Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρόμοια ένωση έχουν και οι ιδιοκτήτες αντίστοιχα.....και από τους μεν και τους δε,γίνεται συνήθως προτροπή να πάς στα δικαστήρια να βγάλουν χρήματα.:X

 

απ ότι μου είχε πει μια κυρία που είχα μιλήσει εκεί, ο ρόλος τους είναι συνήθως να ενημερώνουν για το τι ισχύει από το νόμο σε διάφορες περιπτώσεις, λειτουργούν εθελοντικά...αλλά λογικά αν φτάσει κάποιος σε σημείο να καταλήξει σε δικαστήριο, ε θα προτίνουν να τον εκπροσωπήσει κάποιος από το σύλλογο αυτό, με την ανάλογη αμοιβή βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εχω και εγώ μια ερώτηση:

Στην πολυκατοικία μας υπάρχει ήδη ένα ιατρείο από 15ετίας και ανοίγουν και άλλα 2.

Πως μπορούμε βασει καταστατικού να έχουμε μια πιο δίκαιη κατανομή των κοινόχρηστων εξόδων (φωτισμός, καθαριότητα, ασανσερ) καθώς είναι σε 3ο και 4ο όροφο. Κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται σήμερα.

Μπορούμε βάσει πλειοψηφίας να αλλάξουμε το καταστατικό; Αν ναι πως προσδιορίζεται η δαπάνη στα ιατρεία; (Αλλη κίνηση έχει ο παλιός, άλλη οι νέοι).

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Aν το καταστατικό δεν λέει σχετικά με επαγγελματικές μισθώσεις,δεν γίνεται τίποτε,εκτός αν συμφωνήσετε σε αλλαγή όρων του καταστατικού πράγμα που έχει σχετική διαδικασία,έξοδα κλπ

 

Θα πρέπει επίσης να δείτε και πως ορίζεται η πλειοψηφία για λήψη απόφασης αλλαγής όρων του καταστατικού γιατί λογικά ο ιδιοκτήτης που μισθώνει επαγγελματικά τα ακίνητο θα διαφωνήσει γιατί έχει συμφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Ηθελα με τη σειρα μου να ρωτησω κατι, γιατι δεν βρηκα αναλογη απαντηση στο υπολοιπο θεμα... Μενω στον 4ο οροφο 6οροφης οικοδομης και αγορασα προσφατα μια ψησταρια με υγραεριο απο το πρακτικερ. Δεν προλαβα να την χαρω...και βγηκε ο απο πανω μου και λεει οτι τον εχω βρωμισει με την καπνα (εκανα ψαρακι)... Εγω εψηνα στην ακρη του μπαλκονιου για να αποφυγω αυτο που εγινε, αλλα... Η ψησταρια ειναι μια κλασικη με ροδακια στο υψος της λεκανης μου, χωρις καπνοδοχους κτλ...μια απλη ψησταρια... Απαγορευεται το ψησιμο στο μπαλκονι απο τετοιες ψησταριες? Δεν μιλαω για τις χτιστες που θα ψησεις και 5-6 κιλα κρεας...αντε να ψησω 10 παντσετες και 10 σουβλακια σε τρελα κεφια.... Περιμενω νεα σας!

 

Έχω δώσει κάποια απάντηση παλαιότερα...προβλέπεται σχετικώς από τον Αστικό Κώδικα..:

 

`Αρθρο 1003 Α.Κ.

 

Περιορισμοί κυριότητας, εκπομπές

 

Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται την εκπομπή καπνού, αιθάλης, αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη.

 

Το τι ακριβώς σημαίνει τώρα ''δεν παραβλάπτουν σημαντικά την χρήση του ακινήτου'', είναι θέμα εν τέλει δικαστικής αξιολόγησης..προσωπικά φρονώ ότι μία κάποια περιστασιακή χρήση δεν θα συνιστούσε σημαντική βλάβη (και με δεδομένο βεβαίως ότι έχω λάβει και κάποια απαραίτητα μέτρα προς περιορισμό του καπνού..)...

 

Εχω και εγώ μια ερώτηση:

Στην πολυκατοικία μας υπάρχει ήδη ένα ιατρείο από 15ετίας και ανοίγουν και άλλα 2.

Πως μπορούμε βασει καταστατικού να έχουμε μια πιο δίκαιη κατανομή των κοινόχρηστων εξόδων (φωτισμός, καθαριότητα, ασανσερ) καθώς είναι σε 3ο και 4ο όροφο. Κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται σήμερα.

