Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, vastegial_74 said:

Τελικά μάλλον ευθύνεται ο Google assistant για την κατανάλωση και συγκεκριμένα οι φωνητικές εντολές. Κρίμα γιατί το χρησιμοποιώ πολύ. Έχω απενεργοποιήσει το  hey Google να δούμε πως θα πάει. Ανάλογη συμπεριφορά είχα παρατηρήσει και στο παρελθόν αλλά είχε στρώσει. Δεν ξέρω το έγινε, ίσως ευθύνεται κάποιο update. Σε κάθε περίπτωση τώρα είμαι χωρίς φωνητικές εντολές και το παρακολουθώ. 

Χρησιμοποιεις τον assistant εκτος σπιτιου;
Βολευει;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stamatis3133 said:

Χρησιμοποιεις τον assistant εκτος σπιτιου;
Βολευει;

Κυρίως τον χρησιμοποιώ για τηλεφωνικές κλήσεις την ώρα της οδήγησης. Βολεύει πολύ. Του λες την ώρα που οδηγείς hey Google, call τάδε και μιλάς. Τον χρησιμοποιώ και στο σπίτι βέβαια. 

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, vastegial_74 said:

Εδώ και μερικές μέρες βλέπω μια τρελή κατανάλωση στην εφαρμογή της Google, όχι στα services στην εφαρμογή. Μια κατανάλωση της τάξεως του 30%+. Έχετε δει κάτι ανάλογο. Δεν έχω πειράξει κάτι. Δεν θελω να την περιορίσω για διάφορους λόγους. Έχω κάνει κάνει και clear cache αλλά τίποτα.... 

Και σε μένα πριν 5-6 μέρες μου έβγαλε Google 31% κατανάλωση. Αλλά δεν χρησιμοποιώ Assistant. Δεν έκανα κάτι για να διορθωθεί, ένα απλό restart και μερικά optimization από Device care και την επόμενη μέρα έστρωσε. Την ίδια μέρα έκανα και εγκατάσταση security patch Δεκεμβρίου αλλά νομίζω η υπερβολική κατανάλωση είχε ξεκινήσει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, costini said:

Και σε μένα πριν 5-6 μέρες μου έβγαλε Google 31% κατανάλωση. Αλλά δεν χρησιμοποιώ Assistant. Δεν έκανα κάτι για να διορθωθεί, ένα απλό restart και μερικά optimization από Device care και την επόμενη μέρα έστρωσε. Την ίδια μέρα έκανα και εγκατάσταση security patch Δεκεμβρίου αλλά νομίζω η υπερβολική κατανάλωση είχε ξεκινήσει ήδη.

Μου το είχε ξανακάνει και σε μένα πριν καιρό και τότε με ένα restart είχε στρώσει για λίγες μέρες αλλά επανήλθε το πρόβλημα. Πάντως τώρα που έκανα απεγκατάσταση τα updates της εφαρμογής μοιάζει να έστρωσε. Θα δείξει. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως τον χρησιμοποιώ για τηλεφωνικές κλήσεις την ώρα της οδήγησης. Βολεύει πολύ. Του λες την ώρα που οδηγείς hey Google, call τάδε και μιλάς. Τον χρησιμοποιώ και στο σπίτι βέβαια. 
τα ονόματα όμως τα έχεις στα αγγλικά; γιατί εγώ για να καλέσει πχ τον γιο που τον έχω σαν ΔΗΜΗΤΡΑΚΟ, μέσα από την εφαρμογή τον έχω σαν son. οπότε λέω call my son και τον καλεί οχι call Δημητρακο
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ilka71 said:

τα ονόματα όμως τα έχεις στα αγγλικά; γιατί εγώ για να καλέσει πχ τον γιο που τον έχω σαν ΔΗΜΗΤΡΑΚΟ, μέσα από την εφαρμογή τον έχω σαν son. οπότε λέω call my son και τον καλεί οχι call Δημητρακο

Ναι, τα ονόματα τα έχω στα αγγλικά βέβαια. Όλα τα έχω στα αγγλικά για να μπορώ να ανοίγω και εφαρμογές. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα ονόματα τα έχω στα αγγλικά βέβαια. Όλα τα έχω στα αγγλικά για να μπορώ να ανοίγω και εφαρμογές. 
οκ. εγώ όλα τα έχω αγγλικά μενού κλπ αλλά επαφές ελληνικά
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ilka71 said:
3 ώρες πριν, vastegial_74 said:
Ναι, τα ονόματα τα έχω στα αγγλικά βέβαια. Όλα τα έχω στα αγγλικά για να μπορώ να ανοίγω και εφαρμογές. 

