Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μέχρι στιγμής έχω δώσει 600 ευρώ και δεν έχω κανενα παραστατικό στα χέρια μου που να το δηλώνει αυτό.

μπορεί να υπάρχει το συμβόλαιο αλλά αν θέλει του βάζει φωτιά και το καίει δεν θα μου ζητήσει την άδεια.

 

Αυτό που σκέφτομαι σνεχώς και αυτό που ήταν η αφορμή για να ζητήσω την γνώμη σας είναι η σκέψη ότι ίσως πρόκειται για απατεώνα και βρεθώ ξαφνικά στον δρόμο ή να με εμφανίσει καταπατητή ή ο,τι άλλο του ερθει.

 

Αν δηλώσω στην εφορία 300 ότι δίνω για ενοικιο αλλά έχω 150 ευρώ αποδείξεις,πώς θα το κάνουν δεκτό ως ισχυρισμό?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εάν έχεις γυναίκα και παιδί, ούτως ή άλλως δεν μπορείς να κοιμηθείς σαν άνθρωπος..; - )

 

Χαχαχα!

 

Οπότε μπορεί να γράψει:

 

"Αυτές από πάνω κάνουν ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ θόρυβο και από την γυναίκα μου όταν βάζω τα πόδια πάνω στο τραπεζάκι που μόλις έχει πλύνει!"

 

"Στο παιδικό πάρτι του γιου μου, με την μουσική στο τέρμα και τους φίλους του να τα σπάνε όλα, μπορούσα να ακούσω ΞΕΚΆΘΑΡΑ τις επάνω κυρίες να περπατάνε δώθε-πέρα με τα παπούτσια! Δεν το πίστευα!"

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον υπάρχει υπογραφή στο τέλος του κειμένου το μισθωτήριο είναι καθ' όλα ισχυρό και νόμιμο..

 

Κατά την γνώμη μου, θα πρέπει να αποστείλλεις μία εξώδικη διαμαρτυρία προς τον εκμισθωτή, επισημαίνοντάς του το σοβαρό θέμα της αδυναμίας σου να συνεχίσεις την μίσθωση για λόγους ανωτέρας βίας όπως οι συνεχόμενοι και ανεξέλεγκτοι θόρυβοι από τις γειτόνισες που έχουν κάνει την ζωή σου παντελώς αφόρητη λόγω έλλειψης ύπνου...

 

Έχει σημασία να επισημάνεις ότι δεν πρόκεισαι περί υποχόνδριου και παράξενου ως προς τον ύπνο, αλλά ότι αντικειμεινικώς ο μέσος άνθρωπος και κατά τα διδάγματα της κοινής πείρας, θα αδυνατούσε να απολαύσει τον ύπνο του υπό τέτοιες συνθήκες. Επί πλέον καλό θα ήταν να του έτασσες μία προθεσμία να παρέμβει ο ίδιος προς τις γειτόνισες μετά την άπρακτο πάροδο της οποίας θα θεωρήσεις λελυμένη την μίσθωση λόγω καταγγελίας από την μεριά σου για πολύ σπουδαίο λόγο...εννοείται ότι θα πρέπει να συμβουλευθείς δικηγόρο για τα περαιτέρω..

 

Η Εκμισθωτης ειναι αυτη που κανει το θορυβο!!! Να της στειλω αυτο το εξωδικο ως καταγγελια συμβολαιου?

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαχαχα!

 

Οπότε μπορεί να γράψει:

 

"Αυτές από πάνω κάνουν ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ θόρυβο και από την γυναίκα μου όταν βάζω τα πόδια πάνω στο τραπεζάκι που μόλις έχει πλύνει!"

 

"Στο παιδικό πάρτι του γιου μου, με την μουσική στο τέρμα και τους φίλους του να τα σπάνε όλα, μπορούσα να ακούσω ΞΕΚΆΘΑΡΑ τις επάνω κυρίες να περπατάνε δώθε-πέρα με τα παπούτσια! Δεν το πίστευα!"

 

Μπορω ανετα να γραψω οτι η εκμισθωτης κανει τετοιο θορυβο που ανετα την ακουω ξεκαθαρα οταν περπαταει απο πανω μου με τα τσοκαρα της κι ενω εγω βλεπω τηλεοραση ή ακουω ραδιο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

Μένω τρία χρόνια σε ένα διαμέρισμα που αγόρασα. Τα πρώτα δυο χρόνια πλήρωνα κανονικά τα κοινόχρηστα μου. Πριν από ένα χρόνο κατάλαβα ότι τις κοινόχρηστες δαπάνες τις έβγαζε ισόποσα. Δηλαδή είχα πλήρωσή παραπάνω από αυτά που έπρεπε.

