Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H μόνη δυνατότητα για να πετύχεις μείωση ενοικίου, είναι λόγω απρόοπτης μεταβολής των συνθηκών. Αυτή τη δυνατότητα βασίζεται σε κάποιο άρθρο του αστικού κώδικα, το οποίο δεν είναι πολυδουλεμένο και οπωσδήποτε προυποθέτει απρόοπτη μεταβολή συνθηκών, την οποία δεν μπορούσες να προβλέψεις, σε σχέση με τη χρονική στιγμή σύναψης του νέου μισθωτηρίου. Ειδικά για βραχυπρόθεσμες μισθώσεις (3ων ετών) το θεωρώ πολύ δύσκολο να πετύχεις κάτι. Άλλωστε τα δικαστικά έξοδα θα ισοφαρίσουν το όποιο τυχόν κέρδος σου,αν υποτεθεί ότι θα πετύχαινες κάτι.

Με 2 λόγια, σε πρακτικό επίπεδο, όχι, δεν υπάρχει δικαστική οδός.

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου!

Τελικά το πήραμε απόφαση με την σύζυγο, θα μετακομίσουμε και άστον να κουρεύεται με το αχούρι του!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου!

Τελικά το πήραμε απόφαση με την σύζυγο, θα μετακομίσουμε και άστον να κουρεύεται με το αχούρι του!:)

 

Καλή τύχη! Είναι δύσκολο να βρείς καλό σπίτι σήμερα. Και εγώ μετακόμισα πρόσφατα. Τα καλά σπίτια τα έχουν σε εξωφρενικές τιμές, ενώ καλές τιμές έχουν μόνο κάτι παλιατζούρες... Εγώ βέβαια ήθελα απαραίτητα 3 υ/δ λόγω 3 τέκνων...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου!

Τελικά το πήραμε απόφαση με την σύζυγο, θα μετακομίσουμε και άστον να κουρεύεται με το αχούρι του!:)

Φιλε μου την καλυτερη δουλεια κανεις.

Θα ξοδεψεις κατι παραπανω (μετακομισεις κλπ) αλλα θα εχεις την ψυχικη σου υγεια.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην είναι εφήμερη η ψυχική υγεία, προσοχή στους όρους του νέου μισθωτηρίου...η χρονική διάρκεια είναι τουλάχιστον 3 ετών και σε περίπτωση πρόωρης αδικαιολόγητης αποχώρησης, ο εκμισθωτής δικαιούται να αναζητήσει όλα τα μισθώματα μέχρις λήξεως για όσο χρονικό διάστημα παραμένει κενό το μίσθιο άνευ υπαιτιότητός του...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα που αφορά τα κοινόχρηστα και χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

 

Πριν 1 μήνα αποφασίστηκε σε γενική συνέλευση, (με ψήφους 5 υπέρ και 2 κατά), να δίνουμε 50 ευρώ το μήνα... μέχρι να συγκεντρωθούνε τα απαραίτητα χρήματα για το βάψιμο της πολυκατοικίας (εσωτερικοί κοινόχρηστοι χώροι, εξωτερικοί τοίχοι, κάγκελα, ακάλυπτος χώρος, ταράτσα). Η καλύτερη προσφορά που έχει γίνει από συνεργείο (με απόδειξη)... είναι 6300ευρώ, δηλαδή 900ευρώ ανά διαμέρισμα.

 

Επειδή εγώ κι ο 2ος ιδιοκτήτης που ψήφισε κατά, δηλώσαμε ξεκάθαρα ότι δεν πρόκειται να δώσουμε δεκάρα τσακιστή (διότι πολύ απλά δεν έχουμε)... ο διαχειριστής (ο οποίος παρεμπιπτόντως είναι συνταξιούχος δικηγόρος), κάλεσε έκτακτη γενική συνέλευση μετά από 1 βδομάδα, στην οποία αποφασίστηκε και πάλι με ψήφους 5-2 να δοθεί η διαχείρηση της πολυκατοικίας σε Εταιρία Διαχείρησης (η οποία διαθέτει και νομικό τμήμα).

