Jump to content

CU Liquid


blizard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

57 minutes ago, gpapas640 said:

Τα πακέτα big bang τα ενεργοποιείς μόνο από την εφαρμογή big bang ενώ είσαι liquid. Οπότε κατεβάζεις την εφαρμογή, συνδέεσαι και ενεργοποιείς το πακέτο που θέλεις. Απαραίτητη προϋπόθεση να έχεις βάλει κάρτα πριν.

Το "πριν" πόσο καιρό πριν είναι;
30 ήμερες πριν;
2 μήνες πριν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 hour ago, macovet said:

Έχω 'απεριόριστη ομιλία' από το cu liquid (δωρεάν με την αυτόματη ανανέωση 15€). Τα 15€ χρηματικό υπόλοιπο, μπορώ να τα χρησιμοποιήσω μόνο για liquid data & sms? Μετά το μήνα χάνονται, ή μεταφέρονται στον επόμενο αν γίνει ανανέωση;

Μεταφέρονται στον επόμενο μήνα τα χρήματα φυσικά. Δύο μήνες διαρκεί το υπόλοιπο από τη στιγμή που θα κάνεις την ανανέωση.

1 hour ago, macovet said:

Αν κάνω manual ανανέωση 15€ ενώ είμαι liquid, μου δίνει απεριόριστα; Θέλω να μπορώ τα 15€ να τα παίρνω e-food και να μου μένουν τα απεριόριστα, γίνεται; ή μήπως αν βγω από liquid?

Όχι δεν σου δίνει με το manual.

Φυσικά και γίνεται να μιλάς απεριόριστα και να τρώς τα 15 (λίγο λιγότερα εννοείται με τους φόρους κλπ) στο efood.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, opmgls said:

Το "πριν" πόσο καιρό πριν είναι;
30 ήμερες πριν;
2 μήνες πριν;

Μάξιμουμ 2 μήνες πριν (ή 6 μήνες αν έχεις φοιτητικό). Είναι προϋπόθεση για ενεργοποίηση οποιουδήποτε big bang πακέτου (ακόμη και των δωρεάν).

Αυτό ισχύει γενικά, ανεξάρτητα από το αν είσαι liquid.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, gpapas640 said:

Μάξιμουμ 2 μήνες πριν (ή 6 μήνες αν έχεις φοιτητικό). Είναι προϋπόθεση για ενεργοποίηση οποιουδήποτε big bang πακέτου (ακόμη και των δωρεάν).

Αυτό ισχύει γενικά, ανεξάρτητα από το αν είσαι liquid.

Δεν είναι ακριβώς έτσι..

IMG_20240303_165036.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, gpapas640 said:

Μάξιμουμ 2 μήνες πριν (ή 6 μήνες αν έχεις φοιτητικό). Είναι προϋπόθεση για ενεργοποίηση οποιουδήποτε big bang πακέτου (ακόμη και των δωρεάν).

Αυτό ισχύει γενικά, ανεξάρτητα από το αν είσαι liquid.

To cashback πχ. 0.15€ το πιάνει ως ενεργοποίηση;

3 minutes ago, opmgls said:

To cashback πχ. 0.15€ το πιάνει ως ενεργοποίηση;

Τωρα είδα το μήνυμα του @kalitexnis_g από πάνω. Οπότε δεν θα "παίξει" bigbang με cashback (εκτός αν είναι τουλαχιστον 22€ το cashback).
Άρα το cashback είναι καλό μόνο για να διατηρείς το νούμερο.

Edited by opmgls
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, gpapas640 said:

Μάξιμουμ 2 μήνες πριν (ή 6 μήνες αν έχεις φοιτητικό). Είναι προϋπόθεση για ενεργοποίηση οποιουδήποτε big bang πακέτου (ακόμη και των δωρεάν).

Αυτό ισχύει γενικά, ανεξάρτητα από το αν είσαι liquid.

Διαφέρουν οι όροι στα πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, opmgls said:

Άρα το cashback είναι καλό μόνο για να διατηρείς το νούμερο.

Κοίταξε να δεις.. κατά τα άλλα.. το ποσό στο Cashback δεν λήγει.. οπότε μπορεί να μαζευτεί και να φτάσει θεωρητικά ακόμα και στα 22€.. εντελώς πληροφοριακά. Κανείς δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

@macovetκαλησπέρα, θα προσπαθήσω να σε ξεμπλεξω λίγο γιατί έμπλεξες 2-3 διαφορετικά θέματα και δεν έχεις πάρει τις σωστές απαντήσεις.

