Jump to content

CU Liquid


blizard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβασα κ γω το πρωτο ποστ. 13 μήνες πέρασαν και δεν βρέθηκε ένας να του πει οτι ειναι cash back και οχι cashe back;

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πχ:

1. Στο 1ο ποστ μιλάει για ελάχιστη ανανέωση 8€. Ισχύει και σήμερα αυτό?

2. Επίσης κάτι που δεν κατάλαβα. Μπορώ τις ανανεώσεις να τις κάνω (χειροκίνητα) από browser?
(Δε θέλω να χρησιμοποιώ το κινητό για συναλλαγές)

3. Αν κατάλαβα είναι δωρεάν η μεταφορά στη CU από άλλη εταιρεία, σωστά?

4. Όπως ρώτησα πιο πάνω , πόσο χειρότερο είναι το σήμα της vodaphone σε σχέση με τη nova/cosmote βάσει εμπειρίας ;

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, musictracer said:

Πχ:

1. Στο 1ο ποστ μιλάει για ελάχιστη ανανέωση 8€. Ισχύει και σήμερα αυτό?

2. Επίσης κάτι που δεν κατάλαβα. Μπορώ τις ανανεώσεις να τις κάνω (χειροκίνητα) από browser?
(Δε θέλω να χρησιμοποιώ το κινητό για συναλλαγές)

3. Αν κατάλαβα είναι δωρεάν η μεταφορά στη CU από άλλη εταιρεία, σωστά?

4. Όπως ρώτησα πιο πάνω , πόσο χειρότερο είναι το σήμα της vodaphone σε σχέση με τη nova/cosmote βάσει εμπειρίας ;

 

1. Όχι έγινε 13€ ελάχιστη ανανέωση.

Μπορείς ωστόσο να ανανεώνεις με cashback 

2. Ναι μπορείς. Το liquid ενεργοποιείται με πάγια εντολή στην κάρτα, οπότε θα πρέπει να έχεις το νου σου πότε θα γίνει η επόμενη πληρωμή ώστε να την αποτρέψεις. Μετά ανανεώνεις οπότε θες και όπως θες.

3. Ναι η φορητότητα είναι δωρεάν. Χρεώνεσαι τα 13€ κάρτα ανανέωσης που πλασάρουν μαζί με την sim.

4. Προσωπικά από nova είναι πολύ καλύτερο. Από cosmote χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

1. Εδω και λίγο καιρό είναι πλέον 13 η ελάχιστη.

2. Μπορείς να κάνεις ανανεώση με όποιο τρόπο θέλεις, αλλά το liquid απαιτεί* αυτόματη ανανεώση καθε μήνα, ανεξάρτητα αν θα κάνεις άλλη χειροκίνητα.

*Ρυθμιζεις ημερομηνία και κάρτα για να τραβάει αυτόματα κάθε μήνα. Αν η κάρτα έχει χαμηλό υπόλοιπο ή ειναι κλειδωμένη, προσπαθεί τον επόμενο μήνα. Δευτερη αποτυχημένη προσπάθεια σε βγάζει έκτος liquid (στις 60 μέρες δηλαδή). Η συγκεκριμένη ανανέωση γίνεται αυτόματα από τα συστήματα της vodafone τραβώντας χρήματα από την κάρτα σου (δεν παρεμβάλλεται ή απαιτείται δηλαδή το κινητό σου ή κάποια εφαρμογή.)

3. Σωστά, αλλά όπως συμβαίνει και σε κάθε καρτοκινητό σε κάθε εταιρεία, ζητάνε τα λεφτά τις πρώτης ανανέωσης κατά την αίτηση φορητότητας.

4. Εξαρτάται από την περιοχή που κινείσαι

 

 

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, musictracer said:

2. Επίσης κάτι που δεν κατάλαβα. Μπορώ τις ανανεώσεις να τις κάνω (χειροκίνητα) από browser?
(Δε θέλω να χρησιμοποιώ το κινητό για συναλλαγές)

Οι πληρωμές γίνονται αυτόματα κάθε μήνα με μια απλή μπαρούλα την μέρα που θες  ... δες πχ εδω η μπαρα θα σε χρεώσει στις 20 Ιανουαρίου , και εσυ μπορεις στις 16 Ιανουαρίου πχ να ορίσεις πληρωμή 15 φεβρουαρίου  ωστε να μην χρεωθείς . Πρεπει να γίνει πληρωμή κάθε 60 μερες όπως ολα τα κινητά με όποιο αλλο τρόπο επιλέξεις 

20m.thumb.png.79eff8f799809117485b9e7f1fd272ad.png15m.thumb.png.e5983dab7a005440b8c61db0d16946b9.png

