Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό με την εγγύηση ισχυει σιγουρα,? Γιατί αυτό είχα ρωτήσει και εγώ σε προηγούμενο ποστ, και η απάντηση ήταν ότι δεν είναι νόμιμο εκτός και αν υπάρχει τέτοια ρήτρα στο συμβόλαιο (επίσης και η ρήτρα δεν είναι σίγουρα νόμιμη).

Δεν σε σμφισβητω,απλα ρωταω γιατί άλλο μου απάντησαν εμένα πριν.

 

Πάντως ioannissm σε καταλαβαίνω, το ίδιο πρόβλημα ακριβώς έχει και η κοπελα μου. Σε αυτήν, η απάντηση του ιδιοκτήτη ήταν "αν θες φύγε, αλλά επειδή δεν έχει λήξει το συμβόλαιο, θα σου κρατήσω τη εγγύηση".

Edited by leftko
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτό με την εγγύηση ισχυει σιγουρα,? Γιατί αυτό είχα ρωτήσει και εγώ σε προηγούμενο ποστ, και η απάντηση ήταν ότι δεν είναι νόμιμο εκτός και αν υπάρχει τέτοια ρήτρα στο συμβόλαιο (επίσης και η ρήτρα δεν είναι σίγουρα νόμιμη).

Δεν σε σμφισβητω,απλα ρωταω γιατί άλλο μου απάντησαν εμένα πριν.

 

Πάντως ioannissm σε καταλαβαίνω, το ίδιο πρόβλημα ακριβώς έχει και η κοπελα μου. Σε αυτήν, η απάντηση του ιδιοκτήτη ήταν "αν θες φύγε, αλλά επειδή δεν έχει λήξει το συμβόλαιο, θα σου κρατήσω τη εγγύηση".

 

Η εγγύηση είναι για τυχών ζημίες που έχουν γίνει στο σπίτι.

 

Συνηθίζεται όμως να μην πληρώνουμε τους τελευταίους 2 μήνες, και τα λεφτά να τα κρατάει από την εγγύηση...

 

Δηλαδή κάποιος κακοπροαίρετος (όχι εγώ), ίσως σκεφτόταν να μείνει μέσα 2 ακόμη μήνες χωρίς όμως να τον πληρώνει, και τα λεφτά τον ενοικίων να του πει να τα κρατήσει από την εγγύηση...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το μίσθιο δεν πληροί τις προϋποθέσεις για τις οποίες μισθώθηκε, μπορεί κάποιος να καταγγείλει την μίσθωση και να αποχωρήσει...το ίδιο συμβαίνει και όταν υφίστανται λόγοι ανωτέρας βίας, όπως π.χ. προβλήματα υγείας ή μεταθέσεις δημ. υπαλλήλων και στρατιωτικών κ.λ.π.

 

Στην περίπτωση της παραβιάσεως του ωραρίου κοινής ησυχίας, αλλά και της υπερβολικής εκπομπής θορύβου (ή και άλλων οχλήσεων όπως π.χ. έχουμε αναφέρει παλαιότερον, εκπομπή φωτός ή και δυσοσμίας κ.λ.π.) μπορείς πάντοτε να επικαλεσθείς ότι προσβάλλεται η προσωπικότητά σου και δη η πτυχή της ψυχολογικής σου ηρεμίας λόγω του ανθρωπίνως αδυνάτου να απολαύσεις το βασικό και θεμελιώδες αγαθό του ύπνου και της ξεκούρασης...δικαστικώς μπορείς είτε να στραφείς κατά των προσβαλλόντων (αφού και η απλή κατοχή του μισθίου προστατεύεται δικαστικώς και όχι μόνον η νομή και η κυριότητα), είτε σε περίπτωση δικαστικής διαμάχης με τον εκμισθωτή σου, να επικαλεσθείς λόγους που πέραν της σφαίρας του ελέγχου και της επιρροής σου, καθιστούν αδύνατη την παραμονή σου στο μίσθιο..

 

Εϊναι γεγονός ότι ο εκμισθωτής μπορεί να διεκδικήσει δικαστικώς τα υπολοιπόμενα μέχρις λήξεως της μισθώσεως μισθώματα, για όσο χρονικό διάστημα παραμένει τούτο κενό άνευ ιδικής του υπαιτιότητος..όμως σε μία περίπτωση όπως η ανωτέρω, θα κριθεί εάν εύλογα και δίκαια ο μισθωτής προέβη σε καταγγελία της μισθώσεως και αποχώρησε εκ του μισθίου..προσωπικώς θα έστελνα ενα λεπτομερές εξώδικο με τα τεκταινόμενα στις γειτόνισσες, κοινοποιούμενο και στον ιδιοκτήτη προς γνώσιν του, ώστε να μην θεωρηθεί πιθανώς προσχηματική και καταχρηστική η καταγγελία της μισθώσεως..και εννοείται πως μπροστά στον ύπνο δεν προτάσσω κανέναν ενδοιασμό ή επιφύλαξη..