Ζήτησα από την διαχειρίστρια να το διόρθωσή. Αρνήθηκε, γιατί είπε ότι είναι απόφαση της γενικής συνέλευσης και μου έδειξε ένα χαρτί με μερικές υπογραφές. Τις είπα ότι επειδή αυτή η απόφαση είναι παράνομη εγώ θα σταματήσω να πληρώνω τα κοινόχρηστα και το έκανα. Μετά από δυο μήνες και πολλούς διαπληκτισμούς τα άλλαξε.

Αλλά επειδή είχα θυμώσει πολύ συνέχισα να μην πληρώνω ζητώντας πίσω τα χρήματα που είχα πληρώσει παραπάνω τα πρώτα δυο χρόνια και επίσης άρχισα να της ζητήσω και πολλά αλλά όπως...

1. Να βάζει τις αποδείξεις στον πίνακα κοινοχρήστων. ( δεν τα βάζει γιατί λέει ότι είναι απλές όχι θεωρημένες για να μην πληρώσουμε ΦΠΑ )

2. Να κάνει οικονομικό απολογισμό. ( γιατί εδώ και τρία χρόνια δεν το έκανε ποτέ )

3. Να κρατάει πρακτικά στις συνελεύσεις. ( γιατί και αυτό δεν το κάνει )

Αυτή η ιστορία κρατάει ένα χρόνο ( η διαχειρίστρια κάνει αυτά που έκανε και εγώ δεν πληρώνω )

Αλλά για πόσο ακόμα γιατί μαζεύονται και εγώ θέλω να πληρώσω, να είμαι ένταξή όχι όμως όπως θέλει εκείνη άλλα με το σωστό τρόπο.

Τι με συμβουλεύετε ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά που δεν παίρνει από σένα είναι λίγα σε σχέση με αυτά που βγάζει. Άρα μην κάνεις τπτ και συνεχιζε να μην πληρώνεις, η πληρωνε αυτό που νομίζεις σωστό.

Θα προτιμήσει να μην κοντραριστεί μαζί σου και να συνεχίσει να "δαγκώνει" τους άλλους. Χαλάρωσε και θα είσαι συμμετοχος με το ανάλογο κέρδος.

Ναι δεν λέγονται αυτά, αλλά η πραγματικότητα δεν αλλάζει επειδή υπάρχουν νόμοι. Εγώ λέω την άποψη της πιάτσας.

Ο greece_gus θα σου πει την σωστή άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω επίσης ότι από την τελευταία συνέλευση, μου ζήτησε να φύγω γιατί λέει ότι αυτοί που χρωστάνε δεν έχουν το δικαίωμα να βρίσκονται εκεί.

Συνέχεια λέει ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει η πολυκατοικία γιατί χρωστάω εγώ. Να σας πω επίσης ότι η πολυκατοικία έχει 14 διαμερίσματα και όλοι έχουμε δώσει αποθεματικό 200 ευρώ, αυτά που χρωστάω εγώ είναι 200 ευρώ + 100 ευρώ περίπου που με χρέωσε παραπάνω τα πρώτα δυο χρόνια.

14 * 200 = 2800

2800 - 300 ( αυτά που χρωστάω εγώ ) = 2500 ευρώ.

Την ρώτησα που είναι τα 2500, και μου είπε ότι δεν έχω κανένα δικαίωμα να ξέρω.

Το θέμα είναι ότι η κανένας δεν μιλάει, το μόνο που λένε είναι να πληρώσω και να μην ρωτάω πολλά.

 

Τι να πω....... τα έχω χάσει.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα λεφτά που δεν παίρνει από σένα είναι λίγα σε σχέση με αυτά που βγάζει. Άρα μην κάνεις τπτ και συνεχιζε να μην πληρώνεις, η πληρωνε αυτό που νομίζεις σωστό.

Θα προτιμήσει να μην κοντραριστεί μαζί σου και να συνεχίσει να "δαγκώνει" τους άλλους. Χαλάρωσε και θα είσαι συμμετοχος με το ανάλογο κέρδος.

Ναι δεν λέγονται αυτά, αλλά η πραγματικότητα δεν αλλάζει επειδή υπάρχουν νόμοι. Εγώ λέω την άποψη της πιάτσας.

Ο greece_gus θα σου πει την σωστή άποψη.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, άλλα περίμενα να ακούσω.........:lost:

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που λένε είναι να πληρώσω και να μην ρωτάω πολλά.

Γιατί να γίνεται κατι τέτοιο; :ninja::blink:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε να απολαμβάνεις τη ζεστη σου και αν στείλουν εξώδικο με την οφειλή θα δούμε τι θα ισχυριστουν και τι θα απαντήσει ο greece_gus. Μέχρι τότε απόλαυσε το, γιατί δεν το βλέπω να γίνει κάτι.