Λοιπόν έχεις πάρει δώρο 15€. Αυτά ισχύουν για 33 μερες, μπορείς να τα "ξοδέψεις" αυτή τη στιγμή μόνο μέσω των πακέτων του big bang μαζί με τους απαιτούμενους κρυστάλλους, αν τους έχεις ή αν προλάβεις να τους αποκτήσει έως και την τελευταία από τις 33 μερες. Δηλαδή πχ την τελευταία μέρα να πάρεις ένα big bang medium με 6€ και 6000 κρυστάλλους και να έχεις 8 GB για τον επόμενο μήνα. Ή όποιο άλλο πακέτο θέλεις.

Για όσο έχεις υπόλοιπο από τα "δωρεάν" 15€ που έλαβες δεν μπορείς να εκδόσεις κουπόνι για το efood. Το πόσο υπόλοιπο έχεις θα το δεις από τη διαφορά που προκύπτει από το CU app και το big bank. Στο cu app γράφει το σύνολο, στο big bang μόνο τα χρήματα σου τα πραγματικά. 

Στο big bang οι περιορισμοί των 22€ τους προηγούμενους μήνες ισχύουν ΜΟΝΟ για τα δυο πακέτα που είναι ΧΩΡΙΣ χρήματα, μόνο με κρυστάλλους. Στα υπόλοιπα πακέτα δεν χρειάζεται και δέχεται κανονικά ακόμη και την ανανέωση μέσω cashback.

Τέλος, εάν θέλεις να πάρεις efood με έκπτωση μπορείς απο τα "δωρεάν" 15€ να πάρεις κωδικό cu around που θα σου δώσει 10% έκπτωση. Μετά τις 33 μερες ή αν σου τελειώσουν τα δωρεάν νωρίτερα και βάλεις πραγματικά χρήματα με οποιονδήποτε τρόπο θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το smart pocket.

Tελος αν βάλεις χειροκίνητα (όχι αυτόματη ανανέωση) 15€ και άνω στο liquid ΔΕΝ θα σου δώσει απεριόριστα λεπτά ομιλίας.

Sorry για το ...σεντόνι αλλά δεν μπορούσα με λιγότερα να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. αν εχω χρηματα στην καρτα κ γινω λικουιντ τι γινεται με τα χρηματα?

unlock your soul

unlock your wifi

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, bizbiki said:

καλησπερα. αν εχω χρηματα στην καρτα κ γινω λικουιντ τι γινεται με τα χρηματα?

Μεταφέρονται και τα χρησιμοποιείς κανονικά σε κλήσεις δεδομένα σμσ κλπ

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Steleon said:

@macovetκαλησπέρα, θα προσπαθήσω να σε ξεμπλεξω λίγο γιατί έμπλεξες 2-3 διαφορετικά θέματα και δεν έχεις πάρει τις σωστές απαντήσεις.

Λοιπόν έχεις πάρει δώρο 15€. Αυτά ισχύουν για 33 μερες, μπορείς να τα "ξοδέψεις" αυτή τη στιγμή μόνο μέσω των πακέτων του big bang μαζί με τους απαιτούμενους κρυστάλλους, αν τους έχεις ή αν προλάβεις να τους αποκτήσει έως και την τελευταία από τις 33 μερες. Δηλαδή πχ την τελευταία μέρα να πάρεις ένα big bang medium με 6€ και 6000 κρυστάλλους και να έχεις 8 GB για τον επόμενο μήνα. Ή όποιο άλλο πακέτο θέλεις.

Για όσο έχεις υπόλοιπο από τα "δωρεάν" 15€ που έλαβες δεν μπορείς να εκδόσεις κουπόνι για το efood. Το πόσο υπόλοιπο έχεις θα το δεις από τη διαφορά που προκύπτει από το CU app και το big bank. Στο cu app γράφει το σύνολο, στο big bang μόνο τα χρήματα σου τα πραγματικά. 

Στο big bang οι περιορισμοί των 22€ τους προηγούμενους μήνες ισχύουν ΜΟΝΟ για τα δυο πακέτα που είναι ΧΩΡΙΣ χρήματα, μόνο με κρυστάλλους. Στα υπόλοιπα πακέτα δεν χρειάζεται και δέχεται κανονικά ακόμη και την ανανέωση μέσω cashback.