Δλδ έχεις δώσει ατην vodafone τα στοιχεία της κάρτας σου και μετα σε χρεώνει με την μπαρα χωρις να βάζεις ξανα κάρτα ή να σου ζητάει επιβεβαίωση , είναι σαν πάγια εντολή με δικια σου επιλογή μέρας χρέωσης όμως

Μπορείς να δώσεις τα στοιχεία της κάρτας σου μια φορά και απο browser ...  ή να βάλεις μια virtual καρτα (πρεπει να εχεις δηλώσει κάποια καρτα μια φορα για να μπεις liquid)
Μετα μπορείς να πληρώνεις και απο browser με κάρτα που δεν εχεις καν δώσει για αποθηκευση στην vodafone αν αυτόθες, αλλά δεν κερδίζεις τίποτα απο ασφάλεια, αντίθετα έχει ρίσκο να την βάζεις καθε φορα , και ετσι και αλλιως κάθε κάρτα μένει στην εταιρία για αρκετούς μήνες  αφου πλήρωσες

Το σήμα ειναι μια χαρά , τρομερό για τα παλια κινητά χωρις ιντερνετ η καλυτερη με διαφορα (αν βγαλεις dual σιμ βολέυει) και το 5g του είναι άψογο στην αθήνα, εγώ τι εχω για σταθερό με 500/100 όλη μερα κάθε μερα βραχος,

Παρε μια δοκιμαστική κάρτα για να δοκιμάσεις με 13 ευρω αν φοβάσαι ... θα σου την φέρουν και θα έχεις 3 μηνες κάπου 60 gb και αρκετή ομιλία , και αφου μαζέψεις λίγους πόντους σε ενα παιχνιδάκι αλλα 400gb για 2 μηνες δοκιμές χωρις να βαλεις επιπλεον λεφτα. Καποια παιδιά έχουν καταφέρει να τους μείνουν και τα 13 ευρω στην κάρτα οπότε μπορούν να αγοράσουν σουβλάκια με αυτα για να έρθει τζαμπα αλλά ρωτα στο cu να σου πουν , ίσως γίνεται αν πας καταστημα κιόλας.
Μετα μεταφέρεις και τον κανονικό σου  αριθμό με δέυτερη σιμ ...  περιμένεις κιολας γιατι κάνουν πολυ συχνά τρομερες προσφορες που δεν εχουν τωρα και μην ξεχασεις το bring a friend κατα την σίτηση (αν δεν εχεις ζητας)

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Ήταν αρκετά διαφωτιστικές, όμως έχω μερικές απορίες.

Η βασικότερη έχει να κάνει με την μπάρα ανανέωσης. Προσωπικά με ενδιαφέρει , αφού το ελάχιστο ποσό ανανέωσης είναι 13€ , να μπορώ να το μοιράζω σε 2 μήνες, ήτοι 30μέρες με 6,5€ και άλλες 30 μέρες με 6,5€ .

1. Καταρχάς μπορεί να απενεργοποιηθεί η αυτόματη ανανέωση και να μπορώ εγώ να κάνω χειροκίνητα όποτε θελήσω, ή μπορεί μόνο να επαναπρογραμματιστεί  όπως μου περιγράψατε?

2. Πότε είναι το συντομότερο που μπορώ εγώ να μπω και να επαναπρογραμματίσω? Και κυρίως,

3. ποια είναι η μακρύτερη ημερομηνία που μπορώ να ορίσω εγώ ως ημερομηνία ανανέωση?


Δλδ ας πούμε ότι ανανεώνω 1/1 . Αυτή θα ενεργοποιήσει αυτόματη ανανέωση 1/2 ώστε να "τραβήξει" τότε άλλα 13€, σωστά? Εγώ θέλω να το αποτρέψω αυτό και να ορίσω ημ/νία ανανέωσης την 1/3. Πως ακριβώς θα το κάνω (χρονικά)?

4. Λογικά θα παρακρατείται ο φόρος από τα 13€. Δλδ θα μένουν λιγότερα για κατανάλωση ανα δίμηνο, σωστά?

Edited by musictracer
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, musictracer said:

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Ήταν αρκετά διαφωτιστικές, όμως έχω μερικές απορίες.

Η βασικότερη έχει να κάνει με την μπάρα ανανέωσης. Προσωπικά με ενδιαφέρει , αφού το ελάχιστο ποσό ανανέωσης είναι 13€ , να μπορώ να το μοιράζω σε 2 μήνες, ήτοι 30μέρες με 6,5€ και άλλες 30 μέρες με 6,5€ .

1. Καταρχάς μπορεί να απενεργοποιηθεί η αυτόματη ανανέωση και να μπορώ εγώ να κάνω χειροκίνητα όποτε θελήσω, ή μπορεί μόνο να επαναπρογραμματιστεί  όπως μου περιγράψατε?

