Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποια η διαφορα στην αλλαγη ονοματος να κανεις αιτηση για διακοπη και μετα να παει ο επομενος να κανει επανασυνδεση και αλλαγη ονοματος,απο το να πας και να αλλαξεις το ονομα χωρις την παραπανω διαδικασια ?Μου ειπε η ΔΕΗ επειδη θελω να νοικιασω ενα διαμερισμα,να ερθει ο νεος ενοικιαστης με το μισθ.συμβολαιο και εναν λογαριασμο και να το αλλαξει.Δεν μου ειπε για διακοπες και τετοια απο τον προηγουμενο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θα μπορουσες να πληρωσεις τη ΔΕΗ στο Ταμειο Παρακαταθηκων και Δανειων,οπως εκανε η Μελινα,και να αφησεις να κοψουν το ρευμα

 

Το ΤΠΔ δεν δέχεται λογαριασμούς ΔΕΗ με χαράτσι.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε,ασε να το κοψουν,μη πληρωνοντας τιποτα.Ετσι κι αλλοιως,ωσπου να το κανουν,εσυ θα εχεις φυγει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου απαντησει στο παρακατω.

Εχω ενα διαμερισμα για να το νοικιασω.Ειναι αδειο και πληρωνω για το διαστημα 10/12/11-10/2/12 το εναντι.

Το νοικιαζω ας πουμε Μαρτιο.Παει ο νεος ενοικιαστης κανει τις αλλαγες ονοματος και του ερχεται το Απριλιο το εκαθαριστικο,που μεσα απο αυτο του αφαιρει το εναντι που εχω πληρωσει εγω.Δηλ αν εχει καψει 100 ευρω ρευμα,και το εναντι που εχω πληρωσει εγω ειναι 120€ στην ουσια αντι να πληρωσει θα παρει και πισω(δικα μου λεφτα).Και στην ουσια ποιος πιστωνεται το εναντι ?

Ετσι δεν ειναι,η πρεπει να γινει κατι αλλο ?

Edited by filipt1
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου απαντησει στο παρακατω.

Εχω ενα διαμερισμα για να το νοικιασω.Ειναι αδειο και πληρωνω για το διαστημα 10/12/11-10/2/12 το εναντι.

Το νοικιαζω ας πουμε Μαρτιο.Παει ο νεος ενοικιαστης κανει τις αλλαγες ονοματος και του ερχεται το Απριλιο το εκαθαριστικο,που μεσα απο αυτο του αφαιρει το εναντι που εχω πληρωσει εγω.Δηλ αν εχει καψει 100 ευρω ρευμα,και το εναντι που εχω πληρωσει εγω ειναι 120€ στην ουσια αντι να πληρωσει θα παρει και πισω(δικα μου λεφτα).Και στην ουσια ποιος πιστωνεται το εναντι ?

Ετσι δεν ειναι,η πρεπει να γινει κατι αλλο ?

 

Ο εκκαθαριστικόσ λογαριασμός θα έρθει στο όνομα σου. Αν μάλιστα πατε μαζί να κάνετε εσυ διακοπή κ αυτός έναρξη τότε θα δηλώσεις δ/νση που θα σου έρθει ο τελικός λογαριασμός ο δικός σου. Θα πάρεις και την εγγύηση πίσω.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΠΔ δεν δέχεται λογαριασμούς ΔΕΗ με χαράτσι.

 

Νομίζω ότι έτσι έχει γνωμοδοτήσει το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, η άποψη του οποίου, ως γνωστόν, δεν είναι δεσμευτική για τις Δικαστικές αποφάσεις..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έτσι έχει γνωμοδοτήσει το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, η άποψη του οποίου, ως γνωστόν, δεν είναι δεσμευτική για τις Δικαστικές αποφάσεις..

 

Ναι έχει γνωμοδοτήσει το Νομικό Συμβούλιο και πάνω σε αυτή τη γνωμοδότηση το ΤΠΔ δεν δέχεται ΔΕΗ χωρίς χαράτσι.

