Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι μπορείς απλά με cosmote θα έχεις volte ούτως η άλλως


Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, riki_ said:

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι κάτοχος του s22 ultra και τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι σοβαρά να μεταβώ στο pixel 7 pro 12/128.

Διάβασα κάποια από τα μηνύματα, αλλά θα ήθελα κάποιος να μου ανακεφαλαιώσει/επιβεβαιώσει τα παρακάτω. Με root, μπορώ να ξεκλειδώσω τα εξής features:

  • VoWIFI - VoLTE
  • 5G (Cosmote)

Αν ναι, έχετε παρατηρήσει χαμένες κλήσεις; Υπήρχαν αναφορές κατά το πρόσφατο παρελθόν.

Επίσης, τα updates λόγω root γίνονται χειροκίνητα και δεν είναι OTA?

Ευχαριστώ!

Το 5g θέλει ρουτ. Το volte με cosmote υπάρχει έτσι κι αλλιώς με την μόνη λεπτομέρεια ότι δε θα δέχεσαι εισερχόμενες κλήσεις από παλιά σταθερά forthnet (πλέον νόβα. Όχι από την παλιά wind. Εκεί λειτουργεί σωστά). Για vowifi μπορείς και χωρίς ρουτ με δημιουργία apn και μια απλή διαδικασία με shizuku. Αν είσαι ρουτ η σωστή διαδικασία γίνεται χειροκίνητα. 

Γνώμη μου. Εγώ δε θα πήγαινα από το s22 ultra στο pixel 7 Pro. Χάνεις εγγύηση, χάνεις υποστήριξη συνδεσιμοτητας, έχεις περίπου ίδιο επεξεργαστή (γιατί το tensor 2 είναι μια παραμετροποίηση του exynos), χάνεις τα καλούδια από εφαρμογές της samsung τύπου φώτο γκαλερί κτλ και ίσως κερδίζεις στην μαμά φωτογραφία ειδικά τύπου κινούμενες λήψης αν έχεις μικρά παιδιά ή κατοικίδια. 

Εμένα αν και μου αρέσει το pixel θεωρώ ότι άνετα θα το ανταλλαζα με s22 ultra ή s23 ultra (για τους ανωτέρω λόγους) 

Link to comment
Share on other sites

Το 5g θέλει ρουτ. Το volte με cosmote υπάρχει έτσι κι αλλιώς με την μόνη λεπτομέρεια ότι δε θα δέχεσαι εισερχόμενες κλήσεις από παλιά σταθερά forthnet (πλέον νόβα. Όχι από την παλιά wind. Εκεί λειτουργεί σωστά). Για vowifi μπορείς και χωρίς ρουτ με δημιουργία apn και μια απλή διαδικασία με shizuku. Αν είσαι ρουτ η σωστή διαδικασία γίνεται χειροκίνητα. 
Γνώμη μου. Εγώ δε θα πήγαινα από το s22 ultra στο pixel 7 Pro. Χάνεις εγγύηση, χάνεις υποστήριξη συνδεσιμοτητας, έχεις περίπου ίδιο επεξεργαστή (γιατί το tensor 2 είναι μια παραμετροποίηση του exynos), χάνεις τα καλούδια από εφαρμογές της samsung τύπου φώτο γκαλερί κτλ και ίσως κερδίζεις στην μαμά φωτογραφία ειδικά τύπου κινούμενες λήψης αν έχεις μικρά παιδιά ή κατοικίδια. 
Εμένα αν και μου αρέσει το pixel θεωρώ ότι άνετα θα το ανταλλαζα με s22 ultra ή s23 ultra (για τους ανωτέρω λόγους) 
Είχα s22 ultra(2 μήνες)και πήγα σε pixel (4 μήνες)και δεν το έχω μετανιώσει.Καλυτερες φωτογραφίες για τα δικά μου γούστα και καλύτερη μπαταρία,όχι όσο θα ήθελα οπότε αν αλλάξω θα πάω σε s23 ultra που εκεί βλέπεις διαφορά.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, griniaris said:

Είχα s22 ultra(2 μήνες)και πήγα σε pixel (4 μήνες)και δεν το έχω μετανιώσει.Καλυτερες φωτογραφίες για τα δικά μου γούστα και καλύτερη μπαταρία,όχι όσο θα ήθελα οπότε αν αλλάξω θα πάω σε s23 ultra που εκεί βλέπεις διαφορά.