2. Πότε είναι το συντομότερο που μπορώ εγώ να μπω και να επαναπρογραμματίσω? Και κυρίως,

3. ποια είναι η μακρύτερη ημερομηνία που μπορώ να ορίσω εγώ ως ημερομηνία ανανέωση?


Δλδ ας πούμε ότι ανανεώνω 1/1 . Αυτή θα ενεργοποιήσει αυτόματη ανανέωση 1/2 ώστε να "τραβήξει" τότε άλλα 13€, σωστά? Εγώ θέλω να το αποτρέψω αυτό και να ορίσω ημ/νία ανανέωσης την 1/3. Πως ακριβώς θα το κάνω (χρονικά)?

4. Λογικά θα παρακρατείται ο φόρος από τα 13€. Δλδ θα μένουν λιγότερα για κατανάλωση ανα δίμηνο, σωστά?

 

1. Μόνο να επαναπρογραμματιστεί

2, Εξαρτάται τι εννοείς να να μπεις .... αν είσαι μέσα στο liquid μπορείς και κάθε λεπτό.... Μην το παρακάνεις όμως γιατί οι έμπειροι λενε ότι κολλάει μερικές φορές..... Αν και νομίζω το λένε μόνο στο ςμπες - βγες και όχι στην αλλαγή της μπάρας....

3. όποια θες μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα... θα το δει όταν μετακινείς την μπάρα

4. σωστά

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kokalo said:

3. όποια θες μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα... θα το δει όταν μετακινείς την μπάρα

Δλδ αν υποθετικά ανανεώσω 15/1, και θέλω να μπει αυτόματη ανανέωση στις 15/3:
1. Περιμένω μέχρι να μπει ο Φεβρουάριος (2ος), οπότε στη 1/2 επαναπρογραμματίζω για 15/3 , σωστά?

Και κάτι ακόμα:
2. Αν στο παραπάνω παράδειγμα επαναπρογραμματίσω για 16/3 η μόνη επίπτωση που έχω είναι να χαθεί το μέχρι τις 15/3 υπόλοιπο?

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, musictracer said:

Δλδ αν υποθετικά ανανεώσω 15/1, και θέλω να μπει αυτόματη ανανέωση στις 15/3:
1. Περιμένω μέχρι να μπει ο Φεβρουάριος (2ος), οπότε στη 1/2 επαναπρογραμματίζω για 15/3 , σωστά?

Και κάτι ακόμα:
2. Αν στο παραπάνω παράδειγμα επαναπρογραμματίσω για 16/3 η μόνη επίπτωση που έχω είναι να χαθεί το μέχρι τις 15/3 υπόλοιπο?

1. Όχι....πρέπει να περάσει η 16/2 για να προγραμματίσεις για τις 15/3. Βλέπει μόνο ένα μήνα μπροστά. Εκτός απο 29-30-31 που δεν έχουν όλοι οι μήνες.

2.Σωστά

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, kokalo said:

Όχι....πρέπει να περάσει η 16/2 για να προγραμματίσεις για τις 15/3. Βλέπει μόνο ένα μήνα μπροστά. Εκτός απο 29-30-31 που δεν έχουν όλοι οι μήνες.

Ok, άρα ο μήνας λογίζεται ως 30ήμερο και όχι ημερολογιακά. Κατανοητό, όμως δεν κατάλαβα τι εννοείς με την τελευταία πρόταση. Εννοείς ότι πχ. αν ανανεώσω 31/5 επαναπρογραμματίζει αυτόματη ανανέωση για 1/7 (αφού δεν υπάρχει 31/6) ?

 

Επίσης η ανανέωση γίνεται στις 0:00 την μέρα της ανανέωσης? Δλδ πρέπει να προλάβω να επαναπρογραμματίσω μέχρι την προηγούμενη μέρα?

Edited by musictracer
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, musictracer said:

Ok, άρα ο μήνας λογίζεται ως 30ήμερο και όχι ημερολογιακά. Κατανοητό, όμως δεν κατάλαβα τι εννοείς με την τελευταία πρόταση. Εννοείς ότι πχ. αν ανανεώσω 31/5 επαναπρογραμματίζει αυτόματη ανανέωση για 1/7 (αφού δεν υπάρχει 31/6) ?

 

Επίσης η ανανέωση γίνεται στις 0:00 την μέρα της ανανέωσης? Δλδ πρέπει να προλάβω να επαναπρογραμματίσω μέχρι την προηγούμενη μέρα?

Δεν σε αφήνει να ανανεώσεις τις ημερομηνίες 29 - 30 - 31 κάθε μήνα. Έχει μόνο από 1 ως 28

Η ανανέωση γίνεται περίπου στις 9.00 το πρωί

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Εχουν πολυ απλό συστημα , επιλέγεις εναν αριθμό απο το 1 ως 28 και οταν ο μηνας έχει 13 πχ ανανεώνουν στις 9:00 όσα κινητά έχουν τον αριθμό 13 , δεν ξέρει απο μηνες μονο ημερομηνίες. 

