Jump to content

Sony Xperia 1 V


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα βγήκε αναβάθμιση … χωρίς λεπτομέρειες για το τί περιλαμβάνει …

 

Βρήκα στο xda. ..This update is secruity patch + camera problems solved.

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

10 ώρες πριν, xabos said:

Σήμερα βγήκε αναβάθμιση … χωρίς λεπτομέρειες για το τί περιλαμβάνει …

 

Βρήκα στο xda. ..This update is secruity patch + camera problems solved.

70mb ηταν, λογικα καποια μικρο διορθωση. 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2023 at 11:13 ΠΜ, alien2 said:

Έχει κανείς εδώ 5g Cosmote στη συσκευή, ή όντως δεν την υποστηρίζει; Με το σήμα πως τα πάτε; 

Εμενα για να αναγνωρισει 5g επρεπε να βαλω την καρτα  ενος φιλου μου που το κινητο του αναγνωριζετε απο την cosmote ως συσκευή που δινει 5g, υπαρχει σχετικη λιστα στο σαιτ της cosmote. Και μετα εστειλα το σχετικο μηνυμα για ενεργοποιηση και το ειδε κανονικα. Ολα αυτα σε sony 5 iv. Για το σημα θα σου προτεινα να το βαλεις στην επιλογή 2g θα δεις μεγαλη διαφορα.

Edited by filkatsxlt
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι και εγώ. 2 βδομάδες το έχω και το αφήνω σπίτι, όχι μόνο για τη θήκη και το τζάμι αλλά και τη μετατροπή του αριθμού μου από nova σε cosmote για esim. Το τζαμάκι ήρθε χθες, η esim θα ειναι έτοιμη αυριο αλλά η θήκη ακόμα. Έχω βρει μια της Spigen.
Το Σάββατο θα γίνει και το πρώτο σκληρό test σε συναυλία. GnRs ΟΑΚΑ. Για να δούμε τι ψάρια πιάνει σε φωτογραφίες και βίντεο σε τέτοιο περιβάλλον.
Τελικά? Πώς τα πήγες συσκευή?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, filkatsxlt said:

Εμενα για να αναγνωρισει 5g επρεπε να βαλω την καρτα  ενος φιλου μου που το κινητο του αναγνωριζετε απο την cosmote ως συσκευή που δινει 5g, υπαρχει σχετικη λιστα στο σαιτ της cosmote. Και μετα εστειλα το σχετικο μηνυμα για ενεργοποιηση και το ειδε κανονικα. Ολα αυτα σε sony 5 iv. Για το σημα θα σου προτεινα να το βαλεις στην επιλογή 2g θα δεις μεγαλη διαφορα.

Κατάλαβα, πατέντες. Όσον αφορά το 2g εννοείς τον τύπο δικτύου ή να ενεργοποιήσω την επιλογή που έχει στις ρυθμίσεις που λέει "Να επιτρέπεται το 2G";

 

4 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Τελικά? Πώς τα πήγες συσκευή?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σχετικά καλά. Έχει 2 επιλογές για την εγγραφή του ήχου στα βίντεο. Η μια είναι με τα μικρόφωνα που έχει πάνω και κάτω και γράφει στερεοφωνικό ήχο και η δεύτερη επιλογή είναι με το μικρόφωνο που έχει δίπλα στο φλας που γράφει μονοφωνικό ήχο. Έχω τραβήξει βίντεο και με τους 2 τρόπους. Περιμένω να βρω χρόνο να τα περάσω στον υπολογιστή ώστε να τα ανεβάσω εδώ. Πρώτη ανάγνωση, καμία σχέση με το OP 7T pro. Καθόλου θόρυβος, μόνο στο στερεο ήχο που είναι λες και το ακους μεσα απο νερό, λογικό όταν πιάνει τόσους ήχους που επικρατούν σε μια συναυλία. Με αποτέλεσμα πχ να μην ξεκαθαρίζεις τόσο τα όργανα. Στο μονοφωνικό πρέπει να το ξανακουσω με μεγαλύτερη προσοχή. Όσον αφορά στις φωτογραφίες, το σημείο που καθόμουν δεν ήταν και τόσο κοντά στη σκηνή αν και αρένα οπότε δεν υπήρχε νόημα να προσπαθώ. Έχω τραβήξει ορισμένες αλλά δεν είναι για να το κρινεις από αυτες.

