Jump to content

Google Pixel 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Google Pixel 8

 

Με τόσα leaks που έχουν δημοσιευθεί αρχίσαμε να αισθανόμαστε πώς τα Google Pixel 8 και 8 Pro έχουν κυκλοφορήσει εδώ και καιρό. Ωστόσο, μόλις τώρα τα ανακοίνωσε ο κολοσσός της αναζήτησης. Για να δούμε τι έχουν να προσφέρουν.

Η μεγαλύτερη αλλαγή είναι ο Tensor G3 που κατασκευάζεται στη 4nm διαδικασία της Samsung. Το SoC έχει 9 πυρήνες: έναν Cortex-X3, τέσσερις Cortex-A715, και άλλους τέσσερις Cortex-A510.

Τον επεξεργαστή των Google Pixel 8 συνοδεύουν μέχρι 12GB μνήμης RAM και έως 512GB αποθηκευτικός χώρος, ανάλογα το μοντέλο. Τα δύο smartphones έχουν face unlock, under-display fingerprint scanner, και πιστοποίηση IP68.

Google-Pixel-8-and-8-Pro-Launch-4.jpg

Το Google Pixel 8  είναι μόλις 10 γραμμάρια ελαφρύτερο και λίγο μικρότερο από τον προκάτοχο του. Έχει 6.2 ιντσών FHD+ οθόνη με μεταβλητό 60 – 120Hz ρυθμό ανανέωσης και Gorilla Glass Victus.

Google Pixel 8 and 8 Pro Launch

Το Pixel 8 είναι διαθέσιμο σε Hazel, Obsidian, και Rose αποχρώσεις. Στο module του βρίσκουμε διπλό σύστημα με 50MP Octa-PD κύρια με 8x Super-Res ψηφιακό ζουμ και μία 12MP autofocus με macro. Η selfie είναι στα 10.5MP.

Η μπαταρία του απλού Google Pixel 8 είναι στα 4.575mAh και υποστηρίζει 27W γρήγορη ενσύρματη και 18W γρήγορη ασύρματη φόρτιση. Τα τηλέφωνα έρχονται με δωρεάν VPN by Google One και Android 14, και θα λάβουν 7 χρόνια ενημερώσεις λογισμικού και ασφαλείας.

Οι βασικές εκδόσεις είναι στα 128GB με UFS 4.0 αποθηκευτικό χώρο και κοστίζουν 799€ για το απλό.

[Πηγή]

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, το γλυκοκοιτάζω για αναβάθμιση μετά από το Pixel 6 που είναι πολύ καλό κινητό... Το Pixel 8 φαίνεται εξαιρετικό, πιο "ολοκληρωμένο" θα έλεγα, χωρίς τρανταχτές ελλείψεις.

Να σημειώσω μόνο ότι είναι UFS 3.1 και όχι 4.0 (και RAM 8 GB)

Σαν πρώτη εντύπωση, θα πω στα θετικά:

  • Οθόνη 120Hz, 2000 nits peak brightness (πολύ φωτεινή)
  • 7 χρόνια OS updates! Ίσως να ξεπερνάει και το iPhone...
  • (Σχεδόν) ομοιόμορφα bezels και φαίνεται πολύ ωραίο από μπροστά. Μοιάζει πλέον στα iPhone και Galaxy (και στο μέγεθος)
  • Google Software / Camera magic (Audio Magic Eraser, Best Take, Macro Focus, Magic Editor, Ultra HDR)
  • Face Unlock πλέον πιο ασφαλές και θα κάνει και για όλες τις χρήσεις, όπως πχ e-banking
  • (Με επιφύλαξη) Ο νέος επεξεργαστής Tensor G3 φαίνεται υποσχόμενος, αναμένουμε τα reviews για το πόσο εύκολα θερμαίνεται, σήμα κτλ...

Στα αρνητικά:

  • Μεγάλη αύξηση τιμής σε σχέση με τα Pixel 6 και 7 στα 799€ (665€ με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ)
  • Ακόμα Optical fingerprint scanner, αν και με Face unlock δεν νομίζω να είναι τόσο απαραίτητο (ίσως για το βράδυ)
Link to comment
Share on other sites

Δελεαστικότατα Features και επιπλέον αναβαθμίσεις! Δε το συζητώ για το 7 χρόνια ΟS αναβαθμίσεις, πολύ δυνατό!

