Jump to content

Xiaomi 13T Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Xiaomi 13T Pro

Xiaomi 13T pro

 

Το Xiaomi 13T Pro φέρει μια επαγγελματικού επιπέδου κάμερα όπως την χαρακτηρίζει η Xiaomi. Πιο συγκεκριμένα, το Xiaomi 13T Pro προσφέρει μια κάμερα σε συνεργασία με την Leica, με την εταιρεία να μην χάνει ευκαιρία να μας αποκαλύπτει όλες τις εξαιρετικές τεχνολογίες της νέας σειράς.

Στο Xiaomi 13T Pro ο χρήστης θα βρει τα Leica Authentic Look και Leica Vibrant Look, δυο φωτογραφικά στυλ που προσαρμόζουν αυτόματα την ποιότητα της εικόνας ανάλογα με τις συνθήκες του περιβάλλοντος. Η κάμερα καλύπτει το 100% DCI-P3 εύρος χρώματος, ενώ φέρει πλήθος ρυθμίσεων στο Pro mode εμπνευσμένες από το Xiaomi 13 Ultra για ακόμη καλύτερα φωτογραφικά αποτελέσματα.

Η Xiaomi τονίζει και τις δυνατότητες της συσκευής στο video. Κάποτε το συναντούσες σε επαγγελματικού επιπέδου κάμερες, ωστόσο πλέον η υποστήριξη s10-bit LOG 4:2:0 H.265 video recording έρχεται στο Xiaomi 13T Pro. Υποστηρίζει επίσης 8K video rerording.

Εξαιρετικές επιδόσεις και μεγάλη διάρκεια μπαταρίας

Το Xiaomi 13T Pro προσφέρει σαφείς βελτιώσεις και ως προς τη διάρκεια μπαταρίας. Στο εσωτερικό του ο χρήστης θα συναντήσει τον Mediatek Dimensity 9200+ με οκταπύρηνο CPU και ταχύτητες που φθάνουν τα 3.35GHz. Η ενσωματωμένη Arm
Immortalis-G715 GPU του έχει σχεδιαστεί να βελτιώσει την ποιότητα της εικόνας ειδικά για τους gamers για μια smooth εμπειρία χωρίς ανησυχία όσον αφορά τη διάρκεια της μπαταρίας.

Το Xiaomi 13T Pro υποστηρίζει τεχνολογία γρήγορης φόρτισης 120W HyperCharge, που επιτρέπει την φόρτιση στο 100% σε μόλις 19 λεπτά, ενώ το Xiaomi Surge G1 battery management system chipset που διαθέτει διασφαλίζει την ορθή λειτουργία της μπαταρίας των 5.000 mAh.

Η συσκευή φέρει μια 6.67 ιντσών CrystalRes Display HDR10+ με υποστήριξη ως και 144Hz refresh rate και 2712 x 1220 ανάλυση, με peak brightness των 2.600 nits και υποστήριξη 63 δισεκατομμυρίων χρωμάτων. Φέρει 12 – 16GB RAM σε εκδόσεις με 256GB, 512GB και 1TB.

Όσον αφορά τους αισθητήρες θα συναντήσουμε μια κύρια των 50MP, μια telephoto των 50MP και μια 12MP κάμερα, με τα χαρακτηριστικά τους όπως δίνονται από τη Xiaomi να ακολουθούν από κάτω. Να σημειωθεί ότι η τιμή του Xiaomi 13T Pro θα ξεκινά στην Ευρώπη από τα 800 ευρώ. Στην ελληνική αγορά το Xiaomi 13T Pro θα έρθει στα 899 ευρώ για την έκδοση 12GB – 512GB.

Τα χαρακτηριστικά της κάμερας του Xiaomi 13T Pro έχουν ως εξής:
• LEICA VARIO-SUMMICRON 1:1.9-2.2/15-50mm ASPH.
• 24mm Leica main camera
– 50MP wide angle camera
– 1/1.28” sensor size
– 1.22μm pixel size, 2.44μm 4-in-1 Super Pixel
– f/1.9, 7P aspherical lens, OIS
– Supports HDR10+ video recording for up to 4K at 30fps
– Supports 8K video recording at 24fps
– 10-bit LOG video recording, supports LUT import
• 50mm Leica telephoto camera
– 50MP
– f/1.9, 5P aspherical lens
• 15mm Leica ultra-wide camera
– 12MP
– f/2.2, 5P aspherical lens
• Two Leica photographic styles: Leica Authentic Look & Leica
Vibrant Look
• Leica custom photographic styles
• Master-lens system: 35mm Documentary lens, 50mm Swirly
bokeh lens, 90mm Soft focus lens
• Xiaomi ProFocus
• Night mode
• 20MP front camera
– f/2.2, 5P aspherical lens
– Night mode
– Portrait mode
– HDR