Πιο πολύ θα ταλαιπωρηθεί για να βρεις τρόπο να πληρώσεις. Αν αυτοδικησει δε, ακόμα καλύτερα για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να γίνεται κατι τέτοιο; :ninja::blink:

 

Δεν ξέρω, η μαλών ξέρω δεν με γουστάρουν........ γιατί τους τοις λέω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συνέχισε να απολαμβάνεις τη ζεστη σου και αν στείλουν εξώδικο με την οφειλή θα δούμε τι θα ισχυριστουν και τι θα απαντήσει ο greece_gus. Μέχρι τότε απόλαυσε το, γιατί δεν το βλέπω να γίνει κάτι.

Πιο πολύ θα ταλαιπωρηθεί για να βρεις τρόπο να πληρώσεις. Αν αυτοδικησει δε, ακόμα καλύτερα για σένα.

 

Δεν χρησιμοποιώ καλοριφέρ καθόλου. Έχω ενεργειακό τζάκι και δεν τους έχω ανάγκη , αν και μου έχουν κλείσει την βάνα για το καλοριφέρ. Και ΝΑΙ είπε ότι θα με πάει στα δικαστήρια..... το πιστεύεις.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν τα είπες στην αρχή..... μπερδεμένα τα πράγματα αλλά μάθε και λίγο καράτε..... ποτέ δεν ξέρεις που θα χρειαστεί.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν δεν υπάρχει ''δεν πληρώνω''..να μάθεις ποια είναι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις σου μια για πάντα..

 

Βρες τον κανονισμο της πολυκατοικίας, και εντόπισε τα χιλιοστά σου..διάβασέ τον προσεκτικά για τυχόν παρεκκλίσεις, εξαιρέσεις κ.λ.π.

 

Για κάθε δαπάνη απαιτείς εν αντιγράφω τα παραστατικά έγγραφα ακόμη και εάν είναι αθεώρητα...εν συνεχεία με βάση το ποσοστό συμμετοχής σου στις δαπάνες βγάζεις μόνος σου τα ποσοστά ΟΛΩΝ των μηνών μέχρις και σήμερον, και εάν οφείλεις καταβάλλεις τα οφειλόμενα...εάν σού οφείλουν συμψηφίζεις με τα δικαιούμενος λαμβάνειν..

 

Στείλε εξώδικη διαμαρτυρία και δήλωση προς τον διαχειριστή αναλύοντάς του λεπτομερώς όλα τα ποσά και τα ποσοστά πχ: μήνας Ιούνιος 2013, δαπάνες πολυκατοικίας 100 € χ 10% =οφειλόμενα 10 € κ.λ..π...σύνολον οφειλομένων μέχρις και σήμερον χ+ψ+ζ= Ω...έχετε λάβει τόσα μείον όσα θα έπρεπε να λάβετε= τόσα..κ.ο.κ.

 

Έτσι θα το κάνεις : απλά, ξεκάθαρα και αδιαμφισβήτητα και όχι ''δεν πληρώνω'' ή ''πάμε δικαστικώς''...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν δεν υπάρχει ''δεν πληρώνω''..να μάθεις ποια είναι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις σου μια για πάντα..

 

Βρες τον κανονισμο της πολυκατοικίας, και εντόπισε τα χιλιοστά σου..διάβασέ τον προσεκτικά για τυχόν παρεκκλίσεις, εξαιρέσεις κ.λ.π.

 

Για κάθε δαπάνη απαιτείς εν αντιγράφω τα παραστατικά έγγραφα ακόμη και εάν είναι αθεώρητα...εν συνεχεία με βάση το ποσοστό συμμετοχής σου στις δαπάνες βγάζεις μόνος σου τα ποσοστά ΟΛΩΝ των μηνών μέχρις και σήμερον, και εάν οφείλεις καταβάλλεις τα οφειλόμενα...εάν σού οφείλουν συμψηφίζεις με τα δικαιούμενος λαμβάνειν..

 

Στείλε εξώδικη διαμαρτυρία και δήλωση προς τον διαχειριστή αναλύοντάς του λεπτομερώς όλα τα ποσά και τα ποσοστά πχ: μήνας Ιούνιος 2013, δαπάνες πολυκατοικίας 100 € χ 10% =οφειλόμενα 10 € κ.λ..π...σύνολον οφειλομένων μέχρις και σήμερον χ+ψ+ζ= Ω...έχετε λάβει τόσα μείον όσα θα έπρεπε να λάβετε= τόσα..κ.ο.κ.

 

Έτσι θα το κάνεις : απλά, ξεκάθαρα και αδιαμφισβήτητα και όχι ''δεν πληρώνω'' ή ''πάμε δικαστικώς''...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και είμαι σύμφωνη.