Τέλος, εάν θέλεις να πάρεις efood με έκπτωση μπορείς απο τα "δωρεάν" 15€ να πάρεις κωδικό cu around που θα σου δώσει 10% έκπτωση. Μετά τις 33 μερες ή αν σου τελειώσουν τα δωρεάν νωρίτερα και βάλεις πραγματικά χρήματα με οποιονδήποτε τρόπο θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το smart pocket.

Tελος αν βάλεις χειροκίνητα (όχι αυτόματη ανανέωση) 15€ και άνω στο liquid ΔΕΝ θα σου δώσει απεριόριστα λεπτά ομιλίας.

Sorry για το ...σεντόνι αλλά δεν μπορούσα με λιγότερα να σου απαντήσω.

Ευχαριστώ πολύ για τις σαφείς απαντήσεις και το χρόνο σου!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Steleon said:

@macovetκαλησπέρα, θα προσπαθήσω να σε ξεμπλεξω λίγο γιατί έμπλεξες 2-3 διαφορετικά θέματα και δεν έχεις πάρει τις σωστές απαντήσεις.

Για όσο έχεις υπόλοιπο από τα "δωρεάν" 15€ που έλαβες δεν μπορείς να εκδόσεις κουπόνι για το efood. Το πόσο υπόλοιπο έχεις θα το δεις από τη διαφορά που προκύπτει από το CU app και το big bank. Στο cu app γράφει το σύνολο, στο big bang μόνο τα χρήματα σου τα πραγματικά. 

Μία ερώτηση παρεμφερής αλλά όχι ίδια....

Νόμιζα ότι τα έξτρα 5€ που παίρνουμε δώρο όταν αγοράζουμε το αρχικό ποσό μέσω κάρτας πως είναι δικά μας μόνιμα και δεν λήγουν π.χ. σε ένα μήνα. Σε αντίθεση με το 1ο νούμερο CU που πήρα πριν 1,5 μήνα στο οποίο αυτά τα 5€ ήταν κανονικό υπόλοιπο και όχι με λήξη σε 1 μήνα, στον νέο μου αριθμό που ενεργοποιήθηκε χθες, αυτά τα 5€ το chat λέει ότι λήγουν σε 1 μήνα και γι΄ αυτό το λόγο δεν μπορώ να βγάλω και κουπόνι efood. Και φυσικά δεν φαίνονται και στο υπόλοιπο στο Big Bang.

Ξέρει κανείς τι ισχύει....?

Edited by kokalo

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, kokalo said:

Μία ερώτηση παρεμφερής αλλά όχι ίδια....

Νόμιζα ότι τα έξτρα 5€ που παίρνουμε δώρο όταν αγοράζουμε το αρχικό ποσό μέσω κάρτας πως είναι δικά μας μόνιμα και δεν λήγουν π.χ. σε ένα μήνα. Σε αντίθεση με το 1ο νούμερο CU που πήρα πριν 1,5 μήνα στο οποίο αυτά τα 5€ ήταν κανονικό υπόλοιπο και όχι με λήξη σε 1 μήνα, στον νέο μου αριθμό που ενεργοποιήθηκε χθες, αυτά τα 5€ φαίνονται να λήγουν σε 1 μήνα και γι΄ αυτό το λόγο δεν μπορώ να βγάλω και κουπόνι efood. Και φυσικά δεν φαίνονται και στο υπόλοιπο στο Big Bang.

Ξέρει κανείς τι ισχύει....?

Ξέρω ότι είναι δικά μας, τα οποία μπορούν να εξαργυρωθούν στο smartpocket και λήγουν στο δίμηνο

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, sou_d said:

Ξέρω ότι είναι δικά μας, τα οποία μπορούν να εξαργυρωθούν στο smartpocket και λήγουν στο δίμηνο

Για το δίμηνο δεν το ήξερα.....

Γιατί αν λήγουν στο δίμηνο (το chat μου είπε ότι λήγουν 1/4 άρα 1 μήνα) ΄τοτε δεν είναι "δικά μας"....

 

Edited by kokalo

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, kokalo said:

Για το δίμηνο δεν το ήξερα.....

Γιατί αν λήγουν στο δίμηνο (το chat μου είπε ότι λήγουν 1/4 άρα 1 μήνα) ΄τοτε δεν είναι "δικά μας"....