οκ. εγώ όλα τα έχω αγγλικά μενού κλπ αλλά επαφές ελληνικά

Τα ονοματα τα εχω με λατινικους χαρακτηρες γιατι το μεγαλυτερο μερος των επαφων μου δεν ειναι ελληνες και δεν εχω προβλημα με τη φωνητικη εντολη και την εκτελεση κλησης. Τα λιγα ομως ελληνικα ονοματα που εχω  δοκιμασα  να τα περασω με λατινικους χαρακτηρες αλλα το αποτελεσμα ηταν κωμικοτραγικο. Μια στις δεκα να επιανε η εντολη και ουτε, επαιρνε οτι να ναι.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, vastegial_74 said:

Τα ονοματα τα εχω με λατινικους χαρακτηρες γιατι το μεγαλυτερο μερος των επαφων μου δεν ειναι ελληνες και δεν εχω προβλημα με τη φωνητικη εντολη και την εκτελεση κλησης. Τα λιγα ομως ελληνικα ονοματα που εχω  δοκιμασα  να τα περασω με λατινικους χαρακτηρες αλλα το αποτελεσμα ηταν κωμικοτραγικο. Μια στις δεκα να επιανε η εντολη και ουτε, επαιρνε οτι να ναι.

Χρησιμοποιεις το Google home καιρο; Υπαρχει κανενα θεμα εδω στο MyPhone για google home;
Εχω θεματακια με την αναγνωριση φωνης, ποιος ειναι ποιος.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, stamatis3133 said:

Χρησιμοποιεις το Google home καιρο; Υπαρχει κανενα θεμα εδω στο MyPhone για google home;
Εχω θεματακια με την αναγνωριση φωνης, ποιος ειναι ποιος.

Χρησιμοποιώ χρόνια τον assistant. Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα. Η αναγνώριση έχει τα θέμα της... Η γυναίκα μου μου κάνει πλάκα πολλές φορές γιατί κάνει πιο βαριά τη φωνή της λέει hey google και ενεργοποιείται ο δικός μου assistant που έχω "εκπαιδεύσει" με τη δική μου φωνή. Από θέμα ασφαλείας είναι άστα να πάνε. 

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vastegial_74 said:

Χρησιμοποιώ χρόνια τον assistant. Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα. Η αναγνώριση έχει τα θέμα της... Η γυναίκα μου μου κάνει πλάκα πολλές φορές γιατί κάνει πιο βαριά τη φωνή της λέει hey google και ενεργοποιείται ο δικός μου assistant που έχω "εκπαιδεύσει" με τη δική μου φωνή. Από θέμα ασφαλείας είναι άστα να πάνε. 

Κατάλαβα! Η δικη μου μιλάει Ολλανδικά στον Assistant, εγω αγγλικά και οταν δεν καταλαβαίνει ο assistant ποιος ειναι ποιος, ξεκινάει σαπουνόπερα με σουρεαλ διαλογους.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία και ευτυχισμένο το 2023!!!

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!! Θέλω να ρυθμίσω το τηλέφωνο μου απο τις κινήσεις και χειρονομίες ή απο τον Nova έτσι ώστε να παίρνει στιγμιότυπο οθόνης με κάποια χειρονομία, νομίζω γινεται δεν το βρίσκω πουθενά όμως.. Τα πλαϊνά δεν με βολεύουν.. Πως γίνεται ρε παιδιά; 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, talentscout said:

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!! Θέλω να ρυθμίσω το τηλέφωνο μου απο τις κινήσεις και χειρονομίες ή απο τον Nova έτσι ώστε να παίρνει στιγμιότυπο οθόνης με κάποια χειρονομία, νομίζω γινεται δεν το βρίσκω πουθενά όμως.. Τα πλαϊνά δεν με βολεύουν.. Πως γίνεται ρε παιδιά; 