 

Η εγγύηση, τέλος, δεν μπορεί να συμψηφισθεί με μελλοντικά μισθώματα διότι όπως έχω εξηγήσει πολλάκις, καταστρατηγείται ωσαύτως ο σκοπός για τον οποίον εδώθη, ήτοι η κάλυψις τυχόν ζημιών και οφειλών του μισθωτού...τέλος, ενώ σε πολλά μισθωτήρια τίθεται ο όρος καταπτώσεως της εγγυήσεως σε περίπτωση μή τηρήσεως των όρων της μισθώσεως, όπως έχω τοποθετηθεί προσφάτως, θεωρώ ότι δεν είναι σύννομη μία τέτοια ''μεταμόρφωση'' της εγγυήσεως σε ποινική ρήτρα για τους ίδιους ανωτέρω λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το μίσθιο δεν πληροί τις προϋποθέσεις για τις οποίες μισθώθηκε, μπορεί κάποιος να καταγγείλει την μίσθωση και να αποχωρήσει...το ίδιο συμβαίνει και όταν υφίστανται λόγοι ανωτέρας βίας, όπως π.χ. προβλήματα υγείας ή μεταθέσεις δημ. υπαλλήλων και στρατιωτικών κ.λ.π.

 

Στην περίπτωση της παραβιάσεως του ωραρίου κοινής ησυχίας, αλλά και της υπερβολικής εκπομπής θορύβου (ή και άλλων οχλήσεων όπως π.χ. έχουμε αναφέρει παλαιότερον, εκπομπή φωτός ή και δυσοσμίας κ.λ.π.) μπορείς πάντοτε να επικαλεσθείς ότι προσβάλλεται η προσωπικότητά σου και δη η πτυχή της ψυχολογικής σου ηρεμίας λόγω του ανθρωπίνως αδυνάτου να απολαύσεις το βασικό και θεμελιώδες αγαθό του ύπνου και της ξεκούρασης...δικαστικώς μπορείς είτε να στραφείς κατά των προσβαλλόντων (αφού και η απλή κατοχή του μισθίου προστατεύεται δικαστικώς και όχι μόνον η νομή και η κυριότητα), είτε σε περίπτωση δικαστικής διαμάχης με τον εκμισθωτή σου, να επικαλεσθείς λόγους που πέραν της σφαίρας του ελέγχου και της επιρροής σου, καθιστούν αδύνατη την παραμονή σου στο μίσθιο..

 

Εϊναι γεγονός ότι ο εκμισθωτής μπορεί να διεκδικήσει δικαστικώς τα υπολοιπόμενα μέχρις λήξεως της μισθώσεως μισθώματα, για όσο χρονικό διάστημα παραμένει τούτο κενό άνευ ιδικής του υπαιτιότητος..όμως σε μία περίπτωση όπως η ανωτέρω, θα κριθεί εάν εύλογα και δίκαια ο μισθωτής προέβη σε καταγγελία της μισθώσεως και αποχώρησε εκ του μισθίου..προσωπικώς θα έστελνα ενα λεπτομερές εξώδικο με τα τεκταινόμενα στις γειτόνισσες, κοινοποιούμενο και στον ιδιοκτήτη προς γνώσιν του, ώστε να μην θεωρηθεί πιθανώς προσχηματική και καταχρηστική η καταγγελία της μισθώσεως..και εννοείται πως μπροστά στον ύπνο δεν προτάσσω κανέναν ενδοιασμό ή επιφύλαξη..

 

Η εγγύηση, τέλος, δεν μπορεί να συμψηφισθεί με μελλοντικά μισθώματα διότι όπως έχω εξηγήσει πολλάκις, καταστρατηγείται ωσαύτως ο σκοπός για τον οποίον εδώθη, ήτοι η κάλυψις τυχόν ζημιών και οφειλών του μισθωτού...τέλος, ενώ σε πολλά μισθωτήρια τίθεται ο όρος καταπτώσεως της εγγυήσεως σε περίπτωση μή τηρήσεως των όρων της μισθώσεως, όπως έχω τοποθετηθεί προσφάτως, θεωρώ ότι δεν είναι σύννομη μία τέτοια ''μεταμόρφωση'' της εγγυήσεως σε ποινική ρήτρα για τους ίδιους ανωτέρω λόγους...

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Οντως οι παρουσες συνθηκες καθιστουν το διαμερισμα αδυνατο να προσφερει ψυχικη ηρεμια, ξεκουραση και σωστο υπνο, δηλαδη για τον βασικο λογο για τον οποιο μισθωνεται το μισθιο.