 

Σήμερα αναρτήθηκε ο 1ος λογαριασμός... ο οποίος εκτός από τα έξοδα διαχείρησης, το αποθεματικό και τον λογαριασμό της ΔΕΗ... περιέχει και το πρώτο 50άρικο που θα προστίθεται για τους επόμενους 18 μήνες στο αποθεματικό, για το βάψιμο της πολυκατοικίας.

 

Όλες οι διαδικασίες έχουν γίνει νόμιμα και δεν μπορώ να τις αμφισβητήσω. Το συμβόλαιο του σπιτιού (υπογράφτηκε το 1989), δεν περιέχει κανέναν όρο που να μου δίνει το δικαίωμα να απέχω από τις οικονομικές υποχρεώσεις της πολυκατοικίας για λόγους ανωτέρας βίας (πχ οικονομική αδυναμία).

 

Γνωρίζω πολύ καλά ότι αν δε πληρώσω... θα σκάσει εξώδικο κι έπειτα διαταγή πληρωμής... και θα μου κατασχέσουν λεφτά απ'τον τραπεζικό μου λογαριασμό, όπου έχω μαζέψει με πολύ κόπο 2000ευρώ και πρέπει να μαζέψω άλλα τόσα για αλλαγή ελαστικών σε νταλίκα.

 

Εννοείται ότι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να προσλάβω δικηγόρο.

 

Υπάρχει κανένα νομικό παραθυράκι με κοινωνικά/οικονομικά κριτήρια, που μπορεί να με σώσει απ'αυτή τη κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για οποιαδήποτε αλλαγή τέτοιας εμβέλειας χρειάζεται το 100%!!!! Ας με διορθώσει κάποιος από τους δικηγόρους του φόρουμ

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα σου έλεγα να μελετήσεις προσεκτικά τον κανονισμό μήπως υπάρχει κάτι που σου διέφυγε...εάν η δαπάνη ΔΕΝ είναι αναγκαία, δεν μπορεί κανείς να σε υποχρεώσει να πληρώσεις το ποσοστό σου..

 

Βλέπε και παλαιότερή μου ανάρτηση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6713828#post6713828 ως επίσης και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3937740#post3937740

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι απορω.900€ το διαμερισμα?Ποσα τετραγωνικα μετρα ειναι το καθε διαμερισμα?

 

Για τα αλλα τι να πω.Δυστηχως καποιοι ειναι σε ασχημη οικονομικη κατασταση αλλα και τα σπιτια εχουν αναγκη απο συντηρηση.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

@vasilimertzani

Κι εμένα υπερβολικά πολλά μου φαίνονται τα 900ευρώ ανά διαμέρισμα (125τμ)... αλλά ούτως ή άλλως αν έφτανε εκείνη η ώρα, θα έψαχνα και μόνος μου να βρω καλύτερες προσφορές.

 

@greece_gus

Πραγματικά μ'έσωσες!!! Χίλια ευχαριστώ!!!

Η απόφαση του εφετείου Θράκης 590/2010 μού έκατσε λουκούμι!

 

Θα πάω αύριο στην εταιρία διαχείρησης, θα τους δώσω αντίγραφο της απόφασης του εφετείου... και θα τους ζητήσω εγώ και ο 2ος ιδιοκτήτης που ψηφίσαμε όχι, να συμμετέχουμε οικονομικά μόνο σε εργασίες που αφορούν το ξύσιμο/σπατουλάρισμα επιφανειών που έχουν πιάσει υγρασία. :p

 

Οι υπόλοιποι 5 ιδιοκτήτες ας κάνουν μετά ό,τι γουστάρουν. Αν έχουν τόση μεγάλη λόξα με την ομορφιά της πολυκατοικίας, δε θα με χαλάσει να μου βάψουν τα μπαλκόνια τζάμπα. :lol:

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Edited by zeraldo
Link to comment
Share on other sites

