Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το ερώτημα για το αν μπορούν να κλειστούν τα σώματα έχει να κάνει περισσότερο με την προσπάθεια αποφυγής πληρωμής των χρημάτων και όχι με το αν είναι επιτρεπτό να το κάνει.

Με απλά λόγια, κάποιος δεν θέλει να πληρώσει και ισχυρίζεται ότι θα κλείσει τα σώματα. Εγώ πώς μπορώ να ξέρω ότι όντως το έκανε και δεν μας κοροϊδεύει; Λέει δηλαδή ότι τα έκλεισε, πληρώνει το 30% που είναι η συμμετοχή για τις σωλήνες που περνάνε από το σπίτι του (ή όσο είναι τέλος πάντων η συμμετοχή του) αλλά στην πραγματικότητα έχει αφήσει όλα τα σώματα να καίνε προς όφελος του (και προφανώς, προς ζημίαν των υπόλοιπων ενοίκων).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν υπάρχει η έννοια "κλείσιμο" των σωμάτων για τον λόγο και την υποψία που ορθά ανέφερες.

Υπάρχει το "ξηλώνω" τα σώματα το οποίο σαφώς εκεί είναι δικαίωμα του και βεβαίως υποχρέωση να χρεωθεί το ελάχιστο δυνατό μιας και πάλι θα θερμαίνεται το διαμέρισμα από τους διερχόμενους προς τους άλλους ορόφους σωλήνες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξηλώνω εννοείς να αφαιρεθούν;γιατί και έχει θέλεις αδεια για κάτι τέτοιο από όσο γνωρίζω δεν μπορείς να τα βγάλεις από μόνος σου

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν χρειάζεται καμία απολύτως άδεια να ξηλωσεις τα σώματα. Δεν ανήκουν στα κοινόχρηστα, ανήκουν στο διαμέρισμα. Οι σωληνώσεις είναι κοινόχρηστες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πριν μερικά χρόνια έβγαλε η αδερφή μου ένα σώμα και το έκαναν στην ζούλα.τους είπαν ότι απαγορεύεται.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος τι λέει.....όχι η κάθε Κατίνα..... Το μοναδικό που απαγορεύεται είναι να βάλεις μεγαλύτερα σώματα από αυτά που έχεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

προέκυψε ένα ερώτημα για την ασφάλιση της πολυκατοικίας. ποιος την πληρώνει; ιδιοκτήτης η ενοικιαστής.; στον κανονισμό την έχει στις γενικές δαπάνες αλλά δεν λέει ποιος πληρώνει. για βοηθήστε!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το ερώτημα για το αν μπορούν να κλειστούν τα σώματα έχει να κάνει περισσότερο με την προσπάθεια αποφυγής πληρωμής των χρημάτων και όχι με το αν είναι επιτρεπτό να το κάνει.

Με απλά λόγια, κάποιος δεν θέλει να πληρώσει και ισχυρίζεται ότι θα κλείσει τα σώματα. Εγώ πώς μπορώ να ξέρω ότι όντως το έκανε και δεν μας κοροϊδεύει; Λέει δηλαδή ότι τα έκλεισε, πληρώνει το 30% που είναι η συμμετοχή για τις σωλήνες που περνάνε από το σπίτι του (ή όσο είναι τέλος πάντων η συμμετοχή του) αλλά στην πραγματικότητα έχει αφήσει όλα τα σώματα να καίνε προς όφελος του (και προφανώς, προς ζημίαν των υπόλοιπων ενοίκων).

 

Γιατι δεν τα "κλεινει" αυτος τα σωματα,ουτε τα βγαζε,ουτε ηλεκτροκολληση τους κανει.Παρουσια διαχειριστη ερχεται υδραυλικος και κλεινει την τροφοδοσια τους και βαζει σφραγγιδα,οπου αυτη η σφραγγιδα παραμενει μεχρι να επιθυμησει να τα ξαναχρησιμοποποιησει .

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να μη το δώσεις σε άλλον και να το "κρατήσει" ζητά του δύο ενοίκια για δική σου εξασφάλιση.

Αυτός μπορεί να σου πει σε λίγο καιρό ότι τελικά δε το θέλει το μαγαζί και εσύ στο μεσοδιάστημα να έχεις χάσει πιθανούς πελάτες.