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

Σήκω και φύγε άνθρωπε μου να βρεις την υγειά σου. Από διαμερίσματα βρωμάει ο τόπος

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Οντως οι παρουσες συνθηκες καθιστουν το διαμερισμα αδυνατο να προσφερει ψυχικη ηρεμια, ξεκουραση και σωστο υπνο, δηλαδη για τον βασικο λογο για τον οποιο μισθωνεται το μισθιο. Εχω μιλησει μαζι τους (αδερφες ειναι, η μία ειναι η ιδιοκτητρια του διαμερισματος) επανηλειμμενα για θεμα και αρνουνται πεισματικα να αλλάξουν τις συνηθειες τους και να προσαρμοστουν στα δεδομενα μιας πολυκατοικιας (ανεκαθεν ζουσαν σε μονοκατοικια και τα τελευταια 5 χρονια ειναι στην πολυκατοικια). Ακομη προσφερθηκα να τους αγορασω εγω, σε περιπτωση που δεν διαθετουν τα χρηματα, υποδηματα καταλληλα ωστε να μη δημιουργειται χτυπογενης θορυβος στο πλακακι, πατωμα, κτλ. Βεβαια, ολες οι προσπαθειες πεσαν στο κενο με την τελευταια να καταληγει σε συζητηση υψηλων τονων. Απο τοτε εχει ενταθει και ο θορυβος (θεωρω ειναι στα πλαισια "εκδικησης" στην παρατηρηση που τους εκανα).

Οσον αφορα τους γειτονες, η πολυκατοικια αποτελειται απο 5 διαμερισματα. Στο ενα μενουν αυτες, σε ενα ο αδερφος τους, σε ενα ενα ζευγαρι(στον ιδιο οροφο με αυτες, οποτε πιθανον να μην εχουν προβλημα με τους θορυβους απο το πατωμα, ριψη αντικειμενων, κτλ) το οποιο εχει οικονομικα προβληματα και δε νομιζω να "εναντιωθει", αφου εχω καταλαβει οτι τους "κρατανε στο χερι" λογω του οτι χρωστανε ενοικια και τελος ενας φοιτητης, ο οποιος μενει διπλα μου, αλλά λειπει τις μισες ημερες απο το διαμερισμα.

Το εξωδικο στους γειτονες με ποια λογικη το προτεινεις?

 

 

 

Μα, να φυγω θελω. Δε θεωρω οτι προκειται να συμμορφωθουν. Ειναι απο τους "κακους ανθρωπους" που λεμε στις γειτονιες. Αυτο δεν το ηξερα απο πριν. Παρατηρω οτι με το ζορι τους λενε "ενα γεια" στη γειτονια.

 

 

Χιλια δυο μπορω να κανω.Το θεμα ειναι την ψυχικη μου ηρεμια θα την βρω? Γνωριζουμε οτι οι εποχες ειναι δυσκολες και οι δουλειες ελαχιστες. Με την αυπνια και τη νευρικοτητα και αδυναμια που μου εχει δημιουργηθει, κινδυνευω να χασω και τη δουλεια μου, αφου δεν αποδιδω οπως πρωτα. Αυτες εχουν ολο τον χρονο να κανουν ο,τι θελουν.

 

 

 

Κανονισμος δεν υπαρχει (ή δεν τον εχω δει ή δεν εχω ενημερωθει). Να χαλαρωσω πώς? Αν εσυ ακουγες ενα κροτο δυνατο κατα τη διαρκεια του υπνου σου, θα ησουν χαλαρος? Εχω ενημερωσει πολλες φορες οτι κανουν φασαρια...

 

 

Στην αρχη δεν ακουγα τιποτε. Και κυριως μεχρι να υπογραφει το συμβολαιο. Ειδατε πως την πατησα?

 

 

 

Τι κανονισμος και ΓΣ? Δεν υπαρχει τιποτα! Φανταστειτε τη πολυκατοικια σαν μια μεγαλη μονοκατοικια και απλα νοικιαζουν τα εξτρα δωματια. Η ιδιοκτητρια ειναι αυτη που κανει τον θορυβο...

Ως αποδειξεις σκεφτηκα να τους στειλω εξωδικο σχετικα με το θορυβο και οτι εχω προθεση να φυγω σε περιπτωση που δεν αλλαξουν σταση. Και ως προς τις αποδειξεις θορυβου, θα προσπαθησω να πεισω την αστυνομια μηπως και τυχει και καταγραφει καποιο περιστατικο, γιατι σας ειπα δεν ειναι συνεχης θορυβος, οσο ξαφνικος και εντονος... Αλλιως πως μπορω να αποδειξω τον θορυβο?

