Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, awueu said:

@talentscout

καλησπέρα ίσως σε βοηθήσει το one hand operation από το Galaxy Store

Σ ευχαριστώ πολύ, το βαζω και το βλέπω 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ο φίλος @vastegial_74 τα έγραψε όλα. Το μόνο που θα ήθελα να συμπληρώσω είναι ότι κατασκευαστικά το S22u είναι εξαιρετικό καταλαβαίνεις ότι κρατάς στα χέρια σου μια premium συσκευή με ξεχωριστό design που δεν κυκλοφορεί εξω κάτι ανάλογο. Απο την άλλη φαίνεται ότι έχουμε τα ίδια γούστα με το παραπάνω μέλος δεν είναι τυχαίο ότι χαίρεσαι πραγματικά να δουλεύεις το κινητό αυτό ως καθημερινή σου συσκευή επέκταση των σκέψεων σου και κινήσεων δίχως όγκο βάρος και άλλα περιττά ...είναι εργαλειάκι πυραυλακι το  s21fe. Όταν βέβαια συνηθίσεις με την οθόνη του ούλτρα όλα τα υπόλοιπα είναι εμφανώς υποδεέστερα. Θεωρώ ότι είναι το απόλυτο κινητό για business με τα καλούδια που φέρει, εγώ είμαι λιγότερο απαιτητικός... το s21 fe για μένα είναι όνομα και πράγμα φανς edition.  Η μπαταρία του με υπερ καλύπτει και η εμφάνιση του σωστή όπως πρέπει με όλα τα απαραίτητα της εταιρείας. Δεν ξανά ασχολήθηκα με κινητό μετά την τελευταία αποχώρηση μου από το S22u 256 το s21 fe υπέρ καλύπτει τα θέλω μου ακόμα και σε φωτεινότητα οθόνης που ήταν η πρώτη μου προτεραιότητα για αυτό και δόθηκε και το προηγούμενο μοντέλο s20fe, το οποίο για καλοκαιρινή περίοδο έπρεπε να κάνει κάποιος πολλές υπαναχωρήσεις σε επίπεδο οθόνης...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mphxt said:

Μολις το δοκιμασα με την παλαμη και δουλεψε με την μια. Αριστερο χερι , εβαλα την ακρη της παλαμης μου στο αριστερο ακρο της οθονης και το εσυρα προς τα δεξια , με νορμαλ ταχυτητα , ουτε γρηγορα ουτε πολυ αργα. Πηρε σκρινσοτ χωρις δευτερη προσπαθεια.

Ασχολήθηκα λίγο και το κατάφερα. Έκανα το λάθος και έκανα την κίνηση από δεξιά προς αριστερά. Από αριστερά προς δεξιά βγαίνει. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vastegial_74 said:

Ασχολήθηκα λίγο και το κατάφερα. Έκανα το λάθος και έκανα την κίνηση από δεξιά προς αριστερά. Από αριστερά προς δεξιά βγαίνει. 

Η πλακα ειναι οτι και απο δεξια προς τα αριστερα δουλευει. 🙂  Τρεις φορες συνεχομενες , εβγαλε με την μια σκρινσοτ. Προτιμησε το αριστερο χερι και παλι. Αν υπαρχει "δευτερη" οθονη στα δεξια της κεντρικης , με αυτο το "gesture" , δηλ απο δεξια προς τα αριστερα ισως ειναι δυσκολοτερο , μιας και μπορει να μπερδευτει με την κυλιση στην δευτερη οθονη...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mphxt said:

Η πλακα ειναι οτι και απο δεξια προς τα αριστερα δουλευει. 🙂  Τρεις φορες συνεχομενες , εβγαλε με την μια σκρινσοτ. Προτιμησε το αριστερο χερι και παλι. Αν υπαρχει "δευτερη" οθονη στα δεξια της κεντρικης , με αυτο το "gesture" , δηλ απο δεξια προς τα αριστερα ισως ειναι δυσκολοτερο , μιας και μπορει να μπερδευτει με την κυλιση στην δευτερη οθονη...

Ναι, δουλεύει. Και από τις δύο μεριές. Βρήκα την κίνηση 😁. Δεν ξέρεις πόσο καιρό το δοκίμαζα. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλη Χρονιά

Σκεφτομαι να ερθω απο Α52s.. ποιες οι εντυπωσεις σας εν ταχει απο το κινητο?

Προβληματιζει η μπαταρία του? Βγαζει ανετα τη μερα ενος μεσου χρηστη? Επισης πρεπει να εχει εξαιρετικη οθόνη και κάμερα...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, awueu said:

@talentscout

καλησπέρα ίσως σε βοηθήσει το one hand operation από το Galaxy Store

Δούλεψε μια χαρά, να σαι καλά σ ευχαριστώ και πάλι!!! 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, christos_087 said:

Παιδια καλη Χρονιά

Σκεφτομαι να ερθω απο Α52s.. ποιες οι εντυπωσεις σας εν ταχει απο το κινητο?

