Jump to content

Xiaomi 13T


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, bad_freddy said:

Νέος συνάδελφος κι εγώ, εχω μια απορία, υπάρχει τρόπος / ρύθμιση να μας δείχνει το κινητό αν υπάρχει αναπάντητη κλήση ή μήνυμα όταν είναι σε αναμονή?

Είχα συνηθίσει το Mi Mix 2 μου που έχει led στη κάτω πλεύρά της οθόνης που αναβόσβηνε σε τέτοιες περιπτώσεις και ήταν πολύ πρακτικό να μπορείς να δείς αν έχεις χάσει κάτι χωρίς καν να ενεργοποιήσεις την οθόνη...

Πχ. όπως μόλις ανασηκώνεις το κινητό σου δείχνει το σήμα του δαχτυλικου αποτυπώματος, να έδειχνε παράλληλα κάποιο εικονίδιο χαμένης κλήσης κλπ. 

Mα έχει το Always On Display, οπότε απλά το ρυθμίζεις να δείχνει μόνιμα την ώρα όταν είναι κλειστή η οθόνη και μαζί με την ώρα εμφανίζονται από κάτω και τα εικονίδια για χαμένες κλήσεις, viber, sms κλπ. Απλά η μόνη βλακεία είναι ότι σε σκοτεινά περιβάλλοντα σβήνει μετά από 5 λεπτά θες δε θες, αλλά την ημέρα είναι μόνιμα ανοιχτό και φαίνονται και όλες οι ειδοποιήσεις

 

xetasa στο χέρι κάθεται μια χαρά γιατί λεπταίνει στις άκρες και έτσι το κρατάς άνετα, οι κάμερες εξέχουν όπως σε όλα τα νέα τηλέφωνα γι αυτό και η θήκη έχει κάτι σαν αυτάκια πάνω και κάτω οπότε όταν το ακουμπάς κάπου να ακουμπάνε αυτά και όχι οι κάμερες απευθείας

 

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 ώρες πριν, pan82 said:

Mα έχει το Always On Display, οπότε απλά το ρυθμίζεις να δείχνει μόνιμα την ώρα όταν είναι κλειστή η οθόνη και μαζί με την ώρα εμφανίζονται από κάτω και τα εικονίδια για χαμένες κλήσεις, viber, sms κλπ. Απλά η μόνη βλακεία είναι ότι σε σκοτεινά περιβάλλοντα σβήνει μετά από 5 λεπτά θες δε θες, αλλά την ημέρα είναι μόνιμα ανοιχτό και φαίνονται και όλες οι ειδοποιήσεις

Μάλιστα... Απο κατανάλωση η AOD τι λέει? Αξίζει να την έχουμε ενεργοποιημένη?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, pan82 said:

Mα έχει το Always On Display, οπότε απλά το ρυθμίζεις να δείχνει μόνιμα την ώρα όταν είναι κλειστή η οθόνη και μαζί με την ώρα εμφανίζονται από κάτω και τα εικονίδια για χαμένες κλήσεις, viber, sms κλπ. Απλά η μόνη βλακεία είναι ότι σε σκοτεινά περιβάλλοντα σβήνει μετά από 5 λεπτά θες δε θες, αλλά την ημέρα είναι μόνιμα ανοιχτό και φαίνονται και όλες οι ειδοποιήσεις

 

Πήγα και το είδα σήμερα από κοντά στο Πλαίσιο. Μπήκα στις ρυθμίσεις και την AOD δεν μπορούσες να τη ρυθμίσεις να είναι  συνέχεια ενεργή ή βάση προγράμματος (πχ 08-00). Πάρα μόνο 10 δευτερόλεπτα! Ισχύει αυτό ή έχει διορθωθεί με τελευταίο update;

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bad_freddy said:

Μάλιστα... Απο κατανάλωση η AOD τι λέει? Αξίζει να την έχουμε ενεργοποιημένη?

Τι να σου πω εγώ τέσσερα χρόνια με το p30 μόνιμα το είχα αναμμένο δεν είχα κάποιο θέμα οπότε επειδή το θεωρώ απαραίτητο δε το έχω καν ψάξει αν κερδιζεις κάτι χωρίς.