[Πηγή]

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θεωρώ ότι το "απλό"  13Τ που παίζει ήδη στα 530€ σε σχετικά αξιόπιστα Ελληνικά ιντερνετομάγαζα είναι καλύτερο deal, μόνο ο επεξεργαστής και η φόρτιση στα 67W διαφέρουν...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το "απλό"  13Τ που παίζει ήδη στα 530€ σε σχετικά αξιόπιστα Ελληνικά ιντερνετομάγαζα είναι καλύτερο deal, μόνο ο επεξεργαστής και η φόρτιση στα 67W διαφέρουν...
Είναι τεράστια η διαφορά των 2 soc. O 9200 ultra περνάει και 8gen 2.
https://nanoreview.net/en/soc-compare/mediatek-dimensity-9200-plus-vs-mediatek-dimensity-8200

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ενδιαφέρομαι για αγορά και αναβάθμιση της συσκευής μου,μου κέντρισε το ενδιαφέρον το συγκεκριμένο μοντέλο.Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η κάμερα και η μπαταρία να μου βγάζει άνετα την μέρα και η ερώτηση μου είναι αν αξίζει να δώσω τα χρήματα ή δίνοντας πχ 80€ παραπάνω αξίζει να πάω στο iphone 15.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα Κωτσόβολο το 13t απογοήτευση το 13t pro πιο καλό  αλλά το 1+11 καλύτερο στα δικά μου μάτια τουλάχιστον έπαιξα αρκετά μαζί τους πήγα για να πάρω το 13t αλλά δεν ...

6 ώρες πριν, George6633 said:

Μιας και ενδιαφέρομαι για αγορά και αναβάθμιση της συσκευής μου,μου κέντρισε το ενδιαφέρον το συγκεκριμένο μοντέλο.Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η κάμερα και η μπαταρία να μου βγάζει άνετα την μέρα και η ερώτηση μου είναι αν αξίζει να δώσω τα χρήματα ή δίνοντας πχ 80€ παραπάνω αξίζει να πάω στο iphone 15.

Φίλε δεν θα έπαιρνα ποτέ iPhone αλλά τι συγκρίνεις.... εννοείται μήλο δαγκωτο...

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, doomgeorge said:

Πήγα Κωτσόβολο το 13t απογοήτευση το 13t pro πιο καλό  αλλά το 1+11 καλύτερο στα δικά μου μάτια τουλάχιστον έπαιξα αρκετά μαζί τους πήγα για να πάρω το 13t αλλά δεν ...

Φίλε δεν θα έπαιρνα ποτέ iPhone αλλά τι συγκρίνεις.... εννοείται μήλο δαγκωτο...

Απλά ειδα και γω την προσφορά με δώρο το ταμπλετ και μπήκα σε σκέψεις και θέλω να είμαι σίγουρος αν είναι να δώσω τόσα χρήματα ότι αξίζει το συγκεκριμένο μοντέλο ή να πάω στο 15 το απλό.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, George6633 said:

Απλά ειδα και γω την προσφορά με δώρο το ταμπλετ και μπήκα σε σκέψεις και θέλω να είμαι σίγουρος αν είναι να δώσω τόσα χρήματα ότι αξίζει το συγκεκριμένο μοντέλο ή να πάω στο 15 το απλό.

Μου άρεσε το 1+ 11 από μεγάλα και το s23 όπως s23+ αλλά πήγαινε να τα δεις από κοντά 

Link to comment
Share on other sites

Μετάβαση και εγώ από poco f5 σε Xiaomi 13 t pro..ελπίζω να μην το μετανιώσω.😉

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι στα χρήματα που ζητάει αγγίζει άλλες κατηγορίες φρούτων ειδικά τα μήλα οπότε δεν υπάρχουν πολλά άλλοθι. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2023 at 4:12 ΠΜ, king2009 said:

Είναι τεράστια η διαφορά των 2 soc. O 9200 ultra περνάει και 8gen 2.
https://nanoreview.net/en/soc-compare/mediatek-dimensity-9200-plus-vs-mediatek-dimensity-8200

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Καλημέρα!