Αν δεν έχει να μου δώσει αντίγραφα γιατί απλά δεν υπάρχουν ούτε τα ορίτζιναλ, τι κάνω τα βάζω στο λογαριασμό η όχι. Αν είναι αθεώρητα ( γραμμένα στο χέρι από απλό μπλοκ ) που μπορεί να τα έχει γράψει μόνη της, τι κάνω και αυτά τα βάζω στο λογαριασμό ?

Τα αθεώρητα δεν είναι παράνομα ? Και αν δεν μου δίνει αντίγραφα τι κάνω ?

Εδώ δεν υπάρχει ( δεν μου δεινής απόδειξη δεν σου πληρώνω ? )

Και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις που κάνω, αλλά πραγματικά θέλω να είμαι ένταξή όχι ώμος και κορόιδο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην υποδαυλίζεις διαπληκτισμούς, θα σού πρότεινα να κάνεις μία συνολική εκκαθάριση για τα μέχρις τούδε κοινόχρηστα χωρίς να δημιουργήσεις θέμα, αλλά με τα σωστά ποσοστά δαπανών που σού αναλογούν και όχι κατ' ισομοιρίαν (όπως απαράδεκτα γίνονταν οι χρεώσεις) και ταυτόχρονα να επιστήσεις την προσοχή από εδώ και εις το εξής στην πλήρη εφαρμογή και τήρηση του κανονισμού (κανονικά παραστατικά και χορήγηση αντιγράφων άλλως σαφέστατα άρνηση πληρωμής)..

 

Να υπενθυμίσω, ότι όποτε έχουμε αμφιβολίες για την χρέωση των δαπανών, για να είμαστε εντάξει σε τυχόν εμπλοκή μας σε δικαστικές διαμάχες, θα πρέπει να προσφερόμεθα να καταβάλλουμε το σωστό ποσόν που μας αναλογεί κατά την γνώμη μας και όχι να αρνούμεθα να πληρώσουμε αδιακρίτως και συνολικώς..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην υποδαυλίζεις διαπληκτισμούς, θα σού πρότεινα να κάνεις μία συνολική εκκαθάριση για τα μέχρις τούδε κοινόχρηστα χωρίς να δημιουργήσεις θέμα, αλλά με τα σωστά ποσοστά δαπανών που σού αναλογούν και όχι κατ' ισομοιρίαν (όπως απαράδεκτα γίνονταν οι χρεώσεις) και ταυτόχρονα να επιστήσεις την προσοχή από εδώ και εις το εξής στην πλήρη εφαρμογή και τήρηση του κανονισμού (κανονικά παραστατικά και χορήγηση αντιγράφων άλλως σαφέστατα άρνηση πληρωμής)..

 

Να υπενθυμίσω, ότι όποτε έχουμε αμφιβολίες για την χρέωση των δαπανών, για να είμαστε εντάξει σε τυχόν εμπλοκή μας σε δικαστικές διαμάχες, θα πρέπει να προσφερόμεθα να καταβάλλουμε το σωστό ποσόν που μας αναλογεί κατά την γνώμη μας και όχι να αρνούμεθα να πληρώσουμε αδιακρίτως και συνολικώς..

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και καλοσύνη σου.

 

Έχω όμως μια απορία στο δικαστήριο δέχονται και αθεώρητες και παράνομες αποδείξεις (π.χ. γραμμένα στο χέρι) ? Γιατί εγώ δεν έχω σκοπό αυτά να τα βάλω στο λογαριασμό.

 

Σίγουρα έχω άδικο που δεν πληρώνω τόσο καιρό, αλλά αν δεν γίνει για όλους από την αρχή διόρθωση όπως της ζήτησα εκείνη γλιτώνει περίπου 300 ευρώ που θα έπρεπε να πλήρωση αυτό δεν είναι άδικο ?

 

Επίσης δεν είναι άδικο να λέει ότι χρωστάω και ΜΌΝΟ εγώ δημιουργώ πρόβλημα όταν και αυτή χρωστάει ουσιαστικά.

 

Το διαμέρισμά της είναι 141τ.μ. και το δικό μου είναι 55τ.μ. και επί δυο μισή χρόνια πληρώνουμε ισόποσα, δεν θα πρέπει να βάζει και εκείνη το ποσό που δεν πλήρωσε πίσω ? Όπως και οι υπόλοιπη.... Αλλά γι αυτό δεν μιλάνε γιατί πρέπει να πληρώσουν οι περισσότερη που έχουν μεγαλύτερα διαμερίσματά. Εμείς με 55τ.μ. ήμαστε τέσσερις ενώ οι άλλοι δέκα.

