Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω μετα το update εχασα επιλογες στα δικτυα.
Επισης το μενου επιλογης δεν ειναι πλεον ετσι σε υπομενου, το επιλεγεις πλεον στην ιδια οθονη.
Πριν ειχα 3g only και 3g/2g τωρα εχω μονο
5g/4g/3g/2g auto
4g/3g/2g auto 

Μαλιστα στη μια sim εχω ακομα το 3g/2g αλλα αν το αλλαξω μετα δεν θα μπορω να το βαλω.

VoLTE εχω ακομα και στις δυο sim.

Edited by stamatis3133
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stamatis3133 said:

Και εγω μετα το update εχασα επιλογες στα δικτυα.
Επισης το μενου επιλογης δεν ειναι πλεον ετσι σε υπομενου, το επιλεγεις πλεον στην ιδια οθονη.
Πριν ειχα 3g only και 3g/2g τωρα εχω μονο
5g/4g/3g/2g auto
4g/3g/2g auto 

Μαλιστα στη μια sim εχω ακομα το 3g/2g αλλα αν το αλλαξω μετα δεν θα μπορω να το βαλω.

VoLTE εχω ακομα και στις δυο sim.

Με ποια εταιρεία κινητής είσαι; 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, vastegial_74 said:

Με ποια εταιρεία κινητής είσαι; 

CosmoteGR (T-Mobile NL)
VodafoneNL

Εβαλα και εγω την εφαρμογη Force LTE για να κανω τη δουλεια μου.

Edited by stamatis3133
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ούτε στο s22 ultra της συζύγου δεν εμφανίζεται πλέον ο διακόπτης για το volte. Από το update Απριλίου. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ στις λεπτομερειες της ενημερωσης λεει απλα "Βελτιωθηκε η ασφαλεια". Ειναι λιγο για τον γαιδαρο η ολη κατασταση.
https://doc.samsungmobile.com/SM-G990B/TNL/doc.html


Update: ειδα οτι στης συζυγου το iPhone εχει επιλογες μονο για 
5g
5g/4g
4g
οποτε η αλλαγη αυτη ειναι γενικοτερη, παμε σε δικτυα μονο 4g/5g οποτε το VoLTE θα ειναι το μοναδικο καναλι για κλησεις φωνης.

Edited by stamatis3133
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά το χθεσινό update πήγα να πληρώσω σε ένα περίπτερο ανέπαφα με το τηλέφωνο και χρειάστηκε να επαναλάβω τρεις φορές για να περάσει η πληρωμή. Ελπίζω να ήταν το τερματικό του περιπτερά... 

2 ώρες πριν, konakis said:

Δεν βλέπω να άλλαξε κάτι στο δικό μου ( είμαι με Nova Unlimited)

 

Screenshot_20230421_152248_One UI Home.jpg

Screenshot_20230421_152230_Call settings.jpg

Τί να πω.... Σε εμένα με Vodafone και στης γυναίκας μου με Vodafone και S22 Ultra δεν υπάρχει πλέον ο διακόπτης του Volte. Ίσως ενσωματώθηκε. Την ένδειξη επάνω στη Vodafone δεν εμφανιζόταν έτσι κι αλλιώς και ας ήταν ανοιχτό το Volte. Πάντα ανοιχτό το είχα. 

 

Update: Σχετικά με το NFC όλα καλά. Μάλλον είχε θέμα το pos στο περίπτερο. 

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2023 at 4:50 ΜΜ, anastasiah said:

 

 

2 ώρες πριν, konakis said:

H εφαρμογή battery bot, την χρησιμοποιώ χρόνια σε όλα μου τα κινητά 

Δεν σου τραβάει μπαταρία επιπλέον;Όταν λέει καλή υγεία τι σημαίνει περίπου αυτό για την μπαταρία;

Edited by gjimmys
Link to comment
Share on other sites

Όχι καθόλου πανάλαφρη εφαρμογή στην μπαταρία αναφέρεται, εξάλλου ποτέ μου δεν αντιμετώπισα θέμα με την μπαταρία του κινητού, πόσο δε με τα τελευταία update από Φλεβάρη και μετά, αντί να πέφτει όλο βελτιώνεται 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ένα νέο χαρακτηριστικό που πιθανολογώ πως πήραμε με το τελευταίο update (δεν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα!) είναι το image clipper, το οποίο λειτουργεί στη συλλογή και στον Samsung browser.

Έστω ότι έχουμε μια εικόνα, πορτρέτο ή κάποιο αντικείμενο ως βασικό θέμα, κάνει μια αυτόματη περικοπή του φόντου και τη νέα εικόνα μπορούμε να την αποθηκεύσουμε ή να τη μοιραστούμε απευθείας μέσω κάποιας τρίτης εφαρμογής.

Στη συλλογή λειτουργεί απλά κρατώντας πατημένο το αντικείμενο που θέλουμε να περικόψουμε από τη φωτογραφία.

Στον Samsung browser κρατάμε πάλι πατημένο το δάχτυλό μας στην εικόνα, και στο μενού που εμφανίζεται επιλέγουμε «περικοπή θέματος από το φόντο».

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stefan_city said:

Ένα νέο χαρακτηριστικό που πιθανολογώ πως πήραμε με το τελευταίο update (δεν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα!) είναι το image clipper, το οποίο λειτουργεί στη συλλογή και στον Samsung browser.

Έστω ότι έχουμε μια εικόνα, πορτρέτο ή κάποιο αντικείμενο ως βασικό θέμα, κάνει μια αυτόματη περικοπή του φόντου και τη νέα εικόνα μπορούμε να την αποθηκεύσουμε ή να τη μοιραστούμε απευθείας μέσω κάποιας τρίτης εφαρμογής.

