Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέραν του οικονομικού το σπίτι έχει κ πολλά προβλήματα τα οποία δεν θέλει ο ιδιοκτήτης να διορθώσει για παράδειγμα η ηλεκτρική κουζίνα είναι 30ετιας κ υπάρχει κίνδυνος φωτιάς όταν ανάβεις τον φούρνο ζεσταίνεται όλη η κουζίνα.. συν ακόμη ποσα που τα βλέπεις στη πορεία ενώ ζεις στο σπίτι. Τα έχω όλα καταγεγραμμένα σε φωτό κ βίντεο.

Πέρα απ’αυτο την λογική του μόνο να τα «παίρνω» εγώ προσωπικά δεν τη δέχομαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν ξέρω αν μιλάς εμπειρικά η υποθέτεις.

Σίγουρα μιλάει με την επαγγελματική του ιδιότητα. Τώρα αν τυγχάνει να είναι και ιδιοκτήτης, δε γνωρίζω.

 

Βεβαίως, και ο ιδιοκτήτης μπορεί να βγάλει κουστούμι με τα έξοδα αλλα δύσκολα βλέπω να εισπράττει κάτι δικαστικά.

 

Ο ιδιοκτήτης δεν έχει να βγάλει κανένα "κουστούμι" (δε νομίζω ότι εννοεί αυτό ο Γιάννης), ένας απλός πολλαπλασιασμός είναι. Τυπικά μιλάω πάντα.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μιλάς εμπειρικά η υποθέτεις. Βεβαίως, και ο ιδιοκτήτης μπορεί να βγάλει κουστούμι με τα έξοδα αλλα δύσκολα βλέπω να εισπράττει κάτι δικαστικά.
Ως δικηγορος μιλαω που ασχολουμαι και με μισθωσεις. Μιλαω για πραγματικα εξοδα που θα κανει ο ιδιοκτητης απο το πουθενα (εκει που ειχε συμφωνησει οτι το σπιτι θα ηταν μισθωμενο).

Η μισθωση ειναι μια συμβαση που παραγει υποχρεωσεις και για τα δυο μερη. Οταν καποιος τη λυνει πριν απο το συμφωνημενο χρονο χωρις σπουδαιο λογο, εχει υποχρεωση να αποκαταστησει τη ζημια που προκαλει στον αλλο. Απλα και λογικα πραγματα ειναι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ως δικηγορος μιλαω που ασχολουμαι και με μισθωσεις. Μιλαω για πραγματικα εξοδα που θα κανει ο ιδιοκτητης απο το πουθενα (εκει που ειχε συμφωνησει οτι το σπιτι θα ηταν μισθωμενο).

Η μισθωση ειναι μια συμβαση που παραγει υποχρεωσεις και για τα δυο μερη. Οταν καποιος τη λυνει πριν απο το συμφωνημενο χρονο χωρις σπουδαιο λογο, εχει υποχρεωση να αποκαταστησει τη ζημια που προκαλει στον αλλο. Απλα και λογικα πραγματα ειναι.

 

Μα, δεν διαφωνώ.

Και αφού είσαι δικηγόρος, έχεις πολλές περιπτώσεις που πήραν τα λεφτά τους ??

Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας.

Φεύγει ο ενοικιαστής πριν την λήξη του συμβολαίου και πληρώνει ο ιδιοκτήτης μπογιατζή συν ότι μένει ξενοικιαστο 1 μήνα. Θα πρέπει να ζητήσει από τον μπογιατζή ΑΠΟΔΕΙΞΗ (ΦΠΑ 24%) και να πάει δικαστικα να ζητά και το 1 ενοίκιο.

Αν ο ενοικιαστής ΔΕΝ έχει κάτι στο όνομα του, μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο από το ΤΙΠΟΤΑ ??

Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν διαφωνώ.

Και αφού είσαι δικηγόρος, έχεις πολλές περιπτώσεις που πήραν τα λεφτά τους ??

Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας.

Φεύγει ο ενοικιαστής πριν την λήξη του συμβολαίου και πληρώνει ο ιδιοκτήτης μπογιατζή συν ότι μένει ξενοικιαστο 1 μήνα. Θα πρέπει να ζητήσει από τον μπογιατζή ΑΠΟΔΕΙΞΗ (ΦΠΑ 24%) και να πάει δικαστικα να ζητά και το 1 ενοίκιο.

