Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι ενδιαφέρεστε έμμεσα να κάνετε την οθόνη σαν να έχει προσαρμόσιμο ρυθμό ανανέωσης, μπορείτε να ρυθμίσετε την «ομαλή κίνηση» στην επιλογή «βασικός» (Ρυθμίσεις -› Οθόνη), και στη συνέχεια να φτιάξετε την παρακάτω ρουτίνα:
Αν
«Η εφαρμογή άνοιξε» (Προσωπικά έχω επιλέξει το Chrome, Samsung internet, Viber, Instagram, Gmail, Tapatalk)
Τότε
«Ομαλή κίνηση» -› Υψηλός.
Ανοίγοντας τις εφαρμογές που συνηθίζετε να κάνετε αρκετό σκρολάρισμα η οθόνη θα γυρίζει στα 120Hz, ενώ βγαίνοντας από αυτές θα επιστρέφει αυτόματα στα 60Hz.
Επίσης, μπορεί να γίνει το ακριβώς αντίθετο. Να ρυθμιστεί η οθόνη μόνιμα στα 120Hz και μέσω ρουτίνας να επιλέξετε τις εφαρμογές που θέλετε να γυρίζει στα 60Hz.
Αυτό το είχα κάνει όταν το είχα αλλά δυστυχώς η συσκευή αργει να πάρει χαμπάρι να το πω λαϊκά - την ρουτίνα και είχα συνέχεια lag ... το ξέρω όμως ότι δεν γίνεται και αλλιώς

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Αυτό το είχα κάνει όταν το είχα αλλά δυστυχώς η συσκευή αργει να πάρει χαμπάρι να το πω λαϊκά - την ρουτίνα και είχα συνέχεια lag ... το ξέρω όμως ότι δεν γίνεται και αλλιώς

sent from my S23Ultra 12/512
 

Ναι, θέλει σίγουρα 1 δευτερόλεπτο για να κάνει την εναλλαγή.

Ωστόσο, στα δικά μου μάτια πάντα, δεν παρατηρώ κάτι ενοχλητικό, ακόμα κι αν κάνεις scroll κατά την εναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θέλει σίγουρα 1 δευτερόλεπτο για να κάνει την εναλλαγή.
Ωστόσο, στα δικά μου μάτια πάντα, δεν παρατηρώ κάτι ενοχλητικό, ακόμα κι αν κάνεις scroll κατά την εναλλαγή.
Εμένα με ενοχλούσε... πλέον που είμαι με προσαρμόσιμη όλα καλα

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ενδιαφέρεστε έμμεσα να κάνετε την οθόνη σαν να έχει προσαρμόσιμο ρυθμό ανανέωσης, μπορείτε να ρυθμίσετε την «ομαλή κίνηση» στην επιλογή «βασικός» (Ρυθμίσεις -› Οθόνη), και στη συνέχεια να φτιάξετε την παρακάτω ρουτίνα:
Αν
«Η εφαρμογή άνοιξε» (Προσωπικά έχω επιλέξει το Chrome, Samsung internet, Viber, Instagram, Gmail, Tapatalk)
Τότε
«Ομαλή κίνηση» -› Υψηλός.
Ανοίγοντας τις εφαρμογές που συνηθίζετε να κάνετε αρκετό σκρολάρισμα η οθόνη θα γυρίζει στα 120Hz, ενώ βγαίνοντας από αυτές θα επιστρέφει αυτόματα στα 60Hz.
Επίσης, μπορεί να γίνει το ακριβώς αντίθετο. Να ρυθμιστεί η οθόνη μόνιμα στα 120Hz και μέσω ρουτίνας να επιλέξετε τις εφαρμογές που θέλετε να γυρίζει στα 60Hz.
Άμα θες κάτι σαν adaptive μόνο με galaxy max hz την εφαρμογή.

My S21 FE is Awesome!!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, johnnyman25 said:

Άμα θες κάτι σαν adaptive μόνο με galaxy max hz την εφαρμογή.

My S21 FE is Awesome!!!
 

Χωρίς root όμως έχει ελάχιστες επιλογές, σωστά;

Ή δεν το έχω ψάξει αρκετά;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς root όμως έχει ελάχιστες επιλογές, σωστά;
Ή δεν το έχω ψάξει αρκετά;
Ναι πρέπει να δώσεις διακαιώματα μέσω adb είναι κάτι πολύ εύκολο.
Δεν χρειάζεται ροοτ
My S21 FE is Awesome!!!


Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, stefan_city said:

Όσοι ενδιαφέρεστε έμμεσα να κάνετε την οθόνη σαν να έχει προσαρμόσιμο ρυθμό ανανέωσης, μπορείτε να ρυθμίσετε την «ομαλή κίνηση» στην επιλογή «βασικός» (Ρυθμίσεις -› Οθόνη), και στη συνέχεια να φτιάξετε την παρακάτω ρουτίνα:

Αν

«Η εφαρμογή άνοιξε» (Προσωπικά έχω επιλέξει το Chrome, Samsung internet, Viber, Instagram, Gmail, Tapatalk)

Τότε

«Ομαλή κίνηση» -› Υψηλός.