8 minutes ago, xetasa said:

Πήγα και το είδα σήμερα από κοντά στο Πλαίσιο. Μπήκα στις ρυθμίσεις και την AOD δεν μπορούσες να τη ρυθμίσεις να είναι  συνέχεια ενεργή ή βάση προγράμματος (πχ 08-00). Πάρα μόνο 10 δευτερόλεπτα! Ισχύει αυτό ή έχει διορθωθεί με τελευταίο update;

Όχι στη τελευταία έκδοση που κατέβασε όταν το ανοιξα έχει και μόνιμη λειτουργία καί προγραμματιζόμενη. Περίεργο πάντως αυτό που λες γιατί και Κωτσόβολο που το είχε ανοιχτό έτσι ήταν ενώ αντίθετα το redmi note 12 pro έχει μόνο τα 10 δευτερόλεπτα πού λες.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2023 at 4:46 ΜΜ, andreasomageiras said:

Υπάρχει κάποιο άλλο θέμα συζήτησης που να περιγράφει αυτά περί mtk; 

Ψάχνω συσκευή για την σύζυγο και κοιτούσα snapdragon έχοντας άγνοια για mtk. 

mtk engineering mode

αυτο θες σαν εντολες για πληκτρολόγηση η εφαρμογή απο το store.

προσοχη μπορεί να αχρηστεύσει το κινητό.

πχ μπορει να δεις εσύ να λεει "παγκόσμιο mode κλπ και να πεις οτι το δοκιμάζεις και το κινητό μετα να πιάνει μονο 2g.

Πάντως ειναι τρομερή λειτουργία.

Αν δεν σου δουλεύει με τον dialer κανε απεγκατασταση ενημερωσεων στον dialer

On 20/11/2023 at 4:46 ΜΜ, andreasomageiras said:

 

 

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, drdedus said:

mtk engineering mode

αυτο θες σαν εντολες για πληκτρολόγηση η εφαρμογή απο το store.

προσοχη μπορεί να αχρηστεύσει το κινητό.

πχ μπορει να δεις εσύ να λεει "παγκόσμιο mode κλπ και να πεις οτι το δοκιμάζεις και το κινητό μετα να πιάνει μονο 2g.

Πάντως ειναι τρομερή λειτουργία.

Αν δεν σου δουλεύει με τον dialer κανε απεγκατασταση ενημερωσεων στον dialer

 

🤔 Όχι πως κατάλαβα τι μου έγραψες... 

Οπότε λογικά δεν είναι για εμένα αυτά τα πειράματα😁

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Σας βγάζει και εσάς την ενοχλιτική οθόνη μετά απο το ξεκλήδωμα "Μην καλύπτετε την περιοχή των ακουστικών. Πατήστε το πλήκτρο την αύξησης του ήχου για την απενεγοποιησετε την λειτουργεία. Το κάνει σχεδόν παντα μετα το ξεκλήδωμα. Πως μπορουμε να απαλαγουμε απο αυτό το σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιος κατοχος και εγω του 13t. Ολα καλα μεχρι στιγμης, μια ερωτηση εχω γιατι προερχομαι απο samsung. Οταν εβαλα τις εφαρμογες viber instagram κλπ ηταν απενεργοποιημενος ο ηχος των ειδοποιησεων των εφαρμογων αυτων. Βρηκα πως αλλαζει αλλα δεν μπορω να βρω τους default ηχους που εχουν οι εφαρμογες καθως τους εχω συνηθισει. Υπαρχει καποιος τροπος;

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2023 at 11:07 ΠΜ, steliostdm said:

Σας βγάζει και εσάς την ενοχλιτική οθόνη μετά απο το ξεκλήδωμα "Μην καλύπτετε την περιοχή των ακουστικών. Πατήστε το πλήκτρο την αύξησης του ήχου για την απενεγοποιησετε την λειτουργεία. Το κάνει σχεδόν παντα μετα το ξεκλήδωμα. Πως μπορουμε να απαλαγουμε απο αυτό το σφάλμα.