Edited by alien2
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τον τύπο δικτύου.. Αν δεν εισαι ολη την ωρα ιντερνετ με το 2g κερδιζεις σε σημα και μπαταρια γιατι δεν ψαχνει ολη την ωρα σημα. 

:respect:
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, filkatsxlt said:

Εννοώ τον τύπο δικτύου.. Αν δεν εισαι ολη την ωρα ιντερνετ με το 2g κερδιζεις σε σημα και μπαταρια γιατι δεν ψαχνει ολη την ωρα σημα. 

Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν φταίει η συσκευή. Άρα στο θέμα σήματος χωλαίνει. Άλλο ένα αρνητικό που έρχεται να προστεθεί στα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν φταίει η συσκευή. Άρα στο θέμα σήματος χωλαίνει. Άλλο ένα αρνητικό που έρχεται να προστεθεί στα υπόλοιπα.
Τη διαφορά στο σήμα σε σχέση με την προηγουμένη συσκευή σου τη βλέπεις μόνο πάνω δεξιά στις γραμμές; (Πχ βλέπεις μια γραμμή ενώ κανονικά θα έπρεπε να βλέπεις 2,3 ) η όταν μιλάς σε διάφορα σημεία κόβεται η συνομιλία η κάνει διακοπές;

Sent from my XQ-CT54 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, simaras said:

Τη διαφορά στο σήμα σε σχέση με την προηγουμένη συσκευή σου τη βλέπεις μόνο πάνω δεξιά στις γραμμές; (Πχ βλέπεις μια γραμμή ενώ κανονικά θα έπρεπε να βλέπεις 2,3 ) η όταν μιλάς σε διάφορα σημεία κόβεται η συνομιλία η κάνει διακοπές;

Sent from my XQ-CT54 using Tapatalk
 

Και τα 2. Λόγω δουλειάς κάνω ένα συγκεκριμένο δρομολόγιο το οποίο απαιτεί τηλέφωνα. Οπότε μπορώ να έχω μέτρο σύγκρισης. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, xabos said:

Η συσκευή μπήκε αγγελία … οποίος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm

Δεν άντεξες τελικά τις ελλείψεις του ή εξ' αρχής το πήρες για δοκιμή; Δυστυχώς και εγώ δεν μπορώ να πω ότι είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει αλλά θα το κρατήσω γιατί δεν υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά που να με τραβάει. Θα περιμένω να δω τι θα παρουσιάσει η apple φέτος αν και με τη λαλακια το island δε με βλέπω να πηγαίνω προς τα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alien2 said:

Δεν άντεξες τελικά τις ελλείψεις του ή εξ' αρχής το πήρες για δοκιμή; Δυστυχώς και εγώ δεν μπορώ να πω ότι είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει αλλά θα το κρατήσω γιατί δεν υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά που να με τραβάει. Θα περιμένω να δω τι θα παρουσιάσει η apple φέτος αν και με τη λαλακια το island δε με βλέπω να πηγαίνω προς τα εκεί.

εμενα παντως με εχει αφησει εκπληκτο με την καμερα καθως αν τη μαθεις λιγο, παιρνεις ισαξια αποτελεσματα του ανταγωνισμου. σε συνδυασμο με το μικρο πλατος ειναι ιδανικο για καθημερινη χρηση. αν ειχε τα αλμπουμ της Samsung θα με βολευε παρα πολυ γιατι εχω 300gb cloud στο onedrive τα οποια εμφανιζονται μονο στη gallery της Samsung και ταυτοχρονα το google drive/google photos δεν χωριζει αλμπουμ με αποτελεσμα να μην βολευει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση της….

Η σύζυγος όμως , σαν κύριος κάτοχος  ….. δεν μπόρεσε να χειριστεί το μενού της κάμερας …είναι για πιο έμπειρους χρήστες. 
 
Σε απευθείας αντιπαράθεση με το 14 pro max , βγάζω πλέον πιο καθαρές κ λεπτομερείς φωτογραφίες με το Xperia…

Στην σύζυγο όμως αρέσει το πιο πλούσιο χρώμα του iPhone. 
Άρχισε η καθημερινή γκρίνια … όποτε το έβαλα σε αγγελία ..

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, xabos said:

Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση της….

Η σύζυγος όμως , σαν κύριος κάτοχος  ….. δεν μπόρεσε να χειριστεί το μενού της κάμερας …είναι για πιο έμπειρους χρήστες. 
 