Μπορούμε βάσει πλειοψηφίας να αλλάξουμε το καταστατικό; Αν ναι πως προσδιορίζεται η δαπάνη στα ιατρεία; (Αλλη κίνηση έχει ο παλιός, άλλη οι νέοι).

 

Δεν προβλέπται ποτέ κάτι τέτοιο από τον κανονισμό και δεν αποτελεί η κίνηση ενός γραφείου μετρήσιμο μέγεθος...(με το ίδιο σκεπτικό εσύ δέχεσαι πολλές επισκέψεις στο διαμέρισμά σου και εγω λίγες και πάει λέγοντας...)

 

Η συμμετοχή στις δαπάνες προβλέπεται από τον κανονισμό και τον πίνακα δαπανών και ποσοστών που συνήθως προσαρτάται σε αυτόν και την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας...

 

Αναφορικώς με την τροποποίηση των όρων του καταστατικού, αυτή γίνεται πάντοτε ομοφώνως και ποτέ πλειοψηφικώς...

Link to comment
Share on other sites

εχω μια κοπελα που νοικιαζει ενα διαμερισμα.απο τον 2/2010 εκανε συμβολαιο για 2 συν 1 χρονια που εχει κατατεθει στην εφορια.τωρα,λεει,θελει να φυγει.ποιες ειναι οι υποχρεωσεις της?μπορει να φυγει πριν ληξει το συμβολαιο χωρις να συμφωνησουμε?

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα μπορεί να γίνουν εάν συμφωνηθούν..όπως έχουμε ξαναπεί παλαιότερα, ο ιδιοκτήτης μπορεί να διεκδικήσει τα μισθώματα μέχρις λήξεως της μισθώσεως και για όσο χρόνο παραμένει άνευ υπαιτιότητός του κενό το μίσθιο..
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα μπορεί να γίνουν εάν συμφωνηθούν..όπως έχουμε ξαναπεί παλαιότερα, ο ιδιοκτήτης μπορεί να διεκδικήσει τα μισθώματα μέχρις λήξεως της μισθώσεως και για όσο χρόνο παραμένει άνευ υπαιτιότητός του κενό το μίσθιο..

 

αυτο ηθελα να ρωτησω βασικα αλλα το ρωτησα πιο ...κομψα :) οχι γιατι ηθελε να φυγει κυρια χωρις κανενα πεναλτι μετα απο 11 μηνες.

σε ευχαριστω

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Το "κομψά" όταν εννοείς διένεξη , δεν είναι απλό όπως μια θεωρία ή γνώμη που θες να διαβάζεις.Είναι αυτονόητο ότι μια συμφωνία πρέπει να τηρείται αλλά το ίδιο μπορεί και ν'αλλάξει .Η δικαστική οδός σαν υποννοούμενο για να διεκδικήσεις κάτι πρέπει να είναι η τελευταία λύση ,ειδικά με την κρίση που υπάρχει χρόνια στον κλάδο των δικηγόρων,η προτροπή είναι εύκολη για να΄χουν αυτοί πελάτες .:)

 

Καλύτερα να προσπαθήσεις με υπομονή να τα βρείτε,γιατί το πλέον εύκολο σήμερα να επικαλεστεί ότι δεν έχει χρήματα (ή και όντως να μην έχει είτε πχ έμεινε άνεργη κλπ ) οπότε το πιό πιθανό να μην πάρεις τίποτε (ούτε δικαστικά αν συμφέρει να πάς ,χώρια τα έξοδα ,τον χαμένο χρόνο κλπ.)

Αν έχεις αμφιβολίες τι μπορεί να γίνει (ή και για τις διαπραγματεύσεις) , ρώτα τρόπο χειρισμού σε κάποιους δικηγόρους που ασχολούνται με μισθώσεις να συγκρίνεις γνώμες,λέγοντας το πλήρες ιστορικό της υπόθεσης σου,και αποφασίζεις σχετικά.

 

Oσο αφορά την ενόχλιση από καπνό γείτονα που αναφέρθηκε ,εννοείται ότι κανένας δεν μπορεί να ενοχλεί τον άλλον και πρέπει να λαμβάνει μέτρα προστασίας, αλλά και στα πλαίσια καλής πίστης και συγκατοίκισης οι γείτονες δεν πρέπει να ενοχλούνται με το παραμικρό με μια περιστασιακή χρήση,γιατί κάποια στιγμή και αυτοί θα έχουν στιγμές χαλάρωσης ή αδυναμίας.Τώρα αν θέλετε καυγά πολλοί δικηγόροι θα χαρούν να μπορούν να επικαλεστούν διάφορα..... με συνήθη τα προβλήματα υγείας κάποιου,δήθεν απειλές του άλλου... και καλά ξεμπερδέματα:p