τελικά βρήκα το πρόβλημα. Αλλαξα θέμα και όλα καλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανό με επιστροφή eurobank βγαίνει εμεσα 382,50 ευρώ. 

Τι λέτε αξίζει σε αυτά τα χρήματα; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, patrik said:

Από Γερμανό με επιστροφή eurobank βγαίνει εμεσα 382,50 ευρώ. 

Τι λέτε αξίζει σε αυτά τα χρήματα; 

Νομίζω είναι το καλύτερο all around σε αυτά τα λ7 με την καλύτερη κάμερα.

Plus αναβαθμίσεις μέχρι android 17.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω το realme 9 pro plus και το σκέφτομαι για το xiaomi λόγω αδιάβροχοποίησης και ενημερώσεων ασφάλειας 

Τώρα από κάμερα δεν ξέρω αν θα έχουν μεγάλη διαφορά 

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, patrik said:

Από Γερμανό με επιστροφή eurobank βγαίνει εμεσα 382,50 ευρώ. 

Τι λέτε αξίζει σε αυτά τα χρήματα; 

Εγώ πάντως το προτίμησα 😉
Ξέρουμε τι CA combos έχει;

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2023 at 3:07 ΜΜ, xetasa said:

Μιας και το έχεις θα ήθελα να σε ρωτήσω 2 πραγματάκια😀O mediatek τι λέει; σε τι επίπεδο snap κυμαίνεται; snap 888 ή Snap8 gen1;

στο χέρι πώς κάθεται; είναι βαρύ; οι κάμερες πίσω δεν προεξέχουν;

O Μεdiatek ειναι εξαιρετικος, αναμεσα απο snap 888 kai snap 8 gen1. Θα ελεγα πιο κοντά σε Snap 8 Gen1. Eiναι καλό το βάρος του αν αναλογιστεις το μεγεθος του. Οι κάμερες δυστυχως προεξέχουν αρκετά. Θήκη ακόμα δεν βρήκα δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια επίπεδα με τον gen-1 και σε δύσκολες καταστάσεις καλύτερος γιατί έχει πολύ καλή ψύξη με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνεται εύκολα και να μην ρίχνει τις επιδόσεις. Δοκιμασμένο αυτό. Αν και αρχικά είχα τις επιφυλάξεις μου, αποδεικνύεται εξαιρετικός επεξεργαστής.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, tiniakos said:

Αν είχε λήψη βίντεο σε 4Κ 60p θα έκανα τη μετάβαση από Xiaomi 11T Pro. 

Τουλάχιστον δύο χαρακτηριστικά που του λείπουν είναι ξεκάθαρα για να πριμοδοτήσουν συγκριτικά το 13T Pro:
Το ένα είναι το 4K/60, και το άλλο τα 120W φόρτισης. Και πάλι παραμένει τίμιο για την τιμή που έφτασε Black Friday με την επιστροφή 15% του Γερμανού.

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή έβλεπα να αδικούν το 13T στο gsm arena σε σχέση με το OnePlus 10T 5G που το δοκιμάζω δίπλα δίπλα, είπα να τρέξω τα δύο αντίστοιχα benchmarks αλλά με την επιλογή της μπαταρίας στο 13T στο "απόδοση" και δεν έπεσα έξω...είναι στα επίπεδα του gen-1plus κι αυτό όταν ο αντίστοιχος snap δεν έχει πιεστεί ώστε να ζεσταθεί και να πέσει. Το μηχανάκι κεντάει απο όπου κι αν το πιάσει κανείς 😉

Screenshot_2023-12-11-12-09-46-361_com.primatelabs.geekbench6.jpg

Screenshot_2023-12-11-13-40-28-590_com.antutu.ABenchMark.jpg

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ πάντως που το έκανα, κάποια έτσι ιδιαίτερη διάφορα δεν είδα.  Δηλαδή αν δε μου έλεγε κάποιος ότι αλλάξαμε σε κάτι άλλο θα πιστεύα απλά ότι ήταν μια απλή αναβάθμιση τού miui. Έτσι πού το παρουσίαζαν φαντάζομουν ότι θα άλλαζαν τα πάντα 

