Jump to content

Samsung Galaxy Watch 6 / Watch 6 Classic


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα / Καλησπερα σε ολους.

Εδω και 2 μερες, ειμαι κατοχος του 6 Classic 43mm Bluetooth.

Παρατηρω οτι το Google Play Services μετα απο 1ημ και 6 ωρες απο πληρως φορτισμενο, βρισκεται στο 15% μπαταριας.

Οι "Υπηρεσιες Google play" ειναι στο 40,8% ενω αμεσως μετα ακολουθαει το Samsung Health με μολις 5,5% usage!!

Το μοναδικο που εχω ενεργο ειναι heart rate ανα 10 λεπτα ενω σε ενα 8ωρο περιπου υπνου, καταναλωνει 12-13% εχοντας απενεργοποιησει ανιχνευση ροχαλητου κλπ. Ειδοποιησεις εχω ενεργες μονο τις απαραιτητες για κλησεις, sms, webbanking και viber.

 

Μου εκανε εντυπωση που τραβαει τοσο πολυ το Google play services... Δοκιμασα και εκανα ενα factory reset αλλα ματαια.

Link to comment
Share on other sites

Κανε update παντου και δώσε του 1 εβδομάδα καιρό, να μάθει τα μοτίβα χρήσης και θα στρωσει

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, tsicrete said:

Κανε update παντου και δώσε του 1 εβδομάδα καιρό, να μάθει τα μοτίβα χρήσης και θα στρωσει

Update απ'οτι καταλαβα κανει παντα οταν φορτιζει και ειναι συνδεδεμενο σε wifi αυτοματα.
Απ'οτι φαινεται δεν δειχνει να χρειαζεται καποιο αλλο Update.

Θα του δωσω λιγο χρονο τουλαχιστον να μαθει τα μοτιβα χρησης και βλεπουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα Google Play Services δυστυχώς είναι μια τεράστια μάστιγα στο Android και η μεγαλύτερη μπαταριορουφήχτρα. Όσες συσκευές Android και αν έχω αλλάξει τα τελευταία χρόνια, πάντα στα ψηλά φιγουράρει αυτό και οι λόγοι είναι τόσοι πολλοί που δεν μπορείς (και δεν σαφήνουν) να το παραμετροποιήσεις κάπως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, konstantinoslp said:

Τα Google Play Services δυστυχώς είναι μια τεράστια μάστιγα στο Android και η μεγαλύτερη μπαταριορουφήχτρα. Όσες συσκευές Android και αν έχω αλλάξει τα τελευταία χρόνια, πάντα στα ψηλά φιγουράρει αυτό και οι λόγοι είναι τόσοι πολλοί που δεν μπορείς (και δεν σαφήνουν) να το παραμετροποιήσεις κάπως.

Δεν εχω θεμα ή δεν ειχα ποτε θεμα σε κανενα κινητο με την εν λογω διεργασια.

Σχετικα με το smartwatch, δεν ξερω επισης κατα ποσο ειναι πλασματικο νουμερο το σχεδον 41% ή αληθες.

Μετα απο επανεκκινηση της συσκευης ως δια μαγειας μειωθηκε! Οχι κατα τη χρηση, αλλα καθαρα και μονο σαν νουμερο!! Ηταν περιπου στο 21% απο το πρωι και τωρα αναφερει 3%.

Ο,τι να ναι τελειως. Σχετικα με το GW6 43mm απ'οτι φαινεται η μπαταρια με το bare minimum χρησης, αντε να βγαλει 24 με 28 ωρες. Χωρις AOD, εννοειται... θα δω πως παει.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Ferb said:

Παιδιά αγόρασα κι εγώ το 47 classic .Αυτό με τα δωρεάν λουρακια έχει τελειώσει ?