Αν ο ενοικιαστής ΔΕΝ έχει κάτι στο όνομα του, μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο από το ΤΙΠΟΤΑ ??

 

Αυτη η περιπτωση που λες, ισχυει και οταν ο ενοικιαστης λχ δεν πληρωνει νοικι του. Ειναι γενικοτερο ζητημα, δεν αφορα μονο την περιπτωση που συζηταμε.

Και ΝΑΙ, εχω τροπους για να παιρνουν τα χρηματα τους στις περισσοτερες περιπτωσεις. Νομιμους εννοειται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η περιπτωση που λες, ισχυει και οταν ο ενοικιαστης λχ δεν πληρωνει νοικι του. Ειναι γενικοτερο ζητημα, δεν αφορα μονο την περιπτωση που συζηταμε.

Και ΝΑΙ, εχω τροπους για να παιρνουν τα χρηματα τους στις περισσοτερες περιπτωσεις. Νομιμους εννοειται.

 

Ακούγεται ενδιαφέρον !

Και ποιοι είναι αυτοί όταν δεν έχει κάτι στο όνομα του η παίρνει ένα μισθό που είναι κάτω από το ακατάσχετο ??

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται ενδιαφέρον !

Και ποιοι είναι αυτοί όταν δεν έχει κάτι στο όνομα του η παίρνει ένα μισθό που είναι κάτω από το ακατάσχετο ??

 

Αγαπητε, τους ειδικοτερους τροπους δεν προκειται να τους πω. Οταν παρισταται αναγκη, εφαρμοζονται. Δεν ειναι κατι «μυστικο» , αλλα δεν θελω και να τα γραφω δημοσια.

Στο κατω κατω, οι δικαστικες αποφασεις εχουν εκτελεστοτητα για 20 χρονια. Καποια στιγμη θα τον τσιμπισεις καπου. Και θα τα παρεις εντοκα εννοειται. Ακομα και αν δεν εχει τιποτα, ουτε καταθεσεις, ουτε αυτοκινητο, ουτε μηχανακι, θα ερθει η στιγμη που θα τον τσακωσεις. Υπομονη χρειαζεται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Μένω σε μια πολυκατοικία εδώ και 1 μισή χρόνο.

Πριν από 2 βδομάδες μας κόψανε το κοινόχρηστο ρεύμα για 3η φορά λόγω χρέους στη ΔΕΗ. Ο λόγος είναι ότι δεν πληρώνουν όλοι τα κοινόχρηστα και έχει μαζευτεί ένα μεγάλο ποσό. Σε συνέλευση που έγινε σήμερα όλοι θέλουν να μαζευτούν όλα τα λεφτά και μετά να γίνει επανασύνδεση. Ως εδώ καλά.

Το πρόβλημα μου όμως είναι ότι μένω στον τρίτο και έχω και ένα μωρό 9 μηνών και δεν γίνεται να κατεβάζω πράγματα, καρότσι και το μωρό εύκολα από τις σκάλες.

Δεδομένου ότι δεν θέλουν να γίνει σύνδεση του ρεύματος άμεσα και ότι εγώ έχω την μεγαλύτερη δυσκολία μπορώ να απαιτήσω μέσω δικηγόρου κλπ να γίνει σύνδεση ή και να απαιτήσω αποζημίωση μπας και θελήσουν να το συνδέσουν;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εξώδικη διαμαρτυρία στα κοινόχρηστα με την ρητή προειδοποίηση ότι θα γίνει αγωγή για διατάραξη οικογενειακής γαλήνης, απώλεια περιουσίας λόγω πτώσης της αξίας του ακινήτου και αποζημίωση για ψυχική οδύνη κλπ κλπ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπήρξαν παρόμοιες περιπτώσεις και ποιο ήταν το αποτέλεσμα; Μήπως γνωρίζεται και πόσα λεφτά θα βγει περίπου η όλη υπόθεση;

 

Φαντάζομαι γίνεται με δικηγόρο που θα με διαφωτίσει με περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

 

θα ηθελα τη βοηθεια σας στο συγκεκριμενο προβλημα που αντιμετωπιζουμε τις τελευταιες ημερες στην πολυκατοικια που μενουμε.

 

Ξαφνικα χθες το πρωι και χωρις καμια προειδοποιηση βλεπω 7 το πρωι εξω απο το μπαλκονι (2ος οροφος) μαστορες. Σηκωνομαι βγαινω εξω τρομοκρατημενος και βλεπω κατασκευαζουν σκαλωσια ! ρωταω τον μαστορα και μου λεει οτι ο απο πανω μου ακριβως θελει να κανει καποιες εργασιες στο μπαλκονι του.