Trust me :)

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι δεν σε εμπιστεύομαι...απλώς οι συνέπειες της υπερημερίας της ΔΕΗ, δεν εξαρτώνται από αυτό...εάν στείλω έναν Δικαστικό Επιμελητή με ένα εξώδικο μισής σελίδας όπου θα της προσφέρω το αντίτιμο του λογαριασμού μου και μόνον, άνευ του ειδικού τέλους (τοις μετρητοίς), η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να παραλάβει το ποσόν...εάν δεν το κάνει, βρίσκεται πλεόν σε υπερημερία ως δανειστής και τούτο παράγει έννομες συνέπειες σε ενδεχόμενη μελλοντική δίκη...
Link to comment
Share on other sites

Ο εκκαθαριστικόσ λογαριασμός θα έρθει στο όνομα σου. Αν μάλιστα πατε μαζί να κάνετε εσυ διακοπή κ αυτός έναρξη τότε θα δηλώσεις δ/νση που θα σου έρθει ο τελικός λογαριασμός ο δικός σου. Θα πάρεις και την εγγύηση πίσω.

 

Eμενα μου ειπαν απο την ΔΕΗ οτι δεν χρειαζεται να γινει διακοπη,παει απλα ο νεος ενοικιαστης με το μισθωτηριο,και εναν λογαρισμο και αλλαζει το ονομα,γιαυτο η απορια μου.Τωρα αν με ρωτησετε γιατι να μην γινει διακοπη,απλα στο προσωπο που ειναι ο λογαριαμος δεν βρισκεται εν ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση, για αλλαγή του καυστήρα από πετρελαίου σε φυσικού αερίου (δηλαδή θέρμανση με φυσικό αέριο για όλη την πολυκατοικία, τώρα έχουμε αυτόνομη πετρελαίου), το κόστος θα διαιρεθεί ισόποσα στα διαμερίσματα ή ανάλογα με τα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος; Edited by Candlemass
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Πάντοτε σύμφωνα με τα ποσοστά συμμετοχής εκάστης ιδιοκτησίας...εξαιρώ την περίπτωση που ο κανονισμός της πολυκατοικίας προβλέπει διαφορετικά σε κάποιες περιπτώσεις...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν μιλάμε για κατανάλωση (όπου πρέπει να ανέβει το νερό σε διαφορετικούς ορόφους, διαφορετικά τετραγωνικά για τη θέρμανση κλπ) ΑΛΛΑ για αντικατάσταση του εξοπλισμού. Εφόσον χρησιμοποιείται από όλους το ίδιο (1 καυστήρας), δεν είναι λογικό να είναι ισόποσες οι δαπάνες; Μετά η κατανάλωση φυσικά και θα υπολογίζεται βάσει ποσοστών.
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη επειδή δεν γνωρίζω, γι' αυτό και ρώτησα :)

Απλά μου φαίνεται παράλογο να βγαίνει σύμφωνα με τα ποσοστά συμμετοχής εφόσον θα χρησιμοποιηθεί απ' όλους με τον ίδιο τρόπο και ισότιμα.

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

επειδη δουλευω σε εταιρια διαχειρισης πολυκατοικιων, θα σου πω οτι ολα πανε με βασει του κανονισμου...

 

φαντασου οτι επειδη εσυ εχεις μεγαλυτερο διαμερισμα απο μενα... ο καυστηρας θα δουλεψει εξαιτιας σου περισσοτερο.. αρα γιατι να πληρωσουμε το ιδιο???

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο και ισότιμα, θα έπρεπε να χρεώνονται ισομερώς και ο καθαρισμός, το κοινόχρηστο ρεύμα, η αναγόμωση πυροσβεστήρων, η απόφραξη, κ.ο.κ....άρα στην πράξη θα καταργούσαμε τον κανονισμό πολυκατοικίας..
Link to comment
Share on other sites

σε αρκετους κανονισμους, ο καθαρισμος διαιρειται ισομερως... αλλα και παλι ολα ειναι με βασει τη μελετη του μηχανικου...

 

και σε περιπτωσεις οπως η θερμανση... υπαρχουν πολλα λαθη υπολογισμου λογω προσθεσεων στον ΦΕΚ αλλα ειναι πολυ δαπανηρο και δυσκολα συμφωνουν στην αλλαγη του...

