Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κάποιος είναι διαχ/στής τι γίνεται αν προκύψει επισκευή από υδραυλικό,κανα χιλιάρικο δηλαδή,κόβεται απόδειξη κανονική,ή κάπως...ευγενική;...
εγω σαν διαχειριστης ,σε 600€ εργασια με υδραυλικο καλαθοφορα κλπ ενημερωσα αν θελουν αποδειξη και αν τους νοιαζει να γραφει μονο το δικο τους ποσο επανω.

Οποιος θεωρει πολλα τα λεφτα εχει 3 μέρες να μου στειλει τον δικο του μαστορα με προσφορα για συζητηση...

Καπου εκει οι υποψιες περι κλοπης τελειωνουν ,αφου ολοι να κανουν καφενοσυζητηση ξερουν ,αλλα να ασχοληθουν οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καπου εκει οι υποψιες περι κλοπης τελειωνουν ,αφου ολοι να κανουν καφενοσυζητηση ξερουν ,αλλα να ασχοληθουν οχι.

 

Το καλύτερο που διάβασα.

Ακριβώς αυτό ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

εγω σαν διαχειριστης ,σε 600€ εργασια με υδραυλικο καλαθοφορα κλπ ενημερωσα αν θελουν αποδειξη και αν τους νοιαζει να γραφει μονο το δικο τους ποσο επανω.

Οποιος θεωρει πολλα τα λεφτα εχει 3 μέρες να μου στειλει τον δικο του μαστορα με προσφορα για συζητηση...

Καπου εκει οι υποψιες περι κλοπης τελειωνουν ,αφου ολοι να κανουν καφενοσυζητηση ξερουν ,αλλα να ασχοληθουν οχι.

Ετσι ακριβως καναμε κ 'μεις, μέχρι που "όλως τυχαίως" οταν καναμε εργασίες χωρις παραστατικά, εκανε έφοδο η επιθεώρηση εργασίας με οτι συνεπάγεται €€€€.

Οι κακοί συνιδιοκτήτες υπάρχουν παντού κ παντα παραμονεύουν

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πήγαινα με το σταυρό στο χέρι. Ότι προβλέπεται, όσο κοστίσει. Εμπιστοσύνη μόνο στους γονείς μου. Σιγά μην τους κάνω οικονομία να βρω το μπελά μου εγώ.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερωτηση.Στη δικη μας διώροφη κατοικια 4 διαμερίσματων δεν υπάρχει καμια διαχείρηση.Ιδιοκτήτες ηταν ο Παππους και τα αδερφια του.Καθε αδερφός ιδιοκτήτης διαμερίσματος.Κοινοχρηστο ρευμα υπάρχει το οποίο πληρωνεται κανονικά απο ολους.Το θέμα ειναι τι θα γίνει οταν θα υπαρξουν αυριο μεθαυριο ζημιες η επιδιορθωσεις σε κοινοχρηστα πραγματα πχ παραθυρα πορτες φωτα υδραυλικα ... τωρα οι παππουδες ειναι ολοι εν ζωή και τα βρίσκουμε.Αυριο μεθαυριο οι κληρονόμοι μπορει να ιδιοκατοικησουν (οπως εμείς) αλλα μπορει να βάλουν ενοικιαστες.Αν αρχίσουν εγω δεν πληρωνω θα αρχίσουμε τα γαυγίσματα.Υπάρχει τρόπος για υποχρεωτική διαχείριση; Και είναι καλύτερα να παω σε εταιρεία διαχείρισης;

Το ρευμα το κοινοχρηστο είναι στο ονομα του παππου μας ακομη.Πρέπει να αλλαχτει και αν ναι πως και τι θα γίνει;Δεν θέλω αυριο μεθαυριο να γινω το κοροιδο που θα πληρώνει πάντα.

Τι μπορώ να κάνω νομικά;

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι να δώσετε την διαχείριση σε εταιρεία. Δεν θα σας κοστίσει τόσο πολύ και θα ξενοιασετε.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι να δώσετε την διαχείριση σε εταιρεία. Δεν θα σας κοστίσει τόσο πολύ και θα ξενοιασετε.

 

 

Πως γινεται αυτο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Βρες κάποια και πάρε τηλέφωνο για τα περαιτέρω.

 

 

Ναι το θέμα είναι οτι δεν θα ασχοληθεί κανείς και δεν ξέρω αν μόνος μου μπορω να τρέξω την συσταση διαχείρησης.Αν δεν είναι υποχρεωμενοι απο τον νόμο προτιμούν να μην κάνουν τίποτα να μην συνεισφέρει κανεις.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η εύκολη λύση (και όχι απαραίτητα η καλύτερη) είναι να το δώσετε σε εταιρεία.

