Jump to content

Google Pixel 8 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μαλλον θα πρεπει να τους ρωτησεις αν βγαλεις ακρη οσον αφορα την εκδοση επαγγελματικου τιμολογιου

 

νομιζω οτι αφορα τις αγορες απο ΕΕ οποτε στην περιπτωση σου και με δεδομενο οτι εχεις φιλους σε γερμανια-γαλλια προτιμησε την αγορα απο εκει

Edited by emp87
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Sotnem said:

Θα προσπαθήσω να τα πω σύντομα και ξεκάθαρα. Έτσι κι αλλιώς λήγει η προσφορά σήμερα.

1. Δεν είναι όλες οι χώρες ίδιες. Αλλού δίνεται το ρολόι στο Pro, αλλού τα ακουστικά. Οπότε ψάξε σε κάθε χώρα να δεις.

2. Για το ΦΠΑ το γλιτώνεις και από εδώ αν το πάρεις. Δεν χρειάζεται να μπλέξεις (εκτός αν σου είναι ευκολότερο) όπως θα δεις παρακάτω:

3. Για το δώρο: Σε κάποιες χώρες το αναλαμβάνει η Amazon (τουλάχιστον έτσι φαίνεται σε Ισπανία-Ιταλία), αλλού πρέπει αφού αγοράσεις να κάνεις claim σε ένα site της Google (Γαλλία-Γερμανία).  Στο πρώτο ΛΟΓΙΚΑ (γιατί είναι καινούριο φέτος) δεν έχεις κανένα θέμα. Θα στο στείλει η Amazon σπίτι σου. Στο δεύτερο (ξεχωριστό site και αποστολή από την Google) τα πραγματα είναι αλλιώς. Εκεί το πιο κρίσιμο είναι η διεύθυνση ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ. Πρέπει να είναι στην ίδια χώρα με τη χώρα από την οποία το αγόρασες. ΛΟΓΙΚΑ δεν παίζει ρόλο το ΑΦΜ σου ή κάτι τέτοιο. Θέλουν απλά επιβεβαίωση της αγοράς (προσωπική εμπειρία γιατι το έκανα στο Ρ6) και μετά μια διεύθυνση στη χώρα. Δεν είναι 1000% σίγουρο αυτό, αλλά στο παρελθόν το έκανα. Λογικά αν έχεις φίλο στη Γερμανία αγόρασέ το χωρίς ΦΠΑ κανονικά και μετά το δώρο το στέλνεις εκεί.

Ευχαριστώ πολύ. 

Για τα δώρα ανάλογα με τη χώρα το γνωρίζω. Απλά ήθελα να μάθω τι ισχύει με εταιρική έδρα, σε συνδυασμό με τη διεύθυνση αποστολής. 

Κάτι τελευταίο. Αν επιλέξω τιμολόγιο σε εταιρικά στοιχεία, το φόρο στον αφαιρεί κατά την πληρωμή ή πληρώνεις και επιστρέφεται με κάποιον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, alexmp10 said:

Ευχαριστώ πολύ. 

Για τα δώρα ανάλογα με τη χώρα το γνωρίζω. Απλά ήθελα να μάθω τι ισχύει με εταιρική έδρα, σε συνδυασμό με τη διεύθυνση αποστολής. 

Κάτι τελευταίο. Αν επιλέξω τιμολόγιο σε εταιρικά στοιχεία, το φόρο στον αφαιρεί κατά την πληρωμή ή πληρώνεις και επιστρέφεται με κάποιον τρόπο?

Κατα την πληρωμη

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα. Η συσκευή φαίνεται εξαιρετική μέχρι τώρα.

Σαν πρώτες εντυπώσεις, το μέγεθος που το φοβόμουν λίγο προερχόμενος από το απλό Pixel 6, είναι στα ίδια επίπεδα. Πολύ βολικό στο κράτημα. Η οθόνη του, απλά οθονάρα! Θα την επεξεργαστώ πιο αναλυτικά σε εξωτερικούς χώρους με ηλιοφάνεια εν καιρώ. Τα haptics ακόμα καλύτερα. Ίσως πλέον να μιλάμε για ίδια haptics με των iPhones! Ήχο δεν έχω δοκιμάσει ακόμα εάν έχει διαφορές. Η matte πλάτη και υφή του είναι κάτι άλλο στο άγγιγμα. Εννοείται πως γλιστράει πάλι, οπότε δεν αλλάζει κάτι σε αυτό. Οι κάμερες σε κάποιες λίγες φωτό που τράβηξα, φαίνονται να έχουν καλύτερη λεπτομέρεια και ίσως να είναι και πιο φωτεινές(;) Μετά το Pixel 6 που δεν είχε telephoto, είναι άλλη εμπειρία πλέον. Καινούριος αισθητήρας (GNV) άρα αν "πονάει" κάπου φωτογραφικά, έχει καιρό ακόμα να βελτιωθεί για να γίνει πάλι κορυφή!