 

Ένα έχω να πω... Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Τα ίδια πέρασα από ένα κ@λόπαιδο φοιτητή, μόνο που αυτός ήταν ο ενοικιαστής και εγώ ο ιδιοκτήτης (υπόψιν έμενε δύο ορόφους παρακάτω). Έφτυσα αίμα να τον πείσω να σηκωθεί να φύγει και εν τέλει τα κατάφερα. Όποιος δεν έχει γνώση του τι πάει να πει κτυπογενής θόρυβος δεν μπορεί να σε καταλάβει...

 

Να σηκωθείς να φύγεις δεν πρόκειται να σου κάνουν τίποτα... Απλά στείλε ένα εξώδικο για να έχεις κάτι στα χέρια σου...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλη λύση εγγυημένη, χωρίς έξοδα με μόνο μειονέκτημα ένα ξενύχτι....

Νοίκιασε ή βρες έναν καλό μπασαδόρο (μόνο μπασαδόρο ή υπογούφερ) κόλλησέ το στο ταβάνι και άσε το όλη την νύχτα να χορεύει τις γριές στους ρυθμούς του 666 the number of the beast (iron maiden)

Αν ακούσεις να ανοίγει η κάτω πόρτα, πιθανόν στρουμφάκια, κλείστο και έτσι δεν θα έχουν αποδείξεις.

Το πρωί που θα στην πουν εσύ απλά: "όσο εσείς όπως λέτε δεν περπατάτε με τσόκαρα, άλλο τόσο εγώ δεν είχα μουσική".....

Link to comment
Share on other sites

αδελφέ είτε αστυνομία τους φέρεις, είτε τους κάνεις εσύ θόρυβο είτε οποιοδήποτε μέτρο να λάβεις, πιθανόν για κανά μην να κάνουν ησυχία μετά θα ξεκινήσουν πάλι.

 

και όσο εσύ παιδεύεσαι και κάνεις οτι κανεις επιτηδες εκείνοι το κάνουν από ...φυσικού τους.

 

Μόνο εαν φύγεις θα γλυτώσεις. Στο λέω εκ πείρας και όντας και ενοικιαστής και ιδιοκτήτης χρόνια με πολλά ακίνητα.

 

Στείλτους στην αρχή ένα χαρτάκι δίκην εξωδίκου για την φασαρία, είναι σίγουρο δεν θα συμμορφωθούν, απλά να χεις κάτι στα χε΄ρια σου, μείνε και ένα μήνα / διμηνάκι τζάμπα και απο δω πάνε και οι άλλοι- η ψυχικη ηρεμία ειναι το σημαντικότερο

 

τα χα παθει περυσι στο καλαμάκι επί της παρνασσου ετσι σε μια πολυκατοικία οικογενειακή, το ίδιο τραβάω και τώρα, λίγο πιο κάτω στον άγιο δημήτριο, το χω προγραμματίσει τι θα κάνω το καλοκαίρι από ενα διαμέρισμα από κάτω μου με μια οικογένεια ηλιθίων, μαμα μπαμπα 2 ******** και γιαγια που ολη την ώρα σερνουν έπιπλα και 4 το μεσημέρι τα σβκ έχουν μαθήματα πιάνο

 

άσε που συνύθως αυτες οι οικογενιακές πολυκατοικίες συνοδεύονται με κλεψιά κα ιστα κοινόχρηστα

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

@alexakisd τώρα σοβαρά, θεωρεις λυση αυτό που προτείνεις?

ioannissm εγώ λέω για αρχή να τους πεις οτι σκέφτεσαι να φύγεις, να δεις αν σου πουν τίποτα για λεφτά, συμβολαιο κτλ. Μπορεί να μην σου πουν και τίποτα. Αν σου πουν,τοτε μπορεις να ψαχτεις κσι να ρωτησεις εδω ή κανενα δικηγορο. Ρίξε και καμία γρήγορη μάτια σπίτια να δεις τι γίνεται αυτή την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε περίπτωση όπου ο ιδιοκτήτης ακινήτου δηλώνει στην εφορία ότι νοικιάζει προς 150 ευρώ ενώ κανονικά παίρνει στο χέρι κοντά στα 300+,σημειωτέον ότι φαίνεται "ψιλοεξυπνάκιας" ο ιδιοκτήτης.

Να αλλάξουμε σπίτι δεν γίνεται για διαφόρους λόγους,ως επιλογή έχω σκεφτεί την καταβολή ενοικιου μέσω τράπεζας ώστε να έχω μια πισινή αν συμβεί κάτι και λογικά αυτός είναι ο λόγος που δεν θέλει και ο ιδιοκτήτης.

 

Ποια είναι η γνώμη σας?πώς πρέπει αν το χειριστώ?να κάνω μια βόλτα από αστυνομία-εφορία?θα βγάλω ακρη ή επειδή θα έχω αποδειξη των 150 στα χερια μου θα είναι σαν μια τρύπα στο νερό?