Σε απευθείας αντιπαράθεση με το 14 pro max , βγάζω πλέον πιο καθαρές κ λεπτομερείς φωτογραφίες με το Xperia…

Στην σύζυγο όμως αρέσει το πιο πλούσιο χρώμα του iPhone. 
Άρχισε η καθημερινή γκρίνια … όποτε το έβαλα σε αγγελία ..

ισχυει οτι δεν ειναι για ανθρωπους που θελουν μονο point and shot, εγω το εβαλα αγγελια αλλα δε μπορω να το αποχωριστω ακομα πορολο οτι εχω καλες προτασεις για ανταλλαγη

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/drive/folders/100DmSISlc0i2fvMrFFPFYKX-4ZVujoTv

 

Στο link είναι φάκελος με βίντεο που τράβηξα στη συναυλία για όποιον θέλει να τσεκάρει ήχο και εικόνα. 

Link to comment
Share on other sites

παντως χθες επαιξα με μερικες βραδινες με το s23 plus, iphone 14 pro και το sony και παιδες το σονυ ηταν καλυτερο απο ολα σε manual, αλλα οταν λεω manual εννοω να βαλω απλα χρονο κλειστρου ή iso, τιποτα αλλο...

το εχω βαλει αγγελια και μου εχουν προτεινει ανταλλαγη με s23 ultra 1TB και δε μου παει να το δωσω, πρωτη φορα που ευχαριστιεμαι Xperia τοσο πολυ τα τελευταια χρονια (παρολες τις ελλειψεις του ή τα μειονεκτηματα του-πχ οθονη)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει ολα τα Xperia γιατι μου αρεσει απιστευτα η αισθηση που εχουν στο χερι.

Για αλλη μια φορα με το  V ξενερωσα.Στη συνολική εμπειρια δεν πλησιάζει καν τις αλλες ναυρχιδες αφου με το κοστος που εχει προφανως με αυτες συγκρίνω.

Δεν ειναι ενα ειναι πολλα και το παλεψα και πολυ....

-Φωτο και βιντεο ειδικα βραδυ στο auto πολυ υποδιαιστερο απ τα υπολοιπα....ακομα και με manual να παίξεις μονο στη μερα υπαρχει συγκριση και παλι πρεπει να το πετύχεις....Το θεμα ειναι να εχεις μια συσκευη μπαμ μπαμ να βγαζεις φωτο οχι να παλεύεις ποση ωρα με αμφίβολα αποτελέσματα 

-Ζεσταινεται λιγοτερο απ το περσινό αλλα παραπανω απ τον ανταγωνισμό 

-Η οθονη κατω απ τον ήλιο δεν ειναι τοσο φωτεινη οσο του ανταγωνισμού.

-Εχει βασικα bug που τα κουβαλάει απ το περσινό...Βαζεις ρύθμιση με δυο ταπ να μην αναβει η οθονη και οχι μονο αναβει αλλα αν το εχεις σε καμία τσεπη μπαινει στο μενου η κανει κληση ανάγκης...αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μη χρησιμοποιω καθολου την always on.

-Για καποιο λογο δε λενε χρονια τωρα να διορθώσουν τον αισθητήρα εγγύτητας....Αν μιλας με το ακουστικο στο αυτη και λιγο κουνήσεις αφηρημένα το χερι μπορει οσο μιλας το κινητο να εχει πλοηγηθεί μεσα σε ολο το μενου της συσκευης 

-Επισης εχει ενα bug που αν εχεις την always on σε λειτουργια και πατήσεις πανω αν θυμαμαι τοτε για λιγη ωρα τρεμοπαίζει...δε ξερω αν διορθώθηκε με το τελευταιο upgrade.

-Η μπαταρια επισης οχι κακη αλλα υποδιαιστερη απ τον άμεσο ανταγωνισμό.

Δε τους καταλαβαινω τους Ιάπωνες....τοσο καλη,τοσο ακριβή συσκευη και δεν τη δινουν σε μερικούς ανθρωπους 1-2 μηνες πριν κυκλοφορήσει να τη λιώσουν στη χρηση?Ειλικρινα ειναι κριμα 

Με λιγα λογια κατα την ταπεινή μου αποψη αν καποιος δε θελει ντε και καλα Sony κινητο στο κοστος αυτο υπαρχουν πολυ καλυτερες συσκευες ως συνολικη εμπειρια 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, eddiedimitris said:

Εχω παρει ολα τα Xperia γιατι μου αρεσει απιστευτα η αισθηση που εχουν στο χερι.