Μου έχει συμβεί και αυτό σε μαγαζί που είμαι ιδιοκτήτης....Ευτυχώς είχα πάρει τρία ενοίκια στο χέρι μετρητά για εξασφάλιση.

 

Sent from my AC2003 using Tapatalk

Εντάξει, λύθηκε το θέμα. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

προέκυψε ένα ερώτημα για την ασφάλιση της πολυκατοικίας. ποιος την πληρώνει; ιδιοκτήτης η ενοικιαστής.; στον κανονισμό την έχει στις γενικές δαπάνες αλλά δεν λέει ποιος πληρώνει. για βοηθήστε!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

εδώ κανείς;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εδώ κανείς;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Θεωρώ πως πρέπει να την πληρώνει ο ενοικιαστής μιας και οι περισσότερες πιθανότητες για χρήση της για αποζημίωση σε περίπτωση ατυχήματος, το ατύχημα θα έχει προέλθει από τους ενοίκους και όχι από αυτούς που δεν μένουν εκεί

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε για το χρόνο συμβολαίου της επαγγελματικής στέγης. Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω τώρα. Μέχρι να γίνουν οι εργασίες ανακαίνισης το καταστήματος και να γίνει έναρξη της επιχείρησης και άρα το συμβόλαιο μαζί μου, τι καθεστώς υπάρχει, εννοώ μου πληρώνει κάποιο ποσό, φτιάχνουμε κάποιο χαρτί μεταξύ μας και γενικά στην αγορά τι ποσό πληρώνει στον ιδιοκτήτη κάποιος μέχρι να γίνει το κανονικό συμβόλαιο. Ουσιαστικά θέλει να το "κλείσει" ώστε να είναι σίγουρος ότι δε θα το πάρει κάποιος άλλος υποψήφιος ενοικιαστής και να δώσει το οκ στην εταιρεία franchize. Αλλά αυτό μπορεί να πάρει μερικούς μήνες μέχρι να το ανοίξει και όλους αυτούς τους μήνες τι παίρνω εγώ από άποψη ενοικίου;
Κανονικά ενοίκιο γιατί θα αλλιώς δεν έχει λόγο να βιαστεί να το φτιάξει.

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως πρέπει να την πληρώνει ο ενοικιαστής μιας και οι περισσότερες πιθανότητες για χρήση της για αποζημίωση σε περίπτωση ατυχήματος, το ατύχημα θα έχει προέλθει από τους ενοίκους και όχι από αυτούς που δεν μένουν εκεί

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

έτσι νόμιζα και εγώ αλλά εδώ λένε για ιδιοκτήτες!

 

 

http://www.diaxeiristis.com/forum/viewtopic.php?f=28&t=89&start=15

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως πρέπει να την πληρώνει ο ενοικιαστής μιας και οι περισσότερες πιθανότητες για χρήση της για αποζημίωση σε περίπτωση ατυχήματος, το ατύχημα θα έχει προέλθει από τους ενοίκους και όχι από αυτούς που δεν μένουν εκεί

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

αν πεσει ο σοβας ή ο τοιχος επειδη ο ιδιοκτήτης δεν πληρωσε την ακριβη εργασια φταιει ο ενοικος;

Ο ενοικος λιγες ζημιες μπορει να προκαλεσει απο κακη χρηση.

Σε γενικες γραμμες,αν δεν αναφερεται κατι στο καταστατικο,με την ασφάλεια ωφελούνται και ο ιδιοκτητης,αλλα και ο ενοικιαστης οποτε θεωρώ μια κοινη δαπανη και των δυο στον βαθμο που η ασφαλεια τους καλυπτει .Παραδειγμα : πυρος 50-50.σεισμου(αν καλυπτει και τον εξοπλισμο κατα αναλογια...)