 

Οσο αφορά τροποποίηση του καταστατικού πολυκατοικίας αυτή δεν γίνεται πάντοτε ομοφώνως, αν προβλέπεται σχετικά πως και τι .Πολλοί ιδιοκτήτες εξάλλου ίσως μένουν σε άλλη πόλη,άλλοι μπορεί να έχουν κληρονομικά ή άλλα προβλήματα και να μην ασχολούνται κλπ .Ενα σωστό καταστατικό γράφει σχετικά για τις περιπτώσεις,και κανείς φυσικά δεν μπορεί να ξέρει τι έχει συμφωνηθεί σε κάθε κτίριο μεταξύ των ιδιοκτητών ......

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος 3741/1929, προβλέπει ότι η τροποποίηση κανονισμού γίνεται μόνον ομοφώνως, με την σύμπραξη όλων των συνιδιοκτητών και διά συμβολαιογραφικού εγγράφου μεταγραφομένου στο Υποθηκοφυλακείο...μόνη εξάιρεση η επιφύλαξη των εργολάβων να αλλάζουν την αντιστοιχία των δικών τους οριζοντίων ιδιοκτησιών και πάντοτε υπό τον όρον ότι δεν θίγουν τις ιδιοκτησίες και τα χιλιοστά των υπολοίπων...

 

Η επόμενη παρέκκλιση είναι η προβλεπόμενη δικαστικώς και μόνον, και με τις κάτωθι προϋποθέσεις :

 

Ν 1562/1985

 

`Αρθρο 9.

Αν υπάρχει ήδη χωριστή κατ' ορόφους ή διαμερίσματα ιδιοκτησία, δεν έχει όμως καταρτισθεί κανονισμός των σχέσεων των συνιδιοκτητών, η πλειοψηφία τουλάχιστον 60 % των συγκυρίων δικαιούται να ζητήσει δικαστικώς, κατ' ανάλογη εφαρμογή των διατάξεων των προηγουμένων άρθρων, να καταρτιστεί κανονισμός, εφόσον είναι αναγκαίος για τoν καθορισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών. Κατά τον ίδιο τρόπο και με πλειοψηφία τουλάχιστον 65 % των συγκυρίων μπορεί να επιτραπεί η συμπλήρωση ή και η τροποποίηση του κανονισμού, όπου εμφανίζει ελλείψεις που εμποδίζουν τη λειτουργία της συνιδιοκτησίας ή τη χρήση των χωριστών ιδιοκτησιών σύμφωνα με τον προορισμό του ακινήτου.

 

Η διάταξη όμως αυτή, έχει εφαρμογή μόνον όπου δεν υπάρχει καθόλου κανονισμός, ή όπου ο υπάρχων χρειάζεται συμπλήρωση και ενδέχεται να εμφανίζει κενά, να μη ρυθμίζει δηλαδή, ορισμένο θέμα που μπορεί να οφείλεται είτε στο ότι οι συνιδιοκτήτες παρέλειψαν να ρυθμίσουν το θέμα, είτε στο ότι δεν ήταν δυνατόν να προβλεφθεί το συγκεκριμένο θέμα το οποίο γεννήθηκε μετά την σύσταση και λειτουργία της οροφοκτησίας. Επιπλέον απαιτείται η τροποποίηση να είναι αναγκαία και η σχετική έλλειψη να εμποδίζει την λειτουργία της οροφοκτησίας.

 

Επομένως, ό,τι και να προβλέπει ο κανονισμός περί πλειοψηφικής τροποποιήσεως αναφορικά με την τροποποίηση χιλιοστών , χρήσεως και δαπανών, είναι απολύτως άκυρο...

Link to comment
Share on other sites

Το "κομψά" όταν εννοείς διένεξη , δεν είναι απλό όπως μια θεωρία ή γνώμη που θες να διαβάζεις.Είναι αυτονόητο ότι μια συμφωνία πρέπει να τηρείται αλλά το ίδιο μπορεί και ν'αλλάξει .Η δικαστική οδός σαν υποννοούμενο για να διεκδικήσεις κάτι πρέπει να είναι η τελευταία λύση ,ειδικά με την κρίση που υπάρχει χρόνια στον κλάδο των δικηγόρων,η προτροπή είναι εύκολη για να΄χουν αυτοί πελάτες .:)

 

Καλύτερα να προσπαθήσεις με υπομονή να τα βρείτε,γιατί το πλέον εύκολο σήμερα να επικαλεστεί ότι δεν έχει χρήματα (ή και όντως να μην έχει είτε πχ έμεινε άνεργη κλπ ) οπότε το πιό πιθανό να μην πάρεις τίποτε (ούτε δικαστικά αν συμφέρει να πάς ,χώρια τα έξοδα ,τον χαμένο χρόνο κλπ.)