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεκτό. Εγώ ήμουν με ένα huawei P30 pro, πήγα σε pixel 7 Pro, λόγω ελλείψεων πήγα σε ένα απλό s23 (όχι ultra) και ξαναγύρισα σε pixel. Οι φωτογραφίες είναι η διαφήμιση των pixel. Πάντως απ την άλλη ακόμα και αυτές έχουν πολύ αυτοματισμο. Πχ θα ήθελα να μπορούσα να είχα Pro mode στην camera. Τεσπα. Έχω μείνει με το pixel και την ελπίδα κάποια εταιρία κάποια στιγμή να το υποστηρίξει! 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την αλλαγή παρόχου από Vodafone σε cosmote το κινητό απόκτησε το Volte .Χρειάστηκε να ενεργοποιήσω την SIM σε αλλο συμβατό κινητό με μήνυμα στο 1333.Τωρα 20 μέρες μετά οι κλήσεις είναι σε κορυφαίο επίπεδο.Στην Vodafone αργούσε να συνδεθεί με το τηλέφωνο που καλούσα και μετά από 5-6 λεπτά κλήσης ξεκίναγε το κροτάλισμα και το ρομπότ.Τωρα με την cosmote συνδέεται άμεσα.Βγαζει το hd στην κλήση και είναι η φωνή πεντακάθαρη όση ώρα και να μιλήσω.Εξαιρετικη αλλαγή.Ισως με το android 14 να δώσει και το 5G η Deutsch telecom σε κάποιο update.

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spyridon70 said:

Μετά από την αλλαγή παρόχου από Vodafone σε cosmote το κινητό απόκτησε το Volte .Χρειάστηκε να ενεργοποιήσω την SIM σε αλλο συμβατό κινητό με μήνυμα στο 1333.Τωρα 20 μέρες μετά οι κλήσεις είναι σε κορυφαίο επίπεδο.Στην Vodafone αργούσε να συνδεθεί με το τηλέφωνο που καλούσα και μετά από 5-6 λεπτά κλήσης ξεκίναγε το κροτάλισμα και το ρομπότ.Τωρα με την cosmote συνδέεται άμεσα.Βγαζει το hd στην κλήση και είναι η φωνή πεντακάθαρη όση ώρα και να μιλήσω.Εξαιρετικη αλλαγή.Ισως με το android 14 να δώσει και το 5G η Deutsch telecom σε κάποιο update.

Δεν το βλέπω. Δε νομίζω πως το VoLTE το υποστήριξε η Cosmote από την πλευρά της.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, baiosss said:

Δεν το βλέπω. Δε νομίζω πως το VoLTE το υποστήριξε η Cosmote από την πλευρά της.

Αν ήταν  να έρθει το Volte από την Google στην Ελλάδα,θα ειχε έρθει και στην Vodafone και στην wind.Η cosmote το έφερε.Η Vodafone θα φέρει το ,2024 επίσημα το pixel 8 ή 9.Τοτε θα έχει κανονική υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, spyridon70 said:

Αν ήταν  να έρθει το Volte από την Google στην Ελλάδα,θα ειχε έρθει και στην Vodafone και στην wind.Η cosmote το έφερε.Η Vodafone θα φέρει το ,2024 επίσημα το pixel 8 ή 9.Τοτε θα έχει κανονική υποστήριξη.

Δεν το υποστηρίζει η cosmote το volte. Αν το υποστήριζε θα είχε και wificalling.

Έχω κάνει αρκετές ώρες διάλογο με το τεχνικό τμήμα της cosmote. Και φαίνεται ότι δεν το υποστηρίζει γιατί αν έχεις ανοιχτό volte έχει δυσλειουργια με εισερχόμενες κλήσεις από παλιά σταθερά forthnet (επειδή έχω τέτοιο σταθερό). Δε μπορεί να βγάλει γραμμή με τίποτα. Σε άλλες συσκευές βγάζει κανονικά. Με κλειστό volte βγάζει κανονικά. Μόνο στα pixel με tensor επεξεργαστή δε βγάζει. Η forthnet μου απαντάει ότι δεν έχει κανένα τεχνικό πρόβλημα η γραμμή (μέχρι και ρουτερ μου άλλαξαν μπας και φταίει κάτι, αλλά τίποτα) και η cosmote μου απαντάει εγγράφως να κλείσω από τη συσκευή μου τους διακόπτες του volte γιατί η συσκευή δεν υποστηρίζεται. 

