Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ως ελληναρας πρέπει να καταλάβεις ότι οι νόμοι δεν είναι για να μην σε απασχολεί ότι δεν σε ενδιαφέρει ή δεν σε συμφέρει αλλά για να υπάρχει ισότητα μεταξύ μισθωτή και εκμισθωτή.

Σπας συμβόλαιο ναι ή όχι; Οφείλεις να τα σκάσεις θέλεις δεν θέλεις, διαφορετικά να πήγαινες σε ξενοδοχείο ή να μείνεις μέσα στην μονάδα σου.

Αφήνεις λοιπόν την εγγύηση και ευχαριστημενος να είσαι...

 

 

(Σου απαντώ "σαν ιδιοκτήτης")

Και θα έχει και χίλια δίκια

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ελληναρας θα ήμουν αν έριχνα πιστόλια όπως κάνουν οι περισσότεροι εδώ κ εκεί, απεναντίας τα έχω όλα ΠΡΟπληρωμενα. Και ειδικά όταν βρίσκω καινούριο ενοικιαστή και ενημερώνω 2 μήνες νωρίτερα να μην μείνει το σπίτι άδειο. Το σπίτι είναι 40ετιας κ συνέχεια φτιάχνω κάτι από υδραυλικά μέχρι πόρτες.

Με το που φύγω εγώ θα το νοικιάσει απευθείας σε άλλον και θα κάνει τα ίδια. ΑΥΤΟ είναι κλέψιμο.

Και όσον αφορά τους νόμους που λες όταν μετατίθεσαι στο δημόσιο ακυρώνεται οποιοδήποτε μισθωτήριο φαντάζομαι το ξέρεις «ιδιοκτήτη»

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ως ελληναρας πρέπει να καταλάβεις ότι οι νόμοι δεν είναι για να μην σε απασχολεί ότι δεν σε ενδιαφέρει ή δεν σε συμφέρει αλλά για να υπάρχει ισότητα μεταξύ μισθωτή και εκμισθωτή.

Σπας συμβόλαιο ναι ή όχι; Οφείλεις να τα σκάσεις θέλεις δεν θέλεις, διαφορετικά να πήγαινες σε ξενοδοχείο ή να μείνεις μέσα στην μονάδα σου.

Αφήνεις λοιπόν την εγγύηση και ευχαριστημενος να είσαι...

 

 

(Σου απαντώ "σαν ιδιοκτήτης")

Και θα έχει και χίλια δίκια

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάνεις ένα λάθος εδώ. Στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται ότι ο ενοικιαστής οφείλει να μείνει υποχρεωτικά στο ακίνητο ακόμα και χωρίς την θέληση του. Το συμβόλαιο λέει ότι όσο μένει ο ενοικιαστής, έχει κάποιες υποχρεώσεις. Δεν τον δεσμεύει στο να μείνει υποχρεωτικά.

Καταλαβαίνεις τη διαφορά;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ξεκαθαρίσουμε κάτι; Τα συμβόλαια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΑ αλλά ουσιαστικά....

Ο ενοικιαστής "έλεγξε και βρήκε της πλήρους αρεσκείας του το μισθίο" λέει πάντα το συμβόλαιο.

Επίσης λέει ότι ο χρόνος μίσθωσης ορίζεται σε 2 χρόνια τα οποία πλέον νομικά (ακόμα και 1 ή 101 να γράψεις) οριοθετούνται στα 3 χρόνια.

Επίσης σε άλλο σημείο το συμβόλαιο γράφει πως ο εκμισθωτής έχει δικαίωμα να ζητήσει τα ενοίκια για το χρονικό διάστημα που ο μισθωτής φύγει νωρίτερα από το σπίτι.

Και τέλος, σαφέστατα αναγράφει πως οποιαδήποτε αθέτηση των όρων αυτόματα καταπίπτει την εγγύηση υπέρ του εκμισθωτή....

 

Αρα, κατά τα γραφόμενα, ο στρατιωτικός γουστάρει "επειδή μπορεί" να φύγει από το σπίτι όποτε του καπνίσει.....

Αυτό τον κάνει "κύριο" στο λόγο του και στην υπογραφή του; Μάλλον όχι....

Και μου λέει λαμόγιο τον ιδιοκτήτη που όχι απλά δεν του ζητάει τα ρέστα, του λέει ότι θα του κρατήσει μόνο την εγγύηση....