 

Και ερωτω ειναι σωστο να γινει κατι τετοιο χωρις την αδεια μας??? μου ανεβασαν την τεντα το μπαλκονι μου ειναι μεσα στα μπαζα.

μπορω να καλεσω καπου να κανω καταγγελια? στον απο πανω μου δεν παω γιατι θα γινει χαμος. Σημερα το βραδυ φευγω για διακοπες, πως θα παω και θα αφησω το σπιτι ετσι????

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι τα μπάζα; απλά θα χάσεις λίγο χρόνο γυρνώντας από διακοπές να τα καθαρίσεις. Αν έκανες εσύ εργασίες και ο από κάτω δε συμφωνούσε τι θα έκανες; δε θα έφτιαχνες το σπίτι σου;;; ας είμαστε λίγο άνθρωποι πάνω από όλα. Οι καταγγελίες και η ρουφιανιά μας έφαγε στην Ελλάδα. 9 στους 10 είναι έτοιμοι για φασαρίες καταγγελίες και πολλά άλλα.

 

Δεν πάει κανένας χαρακτηρισμός για εσένα προσωπικά. Να μη παρεξηγηθουμε κιόλας.

 

Εργασίες σπίτι του κάνει, δε γκρεμίζει το δικό σου. Προσωπικά δε θα ασχολούμουν καθόλου. Θα χρειαστεί να κάνεις και εσύ κάτι κάποια στιγμή, σκέψου να σε τρέχουν με μηνύσεις κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι τα μπάζα; απλά θα χάσεις λίγο χρόνο γυρνώντας από διακοπές να τα καθαρίσεις. Αν έκανες εσύ εργασίες και ο από κάτω δε συμφωνούσε τι θα έκανες; δε θα έφτιαχνες το σπίτι σου;;; ας είμαστε λίγο άνθρωποι πάνω από όλα. Οι καταγγελίες και η ρουφιανιά μας έφαγε στην Ελλάδα. 9 στους 10 είναι έτοιμοι για φασαρίες καταγγελίες και πολλά άλλα.

 

Δεν πάει κανένας χαρακτηρισμός για εσένα προσωπικά. Να μη παρεξηγηθουμε κιόλας.

 

Εργασίες σπίτι του κάνει, δε γκρεμίζει το δικό σου. Προσωπικά δε θα ασχολούμουν καθόλου. Θα χρειαστεί να κάνεις και εσύ κάτι κάποια στιγμή, σκέψου να σε τρέχουν με μηνύσεις κλπ!

 

σοβαρα ε? και αν μπει κλεφτης στο σπιτι μου οσο λειπω απο τη σκαλωσια? θα ημουν ανθρωπος αν με ειχε ειδοποιησει και οχι ξαφνικα να βλεπω αυτα τα πραγματα μπροστα μου.

Επισης δουλευω απο το σπιτι αυτον τον καιρο και με επηρεαζει ολο αυτο στην αποδοση μου

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα ε? και αν μπει κλεφτης στο σπιτι μου οσο λειπω απο τη σκαλωσια? θα ημουν ανθρωπος αν με ειχε ειδοποιησει και οχι ξαφνικα να βλεπω αυτα τα πραγματα μπροστα μου.

Επισης δουλευω απο το σπιτι αυτον τον καιρο και με επηρεαζει ολο αυτο στην αποδοση μου

 

αφου φευγεις με αδεια πως σε επηρεαζει στην αποδοση σου ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θέλεις να μη μπει κλέφτης να βάλεις συναγερμό ή έναν security. Δεν είναι λύση να μη κάνει ο άλλος δουλειές σπίτι του. Λογικά μιλώντας πάντα
Link to comment
Share on other sites

σοβαρα ε? και αν μπει κλεφτης στο σπιτι μου οσο λειπω απο τη σκαλωσια? θα ημουν ανθρωπος αν με ειχε ειδοποιησει και οχι ξαφνικα να βλεπω αυτα τα πραγματα μπροστα μου.

Επισης δουλευω απο το σπιτι αυτον τον καιρο και με επηρεαζει ολο αυτο στην αποδοση μου

 

Αν θέλεις και εσύ εγώ προσωπικά θα ήθελα να μας πεις τι έκανες τελικά..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

 

θα ηθελα τη βοηθεια σας στο συγκεκριμενο προβλημα που αντιμετωπιζουμε τις τελευταιες ημερες στην πολυκατοικια που μενουμε.

