Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 minutes ago, marlboro man said:

ποιο ειναι το μειονεκτημα του shizuku; Οτι πρεπει να το βαζεις μετα απο καθε αναβαθμιση; 

στη vodafone παιζει το wificalling με το shizuku;

Πλέον δεν έχει κανένα μειονέκτημα. Εγώ πλέον έχω nova και έχω από μαμά 5g και volte και wifi calling από shizuku. 

Ναι με vodafone παίζει πολύ καλά το wifi calling με το Shizuku. Προσοχή όμως, δε λειτουργεί όπως η cosmote με λειτουργία πτήσεις. Θέλει να επιλέξεις να διαλέγει πρώτα το wifi και πρέπει να έχεις και ανοιχτό το gsm σου ώστε να έρχονται τα sms. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, marlboro man said:

ξεχασα να ρωτησω αν θελει root...

Όχι. Το shizuku καμία σχέση με root. Η διαδικασία εδώ https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο για την κάμερα της συσκευής; Μετά την αναβάθμιση της εφαρμογής που ομαδοποιησαν τις δυνατότητες της φωτογραφίας και του βίντεο, πως γίνεται όταν τραβάω βίντεο την ίδια ώρα να τραβάω και φωτογραφία; Γιατί δεν υπάρχει πλέον αυτό το κουμπάκι! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, _NikitaS_ said:

Όχι. Το shizuku καμία σχέση με root. Η διαδικασία εδώ https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο για την κάμερα της συσκευής; Μετά την αναβάθμιση της εφαρμογής που ομαδοποιησαν τις δυνατότητες της φωτογραφίας και του βίντεο, πως γίνεται όταν τραβάω βίντεο την ίδια ώρα να τραβάω και φωτογραφία; Γιατί δεν υπάρχει πλέον αυτό το κουμπάκι! 

τι εννοείς ομαδοποίησαν ? Ίσα ίσα που τις ξεχώρισαν. Πλέον έχεις διακόπτη κάτω κάτω, για να επιλέγεις photo ή video. Τέλος πάντων, όπως και πριν βασικά τραβάς φώτο κατά τη διάρκεια του βίντεο. Πατάς το κουμπάκι δεξιά - πλεον - απ΄το κεντρικό (αυτό που έκαναν και έχουν εξοργίσει κόσμο, είναι ότι άλλαξαν στα κουμπιά θέση και τα τούμπαραν).

off / d.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, off_d said:

τι εννοείς ομαδοποίησαν ? Ίσα ίσα που τις ξεχώρισαν. Πλέον έχεις διακόπτη κάτω κάτω, για να επιλέγεις photo ή video. Τέλος πάντων, όπως και πριν βασικά τραβάς φώτο κατά τη διάρκεια του βίντεο. Πατάς το κουμπάκι δεξιά - πλεον - απ΄το κεντρικό (αυτό που έκαναν και έχουν εξοργίσει κόσμο, είναι ότι άλλαξαν στα κουμπιά θέση και τα τούμπαραν).

Αυτό λέω, ομαδοποίησαν τα της φωτογραφίας σε κουμπί φωτογραφίας τα του βίντεο σε κουμπί βίντεο. 

Παλιά έβγαζα βίντεο και ενώ έβγαζα βίντεο μπορούσα να τραβήξω και φωτογραφία. 

Εδώ τώρα ενώ γράφω βίντεο, που ακριβώς είναι το κουμπί για να βάλω και φώτο; Αυτό ρώτησα. Βγάζει μόνο την παύση εγγραφής. 

Screenshot_20231010-133925.png

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, _NikitaS_ said:

Αυτό λέω, ομαδοποίησαν τα της φωτογραφίας σε κουμπί φωτογραφίας τα του βίντεο σε κουμπί βίντεο. 

Παλιά έβγαζα βίντεο και ενώ έβγαζα βίντεο μπορούσα να τραβήξω και φωτογραφία. 

Εδώ τώρα ενώ γράφω βίντεο, που ακριβώς είναι το κουμπί για να βάλω και φώτο; Αυτό ρώτησα. Βγάζει μόνο την παύση εγγραφής. 