 

Το μόνο που θα πρότεινα σε όλους μας να κοιτάξουμε πριν το αγοράσουμε, είναι να αντέχει το κινητό τις επιπλέον αναβαθμίσεις μέσα σε τόσα χρόνια και να αντέχει και η μπαταρία. Καλώς να το πάρουμε εν έτει 2024 αλλά σε 6 χρόνια, ζήτημα να βγάζει κάμποσες ώρες χρήσεις (βλέπε iPhone που όσους γνωρίζω λένε ότι με τα χρόνια η μπαταρία εξαντλείται πολύ πιο γρήγορα). Και τα λογισμικά προχωρούν, πιέζοντας πολύ τα όρια των συσκευών.

Καλό υπόλοιπο!

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι μια χαρά, αλλά δεν πρόκειται να το πάρω παρότι έπαιρνα πάντα τα "μικρά" μοντέλο.

Η αύξηση της τιμής για μένα είναι πολύ μεγάλη, η οθόνη είναι μικρότερη από το 6 και νομίζω για πρώτη φορά έχουν τόσες πολλές διαφορές το μικρότερο από το Pro. Τα updates για τόσα χρόνια πάντως είναι κάτι πολύ θετικό, αν αντέχει ως συσκευή μπορείς πλέον ευκολότερα να το κρατάς για αρκετά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sotnem said:

Το κινητό είναι μια χαρά, αλλά δεν πρόκειται να το πάρω παρότι έπαιρνα πάντα τα "μικρά" μοντέλο.

Η αύξηση της τιμής για μένα είναι πολύ μεγάλη, η οθόνη είναι μικρότερη από το 6 και νομίζω για πρώτη φορά έχουν τόσες πολλές διαφορές το μικρότερο από το Pro. Τα updates για τόσα χρόνια πάντως είναι κάτι πολύ θετικό, αν αντέχει ως συσκευή μπορείς πλέον ευκολότερα να το κρατάς για αρκετά χρόνια.

Δε το συζητώ από θέμα τιμής, ξεφεύγει το 8. Δεν είναι για τα δικά μου δεδομένα η τιμή.

Εδώ περιμένω μπας και πέσει το 7Α στα 400€ και το 7 κάτω από 470 "μήπως" τα κοιτάξω. Αλλιώς σκέφτομαι το 6Α γιατί είναι εντός τιμής που θέλω (αν και με χαλάει λίγο η κάμερα των 12.5 ΜΡ και το λογισμικό 1 χρόνου ακόμα, πρακτικά).

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, _ZamNI_ said:

Δε το συζητώ από θέμα τιμής, ξεφεύγει το 8. Δεν είναι για τα δικά μου δεδομένα η τιμή.

Εδώ περιμένω μπας και πέσει το 7Α στα 400€ και το 7 κάτω από 470 "μήπως" τα κοιτάξω. Αλλιώς σκέφτομαι το 6Α γιατί είναι εντός τιμής που θέλω (αν και με χαλάει λίγο η κάμερα των 12.5 ΜΡ και το λογισμικό 1 χρόνου ακόμα, πρακτικά).

Η κάμερα να μη σε χαλάει, είναι μια χαρά, αλλά ναι το λογισμικό είναι ένας λόγος να σκεφτείς να πας προς το 7a αν πέσει λίγο.
Επίσης (για να το γυρίσω on topic) κάτι που με χαλάει στο μικρό 8 είναι οι επιλογές χρωμάτων. Πολύ μέτριες για Google. Ειδικά επειδή το μαύρο είναι κάπως γυαλιστερό. Αν έπαιρνα κάτι, θα ήταν το μπλε Pro. First world problem προφανώς, αλλά εντάξει.

Oι διαφορές των δύο μοντέλων 8 και 8 Pro:

RAM 8 - 12
Aισθητήρας θερμοκρασίας μόνο στο Pro (γελάει ο κόσμος, αλλά το αναφέρω)
Οθόνη: Διαφορές σε μέγεθος, φωτεινότητα, refresh rate (60-120 vs 1-120 Hz), ftat screen επιτέλους και στο Pro
Kάμερα: ίδιος κύριος φακός, διαφορετικός ευρυγώνιος, +τηλεφακός στο Pro, λειτουργίες manual στο Pro (μαζί και διάφορα άλλα καλούδια στο software κομμάτι), η σέλφι αν δεν κάνω λάθος είναι η ίδια
Επεξεργαστής ο ίδιος, μπαταρία όπως είναι λογικό διαφορετική, IP68 και τα δύο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sotnem said:

Η κάμερα να μη σε χαλάει, είναι μια χαρά, αλλά ναι το λογισμικό είναι ένας λόγος να σκεφτείς να πας προς το 7a αν πέσει λίγο.
Επίσης (για να το γυρίσω on topic) κάτι που με χαλάει στο μικρό 8 είναι οι επιλογές χρωμάτων. Πολύ μέτριες για Google. Ειδικά επειδή το μαύρο είναι κάπως γυαλιστερό. Αν έπαιρνα κάτι, θα ήταν το μπλε Pro. First world problem προφανώς, αλλά εντάξει.