Link to comment
Share on other sites

Ως ασφαλιστής ας γράψω και εγώ την άποψη μου. Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για την ασφάλιση των κοινόχρηστων χώρων. Θεωρώ (χωρίς να ξέρω το νομικό σκέλος) ότι θα πρέπει να επιβαρύνεται την αναλογία του διαμερίσματος ο ιδιοκτήτης όπως και έξοδα για φθορές κλπ κλπ. Αν γίνει ζημιά και η πολυκατοικία είναι ανασφάλιστη, ο ιδιοκτήτης δεν θα κληθεί να καταβάλει το αναλογούν ποσό για την επιδιόρθωση της ζημιάς;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα, άρα μπέρδεμα. καλά τότε είπα να τα βρουν με τους ιδιοκτήτες τους γιατι το καταστατικό το μόνο που λέει είναι ότι η ασφάλιση είναι υποχρεωτική. δεν λέει ποιος την πληρώνει

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα, άρα μπέρδεμα. καλά τότε είπα να τα βρουν με τους ιδιοκτήτες τους γιατι το καταστατικό το μόνο που λέει είναι ότι η ασφάλιση είναι υποχρεωτική. δεν λέει ποιος την πληρώνει

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Για πες μου τωρα κατι, ετσι με τη λογικη να το παμε, οι ιδιοκτητες αποφασιζουν να κανουν ασφαλιση και οι νοικαριδες θα την πληρωνουν? (Καλη φαση ε?) Οι νοικαριδες θα υπογραψουν το ασφαλιστηριο? Οι νοικαριδες θα αποφασισουν ποια ασφαλεια θα διαλεξουν και ποσο θα κοστιζει? Απλα πες μου τι λεει η λογικη σου.....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου τωρα κατι, ετσι με τη λογικη να το παμε, οι ιδιοκτητες αποφασιζουν να κανουν ασφαλιση και οι νοικαριδες θα την πληρωνουν? (Καλη φαση ε?) Οι νοικαριδες θα υπογραψουν το ασφαλιστηριο? Οι νοικαριδες θα αποφασισουν ποια ασφαλεια θα διαλεξουν και ποσο θα κοστιζει? Απλα πες μου τι λεει η λογικη σου.....
η λογική λέει ιδιοκτήτες αλλά στο diaxeiristis. gr λένε ότι είναι του ιδιοκτήτη ΕΚΤΟΣ εάν αλλιώς αναφέρεται στο μισθωτήριο. άρα του ιδιοκτήτη τότε είπα εκτός εάν έχετε υπογράψει κάτι άλλο

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η λογική λέει ιδιοκτήτες αλλά στο diaxeiristis. gr λένε ότι είναι του ιδιοκτήτη ΕΚΤΟΣ εάν αλλιώς αναφέρεται στο μισθωτήριο. άρα του ιδιοκτήτη τότε είπα εκτός εάν έχετε υπογράψει κάτι άλλο

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Βρε αγορι μου, εννοειται οτι αν ιδιοκτητης και ενοικιαστης εχουν αποφασισει κατι διαφορετικο, ισχυει αυτο που εχουν αποφασισει. Εδω μιλαμε για περιπτωσεις που δεν υπαρχει καποια συμφωνια. Οι ιδιοκτητες ασφαλιζουν τους κοινοχρηστους χωρους τους και θα πληρωνει την ασφαλεια ο ενοικιαστης???

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βρε αγορι μου, εννοειται οτι αν ιδιοκτητης και ενοικιαστης εχουν αποφασισει κατι διαφορετικο, ισχυει αυτο που εχουν αποφασισει. Εδω μιλαμε για περιπτωσεις που δεν υπαρχει καποια συμφωνια. Οι ιδιοκτητες ασφαλιζουν τους κοινοχρηστους χωρους τους και θα πληρωνει την ασφαλεια ο ενοικιαστης???
ok. κατάλαβα και συμφωνώ!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε να αλλάξουμε σχέδιο στα κάγκελα μιας πολυκατοικίας και ενώ η πλειοψηφία συμφωνεί ένας ιδιοκτήτης αρνείται, τι συμβαίνει σε αυτη την περίπτωση.Μπορούμε να τον υποχρεώσουμε να αλλάξει και αυτός τα κάγκελα του όπως θέλει η πλειοψηφία? Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει....ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε να αλλάξουμε σχέδιο στα κάγκελα μιας πολυκατοικίας και ενώ η πλειοψηφία συμφωνεί ένας ιδιοκτήτης αρνείται, τι συμβαίνει σε αυτη την περίπτωση.Μπορούμε να τον υποχρεώσουμε να αλλάξει και αυτός τα κάγκελα του όπως θέλει η πλειοψηφία? Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει....ευχαριστώ πολύ.
Τι γράφει το καταστατικό της πολυκατοικίας?

Συνήθως είναι : απόφαση παίρνεις με την πλειοψηφία των ιδιοκτητών ή με το 50% +1.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...