Link to comment
Share on other sites

Τι συμφώνησες στην αρχή?

Δέχτηκες αυτή τη συμφωνία?

Αφού πλήρωνες τόσο καιρό χωρίς πρόβλημα, θεωρείται συνενοχή κατά κάποιον τρόπο.

Τώρα τι άλλαξε και θέλεις να αλλάξετε την συμφωνία?

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να του δίνεις 150 και αφού θα τσινησει θα τα καταθέτεις παρακαταθηκων και δανείων και θα του δίνεις την απόδειξη.

Δεν είναι και άσχημα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

έπρεπε εσπευσμενα να μετακομίσει η κοπέλα μου σε σπίτι κοντα στις δύο δουλειές που προέκυψαν από την επαρχία όπου έμενε,οπότε σε συγκεκριμένη περιοχή + επιπλωμένο οι επιλογές είναι λίγες και πέσαμε πάνω σε αυτόν μέχρι να βρούμε τουλάχιστον κάτι πιο μόνομο και να μαζευτουν λεφτά για να στησουμε σπίτι από την αρχή.

 

στις 20 του μηνα θα μπούμε στο σπίτι,το θέμα είναι να μπορώ να να έχω μια πισινή σε όλα αυτά και μην βρεθώ εκτεθειμένος,στο παρακαταθηκών και δανείων πως ακριβώς γίνεται η δουλειά?

 

εγώ σκέφτηκα την κατάθεση τύπου από "γονείς" για να είμαστε καλυμενοι με την αποδειξη της τραπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι έννοια της "πισινης". Κινδυνεύεις από κάτι?

Όταν πας να πληρώσεις το νοίκι του δίνεις όσα γράφει η απόδειξη. Αν αρνηθεί να τα πάρει, τα καταθέτεις στο ταμείο με το όνομα του, την αιτιολογία και του δίνεις την απόδειξη, να τα εισπράξει. Έτσι δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι είσαι κακοπληρωτης.

Γκουγκλαρισε το.

Link to comment
Share on other sites

αν και το σωστο ειναι "να τιμαμε τα παντελονια που φοραμε" θα σταθω μονο στο σημειο οτι ηθελε πανω στην αναγκη να σας εκμεταλευτει.Το σωστο λοιπον ειναι να βρειτε ενα αλλο σπιτακι και να την κανετε καλα και ευγενικα..
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε ότι δεν είναι σωστό να του δίνεις αλλα και να σου δίνει μικρότερη απόδειξη. Τι μπορεί να σου κάνει δεν ξέρω,τι επιπτώσεις θα έχει για σένα δλδ. Αλλά απο όσο καταλαβαίνω είναι χειρότερα για αυτον.(μπορείς να του δίνεις όσα λέει το συμβόλαιο και δεν μπορεί να κανει κάτι)

 

Αυτός σου ζήτησε να σου κόβει μικρότερο ποσο στην αποδειξη για να εμφανίζει μικρότερο εισόδημα στην εφορία. Είναι αρκετά συνηθισμένο στις μικρές οικοδομές (τουλαχιστον στην Κρήτη). Νομιζω παλιά(ισως και τώρα,αλλά δεν είμαι σίγουρος γενικά αν ισχυει το ακόλουθο) συμφερε και τον ενοικιαστή για τον ίδιο λόγο, να εμφανίζει μικρότερο ενοίκιο δηλαδή,ώστε να το δικαιολογεί το εισόδημα του. Εννοείται οτι αν ισχύουν τα παραπανω είναι φοροδιαφυγή.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι ότι εφοσον δεν υπάρχει για τους επόμενους μήνες ενδεχομενο μετακομισης σε άλλο επιπλωμενο και επειδή δεν ξερω τι καπνο φουμαρει ο τύπος με κάποιο τρόπο να είμαι διασφαλισμένος ότι έχω την καβατζα.

τι εννοώ με αυτό?

 

στο πρωτο σουξου-μουξου να μπορώ να του πω,"εδώ σου δίνω τα διπλά απο την αποδειξη μην με πολυζαλίζεις γιατι σε παω στην εφορία

και μπλεκεις χειροτερα"

 

το σπίτι ανηκει σε μια 70αρα που έχει εναν κακομοιρη αντρα της καρπαζιας που τον τρεχει συνεχώς και έχει δώσει πολύ κακο προηγούμενο.επειδή μεχρι τώρα είχα πολύ σωστούς σπιτονοικοκήρηδες όσο σπουδαζα δεν ξέρω τώρα πως μνπορεί να εξελιχθεί όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Από τα μέχρι τούδε λεγόμενά σου δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα, πέραν του ότι ''...φαίνεται "ψιλοεξυπνάκιας" ο ιδιοκτήτης...''...