 

Ξαφνικα χθες το πρωι και χωρις καμια προειδοποιηση βλεπω 7 το πρωι εξω απο το μπαλκονι (2ος οροφος) μαστορες. Σηκωνομαι βγαινω εξω τρομοκρατημενος και βλεπω κατασκευαζουν σκαλωσια ! ρωταω τον μαστορα και μου λεει οτι ο απο πανω μου ακριβως θελει να κανει καποιες εργασιες στο μπαλκονι του.

 

Και ερωτω ειναι σωστο να γινει κατι τετοιο χωρις την αδεια μας??? μου ανεβασαν την τεντα το μπαλκονι μου ειναι μεσα στα μπαζα.

μπορω να καλεσω καπου να κανω καταγγελια? στον απο πανω μου δεν παω γιατι θα γινει χαμος. Σημερα το βραδυ φευγω για διακοπες, πως θα παω και θα αφησω το σπιτι ετσι????

Τι καταγγελια να κανεις? Οτι τι??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε γιατί αν μπλέξεις δεν ξεμπλεκεις εύκολα. Εμείς είχαμε θέμα με γείτονα όταν χτιζαμε το σπίτι μας. Άρχισε να μας μπλοκάρει την πρεσσα και την μπετονιέρα. Σημειωτέων ότι δεν είχε σπίτι αλλά οικόπεδο. Στο τέλος η αστυνομία τον ενημέρωσε ότι με δικαστική απόφαση θα μπορούσαμε να τον έχουμε μια ζωή στο περίμενε έως ότου τελειώσουμε το σπίτι μας. Και αυτό σημαίνει πως θα μπορούσαμε να αφήσουμε ημιτελές ένα κομμάτι μας και να τον έχουμε σε αναμονή για πάντα.

 

Τελικά υποχώρησε και μέσα σε λίγες ημέρες σήκωσαμε ότι έπρεπε.

 

Και εσύ αν πας με μαγκιά μήπως βγεις χαμένος. Ακόμη και ένα AC περίεργα τοποθετημένο μπορεί να σου βγει σε κακό. Στο μόνο που θα έχεις δίκιο είναι στη βρώμα που θα σου αφήσουν στο τέλος. Αν φυσικά δεν την καθαρίσουν.

 

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ο "από πάνω" προειδοποιούσε τον φίλο "ξέρεις, ξεκινάω επισκευές" κλπ. δε νομίζω να υπήρχε θέμα!

Τον κατέλαβε εξ απροόπτου με τον τσαμπουκά "τώρα το κάνω και δε σε παίρνει ν' αντιδράσεις!". Αυτό είναι το πρόβλημα.

Πες του το, να κάνει τα κουμάντα του, να σηκώσει ο ίδιος την τέντα, να στρώσει κάτι στο δάπεδο του μπαλκονιού, να κατεβάσει τα ρολά, όχι να σηκωθεί μια ωραία πρωία και να γίνεται ο χαμός!

"Ενημέρωση" λέγεται και δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο!

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν είναι υποχρεωμένος να ειδοποιήσει.. Δεν χρειάζεται να ζητήσει άδεια για να κάνει δουλειές σπίτι του.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θέλεις να μη μπει κλέφτης να βάλεις συναγερμό ή έναν security. Δεν είναι λύση να μη κάνει ο άλλος δουλειές σπίτι του. Λογικά μιλώντας πάντα
Μια μέρα πριν φύγει διακοπές δεν είναι "λογικά μιλώντας" να βάλει συναγερμό ή να βρει security. Φυσικά είναι δικαίωμα του να κάνει εργασίες σπίτι του, αλλά το λογικό είναι να ειδοποιήσει πριν έστω για τα τυπικά και αν είναι σφικτό να το κάνει μια περίοδο που θα βρίσκονται σπίτια τους. Όχι να ξυπνάει ο άνθρωπος και να βρίσκει τις τέντες ανεβασμένες με το έτσι θέλω και μια σκαλωσιά μπροστά στο μπαλκόνι του. Άλλοι κάνουν βάρδιες όταν υπάρχουν σκαλωσιές σπίτια τους για εργασίες για να μην μπουκάρουν κλέφτες.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θέλεις να μη μπει κλέφτης να βάλεις συναγερμό ή έναν security. Δεν είναι λύση να μη κάνει ο άλλος δουλειές σπίτι του. Λογικά μιλώντας πάντα

 

Συγνώμη αλλά δεν είναι υποχρεωμένος να ειδοποιήσει.. Δεν χρειάζεται να ζητήσει άδεια για να κάνει δουλειές σπίτι του.