Νομίζω έφτιαξαν τα κολλήματα αλλά αν όχι μπορει να κολλήσει και η μπαρα ... πάντα το πρόβλημα είναι οταν επαναλάβεις μια κίνηση, Πχ αν κάνεις 5 αλλαγες ημερομηνίας μαζι μπορει να κολλήσει για κάποιες μερες, 
Κάνουμε την αλλαγή και το αφήνουμε , αν μπουμε σε 1 λεπτο και δείχνει το ίδιο δεν αλλάζουμε ξανα , περιμένεις εως 24 ώρες, Στην πράξη οι αλλαγές ημερα γίνονται σε ελαχιστα λεπτά βέβαια αλλά καλό είναι να τις κάνουμε μια μερα πριν.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kokalo said:

Δεν σε αφήνει να ανανεώσεις τις ημερομηνίες 29 - 30 - 31 κάθε μήνα. Έχει μόνο από 1 ως 28

Μάλιστα, πολύ περίεργο αυτό, αλλά τεσπα...

 

1 ώρα πριν, blizard said:

δεν ξέρει απο μηνες μονο ημερομηνίες. 

Ααα, οκ. Κατανοητό. Οπότε μόλις ανανεώσω το αφήνω ως έχει και μία μέρα πριν την προγραμματισμένη ανανέωση (αφού παρέλθει ένας μήνας δλδ) το επαναπρογραμματίζω για ένα μήνα μετά. Έτσι βέβαια χάνω μία μέρα από τις 60, αλλά δεν είναι κάτι τραγικό. Γενικά φαίνεται συμφέρον για τις απαιτήσεις μου, απλά με κάνει διστακτικό αυτό που περιγράφετε με τα κολλήματα του app. Γιατί αν εγώ πάω μία μέρα πριν την προγραμματισμένη  μέρα να επαναπρογραμματίσω και αργήσει να εφαρμόσει τον επαναπρογραμματισμό (μπει η επόμενη μέρα δλδ) θα χρεωθώ τα 13€ κανονικά, κοινώς θα την πατήσω. Αυτό καταλαβαίνω από αυτό που περιγράφετε.

Επίσης , ισχύει φαντάζομαι η περιαγωγή εντός ΕΕ (ομιλία και data)  , έτσι?

Και τι γίνεται αν πάω ταξίδι σε μία χώρα και θέλω να έχω χρόνο ομιλίας για αριθμούς εκείνης της χώρας? Μπορώ να ενεργοποιήσω κάποιο σχετικό πακέτο, ή πρέπει να ακυρώσω το liquid και να το κάνω ακολούθως? Και  αν ισχύει το δεύτερο, ξέρετε αν παίρνει καιρό η διαδικασία αυτή?

Σόρυ αν γίνομαι κουραστικός , απλά θέλω να είμαι σίγουρος πριν κάνω τη μεταφορά, μην το μετανιώσω.😁

 

Edited by musictracer
Link to comment
Share on other sites

@musictracerνομίζω δεν παίζουν οι παροχές του liquid στην περιαγωγή,αλλά ας επιβεβαιώσει κι άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει το liquid εντός ΕΕ (και λοιπών χωρών που εφαρμόζουν την ίδια χρέωση) και με το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι κλήσεις σε τηλέφωνα ΕΕ χρεώνονται σαν Ελλάδας. Δηλαδή αν είσαι στην Ιταλία και καλέσεις Ιταλικό ή Ισπανικό ή Ελληνικό νούμερο η χρέωση είναι liquid, όπως αν καλούσες Ελληνικό νούμερο εντός Ελλάδας. Υποψιάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για τα SMS αλλά δε το δοκίμασα. Τα δεδομένα επίσης χρεώνονται με τον τυπικό τιμοκατάλογο liquid αν δεν έχεις κάποιο πακέτο ή προσφορά που ισχύει εξωτερικό.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2024 at 10:16 ΠΜ, johndouk said:

Τα 5gb/μήνα από το bring a friend δίνονται μια χαρά και στο liquid. Δοκιμασμένο. 😎 Όπως ανέφερε κι ο @sou_d παραπάνω, είναι εμπλουτίσμένα κατά 1 gb και στην ανάλυση παροχών αναφέρονται ως προσφορά γνωριμίας. Έχουν διάρκεια 30 ημέρες και προϋπόθεση για να τα πάρεις (max 12 μήνες) είναι να κάνεις εσύ ανανέωση και να έχουνε περάσει 30 μέρες από την προηγούμενη φορά που τα πήρες.