Ευθύνη έχει πάντα ο διαχειριστής (ή αλλιώς, ο υπεύθυνος από πλευράς ιδιοκτήτων αν θες) και όχι η εταιρεία.

Αν υπάρχουν κακοπληρωτές, δε νομίζω η κάθε εταιρεία να "τρέξει" κανέναν. Στην καλύτερη, αν είναι σοβαρή εταιρεία, απλά θα χαιρετίσει.

 

Καταστατικό δεν υπάρχει; Αν όχι, πρώτο βήμα είναι να φτιάξετε

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η εύκολη λύση (και όχι απαραίτητα η καλύτερη) είναι να το δώσετε σε εταιρεία.

Ευθύνη έχει πάντα ο διαχειριστής (ή αλλιώς, ο υπεύθυνος από πλευράς ιδιοκτήτων αν θες) και όχι η εταιρεία.

Αν υπάρχουν κακοπληρωτές, δε νομίζω η κάθε εταιρεία να "τρέξει" κανέναν. Στην καλύτερη, αν είναι σοβαρή εταιρεία, απλά θα χαιρετίσει.

 

Καταστατικό δεν υπάρχει; Αν όχι, πρώτο βήμα είναι να φτιάξετε

 

 

Οκ ευχαριστώ!

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πήγαινα με το σταυρό στο χέρι. Ότι προβλέπεται, όσο κοστίσει. Εμπιστοσύνη μόνο στους γονείς μου. Σιγά μην τους κάνω οικονομία να βρω το μπελά μου εγώ.

 

Που χάθηκες εσύ κύριε;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως καναμε κ 'μεις, μέχρι που "όλως τυχαίως" οταν καναμε εργασίες χωρις παραστατικά, εκανε έφοδο η επιθεώρηση εργασίας με οτι συνεπάγεται €€€€.

Οι κακοί συνιδιοκτήτες υπάρχουν παντού κ παντα παραμονεύουν

 

Αν θες να προσδιορισεις ακριβως ποια ειναι τα παραστατικα που ελειπαν;

αποδειξη κλπ κοβονται στο τελος,μπορει και την επομενη μερα .

 

Προσωπικά θα πήγαινα με το σταυρό στο χέρι. Ότι προβλέπεται, όσο κοστίσει. Εμπιστοσύνη μόνο στους γονείς μου. Σιγά μην τους κάνω οικονομία να βρω το μπελά μου εγώ.

 

Εδω στην Ελλαδα θεωρω αδυνατο να πηγαινεις με το σταυρό στο χερι.

ξεκινησα να ψαχνομαι για σκαλωσιες κλπ ,για να αλλαξουμε ενα ταφ σε σωληνα αποχέτευσης στον 5ο οροφο απογοητεύτηκα.Μηχανικο θελαμε ,αδειες κλπ.

Δεν εχει να κανει με χρηματα ...

Link to comment
Share on other sites

30 Αυγούστου 2019 νέο συμβόλαιο ενοικιάσεως αφού είχε γίνει ανακαίνιση σε διαμέρισμα με 3ετη διάρκεια σε φοιτήτρια με "κουτσουρεμενο" μίσθωμα λόγω του ότι θα έμενε μέχρι το τέλος των σπουδών της.

30 Σεπτεμβρίου 2020 στις 21.00 τηλέφωνο "ξέρετε με τράβηξε με το 10% η αδελφή μου στην Αθήνα και έχω μετακομίσει ήδη"....

Με τέτοιο θράσος που μου ζήτησε πίσω και την εγγύηση.....

Και δυστυχώς από όσο με ενημέρωσε ο δικηγόρος μου είναι έως πολύ δύσκολο να απαιτήσω κάτι....

Ας μου πουν τώρα οι φίλοι που λένε τους ιδιοκτήτες γαϊδούρια κλπ κλπ και πως εκμεταλλεύονται και και και......εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω που αυτό το ενοίκιο είχε ταχθεί να πληρώνει το φροντιστήριο του παιδιού μου που είναι 3η λυκείου;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

30 Αυγούστου 2019 νέο συμβόλαιο ενοικιάσεως αφού είχε γίνει ανακαίνιση σε διαμέρισμα με 3ετη διάρκεια σε φοιτήτρια με "κουτσουρεμενο" μίσθωμα λόγω του ότι θα έμενε μέχρι το τέλος των σπουδών της.

30 Σεπτεμβρίου 2020 στις 21.00 τηλέφωνο "ξέρετε με τράβηξε με το 10% η αδελφή μου στην Αθήνα και έχω μετακομίσει ήδη"....