Για αλλη μια φορα με το  V ξενερωσα.Στη συνολική εμπειρια δεν πλησιάζει καν τις αλλες ναυρχιδες αφου με το κοστος που εχει προφανως με αυτες συγκρίνω.

Δεν ειναι ενα ειναι πολλα και το παλεψα και πολυ....

-Φωτο και βιντεο ειδικα βραδυ στο auto πολυ υποδιαιστερο απ τα υπολοιπα....ακομα και με manual να παίξεις μονο στη μερα υπαρχει συγκριση και παλι πρεπει να το πετύχεις....Το θεμα ειναι να εχεις μια συσκευη μπαμ μπαμ να βγαζεις φωτο οχι να παλεύεις ποση ωρα με αμφίβολα αποτελέσματα 

-Ζεσταινεται λιγοτερο απ το περσινό αλλα παραπανω απ τον ανταγωνισμό 

-Η οθονη κατω απ τον ήλιο δεν ειναι τοσο φωτεινη οσο του ανταγωνισμού.

-Εχει βασικα bug που τα κουβαλάει απ το περσινό...Βαζεις ρύθμιση με δυο ταπ να μην αναβει η οθονη και οχι μονο αναβει αλλα αν το εχεις σε καμία τσεπη μπαινει στο μενου η κανει κληση ανάγκης...αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μη χρησιμοποιω καθολου την always on.

-Για καποιο λογο δε λενε χρονια τωρα να διορθώσουν τον αισθητήρα εγγύτητας....Αν μιλας με το ακουστικο στο αυτη και λιγο κουνήσεις αφηρημένα το χερι μπορει οσο μιλας το κινητο να εχει πλοηγηθεί μεσα σε ολο το μενου της συσκευης 

-Επισης εχει ενα bug που αν εχεις την always on σε λειτουργια και πατήσεις πανω αν θυμαμαι τοτε για λιγη ωρα τρεμοπαίζει...δε ξερω αν διορθώθηκε με το τελευταιο upgrade.

-Η μπαταρια επισης οχι κακη αλλα υποδιαιστερη απ τον άμεσο ανταγωνισμό.

Δε τους καταλαβαινω τους Ιάπωνες....τοσο καλη,τοσο ακριβή συσκευη και δεν τη δινουν σε μερικούς ανθρωπους 1-2 μηνες πριν κυκλοφορήσει να τη λιώσουν στη χρηση?Ειλικρινα ειναι κριμα 

Με λιγα λογια κατα την ταπεινή μου αποψη αν καποιος δε θελει ντε και καλα Sony κινητο στο κοστος αυτο υπαρχουν πολυ καλυτερες συσκευες ως συνολικη εμπειρια 

 

εχεις δει τα συγκριτικα που εχω κανει με iphone 14pro, s23 ultra κτλ? θεωρεις οτι καπου πασχει στις φωτο που εχω βγαλει τις οποιες πραγματικα δεν ασχοληθηκα σχεδον καθολου να παιξω manual? 

γιατι εγω πρωτη φορα βλεπω καλα αποτελεσματα σε καμερα σε σχεση με προηγουμενα χρονια. βεβαια δεν εχω δοκιμασει συγκριση μες το σπιτι με παιδια, εκει που παντα επασχε σε λεπτομερεια, αλλα σε ακινητα θεματα κατα βαση οπου και εκει ηταν πισω και επρεπε να παλεψεις πολυ να παρεις καλο αποτελεσμα. τωρα βλεπω οτι οχι μονο κοιταζει στα ισια αλλα αν ψαξεις τη φωτο θα δεις και σημεια οπου εχει πιασει παραπανω λεπτομερεια απο τα αλλα..

Για την μπαταρια δεν εχω αποψη γιατι το δουλευω σαν δευτερο οποτε δεν μπορω να κρινω αλλα και σε σχεση με αλλες συσκευες που ειχα ως δευτερες μια χαρα τα παει, γενικα εχει καλη αυτονομια αλλα ισως οχι την κορυφαια.

Η οθονη οντως δεν ειναι κορυφαια αλλα και το αι φον που εχω και πιανει υποτιθεται μεγαλη φωτεινοτητα, μολις πεταξα το drone 2 λεπτα κατω απο τον ηλιο εχασα το φως μου, επρεπε να βρω σκια για να συνεχισω. δεν εχω πεταξει με το σονυ αλλα δε νομιζω να απεχει και πολυ σε συνεχη χρηση. 