Προβληματιζει η μπαταρία του? Βγαζει ανετα τη μερα ενος μεσου χρηστη? Επισης πρεπει να εχει εξαιρετικη οθόνη και κάμερα...

 

9 ώρες πριν, christos_087 said:

Παιδια καλη Χρονιά

Σκεφτομαι να ερθω απο Α52s.. ποιες οι εντυπωσεις σας εν ταχει απο το κινητο?

Προβληματιζει η μπαταρία του? Βγαζει ανετα τη μερα ενος μεσου χρηστη? Επισης πρεπει να εχει εξαιρετικη οθόνη και κάμερα...

Καλημέρα και καλή χρονιά εγώ που έκανα πριν λίγες μέρες την μετάβαση από το a52s έχω να σου πω ότι έχει πολύ καλύτερες κάμερες και φυσικά είναι πολύ γρηγορότερο τώρα η μπαταρία εμένα με βγάζει την μέρα με όλα ανοιχτά με 4G και όχι 5G βέβαια δεν είναι όπως η μπαταρία του a52s που το έβγαζες από την φόρτιση και έπεφτε στο 99% μετά από αρκετή ώρα εδώ σε λίγα λεπτά χωρίς να κάνεις κάτι πάει 99%

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, konakis said:

Νομιζω πως ο φίλος @vastegial_74 τα έγραψε όλα. Το μόνο που θα ήθελα να συμπληρώσω είναι ότι κατασκευαστικά το S22u είναι εξαιρετικό καταλαβαίνεις ότι κρατάς στα χέρια σου μια premium συσκευή με ξεχωριστό design που δεν κυκλοφορεί εξω κάτι ανάλογο. Απο την άλλη φαίνεται ότι έχουμε τα ίδια γούστα με το παραπάνω μέλος δεν είναι τυχαίο ότι χαίρεσαι πραγματικά να δουλεύεις το κινητό αυτό ως καθημερινή σου συσκευή επέκταση των σκέψεων σου και κινήσεων δίχως όγκο βάρος και άλλα περιττά ...είναι εργαλειάκι πυραυλακι το  s21fe. Όταν βέβαια συνηθίσεις με την οθόνη του ούλτρα όλα τα υπόλοιπα είναι εμφανώς υποδεέστερα. Θεωρώ ότι είναι το απόλυτο κινητό για business με τα καλούδια που φέρει, εγώ είμαι λιγότερο απαιτητικός... το s21 fe για μένα είναι όνομα και πράγμα φανς edition.  Η μπαταρία του με υπερ καλύπτει και η εμφάνιση του σωστή όπως πρέπει με όλα τα απαραίτητα της εταιρείας. Δεν ξανά ασχολήθηκα με κινητό μετά την τελευταία αποχώρηση μου από το S22u 256 το s21 fe υπέρ καλύπτει τα θέλω μου ακόμα και σε φωτεινότητα οθόνης που ήταν η πρώτη μου προτεραιότητα για αυτό και δόθηκε και το προηγούμενο μοντέλο s20fe, το οποίο για καλοκαιρινή περίοδο έπρεπε να κάνει κάποιος πολλές υπαναχωρήσεις σε επίπεδο οθόνης...

Ναι οντως, κακως δεν το ανεφερα. Σαν ποιοτητα κατασκευης και υλικων μπορει να συγκριθει μονο με ναυαρχιδες της Sony (πρωην Sonaκιας εδω) και με iphones. Κοσμημα.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από a52s είμαι.Το μέγεθος ίσως σε ξενίσει και η υποδιέστερη μπαταρία είναι ένα μείον (μια μέρα θα σε βγάζει αν δεν το λειώνεις στα παιχνίδια)κατά τα άλλα είναι σαφώς ανώτερο: κάμερα οθόνη ταχύτητα smoothness

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στα παραπάνω και καλύτερο αναγνώστη δαχτυλικών αποτυπωμάτων καθώς και καλύτερο μοτέρ δόνησης. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Υπάρχει περίπτωση να γράψει 8k

Το Samsung galaxy s21 fe 5g ???

Μήπως είναι καλύτερος ο exynos2100

Aπο τον Snapdragon 888.???

Ζεστενεται το ίδιο?

Πόσο μπορεί να πωληθεί αν είναι 10 ημερών?

Link to comment
Share on other sites

Μετά και το σημερινό update στα google play services και τη βελτιστοποίηση εφαρμογών μετά το restart βλέπω ακόμα πιο βελτιωμένη κίνηση, δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ή είναι η ιδέα μου. Ειδικά στον chrome που έτρωγε κάτι κομπιάσματα τώρα σκρολάρει νερό. Το τηλεφωνάκι όσο πάει και βελτιώνεται. 