Με τέτοιο θράσος που μου ζήτησε πίσω και την εγγύηση.....

Και δυστυχώς από όσο με ενημέρωσε ο δικηγόρος μου είναι έως πολύ δύσκολο να απαιτήσω κάτι....

Ας μου πουν τώρα οι φίλοι που λένε τους ιδιοκτήτες γαϊδούρια κλπ κλπ και πως εκμεταλλεύονται και και και......εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω που αυτό το ενοίκιο είχε ταχθεί να πληρώνει το φροντιστήριο του παιδιού μου που είναι 3η λυκείου;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω έχεις δικαίωμα να το απαιτήσεις μέχρι να το ξανανοικιάσεις. Προφανώς αν δεν συνεργαστεί δεν επιστρέφεις εγγύηση για μένα, άστην να κουρεύεται.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να προσδιορισεις ακριβως ποια ειναι τα παραστατικα που ελειπαν;

αποδειξη κλπ κοβονται στο τελος,μπορει και την επομενη μερα .

.

 

Η άδεια, γράφει, μεροκάματα - ικα.

 

Αν το εργο ειναι χωρις άδεια, πρέπει να έχει μπλοκ αποδείξεων!! για να έχεις παραστατικό εργασιών για τα ένσημα.

 

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

30 Αυγούστου 2019 νέο συμβόλαιο ενοικιάσεως αφού είχε γίνει ανακαίνιση σε διαμέρισμα με 3ετη διάρκεια σε φοιτήτρια με "κουτσουρεμενο" μίσθωμα λόγω του ότι θα έμενε μέχρι το τέλος των σπουδών της.

30 Σεπτεμβρίου 2020 στις 21.00 τηλέφωνο "ξέρετε με τράβηξε με το 10% η αδελφή μου στην Αθήνα και έχω μετακομίσει ήδη"....

Με τέτοιο θράσος που μου ζήτησε πίσω και την εγγύηση.....

Και δυστυχώς από όσο με ενημέρωσε ο δικηγόρος μου είναι έως πολύ δύσκολο να απαιτήσω κάτι....

Ας μου πουν τώρα οι φίλοι που λένε τους ιδιοκτήτες γαϊδούρια κλπ κλπ και πως εκμεταλλεύονται και και και......εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω που αυτό το ενοίκιο είχε ταχθεί να πληρώνει το φροντιστήριο του παιδιού μου που είναι 3η λυκείου;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω έχεις δικαίωμα να το απαιτήσεις μέχρι να το ξανανοικιάσεις. Προφανώς αν δεν συνεργαστεί δεν επιστρέφεις εγγύηση για μένα, άστην να κουρεύεται.

 

Συμφωνώ με τον al3x1k0.

Δε ξέρω αν έχει κάποια σχέση που είναι φοιτήτρια όμως. Αν και νομίζω έχει να κάνει αν είναι δηλωμένο ως κύρια κατοικία ή όχι (;;; ).

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θέμα είναι οτι δεν θα ασχοληθεί κανείς και δεν ξέρω αν μόνος μου μπορω να τρέξω την συσταση διαχείρησης.Αν δεν είναι υποχρεωμενοι απο τον νόμο προτιμούν να μην κάνουν τίποτα να μην συνεισφέρει κανεις.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Δεν είναι δυσκολη διαδικασία,απλα απαιτει μηνιαια χρεωση με οτι αυτο συνεπάγεται.Ξερεις οι περισσότεροι θα διαφωνησουν να πληρωνουν.

Ασε που τις εταιρείες δεν τις θεωρω και τιποτα σοβαρο.

30 Αυγούστου 2019 νέο συμβόλαιο ενοικιάσεως αφού είχε γίνει ανακαίνιση σε διαμέρισμα με 3ετη διάρκεια σε φοιτήτρια με "κουτσουρεμενο" μίσθωμα λόγω του ότι θα έμενε μέχρι το τέλος των σπουδών της.

30 Σεπτεμβρίου 2020 στις 21.00 τηλέφωνο "ξέρετε με τράβηξε με το 10% η αδελφή μου στην Αθήνα και έχω μετακομίσει ήδη"....

Με τέτοιο θράσος που μου ζήτησε πίσω και την εγγύηση.....

Και δυστυχώς από όσο με ενημέρωσε ο δικηγόρος μου είναι έως πολύ δύσκολο να απαιτήσω κάτι....

Ας μου πουν τώρα οι φίλοι που λένε τους ιδιοκτήτες γαϊδούρια κλπ κλπ και πως εκμεταλλεύονται και και και......εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω που αυτό το ενοίκιο είχε ταχθεί να πληρώνει το φροντιστήριο του παιδιού μου που είναι 3η λυκείου;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αυτα ειναι τα ασχημα.