Κατά την διάρκεια του στησίματος και σεταρίσματος η συσκευή ζεστάθηκε, αλλά έχω την εντύπωση πως δεν ήταν τόσο ζεστή όπως με το 6άρι. Παρόλαυτα δεν έκανε κιχ και συνέχισε κανονικά χωρίς προβλήματα να κάνει όλες τις διαδικασίες. Του πέρασα την σταθερή Α14, με root και ενεργοποίησα το 5G με τον γνωστό τρόπο (που είναι λίγο διαφορετικός από το Pixel 6). Για beta θα το σκεφτώ λίγο κι ίσως να του την ρίξω μετά από κάποιες μέρες.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, doganos said:

Τόσο εύκολα γίνεται Root? 

Τι χάνεις με root; Τι δεν δουλεύει;

Ναι απλή διαδικασία είναι. Και ακόμα πιο εύκολη κάνεις την ζωή σου με τα μηνιαία updates, που τα περνάς πολύ πιο γρήγορα χειροκίνητα απ' ότι OTA.

Θεωρητικά όλα δουλεύουν αν τα κρύψεις με το Magisk app. Εγώ χρησιμοποιώ Paypal, Revolut και NBG, όλα παίζουν καμπάνα. Το Wallet επίσης.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, baiosss said:

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα. Η συσκευή φαίνεται εξαιρετική μέχρι τώρα.

Σαν πρώτες εντυπώσεις, το μέγεθος που το φοβόμουν λίγο προερχόμενος από το απλό Pixel 6, είναι στα ίδια επίπεδα. Πολύ βολικό στο κράτημα. Η οθόνη του, απλά οθονάρα! Θα την επεξεργαστώ πιο αναλυτικά σε εξωτερικούς χώρους με ηλιοφάνεια εν καιρώ. Τα haptics ακόμα καλύτερα. Ίσως πλέον να μιλάμε για ίδια haptics με των iPhones! Ήχο δεν έχω δοκιμάσει ακόμα εάν έχει διαφορές. Η matte πλάτη και υφή του είναι κάτι άλλο στο άγγιγμα. Εννοείται πως γλιστράει πάλι, οπότε δεν αλλάζει κάτι σε αυτό. Οι κάμερες σε κάποιες λίγες φωτό που τράβηξα, φαίνονται να έχουν καλύτερη λεπτομέρεια και ίσως να είναι και πιο φωτεινές(;) Μετά το Pixel 6 που δεν είχε telephoto, είναι άλλη εμπειρία πλέον. Καινούριος αισθητήρας (GNV) άρα αν "πονάει" κάπου φωτογραφικά, έχει καιρό ακόμα να βελτιωθεί για να γίνει πάλι κορυφή!

Κατά την διάρκεια του στησίματος και σεταρίσματος η συσκευή ζεστάθηκε, αλλά έχω την εντύπωση πως δεν ήταν τόσο ζεστή όπως με το 6άρι. Παρόλαυτα δεν έκανε κιχ και συνέχισε κανονικά χωρίς προβλήματα να κάνει όλες τις διαδικασίες. Του πέρασα την σταθερή Α14, με root και ενεργοποίησα το 5G με τον γνωστό τρόπο (που είναι λίγο διαφορετικός από το Pixel 6). Για beta θα το σκεφτώ λίγο κι ίσως να του την ρίξω μετά από κάποιες μέρες.

Αλλαξε κατι με το ρουτ ?Δεν ειμαι και ο πλεον έμπειρος αλλα το πρωτο ρουτ στο pixel 7 pro ηταν αρκετα χρονοβόρο και ηθελε βασικές γνωσεις...αλλαξε η μέθοδος?

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, eddiedimitris said:

Αλλαξε κατι με το ρουτ ?Δεν ειμαι και ο πλεον έμπειρος αλλα το πρωτο ρουτ στο pixel 7 pro ηταν αρκετα χρονοβόρο και ηθελε βασικές γνωσεις...αλλαξε η μέθοδος?

Όχι. Η ίδια μέθοδος είναι.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

στο ιταλικό amazon ΜΟΝΟ Coral buds, στο ισπανικό ΜΟΝΟ τα Foggy Grey...

να χτυπήσω τα coral να ξεμπερδεύω?  😄  (908 euro τελική μαζί με το τηλέφωνο - τιμολόγιο)

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Nikos_s3 said:

στο ιταλικό amazon ΜΟΝΟ Coral buds, στο ισπανικό ΜΟΝΟ τα Foggy Grey...