 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Tolakos said:

Όλοι το φορτίζετε μέχρι 85%?

Καθε αλλο, μονο 100% και το  adaptive battery κλειστό.

 

1 ώρα πριν, vastegial_74 said:

Μετά και το σημερινό update στα google play services και τη βελτιστοποίηση εφαρμογών μετά το restart βλέπω ακόμα πιο βελτιωμένη κίνηση, δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ή είναι η ιδέα μου. Ειδικά στον chrome που έτρωγε κάτι κομπιάσματα τώρα σκρολάρει νερό. Το τηλεφωνάκι όσο πάει και βελτιώνεται. 

 

Για browsing 80% δουλευω με Opera λογω το του text reflow. Ετσι μπορω να κανω zoom και να διαβαζω ανετα. Τα ad block και vpn του Opera δεν τα αναφερω καν γιατι τα εχω λυσει αλλιως τα προβληματα αυτα.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Μετά και το σημερινό update στα google play services και τη βελτιστοποίηση εφαρμογών μετά το restart βλέπω ακόμα πιο βελτιωμένη κίνηση, δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ή είναι η ιδέα μου. Ειδικά στον chrome που έτρωγε κάτι κομπιάσματα τώρα σκρολάρει νερό. Το τηλεφωνάκι όσο πάει και βελτιώνεται. 
 
πως καταλαβαίνουμε ότι έγινε αναβάθμιση στα google play services?
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε σκέψεις για νέα συσκευή και το s21fe είναι στην τελική δυάδα.
Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του θέματος και έχω σχηματίσει μια εικόνα αλλά αν κάποιος θέλει να αναφέρει τι χρόνους οθόνης πετυχαίνει σε μια τυπική ημέρα χρήσης με φόρτιση ως το 100% ή έστω έως το 85%0το πρωί που ξυπνάει μέχρι το βράδυ θα με βοηθούσε στην τελική απόφαση.



Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, christou said:

Είμαι σε σκέψεις για νέα συσκευή και το s21fe είναι στην τελική δυάδα.
Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του θέματος και έχω σχηματίσει μια εικόνα αλλά αν κάποιος θέλει να αναφέρει τι χρόνους οθόνης πετυχαίνει σε μια τυπική ημέρα χρήσης με φόρτιση ως το 100% ή έστω έως το 85%0το πρωί που ξυπνάει μέχρι το βράδυ θα με βοηθούσε στην τελική απόφαση.



Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ποια ειναι η τυπικη μερα χρησης;
Εμενα για παραδειγμα εχει αλλαξει η τυπικη χρηση σε σχεση με το προηγουμενο κινητο μου. Χρησιμοποιω το κινητο πιο πολυ.
Σαν χειριστηριο για το smart home, tv, φωτα, μουσικη κτλ. Ακουω πιο πολυ μουσικη στο δρομο με την οθονη κλειστη με bluetooth ακουστικα. Φοραω ενα MiBand 6 με πολλες ειδοποιησεις ενεργοποιημενες. Γενικα χρησιμοποιω τα data πολυ περισσοτερο απο τη μερα που εβαλα unlimited data. Οι ειδοποιησεις μου ειναι πολυ περισσοτερες σε σχεση με το προηγουμενο κινητο μου μιας και πλεον εγκατεστησα και το Jira και Confluence της δουλειας.
Οσο το δουλευεις η αυτονομια ειναι μια χαρα (not great not terrible), το θεμα που νομιζω εχει ειναι στην αναμονη. Στην αναμονη δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποσο θα σου φαει.

 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stamatis3133 said:

το θεμα που νομιζω εχει ειναι στην αναμονη.

Πρεπει να ισχυει αυτο. Το ειχα βαλει το βραδυ να φορτιζει (85%) , οποτε δεν αγχωθηκα να παει στο 100% και να περιμενει εκει. Γυρω στις 7 σηκωθηκα για τα κλασικα ( wc 🙂 ) και το βγαζω απο τον φορτιστη. Γυρω στις 11:30-12 παρα που σηκωθηκα , ειχε φαει ενα 5-6% και ισως να λεω και λιγο. Μιλαμε δηλ για 5 ωρες (παρα κατι) σε αναμονη και σβηστη οθονη. Απο την εμπειρια μου με αλλα κινητα , το θεωρω πολυ. Ειχα xiaomi , που περιπου στις ιδιες ωρες αναμονη , ζητημα να ετρωγε 1-2%. Τωρα , 9.5 ωρες μετα , με 40λεπτα sot και τα υπολοιπα σε αναμονη , και ειναι στο 71% και δεν εχω κανει αυτες τις ωρες τιποτα ιδιαιτερο , λιγα λεπτα (40 λεπτα δηλ , ολο το sot ουσιαστικα) surfing στον edge...