Screenshot_20231010-133925.png

 

Χρησιμοποιείς την επίσημη ? Δεν έχει καμία σχέση με τη δική μου αυτό που δείχνεις... Κανονικά πρέπει να έχεις ένα επιπλέον κουμπί δεξιά απ'το κεντρικό. Είσαι σε απλό video mode? 

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο @off_d

Δεξιά πρέπει να έχει ακόμα ένα κουμπί που είναι για φωτογραφία.

Τσέκαρε αν έχεις κάνει update στην εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε μένα έχει αυτό που λέτε για φωτογραφία κατά την διάρκεια video.
Και εμένα όπως στο παλικάρι από πάνω είναι.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ποια έκδοση έχετε? Γράψτε τον αριθμό εδώ να δούμε αν έχουμε την ίδια

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επίσης σας παρακαλώ επειδή μου είχε απαντήσει μόνο ένας κάτοχος, προσπαθήστε να κάνετε συγχρονισμό λογαριασμό στο google apps να μου πείτε αν τα κυκλάκια γυρνάνε και εξαφανίζονται ή συνεχίζουν και μένουν στάσιμα?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, off_d said:

 

Χρησιμοποιείς την επίσημη ? Δεν έχει καμία σχέση με τη δική μου αυτό που δείχνεις... Κανονικά πρέπει να έχεις ένα επιπλέον κουμπί δεξιά απ'το κεντρικό. Είσαι σε απλό video mode? 

Εννοείται έχω την επίσημη. Η έκδοση μου είναι 9.0.115.561695573.37

Πραγματικά δε ξέρω τι παίζει. Η αναβάθμιση έγινε από το play store μετά το update της 14αρας. 

Edit: έκανα reset την εφαρμογή και μου έβγαλε στα δεξιά το κουμπί. Οκ! 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται έχω την επίσημη. Η έκδοση μου είναι 9.0.115.561695573.37
Πραγματικά δε ξέρω τι παίζει. Η αναβάθμιση έγινε από το play store μετά το update της 14αρας. 
Edit: έκανα reset την εφαρμογή και μου έβγαλε στα δεξιά το κουμπί. Οκ! 
Πώς έκανες reset? Και εγώ αυτή την έκδοση έχω

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Άσε το βρήκα, εγώ έχω ενεργοποιημένο το HDR και δεν βγάζει φωτογραφίες σε αυτή την ρύθμιση!

Στο άλλο θα μου απαντήσει κάποιος? Σχετικά με τον συγχρονισμό λογαριασμού Google apps ?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, guy_fawkes said:

 

Στο άλλο θα μου απαντήσει κάποιος? Σχετικά με τον συγχρονισμό λογαριασμού Google apps ?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σχετικά με το παραπάνω, σε Ρ6α με qpr τα εικονίδια που γυρνάνε μένουν εκεί στάσιμα, δεν εξαφανίζονται .

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το παραπάνω, σε Ρ6α με qpr τα εικονίδια που γυρνάνε μένουν εκεί στάσιμα, δεν εξαφανίζονται .
Σε ευχαριστώ πολύ, προφανώς συμβαίνει σχεδόν σε όλους και είναι θέμα της google

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους πρωτοκλασάτους launchers και όλοι έχουν τα ίδια πάνω κάτω bugs... ειδικά όταν πρέπει να κάνουν το animation που προβλέπεται ανοίγοντας τα recent apps, είτε απλά σε μια έξοδο από ένα app. Από το Android 13 και μετά κανένας δεν δουλεύει 100% σωστά. Ακόμα και ο nova beta αντιμετωπίζει τα ίδια προβλήματα. Και όλα αυτά γιατί ο stock είναι πολύ ελλιπής. Υπάρχει τρόπος να δουλέψω κάποια custom/αναβαθμισμένη έκδοση του Pixel Launcher χωρίς root;

Αυτός εδώ είναι μια φιλότιμη προσπάθεια αλλά θέλει δουλειά ακόμα (έχει και αυτός παρόμοια bugs)
https://play.google.com/store/apps/details?id=app.pixel_launcher&pcampaignid=web_share

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το hd voice τι γίνεται ? Δουλεύει εδω ελλάδα ? 

