Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας.....να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου....

Όσοι έχετε μικρά παιδιά, έχετε σκεφτεί ποτέ αν τα σκουσμάρια τους ενοχλούν τον από πάνω ή τον από κάτω σας; Έχετε μήπως σκεφτεί αν τα τσόκαρα της συντρόφου σας με το τάκα τάκα τρυπάνε τα αυτιά του από κάτω;

Όταν απλώνετε στο μπαλκόνι, έχετε σκύψει πρώτα να δείτε αν περνάει κανένας από κάτω;

Γιατί τα λέω όλα αυτά;

Γιατί εγώ προσωπικά όταν και αν χρειαζόταν να κάνω κάποια τέτοια εργασία , αφού εξασφαλιζα ότι τηρώ όλες τις νόμιμες διαδικασίες σαφέστατα και δεν θα ενημέρωνα ΚΑΝΕΝΑΝ μιας και ούτε υποχρέωση έχω και, αλήθεια τώρα, μόλις προσπάθησα να βάλω ηλιακό στην ταράτσα (ενόχληση σε κανέναν ως προς το διαμέρισμα του) ξαφνικά όλοι ανέβηκαν να μου πουν ότι απαγορεύεται και πως ούτε λίγο ούτε πολύ θα πέσει η πλακα της πολυκατοικίας...(ασχετα που στο τέλος έγινε αυτό που έπρεπε να γίνει)...

Με λίγα λόγια και απλά....

Θα συμφωνήσω με τα της καλής γειτονίας ΜΟΝΟ όταν αυτή υφίσταται καθημερινά διαφορετικά εννοείται πως δεν πρόκειται να ασχοληθώ με κανέναν καραγκιόζη (δεν αναφέρομαι στον φίλο που έκανε το ερώτημα) που ξαφνικά τον έπιασαν τα ηθικά του γίγνεσθαι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εννοείται πως δεν έχεις υποχρέωση να ενημερώσεις!

Ούτε το "ευχαριστώ" είναι υποχρεωτικό στον υπάλληλο που σε εξυπηρετεί όταν αγοράζεις κάτι π.χ., ούτε η "συγνώμη" αν κατά λάθος πατήσεις κάποιον. 'Ενα "ουπς!" αρκεί!

Ολα είναι θέμα αγωγής και χαρακτήρα.

Οπωσδήποτε δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα, γενικώς "μιλάω".

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Η καταγγελία που -πιθανώς- θέλει να κάνει κάποιος δεν είναι γιατί τον έπιασαν τα ηθικά του διλήμματα αλλά γιατί κάποιος ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να ενημερώσει έκανε ότι γούσταρε.

Η σκαλωσιά καταρχήν καταλαμβάνει και πεζοδρόμιο δηλαδή κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας (πρασιά) συν το υπόλοιπο κομμάτι που ανοίκει στους πεζούς. Ενοχλεί; Μήπως κλείνει κάποιο γκαράζ; Την είσοδο; Δεν θα είναι αόρατη, κάτι θα ενοχλεί. Κατά δεύτερον αφού περνάει από μπαλκόνια είναι λίγο άκομψο να σηκωθεί κάποιος το πρωί (ή να γυρίσει σπίτι του το μεσημέρι) και να βρει την σκαλωσιά μπροστά στα μούτρα του. Είναι θέμα ασφάλειας, θέμα αισθητικής, θέμα καθαριότητας (θα γίνουν εξωτερικές εργασίες; θα έχει σκόνη; θα πρέπει να μαζέψει/σκεπάσει πράγματα;) δεν υπάρχει γιατί, πρέπει μία απλή ενημέρωση.

Αφού λοιπόν κάποιος τον έγραψε ο μόνος τρόπος αντίδρασης είναι η καταγγελία αν όλα έγιναν νόμιμα. Εγώ στη θέση του θα φώναζαν αστυνομία η οποία φυσικά θα ελέγξει τα πάντα και τον δήμο.