 

Παίρνω ως δεδομένο ότι trollαρεις γιατί δε μπορεί να τα λες σοβαρά αυτά. ΦΥΣΙΚΑ και πρέπει να ειδοποιήσει εφόσον έμμεσα επηρεάζεται με την σκαλωσιά.

Σιγά μην βάλει συναγερμό γι αυτό το λόγο η να πληρώνει security. Σαν τον άλλον που έπεφταν βρωμιές από τα πουλιά που είχε στο πίσω μπαλκόνι του κ η απάντηση του ήταν "βάλε τέντα".

 

Τι καταγγελια να κανεις? Οτι τι??

 

Η σκαλωσιά θέλει άδεια από το δήμο και πληρώνεις κ γύρο στα 500 ευρώ νομίζω. Εχει βγάλει;

Επίσης οι επισκευές θέλουν αδεία μικρής κλίμακας. Εχει βγάλει;

Τέλος έχει βάλει σκαλωσιά χωρίς να ειδοποιήσει κανέναν. Τίθεται κ θέμα ασφάλειας.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω ως δεδομένο ότι trollαρεις γιατί δε μπορεί να τα λες σοβαρά αυτά. ΦΥΣΙΚΑ και πρέπει να ειδοποιήσει εφόσον έμμεσα επηρεάζεται με την σκαλωσιά.

Σιγά μην βάλει συναγερμό γι αυτό το λόγο η να πληρώνει security. Σαν τον άλλον που έπεφταν βρωμιές από τα πουλιά που είχε στο πίσω μπαλκόνι του κ η απάντηση του ήταν "βάλε τέντα".

 

 

 

Η σκαλωσιά θέλει άδεια από το δήμο και πληρώνεις κ γύρο στα 500 ευρώ νομίζω. Εχει βγάλει;

Επίσης οι επισκευές θέλουν αδεία μικρής κλίμακας. Εχει βγάλει;

Τέλος έχει βάλει σκαλωσιά χωρίς να ειδοποιήσει κανέναν. Τίθεται κ θέμα ασφάλειας.

 

αν εχει βγαλει αδεια θα σταματησει να τον ενοχλει η σκαλωσια;

Αν ειχε ειδοποιησει καποιον δεν θα υπηρχε θεμα ασφαλειας;;

 

Οχι οτι ειμαι υπερ του τροπου που ενεργησε ,θα μπορουσε να ειδοποιήσει οτι θα γινουν καποιες εργασιες ,αλλα εδω στην Ελλαδα ........

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον akis8607, δεν ξέρω γιατί έχετε πέσει πολλοί να τον φάτε. Προφανώς και θα θεωρήσω κακό γείτονα αυτόν που θα στήσει σκαλωσιά έξω από το σπίτι μου Αύγουστο μήνα χωρίς προειδοποίηση, το ζήτημα ασφαλείας αρκεί. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο να υπάρξει καλύτερη συνεννόηση.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η σκαλωσιά θέλει άδεια από το δήμο και πληρώνεις κ γύρο στα 500 ευρώ νομίζω. Εχει βγάλει;

Επίσης οι επισκευές θέλουν αδεία μικρής κλίμακας. Εχει βγάλει;

Τέλος έχει βάλει σκαλωσιά χωρίς να ειδοποιήσει κανέναν. Τίθεται κ θέμα ασφάλειας.

Και γιατί ρωτάς εμένα? :lol::lol:

Πρόσεξε όμως τι λες: ενώ ενοχλήθηκε ο ίδιος, θέλει να πάει να κάνει καταγγελία όχι για την ενόχλησή του, αλλά για να μη χάσει ο δήμος 500 ευρώ και άλλα τόσα η πολεοδομία. Αυτό είναι που λέμε ρουφιανιά. Αν ενοχλήθηκε και θεωρεί ότι έπρεπε πρώτα να του ζητήσει την άδεια ή να τον ενημερώσει για να βάλει σκαλωσιές, να πάει να κάνει καταγγελία για το λόγο ότι δεν τον ενημέρωσε. Να δούμε, στέκει τέτοια καταγγελία.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...