 

Συγνώμη αν σας κούρασα απλά νιώθω μεγάλη αδικία

Link to comment
Share on other sites

Στο δικαστήριο εκείνο που θα κριθεί , είναι εάν πραγματοποιήθηκε όντως η δαπάνη ή όχι, ασχέτως του νομοτύπου των αποδείξεων (για τις οποίες αθεώρητες αποδείξεις, μπορείς βεβαίως να προβάλλεις ενστάσεις), που αποτελεί θέμα διοικητικών και φορολογικών παραβάσεων...η σωστή αντιμετώπιση είναι να καταβάλλεις εκείνα που οφείλεις και μετά ο διαχειριστής εκπροσωπών την ομάδα των συνιδιοκτητών είναι υπόχρεως να κάνει αγωγή εναντίον όποιου οφείλει ώστε να εξασφαλίσει τα συμφέροντα της διαχείρισης...

 

Εάν δεν το κάνει, ενδεχομένως είναι υπόλογη και ποινικώς για απιστία...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν τα είπες στην αρχή..... μπερδεμένα τα πράγματα αλλά μάθε και λίγο καράτε..... ποτέ δεν ξέρεις που θα χρειαστεί.

 

 

 

Να σε καλά με έκανες και γέλασα :lol::rotfl:

 

Δεν χρειάζεται να ξέρω καράτε, τουλάχιστον για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Αλλά μου έδωσες μια καλή ιδέα τι να κάνω στον ελεύτερο χρόνο:ninja:

 

Στο δικαστήριο εκείνο που θα κριθεί , είναι εάν πραγματοποιήθηκε όντως η δαπάνη ή όχι, ασχέτως του νομοτύπου των αποδείξεων (για τις οποίες αθεώρητες αποδείξεις, μπορείς βεβαίως να προβάλλεις ενστάσεις), που αποτελεί θέμα διοικητικών και φορολογικών παραβάσεων...η σωστή αντιμετώπιση είναι να καταβάλλεις εκείνα που οφείλεις και μετά ο διαχειριστής εκπροσωπών την ομάδα των συνιδιοκτητών είναι υπόχρεως να κάνει αγωγή εναντίον όποιου οφείλει ώστε να εξασφαλίσει τα συμφέροντα της διαχείρισης...

 

Εάν δεν το κάνει, ενδεχομένως είναι υπόλογη και ποινικώς για απιστία...

 

 

Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά, με κάλυψες απόλυτα.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε να απολαμβάνεις τη ζεστη σου και αν στείλουν εξώδικο με την οφειλή θα δούμε τι θα ισχυριστουν και τι θα απαντήσει ο greece_gus. Μέχρι τότε απόλαυσε το, γιατί δεν το βλέπω να γίνει κάτι.

Πιο πολύ θα ταλαιπωρηθεί για να βρεις τρόπο να πληρώσεις. Αν αυτοδικησει δε, ακόμα καλύτερα για σένα.

 

Με συγχωρείς που επεμβαίνω φιλέ pavlitakis1 και χωρίς παρεξήγηση αλλά η απάντηση στον φίλο angry και στον προηγούμενο με το συμβόλαιό είναι κάπως "κανε τη δουλειά σου και άσε τον άλλον να βρει την άκρη".

 

Όπως είπε μας ο φίλος greece_gus δεν υπάρχει δεν πληρώνω σε αυτά. Είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς η λύση είναι πληρώνω κάτι και τα βρίσκουμε με συζήτηση η συνέλευση. Αν δεν τα βρούμε τότε πάμε δικαστικώς η οτιδήποτε άλλο νομικό. Το δεν πληρώνω δεν είναι λύση. Έχεις κάνει ποτέ διαχειριστής και να μην έχεις να βάλεις πετρέλαιο ή τρέχουσες ανάγκες γιατί κάποιοι δεν πληρώνουν.

Φιλέ angry επίσης να ξέρεις ότι κάποιες αποδείξεις δεν είναι θεωρημένες ναι, για λόγους φορολογικούς. Όπως και με τον καθαρισμό, πολλές πολυκατοικίες δεν παίρνουν απόδειξη για διάφορους λόγους. Έτσι όμως έχει συμφωνηθεί στις συνελεύσεις (στις οποίες by the way πρέπει να πηγαίνουν ΌΛΟΙ, ενοικιαστές και ιδιόκτητες και όχι να έρχονται να ρωτάνε μετά γιατί αυτό και γιατί εκείνο και εμάς γιατί δεν μας ρωτησατε).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς που επεμβαίνω φιλέ pavlitakis1 και χωρίς παρεξήγηση αλλά η απάντηση στον φίλο angry και στον προηγούμενο με το συμβόλαιό είναι κάπως "κανε τη δουλειά σου και άσε τον άλλον να βρει την άκρη".