 

Γι αυτό σαν καλός γείτονας φωνάζεις τους ενοίκους η βάζεις μία ανακοίνωση ρε αδερφέ ότι θα κάνω το και το.

Δεν είσαι υποχρεωμένος μόνο όταν γίνει στο διαμέρισμά σου χωρίς να καταλαμβάνεις κοινόχρηστο χώρο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας.....να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου....

Όσοι έχετε μικρά παιδιά, έχετε σκεφτεί ποτέ αν τα σκουσμάρια τους ενοχλούν τον από πάνω ή τον από κάτω σας; Έχετε μήπως σκεφτεί αν τα τσόκαρα της συντρόφου σας με το τάκα τάκα τρυπάνε τα αυτιά του από κάτω;

Όταν απλώνετε στο μπαλκόνι, έχετε σκύψει πρώτα να δείτε αν περνάει κανένας από κάτω;

Γιατί τα λέω όλα αυτά;

Γιατί εγώ προσωπικά όταν και αν χρειαζόταν να κάνω κάποια τέτοια εργασία , αφού εξασφαλιζα ότι τηρώ όλες τις νόμιμες διαδικασίες σαφέστατα και δεν θα ενημέρωνα ΚΑΝΕΝΑΝ μιας και ούτε υποχρέωση έχω και, αλήθεια τώρα, μόλις προσπάθησα να βάλω ηλιακό στην ταράτσα (ενόχληση σε κανέναν ως προς το διαμέρισμα του) ξαφνικά όλοι ανέβηκαν να μου πουν ότι απαγορεύεται και πως ούτε λίγο ούτε πολύ θα πέσει η πλακα της πολυκατοικίας...(ασχετα που στο τέλος έγινε αυτό που έπρεπε να γίνει)...

Με λίγα λόγια και απλά....

Θα συμφωνήσω με τα της καλής γειτονίας ΜΟΝΟ όταν αυτή υφίσταται καθημερινά διαφορετικά εννοείται πως δεν πρόκειται να ασχοληθώ με κανέναν καραγκιόζη (δεν αναφέρομαι στον φίλο που έκανε το ερώτημα) που ξαφνικά τον έπιασαν τα ηθικά του γίγνεσθαι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Έπρεπε να τους πείς η πλάκα θα πέσει απο τις βλακείες που λέτε.Δηλαδή άλλοι δεν είχαν ηλιακό πάνω;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να τους πείς η πλάκα θα πέσει απο τις βλακείες που λέτε.Δηλαδή άλλοι δεν είχαν ηλιακό πάνω;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Στην πολυκατοικία που μένω έχει μπει στο καταστατικο να μην επιτρέπεται η εγκατάσταση ηλιακού... Ιδιοκτήτης με αρκετά διαμερίσματα σε άλλους ορόφους έκανε μήνυση στον άνθρωπο που έμενε στο ρετιρέ ότι θα περάσει η υγρασία και ότι το βάρος είναι μεγάλο όταν έβαλε ηλιακό..

 

Έχασε στην δική τελικώς....κοινώς υπάρχουν πολλοί έξυπνοι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

 

θα ηθελα τη βοηθεια σας στο συγκεκριμενο προβλημα που αντιμετωπιζουμε τις τελευταιες ημερες στην πολυκατοικια που μενουμε.

 

Ξαφνικα χθες το πρωι και χωρις καμια προειδοποιηση βλεπω 7 το πρωι εξω απο το μπαλκονι (2ος οροφος) μαστορες. Σηκωνομαι βγαινω εξω τρομοκρατημενος και βλεπω κατασκευαζουν σκαλωσια ! ρωταω τον μαστορα και μου λεει οτι ο απο πανω μου ακριβως θελει να κανει καποιες εργασιες στο μπαλκονι του.

 

Και ερωτω ειναι σωστο να γινει κατι τετοιο χωρις την αδεια μας??? μου ανεβασαν την τεντα το μπαλκονι μου ειναι μεσα στα μπαζα.