Eίμαι τυχερός τελικά βρήκα σπιταρόνα με νοικοκύρη ''Άνθρωπο'' και oxi ταλιροφονιά στα 300 ευρώ με θέρμανση και τώρα απο τα 280+120 που ζήταγε , ζητάει 250 (με κάνει και 30 ευρώ μείωση), αλλά δεν μασάω! Edited by samarithan
Αφαίρεση άσχετων σχολιασμών και άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Eίμαι τυχερός τελικά βρήκα σπιταρόνα με νοικοκύρη ''Άνθρωπο'' και ταλιροφονιά στα 300 ευρώ με θέρμανση και τώρα απο τα 280+120 που ζήταγε , ζητάει 250 (με κάνει και 30 ευρώ μείωση), αλλά δεν μασάω!

 

Προφανώς ήταν αυτό που σου είπα. Έριξε άδεια για να τραβήξει γεμάτα.

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι τυχερός τελικά βρήκα σπιταρόνα με νοικοκύρη ''Άνθρωπο'' και ταλιροφονιά στα 300 ευρώ με θέρμανση και τώρα απο τα 280+120 που ζήταγε , ζητάει 250 (με κάνει και 30 ευρώ μείωση), αλλά δεν μασάω!

 

Μια χαρα λοιπον.

Θα ελεγα να εξακολουθησεις να μην μασας.δεν το αξιζει καταρχην σαν άνθρωπος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ήταν αυτό που σου είπα. Έριξε άδεια για να τραβήξει γεμάτα.

 

Μια χαρα λοιπον.Θα ελεγα να εξακολουθησεις να μην μασας.δεν το αξιζει καταρχην σαν άνθρωπος..

 

Tι να μασήσω, καθαρά θέμα επιβίωσης ήταν!

Ενα θα σας πω: σε διαμέρισμα 3ου ορόφου καίγαμε ξύλα σαν κύρια θέρμανση γιατι δεν έφτιαχνε και δεν φτιάχνει την κεντρική θέρμανση η οποία δεν λειτουργεί απο 2011!!!

Φανταστείτε 10 τόννους ξύλα να ανεβαίνουν 3 ορόφουσ να ντανιάζονται στα μπαλκόνια για όσους γνωρίζουν, να μην χωράνε να πιάνουμε και την κοινόχρηστη αυλή... άστα να πάνε σήριαλ:lol:

Τελος καλό και ο καθε κατεργάρης στον πάγκο του!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Διαθέτω στην κατοχή μου μαγαζί. Ο επί 10 έτη ενοικιαστής άφησε το ακίνητο τον προηγούμενο Νοέμβη. Φυσικά το ρολόι της ΔΕΗ ήταν στο όνομα του ενοικιαστή και το νερό στο δικό μου.

 

Θεώρησα πως έκοψε το ρεύμα. Σήμερα που έτυχε να περναω ταυτόχρονα με τον ταχυδρόμο διαπίστωσα ότι το ρεύμα δεν έχει κοπεί και το ύψος του λογαριασμού έχει φτάσει στα 2.545 ευρώ!!!

 

Προφανώς φρόντιζε να παίρνει τους λογαριασμούς αφότου έφυγε.

 

Από εδώ και πέρα πως πρέπει να κινηθώ εγώ? Να πάω να κάνω διακοπή? Να το γυρίσω στο όνομά μου άμεσα?

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν είναι στο όνομα σου η ΔΕΗ αναζητά το ΑΦΜ στο οποίο είναι το συμβόλαιο της. Το έχω ρωτήσει πολλές φορές στην ΔΕΗ και αυτή την απάντηση πήρα. Αν θέλεις να πάρεις το ρολόι στο όνομα σου προσκόμισε κάποια αποδοτικά ότι το ρολόι ανήκε σε σένα ως ιδιοκτήτη του μαγαζιού και δεν θα έχεις θέμα..Αν έχει αλλάξει κάτι β διορθώστε με

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται στην περίπτωση που η ύδρευση είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη και ο ενοικιαστης φύγει και αφήσει υπόλοιπο;

 