Αν έχεις αμφιβολίες τι μπορεί να γίνει (ή και για τις διαπραγματεύσεις) , ρώτα τρόπο χειρισμού σε κάποιους δικηγόρους που ασχολούνται με μισθώσεις να συγκρίνεις γνώμες,λέγοντας το πλήρες ιστορικό της υπόθεσης σου,και αποφασίζεις σχετικά.

 

Oσο αφορά την ενόχλιση από καπνό γείτονα που αναφέρθηκε ,εννοείται ότι κανένας δεν μπορεί να ενοχλεί τον άλλον και πρέπει να λαμβάνει μέτρα προστασίας, αλλά και στα πλαίσια καλής πίστης και συγκατοίκισης οι γείτονες δεν πρέπει να ενοχλούνται με το παραμικρό με μια περιστασιακή χρήση,γιατί κάποια στιγμή και αυτοί θα έχουν στιγμές χαλάρωσης ή αδυναμίας.Τώρα αν θέλετε καυγά πολλοί δικηγόροι θα χαρούν να μπορούν να επικαλεστούν διάφορα..... με συνήθη τα προβλήματα υγείας κάποιου,δήθεν απειλές του άλλου... και καλά ξεμπερδέματα:p

 

Οσο αφορά τροποποίηση του καταστατικού πολυκατοικίας αυτή δεν γίνεται πάντοτε ομοφώνως, αν προβλέπεται σχετικά πως και τι .Πολλοί ιδιοκτήτες εξάλλου ίσως μένουν σε άλλη πόλη,άλλοι μπορεί να έχουν κληρονομικά ή άλλα προβλήματα και να μην ασχολούνται κλπ .Ενα σωστό καταστατικό γράφει σχετικά για τις περιπτώσεις,και κανείς φυσικά δεν μπορεί να ξέρει τι έχει συμφωνηθεί σε κάθε κτίριο μεταξύ των ιδιοκτητών ......

οταν η κοπελα ηθελε κολωνακι,με γονεις με βιλα στο καπανδριτι και πατερα εργολαβο τωρα μην μου το παιζει κακομοιρα.απο 900 θελει να πληρωνει 500.ε δεν γινεται,κι εγω ζω απο αυτο το ενοικιο.εαν παμε δικαστικα-που δεν νομιζω γιατι καποιος θα βρεθει-εφοσον υπαρχει υπαιτιοτητα της πληρωνει ΚΑΙ τα δικαστικα και ολα.παλαιοτερα σε αντιστοιχη περιπτωση απαιτηθηκαν ολα τα ενοικια μεχρι τελους του συμβολαιου.και τα εδωσε ο νοικαρης

Link to comment
Share on other sites

Μετράνε τα εισοδήματα της ,όχι των γονέων της κλπ. και το δικαστήριο λαμβάνει υπόψη ακόμα και αδυναμία πληρωμής για κάποιους λόγους ,μπορεί να κρίνει να της δώσει (έστω απλά λόγω κρίσης) ακόμα και παράταση με μειωμένο ενοικιο πχ μέχρι να βρεί νέο σπίτι κλπ δικαιολογίες που θα επικαλεστεί.Καλύτερα λοιπόν να τα βρείτε ,και αν όχι ψάξε το καλά τι αξίζει να κάνεις ή βρες άλλο νοικάρι..... :)

 

Οσο για τις παρεκλίσεις των νόμων περι καταστατικών ,καλές οι θεωρίες,αλλά πρότρεψα να δεί καθένας τι υπάρχει στο καταστατικό του .Οσοι θέλουν τηρούν τι ανάγραφεται,οι υπόλοιποι μπορούν να ξοδευτούν δικαστικά με αμφίβολα αποτελέσματα,έξοδα και χάσιμο χρόνου και όλα αυτά για μια απόφαση ιδιοκτητών για τυχόν μείωση εξόδων κοινοχρήστων .Αν κάποιοι νομίζουν ότι οι συμφωνίες έστω και οι προφορικές δεν λαμβάνονται υπόψη από ένα δικαστήριο ή δεν μετρά ο σκοπός που γίνεται κάτι ,τέτοια θέλουν να δουλέψουν και οι δικηγόροι ...:p

