν- κουπόνια για έκπτωση 20% με αντίτιμο 20€, άλλος τα 15% για 1€. Αφού υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία για απόκτηση κουπονιών με 15% έκπτωση και κάποιοι τη γνωρίζετε, γράψτε πως γίνεται να τελειώσει το πανηγύρι ορισμένων.

 

Edited by ros100
Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fulgore1 said:

Ποιος είπε ότι όλα τα καταστήματα του skroutz/bestprice εκδίδουν απόδειξη απλής ταμιακής ? 

Εγώ το S23U όταν το πήρα πέρυσι από κατάστημα του bestprice,η απόδειξη ήταν κανονική και έγραφε πάνω και το Imei,όπως και ένα A34 για συγγενή μου από κατάστημα του skroutz.

Μπορεί να υπάρχει κάποιο κατάστημα που να το κάνει αυτό δεν ξέρω, αλλά δεν είναι ο κανόνας...

Φυσικά και υπάρχουν καταστήματα που εκδίδουν αποδείξεις με ΙΜΕΙ πάνω και άλλες σχετικές πληροφοριες, δεν είπα ότι ισχύει για όλα τα μαγαζιά αυτό.

Είπα ότι ισχύει κυρίως για εκείνα που φιγουράρουν στις 2 πρώτες θέσεις με τα πιο φθηνά μαγαζιά στο εκάστοτε προϊόν τα οποία συνήθως ΔΕΝ κόβουν ούτε τιμολόγια. 

Επίσης πολλά μαγαζια τυπώνουν παραστατικό σαν δελτίο παραγγελίας με σειριακά των συσκευών πάνω ώστε να είναι καταγεγραμενο ότι αγοράστηκε απ αυτούς η συγκεκριμένη συσκευή σε περίπτωση επιστροφής, αλλά δεν πρόκειται για νομιμη απόδειξη.

 

1 hour ago, Fulgore1 said:

Να σου θυμίσω ότι πέρυσι θέλανε πολλοί το 512gb μοντέλο, επειδή το 256 είχε 8gb ram που ξενέρωνε κόσμο, κάτι που δεν ισχύει φέτος με το S24Ultra.

Τέλος ο συμφορουμίτης πιο πίσω, έγραψε ότι δεν πρόκειται σε όλο τον χρόνο να πέσει τόσο η τιμή του,και ήδη σε bestprice μεριά βλέπουμε αισθητά χαμηλές τιμές, σε φάση ακόμα και άμεσα διαθέσιμα 250ευρώ κάτω για παραλαβή από το κατάστημα(512gb).

Αρα όποιος νομίζει ότι όλο το 2024, δεν θα πέσει η τιμή του S24Ultra αισθητά, να αναθεωρήσει καλύτερα.

Όπως και πέρσι έτσι και φέτος, μαγαζιά που προμηθεύτηκαν την συσκευή με αποφορολόγηση και έκπτωση στη διαδικασία προπαραγγελίων και την πήραν 1000€ και κάτω, ναι, την πουλάνε και 200€ κατω και αν δεν είναι ελληνική η συσκευή, δεν θα έχεις το trade in.(συνήθως είναι τα μαγαζία που δεν κόβουν τιμολόγιο ή νόμιμα παραστατικά με φουλ πληροφορίες).

Γιατί ακόμα και ως αυτή τη στιγμή η συσκευή επίσημα δεν έχει γίνει release και σίγουρα μαγαζιά φάση jmc δεν έχουν συνεργασία με τη samsung ώστε να έχουν προμηθευτεί συσκευές πριν το release. 

Και με το 23 είχαν γίνει αυτά στις προπαραγγελίες και μετά το release ξανά ανέβηκαν οι τιμές. Δες τα γραφήματα των τιμών πέρσι Φεβρουάριο και θα το δεις.

Φυσικά και θα πέσει η τιμή μην τρελαθούμε τελείως, απλά αν είναι να φτάσεις να περιμένεις για να καταφέρεις τα ίδια λεφτά 6+ μήνες μετά και διάρκεια εμπορικής ζωής συσκευής 6μηνες μέχρι το επόμενο unpacked αξίζει?

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε εμένα δεν έχει popup notifications σε ο,τι μήνυμα έρχεται; Η έχουν αλλάξει τίποτα ώστε να μην πετάγεται ενώ έχεις ανοιχτή οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, ros100 said:

Παρεμπιπτόντως, αυτό που γίνεται με τα κουπόνια σήμερα είναι εξευτελιστικό. Κάποιος πουλάει τα -δωρεάν- κουπόνια για έκπτωση 20% με αντίτιμο 20€, άλλος τα 15% για 1€. Αφού υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία για απόκτηση κουπονιών με 15% έκπτωση και κάποιοι τη γνωρίζετε, γράψτε πως γίνεται να τελειώσει το πανηγύρι ορισμένων.

Λήγει η ιστορία σε 3-4 ωρες και θα ηρεμήσουμε. Υπομονή 
 

 

25 minutes ago, Antonio27 said:

Μόνο σε εμένα δεν έχει popup notifications σε ο,τι μήνυμα έρχεται; Η έχουν αλλάξει τίποτα ώστε να μην πετάγεται ενώ έχεις ανοιχτή οθόνη;

Μου εμφανίζετε κανονικα εμένα. Δες μήπως ειναι καμια ρύθμιση.

Edited by Gorge
Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωι που παρελαβα περα απο λεπτομερειες δεν βλεπω καποιο θεμα ..τα παντα λειτουργουν ουτε τα χρωματα ειναι ξεθωριασμενα ουτε το πενακι εξεχει...και με 900€ κινητο 500GB ΔΕΝ προκειται να παρετε οσοι δεν πηρατε ουτε του χρονου και αν δεν πιστευετε ριξτε μια ματια στις τιμες του S23U.

Δεν ειναι σκοπος μου να προκαλεσω κανενα αλλα το bullying που φαγαμε οσοι προπαραγγειλαμε ,,,40 σελιδες γκρινια😁

420224629_924512399076640_2180014329705936100_n.jpg

Edited by zorbas100
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και έδωσα το S23 Ultra (μαζί με θήκη wallet + μεμβράνη spigen) σε ένα γνωστό και έτσι έκανα παραγγελία το S24 Ultra 1TB. Πιστεύω να με κρατήσει για 3-4 χρόνια, αν και η χωρητικότητα είναι γενικά μικρή για τις απαιτήσεις μου, ειδικά στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι θέλω ρε παιδιά υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μπορώ  να απενεργοποιήσω εύκολα ίσως και widget το μικρόφωνο ή τα δικαιώματα από τις εφαρμογές για το μικρόφωνο

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι τρομερό και κάθε update που θα παίρνει θα γίνεται ακόμα καλύτερο.Αν έχει το οποιοδήποτε ψεγάδι (εγώ που έρχομαι από Samsung A14 εδώ και 7 μήνες που είχα για να κάνω την δουλειά μου,δεν πρόκειται να το καταλάβω ποτέ και έχω πάθει ήδη σοκ με τη συσκευή) θα διορθωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...