Jump to content

CU Liquid


blizard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

36 minutes ago, Steleon said:

Προφανώς ότι έγραψα το έγραψα με διάθεση χιουμοριστική, δεν πιστεύω ότι καταργούν μια υπηρεσία γιατί 100 άνθρωποι έχουν βρει 5 κολπάκια και τη βγάζουν από φθηνά έως πολύ φθηνά. 

Νομίζω η βασική αιτία ήταν η πολύ χαμηλή αποδοχη που είχε η υπηρεσία, ελάχιστοι το χρησιμοποίησαν, εγώ τουλάχιστον πέρα από όσους έβλεπα εδώ μέσα δεν γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑ άλλο να το χρησιμοποιεί. Και σε όσους το είπα, και μάλιστα εκθειάζοντας και το ποσό οικονομικό και το ποσό ευέλικτο μπορεί να γίνει, ούτε ένας δεν αποπειράθηκε να το δοκιμάσει, έστω δωρεάν! Και ίσως να μην το δοκίμαζα κι εγώ αν δεν ήταν ο blizzard να... λυσσαει όλη μερα ότι το liquid αξίζει! Και άξιζε.

Πιστεύω ότι η Vodafone είχε στο μυαλό της μια υπηρεσία που θα την ενεργοποιείς και θα την ξεχνάς, δεν θα ασχολείσαι ξανά παρά μόνο για να αλλάξεις την μηνιαία χρέωση εάν οι ανάγκες σου αυξηθούν ή μειωθούν για κάποιο διάστημα. Και χωρίς δέσμευση συμβολαίου, ένα συμβόλαιο χωρίς συμβόλαιο δηλαδή. Δεν έδωσαν όμως την απαιτούμενη προσοχή για κάτι τόσο καινοτόμο, να το καταλάβει η μεγάλη μάζα της καρτοκινητής. Εάν είχαν ανταπόκριση, και το λογισμικό θα βελτίωναν και τις κόλπα θα περιόριζαν και θα είχε και μεγαλύτερη προβολή στα μέσα. 

Εμένα ακόμη και με πιο αυστηρά κριτήρια πάλι θα με βόλευε, έτσι κι αλλιώς οποιος κάνει χρήση του κινητού δεν έχει πλέον δυνατότητα να πληρώσει λιγότερα από 13 ευρώ το μήνα. Άρα και μόνο το γεγονός ότι θα είχα επιλογή να χρησιμοποιώ τα χρήματα μου όπως θέλω (λιγότερη ομιλία, περισσότερα data, ελάχιστα έως καθόλου sms) ήταν για μένα ιδανικό. Τώρα πάλι θα στοκαρω sms και θα είμαι πιεσμένος στα δεδομένα όπως παλιά. Και θα έχω και απεριόριστη ομιλία αν και οι ανάγκες μου είναι 300-400 λεπτά, με τα 3λεπτα.

Δες τα πακετα του frog. Έχει ένα πακετο 8,90€.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπάρχει και το vodafone international που έχει κάποια πακέτα για όποιον θέλει να αποφύγει φορητότητες. Όχι βέβαια ακριβώς στο επίπεδο του frog αλλά αρκετά κοντά

https://www.vodafone.gr/eshop/vodafone-international/c-100185?i_term=no-cta&i_content=bundles&i_owner=mk-ma&i_name=20221103-international

Edit προσοχή μόνο γιατί αυτό δεν το είχα δει

"Για συνδρομητές CU και Καρτοκινητό Vodafone, κατά την αλλαγή σε Vodafone International, τυχόν υπολειπόμενη αξία (€) στον λογαριασμό θα διαγράφεται και δεν θα μεταφέρεται."

Βέβαια απ'ότι είδα στο 1266 που γίνεται η αλλαγή πακέτου δεν αναφέρεται αυτό...