 

Θέλεις να δίνεις 300 € για να μπορείς να του ''την πεις'' αλλά και 150 € γιατί έχεις το ''φορολογικό'' πλεονέκτημα, αλλά να καταβάλουν το μίσθωμα '' οι γονείς''.. απλώς για να αντιμετωπίσεις το εικαζόμενο ''πρωτο σουξου-μουξου'', και βεβαίως σταματώ εδώ, διότι φρονώ ότι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα αλλά απλώς κουβέντα να γίνεται..θα σου υπομνήσω ότι για όσο χρονικό διάστημα λαμβάνεις φορολογικά στοιχεία αναληθή και εικονικά εν σχέσει με την συναλλαγή θα βρεθείς και εσύ (ή μάλλον η κοπέλλα σου εφ' όσον είναι επ' ονόματί της το μισθωτήριο και πίσω από την οποία κινείς τα νήματα) κατηγορούμενος...

Link to comment
Share on other sites

Στο διαμέρισμα όπου μένουν τα αδέρφια μου, το οποίο είναι ιδιοκτητο, παρατηρήσαμε διαρροή νερού η οποία προερχόταν από το πάνω ακριβώς διαμέρισμα. Το αποτέλεσμα της διαρροής ήταν τα νερά να βγαίνουν στο πατάρι του σπιτιού, για τουλάχιστον 20 ημέρες μέσα στο 2014 και άγνωστο το πόσες μέρες πρίν το 2013. Φυσικά το πατάρι πλέον είναι ακατάλληλο προς χρήση, και έτσι αναγκαστήκαμε να μεταφέρουμε όλα τα πράγματα αλλού. Το πραγματικό πρόβλημα όμως ξεκίνησε πριν λίγες μέρες όταν πλέον η διαρροή είχε γίνει εμφανής και στο φωταγωγό όπου το νερό έσταζε σαν να είχε κάποιος ανοίξει βρύση.

 

Ο ενοικιαστής του πάνω διαμερίσματος έλειπε αρκετές μέρες πιο πρίν, γιατί όπως έμαθα αργότερα είναι στρατιωτικός, ενώ τηλέφωνο της ιδιοκτήτριας δεν είχα, και το γραφείο που έχει αναλάβει τη διαχείρηση, "δεν το ήξερε". Το ίδιο γραφείο, αφού ήρθε και είδε τις ζημιές αποφάνθηκε ότι το πρόβλημα ήταν ιδιωτικό (του πάνω διαμερίσματος) και αφού ούτε εκείνος βρήκε τον ενοικιαστή κατέθεσε τα όπλα και εξαφανίστηκε. Αναγκάστηκα λοιπόν, αφού άλλη λύση δεν υπήρχε να καλέσω τις βλάβες της ΕΥΔΑΠ και να τους αναφέρω ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Η ΕΥΔΑΠ ανταποκρίθηκε άμεσα, στέλνωντας νυχτερινό συνεργείο (ήρθαν την Τρίτη που μας πέρασε στις 3 το βράδυ) και έκλεισαν την "ύποπτη" παροχή. Πράγματι σταμάτησαν και τα νερά που έτρεχαν στο φωταγωγό. Από αυτό το σημείο περίμενα να εμφανιστεί κάποιος για να του πώ ότι υπάρχει πρόβλημα και να διορθωθεί η ζημιά, αφού ούτε η ΕΥΔΑΠ μπορούσε να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη.

 

Ο ενοικιαστής έκανε την εμφάνισή του Πέμπτη βράδυ και παρατήρησε ότι δεν έχει νερό και ειδοποίησε την ιδιοκτήτριά του. Από εκεί και πέρα άρχισε το θέατρο του παραλόγου. Η ιδιοκτήτρια αυτή βρήκε μέσω του γραφείου διαχείρησης το δικό μου τηλέφωνο (ενώ το γραφεία δεν μας έδινε το δικό της) και με πήρε σε έξαλλη κατάσταση τηλέφωνο. Έγιναν αρκετές έντονες συζητήσεις, όπου μας έλεγε ότι παράνομα κλείσαμε (εμείς προσωπικά και όχι το συνεργείο της ΕΥΔΑΠ) το νερό, ότι έπρεπε να ενημερώσουμε (τον ενοικιαστή που δεν ήταν στο σπίτι του επί μία εβδομάδα αφότου παρατηρήθηκε η διαρροή), και μέσα σε όλα τα άλλα επειδή το σπίτι μας είχε επισκευαστεί πλήρως το 2007, επέμενε ότι έχουμε κάνει παρανομίες και αυτός ήταν ο λόγος που τα νερά βγήκαν από κάτω. Επιπλέον δε, ανέφερε ότι είχε κάαααποτε ζημιά και την επισκεύασε και δεν την ενδιαφέρει τι της λέω εγω. Γενικά προσπαθούσε με κάθε τρόπο να καταλήξουμε στο ότι φταίω εγώ για όλα. :blink::blink:

 

Την Παρασκευή το πρωί όμως "στη ζούλα" ήρθε υδραυλικός, ο οποίος εντόπισε ότι πράγματι υπήρχε διαρροή, δεν ήξερε όμως που, παράτησε το διακόπτη ανοιχτό για να έχει ο ενοικιαστής νερό και άφησε τα υπόλοιπα να τρέχουν στον φωταγωγό. :X :X . Σήμερα τα νερά επανεμφανίστηκαν στο πατάρι μας και η ιδιοκτήτρια δεν σηκώνει πια τα τηλέφωνά της, ενώ ο ενοικιαστής λέει ότι δεν τον ενδιαφέρει. Οπότε.....

 

....Τι μπορώ να κάνω εγώ από αυτό το σημείο και έπειτα; Να καλέσω και πάλι την ΕΥΔΑΠ και να τους ενημερώσω ότι το ρολόι ανοίχτηκε και η διαρροή συνεχίζεται? Με τις ζημιές που έχουν προκληθεί τι πορεία να ακολουθήσω? (Εκτός από τις οπτικές στο πατάρι καταστράφηκαν και ανταλλακτικά υπολογιστών που είχα, εξοπλισμός κάμπινγκ και άλλα) .Μήπως πρέπει για μία ακόμα φορά να τις κάνω γαργάρα και να μη μιλάω κάν?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Το νερό, ο ενοικιαστής το πληρώνει?

Γιατί αν του πεις ότι θα πληρώσει τα μαλλιά του στο νερό, ίσως και να τον ενδιαφέρει...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, φίλε μου, μόνον δικαστικώς μπορείς να αντιμετωπίσεις τέτοιους αδιάλλακτους συνιδιοκτήτες...ασφαλιστικά μέτρα και προσωρινή διαταγή , η οποία θα σού δοθεί από το αρμόδιο Δικαστήριο σχεδόν αμέσως...δικαιούσαι να αιτηθείς την επισκευή της ζημίας, άλλως να σου επιτραπεί να γίνει τούτο με δικά σου έξοδα που θα επιβαρυνθεί αργότερα ο υπαίτιος της ζημίας, όπως επίσης δικαιούσαι να λάβεις την άδεια υπό του δικαστηρίου να εισέλθεις στο διαμέρισμα σε περίπτωση άρνησης του αντιδίκου σου...
Link to comment
Share on other sites

Επί την ευκαιρία του θέματος της διαρροής, το νερό ποιος το πληρώνει σε περίπτωση διαρροής από καζανάκι; Την επισκευή ξέρω ο ιδιοκτήτης. Τον αυξημένο λογαριασμό του νερού;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Επί την ευκαιρία του θέματος της διαρροής, το νερό ποιος το πληρώνει σε περίπτωση διαρροής από καζανάκι; Την επισκευή ξέρω ο ιδιοκτήτης. Τον αυξημένο λογαριασμό του νερού;

 

Αυτός που τον πληρωνε πάντα. Ο ενοικιαστής έχει καθήκον να ελέγχει τα βασικά και να απευθύνεται σε τεχνικό εγκαίρως.

Να μην πω ότι μπορεί ο ιδιοκτήτης να ζητήσει και τον λόγο από τον ενοικιαστή σε περίπτωση αμέλειας πάνω στα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο ενοικιαστής πρέπει να τα πληρώσει τα χαμένα κυβικά από όσο ξέρω, εκτός και αν γίνει κάποια συμφωνία με τον ιδιοκτήτη μιας και η βλάβη δεν βαραίνει τον ενοικιαστή (ανάλογα βέβαια με το τί έχουν υπογράψει). Για τις ζημιές επιβεβαίωσα και εγώ ότι θα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη, όμως πρέπει να το κυνηγήσω, καθώς δεν φαίνεται πρόθυμος να ασχοληθεί με το ζήτημα. Σήμερα πάντως, έφεραν και πάλι μαστόρους οι οποίοι ξήλωσαν σχεδόν όλα τα υδραυλικά στο διαμέρισμα και τα περνάνε εξ αρχής*.

 

Ο ενοικιαστής δεν νοιάζεται καθόλου, γιατί ανακάλυψε ότι ο λογαριασμός με τα χαμένα κυβικά πάει σε άλλο διαμέρισμα της ίδιας ιδιοκτήτριας και έτσι εκείνη πληρώνει τελικά και το νερό που αυτός καταναλώνει αλλά και αυτό που χάθηκε. Έτσι κάνει τουμπεκί και γι αυτό δεν ασχολείται. Εμένα δεν είναι αρμοδιότητά μου να τον δώσω στην ιδιοκτήτριά του, μιας και είδα τι άνθρωπος είναι η τελευταία.