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Μετράνε τα εισοδήματα της ,όχι των γονέων της κλπ. και το δικαστήριο λαμβάνει υπόψη ακόμα και αδυναμία πληρωμής για κάποιους λόγους ,μπορεί να κρίνει να της δώσει (έστω απλά λόγω κρίσης) ακόμα και παράταση με μειωμένο ενοικιο πχ μέχρι να βρεί νέο σπίτι κλπ δικαιολογίες που θα επικαλεστεί.Καλύτερα λοιπόν να τα βρείτε ,και αν όχι ψάξε το καλά τι αξίζει να κάνεις ή βρες άλλο νοικάρι..... :)

 

Οσο για τις παρεκλίσεις των νόμων περι καταστατικών ,καλές οι θεωρίες,αλλά πρότρεψα να δεί καθένας τι υπάρχει στο καταστατικό του .Οσοι θέλουν τηρούν τι ανάγραφεται,οι υπόλοιποι μπορούν να ξοδευτούν δικαστικά με αμφίβολα αποτελέσματα,έξοδα και χάσιμο χρόνου και όλα αυτά για μια απόφαση ιδιοκτητών για τυχόν μείωση εξόδων κοινοχρήστων .Αν κάποιοι νομίζουν ότι οι συμφωνίες έστω και οι προφορικές δεν λαμβάνονται υπόψη από ένα δικαστήριο ή δεν μετρά ο σκοπός που γίνεται κάτι ,τέτοια θέλουν να δουλέψουν και οι δικηγόροι ...:p

εχουν αναλαβει 10 μεσιτες εδω και ενα μηνα που δηλωσε οτι θελει να φυγει αλλα ακομα τιποτε.δυσκολη περιοδος...

μου ειπε οτι της κανανε μειωση στην δουλεια της για αυτο.τοτε και εμενα που μου κανανε την ιδια μειωση θα επρεπε να αυξησω το ενοικιο οσο μου μειωθηκε ο μισθος?

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα και εγω με την σειρα μου την πολυτιμη βοηθεια σας.

μολις μετακομισα στο ιδιοκτητο διαμερισμα μου που αποτελει μερος ενος συγροτηματος 3 οικοδομων. η μια ειναι του οικοπεδουχου και οι αλλες δυο του εργολαβου.

αυτη του οικοπεδουχου ειναι ουσιαστικα ανεξαρτητη και δεν μας ενδιαφερει. στις 2 οικοδομες του εργολαβου εχουν πουληθει ολα τα διαμερισματα. η μια εκ των ιδιοκτητων της β οικοδομης-εγω διαμενω στην α-εχει πολυ κακο ιστορικο πληρωμων των κοινοχρηστων. εδω να αναφερω οτι η καθαριστρια,ο βοθρος και ο καυστηρας(θερμιδομετρηση) ειναι κοινα και για τις 2 οικοδομες. μαλιστα ο καυστηρας και οι δεξαμενες πετρελαιου ειναι στο υπογειο της α οικοδομης. η ιδιοκτητρια λοιπον ενος εκ των διαμερισματων της β οικοδομης δημιουργει παρα πολλα προβληματα. στο παρελθον, ξαφνικα και με το ετσι θελω σταματησε να πληρωνει τα κοινοχρηστα,κατα μεσο ορο περιπου 150 ευρω το μηνα. να σημειωσω δε, οτι συνεχισε να καταναλωνει κανονικα το πετρελαιο θερμανσης που ολοι οι υπολοιποι πληρωνανε οπως και να χρησιμοποιει ολους τους κοινοχρηστους χωρους,ανελκυστηρα κ.τ.λ . μετα απο πολλες πιεσεις και αφου μαζευτηκε ενα χρεος της ταξης των 900 ευρω περιπου–το οποιο δημιουργησε τεραστια προβληματα στην ευρυθμη λειτουργια των 2 οικοδομων-αρχισε να πληρωνει τα μηνιαια κοινοχρηστα της και να αποπληρωνει σταδιακα ενα μερος την οφειλης που δημιουργησε, βεβαιωνοντας τους 2 διαχειριστες οτι την περιοδο του καλοκαιριου οπου τα κοινοχρηστα θα ηταν σημαντικα μειωμενα λογω διακοπης χρησης του καλοριφερ θα απολπληρωνε ολο το ποσο. μολις μπηκαμε στον μαιο και αφου ο καιρος ζεστανε αισθητα, μας ανακοινωσε οτι δεν προκειται να ξαναπληρωσει κοινοχρηστα, ουτε το υπολοιπο του χρεους της προφασιζομενη αστειες δικαιολογιες οπως οτι την κλεβουνε στην μετρηση του πετρελαιου που καταναλωσε και οτι ειναι λαθος τα εκατοστα συμμετοχης της στους κοινοχρηστους χωρους.τιποτα από τα δυο δεν ισχυει αφου ολοι οι ιδιοκτητες εχουμε διαπιστωσει ότι τοσο οι μετρησεις καταναλωσης του πετρελαιου είναι σωστες οσο και τα εκατοστα συμμετοχης μας. Είναι η δευτερη φορα που το κανει και η υπομονη ολων των υπολοιπων ιδιοκτητων εχει εξαντληθει. Δυστυχως την πρωτη φορα που το εκανε δεν υπηρξε συντονισμενη αντιδραση και ετσι αποφασισε να το ξανακανει