Επίσης για κάποιο λόγο κάποια πακέτα που αναφέρονται στους εθνικούς προορισμούς, δεν τα βλέπω στο αρχείο του τιμοκαταλόγου Απριλίου

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παράξενο συνέβη σήμερα. Ενώ η μπαρα ειναι ρυθμισμένη στις 9/6 , μου ηρθε μήνυμα οτι εγινε αποτυχημένη απόπειρα χρέωσης μηνιαιας συνδρομής και θα γινει ξανα αποπειρα το βράδυ . Η χρέωση δεν εγινε ευτυχως γιατι δεν υπήρχε το απαιτούμενο υπολοιπο (έτσι κι αλλιως ειμαι για να φεύγω απο vodafone) αλλά παραξενεύτηκα καθως η μπαρα ειναι σεταρισμένη για ιουνιο. Τελος πάντων ριχτε μια ματιά στις ρυθμίσεις και τις δηλωμενες καρτες σας ωστε να μην εχετε ανεπιθύμητες χρεωσεις.

Edited by geopapa123
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, geopapa123 said:

Κάτι παράξενο συνέβη σήμερα. Ενώ η μπαρα ειναι ρυθμισμένη στις 9/6 , μου ηρθε μήνυμα οτι εγινε αποτυχημένη απόπειρα χρέωσης μηνιαιας συνδρομής και θα γινει ξανα αποπειρα το βράδυ . Η χρέωση δεν εγινε ευτυχως γιατι δεν υπήρχε το απαιτούμενο υπολοιπο (έτσι κι αλλιως ειμαι για να φεύγω απο vodafone) αλλά παραξενεύτηκα καθως η μπαρα ειναι σεταρισμένη για ιουνιο. Τελος πάντων ριχτε μια ματιά στις ρυθμίσεις και τις δηλωμενες καρτες σας ωστε να μην εχετε ανεπιθύμητες χρεωσεις.

Απο σημερα μπορεις να βαλεις την μπαρα για 9 Ιουνιου.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, VIPdriver said:

Δες τα πακετα του frog. Έχει ένα πακετο 8,90€

Θα μπορούσε να είναι μια καλή επιλογή αλλά, εγώ έχω 11 συνδέσεις, 5 προσωπικές και εταιρικές που ταιζω κάθε μήνα και πριν και μετά liquid. Οι 2 των παιδιών που βολεύονται μια χαρά με "πάρε να χεις", (παίρνουν 600 MB κάθε μήνα), κανένα big bang και καμμία ανανέωση αραιά και που. Μίλαγαν και θα ξαναμιλανε με voip, χρησιμοποιούν ουσιαστικά μόνο δεδομένα. 1 μικρότερο παιδί που του αρκεί το casback κάθε δύο μήνες, άντε και κανένα sharing και 3 παππούδες που με cashback κάνουν τις συναλλαγές με τις τράπεζες, τον gov και ότι άλλο. Ουσιαστικά δεν το χρησιμοποιούν ποτέ. Όλα αυτά δουλεύουν έτσι ανελλιπώς κι απροβλημάτιστα από το 2019. Οπότε με αυτή την... "ανθρωπογεωγραφία" καταλαβαίνεις ότι οτιδήποτε άλλο θα ήταν πιο πολύπλοκο και πιο ακριβό. Με σήμα γενικά δεν έχω πρόβλημα ούτε στο σπίτι ούτε στο γραφείο οπότε... προς το παρόν δεν αλλάζω. Άμα φτιαξει κανένας άλλος τυπου liquid το βλέπουμε...

1 ώρα πριν, geopapa123 said:

Κάτι παράξενο συνέβη σήμερα. Ενώ η μπαρα ειναι ρυθμισμένη στις 9/6 , μου ηρθε μήνυμα οτι εγινε αποτυχημένη απόπειρα χρέωσης μηνιαιας συνδρομής και θα γινει ξανα αποπειρα το βράδυ . Η χρέωση δεν εγινε ευτυχως γιατι δεν υπήρχε το απαιτούμενο υπολοιπο (έτσι κι αλλιως ειμαι για να φεύγω απο vodafone) αλλά παραξενεύτηκα καθως η μπαρα ειναι σεταρισμένη για ιουνιο. Τελος πάντων ριχτε μια ματιά στις ρυθμίσεις και τις δηλωμενες καρτες σας ωστε να μην εχετε ανεπιθύμητες χρεωσεις.