Ανοίγοντας τις εφαρμογές που συνηθίζετε να κάνετε αρκετό σκρολάρισμα η οθόνη θα γυρίζει στα 120Hz, ενώ βγαίνοντας από αυτές θα επιστρέφει αυτόματα στα 60Hz.

Επίσης, μπορεί να γίνει το ακριβώς αντίθετο. Να ρυθμιστεί η οθόνη μόνιμα στα 120Hz και μέσω ρουτίνας να επιλέξετε τις εφαρμογές που θέλετε να γυρίζει στα 60Hz.

Χρήσιμη ρουτίνα, έχει αναφερθεί αρκετές φορές, την έχω στο youtube αφού μέχρι 60 παίζει και γενικά για παιχνίδια, δεν έχω κάποιο που παίζει στα 120.

10 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Αυτό το είχα κάνει όταν το είχα αλλά δυστυχώς η συσκευή αργει να πάρει χαμπάρι να το πω λαϊκά - την ρουτίνα και είχα συνέχεια lag ... το ξέρω όμως ότι δεν γίνεται και αλλιώς

sent from my S23Ultra 12/512
 

Περίπου 1 δευτερόλεπτο κατά το οποίο δεν έχω δει lag. Αλλά το έχω μόνο για 2 πράγματα, ίσως αν κάποιος του βάλει πιο πολλές ρυθμίσεις να ζορίζεται.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2023 at 11:03 ΜΜ, stamatis3133 said:

Update: ειδα οτι στης συζυγου το iPhone εχει επιλογες μονο για 
5g
5g/4g
4g
οποτε η αλλαγη αυτη ειναι γενικοτερη

Ανέκαθεν η Apple δεν είχε άλλη επιλογή στα iPhones, δηλαδή δεν μπορείς να επιλέξεις 2G κτλ.

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ilka71 said:

αυτό το customization service να το έχουμε στο on η off; τι κάνει;37650093dbc30fc6ea477eec70581b20.jpg

Εμένα χωρίς να έχω πειράξει τίποτα δείχνει αυτό 

1766579002_Screenshot_20230427_175624_CustomisationService.thumb.jpg.8d3dcfa8c5c27430e3a1456dbddb016c.jpg

178834537_Screenshot_20230427_174600_CustomisationService.thumb.jpg.0a0b7586e26818e62b043414a825d19c.jpg

 

Μάλλον πρόκειται για το ίδιο μενού αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το δείχνει διαφορετικό. Από που το έχεις αγοράσει; Δεν ξέρω αν αυτά από Γερμανό ίσως έχουν περασμένο κάποιο firmware της cosmote και αλλάζουν μερικές λεπτομέρειες στο μενού. Ίσως να είναι και κάποια λεπτομέρεια που μου διαφεύγει. 

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εμένα χωρίς να έχω πειράξει τίποτα δείχνει αυτό 
1766579002_Screenshot_20230427_175624_CustomisationService.thumb.jpg.8d3dcfa8c5c27430e3a1456dbddb016c.jpg
178834537_Screenshot_20230427_174600_CustomisationService.thumb.jpg.0a0b7586e26818e62b043414a825d19c.jpg
 
Μάλλον πρόκειται για το ίδιο μενού αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το δείχνει διαφορετικό. Από που το έχεις αγοράσει; Δεν ξέρω αν αυτά από Γερμανό ίσως έχουν περασμένο κάποιο firmware της cosmote και αλλάζουν μερικές λεπτομέρειες στο μενού. Ίσως να είναι και κάποια λεπτομέρεια που μου διαφεύγει. 
από πλαίσιο είναι unbranded.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ilka71 said:
48 minutes ago, vastegial_74 said:
Εμένα χωρίς να έχω πειράξει τίποτα δείχνει αυτό 
1766579002_Screenshot_20230427_175624_CustomisationService.thumb.jpg.8d3dcfa8c5c27430e3a1456dbddb016c.jpg
178834537_Screenshot_20230427_174600_CustomisationService.thumb.jpg.0a0b7586e26818e62b043414a825d19c.jpg
 
Μάλλον πρόκειται για το ίδιο μενού αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το δείχνει διαφορετικό. Από που το έχεις αγοράσει; Δεν ξέρω αν αυτά από Γερμανό ίσως έχουν περασμένο κάποιο firmware της cosmote και αλλάζουν μερικές λεπτομέρειες στο μενού. Ίσως να είναι και κάποια λεπτομέρεια που μου διαφεύγει. 

από πλαίσιο είναι unbranded.