ακομα, εχει στο διαμερισμα της 4 με 5 σκυλια(συνεχως αλλαζει ο αριθμος δυστυχως προς τα πανω) τα οποια όπως καταλαβαινεται δημιουργουν τεραστιο προβλημα φασαριας καθως γαυγιζουν συνεχως και ουσιαστικα δεν εχουμε ωρες κοινης ησυχιας.επιπροσθετα, εχει παραμελησει εντελως την καθαριοτητα και γενικα την υγιεινη των σκυλων της, η μποχα και η δυσοσμια που βγαινει από το διαμερισμα της είναι ιδιατερα ενοχλητικη. Βαζει στον ανελκυστηρα τα σκυλια με αποτελεσμα ολοι οι υπολοιποι ενοικοι της πολυκατοικιας να αποφευγουν να τον χρησιμοποιησουν φοβουμενοι ασθενειες. Αποφευγει δε συστηματικα να απαντησει σε ερωτησεις για το αν οι σκυλοι είναι εμβολιασμενοι και αν παρακολουθουνται από κτηνιατρο.

Ειμαστε σιγουροι ότι από σεπτεμβριο θα χρησιμοποιει κανονικα το πετρελαιο με το οποιο εχουμε γεμισει τις δεξαμενες και βεβαιως θα συνεχισει να μην πληρωνει. Επειδη ο κομπος εχει φτασει στο χτενι και σκοπευουμε να κινηθουμε νομικα εναντιον της, θα ηθελα να μου πειτε ποια είναι καταρχην τα δικαιωματα μας και ποιες κινησεις πρεπει να κανουμε ώστε να σταματησει αυτή η ακρως ενοχλητικη κατασταση. Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by pexths
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικώς με τα κοινόχρηστα, ξεκινήστε με ένα εξώδικο μήπως και θορυβηθεί...ειδάλλως, μόνον με αγωγή θα μπορέσετε να εισπράξετε τα χρήματά σας...σχετικά με την θέρμανση, δυστυχώς δεν μπορείτε να της την διακόψετε (εάν κάτι τέτοιο εννοούσες..)....

 

Για τα κατοικίδια, ψάξε εδώ παλαιότερη ανάρτησή μου, όπου προβλέπει σχετική υπουργική απόφαση την διατήρηση μόνον δύο κατοικιδίων ανά ιδιοκτήτητη και υπό τον όρο ότι δεν θα διατηρούνται σε κοινόχρηστους χώρους, μπαλκόνια κ.λ.π...μπορείτε να απευθυνθείτε και στην Νομαρχία Δνση υγιεινής σχετικώς με την δυσωδία, αλλά και δικαστικώς και διοικητικώς μπορείτε να ζητήσετε την απομάκρυνση των επιπλέον κατοικιδίων...

 

Βλ. και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3607797#post3607797

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικώς με τα κοινόχρηστα, ξεκινήστε με ένα εξώδικο μήπως και θορυβηθεί...ειδάλλως, μόνον με αγωγή θα μπορέσετε να εισπράξετε τα χρήματά σας...σχετικά με την θέρμανση, δυστυχώς δεν μπορείτε να της την διακόψετε (εάν κάτι τέτοιο εννοούσες..)....

 

Για τα κατοικίδια, ψάξε εδώ παλαιότερη ανάρτησή μου, όπου προβλέπει σχετική υπουργική απόφαση την διατήρηση μόνον δύο κατοικιδίων ανά ιδιοκτήτητη και υπό τον όρο ότι δεν θα διατηρούνται σε κοινόχρηστους χώρους, μπαλκόνια κ.λ.π...μπορείτε να απευθυνθείτε και στην Νομαρχία Δνση υγιεινής σχετικώς με την δυσωδία, αλλά και δικαστικώς και διοικητικώς μπορείτε να ζητήσετε την απομάκρυνση των επιπλέον κατοικιδίων...

