Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν μέρες είχα γράψει:

 

 

 

Νόμος που να αποσαφηνίζει τι θα γίνει δεν υπάρχει, δεδικασμένο δεν υπάρχει τι λέει η κοινή λογική; Αφού η πόρτα/μπαλκονόπορτα έσπασε από διάρρηξη στη χρήση του μισθίου και αυτό το σπάσιμο δεν είναι φυσιολογική φθορά τότε ποιος το επιβαρύνεται;

 

Προσωπικά πιστεύω ένα ποσοστό θα ήταν δίκαιο πχ 70-30.

 

Σου εχω απαντησει πολλες φορες επ αυτου, απλα δεν σου αρεσει η απαντηση μου. Η διαρρηξη που κανει καποιος αλλος, τι σχεση εχει με τη χρηση που κανει ο ενοικιαστης?? Δεν θελω να αρχισω τις φωνες, αλλα θα με αναγκασετε στο τελος.....

 

Ο ενοικιαστης ευθυνεται μονο για ζημιες που κανει ο ιδιος κατα τη χρηση του σπιτιου. Οχι για ζημιες που κανουν αλλοι. Για τις ζημιες που κανουν αλλοι, ευθυνονται οι αλλοι. Αν βρεθουν οι αλλοι, θα τις πληρωσουν οι αλλοι. Αν δεν βρεθουν θα τις πληρωσει ιδιοκτητης για τον απλο λογο οτι ειναι δικο του το σπιτι και αν η πορτα ειναι σπασμενη δεν μπορει πλεον να χρησιμοποιηθει σαν κατοικια.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σου εχω απαντησει πολλες φορες επ αυτου, απλα δεν σου αρεσει η απαντηση μου. Η διαρρηξη που κανει καποιος αλλος, τι σχεση εχει με τη χρηση που κανει ο ενοικιαστης?? Δεν θελω να αρχισω τις φωνες, αλλα θα με αναγκασετε στο τελος.....

 

Ο ενοικιαστης ευθυνεται μονο για ζημιες που κανει ο ιδιος κατα τη χρηση του σπιτιου. Οχι για ζημιες που κανουν αλλοι. Για τις ζημιες που κανουν αλλοι, ευθυνονται οι αλλοι. Αν βρεθουν οι αλλοι, θα τις πληρωσουν οι αλλοι. Αν δεν βρεθουν θα τις πληρωσει ιδιοκτητης για τον απλο λογο οτι ειναι δικο του το σπιτι και αν η πορτα ειναι σπασμενη δεν μπορει πλεον να χρησιμοποιηθει σαν κατοικια.

 

Mάλιστα ξεκάθαρο, και μια τελευταία ερώτηση, αν πχ. η αρχική πόρτα των 1500 ευρώ αντικατασταθεί με λειτουργική πόρτα αρκετα μικρότερης αξίας αυτό δίνει στον ενοικιαστή το δικαίωμα να σπάσει το συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα ξεκάθαρο, και μια τελευταία ερώτηση, αν πχ. η αρχική πόρτα των 1500 ευρώ αντικατασταθεί με λειτουργική πόρτα αρκετα μικρότερης αξίας αυτό δίνει στον ενοικιαστή το δικαίωμα να σπάσει το συμβόλαιο;
Αυτο θα κριθει απο το δικαστηριο. Κατα ποσον δηλαδη η υπαρξη συγκεκριμενου τυπου πορτας επαιξε ρολο στην επιλογη της οικιας αλλα και στο υψος του ενοικιου. Πχ, αν το σπιτι στην αγγελια μισθωσεως διαφημιζονταν ως εχον πορτα ασφαλειας. Γενικα παντως ειναι ενα χαρακτηριστικο που οι ενοιαστες προσεχουν και εκτιμαται. Ισως να ειναι υπερβολικο το σπασιμο του συμβολαιου, αλλα μια μειωση του ενοικιου θα μπορουσε να υποστηριχθει.

Παρομοιο προβλημα υαρχει σε σπιτια που διαφημιζονται ως εχοντα ατομικη θερμανση αλλα καταληγουν να μην εχουν καθολου θερμανση γιατι δεν βαζουν πετρελαιο στην πολυκατοικια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σου εχω απαντησει πολλες φορες επ αυτου, απλα δεν σου αρεσει η απαντηση μου. Η διαρρηξη που κανει καποιος αλλος, τι σχεση εχει με τη χρηση που κανει ο ενοικιαστης?? Δεν θελω να αρχισω τις φωνες, αλλα θα με αναγκασετε στο τελος.....