 

Όπως είπε μας ο φίλος greece_gus δεν υπάρχει δεν πληρώνω σε αυτά. Είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς η λύση είναι πληρώνω κάτι και τα βρίσκουμε με συζήτηση η συνέλευση. Αν δεν τα βρούμε τότε πάμε δικαστικώς η οτιδήποτε άλλο νομικό. Το δεν πληρώνω δεν είναι λύση. Έχεις κάνει ποτέ διαχειριστής και να μην έχεις να βάλεις πετρέλαιο ή τρέχουσες ανάγκες γιατί κάποιοι δεν πληρώνουν.

Φιλέ angry επίσης να ξέρεις ότι κάποιες αποδείξεις δεν είναι θεωρημένες ναι, για λόγους φορολογικούς. Όπως και με τον καθαρισμό, πολλές πολυκατοικίες δεν παίρνουν απόδειξη για διάφορους λόγους. Έτσι όμως έχει συμφωνηθεί στις συνελεύσεις (στις οποίες by the way πρέπει να πηγαίνουν ΌΛΟΙ, ενοικιαστές και ιδιόκτητες και όχι να έρχονται να ρωτάνε μετά γιατί αυτό και γιατί εκείνο και εμάς γιατί δεν μας ρωτησατε).

 

Δεν υπάρχει περεξήγηση για κανένα λόγο. ο καθένας μπορει να εκφράζεται ελευθερα.

εγω εκφραζω την λαική αποψη. Την ωμή πραγματικότητα. Την ωμή βία του νόμου.

Στις 2 περιπτώσεις που ανέφερες, έχουμε παραβίαση με δόλο της νομοθεσίας. Εκμετάλλευση της ανάγκης και της αδυναμίας κάποιου και εξαναγκασμό του στο να καταφύγει σε διάφορα φορουμ να βρεί το δίκιο του.

Και τι του λέμε? Εγώ του λέω ..... ποιός άρχισε πρώτος? Ο άλλος. Σε κοριδεύανε τόσα χρόνια και συνεχίζουν το ιδιο βιολί???. Μιλάω λαικά γιατί είμαι λαικός τύπος.

Προτείνεις λοιπόν να αρχίσει λοιπόν ο φίλος τα διαδικαστικά????....δικηγόρους, εξώδικα, κανονισμούς, στα καλά καθούμενα??????. Υπάρχει κάποια θεσμοθετημένη αρχή να πάει να αναφέρει το πρόβλημα και κάποιος δικαστής να δώσει άμεσα τη λύση τελεσίδικα? Οχι

Υπάρχει δικαστική αστυνομία? Οχι.

Αυτοί λοιπόν οι ανήμποροι πολίτες, ξαφνικά πρέπει να τρέξουν να αποδείξουν ότι δεν ειναι άλογα, γιατί κάποιοι τους δουλεύουν.

Ε εγώ προτείνω την άποψή μου. Δεν αμφισβήτησα την έννοια της νομιμότητας, αλλά υπερασπίζομαι το δικαίωμα του καθενός για αυτοάμυνα. Πάντα σέβομαι την άποψη του greece_gus αλλά δεν φέρνει πάντα λύσεις. Δεν είναι νομικό το θέμα, είναι υπουλη επίθεση σε έναν αδύναμο πολίτη. Αν ήμουνα εγώ στη θέση του φίλου, ούτε που θα το σκεφτόντουσαν να μου φερθούν έτσι και να μου κλείσουν το καλοριφέρ. Θα είχαν φάει τις φάπες τους από την πρώτη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα καλός = χαζός.

 

Νομίζω το καλύτερο είναι συνδυασμός 60% Greece_gus, με 40% pavlitakis.

 

Ώστε και να έχεις τον ποπο σου καλυμμένο σε περίπτωση δικαστικής διαμάχης, αλλά και να τους κάνεις φασαρία μήπως και διορθωθούν τα πράγματα.

κι ο άγιος φοβέρα θέλει...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περεξήγηση για κανένα λόγο. ο καθένας μπορει να εκφράζεται ελευθερα.

εγω εκφραζω την λαική αποψη. Την ωμή πραγματικότητα. Την ωμή βία του νόμου.

Στις 2 περιπτώσεις που ανέφερες, έχουμε παραβίαση με δόλο της νομοθεσίας. Εκμετάλλευση της ανάγκης και της αδυναμίας κάποιου και εξαναγκασμό του στο να καταφύγει σε διάφορα φορουμ να βρεί το δίκιο του.

Και τι του λέμε? Εγώ του λέω ..... ποιός άρχισε πρώτος? Ο άλλος. Σε κοριδεύανε τόσα χρόνια και συνεχίζουν το ιδιο βιολί???. Μιλάω λαικά γιατί είμαι λαικός τύπος.