SETTINGS, ADVANCED FEATURES, MOTIONS AND GESTURES, PALM SWIPE TO CAPTURE. Αυτη ειναι η διαδρομη. Δεν μου εχει πετυχει ποτε ομως οσο και να το εχω προσπαθησει. Δεν πετυχαινω τη χειρονομια.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ, κι εγώ αυτό βλέπω.. Δεν πετυχαίνει. Σε παλαιότερη συσκευή samsung αν δεν κάνω λάθος το είχα ρυθμίσει μια χαρά στις ρυθμίσεις του Nova.. Δεν το βρίσκω πουθενά όμως τώρα 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Θέλω να μοιραστώ τη σκέψη μου μαζί σας... Σκέφτομαι να δώσω τη συσκευή μας και να πάρω το s22 ultra 12/256 που αυτή τη στιγμή το βρίσκω 920 ευρώ ευρωπαϊκό με 2 χρόνια εγγύηση....

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι πέρα από την μεγαλύτερη οθόνη και την καλύτερη κάμερα, εάν θα έχω ίδιο ή και καλύτερο smoothness από το δικό μας, και επίσης σκέφτομαι ότι ο δικός μας επεξεργαστής σε σχέση με τον έξινος είναι περίπου στα ίδια επίπεδα.....

Για πείτε μου γνώμες....

sent from my S21 FE 8/256





Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Konstantine73 said:

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Θέλω να μοιραστώ τη σκέψη μου μαζί σας... Σκέφτομαι να δώσω τη συσκευή μας και να πάρω το s22 ultra 12/256 που αυτή τη στιγμή το βρίσκω 920 ευρώ ευρωπαϊκό με 2 χρόνια εγγύηση....

Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι πέρα από την μεγαλύτερη οθόνη και την καλύτερη κάμερα, εάν θα έχω ίδιο ή και καλύτερο smoothness από το δικό μας, και επίσης σκέφτομαι ότι ο δικός μας επεξεργαστής σε σχέση με τον έξινος είναι περίπου στα ίδια επίπεδα.....

Για πείτε μου γνώμες....

sent from my S21 FE 8/256




 

Εχω και τα δυο. Απο smoothness το 22 δεν ειναι καλυτερο σε καμια περιπτωση. Στα μονα σημεια που υπερεχει το 22ultra ειναι η οθονη, η φωτογραφια, το πενακι και το πιο γρηγορο δακτυλικο, που και αυτο στο 22 εχει θεμα αν βαλεις  tempered glass με την ευαισθησια και την αποκριση. Μονο αν θες να σου φυγει η περιεργεια να κανεις το βημα αλλιως σαν all around συσκευη το s21fe ειναι καλυτερο. Εγω το κρατησα λιγες μερες και το εδωσα στη γυναικα μου. Δεν την παλευα. Προς θεου, συσκευαρα ειναι, εγω δεν την παλευα.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites



Εχω και τα δυο. Απο smoothness το 22 δεν ειναι καλυτερο σε καμια περιπτωση. Στα μονα σημεια που υπερεχει το 22ultra ειναι η οθονη, η φωτογραφια, το πενακι και το πιο γρηγορο δακτυλικο, που και αυτο στο 22 εχει θεμα αν βαλεις  tempered glass με την ευαισθησια και την αποκριση. Μονο αν θες να σου φυγει η περιεργεια να κανεις το βημα αλλιως σαν all around συσκευη το s21fe ειναι καλυτερο. Εγω το κρατησα λιγες μερες και το εδωσα στη γυναικα μου. Δεν την παλευα. Προς θεου, συσκευαρα ειναι, εγω δεν την παλευα.


Με καλυψες με το smoothness.... δίνω πολύ μεγάλη βάση σε αυτό και ακόμη με ενοχλεί που το προηγούμενο poco f3 μου με κατώτερα specs ήταν καλύτερο σε αυτόν τον τομέα.

Όχι για περιέργεια δεν θα έδινα τόσα χρήματα....

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα μείνω στην συσκευή μας...

sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Konstantine73 said:


 

 


Με καλυψες με το smoothness.... δίνω πολύ μεγάλη βάση σε αυτό και ακόμη με ενοχλεί που το προηγούμενο poco f3 μου με κατώτερα specs ήταν καλύτερο σε αυτόν τον τομέα.

Όχι για περιέργεια δεν θα έδινα τόσα χρήματα....