 

Έγινε μια τελευταία προσπάθεια για να μου καλύψει τις φθορές στο διαμέρισμα, αλλά προς το παρόν με αποφεύγει. Αύριο θα ξεκινήσω διαδικασίες για να την προσεγγίσουμε εξωδικαστικώς και αν συνεχίσει αυτό το βιολί, μόνο και μόνο για τη συμπεριφορά της θα προτιμήσω να ξοδέψω κάτι παραπάνω για να την κυνηγήσω, μιας και είναι πραγματικά απαράδεκτη.

 

*Οι τεχνίτες μπήκαν στο σπίτι ενώ ο ενοικιαστής απουσίαζε. Η ιδιοκτήτρια όπως έμαθα αργότερα έχει δικά της κλειδιά και κάνει τακτικά εφόδους όταν λείπουν οι νοικάρηδες και να ελέγξει την κατάσταση του σπιτιού. Κάτι τέτοιο δεν είναι παράνομο? (Καθαρά εγκυκλοπαιδική ερώτηση μιας και δεν ασχολείται ούτε αυτός που μπαίνει μέσα να αλλάξει την κλειδιαριά του).

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο οιουδήποτε ιδιοκτήτη, εάν το διαβάσεις προσεκτικά θα βρεις αναφορά στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και κανονισμού πολυκατοικίας και ίσως τον τόμο και αριθμό μεταγραφής του στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο, απ' όπου και θα αιτηθείς αντίγραφο..

 

Όπως έχουμε ξαναπεί, δεν υπάρχει ρητή διάταξη νόμου που να προσδιορίζει τα θέματα συμμετοχής στο πετρέλαιο...επομένως, ισχύει ότι αναφέρει η ιδιωτική βούληση των μερών στον κανονισμό πολυκατοικίας....ελλείψει,δε, τέτοιας συμφωνίας ή αναφοράς ή κανονισμού, ισχύει ότι κανείς δεν απαλλάσσεται και άπαντες πληρώνουν κανονικά σύμφωνα με το ποσοστό συμμετοχής τους στις κοινόχρηστες δαπάνες, ακόμη και εάν παραμένει κλειστή μία ιδιοκτησία, ή αποσυνδεθεί μονίμως από την κεντρική θέρμανση..

 

θα ηθελα μια διευκρινηση στο ιδιο θεμα αν ειναι δυνατον.

Μολις ειχαμε συνελευση και 3 διαμερισματα (απο 14 συνολο) θελουν ανεξαρτοποιηση απο την θερμανση πετρελαιου που εχει η πολυκατοικια για να χρησιμοποιησουν αεριο (οι λογοι ειναι να αποφυγουν το κοινοχρηστο εξοδο του πετρελαιου αλλα κυριως να εχουν θερμανση οποτε θελουν και οχι μονο τις ωρες που συμφωνησε η πλειοψηφια).

Συμφωνησαμε οτι δεχομαστε την ανεξαρτοποιηση τους αλλα βασει το τι λεει η νομοθεσια οσον αφορα ποσοστα κοινοχρηστων πετρελαιου.

 

Στην προκειμενη περιπτωση, απαλλασονται πλήρως απο το ποσοστο συμμετοχης στις κοινοχρηστες δαπανες θερμανσης ανεξαρτητως απο το τι μπορει να λεει ο κανονισμος της πολυκατοικιας (π.χ. ισχυουν διαφορετικοι κανονες αν η αντικατασταση ειναι με αεριο); Ισχυει το 30% η κατι παρομοιο που βλεπω να αναφερεται εδω κ'εκει; Και τέλος, υπαρχει καποια συγκεκριμενη νομοθεσια που το καθοριζει για να τους την δείξω;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.κανονικα ισχυει το τι λεει το καταστατικο.Αλλα επειδη οι καιροι αλλαξαν δυστηχος και για φυσικο αεριο οπως ειπες και εσυ ισχυει αλλο καθεστος μπορειτε κανονικα να επιβαλετε οτι αποφασισεται ως πλειοψηφία. Εγω που ειμαι διαχειριατης σε οικοδομη αλλα χωρις να εχουμε καταστατικο επιτρεπω σε καποιον να φυγει απο πετρελαιο για να βαλει ατομικη παλι πετρελαιο χωρις να τον επιβαρινω με 30% παγια.

Αλλα πρεπει και συμφωνει η πλειοψηφια των διαμερισματων.

Ειδάλλως δεν γινεται η αν γινει θα μπορει να προσβλυθει στα δικαστηρια απο οποιον δεν συμφωνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...