μπορω να καλεσω καπου να κανω καταγγελια? στον απο πανω μου δεν παω γιατι θα γινει χαμος. Σημερα το βραδυ φευγω για διακοπες, πως θα παω και θα αφησω το σπιτι ετσι????

Απαιτείται άδεια μικρής κλίμακας η σκαλωσιά κ υπεύθυνη δήλωση όλων των ιδιοκτητών ότι συμφωνούν να σηκωθεί η σκαλωσιά διότι χρησιμοποιείται κοινόχρηστος χώρος για να στηθεί ή πρακτικό συνέλευσης! Το προβλέπει ο νόμος:

https://ecopress.gr/adies-mikris-klimakas-nees-katigories-ke-dikeologitika/

 

"Δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου, εφόσον οι εργασίες πραγματοποιούνται σε κοινόχρηστους χώρους. Η συναίνεση αποδεικνύεται με κάθε νόμιμο τρόπο (όπως υπεύθυνες δηλώσεις με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής, πρακτικό γενικής Συνελεύσεως συνιδιοκτητών κλπ.)."

 

Άρα παρανόμως αν δε συμφώνησαν όλοι οι ιδιοκτήτες κ πολύ περισσότερο δε αν δεν εκδόθηκε άδεια μικρής κλίμακας κ για ποιον όροφο!!!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικία που μένω έχει μπει στο καταστατικο να μην επιτρέπεται η εγκατάσταση ηλιακού... Ιδιοκτήτης με αρκετά διαμερίσματα σε άλλους ορόφους έκανε μήνυση στον άνθρωπο που έμενε στο ρετιρέ ότι θα περάσει η υγρασία και ότι το βάρος είναι μεγάλο όταν έβαλε ηλιακό..

 

Έχασε στην δική τελικώς....κοινώς υπάρχουν πολλοί έξυπνοι

 

αν και υπάρχει ιδιαιτερος κανονισμος για τον ηλιακο(σαν πράσινη ενεργεια) ποιος έχασε την δικη;

 

Απαιτείται άδεια μικρής κλίμακας η σκαλωσιά κ υπεύθυνη δήλωση όλων των ιδιοκτητών ότι συμφωνούν να σηκωθεί η σκαλωσιά διότι χρησιμοποιείται κοινόχρηστος χώρος για να στηθεί ή πρακτικό συνέλευσης! Το προβλέπει ο νόμος:

https://ecopress.gr/adies-mikris-klimakas-nees-katigories-ke-dikeologitika/

 

"Δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου, εφόσον οι εργασίες πραγματοποιούνται σε κοινόχρηστους χώρους. Η συναίνεση αποδεικνύεται με κάθε νόμιμο τρόπο (όπως υπεύθυνες δηλώσεις με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής, πρακτικό γενικής Συνελεύσεως συνιδιοκτητών κλπ.)."

 

Άρα παρανόμως αν δε συμφώνησαν όλοι οι ιδιοκτήτες κ πολύ περισσότερο δε αν δεν εκδόθηκε άδεια μικρής κλίμακας κ για ποιον όροφο!!!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Αν δεν πραγματοποιουνται εργασιες και δεν χρησιμοποιειται κοινοχτηστος χωρος;

Link to comment
Share on other sites

αν και υπάρχει ιδιαιτερος κανονισμος για τον ηλιακο(σαν πράσινη ενεργεια) ποιος έχασε την δικη;

 

Δικαιώθηκε ο ιδιοκτήτης που εγκατέστησε τον ηλιακό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πραγματοποιουνται εργασιες και δεν χρησιμοποιειται κοινοχτηστος χωρος;

 

Ε τότε νομίζω πως όχι! Αλλά μια σκαλωσιά πάντα χρησιμοποιεί κοινόχρηστο χώρο δε γίνεται αλλιώς.

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε νομίζω πως όχι! Αλλά μια σκαλωσιά πάντα χρησιμοποιεί κοινόχρηστο χώρο δε γίνεται αλλιώς.