Συμβαινουν παντου ομως,ακομα και στην καινουργια δουλεια!!!

Η άδεια, γράφει, μεροκάματα - ικα.

 

Αν το εργο ειναι χωρις άδεια, πρέπει να έχει μπλοκ αποδείξεων!! για να έχεις παραστατικό εργασιών για τα ένσημα.

 

Tapatalk

Μισο λεπτο για να καταλαβω.φωναξες κάποιον υδραυλικο ή ηλεκτρολογο για εργασιες στην πολυκατοικια.Αυτοι δεν ειχαν χαρτια;Η ευθυνη η δικη σου που προκυπτει;Πρεπει να ξερεις αν ο καθε τεχνικος εχει χαρτιά;
Link to comment
Share on other sites

30 Αυγούστου 2019 νέο συμβόλαιο ενοικιάσεως αφού είχε γίνει ανακαίνιση σε διαμέρισμα με 3ετη διάρκεια σε φοιτήτρια με "κουτσουρεμενο" μίσθωμα λόγω του ότι θα έμενε μέχρι το τέλος των σπουδών της.

30 Σεπτεμβρίου 2020 στις 21.00 τηλέφωνο "ξέρετε με τράβηξε με το 10% η αδελφή μου στην Αθήνα και έχω μετακομίσει ήδη"....

Με τέτοιο θράσος που μου ζήτησε πίσω και την εγγύηση.....

Και δυστυχώς από όσο με ενημέρωσε ο δικηγόρος μου είναι έως πολύ δύσκολο να απαιτήσω κάτι....

Ας μου πουν τώρα οι φίλοι που λένε τους ιδιοκτήτες γαϊδούρια κλπ κλπ και πως εκμεταλλεύονται και και και......εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω που αυτό το ενοίκιο είχε ταχθεί να πληρώνει το φροντιστήριο του παιδιού μου που είναι 3η λυκείου;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγγύηση, δεν επιστρεφεις. Πληρώνει και την ΔΙΑΦΟΡΑ του μειωμένου ενοικίου, αν αυτό είναι αποδεδειγμένο η αλλιώς ΟΛΑ τα ενοίκια μέχρι την λήξη του συμβολαίου (εφόσον για όσο μένει ξενοικιαστο). Την απειλεί ότι δεν θα το ενοικιάσεις, αν δεν τα βρείτε. Βέβαια, θα πρέπει να έχει εισοδήμα η οικογένεια, αλλιώς τζάμπα τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον al3x1k0.

Δε ξέρω αν έχει κάποια σχέση που είναι φοιτήτρια όμως. Αν και νομίζω έχει να κάνει αν είναι δηλωμένο ως κύρια κατοικία ή όχι (;;; ).

 

Το μισθωτήριο είναι στο όνομα της;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το μισθωτήριο είναι στο όνομα της;

 

Καμία σημασία, δεν έχει αυτό.

Ο καυγάς είναι αν υπάρχουν εισοδήματα για να απειλήσει για δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Που χάθηκες εσύ κύριε;:lol:

 

Αλλαξα 'καφενείο'. Στο άλλο μας ζάλισαν με την πολιτική. :innocent:

 

Εσύ καλά? :D

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καμία σημασία, δεν έχει αυτό.

Ο καυγάς είναι αν υπάρχουν εισοδήματα για να απειλήσει για δικαστήρια.

 

Αν είναι στο όνομα της κόρης θεωρητικά δεν υποχρεούται δια νόμου ο πατέρας να πληρώσει υποθέτω. Συμφωνώ όμως στο ότι θα λειτουργήσει ως μοχλός πίεσης.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα 'καφενείο'. Στο άλλο μας ζάλισαν με την πολιτική. :innocent:

 

Εσύ καλά? :D

 

Ποιο είναι το άλλο καφενείο ?

Να πάω εγώ !

ΥΓ. Αρκεί, να μην εννοείς το a..l γιατί εκεί υπάρχει λογοκρισία, αν δεν είστε συρ....ς.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι στο όνομα της κόρης θεωρητικά δεν υποχρεούται δια νόμου ο πατέρας να πληρώσει υποθέτω. Συμφωνώ όμως στο ότι θα λειτουργήσει ως μοχλός πίεσης.
Ευτυχώς ο μισθωτής είναι ο πατέρας

Δυστυχώς όμως, για να πεις ότι διεκδικείς κάτι πρέπει να μείνει ξενοικιαστο, να κάνεις αγωγή, να εκδικαστεί κάποτε και τότε να σου πει ότι ουκ λαμβάνεις από τον μη έχοντα....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...