Πρεπει να βελτιωσουν την καταναλωση στην αναμονη.

3 ώρες πριν, christou said:

Είμαι σε σκέψεις για νέα συσκευή και το s21fe είναι στην τελική δυάδα.

Ποιο ειναι το αλλο κινητο της δυαδας ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος μιας εβδομάδας και ερχόμενος από P20 pro και Honor 50 το μόνο παράπονο είναι η μπαταρία.. Πραγματικά είχα συνηθίσει αλλιώς και ειδικά η αργή φόρτιση ακόμα και με το τον 25w φορτιστή με αφήνει με παράπονα σε σχέση με την 66w φορτιστή αστραπή που είχε το Honor.. Ειδικά αν παίζεις και κανένα παιχνίδι όπως παίζω εγώ το Diablo immortal, καλύτερα να μην το πάρεις.. Κατά τα άλλα πολύ τίμιο κινητό για τα 390€ που μου κόστισε! Ωραία οθόνη φωτεινή ούτε ένα κόλλημα δεν έχω παρατηρήσει και πολύ γρήγορο σε όλο του!

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, christou said:

A52s

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν είναι συγκρίσιμα αυτά τα δυο. Το 21fe είναι σε όλα ανώτερο, μια μικρή ναυαρχίδα. Είναι άδικο για το 52s να τα συγκρίνεις γιατί είναι κορυφαίο στην κατηγορία του. Στο μόνο που θα τα πηγαίνει καλύτερα το 52s είναι η μπαταρία λόγω του πιο αδύναμου επεξεργαστή. Με διαφορά είναι καλύτερο το 21fe. Αν σε νοιάζει όμως μόνο η μπαταρία τότε πας για 52s.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να αναφερθώ στο άλλο επικρατέστερο ούτε να το κάνω συγκριτικό γιατί είναι εκτός θέματος μια τέτοια συζήτηση. Έχω διαβάσει πάρα πολύ και τα 2 θέματα και γνωρίζω τα συν και πλην της κάθε συσκευής. Overall μου αρέσει το s21fe πάνω από όλα μου αρέσει το μέγεθος του, θεωρώ ότι δεν θα χωνέψω κάποια έστω και λίγο μεγαλύτερη συσκευή από αυτό.
Απλά προσπαθώ να καταλάβω πως θα ανταπεξέλθει η διαχείριση ενέργειας στην δική μου χρήση.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, christou said:

Δεν ήθελα να αναφερθώ στο άλλο επικρατέστερο ούτε να το κάνω συγκριτικό γιατί είναι εκτός θέματος μια τέτοια συζήτηση. Έχω διαβάσει πάρα πολύ και τα 2 θέματα και γνωρίζω τα συν και πλην της κάθε συσκευής. Overall μου αρέσει το s21fe πάνω από όλα μου αρέσει το μέγεθος του, θεωρώ ότι δεν θα χωνέψω κάποια έστω και λίγο μεγαλύτερη συσκευή από αυτό.
Απλά προσπαθώ να καταλάβω πως θα ανταπεξέλθει η διαχείριση ενέργειας στην δική μου χρήση.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φορτίζω μέχρι τα 85%, έχω συνεχώς ανοιχτά WiFi, δεδομένα τοποθεσία, αρκετές ώρες Bluetooth συνδεδεμένο με ακουστικά και ρολόι, αρκετό YouTube, ομιλία, WhatsApp, emails άλλες μέρες παραπάνω άλλες λιγότερο. Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια. Μέρα βγάζω άνετα. Άλλοι παραπονιούνται. Ειναι πολύ σχετικό τι είναι ιδανικό για τον καθένα. Μπορεί εσένα να μην σου φτάνει. Το Mi 9T πάντως, αν αυτή είναι η συσκευή σου, στα νιάτα ειδικά σίγουρα θα σου έβγαζε παραπάνω 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω το mi9t το οποίο μετά από 3 και κάτι ψιλά χρόνια έχει πέσει αρκετά η μπαταρία του συν το ότι θα ήθελα να μπω και στον κόσμο του 5G.
Παρόμοια χρήση με την δική σου κάνω φίλε.
Δεν χρειάζομαι τον σούπερ επεξεργαστή, δεν παίζω παιχνίδια. Για εμένα η ιδανική συσκευή θα ήταν ένα 21fe με τον επεξεργαστη τουA52s.
Δεν θα ήθελα να πάρω συσκευή 5G και να το δουλεύω σε 4G προκειμένου να βγάζω την μέρα. Αυτά σε νορμάλ χρήση. Αν τώρα το λιώσω το δέχομαι να το φορτισω μεσα στην μέρα. Ευχαριστώ πάντως για το ποστ σου, είναι από αυτά που πραγματικά βοηθάνε κάποιον που βρίσκεται στην θέση μου

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...