Με Shizuku και κόσμοτε μέχρι πριν δέκα μέρες που το είχα δούλευε κανονικά


Sent from my iPhone using Tapatalk
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Just now, griniaris said:


Με Shizuku και κόσμοτε μέχρι πριν δέκα μέρες που το είχα δούλευε κανονικά


Sent from my iPhone using Tapatalk

χωρίς shizuku δεν εχει? Το λέω γιατί εχει volte η cosmote . 

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει ότι η μπαταρία έχει καλυτερεύσει από την 14 και μετά?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, guy_fawkes said:

Έχετε παρατηρήσει ότι η μπαταρία έχει καλυτερεύσει από την 14 και μετά?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Nαι, το λέγανε από την beta αλλά δεν το πίστευα. Νόμιζα είναι το κλασικό placebo, αλλά τελικά ισχύει.
Στο P6 μου βλέπω πολύ μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Που βοηθαει ο launcher? Οσο αφορα την μπαταρια εγω μονο σε ενα update πριν κανα τριμηνο ειχα θέμα, ειλικρινα δε καταλαβαινω σε τι κινητα ειχατε δουλεψει κ η μπαταρια του πιξελ σας φαινοταν κακη. Εχω δουλεψει κυριως oneplus και samsung, παντα τις ναυαρχιδες τους. Σε κανενα δεν ειχα δει καλυτερη μπαταρια απο το πιξελ. Δεν εχω πιασει s20 κ μετα. Oneplus 9 pro 10 pro η μπαταρια μετα απο λίγους μηνες μου βγαζε μιση μερα. Σε ποια κινητα κρατανε περισσοτερο απο μερα που το πιξελ βγαζει ανετα θα ελεγα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sm4rt said:

Που βοηθαει ο launcher? Οσο αφορα την μπαταρια εγω μονο σε ενα update πριν κανα τριμηνο ειχα θέμα, ειλικρινα δε καταλαβαινω σε τι κινητα ειχατε δουλεψει κ η μπαταρια του πιξελ σας φαινοταν κακη. Εχω δουλεψει κυριως oneplus και samsung, παντα τις ναυαρχιδες τους. Σε κανενα δεν ειχα δει καλυτερη μπαταρια απο το πιξελ. Δεν εχω πιασει s20 κ μετα. Oneplus 9 pro 10 pro η μπαταρια μετα απο λίγους μηνες μου βγαζε μιση μερα. Σε ποια κινητα κρατανε περισσοτερο απο μερα που το πιξελ βγαζει ανετα θα ελεγα?

Oι launchers γενικά είναι πιο παραμετροποιήσιμοι, έχουν πρόσθετα gestures κτλ.
Παλιότερα έβαζα nova παντού, αλλά στα Pixel δεν το κάνω πλέον γιατί δεν είναι τόσο smooth και γενικά έχω συνηθίσει στον Pixel launcher και δεν μου λείπει κάτι, π.χ. το at a glance μου αρέσει πολύ.

Για την μπαταρία δεν έχω άποψη, αλλά σύμφωνα με τα reviews κινητά όπως τα ultra της Sammy και τα iPhone υπερτερούν. Νομίζω ότι ισχύει σε γενικές γραμμές αυτό. Όχι ότι είναι μάπα η μπαταρία στα Pro (στα μικρά μέχρι και το 4 ήταν πολύ μικρότερη), αλλά χάνει σε σχέση με άλλα. Είναι κάτι σημαντικό. Σε αντίθεση με τα benchmarks π.χ. τα οποία ποτέ δεν έχω καταλάβει γιατί ασχολείται κόσμος μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κάποιος άλλος αλλά έχω καταφέρει να ενεργοποιήσω τις υπηρεσίες Hold for me, Direct my call και call screen στην Ελλάδα.