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγο πιο γρήγορη απόκριση η συσκευή (από την ήδη πολύ γρήγορη που είχε), απλά στις ρυθμίσεις πρέπει να τσεκάρετε την ταχύτητα των animation στο γρήγορο γιατί από default το έχουν γυρίσει στο αργό και δεν φαίνεται εξ'αρχής. Κατά τα άλλα δεν είδα κάτι ιδιαίτερο εκτός από κάποιες αλλαγές στα γραφικά που άλλες μου άρεσαν κι άλλες όχι όπως για παράδειγμα το ότι στο εικονίδιο του bluetooth δεν φαίνεται πλέον ποια συσκευή είναι συνδεδεμένη, επίσης το "κατσίκωμα" του media player στην κουρτίνα και... το ότι στην εφαρμογή του dialer εξακολουθεί να ανοίγει με lag το πάνελ με τους αριθμούς (τώρα το κάνει περισσότερο από πριν, αλλά αυτό είναι κυρίως θέμα της εφαρμογής, πονεμένη ιστορία ο dialer της google). Επίσης χάθηκε το wallpaper με το κόκκινο φόντο (δε ξέρω αν το άφησαν στο pro). Αυτά και κάτι αλλά ψιλαρίδια. Γενικά όχι κάτι το συνταρακτικό, το μηχανάκι συνεχίζει να δουλεύει απροβλημάτιστα όπως και πριν 👌

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, truckman said:

Έχει λίγο πιο γρήγορη απόκριση η συσκευή (από την ήδη πολύ γρήγορη που είχε), απλά στις ρυθμίσεις πρέπει να τσεκάρετε την ταχύτητα των animation στο γρήγορο γιατί από default το έχουν γυρίσει στο αργό και δεν φαίνεται εξ'αρχής. Κατά τα άλλα δεν είδα κάτι ιδιαίτερο εκτός από κάποιες αλλαγές στα γραφικά που άλλες μου άρεσαν κι άλλες όχι όπως για παράδειγμα το ότι στο εικονίδιο του bluetooth δεν φαίνεται πλέον ποια συσκευή είναι συνδεδεμένη, επίσης το "κατσίκωμα" του media player στην κουρτίνα και... το ότι στην εφαρμογή του dialer εξακολουθεί να ανοίγει με lag το πάνελ με τους αριθμούς (τώρα το κάνει περισσότερο από πριν, αλλά αυτό είναι κυρίως θέμα της εφαρμογής, πονεμένη ιστορία ο dialer της google). Επίσης χάθηκε το wallpaper με το κόκκινο φόντο (δε ξέρω αν το άφησαν στο pro). Αυτά και κάτι αλλά ψιλαρίδια. Γενικά όχι κάτι το συνταρακτικό, το μηχανάκι συνεχίζει να δουλεύει απροβλημάτιστα όπως και πριν 👌

Η αλήθεια μόλις εγκαταστάθηκε η νέα έκδοση μου φάνηκε τόσο αργό που έψαχνα τρόπο να επιστρεψω στο miui, μετά βρήκα τη ρύθμιση animation στο γρήγορο και επανήλθε στα κανονικά του. Ο dialer έχει θέμα και είχε και απορώ γι αυτό σε σημείο που σκέφτομαι αν αξίζει να βάλεις άλλον γιατί πραγματικά σε καθυστερεί πολλές φορές να κάνεις μια γρήγορη κλήση. Απλά τόση διαφήμιση για το hyper OS γι αυτές τις αλλαγές μόνο; τι στο καλό ετοίμαζαν τόσο καιρό στη xiaomi. Eπισης περάσαμε στο android 14 παρατήρησα οπότε είχα μεγαλύτερες προσδοκίες. Στο θέμα της μπαταρίας περιμένω να δω αν άλλαξε κάτι 

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Γενικα αισθητικα καναν μικρες αλλα ωραιες αλλαγες περισσοτερο στα animation. Το κινητο παραμεινει οντως ταχυτατο και με την νεα εκδοση. Στον Dialer τι προβλημα εχετε; Δεν εχω παρατηρησει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...