Στη συλλογή λειτουργεί απλά κρατώντας πατημένο το αντικείμενο που θέλουμε να περικόψουμε από τη φωτογραφία.

Στον Samsung browser κρατάμε πάλι πατημένο το δάχτυλό μας στην εικόνα, και στο μενού που εμφανίζεται επιλέγουμε «περικοπή θέματος από το φόντο».

Οι εφαρμογες αυτές ενημερώνονται ξεχωριστα μεσω του Galaxy Store. Η λειτουργία ηρθε σε μια ενημέρωση του gallery μεσω του galaxy store

https://www.sammobile.com/news/these-galaxy-phones-will-get-samsung-new-image-clipper/

____________

Με την μπαταρία εγω συνεχιζω να μην ειμαι ξετρελαμενος. Τις τελευταίες τρεις μερες πήγα στην KubeCon, σερφαρα με data τα πρωινά μέχρι να φτάσω στην περιοχή και μετα η χρήση του κινητού ηταν μη εντατική, το ειχα μονο για να δω το πρόγραμμα, να βγαλω 3-4 φωτος και λιγο τσατ για να συνεννοηθώ με τους συναδέλφους που ηταν και αυτοι στο κτίριο. Το κινητό το απόγευμα στις 17:00-17:30 ηθελε φόρτιση. Μια μερα που ειχα ενεργοποιήσει το 5g, ηθελα φόρτιση στις 14:30.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

€ 1,93 30%OFF | Liquid Silicone Case For Samsung Galaxy S23 S22 S21 Ultra S20 FE S10 Plus A13 A33 A53 A73 A52 A52S Soft Shockproof Full Cover
https://a.aliexpress.com/_mtpmAo0

Εξαιρετική θηκη. Μολις την παρελαβα απο ali. Και τιμη χωμα.

Sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

€ 1,93 30%OFF | Liquid Silicone Case For Samsung Galaxy S23 S22 S21 Ultra S20 FE S10 Plus A13 A33 A53 A73 A52 A52S Soft Shockproof Full Cover
https://a.aliexpress.com/_mtpmAo0

Εξαιρετική θηκη. Μολις την παρελαβα απο ali. Και τιμη χωμα.

Sent from my S21 FE 8/256


τραμπαλα κάνει όταν είναι στο τραπέζι;
Link to comment
Share on other sites

τελικά την μπαταρία φοβόμουν την θερμοκρασία βλέπω να έχει θέμα. με κανένα κινητό δεν είχα ποτέ θέμα ακόμα και να φορτίζει ταυτόχρονα με ήλιο καλοκαίρι και να τρέχει GPS! με αυτό τριτη φορά που μου έβγαλε ειδοποίηση θερμοκρασίας ακόμα και χωρίς να το φορτίζω! είχα σε pop up το sygic και μου το έκλεισε το pop up λόγω, λέει, υψηλής θερμοκρασίας

Link to comment
Share on other sites

τελικά την μπαταρία φοβόμουν την θερμοκρασία βλέπω να έχει θέμα. με κανένα κινητό δεν είχα ποτέ θέμα ακόμα και να φορτίζει ταυτόχρονα με ήλιο καλοκαίρι και να τρέχει GPS! με αυτό τριτη φορά που μου έβγαλε ειδοποίηση θερμοκρασίας ακόμα και χωρίς να το φορτίζω! είχα σε pop up το sygic και μου το έκλεισε το pop up λόγω, λέει, υψηλής θερμοκρασίας
Ο κακός 888 δυστυχώς... αυτός ευθύνεται και για τις θερμοκρασίες και για την κακή διαχείριση της μπαταρίας...

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ilka71 said:

τελικά την μπαταρία φοβόμουν την θερμοκρασία βλέπω να έχει θέμα. με κανένα κινητό δεν είχα ποτέ θέμα ακόμα και να φορτίζει ταυτόχρονα με ήλιο καλοκαίρι και να τρέχει GPS! με αυτό τριτη φορά που μου έβγαλε ειδοποίηση θερμοκρασίας ακόμα και χωρίς να το φορτίζω! είχα σε pop up το sygic και μου το έκλεισε το pop up λόγω, λέει, υψηλής θερμοκρασίας

Σε εμενα εκλεισε η καμερα χτες λογω θερμοκρασιας. Ειχα παει σε ενα παρκο με λουλουδια και εβγαζα φωτος για καποια ωρα. 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με τον 870 η συσκευή θα ήταν ότι καλύτερο…


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με τον 870 η συσκευή θα ήταν ότι καλύτερο…


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk
πιστεύεις ότι το μικρό το S23 θα έχει καλύτερη μπαταρία και θερμοκρασίες;
Link to comment
Share on other sites

πιστεύεις ότι το μικρό το S23 θα έχει καλύτερη μπαταρία και θερμοκρασίες;

Είμαι σίγουρος…ο 8gen1 & o 888 ήταν ότι χειρότερο έχει βγάλει η Qualcomm μαζί με τον 810…οι πρώτοι 2 Βγήκαν από τα χυτήρια της Samsung…ο 8gen1 plus από την TSMC ( όπως και ο gen2) Και είναι άψογος…


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Konstantine73 said:


Είμαι σίγουρος…ο 8gen1 & o 888 ήταν ότι χειρότερο έχει βγάλει η Qualcomm μαζί με τον 810…οι πρώτοι 2 Βγήκαν από τα χυτήρια της Samsung…ο 8gen1 plus από την TSMC Και είναι άψογος…


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk

Ειστε τυχεροι που δεν εφτιαξε και τον 8gen 2 , γιατι θα επεφτε πολυ κλαμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...