 Ποια διαδρομή ακολουθείς στο μενού των ρυθμίσεων; μήπως μιλάμε για διαφορετικά πράγματα 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ilka71 said:

settings/general management 6137f5561f50637fe9f9bf3baac327b7.jpg

Το ίδιο λέμε αλλά σε εμένα είναι διαφορετικό. Το να πω... Εγώ το έχω ανοιχτό πάντως και δεν θυμάμαι να το έχω πειράξει. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Για ad blocking τι κανετε;
Εγω εχω ποοολυ καιρο που χρησιμοποιω αυτο
https://my.nextdns.io/
οκ, πληρωνω το Pro αλλα με εχει βολεψει με το ποσο ευκολα μπορω να ρυθμισω καποια πραγματα. Το router μου μοιραζει τον DNS και στο σπιτι, οποτε ειμαι ad free ευκολα και στο σπιτι. Πριν ειχα δοκιμασει και αλλες λυσεις, οπως για παραδειγμα το PiHole αλλα η φαση δεν ηταν το ιδιο βολικη οσο αυτο. 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Το adguard χρησιμοποιώ χρόνια τώρα. Πολύ ευχαριστημένος

 

Link to comment
Share on other sites

DNS και ξεμπερδέψες. a5142e41344d767e2073de23d6047f6d.jpg

My S21 FE is Awesome!!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

DNS και ξεμπερδέψες. a5142e41344d767e2073de23d6047f6d.jpg

My S21 FE is Awesome!!!


Όχι Φίλε δεν είναι τα πάντα το να βάλεις DNS μέσα από τις ρυθμίσεις...

Το adguard όπως έχω ξαναπεί είναι σουίτα όχι απλά μία ξερή ρύθμιση...

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

Όχι Φίλε δεν είναι τα πάντα το να βάλεις DNS μέσα από τις ρυθμίσεις...

Το adguard όπως έχω ξαναπεί είναι σουίτα όχι απλά μία ξερή ρύθμιση...

sent from my S23Ultra 12/512

Από διαφημίσεις μου κόβει τα πάντα και μέσα από εφαρμογές.
Σε όλες μου τις συσκευές αλλάζω dns και τέλος χωρίς κάποια εξτρά εφαρμογή!

My S21 FE is Awesome!!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Από διαφημίσεις μου κόβει τα πάντα και μέσα από εφαρμογές.
Σε όλες μου τις συσκευές αλλάζω dns και τέλος χωρίς κάποια εξτρά εφαρμογή!

My S21 FE is Awesome!!!

Ένα γρήγορο παράδειγμα να σου πω... Μπες σε streaming sites ταινιών τύπου ταινιομάνια ή yes movies και θα δεις ότι μέχρι να δεις την ταινία η σειρά θα σου πετάξει ένα σωρό tab και ένα σωρό διαφημίσεις... Πράγμα που στη δική μου τη συσκευή δεν υπάρχει.

Να ξαναπώ ότι το adguard είναι σουίτα και προσφέρει μεγάλη προστασία ακόμα και από hackers που θέλουν να εισβάλουν στη συσκευή σου μου έχει τύχει και με ενημέρωσε το πρόγραμμα ότι έκλεισε αυτόματα κάποιες πόρτες!

sent from my S23Ultra 12/512



Link to comment
Share on other sites

Ένα γρήγορο παράδειγμα να σου πω... Μπες σε streaming sites ταινιών τύπου ταινιομάνια ή yes movies και θα δεις ότι μέχρι να δεις την ταινία η σειρά θα σου πετάξει ένα σωρό tab και ένα σωρό διαφημίσεις... Πράγμα που στη δική μου τη συσκευή δεν υπάρχει.

Να ξαναπώ ότι το adguard είναι σουίτα και προσφέρει μεγάλη προστασία ακόμα και από hackers που θέλουν να εισβάλουν στη συσκευή σου μου έχει τύχει και με ενημέρωσε το πρόγραμμα ότι έκλεισε αυτόματα κάποιες πόρτες!

sent from my S23Ultra 12/512



Στο ταινιομανια πετάει ναι αλλά στο yes movies δεν πέταξε καμία διαφήμιση.
Άρχισε απευθείας.
Έτσι και αλλιώς σε αυτά δεν μπαίνω οποτε με καλύπτει φουλ το συγκεκριμένα dns.

My S21 FE is Awesome!!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Στο ταινιομανια πετάει ναι αλλά στο yes movies δεν πέταξε καμία διαφήμιση.
Άρχισε απευθείας.
Έτσι και αλλιώς σε αυτά δεν μπαίνω οποτε με καλύπτει φουλ το συγκεκριμένα dns.

My S21 FE is Awesome!!!

Κάνει δουλίτσα η ρύθμιση που αναφέρεις αλλά δεν είναι όπως το adguard...

Αλλιώς το εν λόγω πρόγραμμα δεν θα είχε νόημα ύπαρξης, και επειδή δεν είναι και φτηνό καταλαβαίνεις ότι έχει ιδιαίτερη αντιμετώπιση

Το δουλεύω σχεδόν 10 χρόνια οπότε μπορώ να έχω άποψη εν σχέσει με συσκευές οι οποίες απλά έχουν τη ρύθμιση του DNS μέσα!

sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...