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα μείνω στην συσκευή μας...

sent from my S21 FE 8/256
 

 

Εχει στρωσει αρκετα με τα updates αλλα απο smoothness δεν ειναι καλυτερο απο το fe. Πιστευω πως ειναι καθαρα θεμα software και οχι hardware αφου στη θεωριτικα καλυτερη οθονη δεν βλεπεις διαφορα στην αποκριση που να δικαιολογει τα παραπανω χρηματα. Σου λεω αν βαλεις και tempered  glass θα σου ερχονται στιγμες που θα θες να ξεκλειδωσεις με δακτυλικο και θα σου σπαει τα νευρα (το λεω ευγενικα). Με μεμβρανη ολα καλα αλλα και παλι θα περιμενες να κανει παπαδες σε σχεση με το fe αλλα οχι. Ας πει και κενενας αλλος που εχουν περασει και τα δυο απο τα χερια του. Ο φιλος ο @konakisθα μπορουσε να σου πει και αυτος τη γνωμη του.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εχει στρωσει αρκετα με τα updates αλλα απο smoothness δεν ειναι καλυτερο απο το fe. Πιστευω πως ειναι καθαρα θεμα software και οχι hardware αφου στη θεωριτικα καλυτερη οθονη δεν βλεπεις διαφορα στην αποκριση που να δικαιολογει τα παραπανω χρηματα. Σου λεω αν βαλεις και tempered  glass θα σου ερχονται στιγμες που θα θες να ξεκλειδωσεις με δακτυλικο και θα σου σπαει τα νευρα (το λεω ευγενικα). Με μεμβρανη ολα καλα αλλα και παλι θα περιμενες να κανει παπαδες σε σχεση με το fe αλλα οχι. Ας πει και κενενας αλλος που εχουν περασει και τα δυο απο τα χερια του. Ο φιλος ο @konakisθα μπορουσε να σου πει και αυτος τη γνωμη του.
Δύο πράγματα ζηλεύω πολύ....το dynamic Hz και ίσως την καλύτερη διαχείριση μπαταρίας καθώς ο 888 είναι αχόρταγος

sent from my S21 FE 8/256


Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, talentscout said:

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!! Θέλω να ρυθμίσω το τηλέφωνο μου απο τις κινήσεις και χειρονομίες ή απο τον Nova έτσι ώστε να παίρνει στιγμιότυπο οθόνης με κάποια χειρονομία, νομίζω γινεται δεν το βρίσκω πουθενά όμως.. Τα πλαϊνά δεν με βολεύουν.. Πως γίνεται ρε παιδιά; 

@talentscout

καλησπέρα ίσως σε βοηθήσει το one hand operation από το Galaxy Store

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Konstantine73 said:

Δύο πράγματα ζηλεύω πολύ....το dynamic Hz και ίσως την καλύτερη διαχείριση μπαταρίας καθώς ο 888 είναι αχόρταγος

sent from my S21 FE 8/256

 

Κατι παιρνεις, κατι χανεις. Απο μπαταρια το 22 τα παει καλυτερα. Αλλα και παλι θα ακουσεις πολλα, αλλος τη θαβει και αλλος τη θεοποιει. Σε γενικες γραμμες ομως στο θεμα μπαταρια το 22 ultra τα παει καλυτερα απο το fe. Το εχω ξαναγραψει. Για μενα το fe ειναι συσκευη για ολες τις ωρες και υπο ολες τις συνθηκες. Το 22 ultra ειναι κατα καποιο τροπο ειδικου σκοπου.  

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, talentscout said:

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!! Θέλω να ρυθμίσω το τηλέφωνο μου απο τις κινήσεις και χειρονομίες ή απο τον Nova έτσι ώστε να παίρνει στιγμιότυπο οθόνης με κάποια χειρονομία, νομίζω γινεται δεν το βρίσκω πουθενά όμως.. Τα πλαϊνά δεν με βολεύουν.. Πως γίνεται ρε παιδιά; 

Μολις το δοκιμασα με την παλαμη και δουλεψε με την μια. Αριστερο χερι , εβαλα την ακρη της παλαμης μου στο αριστερο ακρο της οθονης και το εσυρα προς τα δεξια , με νορμαλ ταχυτητα , ουτε γρηγορα ουτε πολυ αργα. Πηρε σκρινσοτ χωρις δευτερη προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...