Προτείνεις λοιπόν να αρχίσει λοιπόν ο φίλος τα διαδικαστικά????....δικηγόρους, εξώδικα, κανονισμούς, στα καλά καθούμενα??????. Υπάρχει κάποια θεσμοθετημένη αρχή να πάει να αναφέρει το πρόβλημα και κάποιος δικαστής να δώσει άμεσα τη λύση τελεσίδικα? Οχι

Υπάρχει δικαστική αστυνομία? Οχι.

Αυτοί λοιπόν οι ανήμποροι πολίτες, ξαφνικά πρέπει να τρέξουν να αποδείξουν ότι δεν ειναι άλογα, γιατί κάποιοι τους δουλεύουν.

Ε εγώ προτείνω την άποψή μου. Δεν αμφισβήτησα την έννοια της νομιμότητας, αλλά υπερασπίζομαι το δικαίωμα του καθενός για αυτοάμυνα. Πάντα σέβομαι την άποψη του greece_gus αλλά δεν φέρνει πάντα λύσεις. Δεν είναι νομικό το θέμα, είναι υπουλη επίθεση σε έναν αδύναμο πολίτη. Αν ήμουνα εγώ στη θέση του φίλου, ούτε που θα το σκεφτόντουσαν να μου φερθούν έτσι και να μου κλείσουν το καλοριφέρ. Θα είχαν φάει τις φάπες τους από την πρώτη στιγμή.

 

Και εγώ "λαϊκός τύπος" είμαι καθότι δεν μεγάλωσα σε κολωνάκια και άλλες high society περιοχές αλλά δεν πιστεύω ότι "πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι" είναι λύση. Ούτε να αρχίζουμε τα βρισίδια, τους τσακωμούς και τους διαπληκτισμούς. Στα 13 χρόνια που έχω διαμέρισμα σε πολυκατοικία και 10 χρόνια ένα μικρότερο, οι τσακωμοί δεν οδήγησαν πουθενά. Μάλιστα στην περίπτωση της πολυκατοικίας του μικρού που μόνο στα χέρια δεν ήρθαν οι αντιπαρατιθέμενοι (με απίστευτες βρισιές) παραλίγο να οδηγήσει σε φυλακίσεις, πολεοδομίες, πρόστιμα, γκρεμίσματα και όλα αυτά τα καλά. Αντίθετα, είδα πως η σωστή προσέγγιση ενός θέματος/προβλήματος μπορεί να δώσει λύσεις, όπως και έδωσε σε πολλές περιπτώσεις αντιπαραθέσεων.

 

Στη περίπτωση του φίλου του angry θα του πρότεινα να συμψηφίσει αυτά που χρωστάει με τα τρεχούμενα. Αυτό πρότεινε και ο greece_gus και δεν χρειάζεται να είσαι καμία ιδιοφυΐα για να το σκεφτείς. Απλή και κοινή λογική. Οι αποδείξεις των δαπανών ΔΕΝ μπαίνουν στον πίνακα κοινοχρήστων, μόνο ο πίνακας με όλα τα διαμερίσματα μπαίνει. Αν έχει κάποιος αντίρρηση για τις δαπάνες τότε ζητά από τον διαχειριστή να του προσκομίσει την απόδειξη. Αν η πολυκατοικία συμφώνησε π.χ. πριν 4 χρόνια να πληρώνει καθαριότητα αλλά να μην παίρνει απόδειξη (για διάφορους προφανούς λόγους) και έρθει τώρα ο angry και ζητάει απόδειξη γι αυτό αλλιώς δεν πληρώνει τη δαπάνη καταλαβαίνεις ότι πρακτικά ΔΕΝ έχει δίκιο (αν και νομικά έχει αλλά αν το απαιτήσει το μόνο που θα καταφέρει θα είναι αύξηση της δαπάνης καθότι απόδειξη σημαίνει φπα και ασφαλιστικές εισφορές). Πιστεύω ότι έγινε κατανοητό τι εννοώ. Οικονομικός απολογισμός γίνεται είτε κάθε χρόνο στην ετήσια συνέλευση ή όταν αλλάζει ο διαχειριστής. Στις συνελεύσεις ασφαλώς και πρέπει να κρατάνε πρακτικά. Έχω την εξής απορία, τώρα τα θυμήθηκε αυτά; Μένει εκεί 3 χρόνια, η ιστορία αυτή γίνεται 1 χρόνο και τώρα τα ζητάει όλα αυτά που προέκυψε το θέμα με τα χιλιοστά; Αυτά έπρεπε να τα ζητήσει από την αρχή, όταν πρωτοπήγε. Επίσης πρέπει να γίνεται αλλαγή διαχείρισης κάθε χρόνο. Τέλος αν ο διαχειριστής έκανε αυτοδικία και έκλεισε τις βάνες είναι παράνομο και μπορεί να του κόψει τον κ@λο γι αυτό.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου και μπαίνουμε σε μια άτοπη αντιπαράθεση. Τον κοροϊδεύουν με δόλο και εσύ λες ότι αφού το δέχτηκε τόσο καιρό, να συνεχίζει να το δέχεται. Η να τρέχει να πληρώνει χιλιάρικα σε έξοδα για να γλυτώσει κατοστάρικα.