Ισως κατι θυμάσαι λάθος ή ρύθμισες κατά λάθος. Ή έκανες την αλλαγή πολύ πρόσφατα και δεν πρόλαβε να ενημερωθει.

Πάντως μην ξεκλειδώσεις την κάρτα γιατί κάνει προσπάθεια χρεωσης και το μεσημέρι και το απόγευμα 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, kmpatra said:

Edit προσοχή μόνο γιατί αυτό δεν το είχα δει

"Για συνδρομητές CU και Καρτοκινητό Vodafone, κατά την αλλαγή σε Vodafone International, τυχόν υπολειπόμενη αξία (€) στον λογαριασμό θα διαγράφεται και δεν θα μεταφέρεται."

Ισχύει.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2024 at 12:36 ΜΜ, kmpatra said:

Αν βγεις δεν ξαναμπαίνεις, διότι εμπορικά έχει καταργηθεί το liquid. 24/6 καταργείται και για τους παλιούς. Πιο ευκολο να πας σε κατάστημα και να βαλεις 8 ευρω για να μη χαθεί το υπόλοιπο (το δωρεαν χάνεται στις 33 μερες). Επειδή η καρτα που εχεις θα χρεωθεί αυτοματα προφανώς στις 14, φροντισε να ειναι κλειδωμένη ή με χαμηλο υπολοιπο μέχρι το βράδυ. Εφοσον είναι η πρώτη φορα που θα αποπειραθεί να σε χρεωσει, αν αποτύχει δεν θα σε πεταξει απο το liquid. Μια αλλη λυση ειναι να βαλεις σε καποιο αλλο κινητο παλιο apk του vodafone app που να σου επιτρέπει να μπεις στον liquid αριθμό και να κανεις το cashback. Αν θυμαμαι οι εκδοσεις 4.13 πριν πλασαριστει το liquid καπου τον Οκτώβριο ή Νοεμβριο του 22 πρέπει να δουλεύουν. Επειδή καποια στιγμή κανουν εσωτερικό update και πανε σε 4.14,φροντισε να εχεις το apk για απεγκατασταση - επανεγκατάσταση. Αν θες τη γνώμη μου πιο άμεσο και ασφαλές είναι να βάλεις τα 8€ (εχει και αυτόματο μηχάνημα δεν μπλέκεις με ταμείο). Ισως για λιγο,αν βαλεις τα 8 λιγο νωρίτερα,μιας και θα βλεπει μεσα σε 30 μέρες πανω απο 15 ευρω ανανεωση να μπορεις να εκδώσεις εκπτωτικά κουπονια απο e-food,για να μην πανε χαμένα τα 8€ (smart pocket)

Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση. Κατέβασα παλιά έκδοση του my vodafone app και το έκανα μέσω cashback. 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε liquid και θα το ταβήξω μεχρι καταργησεως, αλλά έχω κάποιο cashback σε αναμονή. Για να περάσω τώρα το cashback δοκίμασα απεγκατάσταση της τελευταιας έκδοσης του myvodafone και εγκατασταση της 4.13 αλλά τζίφος. Με το που πάει να φορτώσει με πετάει στην οθόνη «είσαι liquid...»

Υπάρχει τρόπος να περάσω το cashback χρησιμοποιόντας το ιδιο τηλέφωνο που έχει και το νούμερο στο οποίο θα γίνει το cashback;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, blitz said:

 και εγκατασταση της 4.13 αλλά τζίφος. Με το που πάει να φορτώσει με πετάει στην οθόνη «είσαι liquid...»

Μάλλον εκλεισαν το "παραθυρακι" που είχαμε βρει. Και είμαι σιγουρος ότι τους ενημέρωσε κάποιος από εδώ μέσα. Και είμαι σίγουρος και ποιος είναι. Απλά τράτζικ... 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε πιο παλια εκδοση μπας και...