@sou_d @kmpatra

Μετά από σημερινή ανανέωση σε liquid, δόθηκαν κανονικά τα 5gb (τo +1gb πάει...) από το bring a friend. Ενώ στο app φαίνεται 'προσφορά γνωριμίας', στο ενημερωτικό sms αναφέρεται ξεκάθαρα η προέλευση.

Screenshot_20240201-152525_Messages.jpg

Screenshot_20240201-120009_My CU.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, musictracer said:

Επίσης , ισχύει φαντάζομαι η περιαγωγή εντός ΕΕ (ομιλία και data)  , έτσι?

Σόρυ αν γίνομαι κουραστικός , απλά θέλω να είμαι σίγουρος πριν κάνω τη μεταφορά, μην το μετανιώσω.😁

Θα μετανιώσεις που αργείς ... Οτι καλύτερο για ΕΕ , 0,0065 η κλήση παντου όπως σου ειπαν, και το 1.2 ευρω το gb αλλά κυρίως το 1.5 όλα απεριόριστα μια μερα συν τα 200gb /10 ευρω του ΒΒ

Κολλήματα δεν υπήρχαν στην πραξη  αφου μπεις (και νομιζω οτι πλεον το εφτιαξαν)  ... κάθε 50-60 μέρες θα κουνάς την μπαρίτσα και μην σε νοιάζει αν χάνεις 5-10 μέρες ή ακόμα και να ξεχαστείς αφου τα χρήματα δεν χάνονται αλλά  γίνονται e-food που σου δίνει και λιγο ινττερνετ (και ε-φρεση προς το παρον) , Επίσης μπορείς να κάνεις cashback μια φορά το χρόνο πχ (ας το έχεις ετοιμο παντα και για ασφαλεια) ωστε να μην πληρώσεις καν 13 ευρω. (15 οχι 13 πιο καλα για απεριοριστη ομιλια τζαμπα) . Το καλοκαίρι μπορείς να πάρεις τα απεριόριστα που έδιναν και δωράκια e-food μεταξύ άλλων με το υπόλοιπό σου η να θές γενικά να αγοράσεις κατι στο μελλον

Αν έχεις μαζεψει λίγα χρήματα υπόλοιπο σε κανα χρόνο δεν ειναι κακο , ειναι ελευθερία και επιλογες η vodafone οχι συμβόλαια και καρτοκινητά που οτι μπαινει είναι χαμενο  ... μαζί με κρυσταλλους μπορει να προλάβεις δωρακι σε πολυ καλη τιμή (μετα  βαζεις και ενημερωση για ποστ στο ΒΒ τοπικ ) ... η και για κάποια άσχημη περιοδο χτύπα ξυλο , μου είχε τύχει και δεν ήθελα να ζητάω για κινητό (ευτυχώς δεν έκλεινε τα εισερχόμενα η wind - telestet) , θα μπορείς με ανανεωση cashback να έχεις τα παντα σαν ανθρωπος και οχι μονο.

Υπάρχει ο τρόπος κλέινω την κάρτα virtual χρεωστική ενα μηνα, ανοίγω όταν δω τα σμσ , κοιτάω και την μπαρα να παει μια μερα πίσω στις 60 μέρες αντι 61 ... η μπορείς να κάνεις 2 αλλαγές για να την φέρνεις ακριβώς    .. δεν θα το ρίσκαρα τελευταια μερά μπορει να συμβεί οτιδήποτε, όχι οταν εχεις επιλογές smart pocket και cashback ,τζαμπα κόπος


Μην ξεχάσεις το bring a frend κατα την αιτηση ... αν πας σε καταστημα ρώτα καποια στιγμη και για dual σιμ για τα παλια μικρα κινητα χωρις ιντερνετ βολευει πολυ αν εχεις , και   αν θές 2 σιμ ταυτόχρονα απο 2 εταιρίες για να εχεις 2πλη κάλυψη ιντερνετ σε κάποιες περιοχες τον βασικο του αριθμό πρεπει vodafone liquid γιατι εχει το καλυτερο σήμα και καλυψη σταθερότητα στην απλή τηλεφωνία - χωρις 3g-4g δλδ ...

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, blizard said:

Θα μετανιώσεις που αργείς ... Οτι καλύτερο για ΕΕ , 0,0065 η κλήση παντου όπως σου ειπαν, και το 1.2 ευρω το gb αλλά κυρίως το 1.5 όλα απεριόριστα μια μερα συν τα 200gb /10 ευρω του ΒΒ