 

Τότε μάλλον κάνω λάθος στην διάρκεια. Μπορούν να φαγωθούν στο efood πάντως

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sou_d said:

Τότε μάλλον κάνω λάθος στην διάρκεια. Μπορούν να φαγωθούν στο efood πάντως

Και στους 2 προηγούμενους αριθμούς που ενεργοποίησα πρόσφατα αυτό συνέβαινε....

Τώρα όχι... θα περιμένω και νέα απάντηση από το chat....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Steleon said:

Μετά τις 33 μερες ή αν σου τελειώσουν τα δωρεάν νωρίτερα και βάλεις πραγματικά χρήματα με οποιονδήποτε τρόπο θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το smart pocket.

Με επιφύλαξη, νομίζω εδώ υπάρχει ένα λαθάκι. Μετά τον πρώτο μήνα (33 ημέρες ?), δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το smart pocket. Θέλει τουλάχιστον 15€ ανανέωση τον τελευταίο μήνα για να βγάλεις κουπόνι χρημάτων στο smart pocket. εγώ σήμερα είαμι στις 43 ημέρες μετά την τελευταία μου ανανέωση (22/1) και δεν μπορώ να βγάλω χρήματα στο smart pocket.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, nickolasemp said:

Με επιφύλαξη, νομίζω εδώ υπάρχει ένα λαθάκι. Μετά τον πρώτο μήνα (33 ημέρες ?), δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το smart pocket. Θέλει τουλάχιστον 15€ ανανέωση τον τελευταίο μήνα για να βγάλεις κουπόνι χρημάτων στο smart pocket. εγώ σήμερα είαμι στις 43 ημέρες μετά την τελευταία μου ανανέωση (22/1) και δεν μπορώ να βγάλω χρήματα στο smart pocket.

Καλημέρα, όταν μπεις στο liquid τον πρώτο μήνα που ΘΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΧΡΕΩΘΕΙ Η ΚΑΡΤΑ ΣΟΥ, ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΧΡΕΩΣΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΙΣΤΩΣΕΙ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ.

Αυτό το "δώρο" από το liquid έχει διάρκεια 33 μερες και όσο υπάρχει υπόλοιπο από το "δώρο" δεν μπορείς να εκδόσεις κουπόνι smart pocket. Αφού το ποσό του δώρου εκλείψει είτε γιατί έληξε είτε γιατί το ξόδεψες, και αφού ΒΑΛΕΙΣ χρήματα με οποιονδήποτε τρόπο (αυτόματα μέσω liquid, on line κλπ) θα μπορείς να εκδόσεις κουπόνια για 30 μέρες από την μέρα που θα γίνει η κατάθεση. Τα κουπόνια έχουν διάρκεια 20 μέρες (νομίζω, γράφει πότε λήγει πάντως μόλις εκδοθεί) από την μέρα που θα το βγάλεις. Δηλαδή αν εκδόσεις κουπόνι την τελευταία μέρα θα το έχεις διαθέσιμο για 20 μέρες ακόμη (περίπου). (Αυτή ταν κι η διαφωνία μας με τον φίλο @VIPdriver)

Το smart pocket λειτουργεί και με ανανέωση 13€ αν είσαι liquid, αλλά είπαμε λειτουργεί με "φρέσκο" χρήμα 30 ημερών. Επειδή έχεις κάνει ανανέωση 22/1 για αυτό δεν σου λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. θελω να γυρισω λικουιντ κ να βαζω χρηματα καθε 2 μηνες, αλλά επειδη βλέπω ότι εχει πολλά κολπα, θελω να κανω τις ερωτησεις πριν την παθω, οπότε σόρρυ προκαταβολικα.

γινομαι εγω σημερα, 4/3, λικουιντ, παίρνω τον εναν μήνα δωρο, αρα στις 4/4 μου τραβάει τα πρώτα 15 ευρω από την κάρτα που έχω βάλει. τι πρέπει να κανω μετά για να μην μου τραβήξει στις 4/5 χρηματα, αλλά να μπορέσω να την βγάλω αλλον έναν μήνα με το χρηματικό υπόλοιπο? σημείωση ότι η κάρτα που θα βάλω θα ειναι του λογαριασμού μου, δηλάδη δεν θα μπορώ να την ακυρώνω, όπως έχω διαβάσει κάπου

unlock your soul

unlock your wifi

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, bizbiki said:

καλησπερα. θελω να γυρισω λικουιντ κ να βαζω χρηματα καθε 2 μηνες, αλλά επειδη βλέπω ότι εχει πολλά κολπα, θελω να κανω τις ερωτησεις πριν την παθω, οπότε σόρρυ προκαταβολικα.