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το προκηπιο της οικοδομής είναι ακριβώς στη γραμμή των μπαλκονιων,. Σε αυτές τις περιπτώσεις η σκαλωσιά στήνεται έξω από τον κοινόχρηστο χώρο, σε δημόσιο.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το προκηπιο της οικοδομής είναι ακριβώς στη γραμμή των μπαλκονιων,. Σε αυτές τις περιπτώσεις η σκαλωσιά στήνεται έξω από τον κοινόχρηστο χώρο, σε δημόσιο.

 

Προσόψεις και μπαλκόνια θεωρούνται κοινόχρηστος χώρος. Αρά αφού περνάει μπροστά από αυτά αναγκαστικά θέλει ενημέρωρση.

Επίσης το πεζοδρόμιο είναι δημόσιος χώρος και περπατάνε -εκτός των άλλων- και οι ένοικοι της πολυκατοικίας.

 

Και στο κάτω κάτω στήνεις ολόκληρο πράγμα μπροστά από την πολυκατοικία, μια ενημέρωση τη ΘΕΛΕΙ, πως να το κάνουμε.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Προσόψεις και μπαλκόνια θεωρούνται κοινόχρηστος χώρος. Αρά αφού περνάει μπροστά από αυτά αναγκαστικά θέλει ενημέρωρση.

Επίσης το πεζοδρόμιο είναι δημόσιος χώρος και περπατάνε -εκτός των άλλων- και οι ένοικοι της πολυκατοικίας.

 

Και στο κάτω κάτω στήνεις ολόκληρο πράγμα μπροστά από την πολυκατοικία, μια ενημέρωση τη ΘΕΛΕΙ, πως να το κάνουμε.

 

Δεν διαφωνώ, σε άλλο πράγμα απάντησα.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Η καταγγελία που -πιθανώς- θέλει να κάνει κάποιος δεν είναι γιατί τον έπιασαν τα ηθικά του διλήμματα αλλά γιατί κάποιος ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να ενημερώσει έκανε ότι γούσταρε.

Η σκαλωσιά καταρχήν καταλαμβάνει και πεζοδρόμιο δηλαδή κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας (πρασιά) συν το υπόλοιπο κομμάτι που ανοίκει στους πεζούς. Ενοχλεί; Μήπως κλείνει κάποιο γκαράζ; Την είσοδο; Δεν θα είναι αόρατη, κάτι θα ενοχλεί. Κατά δεύτερον αφού περνάει από μπαλκόνια είναι λίγο άκομψο να σηκωθεί κάποιος το πρωί (ή να γυρίσει σπίτι του το μεσημέρι) και να βρει την σκαλωσιά μπροστά στα μούτρα του. Είναι θέμα ασφάλειας, θέμα αισθητικής, θέμα καθαριότητας (θα γίνουν εξωτερικές εργασίες; θα έχει σκόνη; θα πρέπει να μαζέψει/σκεπάσει πράγματα;) δεν υπάρχει γιατί, πρέπει μία απλή ενημέρωση.

Αφού λοιπόν κάποιος τον έγραψε ο μόνος τρόπος αντίδρασης είναι η καταγγελία αν όλα έγιναν νόμιμα. Εγώ στη θέση του θα φώναζαν αστυνομία η οποία φυσικά θα ελέγξει τα πάντα και τον δήμο.

 

Γι αυτό σαν καλός γείτονας φωνάζεις τους ενοίκους η βάζεις μία ανακοίνωση ρε αδερφέ ότι θα κάνω το και το.

Δεν είσαι υποχρεωμένος μόνο όταν γίνει στο διαμέρισμά σου χωρίς να καταλαμβάνεις κοινόχρηστο χώρο.

Αυτό που λέω είναι ότι αν κάποιος ενοχλήθηκε επειδή ο γείτονας δεν τον ενημέρωσε για κάτι , να του κάνει παράπονα επειδή δεν τον ενημέρωσε. Το να θυμάσαι την πολεοδομία ως "τιμωρία" επειδή δεν σε ενημέρωσε (ενώ αν σε ενημέρωνε δεν θα φώναζες την πολεοδομία) το βρίσκω κάπως κομπλεξικο. Μόνο ως προς αυτό ήταν το μήνυμά μου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Ειλικρινά έχω εντυπωσιαστεί από κάποιες απαντήσεις και ποσο «καλοί» γείτονες είστε.