Oι διαφορές των δύο μοντέλων 8 και 8 Pro:

RAM 8 - 12
Aισθητήρας θερμοκρασίας μόνο στο Pro (γελάει ο κόσμος, αλλά το αναφέρω)
Οθόνη: Διαφορές σε μέγεθος, φωτεινότητα, refresh rate (60-120 vs 1-120 Hz), ftat screen επιτέλους και στο Pro
Kάμερα: ίδιος κύριος φακός, διαφορετικός ευρυγώνιος, +τηλεφακός στο Pro, λειτουργίες manual στο Pro (μαζί και διάφορα άλλα καλούδια στο software κομμάτι), η σέλφι αν δεν κάνω λάθος είναι η ίδια
Επεξεργαστής ο ίδιος, μπαταρία όπως είναι λογικό διαφορετική, IP68 και τα δύο

Σωστός! Manual camera μόνο στο Pro μοντέλο μου φαίνεται περίεργο (και γενικά το ότι δεν έχουν οι άλλες σειρές μου κακοφαινεται, αλλά είναι ένας λόγος που θέλω να κάνω την αλλαγή από το κινητό που έχω τώρα). Γιατί να μην το υποστηρίζουν οι υπόλοιπες συσκευές?!

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα preorder από αμαζον (ο λόγος καθαρά και μόνο ο τερματισμός των updates στο 5). Ήμουν ένα τσακ πριν το Zenfone 10, αλλά τελικά με κέρδισε η υποστήριξη της Google.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Shuffle said:

Το έκανα preorder από αμαζον (ο λόγος καθαρά και μόνο ο τερματισμός των updates στο 5). Ήμουν ένα τσακ πριν το Zenfone 10, αλλά τελικά με κέρδισε η υποστήριξη της Google.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
 

Ωραίος. Περιμένουμε εντυπώσεις! 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ας αναφερθεί κι εδώ ότι με προπαραγγελία από ιταλικό amazon.it προσθέτεις στο καλάθι και pixel buds pro πορτοκαλί ή μπλε χρώμα και στο τέλος αφαιρεί την αξία των buds, τα στέλνει απευθείας δώρο δηλαδή (μόνο στο ιταλικό amazon).

Μόλις pre-order κι εγώ απο amazon.it με δώρο buds pro!    Κι ας ελπίσουμε να ισχύει ότι Ιανουάριο στο feature drop θα δουλεύει κανονικά 5G...

Edited by kimi_4ever
Link to comment
Share on other sites

https://www.dxomark.com/google-pixel-8-display-test/

Τα Pixel 8 & 8 Pro βγήκανε πρώτα στα τεστ οθόνης! Εξαιρετικά νέα!

Link to comment
Share on other sites

Παραλαβή χθες, θα επανέλθω για τις πρώτες εντυπώσεις σε λίγες ημέρες (τα haptics είναι τρομερά).

Sent from my Pixel 8 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Shuffle said:

Παραλαβή χθες, θα επανέλθω για τις πρώτες εντυπώσεις σε λίγες ημέρες (τα haptics είναι τρομερά).

Sent from my Pixel 8 using Tapatalk
 

Καλορίζικο! Το περιμένω κι εγώ από ιταλικό Amazon, δεν ξέρω γιατί δεν το έχουν στείλει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Μπαταριαρα, βέβαια οκ είναι και φρέσκο, βγαζω sot 5 ώρες μέχρι στιγμής και το έχω 44 ώρες και ακόμα έχει 31%..

Sent from my Pixel 8 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κι άλλα οι κάτοχοι 😂

Σκέφτομαι να πάρω το magic 5 pro αλλά ως πρώην κάτοχος 🍎13 το ξανασκεφτομαι λόγω μεγέθους και βάρους. 