γινομαι εγω σημερα, 4/3, λικουιντ, παίρνω τον εναν μήνα δωρο, αρα στις 4/4 μου τραβάει τα πρώτα 15 ευρω από την κάρτα που έχω βάλει. τι πρέπει να κανω μετά για να μην μου τραβήξει στις 4/5 χρηματα, αλλά να μπορέσω να την βγάλω αλλον έναν μήνα με το χρηματικό υπόλοιπο? σημείωση ότι η κάρτα που θα βάλω θα ειναι του λογαριασμού μου, δηλάδη δεν θα μπορώ να την ακυρώνω, όπως έχω διαβάσει κάπου

Εάν σου τραβήξει χρήματα στις 4/4, θα ξαναπροσπαθησει να τραβήξει στις 4/5 (όπως σωστά εγραψες). Για να μη γίνει λοιπόν αυτό, θα πρεπει στις 2/5 (για σιγουριά) να μετακινήσεις την μπάρα χρέωσης πριν τις 2/5, δηλαδή 1/6.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, VIPdriver said:

σημείωση ότι η κάρτα που θα βάλω θα ειναι του λογαριασμού μου, δηλάδη δεν θα μπορώ να την ακυρώνω, όπως έχω διαβάσει κάπου

 

Κι εγώ του λογαριασμού μου έχω δηλώσει και την παγώνω για μία μέρα στους δύο μήνες. Δεν την ακυρώνεις. Την παγώνεις απλώς και την επαναφέρεις όποτε θέλεις.

Παρεμπιπτόντως.. ξέρει κανείς πέρα από τις 9 το πρωί.. αν προσπαθεί το σύστημα να τραβήξει λεφτά και δεύτερη φορά μέσα στη μέρα; Και τι ώρα;

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Just now, kalitexnis_g said:

 

Κι εγώ του λογαριασμού μου έχω δηλώσει και την παγώνω για μία μέρα στους δύο μήνες. Δεν την ακυρώνεις. Την παγώνεις απλώς και την επαναφέρεις όποτε θέλεις.

Μπερδεψες τα quotes.. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VIPdriver said:

Μπερδεψες τα quotes.. 

Αυτό να ήθελα να το κάνω, δεν θα μπορούσα.. τεσπα δεν αλλάζει κάτι.. όλοι μία οικογένεια είμαστε!! 😉😂

Τελικά τι ώρες προσπαθεί να χρεώσει;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθεί 3 φορές μέσα στην ημέρα, στις 9 σίγουρα, μετά γύρω στις 11.30 και μετά πάλι περίπου στις 18.00 Λέει ότι η τελευταία προσπάθεια είναι στις 20.00 αλλά εμένα 3-4 φορές που έχει γίνει, τελευταία φορά ήταν γύρω στις 18.00

Οπότε καλό είναι να την αφήσεις κλειδωμένη μέχρι το βράδυ 

Edited by Steleon
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, kalitexnis_g said:

Αυτό να ήθελα να το κάνω, δεν θα μπορούσα.. τεσπα δεν αλλάζει κάτι.. όλοι μία οικογένεια είμαστε!! 😉😂

Τελικά τι ώρες προσπαθεί να χρεώσει;

Δεν έχω αφήσει να τραβήξει από την κάρτα ποτέ (των ποτών), οπότε δεν γνωρίζω. Πιο παλιά κάποιοι έγραψαν 2 φορές και την 1η γυρω στις 9:00

1 minute ago, Steleon said:

Προσπαθεί 3 φορές μέσα στην ημέρα, στις 9 σίγουρα, μετά γύρω στις 11.30 και μετά πάλι περίπου στις 18.00 Λέει ότι η τελευταία προσπάθεια είναι στις 20.00 αλλά εμένα 3-4 φορές που έχει γίνει, τελευταία φορά ήταν γύρω στις 18.00

Οπότε καλό είναι να την αφήσεις κλειδωμένη μέχρι το βράδυ 

Εαν είναι έτσι, πιο βολικό ειναι η αλλαγή της ημερομηνίας. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...