Ειλικρινά σας εύχομαι σε αντίστοιχη περίπτωση να είστε τόσο ήρεμοι και να αντιδράτε ότι όλα είναι φυσιολογικά.

ΥΓ δε θα ενημερώσω πως κινήθηκα και ποιο το αποτέλεσμα. Ο κάθε άνθρωπος αντιδρά κι χειρίζεται τις καταστάσεις διαφορετικά

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω κάτι...

Μπαίνει κάποιος και γράφει μια ερώτηση έχοντας ήδη στο μυαλό του την απάντηση που "θέλει να δεχτεί"...

Γιατί όλοι οι υπόλοιποι που ίσως έχουμε διαφορετική άποψη αυτόματα βαφτιζομαστε με διάφορους χαρακτηρισμούς ειρωνικούς ή μη;

Αν δεν θέλετε να κάνετε διάλογο καλύτερα μην γράψετε ή ακόμα καλύτερα μην ρωτήσετε....

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω κάτι...

Μπαίνει κάποιος και γράφει μια ερώτηση έχοντας ήδη στο μυαλό του την απάντηση που "θέλει να δεχτεί"...

Γιατί όλοι οι υπόλοιποι που ίσως έχουμε διαφορετική άποψη αυτόματα βαφτιζομαστε με διάφορους χαρακτηρισμούς ειρωνικούς ή μη;

Αν δεν θέλετε να κάνετε διάλογο καλύτερα μην γράψετε ή ακόμα καλύτερα μην ρωτήσετε....

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν ηθελε να ρωτησει κατι. Απλως ηθελε να του επιβεβαιωσουμε ποσο δικιο εχει. Και στο τελος, δεν μας λεει και τι εκανε. Πως θα κοιμηθω εγω τωρα, μου λες???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η κακή χρόνια φεύγει. Ο κακός γείτονας ποτέ. Εγώ μένω σε μια γειτονιά που όλοι είμαστε σχετικά αγαπημένοι. Μικρή επαρχιακή πόλη βέβαια αλλά δεν έχει σημασία. Πότε δεν έχει ενοχληθεί κανένας από τον άλλον. Την ίδια στιγμή ο φίλος μου μένει σε μια γειτονιά που είναι γκέτο. 200 μέτρα από εμένα και βρίσκεσαι ξαφνικά σε φαβελα. Κανένας δε μιλάει με τον άλλον. Η αστυνομία σε εβδομαδιαία βάση και το ξεκατίνιασμα σε ωριαία. Έχω ζήσει απίστευτα σκηνικά. Την άλλη φορά τσακωθηκαν θεία με ανιψιά και στο τέλος πήγαν στο νοσοκομείο με ανοιχτά κεφάλια.

 

Και ο τύπος από πάνω θέλει να τσακωθεί για μια σκαλωσια. Ήμαρτον.

 

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς συμπτωματικά σήμερα στο πατρικό μου που είναι μονοκατοικία και είναι λίγο υπέρ υψωμενος πρώτος... Ο δίπλα ακριβώς έβαλε σκαλωσια για να κάνει εργασίες στον 2ο. Τι έπρεπε να κάνουν οι γονείς μου; μηνύσεις καταγγελίες κλπ επειδή μπαίνει σπίτι μας πλέον και ένα 10 χρόνο;

 

Σκέψου να γινόταν στη δική σου περίπτωση αυτό... Όχι ο από πάνω.. Αλλά ο δίπλα ακριβώς. Το ίδιο πράγμα ακριβώς δεν είναι; άλλη πολυκατοικία όμως.. Το αποτέλεσμα ιδιο. Είμαι σίγουρος ότι έκανες καταγγελία μηνύσεις αστυνομίες κλπ.. Σου εύχομαι να βρεθείς σε παρόμοια κατάσταση και να σε κυνηγήσει ένας περισσότερο από όσο φαντάζεσαι, μέχρι και τη σκαλωσια να ξηλώσει να δω τι θα κάνεις και αν θα σκεφτείς αυτό που είχες τότε κάνει εσύ στον άνθρωπο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και ο τύπος από πάνω θέλει να τσακωθεί για μια σκαλωσια. Ήμαρτον.