 

Ο ενοικιαστης ευθυνεται μονο για ζημιες που κανει ο ιδιος κατα τη χρηση του σπιτιου. Οχι για ζημιες που κανουν αλλοι. Για τις ζημιες που κανουν αλλοι, ευθυνονται οι αλλοι. Αν βρεθουν οι αλλοι, θα τις πληρωσουν οι αλλοι. Αν δεν βρεθουν θα τις πληρωσει ιδιοκτητης για τον απλο λογο οτι ειναι δικο του το σπιτι και αν η πορτα ειναι σπασμενη δεν μπορει πλεον να χρησιμοποιηθει σαν κατοικια.

Δεν μου έχετε απαντήσει όμως σε 2 ουσιαστικά ερωτήματα:

- υπάρχει δεδικασμένο που να το κέρδισε ο ενοικιαστής;

- είστε σίγουρος 100% ότι αν αναλάβετε τέτοια υπόθεση (το μέρος του ενοικιαστή) θα κερδηθεί; Η απλά αυτή θα ήταν η γραμμή σας σαν δικηγόρος και πιστεύετε ότι είναι αυτή που θα κερδίσει τυχόν δική.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχετε απαντήσει όμως σε 2 ουσιαστικά ερωτήματα:

- υπάρχει δεδικασμένο που να το κέρδισε ο ενοικιαστής;

- είστε σίγουρος 100% ότι αν αναλάβετε τέτοια υπόθεση (το μέρος του ενοικιαστή) θα κερδηθεί; Η απλά αυτή θα ήταν η γραμμή σας σαν δικηγόρος και πιστεύετε ότι είναι αυτή που θα κερδίσει τυχόν δική.

Σιγουρα θα υπαρχουν αποφασεις. Δεν εχω ομως καποια προχειρη. Συγχωρεσε με, δεν θα κανω ερευνα νομολογιας για να απαντησω στο myphone.

 

Οποιονδηποτε δικηγορο και αν ρωτησεις θα σου απαντησει οτι δεν ειναι δυνατον καποιος να ευθυνεται για ζημιες που δεν εχει κανει αυτος και που οφειλονται σε παρανομες πραξεις αλλων. Εκτος απο θεμα νομικης ειναι και θεμα λογικης. Και βεβαια ειναι 101% σιγουρος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ddr2 και πολύ ασχολείσαι αδερφέ με κάποιους εδώ μέσα. Απορώ με την υπομονή σου.
Εχεις να προσφέρεις κάτι ουσιαστικό στη συζήτηση ή απλά είσαι ένα ακόμη troll για flames;

ddr2 αν ποτέ μου τύχει τέτοια περίπτωση θα σε προτείνω στον αντίδικο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Οχι προς θεού. Συνέχισε να ρωτάς νομικές πληροφορίες με απαιτητικό υφάκι στο my playground του myphone. :rolleyes:
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις να προσφέρεις κάτι ουσιαστικό στη συζήτηση ή απλά είσαι ένα ακόμη troll για flames;

ddr2 αν ποτέ μου τύχει τέτοια περίπτωση θα σε προτείνω στον αντίδικο.

Κατσε πρωτα να βρεθει δικηγορος να υπερασπιστει τις απαιτησεις σου :p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οχι προς θεού. Συνέχισε να ρωτάς νομικές πληροφορίες με απαιτητικό υφάκι στο my playground του myphone. :rolleyes:
Δεν μπορείς να είσαι απόλυτος όταν: δεν ξέρεις αν υπάρχει δεδικασμένο και όταν δεν είναι ξεκάθαρος ο νόμος.

Αν η σιγουριά των δικηγόρων οδηγούσε πάντα σε νίκες δεν θα είχαμε χαμένους.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι όντως είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη αν πέσει θύμα κλοπής και φταίει.

Ας υποθέσουμε επίσης ότι συμβαίνει το περιστατικό και φτάνουμε στο ουσιώδες της υπόθεσης....την αντιδικία?

Πώς θα μπορούσε να προκαλέσει κάποιος την κλοπή του σπιτιού του και των πραγμάτων του? Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια παραδείγματα?

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα μπορούσε να προκαλέσει κάποιος την κλοπή του σπιτιού του και των πραγμάτων του? Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια παραδείγματα?

Πολύ απλά χάνει τα κλειδιά του και όταν συμβεί αυτό να μην αλλάξει αφαλό, ξεχνώντας ανοικτό το διαμέρισμα (ξεκλείδωτο, πόσες γυναίκες δεν το κάνουν...), φεύγει απο το διαμέρισμα και αφήνει όλα τα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες τέντα ιδιαίτερα τωρα το καλοκαίρι, προσλαμβάνοντας καθαρίστρια αλλοδαπή που όσο και να φανεί ρατσιστικό λειτουργεί το 90% σαν ρουφιάνος των κλεφτών, αυτά ετσι εν τάχει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά χάνει τα κλειδιά του και όταν συμβεί αυτό να μην αλλάξει αφαλό, ξεχνώντας ανοικτό το διαμέρισμα (ξεκλείδωτο, πόσες γυναίκες δεν το κάνουν...), φεύγει απο το διαμέρισμα και αφήνει όλα τα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες τέντα ιδιαίτερα τωρα το καλοκαίρι, προσλαμβάνοντας καθαρίστρια αλλοδαπή που όσο και να φανεί ρατσιστικό λειτουργεί το 90% σαν ρουφιάνος των κλεφτών, αυτά ετσι εν τάχει.
Αυτά τα περιγράφεις ως πράγματα που έχεις ζήσει ή απλά βάλαμε ότι πιο ακραίο σε μια πρόταση;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα περιγράφεις ως πράγματα που έχεις ζήσει ή απλά βάλαμε ότι πιο ακραίο σε μια πρόταση;