Ήταν promotion για τις προπαραγγελίες μόνο απο όσο γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έναν μήνα χρήσης (περίπου) μπορώ να πω ότι η μπαταρία είναι αξιόλογη... 40 ώρες με AOD, σήκωμα χεριού, τουch to wake, gps,wifi, συνεχή μέτρηση παλμών και αυτόματη φωτεινότητα ανοιχτά.
Το βράδυ δεν το κλείνω και το χρησιμοποιώ για καταμέτρηση του ύπνου.
Τέλος δεν υπάρχει λόγος για άγχος γιατί σε 1 ώρα είναι φουλ φορτισμένο.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, argp74 said:

Μετά από έναν μήνα χρήσης (περίπου) μπορώ να πω ότι η μπαταρία είναι αξιόλογη... 40 ώρες με AOD, σήκωμα χεριού, τουch to wake, gps,wifi, συνεχή μέτρηση παλμών και αυτόματη φωτεινότητα ανοιχτά.
Το βράδυ δεν το κλείνω και το χρησιμοποιώ για καταμέτρηση του ύπνου.
Τέλος δεν υπάρχει λόγος για άγχος γιατί σε 1 ώρα είναι φουλ φορτισμένο.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Άρα πιθανότατα, όπως και τα κινητά, δείχνει να μαθαίνει την χρήση και να βελτιώνεται η αυτονομία μετά από λίγες βδομάδες. Αν βγάζει την μέρα με έντονη χρήση προσωπικά μου αρκεί. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μόνο με αυτόματη φωτεινότητα, touch to wake/σήκωμα χεριού, μέτρηση ανά 10 λεπτά και τα υπόλοιπα τα ανοίγω όποτε τα χρειαστώ άλλα έχω πολλά notifications λόγω δουλειάς.

Φόρτιση κάθε 2ο βράδυ γύρω στο ~15% και όντως φορτίζει πολύ γρήγορα, γενικά ευχαριστημένος αν και έχω την εντύπωση πως χρησιμοποιώ το 40% της συσκευής.

Αυτά που θέλω τα κάνει πάντως υποδειγματικά. Ψάχνω και μπρασελέ να του πάρω κάποια στιγμή αλλά βρίσκω της Spiegen στα 60€ και το σκέφτομαι...

Sent from my SM-S916B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει επιλογη να μη σβηνει η οθονη οταν γυρναω τον καρπο μου προς τα πανω;Μονο οταν εχω το AOD ενεργοποιημενο δεν σβηνει.

Επισης τους χαρτες μπορω να τους χρησιμοποιω μονο με wifi.Με δεδομενα πρεπει να κανω κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κι εγώ το πρόβλημα με την υψηλή κατανάλωση των google services, παρατήρησα ότι αλλάζοντας το καντράν σε αυτά που δίνει η Samsung (αναλογικό premium) η κατανάλωση από 18% έπεσε στο 2%.



Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, παρατήρησα ένα bug στο oneui 5. Στα πλακίδια όταν έχεις βάλει το reminder και προσπαθήσεις να προσθέσεις νέα υπενθύμιση, σου εμφανίζει κενή οθόνη. Το δοκίμασα και στο GW4 με oneui 5 και μου κάνει το ίδιο...

Έχετε το ίδιο πρόβλημα;

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τελικά το πρόβλημα είναι το Gboard. Αν χρησιμοποιείς το πληκτρολόγιο της Samsung και το reminder και το keep δουλεύουν κανονικά.
Στο reddit αναφέρουν ότι κάποια apps χρησιμοποιούν κάποιο api που δουλεύει μόνο με το πληκτρολόγιο της Samsung.
Πρόβλημα.....

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμία ενημέρωση λογισμικού θα παρουμε; Προτείνετε κανένα watch face αναλογικό να φαίνεται λίγο πιο κλασσικό το ρολόι. Πάντως πολύ ωραίο το ρολόι μας το ευχαριστίεμαι πολύ με πάρα πολλές δυνατότητες και ακρίβεια στις μετρήσεις. Για αυτό που θέλω και όπως το χρησιμοποιώ εντάξει είμαι ευχαριστημένος με την μπαταρία αν κ θα ήθελα να φτάνει στα επίπεδα του 5 pro, αλλά όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος με το Classic 43mm που να λειτουργει σε συνεχομενη καταγραφη καρδιακων παλμων και οχι ανα 10λεπτο σε αδρανεια; (Continuous Heart rate)

Καταναλωνει σημαντικα περισσοτερη μπαταρια;

Καποιοι λενε πως ειναι σχεδον το ιδιο....

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2023 at 10:57 ΜΜ, Sofos_5 said:

Ψάχνω και μπρασελέ να του πάρω κάποια στιγμή αλλά βρίσκω της Spiegen στα 60€ και το σκέφτομαι...