Αξίζει την διαφορά περίπου 160 ευρώ το 13T με το 13Pro?

Εννοείται όχι απο μεγάλα καταστήματα - για καλύτερη δυνατή τιμή... (περίπου 530 βγαίνει το απλό και 690 το Pro)

Για καθημερινή χρήση -και όχι για gaming- με έμφαση στη φωτογραφική το σκέφτομαι...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, yiannis2005s said:

 

Καλημέρα!

Αξίζει την διαφορά περίπου 160 ευρώ το 13T με το 13Pro?

Εννοείται όχι απο μεγάλα καταστήματα - για καλύτερη δυνατή τιμή... (περίπου 530 βγαίνει το απλό και 690 το Pro)

Για καθημερινή χρήση -και όχι για gaming- με έμφαση στη φωτογραφική το σκέφτομαι...

 

Ευχαριστώ!

Σαν συσκευή και το 13 T είναι τούμπανο...Αξίζει πιστεύω.αλλα με 500€ πας σ μεταχειρισμένο oneplus 11 πιστεύω .

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Christos kitsos said:

Σαν συσκευή και το 13 T είναι τούμπανο...Αξίζει πιστεύω.αλλα με 500€ πας σ μεταχειρισμένο oneplus 11 πιστεύω .

Και το oneplus 11 μου αρέσει πολύ αλλά και αυτό καινούργιο είναι στα 700.. 

Για μεταχειρισμένο δεν ξέρω, γενικά ότι κοιτάζω είναι σε απλησίαστες τιμές πολλές φορές πάνω απο τις τιμές skroutz ή best price, οπότε το καινούργιο είναι μονόδρομος.

Μάλλον σαν vfm θα πάω στο 13Τ και ας χάσω σε επεξεργαστη και χώρο αποθήκευσης... 🤔

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, yiannis2005s said:

Και το oneplus 11 μου αρέσει πολύ αλλά και αυτό καινούργιο είναι στα 700.. 

Για μεταχειρισμένο δεν ξέρω, γενικά ότι κοιτάζω είναι σε απλησίαστες τιμές πολλές φορές πάνω απο τις τιμές skroutz ή best price, οπότε το καινούργιο είναι μονόδρομος.

Μάλλον σαν vfm θα πάω στο 13Τ και ας χάσω σε επεξεργαστη και χώρο αποθήκευσης... 🤔

Εγώ πήρα το 13Τ pro...Είναι πολύ τούμπανο σε όλα...Μόνο η ασύρματη φόρτιση του λείπει.Πανε με κλειστά μάτια μια χαρά είναι..Και οι mediatek πάνε σφαίρα δεν το περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Christos kitsos said:

Εγώ πήρα το 13Τ pro...Είναι πολύ τούμπανο σε όλα...Μόνο η ασύρματη φόρτιση του λείπει.Πανε με κλειστά μάτια μια χαρά είναι..Και οι mediatek πάνε σφαίρα δεν το περίμενα.

Δεν με απασχολεί καθόλου η ασύρματη. Και σε Samsung S που έχω δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Σημαντικότερο ότι φορτίζουν πολύ γρήγορα.

Επίσης νομίζω ότι η oneplus δεν έχει service Ελλάδα και τα στέλνουν όλα έξω.

Οπότε καλύτερα xiaomi αφου λέω να αλλάξω απο Samsung μετά απο πολλά χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, yiannis2005s said:

Δεν με απασχολεί καθόλου η ασύρματη. Και σε Samsung S που έχω δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Σημαντικότερο ότι φορτίζουν πολύ γρήγορα.

Επίσης νομίζω ότι η oneplus δεν έχει service Ελλάδα και τα στέλνουν όλα έξω.

Οπότε καλύτερα xiaomi αφου λέω να αλλάξω απο Samsung μετά απο πολλά χρόνια...

Εγώ στο προτείνω...το μπλε κιόλας είναι δέρμα η υφή..Τα άλλα γυαλί πίσω..Και θα έχεις και 4 χρόνια android update και 5 χρόνια security.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Christos kitsos said:

Εγώ στο προτείνω...το μπλε κιόλας είναι δέρμα η υφή..Τα άλλα γυαλί πίσω..Και θα έχεις και 4 χρόνια android update και 5 χρόνια security.

Ωραίο δείχνει το μπλέ αλλά δεν το έχω δει απο κοντά - θα προσπαθήσω να το βρω για να δω την υφή.