 

Βλ. και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3607797#post3607797

 

Δηλαδη απο σεπτεμβριο-οκτωμβριο,που η καταναλωση πετρελαιου θα ειναι στα υψη θα καταναλωνει το πετρελαιο που πληρωνω εγω και ολοι οι αλλοι?απλα επειδη της καπνισε να μην πληρωνει?απιστευτο μου φαινεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

..........., ξαφνικα και με το ετσι θελω σταματησε να πληρωνει τα κοινοχρηστα,κατα μεσο ορο περιπου 150 ευρω το μηνα. να σημειωσω δε, οτι συνεχισε να καταναλωνει κανονικα το πετρελαιο θερμανσης που ολοι οι υπολοιποι πληρωνανε οπως και να χρησιμοποιει ολους τους κοινοχρηστους χωρους,ανελκυστηρα κ.τ.λ . μετα απο πολλες πιεσεις και αφου μαζευτηκε ενα χρεος της ταξης των 900 ευρω περιπου–το οποιο δημιουργησε τεραστια προβληματα στην ευρυθμη λειτουργια των 2 οικοδομων-αρχισε να πληρωνει τα μηνιαια κοινοχρηστα της και να αποπληρωνει σταδιακα ενα μερος την οφειλης που δημιουργησε, βεβαιωνοντας τους 2 διαχειριστες οτι την περιοδο του καλοκαιριου οπου τα κοινοχρηστα θα ηταν σημαντικα μειωμενα λογω διακοπης χρησης του καλοριφερ θα απολπληρωνε ολο το ποσο. μολις μπηκαμε στον μαιο και αφου ο καιρος ζεστανε αισθητα, μας ανακοινωσε οτι δεν προκειται να ξαναπληρωσει κοινοχρηστα, ουτε το υπολοιπο του χρεους της προφασιζομενη αστειες δικαιολογιες .......

 

Να κοιτάξετε και την περίπτωση ότι αφού είχε δεχτεί διακανονισμό να πληρώνει σε δόσεις κλπ ,μετά άλλαξε γνώμη προφανώς έχει οικονομικό πρόβλημα και μάλλον θέλει λεπτότερο χειρισμό από το να την "απειλήσετε" με δικαστήριο (που αν πάτε θα ληφθεί υπόψη και θα μαλώσετε άδικα και οριστικά).Καλύτερα κάποιος διακανονισμός επιπλέον έτσι ......

 

Οσο αφορά σκυλιά κλπ επίσης να της το εξηγήσετε με ήπιο τρόπο,διότι μέν εύκολη είναι η καταγγελία,από την άλλη όμως ο τρόπος που λειτουργεί το δημόσιο στα θέματα αυτά, μάλλον δεν θα έχετε άμεσα αποτελέσματα ,θα χρειαστεί πάλι να "απειλήσετε" να την πάτε δικαστικά ,αλλά κάλλιστα τότε και αυτή μπορεί να επικαλεστεί ψυχολογικούς λόγους με τα ζώα της,νάχει γνωριμίες με φιλοζωικές οργανώσεις και άντε να αποδείξετε ότι δεν είστε ελέφαντες με νομικές θεωρίες και κωλύματα.

 

Τέλος επειδή αφορά κοινόχρηστα θέματα,θα πρέπει να δεχτείτε όλοι γραπτά τις ενέργειες που θα γίνουν, τυχόν δαπάνες που θα προκύψουν με όλα τα παραπάνω,υπομονή με τον χρόνο που θα χρειαστεί και όλα ανεξαρτήτως αποτελέσματος και ανάλογα και τι λέει το καταστατικό της πολυκατοικίας.

Οπότε θα χρειαστεί γενική συνέλευση.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

η οικονομικη της κατασταση ειναι απο πολυ καλη εως εξαιρετικη.επιβεβαιωμενο. επισης οποιαδηποτε προσπαθεια επικοινωνιας μαζι της πεφτει στο κενο και καταληγει σε απειλες απο μερους της οτι θα φερει την αστυνομια και αλλα τετοια. την εχει φερει και οι αστυνομικοι γελανε και απλα μας ευχονται καλο κουραγιο.ειναι απλα κακος ανθρωπος. την προηγουμενη φορα που δεν πληρωνε το εκανε εκ του πονηρου γιατι ειχε φτασει πολυ κοντα στην πωληση του σπιτιου. σου λεει θα φυγω που θα φυγω ας τους αφησω και ενα χρεος 1000 ευρω. χαλασε ομως η δουλεια και χαλασαν και τα σχεδια της
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχει συγγενικό μου πρόσωπο διαμέρισμα σε πολυκατοικία στην οποία το καταστατικό αναφέρει ότι όλοι οι ένοικοι πληρώνουν εξίσου τα κοινόχρηστα. Επειδή αυτό είναι άδικο,τι μπορεί να γίνει ώστε να αλλάξει το καταστατικό? Ποιές ενέργειες πρέπει να ακολουθήσει?