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Aυτά τα οποία συνέβηκαν είναι ξεκάθαρο ποιά είναι (πάρκιν και συμβόλαιο) , τα άλλα με φωτιές και κλοπές είναι ακραία παραδείγματα

:)

Link to comment
Share on other sites

Aυτά τα οποία συνέβηκαν είναι ξεκάθαρο ποιά είναι (πάρκιν και συμβόλαιο) , τα άλλα με φωτιές και κλοπές είναι ακραία παραδείγματα

 

:)

Απλα εστίασαν πάρα πολλοί στην ευθύνη ενοικιαστή για κλοπή/διάρρηξη, πράγμα που 1ον δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το κάνουν λες και φταίει ο άνθρωπος και 2ον πως θα το στοιχειοθετησουν στο δικαστήριο. Για να το τελειώσω από μέρους μου, φίλος μου δικηγόρος που ασχολείται με τέτοια, μου είπε ότι Α.είναι πολύ δύσκολη ως ακατόρθωτη η προσπάθεια απόδειξης ύπαρξης ευθύνης του ενοικιαστή με βάση τον τρόπο ζωής του όσα λεφτά κι αν δείχνει ότι σπαταλά, και Β.ο ιδιοκτήτης οφείλει να διατηρεί το διαμέρισμα σε κατάσταση βιωσιμη(κάπως αλλιώς μου το είπε αυτό αλλά δεν θυμάμαι την λέξη) και βάση αυτού πρέπει να μπει πορτα αν σπασει στη διάρρηξη (αν το συμβόλαιο έλεγε ότι υπήρχε ασφαλείας πρέπει να μπει ασφαλείας), όπως και ότι βάση αυτού οι περισσότερες εκ των επισκευών που γίνονται στο διαμέρισμα, λόγω παλαιότητας υλικών κτλ και όχι από ζημιές του ενοικιαστή, γίνονται και πάλι απ τον ιδιοκτήτη.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλα εστίασαν πάρα πολλοί στην ευθύνη ενοικιαστή για κλοπή/διάρρηξη, πράγμα που 1ον δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το κάνουν λες και φταίει ο άνθρωπος και 2ον πως θα το στοιχειοθετησουν στο δικαστήριο. Για να το τελειώσω από μέρους μου, φίλος μου δικηγόρος που ασχολείται με τέτοια, μου είπε ότι Α.είναι πολύ δύσκολη ως ακατόρθωτη η προσπάθεια απόδειξης ύπαρξης ευθύνης του ενοικιαστή με βάση τον τρόπο ζωής του όσα λεφτά κι αν δείχνει ότι σπαταλά, και Β.ο ιδιοκτήτης οφείλει να διατηρεί το διαμέρισμα σε κατάσταση βιωσιμη(κάπως αλλιώς μου το είπε αυτό αλλά δεν θυμάμαι την λέξη) και βάση αυτού πρέπει να μπει πορτα αν σπασει στη διάρρηξη (αν το συμβόλαιο έλεγε ότι υπήρχε ασφαλείας πρέπει να μπει ασφαλείας), όπως και ότι βάση αυτού οι περισσότερες εκ των επισκευών που γίνονται στο διαμέρισμα, λόγω παλαιότητας υλικών κτλ και όχι από ζημιές του ενοικιαστή, γίνονται και πάλι απ τον ιδιοκτήτη.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολυ καλα στα ειπε, τα ιδια γραφω και εγω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Ζημιές σε τέντα, χαλάει ο θερμοσίφωνας, τρύπησε καλοριφέρ κλπ ποιος τα πληρώνει; Ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής;
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ευθύνεται για το πρόβλημα?

Πχ αν αφήσεις κατεβασμένη τέντα με μποφορια και σπάσει/ξηλωθεί ποιος πρέπει να την διορθώσει? Ο ενοικιαστής πιστεύω.

Αν πάλι έχει φθορά η τέντα λόγω χρόνου (ξηλώθηκε κάποια ραφή) τότε ο ιδιοκτήτης.