 

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

 

Ο καθένας τσακώνετε για κάτι που θεωρεί σημαντικό. Αν εσύ το θεωρείς ασήμαντο το γεγονός είναι δικό σου θέμα (αν κ δεν ξέρω πως θα αντιδρούσες αν γύριζες ένα μεσημέρι κ έβλεπες σκαλωσιά έξω από μπαλκόνι σου και αν το βραδύ κάποιος έμπαινε λόγω αυτής).

 

Ο από πάνω λοιπόν είναι κακός που καταγγέλλει αλλά ο άλλος είναι καλός που έκανε ότι γούσταρε.

 

Πολλές φορές γινόμαστε κακοί με -ίσως- ασήμαντα (για κάποιους) θέματα αλλά επί της ουσίας ισχύει "δώσε θάρρος στο χωριάτη". Σήμερα έκανε αυτό κ δε μίλησες αύριο θα κάνει κάτι παραπάνω. Οσο δε μιλάς θα παίρνει χώρο. Υπάρχουν αυτοί κ είναι χιλιάδες.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας τσακώνετε για κάτι που θεωρεί σημαντικό. Αν εσύ το θεωρείς ασήμαντο το γεγονός είναι δικό σου θέμα (αν κ δεν ξέρω πως θα αντιδρούσες αν γύριζες ένα μεσημέρι κ έβλεπες σκαλωσιά έξω από μπαλκόνι σου και αν το βραδύ κάποιος έμπαινε λόγω αυτής).

 

Ο από πάνω λοιπόν είναι κακός που καταγγέλλει αλλά ο άλλος είναι καλός που έκανε ότι γούσταρε.

 

Πολλές φορές γινόμαστε κακοί με -ίσως- ασήμαντα (για κάποιους) θέματα αλλά επί της ουσίας ισχύει "δώσε θάρρος στο χωριάτη". Σήμερα έκανε αυτό κ δε μίλησες αύριο θα κάνει κάτι παραπάνω. Οσο δε μιλάς θα παίρνει χώρο. Υπάρχουν αυτοί κ είναι χιλιάδες.

Υπαρχει τροπος να γινουν οι εργασιες χωρις σκαλωσια? Μαλλον οχι. Τι θελεις λοιπον? Να μην κανει τις εργασιες ή να σου χρωσταει χαρη για να του επιτρεψεις να βαλει σκαλωσια? Δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι ορισμενα πραγματα εχετε υποχρεωση να τα ανεχτειτε?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να γινουν οι εργασιες χωρις σκαλωσια? Μαλλον οχι. Τι θελεις λοιπον? Να μην κανει τις εργασιες ή να σου χρωσταει χαρη για να του επιτρεψεις να βαλει σκαλωσια? Δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι ορισμενα πραγματα εχετε υποχρεωση να τα ανεχτειτε?

 

Αν πρέπει να μπει σκαλωσιά για να γίνουν εργασίες να μπει. Κανένας δεν είπε όχι. Εκεί που διαφωνούμε είναι στην ενημέρωση. Πρέπει να υπάρχει ή όχι; Φυσικά λέω εγώ. Είναι υποχρέωση.

Αν γυρίσω το μεσημέρι κ δω σκαλωσιά ξαφνικά στο πεζοδρόμιο, στη πρασά στο μπαλκόνι δεν θα γίνω έξαλλος; Θα γίνω. Οχι γιατί την έβαλε. Γιατί δεν ενημερώθηκα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωτάω εγώ....