Λογικά με το update που έκανε στις ρυθμίσεις δικτύου η DT στο εξωτερικό πήρε και η Ελλάδα τις ίδιες ρυθμίσεις που απλά παίζουν όπως παίζουν. Προσωπικά κρατάω πολύ μικρό καλάθι και για το 5G και για την πλήρη υποστήριξη volte και wificalling. Μακάρι να βγω λάθος γιατί και εγώ θα ήθελα πλήρη υποστήριξη! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Καινούργιος κάτοχος Pixel λιγότερο από ένα μήνα. (Αγορασμενο από Amazon Γερμανίας (για δώρο) ). Από την πρώτη στιγμή αντιμετωπίζω προβλήματα με χαμένες κλήσεις στον πάροχο της Cosmote. Έχω βάλει shizuku&ims, έχω ενεργοποιήσει Volte&Volwifi. Έχω περάσει hentai rom. Έχω κάνει τα πάντα και συνεχίζει κάποιες στιγμές το σήμα να είναι εξαφανισμένο και κάποιες που χρειάζεται μέχρι και restart για να επανέλθει. Τι άλλο μπορώ να κάνω εκτός από root?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Pixeluser said:

Καλησπέρα σε όλους. Καινούργιος κάτοχος Pixel λιγότερο από ένα μήνα. (Αγορασμενο από Amazon Γερμανίας (για δώρο) ). Από την πρώτη στιγμή αντιμετωπίζω προβλήματα με χαμένες κλήσεις στον πάροχο της Cosmote. Έχω βάλει shizuku&ims, έχω ενεργοποιήσει Volte&Volwifi. Έχω περάσει hentai rom. Έχω κάνει τα πάντα και συνεχίζει κάποιες στιγμές το σήμα να είναι εξαφανισμένο και κάποιες που χρειάζεται μέχρι και restart για να επανέλθει. Τι άλλο μπορώ να κάνω εκτός από root?

Στη γραμμή σου (όχι στη συσκευή) στην κοσμοτε έχεις ενεργοποιήσει το volte σου; Αν ναι, δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Αν όχι, βάλε την σιμ σε μια συσκευή που υποστηρίζεται από την κοσμοτε, στείλε WIFICALL στο 1330 και Μολις απαντήσει η κοσμοτε τότε ξαναβαλε την σιμ στο pixel. Εκεί θα στρώσει. Θα το ξαναπώ βέβαια για να μη νιώθω ότι κοροϊδεύω τον κόσμο. Με ενεργό το volte στην cosmote, δε θα δέχεσαι κλήσεις από παλιά σταθερά forthnet. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Στη γραμμή σου (όχι στη συσκευή) στην κοσμοτε έχεις ενεργοποιήσει το volte σου; Αν ναι, δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Αν όχι, βάλε την σιμ σε μια συσκευή που υποστηρίζεται από την κοσμοτε, στείλε WIFICALL στο 1330 και Μολις απαντήσει η κοσμοτε τότε ξαναβαλε την σιμ στο pixel. Εκεί θα στρώσει. Θα το ξαναπώ βέβαια για να μη νιώθω ότι κοροϊδεύω τον κόσμο. Με ενεργό το volte στην cosmote, δε θα δέχεσαι κλήσεις από παλιά σταθερά forthnet. 

Είναι ενεργή η υπηρεσία volte στη sim. Τι συμβαίνει δε ξέρω και δεν φτιάχνει 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Pixeluser said:

Είναι ενεργή η υπηρεσία volte στη sim. Τι συμβαίνει δε ξέρω και δεν φτιάχνει 

ΑΡΝ έχεις φτιάξει? Σε Cosmote χρειάζεται για να δουλεψει το Volte.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djivo said:

ΑΡΝ έχεις φτιάξει? Σε Cosmote χρειάζεται για να δουλεψει το Volte.

Έχω φτιάξει APN φιλαράκι,

Έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις στο pixel ims γιατί το 4g μου κάνει λιγότερες αποσυνδέσεις από το Volte. Ακόμα και με Volte&VoWifi και σύνδεση στο ίντερνετ από την συσκευή, συνέχιζε να μου κάνει αποσυνδέσεις. Ίσως να πάω σε ένα κατάστημα του παρόχου μου να το δούνε εκεί.

 

Screenshot_20230731-104125.png

Screenshot_20230731-104132.png

Screenshot_20230731-104138.png

Screenshot_20230731-104026.png

Screenshot_20230731-104054.png

Screenshot_20230731-104429.png

Screenshot_20230731-104435.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pixeluser said:

Έχω φτιάξει APN φιλαράκι,

Έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις στο pixel ims γιατί το 4g μου κάνει λιγότερες αποσυνδέσεις από το Volte. Ακόμα και με Volte&VoWifi και σύνδεση στο ίντερνετ από την συσκευή, συνέχιζε να μου κάνει αποσυνδέσεις. Ίσως να πάω σε ένα κατάστημα του παρόχου μου να το δούνε εκεί.