Υπάρχει απόδειξη ότι το νερό το κατανάλωσε ο ενοικιαστης καθώς φαίνεται μέχρι πότε έκανε κατάθεση ενοικιου στην τράπεζα, υπαρχει συμβόλαιο αλλά και δεη που διακόπηκε και ήταν στο όνομα του ενοικιαστη.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται στην περίπτωση που η ύδρευση είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη και ο ενοικιαστης φύγει και αφήσει υπόλοιπο;

 

Υπάρχει απόδειξη ότι το νερό το κατανάλωσε ο ενοικιαστης καθώς φαίνεται μέχρι πότε έκανε κατάθεση ενοικιου στην τράπεζα, υπαρχει συμβόλαιο αλλά και δεη που διακόπηκε και ήταν στο όνομα του ενοικιαστη.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα σου έλεγα να ρωτήσεις στην ευδάπ τι γίνεται. Είχα χειριστεί μια τέτοια υπόθεση στο παρελθόν, με πολύ μεγάλη οφειλή στην ΕΥΔΑΠ (ήταν επαγγελματική μίσθωση - καθαριστήριο) και αν θυμάμαι καλά, η ευδάπ δεν ενδιαφέρεται παρά μόνο για αυτόν στου οποίου το όνομα είναι το ρολόι. Δεν κοιτάζει τίποτα άλλο.

Εσύ πληρώνεις την ΕΥΔΑΠ και μετά στρέφεσαι κατά του ενοικιαστή.

Αν η οφειλή είναι μεγάλη, καλό θα ήταν να απευθυνθείς στην ευδάπ με αίτηση, αν έπραξε τα δέοντα έγκαιρα (κλείσιμο παροχής, αφαίρεση μετρητή κλπ). Επίσης, αν επικαλεστείς οικονομικά και ιατρικά προβλήματα, πιθανόν να αποφύγεις τις προσαυξήσεις.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνον αυτό, αλλά : σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 10 του Ν.Δ.

2722/1953, όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 3 άρθρου 14 Α.Ν. 489/1968 η οποία ορίζει ότι: «Οι καθολικοί ή ειδικοί διάδοχοι ιδιοκτητών δι’ α εβεβαιώθησαν ή βεβαιούνται οφειλαί εν γένει

υπέρ ΟΑΠ (στη θέση του οποίου υπεισήλθε δυνάμει του υπ’ αριθ. 1068/1980 νόμου η ΕΥΔΑΠ)

είναι αλληλεγγύως υπόχρεοι μετά των αρχικών ιδιοκτητών, ευθυνόμενοι εις ολόκληρον

μέχρι της τελείας αποπληρωμής της οφειλής»...αμφιβόλου νομιμότητος διάταξη..

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνον αυτό, αλλά : σύμφωνα με την παρ. 4 του άρθρου 10 του Ν.Δ.

2722/1953, όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 3 άρθρου 14 Α.Ν. 489/1968 η οποία ορίζει ότι: «Οι καθολικοί ή ειδικοί διάδοχοι ιδιοκτητών δι’ α εβεβαιώθησαν ή βεβαιούνται οφειλαί εν γένει

υπέρ ΟΑΠ (στη θέση του οποίου υπεισήλθε δυνάμει του υπ’ αριθ. 1068/1980 νόμου η ΕΥΔΑΠ)

είναι αλληλεγγύως υπόχρεοι μετά των αρχικών ιδιοκτητών, ευθυνόμενοι εις ολόκληρον

μέχρι της τελείας αποπληρωμής της οφειλής»...αμφιβόλου νομιμότητος διάταξη..

Για την ΔΕΗ που ρώτησα αρχικά να υποθέσω ότι πέραν πάσης αμφιβολίας βαραίνει τον ενοικιαστή εάν είναι στο όνομα του? Θα ήθελα μία ξεκάθαρη απάντηση..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις σαφείς απαντήσεις. Μακάρι να συνέβαινε το ίδιο και με το νερό...