 

Τα υπόλοιπα περί ακινήτου 40 χρονών κλπ να τα έλεγε ο φίλος προτού συμφωνήσει την ενοικίαση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελληναρας θα ήμουν αν έριχνα πιστόλια όπως κάνουν οι περισσότεροι εδώ κ εκεί, απεναντίας τα έχω όλα ΠΡΟπληρωμενα. Και ειδικά όταν βρίσκω καινούριο ενοικιαστή και ενημερώνω 2 μήνες νωρίτερα να μην μείνει το σπίτι άδειο. Το σπίτι είναι 40ετιας κ συνέχεια φτιάχνω κάτι από υδραυλικά μέχρι πόρτες.

Με το που φύγω εγώ θα το νοικιάσει απευθείας σε άλλον και θα κάνει τα ίδια. ΑΥΤΟ είναι κλέψιμο.

Και όσον αφορά τους νόμους που λες όταν μετατίθεσαι στο δημόσιο ακυρώνεται οποιοδήποτε μισθωτήριο φαντάζομαι το ξέρεις «ιδιοκτήτη»

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εσύ είπες πρώτος πως δεν φεύγεις επειδή πήρες μετάθεση αλλά επειδή βρήκες οικονομικότερο σπίτι....

Άρα δεν υφίσταται καμία ακύρωση συμβολαίου....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά είναι σε τι άνθρωπο θα πέσεις. Αυτός που έχει τη διάθεση να το δει ανθρώπινα συνεργάζεται και τέλος.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά είναι σε τι άνθρωπο θα πέσεις. Αυτός που έχει τη διάθεση να το δει ανθρώπινα συνεργάζεται και τέλος.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες φίλε μου.

Αλλά δεν γίνεται ο ιδιοκτήτης πάντα να είναι το λαμόγιο....

Ο συγκεκριμένος θέλει να διεκδικησει αυτά που λέει το συμβόλαιο που έχει αλληλουπογραφεί, αυτό τον κάνει και λαμόγιο επειδή δεν κάθεται καλά του φίλου ενοικιαστή;

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόση ώρα

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες φίλε μου.

Αλλά δεν γίνεται ο ιδιοκτήτης πάντα να είναι το λαμόγιο....

Ο συγκεκριμένος θέλει να διεκδικησει αυτά που λέει το συμβόλαιο που έχει αλληλουπογραφεί, αυτό τον κάνει και λαμόγιο επειδή δεν κάθεται καλά του φίλου ενοικιαστή;

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόση ώρα

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Κ εγώ προσπαθώ να σου εξηγήσω πως δε θα βγει ζημιωμένος κανείς από τους 2. Είναι θέμα καλής θέλησης απλά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ προσπαθώ να σου εξηγήσω πως δε θα βγει ζημιωμένος κανείς από τους 2. Είναι θέμα καλής θέλησης απλά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Βρε το καταλαβαίνω αυτό που λες.

Απλά έχουμε πέσει στην περίπτωση ξεροκεφαλου ιδιοκτήτη. Αυτό όμως δεν τον κάνει αυτόματα λαμόγιο....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ένα λάθος εδώ. Στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται ότι ο ενοικιαστής οφείλει να μείνει υποχρεωτικά στο ακίνητο ακόμα και χωρίς την θέληση του. Το συμβόλαιο λέει ότι όσο μένει ο ενοικιαστής, έχει κάποιες υποχρεώσεις. Δεν τον δεσμεύει στο να μείνει υποχρεωτικά.

Καταλαβαίνεις τη διαφορά;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γράφει ακριβώς μέχρι πότε θα μείνει, εκεί είναι η διαφορά. Όπως δε μπορεί να σε βγάλει πιο πριν, έτσι δε μπορείς και σπάσεις το συμβόλαιο πιο πριν. Ο νόμος προστατεύει και τους δύο, αν ρωτήσεις ένα δικηγόρο θα στα πει.

Και για να μην παρεξηγηθώ, ΔΕΝ παίρνω το μέρος του ιδιοκτήτη η του ενοικιαστή, απλά αναφέρω τι ισχύει. Αν έπαιρνα το μέρος του ενός η του άλλου, θα έλεγα να απαιτηθούν οπωσδήποτε όλα τα ενοίκια, η αντίστοιχα, μη πληρώνεις φράγκο μέχρι να αναγκαστεί να σε βγάλει ο ίδιος !