Άποψή σου, άποψή μου είναι ότι η οικονομικοτερη λύση είναι οι φάπες και όχι οι διαπληκτισμοι πάντα στην προσπάθεια εφαρμογής του νόμου.

Φέρε τον κανονισμό και δεν φεύγω αν δεν τον πάρω. Ανοίγω την βάνα μόνος μου. Απλά. Αν αντισταθούν στο τμήμα για τα περαιτέρω. Βρίσκουν και τα κάνουν. Έτσι είναι η ζωή.

Αν δεν ξέρω καράτε κάνω την πάπια και λουφαρω. Και ροκανιζω τον χρόνο και μαζεύω στοιχεία για πισινή. Και η ζωή συνεχίζεται.

Ας το σταματήσουμε εδώ για μας τους δύο. Εγώ ότι ήταν να πω το είπα. Μιλάω εκ πείρας στην επίλυση δύσκολων καταστάσεων.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να ανασύρω από την μνήμη μου μυριαδες ιστορίες που επαληθεύουν ή διαψεύδουν την μία ή την άλλη άποψη...

 

ΑΛΛΑ: μία φορά θα πέσεις στα νύχια του δικομανούς που θα έχει και χρήματα και κέφια και τότε, καλά θα κάνεις να είσαι τουλάχιστον νομοτύπως σωστός...

 

Ενδεικτικά αναφέρω δύο περιπτώσεις που ξεκίνησαν με δικαστική διαμάχη το 1990 και τελείωσαν η μία το 2012 και η άλλη το 2013..και μαντέψατε : τελείωσαν με τον θάνατο του αντιδίκου μου, παρά το γεγονός ότι είχα κερδίσει όλες τις δίκες (αστικές και ποινικές - ζωή σε λόγου μας παρεμπιπτόντως)...

 

Αυτό που λέω λοιπόν και μοιάζει σαν να προτείνω σχεδόν πάντοτε λύσεις ''αποστειρωμένες'' είναι ότι καλό θα είναι εάν πρόκειται να ζήσεις ειρηνικά να προετοιμάζεσαι για (δικαστικό ) πόλεμο και γι' αυτό επιμένω ότι δεν υπάρχει ''δεν πληρώνω''..προτιμώ να είμαι συνεπής για να μπορώ ανά πάσα ώρα να είμαι ''από πάνω'' παρά να πληρώσω το γινάτι μου με μία λανθασμένη μεθόδευση που θα μου στοιχίσει κοινόχρηστα 100 € να τα πληρώσω 1.000 €...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πάντα με την νομική σου θέση. Απλώς συναισθηματικα παίρνω την θέση του αδύναμου που έπεσε σε σφηκοφωλιά.

Εξαρτάται η κάθε αντίδραση από την εκτίμηση της στιγμής και η νομική διεκδίκηση συχνά φέρνει, έστω κι αργά, καλά αποτελέσματα.

Αλλά και η φαπα απαιτεί γνώση του νόμου, αλλιώς έχει αντίθετα αποτελέσματα.

Δεν νομίζω κάποιος μέχρι τώρα πάντως να ακολουθησε τις συμβουλές μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να χρησιμοποιείς τη φράση "φάπες" χωρίς να υπολογίζεις 2 πράγματα: 1) εδώ έχουμε μόνο την μία άποψη, χωρίς να ακούσουμε τον " κατηγορούμενο" και 2) χωρίς να υπολογίζεις ότι και ο άλλος ξέρει να δίνει φάπες και φάπα στη φάπα δεν ξέρεις που θα καταλήξει (ελπίζω όχι σε real φάπες και ξεφύγει).

 

Ας πούμε ότι έρχεσαι εσύ, ψάχνεις απεγνωσμένα επιπλωμένο σπίτι, με βρίσκεις σε αγγελία, το βλέπεις σου κάνει, σου λέω ότι το δίνω 300€ με απόδειξη 150€ και λες εντάξει κλείνουμε. Που είναι ο δόλος εδώ; Αφού και άλλος να το ζήταγε πάλι το ίδιο παραμύθι θα είχαμε με 300 ενοίκιο, 150 απόδειξη. Αυτός που το κάνει, το κάνει συστηματικά, τη φοροδιαφυγή εννοώ. Τον δόλο δεν βλέπω.

Στην περίπτωση του angry είχανε συμφωνήσει παλαιότερα έτσι, έστω κ παράνομα (μιας και θέλει αλλαγή καταστατικού) αλλά είχαν μία συμφωνία. Που είναι ο δόλος εδώ πάλι;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...