Ευχαριστώ!!!!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν υπάρξει ομοφωνία για την τροποποίηση του κατ/κού, μπορείς να προσφύγεις δικαστικώς επικαλούμενος ότι τα βάρη του κοινοχρήστου πράγματος διανέμονται αναλόγως το ποσοστό συμμετοχής εκάστου. Εν προκειμένω, ναι μεν προβλέπεται από το καταστατικό, όπως λες, αλλά προφανώς δεν υπάρχει δίκαιη κατανομή βαρών αφού όλες οι ιδιοκτησίες ανεξαρτήτως τ.μ. και όγκου, επιβαρύνονται κατ' ισομοιρίαν...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεί να αλλάξει το καταστατικό,θέλει μεγάλη σκέψη και αν αξίζει κάποιος να τα βάλει με όλη την πολυκατοικία που μένει, δικαστικά:)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

ηθελα να ρωτησω οταν ολοι σταματησαν να πληρωνουν τα κοινοχρηστα και αυτη την στιγμη δεν υπαρχει καθολου αποθεματικο τι μπορει να κανει ο διαχειριστης? εχουμε βγαλει ανακοινωσεις οτι δεν υπαρχει καθολου αποθεματικο αλλα κανενα ενδιαφερον και ανγακστικα σταματησαμε τον καθαρσιμο και ολα τα συνεργεια. μπορει ο διαχειριστης να καταθεσει τα κοινοχρηστα σε δικηγορο χωρις ομως να πληρωσει αυτος κατι αφου δεν χρωστγαει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής υποχρεούται να προβεί σε όλες εκείνες τις απαραίτητες ενέργειες για την διασφάλιση της ασφάλειας προσώπων και πραγμάτων στην πολυκατοικία, ανεξαρτήτως εάν υπάρχει αποθεματικό ή όχι....δικαστικώς μπορείς να προσφύγει αιτούμενος την καταβολή των δαπανών ή και τον διορισμό νέου διαχειριστού εάν ουδείς δεν προτίθεται να αναλάβει με την λήξη της θητείας του...

 

Επί πλέον, συγκύριος που πλήρωσε αυτοβούλως αναγκαία κοινόχρηστη δαπάνη εν όλω ή εν μέρει, δικαιούται επίσης να την αναζητήσει δικαστικώς..θα σε συμβούλευα να εκδώσεις μία ανακοίνωση δημοσίως και εγγράφως που να ενημερώνεις για ποιον λόγο σταματούν οι διαχειριστικές εργασίες...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής υποχρεούται να προβεί σε όλες εκείνες τις απαραίτητες ενέργειες για την διασφάλιση της ασφάλειας προσώπων και πραγμάτων στην πολυκατοικία, ανεξαρτήτως εάν υπάρχει αποθεματικό ή όχι....δικαστικώς μπορείς να προσφύγει αιτούμενος την καταβολή των δαπανών ή και τον διορισμό νέου διαχειριστού εάν ουδείς δεν προτίθεται να αναλάβει με την λήξη της θητείας του...

 

Επί πλέον, συγκύριος που πλήρωσε αυτοβούλως αναγκαία κοινόχρηστη δαπάνη εν όλω ή εν μέρει, δικαιούται επίσης να την αναζητήσει δικαστικώς..θα σε συμβούλευα να εκδώσεις μία ανακοίνωση δημοσίως και εγγράφως που να ενημερώνεις για ποιον λόγο σταματούν οι διαχειριστικές εργασίες...

 

οταν κανεις δεν πληρωνει ποια ειναι η κινηση του σιαχειριστη εκτος απο το να ενημερωσει οτι σταματανε ολα τα συνεργεια αφου δεν υπαρχει αποθεματικο? αυτο θελω να μαθω

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να κάνεις...το πολύ να συγκαλέσεις Γενική Συνέλευση προς ενημέρωση των συνιδιοκτητών, όπως ορίζει το καταστατικό....
Link to comment
Share on other sites

Πολλά καταστατικά πολυκατοικίας γράφουν και για πολλές περιπτώσεις τι ισχύει και τι πρέπει να γίνει:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...