Για το Νερο επειδή απο πλευρά της ΕΥΔΑΠ αυτο που γινεται ειναι μεγάλη ****** και πιθανόν και παράνομο (αλλα άντε βρες άκρη) πρέπει 2-3 φορές το χρόνο (και πιο συχνά αν κάποιος εχει επαγγελματική μίσθωση με πολυ νερο) να μπαίνετε στο http://www.eydap.gr και να βλέπετε τα ανεξόφλητα των ενοικιαστών και να τους βάζετε χερι.

Αρκεί να βάλετε τον Αριθμό Μητρώου και τον Αριθμό Μετρητή και σας βγάζει αναλυτικά ολους τους λογαριασμούς.

 

Οσο για το ρευμα απο την 1η μερα που φεύγει ενοικιαστής πάτε στη ΔΕΗ για διακοπή ηλεκτροδότησης ή αλλαγη χρήστη-ΑΦΜ

Αρκεί να έχετε επίσημο μισθωτήριο θεωρημένο απο εφορεία (παλαιά) ή στο gsis.gr πλέον. Που πρέπει να λέει ξεκάθαρα οτι πάγια καταναλώσεις ρεύματος και ολοι οι φόροι και τέλη που περιέχονται στο ρευμα βαραίνουν τον ενοικιαστή.

Τελευταία Δήλωση Ε2 που δηλώνετε το μίσθωμα

Και μια υπεύθυνη δήλωση οτι έφυγε ο ενοικιαστής και βαραίνει αυτον το πλήρες υπόλοιπο κι όχι εσάς.

 

Εγω αυτα κανω και εχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Edited by impreza_sti
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους
Link to comment
Share on other sites

Για το Νερο επειδή απο πλευρά της ΕΥΔΑΠ αυτο που γινεται ειναι μεγάλη ****** και πιθανόν και παράνομο (αλλα άντε βρες άκρη) πρέπει 2-3 φορές το χρόνο (και πιο συχνά αν κάποιος εχει επαγγελματική μίσθωση με πολυ νερο) να μπαίνετε στο http://www.eydap.gr και να βλέπετε τα ανεξόφλητα των ενοικιαστών και να τους βάζετε χερι.

Αρκεί να βάλετε τον Αριθμό Μητρώου και τον Αριθμό Μετρητή και σας βγάζει αναλυτικά ολους τους λογαριασμούς.

 

Οσο για το ρευμα απο την 1η μερα που φεύγει ενοικιαστής πάτε στη ΔΕΗ για διακοπή ηλεκτροδότησης ή αλλαγη χρήστη-ΑΦΜ

Αρκεί να έχετε επίσημο μισθωτήριο θεωρημένο απο εφορεία (παλαιά) ή στο gsis.gr πλέον. Που πρέπει να λέει ξεκάθαρα οτι πάγια καταναλώσεις ρεύματος και ολοι οι φόροι και τέλη που περιέχονται στο ρευμα βαραίνουν τον ενοικιαστή.

Τελευταία Δήλωση Ε2 που δηλώνετε το μίσθωμα

Και μια υπεύθυνη δήλωση οτι έφυγε ο ενοικιαστής και βαραίνει αυτον το πλήρες υπόλοιπο κι όχι εσάς.

 

Εγω αυτα κανω και εχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Υγ. Προς τον φίλο που κανει διορθώσεις... Απο οσο ξερω Η ΕΥΔΑΠ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!! :)

 

Εμένα δεν μου ζήτησαν ούτε μισθωτήριο ούτε υπεύθυνη δήλωση (τα οποία φυσικά και είχα μαζί μου αλλά δεν τα πήραν). Απλά Ε2 του 2015 στο οποίο φαίνεται ότι έμεινε 11 μήνες και μετά κενό καθώς και αίτηση. Είπαν πως θα στείλουν μια επιστολή εντός 20 ημερών που θα ενημερώνουν για την διακοπή και αν δεν πάει κανένας τότε θα προχωρήσουν.