 

Για θερμοσίφωνα και καλοριφέρ αντίστοιχα (αν και είναι δύσκολο να κάνει ζημιά ο ενοικιαστής-ο νορμάλ ενοικιαστής)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ευθύνεται για το πρόβλημα?

Πχ αν αφήσεις κατεβασμένη τέντα με μποφορια και σπάσει/ξηλωθεί ποιος πρέπει να την διορθώσει? Ο ενοικιαστής πιστεύω.

Αν πάλι έχει φθορά η τέντα λόγω χρόνου (ξηλώθηκε κάποια ραφή) τότε ο ιδιοκτήτης.

 

Για θερμοσίφωνα και καλοριφέρ αντίστοιχα (αν και είναι δύσκολο να κάνει ζημιά ο ενοικιαστής-ο νορμάλ ενοικιαστής)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η τέντα όπως και οι σίτες είναι δύσκολες περιπτώσεις γιατί δεν μπορεί να ξέρει ο ιδιοκτήτης αν η ζημιά έγινε λόγω φθοράς ή κακής χρήσης. Εκτός και αν είναι νορμάλ και ο ενοικιαστής και ο ιδιοκτήτης και βρουν μια μέση λύση που είναι το καλύτερο κατά την άποψή μου σε αυτές τις περιπτώσεις. Εμένα ξηλωθηκαν οι ραφές στις τέντες, λόγω φθοράς όπως μου είπε ο μάστορας, ήταν πολλών ετών. Η απάντηση του ιδιοκτήτη ήταν ότι δεν τις πρόσεχα και ας τις ειχα ανεβασμένες να μην χαλάσουν. Αντε βγάλε άκρη τώρα. Για τις σίτες είχε εξηγηθεί από την αρχή τουλάχιστον ότι αν χαλάσουν δεν τις φτιάχνει.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι ιδιοκτήτες βλέπω, νομίζουν ότι έχουν βρει τη χήνα με τα χρυσά αυγά και η μόνη τους υποχρέωση είναι να κοιτούν αν μπήκαν τα λεφτά στον τραπεζικό τους λογαριασμό. Όταν βέβαια κ ενοικιαστής είναι συνεπής με το ενοίκιο. Κατά τη γνώμη μου δεν υποχρεούται ο ενοικιαστής να αναλάβει βλάβες π.χ. τεντα, θερμοσίφωνο εφόσον δεν είναι ο 1ος ένοικος. Από εκεί κ πέρα ότι βλάβη ξαναπροκυψει κατά τη διάρκεια της μίσθωσης θα μπορούσε να τα επιβαρυνθεί ο ενοικιαστής. Και πάλι αυτό δεν αν προβλέπεται όταν μιλάμε για "ενοίκιο"

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι: Ζημιές σε τέντα, χαλάει ο θερμοσίφωνας, τρύπησε καλοριφέρ κλπ ποιος τα πληρώνει; Ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής;

 

δεν υπαρχει ενιαια απαντηση,

αν ο ενοικιαστης ειναι μονο λιγους μηνες στο σπιτι, τα πληρωνει ολα ο ιδιοκτητης.

Για να πληρωσει κατι ο ενοικιαστης, πρεπει να εχει κανει χρηση πχ του θερμοσιφωνα, και να θεωρηθει φυσιολογικη φθορα την οποια θα πρεπει να πληρωσει.

Το πανι της τεντας συνηθως καθε 5-7 χρονια θελει αλλαγμα, οποτε δεν μπορει να το πληρωνει ο ιδιοκτητης, οταν την χρηση την κανει ο ενοικιαστης.

 

Το καλοριφερ το πληρωνει ο ιδιοκτητης, οποτε και αν γινει.

Link to comment
Share on other sites

Το πανι της τεντας συνηθως καθε 5-7 χρονια θελει αλλαγμα, οποτε δεν μπορει να το πληρωνει ο ιδιοκτητης, οταν την χρηση την κανει ο ενοικιαστης.

 

Wait...what?:blink:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

τι επαθες? σε χαλασε κατι?

 

Aν μπω σε σπίτι με 6-7ετίας ήδη τοποθετημένη τέντα θα την πληρώσω εγώ? Με ποια λογική κύριος?:rolleyes:

Και πως θα αποδείξω στον μίζερο ιδιοκτήτη ότι την έχει βάλει εδώ και καιρό? Θα ζητήσω τιμολόγιο τοποθέτησης?

Τα θέλετε και τα λέτε? :rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το πανι της τεντας συνηθως καθε 5-7 χρονια θελει αλλαγμα, οποτε δεν μπορει να το πληρωνει ο ιδιοκτητης, οταν την χρηση την κανει ο ενοικιαστης.

 

40 χρονών είναι η τέντα μου, από όταν έγινε η οικοδομή !

Η μόνη "συντήρηση" είναι να την ανεβάζω όταν φυσάει και φυσικά όταν φεύγων διακοπές.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...