να χτυπήσω τα coral να ξεμπερδεύω?  😄  (908 euro τελική μαζί με το τηλέφωνο - τιμολόγιο)

Χτυπατο να γίνουμε πολλοί!!!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πάει η προσφορά του preorder στο Amazon. Όποιος πρόλαβε. Τους αλήτες την αφαιρεσαν πριν το τέλος της ημέρας! 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, quickaras said:

Πάει η προσφορά του preorder στο Amazon. Όποιος πρόλαβε. Τους αλήτες την αφαιρεσαν πριν το τέλος της ημέρας! 🙂

 

Στο ιταλικό παίζει ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, veneu said:

Στο ιταλικό παίζει ακόμα 

Σωστά. Οι Γερμανοί βιάστηκαν απο οτι φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, doganos said:

Χτυπατο να γίνουμε πολλοί!!!

Θα κάνουμε τράμπα τα buds με το ρολόι? 🙂

EDIT:  ...τα χτύπησα.. 😛

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Nikos_s3 said:

Θα κάνουμε τράμπα τα buds με το ρολόι? 🙂

EDIT:  ...τα χτύπησα.. 😛

Κάτσε να δω αν μπορώ να το πάρω το ρολόι... Πρώτα και βλέπουμε. 

Ωραίος. Πότε παραλαμβάνεις?! Εγώ σήμερα!!!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την ανάλυση στο full, έχει ψιλολαγκαρισματα η συσκευή. Που και που το πιάνουν κάτι λόξυγκες. Για να δούμε αν θα καλυτερεύσει η κατάσταση σε επόμενα updates.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

31 Οκτωβρίου έγραφε παράδοση...θα δείξει...

για πρώτη φορά, σκέφτομαι αν θα ρουτάρω. Με κοσμοτέ είμαι, οπότε το volte παίζει! το 5G κλάιν (έτσι και αλλιώς σχεδόν παντού NSA είναι ακόμα και λογικά με το επόμενο feature update θα παίζει)

Το vowifi το βάζω εύκολα ( ας θυμίσει κάποιος γιατί μου διαφεύγει, εκτός από shizuku, μπαίνει και με την απλή δημιουργία νέου apn (ims) ή το apn παίζει μόνο με ρουτ που είμαι τώρα?)

Οπότε , ίσως και να μείνει αρουτάριστο.

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά beta δεν θα έβαζα. Να πάρεις κινητό και να βάλεις μη stable έκδοση; Για ποιον λόγο; Για το 5G που μπορεί να έρθει σε 1-2 μήνες; Σιγά.

Τώρα για το root δεν ξέρω, καταλαβαίνω όσους το κάνουν, αλλά δεν έχω τον χρόνο να ασχολούμαι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Nikos_s3 said:

31 Οκτωβρίου έγραφε παράδοση...θα δείξει...

για πρώτη φορά, σκέφτομαι αν θα ρουτάρω. Με κοσμοτέ είμαι, οπότε το volte παίζει! το 5G κλάιν (έτσι και αλλιώς σχεδόν παντού NSA είναι ακόμα και λογικά με το επόμενο feature update θα παίζει)

Το vowifi το βάζω εύκολα ( ας θυμίσει κάποιος γιατί μου διαφεύγει, εκτός από shizuku, μπαίνει και με την απλή δημιουργία νέου apn (ims) ή το apn παίζει μόνο με ρουτ που είμαι τώρα?)

Οπότε , ίσως και να μείνει αρουτάριστο.

 

Με Cosmote πρέπει να τα κάνεις και τα δυο. Δηλαδή τη μέθοδο με shizuku και δημιουργία APN.

Μέχρι πριν κάνα 3μηνο χρειαζόταν μόνο το πρώτο αλλά από όταν έδωσε το VoLTE στην Cosmote, χρειάζονται και τα δυο.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, djivo said:

Με Cosmote πρέπει να τα κάνεις και τα δυο. Δηλαδή τη μέθοδο με shizuku και δημιουργία APN.

Μέχρι πριν κάνα 3μηνο χρειαζόταν μόνο το πρώτο αλλά από όταν έδωσε το VoLTE στην Cosmote, χρειάζονται και τα δυο.

εμένα πως παίζει το vowifi μόνο με την δημιουργία του ΑΡΝ? Δεν έχω shizuku! Λογικά λόγω του magisk module για το volte

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Nikos_s3 said:

εμένα πως παίζει το vowifi μόνο με την δημιουργία του ΑΡΝ? Δεν έχω shizuku! Λογικά λόγω του magisk module για το volte

Σωστά, με ροοτ τo module ενεργοποιεί και τα τρία: 5G. Volte, Vowifi. 

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτο με το shizuku για wificalling και εκανα επανεκκινηση την συσκευη, αλλα δεν βλεπω να λειτουργει. Κανω κατι λαθος;

εχασα και το volte...

τωρα λεει unregistered.... Και δεν εχω ιντερνετ κατα την διαρκεια κλησης. Πως το κανω default? Τα εβγαλα ολα, τα ξαναεβαλα αλλα τιποτα...

Πώς κάνω τεστ για αν δουλεύει το wifi calling? 

Στις ρυθμίσεις το έχω ενεργό

Screenshot_20231017-190028.png

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...