Δύσκολη περίπτωση. Ο πάροχος χλωμό να βοηθήσει περισσότερο γιατί 99,99% ο υπάλληλος του μαγαζιού θα γνωρίζει πολύ λιγότερα από Pixel σε σύγκριση με το πόσο το έχεις ψάξει εσύ τις τελευταίες μέρες. Το μόνο που έχω να προτείνω είναι να δοκιμάσεις με κανένα NetMonster να δεις τι παίζει με τις 4G κεραίες στην περιοχή σου (απόσταση, εμπόδια κλπ.) εφ' όσον υπάρχουν χαρτογραφημένες στη database του. Κι εγώ χάνω κλήσεις κάποιες φορές, πολύ σπάνια όμως πλέον. Επίσης δοκίμασε να βάλεις για τις κλήσεις προτίμηση μέσω WiFi.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, _NikitaS_ said:

Τα data να τα έχεις ανοιχτά. Αλλιώς δε θα δουλεύει το volte. Σου βγάζει θαυμαστικό. 

Έχω/  δεν έχω Mb?

4 ώρες πριν, Pixeluser said:

Έχω/  δεν έχω Mb?

Τελικά και με ανοιχτά τα Data , ακόμη χάνετε το σήμα . Και με ενεργό το Volwifi. Το ίδιο συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Pixeluser said:

Έχω/  δεν έχω Mb?

Τελικά και με ανοιχτά τα Data , ακόμη χάνετε το σήμα . Και με ενεργό το Volwifi. Το ίδιο συμβαίνει.

Το κακο ειναι πως αναμενετααι και στο νεο πιξελ να μην υπάρχουν αλλαγες στο μοντεμ, αρα τα ιδια προβλήματα 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Pixeluser said:

Έχω/  δεν έχω Mb?

Τελικά και με ανοιχτά τα Data , ακόμη χάνετε το σήμα . Και με ενεργό το Volwifi. Το ίδιο συμβαίνει.

Ως προς το σήμα δεν θα αλλάξει κάτι έχοντας ανοιχτά τα data ή το VoWiFi - αν δεν έχεις καλό σήμα εκεί που βρίσκεσαι, θα συνεχίσει να χάνεται όπως πρώτα. Ως προς την πραγματοποίηση/λήψη κλήσεων όμως, θα έπρεπε να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο. Αν βάλεις λειτουργία πτήσης και στη συνέχεια ανοίξεις WiFi, σου δουλεύει το VoWiFi; Μπορείς να κάνεις κλήση; Αν συνεχίζεις να χάνεις κλήσεις συνεχώς παρ' όλο που το VoWiFi είναι ενεργό, κάτι δεν πάει καλά (άλλο να χάσεις μια στο τόσο και άλλο σε καθημερινή βάση).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν θα δώσει κάνα volte σε καμία εταιρία. Δε με νοιάζει και τόσο το 5g. Μακάρι να δώσει και αναβάθμιση στην cosmote να μην έχει τα γνωστά θέματα. Έτσι κι αλλιώς κάτι άλλο ουσιαστικό για την καθημερινότητα δε θα δώσει. 

Δε θυμάμαι ποιος χρήστης εδώ μέσα είπε ότι η vodafone με το Shizuku λειτουργεί πλέον σωστά χωρίς να βάζει λειτουργία πτήσης αν η συσκευή χάσει το σήμα της. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν τελικά ισχύει αυτό μετά από τόσο καιρό. Μήπως να ξαναπάω vodafone και να σταματήσω να γκρινιάζω για την cosmote και την forthnet χαχαχαχα. 

Edited by _NikitaS_
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Δε θυμάμαι ποιος χρήστης εδώ μέσα είπε ότι η vodafone με το Shizuku λειτουργεί πλέον σωστά χωρίς να βάζει λειτουργία πτήσης αν η συσκευή χάσει το σήμα της. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν τελικά ισχύει αυτό μετά από τόσο καιρό.

Μάλλον εμένα εννοείς, και ναι, λειτουργεί άψογα ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NickNT said:

Μάλλον εμένα εννοείς, και ναι, λειτουργεί άψογα ακόμη!

Και με vodafone δε χανει καθόλου κλησεις? Ουτε απο πρωην forthnet? Εχεις δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sm4rt said:

Και με vodafone δε χανει καθόλου κλησεις? Ουτε απο πρωην forthnet? Εχεις δοκιμασει?

Με Vodafone έχοντας το pixel σε stock κατάσταση δεν έχω χάσει καμμία κλήση.Το κινητό δούλευε άψογα σε 2G δίκτυο όταν είχα κλήση.Με cosmote αφού ενεργοποίησα το volte στην SIM μου σε συμβατό κινητό, δουλεύει καλύτερα από την Vodafone.Ολες οι κλήσεις είναι σε HD και συνδέεται στην κλήση άμεσα χωρίς καθυστέρηση.Προχθες μίλησα 50 λεπτά με πολύ καθαρή φωνή χωρίς κροτάλισμα και φωνή ρομπότ.Στην Vodafone ξεκίναγε το κροτάλισμα μετά από 10λεπτα όταν μίλαγα.

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...