Ο τρόπος είναι να εγκαταστήσεις την εφαρμογή Android Market Enabler (Here) και να επιλέξεις ως πάροχο κινητής USA. Clear cache της εφαρμογής του τηλεφώνου και μετά απο λίγο θα εμφανιστούν οι επιλογές στις ρυθμίσεις.
Η όλη διαδικασία θέλει προφανώς δικαιώματα root άρα δεν είναι για όλους. Επίσης, μετά απο κάθε επανεκκίνηση πρέπει να γίνει ξανά η ίδια διαδικασία. Ολες οι παραπάνω υπηρεσίες αναγνωρίζουν μόνο Αγγλικά αλλά ειδικά το call screen έχει πλάκα.

Αυτά που δε λειτουργούν με κανέναν τρόπο είναι τα Crash Detection και VPN (η δεν έχω βρει κανέναν τρόπο εγώ)

Επιβεβαιώνω και εγώ πως η έκδοση 14 έκανε σημαντική διαφορά στην μπαταρία

Το τηλέφωνο έχει γίνει root με Magisk ώστε να λειτουργούν τα 5g/VoLTE/VoWifi

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
Δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κάποιος άλλος αλλά έχω καταφέρει να ενεργοποιήσω τις υπηρεσίες Hold for me, Direct my call και call screen στην Ελλάδα.
Ο τρόπος είναι να εγκαταστήσεις την εφαρμογή Android Market Enabler (Here) και να επιλέξεις ως πάροχο κινητής USA. Clear cache της εφαρμογής του τηλεφώνου και μετά απο λίγο θα εμφανιστούν οι επιλογές στις ρυθμίσεις.
Η όλη διαδικασία θέλει προφανώς δικαιώματα root άρα δεν είναι για όλους. Επίσης, μετά απο κάθε επανεκκίνηση πρέπει να γίνει ξανά η ίδια διαδικασία. Ολες οι παραπάνω υπηρεσίες αναγνωρίζουν μόνο Αγγλικά αλλά ειδικά το call screen έχει πλάκα.

Αυτά που δε λειτουργούν με κανέναν τρόπο είναι τα Crash Detection και VPN (η δεν έχω βρει κανέναν τρόπο εγώ)
Επιβεβαιώνω και εγώ πως η έκδοση 14 έκανε σημαντική διαφορά στην μπαταρία
Το τηλέφωνο έχει γίνει root με Magisk ώστε να λειτουργούν τα 5g/VoLTE/VoWifi
 
Τι κάνει το call screen ?
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Nikos2k5 said:
1 hour ago, elightme said:
Καλησπέρα,
Δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κάποιος άλλος αλλά έχω καταφέρει να ενεργοποιήσω τις υπηρεσίες Hold for me, Direct my call και call screen στην Ελλάδα.
Ο τρόπος είναι να εγκαταστήσεις την εφαρμογή Android Market Enabler (Here) και να επιλέξεις ως πάροχο κινητής USA. Clear cache της εφαρμογής του τηλεφώνου και μετά απο λίγο θα εμφανιστούν οι επιλογές στις ρυθμίσεις.
Η όλη διαδικασία θέλει προφανώς δικαιώματα root άρα δεν είναι για όλους. Επίσης, μετά απο κάθε επανεκκίνηση πρέπει να γίνει ξανά η ίδια διαδικασία. Ολες οι παραπάνω υπηρεσίες αναγνωρίζουν μόνο Αγγλικά αλλά ειδικά το call screen έχει πλάκα.

Αυτά που δε λειτουργούν με κανέναν τρόπο είναι τα Crash Detection και VPN (η δεν έχω βρει κανέναν τρόπο εγώ)
Επιβεβαιώνω και εγώ πως η έκδοση 14 έκανε σημαντική διαφορά στην μπαταρία
Το τηλέφωνο έχει γίνει root με Magisk ώστε να λειτουργούν τα 5g/VoLTE/VoWifi
 

Τι κάνει το call screen ?

Δεν απαντας εσυ την κληση αλλα ο Google assistant. Αν δεν θελεις να μιλησεις με καποιον μιλαει αυτος για σενα και ζηταει πληροφοριες. Οτι απανταει ο αλλος εμφανιζεται γραπτως στην οθονη σου.

Πολυ χρησιμο ειδικα για τους Αμερικανους που τους εχουν ταραξει τα τηλεφωνα απο bots.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...