Κολλήματα δεν υπήρχαν στην πραξη  αφου μπεις (και νομιζω οτι πλεον το εφτιαξαν)  ... κάθε 50-60 μέρες θα κουνάς την μπαρίτσα και μην σε νοιάζει αν χάνεις 5-10 μέρες ή ακόμα και να ξεχαστείς αφου τα χρήματα δεν χάνονται αλλά  γίνονται e-food που σου δίνει και λιγο ινττερνετ (και ε-φρεση προς το παρον) , Επίσης μπορείς να κάνεις cashback μια φορά το χρόνο πχ (ας το έχεις ετοιμο παντα και για ασφαλεια) ωστε να μην πληρώσεις καν 13 ευρω. (15 οχι 13 πιο καλα για απεριοριστη ομιλια τζαμπα) . Το καλοκαίρι μπορείς να πάρεις τα απεριόριστα που έδιναν και δωράκια e-food μεταξύ άλλων με το υπόλοιπό σου η να θές γενικά να αγοράσεις κατι στο μελλον

Αν έχεις μαζεψει λίγα χρήματα υπόλοιπο σε κανα χρόνο δεν ειναι κακο , ειναι ελευθερία και επιλογες η vodafone οχι συμβόλαια και καρτοκινητά που οτι μπαινει είναι χαμενο  ... μαζί με κρυσταλλους μπορει να προλάβεις δωρακι σε πολυ καλη τιμή (μετα  βαζεις και ενημερωση για ποστ στο ΒΒ τοπικ ) ... η και για κάποια άσχημη περιοδο χτύπα ξυλο , μου είχε τύχει και δεν ήθελα να ζητάω για κινητό (ευτυχώς δεν έκλεινε τα εισερχόμενα η wind - telestet) , θα μπορείς με ανανεωση cashback να έχεις τα παντα σαν ανθρωπος και οχι μονο.

Υπάρχει ο τρόπος κλέινω την κάρτα virtual χρεωστική ενα μηνα, ανοίγω όταν δω τα σμσ , κοιτάω και την μπαρα να παει μια μερα πίσω στις 60 μέρες αντι 61 ... η μπορείς να κάνεις 2 αλλαγές για να την φέρνεις ακριβώς    .. δεν θα το ρίσκαρα τελευταια μερά μπορει να συμβεί οτιδήποτε, όχι οταν εχεις επιλογές smart pocket και cashback ,τζαμπα κόπος


Μην ξεχάσεις το bring a frend κατα την αιτηση ... αν πας σε καταστημα ρώτα καποια στιγμη και για dual σιμ για τα παλια μικρα κινητα χωρις ιντερνετ βολευει πολυ αν εχεις , και   αν θές 2 σιμ ταυτόχρονα απο 2 εταιρίες για να εχεις 2πλη κάλυψη ιντερνετ σε κάποιες περιοχες τον βασικο του αριθμό πρεπει vodafone liquid γιατι εχει το καλυτερο σήμα και καλυψη σταθερότητα στην απλή τηλεφωνία - χωρις 3g-4g δλδ ...

Σ ευχαριστώ,
βασικά όταν είδα το μήνυμά σου είχα ήδη  κάνει αίτηση ηλεκτρονικά, οπότε δεν έκανα αυτό το bring a friend που λες. Δε ξέρω αν βιάστηκα. Πριν αιτηθώ μεταφορά είχα επικοινωνήσει μεσω chat για απορίες. Μου επιβεβαίωσαν την αναβάθμιση του app που πλεον δεν κολλάει. Και φυσικά ότι ισχύει η περιαγωγή. Το μόνο κακό είναι ότι θα μου ενεργοποιήσει αυτόματα πρόγραμμα οπότε πάνε τα 13€, δε θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για liquid που ναι μεν δίνει ένα μήνα δωρεάν , αλλά θα αναγκαστώ να ανανεώσω 2 φορές στο πρώτο 3 μηνο όπως γίνεται αντιληπτό, οπότε για τους 3 πρώτους μήνες θα χρεωθώ 26 ευρώ και όχι 19,5€ που είναι και ο στόχος μου (6,5€ / μήνα) αλλά δε βαριέσαι, μια φορά θα συμβεί μόνο (ελπίζω...).

 

Τώρα πια απλά περιμένω τη sim (+μία έξτρα δώρο) και να δω πως πάει (σήμα, χρέωση κτλ...)

Οποιαδήποτε έξτρα συμβουλή ευπρόσδεκτη 🙂

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, johndouk said:

@sou_d @kmpatra

Μετά από σημερινή ανανέωση σε liquid, δόθηκαν κανονικά τα 5gb (τo +1gb πάει...) από το bring a friend. Ενώ στο app φαίνεται 'προσφορά γνωριμίας', στο ενημερωτικό sms αναφέρεται ξεκάθαρα η προέλευση.