 

http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=758

Edited by iliaspap88
Link to comment
Share on other sites

Έχω μελετήσει πάρα πολλούς κανονισμούς πολυκατοικίας και ουδέποτε συνάντησα ισομερή καταμερισμό κοινοχρήστων δαπανών...ο κανόνας είναι ότι υπάρχει ποσόστωση στην συμμετοχή..μάλιστα ο παλαιός νόμος όριζε ότι όπου δεν υπάρχει συμφωνία συνιδιοκτητών ή κανονισμός, ισχύει η συμμετοχή εκάστης οριζοντίου ιδιοκτησίας στις δαπάνες, αναλόγως της αξίας αυτής...
Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο και ισότιμα, θα έπρεπε να χρεώνονται ισομερώς και ο καθαρισμός, το κοινόχρηστο ρεύμα, η αναγόμωση πυροσβεστήρων, η απόφραξη, κ.ο.κ....άρα στην πράξη θα καταργούσαμε τον κανονισμό πολυκατοικίας..

 

Το λογικό και δίκαιο δεν είναι αυτό; Άσχετα με το τι λέει ο κανονισμός, θεωρητικά μιλώντας. Επίσης, ο κηπουρός, η εταιρία έκδοσης κοινοχρήστων, κοκ δεν πρέπει να κοστίζουν ισόποσα;

Η ποσόστωση στη συμμετοχή εφαρμόζεται (ή θα έπρεπε να εφαρμόζεται) σε περιπτώσεις που δεν γίνεται ίση χρήση (συντήρηση/ρεύμα ανελκυστήρα, θέρμανση, κλπ)...

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Το λογικό και δίκαιο δεν είναι αυτό; Άσχετα με το τι λέει ο κανονισμός, θεωρητικά μιλώντας. Επίσης, ο κηπουρός, η εταιρία έκδοσης κοινοχρήστων, κοκ δεν πρέπει να κοστίζουν ισόποσα;

Η ποσόστωση στη συμμετοχή εφαρμόζεται (ή θα έπρεπε να εφαρμόζεται) σε περιπτώσεις που δεν γίνεται ίση χρήση (συντήρηση/ρεύμα ανελκυστήρα, θέρμανση, κλπ)...

Ο κανονισμος uber alles.Τελος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος χωρίς την καραμέλα του κανονισμού και με επιχειρήματα;

(το θεωρητικά μιλώντας μάλλον πρέπει να το γράψω με 45άρι font για να προσεχθεί...)

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω ότι κανείς δεν είναι υπόχρεως να παρατηρεί αυτά που εσύ θες στα μηνύματά σου, ειδικά όταν δεν είναι τόσο ξεκάθαρο το τι ζητάς...

 

Στο ψητό: υπάρχουν περιπτώσεις, όπου ο κανονισμός της πολυκατοικίας παρακάμπτεται, κατόπιν δικαστικής διαγνώσεως της διαφοράς (π.χ. περιπτώσεις υπέρμετρης, αναιμικής ή και μηδαμινής συμμετοχής στις δαπάνες, περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει ρητή πρόβλεψη στον κανονισμό και καλείται να απαντήσει το δικαστήριο κ.λ.π.). Υπήρξαν περιπτώσεις καταλογισμού δαπανών ανελκυστήρος σε ισόγεια καταστήματα, που ουδέποτε έκαναν χρήση ανελκυστήρος διότι εκ των πραγμάτων δεν είχαν καν πρόσβαση στην κυρία είσοδο της πολυκατοικίας...οι ιδιοκτήτες τέτοιων καταστημάτων είναι λογικό να δικαιωθούν δικαστικώς..

 

Άλλη περίπτωση είναι η παράκαμψη της προβλεπομένης από τον κανονισμό πλειοψηφίας για την αλλαγή από υγρό σε αέριο καύσιμο, αφού με νόμο απαιτείται πελιοψηφία 50% +1 ασχέτως κανονισμού...κ.ο.κ.

 

Στην απορία σου λοιπόν..ο καθαρισμός και η συντήρηση κοινού πράγματος (κοινοχρήστου χώρου) πάντοτε υπολογίζεται με την αξία συμμετοχής εκάστου...το ίδιο συμβαίνει και με βάση τις διατάξεις του Αστικού Κώδικος...ειδάλλως με το δικό σου σκεπτικό, θα είχαμε μια άλλη ''καραμέλλα'' που θα μας έλεγε ότι αν σε ένα περιβόλι βάλουμε περίφραξη, θα πρέπει να γίνει ισομερώς αφού ολοι οι συνιδιοκτήτες ασχέτως ποσοστού συγκυριότητος, ωφελούνται το ίδιο από την προφύλαξη του κτήματος...οπότε οδηγούμεθα και στο σκεπτικό, ότι και οι πρόσοδοι από το κτήμα θα πρέπει να μοιράζονται κατ' ισομοιρίαν, αφού δεν νοείται ίσες δαπάνες με άνισα κέρδη..= ατόπημα ολκής...