Αν ο συγκεκριμένος ιδιοκτητης έχει πάρει ΟΛΕΣ τις νόμιμες άδειες από δήμο πολεοδομία Βουλή πρόεδρο της Δημοκρατίας κλπ κλπ

Εξήγησε μου γιατί ΟΦΕΙΛΕΙ να ενημερώσει;

Μισό μισό το έχετε αγοράσει μήπως ή σου έχει πάρει δανεικά;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωτάω εγώ....

Αν ο συγκεκριμένος ιδιοκτητης έχει πάρει ΟΛΕΣ τις νόμιμες άδειες από δήμο πολεοδομία Βουλή πρόεδρο της Δημοκρατίας κλπ κλπ

Εξήγησε μου γιατί ΟΦΕΙΛΕΙ να ενημερώσει;

Μισό μισό το έχετε αγοράσει μήπως ή σου έχει πάρει δανεικά;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αντε να το πω 3η η 4η φορά: η πρασά και η πρόσοψη της πολυκατοικίας ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ μέρη. Για οποιαδήποτε χρήση αυτής (έστω κ προσωρινής) απαιτείται τυπικά έγκριση γενικής συνέλευσης. Προσωπικά μία ενημέρωση θα μου έφτανε. Δεν θα έλεγα όχι.

 

Το καταλάβαμε τώρα η να το πάμε άλλη μία φορά.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γίνεσαι λιγάκι εριστικός....

Θέλω να βάλω κλιματιστικά τα οποία για τον α ή β λόγο ΔΕΝ μπορούν να ανέβουν από σκάλες και ο τεχνικός απαίτησε για να κάνει σωστά την δουλειά του να στηθεί σκαλωσιά...

ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝΕΙ ΚΑΠΟΥ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΌΧΡΗΣΤΑ;

Να πάμε σε δεύτερη περίπτωση;

Έχω τζακι με πρόβλημα στην καμινάδα ....

Η καμινάδα μου είναι κοινόχρηστη;

 

Όποτε αναθεώρησε λιγάκι και δεξου αυτό που έγραψα (στο οποίο εν τέλει περιλαμβάνεται και η άδεια της γενικής συνέλευσης)....

 

ΑΝ ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ ΚΑΝΈΝΑΝ ΚΕΡΑΤΑ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή γίνεσαι λιγάκι εριστικός....

Θέλω να βάλω κλιματιστικά τα οποία για τον α ή β λόγο ΔΕΝ μπορούν να ανέβουν από σκάλες και ο τεχνικός απαίτησε για να κάνει σωστά την δουλειά του να στηθεί σκαλωσιά...

ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝΕΙ ΚΑΠΟΥ ΜΕ ΤΑ ΚΟΙΝΌΧΡΗΣΤΑ;

Να πάμε σε δεύτερη περίπτωση;

Έχω τζακι με πρόβλημα στην καμινάδα ....

Η καμινάδα μου είναι κοινόχρηστη;

 

Όποτε αναθεώρησε λιγάκι και δεξου αυτό που έγραψα (στο οποίο εν τέλει περιλαμβάνεται και η άδεια της γενικής συνέλευσης)....

 

ΑΝ ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ ΚΑΝΈΝΑΝ ΚΕΡΑΤΑ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βρε παιδιά δε λέτε κάτι διαφορετικό. Αν πάρει άδεια από τη γενική συνέλευση σημαίνει ότι έχει ενημερώσει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο άνθρωπος λέει ότι στήθηκε μια σκαλωσιά μπροστά από το μπαλκόνι του χωρίς να έχει ενημερωθεί. Είναι λογικό να αντιδράει έτσι. Εκτός αν έγινε γενική συνέλευση και δεν πήγε.

Οι παλιοί λέγανε "ο Θεός και ο γείτονας".

Είναι σημαντικό να έχουμε καλές σχέσεις με τους γείτονες μας, ακόμη και αν αυτό σημαίνει να προσπεράσουμε κάποιες "λάθος" συμπεριφορές.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...