Επίσης πριν την επανεκατάσταση δοκίμασε και καθαρισμό της προσωρινής μνήμης

Εμένα κανονικά μου δουλεύει 4.13

Βέβαια την έχω σε δεύτερο κινητό και δεν αφήνω να ενημερωθεί αυτόματα. Πιστεύω ότι είναι θέμα μνήμης cache. Εχω την 4.13.3.0

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kmpatra said:

Δοκιμαστε πιο παλια εκδοση μπας και...

Επίσης πριν την επανεκατάσταση δοκίμασε και καθαρισμό της προσωρινής μνήμης

Πάει τελείωσε. Πολυ μιζερο τελος ειχε αυτο το ταξιδι. Μετα αναρωτιουνται πως γκρεμιστηκε η αυτοκρατορια...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kmpatra said:

Όπως συμπλήρωσα και παραπάνω εμένα ακόμα μου δουλεύει...

Δεν το ειδα. Εμενα δεν στελνει σμσ τον κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι άλλο θέμα, υπάρχει γενικό ζήτημα με τα sms ταυτοποίησης από το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, kmpatra said:

Δοκιμαστε πιο παλια εκδοση μπας και...

Επίσης πριν την επανεκατάσταση δοκίμασε και καθαρισμό της προσωρινής μνήμης

Εμένα κανονικά μου δουλεύει 4.13

Βέβαια την έχω σε δεύτερο κινητό και δεν αφήνω να ενημερωθεί αυτόματα. Πιστεύω ότι είναι θέμα μνήμης cache. Εχω την 4.13.3.0

Η 4.13.3.0 δούλεψε! Ευχαριστώ!

Edited by blitz
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, jaranor said:

Τώρα που καταργείται το Liquid, για περιστασιακή ομιλία και τουλάχιστον 10GB / μήνα τι θα προτείνατε;

Για frog σε βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2024 at 9:41 ΠΜ, geoponer said:

Μόλις σήμερα ενεργοποιήθηκε ο δωρεάν μήνας του Liquid με τα €30, από το Φλεβάρη που ήρθα στο CU (αφού στο μεταξύ μετακινούσα την μπάρα)!

Από τον Φεβρουάριο? Μετά απορούμε γιατί σταμάτησαν το liquid 

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, blade_ said:

Από τον Φεβρουάριο? Μετά απορούμε γιατί σταμάτησαν το liquid 

Εαν ηθελαν μπορουσαν να ρυθμισουν να μην αλλαζει η μπαρα τον πρώτο μήνα. Γενικά πολλά μπορούσαν να κάνουν, απλά δεν υπηρχε διαθεση (ή μυαλό) απο τους σχεδιαστές. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, jaranor said:

Τώρα που καταργείται το Liquid, για περιστασιακή ομιλία και τουλάχιστον 10GB / μήνα τι θα προτείνατε;

θα συνιστουσα να περιμενεις μεχρι την τελευταια μερα

και αν καταργηθει φευγεις για βατραχι που λεει και ο φιλος

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, blade_ said:

Από τον Φεβρουάριο? Μετά απορούμε γιατί σταμάτησαν το liquid 

Στο μεταξύ είχα κάνει ανανέωση €13 εκτός liquid, δεν έβγαινε αυτό το διάστημα χωρίς ανανέωση (δεν ασχολούμαι με το cashback).

Απλά δεν είχα εκμεταλλευτεί τον δωρεάν μήνα αυτό το διάστημα.

 

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Το liquid, μπορεί να μας αφήνει σιγά σιγά, το πακέτο με τα 500mb όμως, καλά κρατεί

Screenshot_2024-05-18-17-08-13-71_2e83dfe13a5867033cf77b276138972a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν να μου έρχονται μηνύματα για cu πακέτα.. Να ετοιμαζόμαστε για το τέλος? 

 

Εντωμεταξύ δεν εχει έρθει κανένα μήνυμα για τη λήξη του Liquid... 

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, blade_ said:

Εντωμεταξύ δεν εχει έρθει κανένα μήνυμα για τη λήξη του Liquid... 

Πολύ νωρίς ακόμη....

Μένει πάνω από μήνας για την λήξη....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...