 

Από εκεί και πέρα, το συμβόλαιο μπορεί να λυθεί με συνεννόηση και αν απαιτεί μόνο την εγγύηση ως αποζημίωση (σπάσιμο συμβολαίου), πιστεύω είναι συμφέρουσα λύση και για τους δύο. Αυτή είναι όμως απλά η γνώμη μου, τις αποφάσεις του καθενός, ούτε μπορώ, ούτε θέλω να τις επηρεάσω.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Για τι ποσό ενοικίου - εγγύησης μιλάμε και ποιά πόλη?

 

 

Κάρπαθος /320€

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωχ Κάρπαθος;!! Δύσκολη η εύρεση σπιτιών με τόσο μεγάλα ποσοστά ιδιοκατοικησης.

 

 

 

Ναι φίλε. Και με την έλευση του Airbnb εδώ γίνονται όργια δεν υπάρχει σπίτι ούτε για δείγμα. Να φανταστείς το σπίτι που έχω ο προηγούμενος ενοικιαστής πλήρωνε 250€

Edited by rs280ps
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο δεν σε υποχρεώνει να μένεις στο σπίτι χωρίς την θέληση σου... Αλλά εφόσον μένεις να τηρείς τα συμφωνηθέντα.

Η εγγύηση βεβαίως επιστρέφεται αν δεν υπάρχουν προβλήματα στο σπίτι που προκάλεσες εσύ ή ανεξόφλητοι λογαριασμοί.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Α, δηλαδη η συμφωνια δεσμευει μονο τη μια πλευρα, τον ιδιοκτητη που δεν μπορει να σε πεταξει εξω αν βρει νεο νοικαρη που να του δινει παραπανω λεφτα, αλλα εσυ, αν βρεις καλυτερα, φευγεις οποτε θελεις και δεν τρεχει τιποτα. Ωραια λογικη!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά μια βοήθεια.. Ενοικιάζω διαμέρισμα εδώ και ένα χρόνο περίπου σε νησί με συμβόλαιο 2 ετών το οποίο έκανα αποδοχή μέσω taxis. Με το που μπήκα στο διαμέρισμα έδωσα 1 νοίκι για τον τρέχον μήνα συν 1 εγγύηση. Ζήτησα να φύγω ένα χρόνο νωρίτερα καθότι βρήκα διαμέρισμα μικρότερο με 100€ λιγότερα. Ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη 2 μήνες νωρίτερα ότι θα φύγω 1η Σεπτέμβρη και τον Αύγουστο θα τρέξει η εγγύηση και μου είπε εφόσον «σπάω» εγώ το συμβόλαιο χάνω την εγγύηση και πρέπει να πληρώσω κανονικά τον Αύγουστο.. Ισχύει αυτό; Δεν έχουμε υπογράψει κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό παρά μόνο το τυπικό μισθωτήριο στο τάξις. Όλοι μου λένε πως αυτό είναι παράνομο και πως η εγγύηση επιστρέφεται.. Εννοείται πως το διαμέρισμα είναι σε άριστη κατάσταση και σε καλύτερη θα έλεγα μιας κ λόγω παλαιότητας δεν έκλειναν οι μπαλκονόπορτες κ τις έτριψα από κάτω και γενικώς έχω κάνει δουλίτσα στο σπίτι. Εννοείται όλα πληρωμένα ενοίκια και λογαριασμοί.. Ο λογιστής μου και ο δικηγόρος μου είπαν ότι η εγγύηση επιστρέφεται..

 

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

το οτι σου ζηταει μονο την εγγυηση , δεστο σαν δωρο, γιατι εχει δικαιωμα να ζητησει ολα τα νοικια μεχρι τη συμφωνημενη ληξη της συμβασης, εφοσον στο μεταξυ δεν το νοικιασει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας. η ερωτηση που ακολουθει ειναι σοβαρη και δεν ειναι ανεκδοτο.

υπαρχει νομος που απαγορευει να πλενεις το μπαλκονι σου; δηλαδη να απαγορευεται να πεφτουν νερα στο λουκι του μπαλκονιου και εν συνεχεια μεσω της κοινοχρηστης υδροροης να καταληγουν εκει που καταληγουν;

 

και αν ναι, τοτε ο εργολαβος που εχει τοποθετησει βρυσες στα μπαλκονια ολων των διαμερισματων ειναι ασχετος και παρανομησε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας. η ερωτηση που ακολουθει ειναι σοβαρη και δεν ειναι ανεκδοτο.