 

Με το ίδιο, λοιπόν, σκεπτικό, εάν μία πολυκατοικία γκρεμισθεί από φυσικά ή μη αίτια, δεν θα πάρουν όλοι τα ίδια μερίδια αλλά τα αναλογούντα στο ποσοστό συμμετοχής τους στο ενιαίο οικόπεδο...

 

Επί τη ευκαιρία, πώς θα επιμέριζες το ηλεκτρικό ρεύμα του ανελκυστήρος, αφού ο λογαριασμός κοινοχρήστου ρεύματος είναι ενιαίος..;

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην μας ξαναθυμηθείς πάλι σε ....τρεις ημέρες...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, το εκτιμώ ότι ασχολείσαι με τις απορίες μου, αλλά δεν μου απαντάς, γενικολογείς... :rolleyes:

 

Ρώτησα απλά αν είναι λογικός ένας τέτοιος υπολογισμός και μου απαντάς με αναφορές σε δικαστήρια, υποπεριπτώσεις περιπτώσεων κλπ κλπ. Εφόσον είχες την καλή διάθεση να μου απαντήσεις, θα περίμενα να μου αναφέρεις τη δική σου γνώμη και όχι τι έχει γίνει δικαστικά και τι υπάρχει αόριστα σαν περίπτωση...

 

Επίσης, ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ και συντήρηση, μιλάω για αρχική εγκατάσταση (το έχω πει καμμιά δεκαριά φορές).

 

...ειδάλλως με το δικό σου σκεπτικό, θα είχαμε μια άλλη ''καραμέλλα'' που θα μας έλεγε ότι αν σε ένα περιβόλι βάλουμε περίφραξη, θα πρέπει να γίνει ισομερώς αφού ολοι οι συνιδιοκτήτες ασχέτως ποσοστού συγκυριότητος, ωφελούνται το ίδιο από την προφύλαξη του κτήματος...οπότε οδηγούμεθα και στο σκεπτικό, ότι και οι πρόσοδοι από το κτήμα θα πρέπει να μοιράζονται κατ' ισομοιρίαν, αφού δεν νοείται ίσες δαπάνες με άνισα κέρδη..= ατόπημα ολκής...

Ατυχέστατο το παράδειγμά σου, ισομερώς θα ήταν τα έξοδα αν είχαν ίδιο ποσοστό, σε διαφορετική περίπτωση θα χρησιμοποιούσαν περισσότερα μέτρα σύρμα για την περίφραξη περισσότερου εμβαδού (=μεγαλύτερο ποσοστό) και άρα μεγαλύτερο κόστος => άκυρο...

 

Όσο για το ρεύμα, επειδή προφανώς δεν γίνεται να μετρηθουν επακριβώς οι διάφορες καταναλώσεις (ή μάλλον γίνεται αλλά κανείς δεν ασχολείται), θα το δεχόμουν να χρεώνεται βάσει ποσοστού.

 

Τέλοσπάντων, μάλλον δεν είναι το κατάλληλο μέρος να πάρω απαντήσεις, θα ρωτήσω κάποιο συνάδελφο μηχανικό, ευχαριστώ για το χρόνο σας.

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις...

 

Το λογικό ή όχι των υπολογισμών των δαπανών, δεν θα κριθεί με βάση τις ''φιλοσοφικές'' σου ανησυχίες, ούτε με την ''δική'' μου γνώμη, αλλά όταν θα φθάσουν τα πράγματα στα άκρα με τους άλλους συνιδιοκτήτες, η απάντηση θα δοθεί υποχρεωτικώς από την αρμόδια αρχή...σύντομα θα ανακαλύψεις, ότι ούτε οι απαντήσεις του μηχανικού θα σου κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος έχει σε ένα κτήριο ποσοστό (πχ) 10%, θα πληρώσει για κάθε δαπάνη εγκαταστάσεων αυτού του κτηρίου το 10% που του αναλογεί και τίποτα περισσότερο. Μέχρι εδώ είναι απλά μαθηματικά.

Αν ο κανονισμός προβλέπει κάτι διαφορετικό, τότε το ξαναβλέπουμε.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...