Απ όσα είδα ως χαρακτηριστικά το 8αρι είναι συμμαζεμενο, μπαταρία βγάζει άνετα μέρα με αρκετη χρήση; 

Σε κλήσεις είναι οκ; έχει καλό σήμα; 5g δε θα βάλω σχεδόν ποτέ... Μόνο για καμιά αναβάθμιση ή ενημέρωση κτλ 

 

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Κλείνοντας λίγο πάνω από μια εβδομάδα:
- μπαταρία όπως ανέφερα πιο πάνω, με τη χρήση που κάνω εγώ, δηλαδή γύρω στις 2 ώρες κάθε ημέρα η μπαταρία κρατάει κοντά 2.5 ημέρες (με τα πάντα ανοιχτά). Συγκριτικά το 5αρι που είχα πριν έβγαζε μια ημέρα.
- το face unlock λειτουργεί υποδειγματικά ΕΚΤΌΣ από όταν δεν έχει φωτισμό αρκετό όπου εκεί μπαίνει το αποτύπωμα.
- αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι πως η όλη εμπειρία είναι πάρα πολύ smooth. Δεν ξέρω εάν είναι ο tensor ή αν είναι επειδή μιλάμε για το 14, αλλά το 5αρι μου με καθαρή 14 και δεν πήγαινε έτσι...

Αυτά για τώρα!

Sent from my Pixel 8 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το 7 pro, με κλειστά φώτα, βράδυ, στο σαλόνι και μόνο με tv απέναντι ανοιχτή, το face unlock λειτουργεί!

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει στις κλήσεις τίποτα περίεργα? Την μία να ακούς και να ακούγεσαι καλά, ενώ την άλλη να είσαι μέσα απ' το πηγάδι? Για την ίδια κλήση λέω πάντα.

Sent from my IN2023 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2023 at 9:46 ΠΜ, Locopicos said:

Έχετε δει στις κλήσεις τίποτα περίεργα? Την μία να ακούς και να ακούγεσαι καλά, ενώ την άλλη να είσαι μέσα απ' το πηγάδι? Για την ίδια κλήση λέω πάντα.

Sent from my IN2023 using Tapatalk
 

Μήπως μιλάς με 2g; Ενεργοποίησε το volte και λογικά θα ακούς καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στους κατόχους 8-8pro, από άποψης lte πως την παλέυετε; θεωρητικά δεν είναι αρκετά πιο αργό από το 4g; σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά είμαι σε τρομερό διλλημα λόγω μη επίσημης υποστήριξης. Επίσης πως σας κυλάει όσον αφορά το μπαταρία/ υπερθέρμανση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στους κατόχους 8-8pro, από άποψης lte πως την παλέυετε; θεωρητικά δεν είναι αρκετά πιο αργό από το 4g; σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά είμαι σε τρομερό διλλημα λόγω μη επίσημης υποστήριξης. Επίσης πως σας κυλάει όσον αφορά το μπαταρία/ υπερθέρμανση;
Lte και 4G είναι το ίδιο πράγμα τι εννοείς;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, 123asdf said:

Επειδή το έψαξα και έχει μικρότερες ταχύτητες από το 4g 

Screenshot_2023-11-03-11-59-46-02_680d03679600f7af0b4c700c6b270fe7.jpg

ΤΟ LTE Ειναι 4G σε αυτες τις συσκευες. Αντι να γραφει 4G γραφει LTE. Νομιζω και τωρα, στα iPhones, στην αμερικη LTE γραφει και οχι 4G όπως στην ευρώπη. 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, 123asdf said:

Επειδή το έψαξα και έχει μικρότερες ταχύτητες από το 4g

Το έχουμε ξαναπεί παλιότερα, είναι θέμα "εικονιδίου" και αλλάζει ανάλογα με τον provider.

Αυτό είναι προφανές και για όσους χρησιμοποιούν το Pixel IMS που έχει επιλογή να εμφανίζεται το 4G αν θέλει κάποιος (για αισθητικούς λόγους), αλλιώς  "ξεκλειδώνει" την εμφάνιση του LTE+.

Τα Pixel μπορεί να γράφουν LTE, αλλά η σύνδεση ενδέχεται να είναι LTE+ (που είναι πιο γρήγορη). Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, θα την "παλεύεις" μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε γούστο μερικοί, εδώ στο αμάξι μου (το οποίο βασίζεται εξ'ολοκληρου σε data για κάποιες λειτουργίες και είμαι πένα με το "LTE"), στο κινητό δεν θα την "παλέψω";

Sent from my Pixel 8 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...