Sent from my SM-S916B using Tapatalk
 

Εγώ το βρίσκω στα 18-20 €, με χαλάει μόνο το gap που έχει, βρίσκω κι ένα στα 60 € spigen σε ένα site το οποίο δείχνει να είναι no gap αλλά δε ξέρω κατά πόσο είναι όντως no gap. Αλλιώς ρίξε μια ματιά πχ aliexpress κλπ θα βρεις no gap μπρασελέ με 10-20 € stainless steel και τιτάνιο πιο ελαφρύ με κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βρίσκω στα 18-20 €, με χαλάει μόνο το gap που έχει, βρίσκω κι ένα στα 60 € spigen σε ένα site το οποίο δείχνει να είναι no gap αλλά δε ξέρω κατά πόσο είναι όντως no gap. Αλλιώς ρίξε μια ματιά πχ aliexpress κλπ θα βρεις no gap μπρασελέ με 10-20 € stainless steel και τιτάνιο πιο ελαφρύ με κάτι παραπάνω.
Έχω κολλήσει με το συγκεκριμένο της Spiegen η αλήθεια είναι, αλλά 60€ το λουράκι όταν το ρολόι είναι στα 300€, όσο να' ναι το σκέφτεσαι!

Sent from my SM-S916B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Φίλος μου πήρε το 6 40mm και έχει ένα tablet της Samsung (galaxy tab a7 lite). Το πρόβλημα είναι ότι η εφαρμογή samsung wearable αναφέρει ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ταμπλέτα για το activation και setup του ρολογιού. Βέβαια βρήκα τρόπο και το ενεργοποίησα το ρολόι. Το θέμα είναι ότι θέλει να βάλει esim. Μπορεί η Cosmote να την περάσει στο ρολόι αν παει σε ένα κατάστημα μιας και δεν υπάρχει η δυνατότητα συγχρονισμού με το tablet? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2023 at 6:14 ΜΜ, Jimbo83h said:

Καλησπέρα και από εμένα. Το GPS το έχει δοκιμάσει κανείς σε τρέξιμο; 

Απ' ότι είδα σε review,έχει κάτι θεματάκια! https://www.dcrainmaker.com/2023/08/samsung-galaxy-watch6-and-watch6-classic-in-depth-review-is-it-finally-accurate.html

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να συνδέσουμε εξωτερικό HRM?Εχω κάνει κάτι δοκιμές με Google fit αλλά δεν κατάφερα και πολλά!

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας,

θέλω να αγοράσω το classic BT 47mm , αλλά βλέπω τιμές από 290 kaizergaming , 379 you.gr , μέχρι 500 πλαίσιο ... Έχουν διαφορές πέρα από την τιμή ; όλα βλέπω έχουνε 2 χρόνια εγγύηση . Τι προτείνετε ;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας .

Μάνος 

Edited by mspant
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,
θέλω να αγοράσω το classic BT 47mm , αλλά βλέπω τιμές από 290 kaizergaming , 379 you.gr , μέχρι 500 πλαίσιο ... Έχουν διαφορές πέρα από την τιμή ; όλα βλέπω έχουνε 2 χρόνια εγγύηση . Τι προτείνετε ;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας .
Μάνος 
Ότι είναι από χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης έχει επίσημη εγγύηση από την αντιπροσωπεία. Οπότε παίρνεις από εκεί που είναι πιο φτηνά. Ίδιο πράγμα θα πάρεις. Μπορείς να ζητήσεις σειριακό αριθμό και με ένα τηλέφωνο στη samsung θα μάθεις και τη χώρα προορισμού του.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mspant said:

Γεια σας,

θέλω να αγοράσω το classic BT 47mm , αλλά βλέπω τιμές από 290 kaizergaming , 379 you.gr , μέχρι 500 πλαίσιο ... Έχουν διαφορές πέρα από την τιμή ; όλα βλέπω έχουνε 2 χρόνια εγγύηση . Τι προτείνετε ;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας .

Μάνος 

Το kaizer είναι πολύ αξιόπιστο προχωράς χωρίς άγχος. Και γω το έχω βάλει στο μάτι λίγο αργότερα όμως 

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...