υπαρχει νομος που απαγορευει να πλενεις το μπαλκονι σου; δηλαδη να απαγορευεται να πεφτουν νερα στο λουκι του μπαλκονιου και εν συνεχεια μεσω της κοινοχρηστης υδροροης να καταληγουν εκει που καταληγουν;

 

και αν ναι, τοτε ο εργολαβος που εχει τοποθετησει βρυσες στα μπαλκονια ολων των διαμερισματων ειναι ασχετος και παρανομησε;

 

Σίγουρα απαγορεύεται να πλένεις το μπαλκόνι σου και παράλληλα να βρέχεις τον κόσμο από κάτω. Κατά τα άλλα, όχι, το λούκι μπήκε εκεί ακριβώς για να φεύγουν τα νερά.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα απαγορεύεται να πλένεις το μπαλκόνι σου και παράλληλα να βρέχεις τον κόσμο από κάτω. Κατά τα άλλα, όχι, το λούκι μπήκε εκεί ακριβώς για να φεύγουν τα νερά.

 

να το θεσω αλλιως. πες οτι δεν πλενω το μπαλκονι μου απλα καθομαι με το λαστιχο πανω απο το λουκι και αφηνω το νερο να τρεχει. αυτο ειναι παρανομο;

 

επισης το να πλενω το μπαλκονι μου τοσο προσεκτικα ωστε να μην φευγει ουτε μια σταγονα εξω, ειναι παρανομο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση επιστρέφεται εφόσον τηρηθεί το συμβόλαιο. Μέσα στις υποχρεώσεις που ανέλαβες με.την υπογραφή του συμβολαίου, είναι και η χρονική τήρηση του, να το πληρώνεις δηλαδή μέχρι την ημερομηνία της λήξης του. Αν και σπάνια συμβαίνει, ο ιδιοκτήτης έχει κάθε δικαίωμα να ζητήσει την καταβολή όλων των μισθωμάτων, μέχρι τη λήξη του συμβολαίου.

Δεν ισχύουν αυτά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α, δηλαδη η συμφωνια δεσμευει μονο τη μια πλευρα, τον ιδιοκτητη που δεν μπορει να σε πεταξει εξω αν βρει νεο νοικαρη που να του δινει παραπανω λεφτα, αλλα εσυ, αν βρεις καλυτερα, φευγεις οποτε θελεις και δεν τρεχει τιποτα. Ωραια λογικη!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το οτι σου ζηταει μονο την εγγυηση , δεστο σαν δωρο, γιατι εχει δικαιωμα να ζητησει ολα τα νοικια μεχρι τη συμφωνημενη ληξη της συμβασης, εφοσον στο μεταξυ δεν το νοικιασει.

 

Εφόσον στο μεταξύ δεν το νοικιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύουν αυτά.

 

...

 

Εφόσον στο μεταξύ δεν το νοικιάσει.

 

Πώς γίνεται να μην ισχύουν αυτά που γράφω εγώ και να ισχύουν αυτά που γράφει ο ddr2 ; :lol:

 

Το "εφόσον δεν το νοικιάσει" θεωρώ ότι είναι αυτονόητο, διαφορετικά υπάρχει διπλη μισθωση. Ακριβώς το ίδιο λέμε.με διαφορετική διατύπωση.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να μην ισχύουν αυτά που γράφω εγώ και να ισχύουν αυτά που γράφει ο ddr2 ; :lol:m

 

 

 

Το "εφόσον δεν το νοικιάσει" θεωρώ ότι είναι αυτονόητο, διαφορετικά υπάρχει διπλη μισθωση. Ακριβώς το ίδιο λέμε.με διαφορετική διατύπωση.

Εννοω ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να διεκδικήσει τα ενοίκια ΜΟΝΟ για το διάστημα που θα μείνει ΚΕΝΟ το διαμέρισμα. Με τα σημερινά δεδομένα μπορεί και 1 μήνα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να διεκδικήσει τα ενοίκια ΜΟΝΟ για το διάστημα που θα μείνει ΚΕΝΟ το διαμέρισμα. Με τα σημερινά δεδομένα μπορεί και 1 μήνα μόνο.

 

Ειναι υποχρεωση του ενοικιαστη να αποδειξει ποτε ξαναμισθωθηκε το σπιτι και σε τι ποσο. Πιστευεις οτι θα τα καταφερει και με ποιο τροπο?