το AOD δεν το δουλευω οποτε δεν ξερω.

Ομως για την καμερα μου κανει εντυπωση αυτο που λες

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

εχεις δει τα συγκριτικα που εχω κανει με iphone 14pro, s23 ultra κτλ? θεωρεις οτι καπου πασχει στις φωτο που εχω βγαλει τις οποιες πραγματικα δεν ασχοληθηκα σχεδον καθολου να παιξω manual? 

γιατι εγω πρωτη φορα βλεπω καλα αποτελεσματα σε καμερα σε σχεση με προηγουμενα χρονια. βεβαια δεν εχω δοκιμασει συγκριση μες το σπιτι με παιδια, εκει που παντα επασχε σε λεπτομερεια, αλλα σε ακινητα θεματα κατα βαση οπου και εκει ηταν πισω και επρεπε να παλεψεις πολυ να παρεις καλο αποτελεσμα. τωρα βλεπω οτι οχι μονο κοιταζει στα ισια αλλα αν ψαξεις τη φωτο θα δεις και σημεια οπου εχει πιασει παραπανω λεπτομερεια απο τα αλλα..

Για την μπαταρια δεν εχω αποψη γιατι το δουλευω σαν δευτερο οποτε δεν μπορω να κρινω αλλα και σε σχεση με αλλες συσκευες που ειχα ως δευτερες μια χαρα τα παει, γενικα εχει καλη αυτονομια αλλα ισως οχι την κορυφαια.

Η οθονη οντως δεν ειναι κορυφαια αλλα και το αι φον που εχω και πιανει υποτιθεται μεγαλη φωτεινοτητα, μολις πεταξα το drone 2 λεπτα κατω απο τον ηλιο εχασα το φως μου, επρεπε να βρω σκια για να συνεχισω. δεν εχω πεταξει με το σονυ αλλα δε νομιζω να απεχει και πολυ σε συνεχη χρηση. 

το AOD δεν το δουλευω οποτε δεν ξερω.

Ομως για την καμερα μου κανει εντυπωση αυτο που λες

Κοιτα στο θεμα φωτογραφίας δεν ειμαι ειδήμονας....Το τηλεφωνο ειχα παει 7 μερες αρχες Ιουλίου διακοπες και το δούλευα παράλληλα με s23 ultra και iphone 14 pro....Συγνωμη αλλα στην πλειοψηφια το Sony ειχε τις λιγοτερο φωτεινές και οταν ζούμαρες τη φωτο που τράβηξες τα αλλα δυο ηταν πιο καθαρα....καλα το ζουμ του Samsung δεν παίζεται ετσι κι αλλιως.....ολα αυτα στο auto πρόσεξε οχι basic auto....

οταν έπαιζα με το manual εκει παλι άλλοτε βγαίναν κουνημένες κλπ οποτε εγω  συγκρίνω το point and shoot γιατι ετσι βολευει να τραβας...

Περα απ τη φωτο και το βιντεο που τα θεωρω το λιγοτερο αφου οπως ειπα δεν ειμαι expert με τις φωτο τα αλλα προβληματα που αναφερω τα θεωρω πολυ πιο σημαντικα και ηταν ο λογος που το πουλησα...αν ηταν μονο η φωτο το θεμα δε θα το εδινα 

 

Υ.Γ.Μια ωραια ρύθμιση που ειχαν να μη φευγουν οι ειδοποιησεις απ την οθονη κλειδώματος αν εσυ δε τις βγαλεις την αφαίρεσαν και αυτη 

Edited by eddiedimitris
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, eddiedimitris said:

Κοιτα στο θεμα φωτογραφίας δεν ειμαι ειδήμονας....Το τηλεφωνο ειχα παει 7 μερες αρχες Ιουλίου διακοπες και το δούλευα παράλληλα με s23 ultra και iphone 14 pro....Συγνωμη αλλα στην πλειοψηφια το Sony ειχε τις λιγοτερο φωτεινές και οταν ζούμαρες τη φωτο που τράβηξες τα αλλα δυο ηταν πιο καθαρα....καλα το ζουμ του Samsung δεν παίζεται ετσι κι αλλιως.....ολα αυτα στο auto πρόσεξε οχι basic auto....