 

Λέτε να μου λένε μαλα@@ιες στην ΔΕΗ και να πληρώσω στο τέλος το ρεύμα του πρώην ενοικιαστή? Μαζί με τόσα άλλα φέσια που μου έβαλε?

Edited by anikologr
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου ζήτησαν ούτε μισθωτήριο ούτε υπεύθυνη δήλωση (τα οποία φυσικά και είχα μαζί μου αλλά δεν τα πήραν). Απλά Ε2 του 2015 στο οποίο φαίνεται ότι έμεινε 11 μήνες και μετά κενό καθώς και αίτηση. Είπαν πως θα στείλουν μια επιστολή εντός 20 ημερών που θα ενημερώνουν για την διακοπή και αν δεν πάει κανένας τότε θα προχωρήσουν.

 

Λέτε να μου λένε μαλα@@ιες στην ΔΕΗ και να πληρώσω στο τέλος το ρεύμα του πρώην ενοικιαστή? Μαζί με τόσα άλλα φέσια που μου έβαλε?

Εγω την διαδικασία που σου περιέγραψα τελευτα φορα την έκανα τον Απρίλιο και η διακοπή γινεται άμεσα εντος 2-3 εργάσιμων.

Ουτε επιστολές ουτε τιποτα.

Βέβαια δήλωσα οτι ο ενοικιαστής αποχώρησε και το ακίνητο ειναι κενό οποτε να προχωρήσουν σε άμεση διακοπή.

Δεν ξερω αν άλλαξε απο τότε κάτι, μάλλον ειναι σε τι υπάλληλο θα πέσεις, αλλα σίγουρα το παιζουν φέτος δύσκολοι γιατι ξέρανε οτι μετα την λήξη της απαράδεκτης απεργίας των δικηγόρων θα γινότανε χαμός με εξώσεις και συνεπώς με φέσια προς τη ΔΕΗ.

 

Αν ο λογαριασμός ηταν στο όνομα του και είχες κανονικό ενοικιαστήριο, δεν μπορούν να σου ζητήσουν τιποτα απολύτως γιατι αποτελεί ιδιωτική σύμβαση ανάμεσα στον χρήστη και την εταιρεια παροχής ρεύματος.

Edited by MAD 13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το πρόβλημα: πριν 3 χρόνια νοίκιασα σπίτι σε δυο άτομα με σκοπό την στέγαση των παιδιών τους (φοιτητές), με συμβόλαιο διαρκείας δυο ετών.

Πέρσι έγινε επέκταση του συμβολαίου με ισχύ δυο ακόμα χρόνια (μέχρι και Σεπτέμβρη 2017).

Στους όρους του συμβολαίου αναφέρει ρητά πως αν θελήσουν να φύγουν νωρίτερα , πρέπει να πληρώσουν τα ενοίκια μέχρι την λήξη του συμβολαίου και βεβαίως πως η εγγύηση δεν συμψηφίζεται με ενοίκια.

Ο ένας από τους δυο ενοικιαστές μου ανακοίνωσε τον Ιούνιο πως μέχρι μέσα Αυγούστου θα φύγει.

Στο συμβόλαιο υπάρχει επίσης όρος πως πρέπει να με ειδοποιήσουν τουλάχιστον τρεις μήνες πριν γραπτώς σε περίπτωση αναχώρησης.

Ο δε δεύτερος ενοικιαστής δεν θέλει να φύγει.....

Ο τύπος που ξαφνικά θέλει να αποχωρήσει δεν μου έχει πληρώσει ακόμα το ενοίκιο του Ιουλίου και μάλλον ούτε θα πληρώσει το ενοίκιο Αυγούστου, πονηρά σκεπτόμενος να πατσίσει την εγγύηση...

Τι μέτρα μπορώ να πάρω εγώ; Ούτε κάν στο τηλέφωνο δεν απαντά....

Να αλλάξω παρουσία δικαστικού επιμελητή κλειδαριές και να συνεχίσω με νέο συμβόλαιο με τον εταίρο ενοικιαστή;

Θα ήθελα τις συμβουλές σας παρακαλώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...