Του βάζεις και τη θήκη που έχει στη συσκευασία ή δεν χρειάζεται?

Και το πράσινο είναι πολύ ωραίο αλλά λίγα καταστήματα το έχουν - και συνήθως πιο ακριβά... 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, yiannis2005s said:

Ωραίο δείχνει το μπλέ αλλά δεν το έχω δει απο κοντά - θα προσπαθήσω να το βρω για να δω την υφή.

Του βάζεις και τη θήκη που έχει στη συσκευασία ή δεν χρειάζεται?

Και το πράσινο είναι πολύ ωραίο αλλά λίγα καταστήματα το έχουν - και συνήθως πιο ακριβά... 🙂

Εγώ το έβαλα τη θήκη σιλικονης γιατί φοβάμαι.περιμενω να βγουν θήκες spigen να παραγγείλω.

Link to comment
Share on other sites

 
Καλημέρα!
Αξίζει την διαφορά περίπου 160 ευρώ το 13T με το 13Pro?
Εννοείται όχι απο μεγάλα καταστήματα - για καλύτερη δυνατή τιμή... (περίπου 530 βγαίνει το απλό και 690 το Pro)
Για καθημερινή χρήση -και όχι για gaming- με έμφαση στη φωτογραφική το σκέφτομαι...
 
Ευχαριστώ!
Οι διαφορές τους κυρίως είναι σε soc ταχύτητα φόρτισης και ufs. Αν παίζεις emulators η τρέχεις βαριές εφαρμογές το 13t pro αξίζει. Αλλιώς και το 13t είναι εξαιρετικο μιας και είναι ίδιο σε όλα τα υπόλοιπα.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το galaxy S 23 ULTRA..πήγα στο χιαομι λόγω ότι δεν ήθελαν δώσω πάνω από 1000€ και το πήρα με δόσεις.Και είμαι πολύ ευχαριστημένος..Πήγαινα σφαίρα ο mediatek dimensity 9200+!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα σε 13T Pro και OnePlus 11.

To 13T Pro υπερτερει σε storage (512GB αντι για 256) και στο οτι εχει flat (non-curved) οθονη (γουστα ειναι αυτα...). Γνωμη κανεις;

Ξερει καποιος αν το 13Τ Pro rootαρεται; Εψαξα internet και δε βρηκα οδηγο για root.
Ο γενικος οδηγος root (παιρνουμε boot.img απο το zip της fastboot rom, το patchαρουμε με magisk και το ριχνουμε στο τηλεφωνο με fastboot εντολη) ισχυει για το 13ΤPro η οχι (λογω Mediatek)?

Edited by crapatzi
Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2023 at 4:12 ΠΜ, king2009 said:

Είναι τεράστια η διαφορά των 2 soc. O 9200 ultra περνάει και 8gen 2.
https://nanoreview.net/en/soc-compare/mediatek-dimensity-9200-plus-vs-mediatek-dimensity-8200

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ενημερωτικά να πούμε ότι όχι δεν περνάει και 8 gen 2.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_13t_pro-review-2622p4.php

Και σε αυτονομία, ο Snap καλύτερος , μιας και το Xiaomi 13 pro με μικρότερη μπαταρία σχεδον 200mah αλλά μεγαλύτερη ανάλυση οθονης, έβγαλε καλύτερα νούμερα απο τον Dimensity του 13T pro.

Και σε φωτεινότητα, κάτω απο το 13T pro και στα ίδια επίπεδα με Poco F5 pro.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_13t_pro-review-2622p3.php

2600 nits max brightness κατα τα άλλα....

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2023 at 10:47 ΠΜ, yiannis2005s said:

Και το oneplus 11 μου αρέσει πολύ αλλά και αυτό καινούργιο είναι στα 700.. 

Για μεταχειρισμένο δεν ξέρω, γενικά ότι κοιτάζω είναι σε απλησίαστες τιμές πολλές φορές πάνω απο τις τιμές skroutz ή best price, οπότε το καινούργιο είναι μονόδρομος.

Μάλλον σαν vfm θα πάω στο 13Τ και ας χάσω σε επεξεργαστη και χώρο αποθήκευσης... 🤔

Oντως,οτι θελει ο καθενας ζηταει στις αγγελιες των μεταχειρισμενων....Ασε που δεν ξερεις σε τι κατασταση θα ειναι....Γραφουν αψογο και ειναι παρτάλι.....

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...