Screenshot_20240201-152525_Messages.jpg

Screenshot_20240201-120009_My CU.jpg

Μια χαρά. Δεν έχω πρόσβαση στα κινητά. Είναι συγγενών και μόνο μέσω εφαρμογής τα έβλεπα. Ευχαριστώ 😀

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, musictracer said:

Σ ευχαριστώ,
βασικά όταν είδα το μήνυμά σου είχα ήδη  κάνει αίτηση ηλεκτρονικά, οπότε δεν έκανα αυτό το bring a friend που λες. Δε ξέρω αν βιάστηκα. Πριν αιτηθώ μεταφορά είχα επικοινωνήσει μεσω chat για απορίες. Μου επιβεβαίωσαν την αναβάθμιση του app που πλεον δεν κολλάει. Και φυσικά ότι ισχύει η περιαγωγή. Το μόνο κακό είναι ότι θα μου ενεργοποιήσει αυτόματα πρόγραμμα οπότε πάνε τα 13€, δε θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για liquid που ναι μεν δίνει ένα μήνα δωρεάν , αλλά θα αναγκαστώ να ανανεώσω 2 φορές στο πρώτο 3 μηνο όπως γίνεται αντιληπτό, οπότε για τους 3 πρώτους μήνες θα χρεωθώ 26 ευρώ και όχι 19,5€ που είναι και ο στόχος μου (6,5€ / μήνα) αλλά δε βαριέσαι, μια φορά θα συμβεί μόνο (ελπίζω...).

 

Τώρα πια απλά περιμένω τη sim (+μία έξτρα δώρο) και να δω πως πάει (σήμα, χρέωση κτλ...)

Οποιαδήποτε έξτρα συμβουλή ευπρόσδεκτη 🙂

Το bring a friend ειναι αυτο που λενε τα παιδια για 5gb και θα ήταν πολυ καλο για liquid , επρεπε κατα την αίτηση όμως τωρα δεν ξερω αν μπορει να γινει κατι , όπως και με την ενεργοποίηση δεν γίνεται τιποτα κανονικα αλλα ρωτα τον κοκαλο που τα καταφερε.
Παντως θα έχεις 5 ευρω αν πληρωσες με καρτα  και καμια 60ρια gb για 3 μηνες οπότε θα μπορεις να μιλήσεις 700 λεπτα συν τον 1 ο μηνα απεριοριστα αρα ετσι τα 13 ευρω ειναι για 3 μηνες. 
Και τα δώρα απο liquid 30 ευρω  δωρεαν ,μαλλον και στις 2 καρτες (ίσως στην μία πρεπει πρωτα να βαλεις λεφτά δεν ειμαι 100%  .. και πρεπει να μαζεψεις πόντους bb παντως πριν για να αγορασεις μεχρι  400GB για 2 μηνες και ενα μηνα απεριοριστα ομιλια , Θα εχει και αλλα δώρα αν βάλεις λεφτά αλαλ μπορεις και χωρις για τους 4 πρωτους μηνες όχο μόνο 3 , θα τα δεις όλα ειναι πολυ καλα

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα. Πρόσφατα έκανα φορητότητα απο f2g σε cu και ενεργοποιήθηκε κανονικά. Τον πρώτο μήνα δεν έκανα κάποια αλλαγή και μου πέρασαν κανονικά αυτοί την 13ευρη κάρτα και πακέτο. Εγώ κάνω μεγάλη κατανάλωση (σίγουρα απεριόριστη ομιλία και περίπου 15-20gb/μήνα). Τώρα έχω κουμπομένη την προσφορά που μου δίνουν με τα 17gb για 6 μήνες και πιστεύω είμαι καλημένος. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι συμφέρει να το κάνω liquid? Και αν το κάνω πόσα gb θα έχω τον μήνα; Και επίσης το ποσό που έχει μέσα μετά την ανανέωση που θα κάνω εγώ τον έναν μήνα παρατείνεται σε κάποια άλλη ανανέωση πχ τον δεύτερο μήνα;

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, spoukos said:

 Εγώ κάνω μεγάλη κατανάλωση (σίγουρα απεριόριστη ομιλία και περίπου 15-20gb/μήνα). Τώρα έχω κουμπομένη την προσφορά που μου δίνουν με τα 17gb για 6 μήνες και πιστεύω είμαι καλημένος. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι συμφέρει να το κάνω liquid? 

Ολους τους συμφέρει οτι και να έχουν αλλά εσενα υπερβολικα ... θα βάζεις 15 ευρω το μηνα για απεριοριστη ομιλία τζαμπα και θα παιρνεις και τα 17gb ετσι δεν θα χανεις ΤΙΠΟΤΑ (οσοι παίρνετε νεα καρτα να βαζετε και bring a friend για αλλα 5gb επι 1 χρονο)

Ολα τα λεφτά και τα 15 ευρω θα σου μείνουν στο λογαριασμο (δεν χανονται ποτέ - μόνο αν δεν βαλεις για 60 μερες όπως σε όλα τα καρτοκινητα ,,, και μπορεις να αγοράσεις και σουβλακια με το υπολοιπο), μετά το 6 μηνο πιο απλο ειναι να παιρνεις τα 200gb το μηνα με 10ευρω.