 

Το καλυτερο στις περιπτωσεις αυτες ειναι να λυνονται συναινετικα. Λχ να συμφωνηθει οτι θα πληρωσει 3 νοικια και δεν θα εχει αλλη υποχρεωση. Σε 3 μηνες το πιθανοτερο ειναι οτι θα νοικιαστει ξανα το σπιτι. Επισης, θα πρεπει να λαμβανεται υποψη οτι και ο ιδιοκτητης μπαινει σε ταλαιπωρια που δεν περιμενε, αν η συμβαση τηρειτο κανονικα. Λχ, θα πρεπει πιθανον να βαψει ξανα το σπιτι, να το αναθεσει σε μεσιτη (επι πληρωμη) να πηγαινοερχεται για να δειχνει το σπιτι σε υποψηφιους κλπ.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υποχρεωση του ενοικιαστη να αποδειξει ποτε ξαναμισθωθηκε το σπιτι και σε τι ποσο. Πιστευεις οτι θα τα καταφερει και με ποιο τροπο?

 

Το καλυτερο στις περιπτωσεις αυτες ειναι να λυνονται συναινετικα. Λχ να συμφωνηθει οτι θα πληρωσει 3 νοικια και δεν θα εχει αλλη υποχρεωση. Σε 3 μηνες το πιθανοτερο ειναι οτι θα νοικιαστει ξανα το σπιτι. Επισης, θα πρεπει να λαμβανεται υποψη οτι και ο ιδιοκτητης μπαινει σε ταλαιπωρια που δεν περιμενε, αν η συμβαση τηρειτο κανονικα. Λχ, θα πρεπει πιθανον να βαψει ξανα το σπιτι, να το αναθεσει σε μεσιτη (επι πληρωμη) να πηγαινοερχεται για να δειχνει το σπιτι σε υποψηφιους κλπ.

Δεν ξέρω αν μιλάς εμπειρικά η υποθέτεις. Βεβαίως, και ο ιδιοκτήτης μπορεί να βγάλει κουστούμι με τα έξοδα αλλα δύσκολα βλέπω να εισπράττει κάτι δικαστικά.

Link to comment
Share on other sites

https://www.spitogatos.gr/blog/misthosi-katoikias-kai-sychna-erotimata

Δες το -2- ερώτημα. Το συμβόλαιό δεσμεύει και τα 2 μέρη όπως έχουμε πει. Υπάρχουν περιπτώσεις που ο μισθωτής μπορεί να καταγγείλει κ να φύγει νωρίτερα αλλά πρέπει να μπορείς και το αποδείξεις αν σε πάει δικαστικά ο ιδιόκτητης.

Πχ αν είναι δ.υ. και μετατεθείς (όχι να αλλάξεις σπίτι επειδή βρήκες φθηνότερο).

Η αν η χρήση του μισθίου συνεπάγεται σπουδαίο κίνδυνο της υγείας του μισθωτή ή των συνοικούντων οικείων του.

 

Συνεπώς -αν και θα πάρει χρόνο- μπορεί άνετα να τα διεκδικήσει δικαστικά. Γι αυτό είναι σημαντικό να είναι καλή η σχέση και να ειδοποιηθεί νωρίτερα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

https://www.spitogatos.gr/blog/misthosi-katoikias-kai-sychna-erotimata

Δες το -2- ερώτημα. Το συμβόλαιό δεσμεύει και τα 2 μέρη όπως έχουμε πει. Υπάρχουν περιπτώσεις που ο μισθωτής μπορεί να καταγγείλει κ να φύγει νωρίτερα αλλά πρέπει να μπορείς και το αποδείξεις αν σε πάει δικαστικά ο ιδιόκτητης.

Πχ αν είναι δ.υ. και μετατεθείς (όχι να αλλάξεις σπίτι επειδή βρήκες φθηνότερο).

Η αν η χρήση του μισθίου συνεπάγεται σπουδαίο κίνδυνο της υγείας του μισθωτή ή των συνοικούντων οικείων του.

 

Συνεπώς -αν και θα πάρει χρόνο- μπορεί άνετα να τα διεκδικήσει δικαστικά. Γι αυτό είναι σημαντικό να είναι καλή η σχέση και να ειδοποιηθεί νωρίτερα.

Συμφωνώ !!

Ο ιδιοκτήτης, θα σημειωθεί 1 με 2 ενοικία (έως να το ενοικιασει) συν το πιθανό βάψιμο.

Τώρα, αν αξίζει να πάει στα δικαστήρια για αυτό, ο ίδιος θα το αποφασίσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...