οταν έπαιζα με το manual εκει παλι άλλοτε βγαίναν κουνημένες κλπ οποτε εγω  συγκρίνω το point and shoot γιατι ετσι βολευει να τραβας...

Περα απ τη φωτο και το βιντεο που τα θεωρω το λιγοτερο αφου οπως ειπα δεν ειμαι expert με τις φωτο τα αλλα προβληματα που αναφερω τα θεωρω πολυ πιο σημαντικα και ηταν ο λογος που το πουλησα...αν ηταν μονο η φωτο το θεμα δε θα το εδινα 

 

Υ.Γ.Μια ωραια ρύθμιση που ειχαν να μη φευγουν οι ειδοποιησεις απ την οθονη κλειδώματος αν εσυ δε τις βγαλεις την αφαίρεσαν και αυτη 

καταλαβα. εγω παντως ο,τι φωτογραφια βγαζω, οσο το δουλευω τοσο το εκτιμαω..

Πχ χθες εβγαζα σε μια εκδηλωση εδω και το s23 ultra για να βγαλει καλη επρεπε να ριχνω την εκθεση συνεχεια, εκανε τις λαμπες βεγγαλικα παρολο οτι ειχα τερμα καθαρο φακο. Μπορει να ετυχε αλλα γενικα πιο ευκολα πηρα καλη φωτο με το σονυ. το δουλευω στο Ρ αλλα με αυτοματες ρυθμισεις. Καμια φορα βγαζει λιγο πιο σκοτεινες αλλα εκτος οτι μπορεις να ανεβασεις ενα τικ την εκθεση, δεν ειναι λαθος οτι βγαινουν πιο σκοτεινες γιατι βγαζει το πραγματικο σκηνικο. τα αλλα υπερφωτιζουν το καδρο και εν τελει δε βλεπεις αυτο που βλεπει το ματι. μπορει να αρεσει αλλα δεν θεωρω οτι ειναι σωστο, ασε που αν θες φωτιζεις ευκολα με το σονυ. εγω προσωπικα μειωνω φωτισμο στα αλλα.

Τωρα για ειδοποιησεις κτλ, απλα δεν ασχολουμαι γιατι ριχνω τη μπαρα και τις βλεπω, δε θελω να ειναι στην οθονη κλειδωματος γιατι το εχω ξεκλειδωτο το κινητο και μου εχει τυχει να πατηθει ειδοποιηση και να ανοιξει συν οτι δε θελω να φαινονται

 

Σε λιγο θα ανεβασω ενα ακομα συγκριτικο με μια μονο φωτογραφια απο χθες μεταξυ των 4 κινητων (Xperia, s23+,s23 ultra ,iphone 14pro).

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες επέστρεψα από τις διακοπές. Όντως το κινητό δεν είναι για Point n shoot. Χάνεσαι στις ρυθμίσεις με αποτέλεσμα να απογοητεύεσαι και να τραβάς στο auto. Στα βίντεο τα χρώματα είναι ότι πιο αληθοφανές έχω δει. Με μια τάση όμως να βγαίνουν ελάχιστα πιο αδύναμα.

Πάμε όμως σε κάτι μου προσωπικά με εξόργισε. Όλοι λέμε ότι η ποιότητα κατασκευής είναι αν όχι η καλύτερη μια από τις καλύτερες της αγοράς. Με έκπληξη διαπίστωσα αυτό που βλέπετε στη φωτογραφία. Αυτό το άσπρο σκουπιδάκι είναι μέσα από το φακό. Προς το παρόν δεν έχω δει να επηρεάζει τις φωτογραφίες. Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

IMG_20230821_111409.jpg

Edited by alien2
Link to comment
Share on other sites

Είσαι στην εγγύηση, προτείνω να τους το πας, είναι επιεικώς απαράδεκτο. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, p_k said:

Είσαι στην εγγύηση, προτείνω να τους το πας, είναι επιεικώς απαράδεκτο. 

Πραγματικά δε ξέρω αν αξίζει να ανοίξουν τη συσκευή με ότι αυτό συνεπάγεται απλά και μόνο για να καθαρίσουν το φακό. Σε αυτές τις unibody κατασκευές ποτέ η συσκευή δεν επιστρέφει ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Και εγώ θα το σκεφτόμουν, όταν μαλιστα πρόκειται για τόσο ακριβή συσκευή.

Από την άλλη τι άλλο μπορεί να γίνει; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...