Η κανονική χρέωση του liquid είναι 1,2 ευρω το gb αλλά εσυ θες πακετα ή shake οσο γινεται ακομα  ... αν εισαι κατω των 30 οποσδήποτε και καρτα νεων   σου δίνει 10 ευρω με καθε ανανεωση δωρο 

ΥΓ τα 17 gb γίνονται ρολλ over μαζι με 33 που είχες στην αρχή, οπότε μετα τοςυ 3 μηνες κοιτα να βάζεις την μπαρα 1 μερα ίσως νωρίτερα στους μηνες με 31 μερες για να συνεχίσει το ρολλ over 

Edited by blizard
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, blizard said:

Ναι σε συμφέρει ... θα βάζεις 15 ευρω το μηνα για απεριοριστη ομιλία τζαμπα και θα παιρνεις και τα 17gb ετσι δεν θα πληρώνεις ΤΙΠΟΤΑ (οσοι παίρνετε νεα καρτα να βαζετε και bring a friend για αλλα 5gb επι 1 χρονο)

Ολα τα λεφτά και τα 15 ευρω θα σου μείνουν στο λογαριασμο (δεν χανονται ποτέ - μόνο αν δεν βαλεις για 60 μερες όπως σε όλα τα καρτοκινητα ,,, και μπορεις να αγοράσεις και σουβλακια με το υπολοιπο), μετά το 6 μηνο πιο απλο ειναι να παιρνεις τα 200gb το μηνα με 10ευρω.

Η κανονική χρέωση του liquid είναι 1,2 ευρω το gb αλλά εσυ θες πακετα ή shake οσο γινεται ακομα ... αν εισαι κατω των 30 οποσδήποτε και καρτα νεων αλλάζει τα παντα γιατι σου δίνει 10 ευρω με καθε ανανεωση δωρο 

ΥΓ τα 17 gb γίνονται ρολλ over μαζι με 33 που είχες στην αρχή, οπότε μετα τοςυ 3 μηνες κοιτα να βάζεις την μπαρα 1 μερα ίσως νωρίτερα στους μηνες με 31 μερες για να συνεχίσει το ρολλ over 

Ενδιαφερον το βλεπω. Απλα εγω δεν χρειαζομαι και 200gb και δεν ειναι και το πιο ευχαριστο πραγμα στη μερα μου να σπαω κρυσταλλους σε ενα παιχνιδι. Αν πχ ενεργοποιησω το πακετο big bang data medium δυο φορες θα δουλεψει; Δηλαδη το πακετο αυτο δινει 8gb για λιγους κρυσταλλους και 6€. Να δινω εγω 12€ τον μηνα και να εχω 16gb που αυτα να γινονται και rollover ετσι ωστε να μαζευτουν μετα και να μην χρειαζεται να περνω το πακετο δυο φορες. Ετσι και αλλιως δεν περνω συχνα σουβλακια για να χρειαστω το υπολοιπο που θα βαζω 😁

Edited by spoukos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blizard said:

Το bring a friend ειναι αυτο που λενε τα παιδια για 5gb και θα ήταν πολυ καλο για liquid , επρεπε κατα την αίτηση όμως τωρα δεν ξερω αν μπορει να γινει κατι , όπως και με την ενεργοποίηση δεν γίνεται τιποτα κανονικα αλλα ρωτα τον κοκαλο που τα καταφερε.
Παντως θα έχεις 5 ευρω αν πληρωσες με καρτα  και καμια 60ρια gb για 3 μηνες οπότε θα μπορεις να μιλήσεις 700 λεπτα συν τον 1 ο μηνα απεριοριστα αρα ετσι τα 13 ευρω ειναι για 3 μηνες. 
Και τα δώρα απο liquid 30 ευρω  δωρεαν ,μαλλον και στις 2 καρτες (ίσως στην μία πρεπει πρωτα να βαλεις λεφτά δεν ειμαι 100%  .. και πρεπει να μαζεψεις πόντους bb παντως πριν για να αγορασεις μεχρι  400GB για 2 μηνες και ενα μηνα απεριοριστα ομιλια , Θα εχει και αλλα δώρα αν βάλεις λεφτά αλαλ μπορεις και χωρις για τους 4 πρωτους μηνες όχο μόνο 3 , θα τα δεις όλα ειναι πολυ καλα

Αν όλα πάνε καλά θα φέρω συγγενικό πρόσωπο στη cu , οπότε θα μπορώ να κάνω bring a friend. Κατά την αίτηση ηλεκτρονικά δεν είδα κάπου να έχει επιλογή για κάτι τέτοιο πάντως. Τη 2η sim την πήρα επειδή τη δίναν τσάμπα. Δε νομίζω να τη χρησιμοποιήσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...