Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Φοράω φακούς εδώ και 6 χρόνια. Για την ακρίβεια, φοράω τους ΙΔΙΟΥΣ φακούς εδώ και 6 χρόνια! Φρίκη, ε? :p
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kotetsi (14 Ιαν. 2005 , 23:27)

 

Φοράω φακούς εδώ και 6 χρόνια. Για την ακρίβεια, φοράω τους ΙΔΙΟΥΣ φακούς εδώ και 6 χρόνια! Φρίκη, ε? :p

 

6 χρόνια;;; :confused: :confused: Και δεν σε κόβουν στο μάτι μετά απο τόση χρηση;
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kotetsi (14 Ιαν. 2005 , 23:27)

 

Φοράω φακούς εδώ και 6 χρόνια. Για την ακρίβεια, φοράω τους ΙΔΙΟΥΣ φακούς εδώ και 6 χρόνια! Φρίκη, ε? :p

 

 

Ο οφθαλμίατρός σου, σου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα? Φαντάζομαι θα έχουν χρειαστεί αρκετοί καθαρισμοί.

 

Εγώ ακόμα να ξανά πάρω φακούς. Όλο το αμελώ. Μάλλον ετήσιους θα πάρω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμηση αν δεν έχεται φορέσει τους Focus Night&Day δεν έχετε φορέσει ποτέ φακούς.

Για όσους δεν ξέρουν είναι φακοί μηνιαίας αντικατάστασης τους οποίους τους φοράς σήμερα και τους βγάζεις μετά απο ένα μήνα χωρίς να τους βγάλεις ούτε λεπτό.Σου δίνουν μια αίσθηση οτι δεν φοράς φακούς και δεν ξηρένονται!!!Τους φοράω εδώ και ένα χρόνο και αρκετές φορές ξεχνάω οτι έχω μυωπία.

ΆΚΥΡΟ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι αυτοί που είχα διαβάσει.

 

Έχω διαβάσει διάφορα άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά.

 

Ένα που έλεγαν ότι θα κάνουν ήταν φακοί επαφής με κράμα τιτανίου. Δηλαδή ΄με την δημιουργία υλικού το οποίο δεν θεωρείται ως εξωτερικός οργανισμός από το σώμα μας θα τοποθετούμε τους φακούς επαφής χωρίς να τους βγάζουμε.

 

Και άλλο ένα που άκουσα χωρίς να το έχω διαβάσει, για ιδικούς φακούς επαφής, που τους τοποθετείς στο μάτι το βράδυ πχ, και το πρωί εξαλείφεται η μυωπία. Τώρα αν ενσωματώνεται στο μάτι... δεν ξέρω τι γίνεται.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορεί και να πω και βλακεία αλλά συγχωρήστε με δεν ξέρω καθόλου απο φακούς επαφής

Υπάρχουν ειδικοί φακοί επαφής για το pc? Είμαι σχεδόν 12ωρο μπροστά απο ένα pc και τα απλά ειδικά γυαλιά με φίλτρο που έχω δεν μου κάνουν τίποτα πια

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed (15 Ιαν. 2005 , 00:56)

 

Τώρα μπορεί και να πω και βλακεία αλλά συγχωρήστε με δεν ξέρω καθόλου απο φακούς επαφής

Υπάρχουν ειδικοί φακοί επαφής για το pc? Είμαι σχεδόν 12ωρο μπροστά απο ένα pc και τα απλά ειδικά γυαλιά με φίλτρο που έχω δεν μου κάνουν τίποτα πια

 

 

Για pc καλό είναι να μην φορά φακούς επαφής.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

οι ημερησιοι ειναι καλυτεροι φακοι απο τους μηνιαιους γιατι ταιριαζουν σε ολα τα ειδη καμπυλοτητας του ματιου ειναι υγροι ολο το 24ωρο και δεν μ εχουν ενοχλησει ποτε μα ποτε ! τωρα αυτους που φορας και τους πετας μετα απο εναν μηνα δ τους πολυ εμπιστευομαι μια φορα ξεχασα και κοιμηθηκα ολο το βραδυ με φακους και την επομενη μερα οταν τους εβγαλα ειχαν θολωσει τα ματια μου μεχρι το βραδυ..
Link to comment
Share on other sites

Egw arxisa na foraw fakous apo ta 12 gia na blepw sto nero sthn udatosfairish, giati den eblepa to terma xwris fakous! Meta tous fwrousa pantou. Me enoxloun mesa se 4-5 wres pou tous fwraw, giati kurios tous fwraw otan bgainw, kai sthn ellada opou kai na pas exei kapnila pou tous stegnwnei! To kalokairi tous foraw ka8hmerina olh mera giati fwraw gialia hliou, alla kai gia na blepw sthn 8alassa kai parallia.
Link to comment
Share on other sites

@ bel + Spyros86: Κοιτάχτε... ο οφθαλμίατρός μου δεν το ξέρει βασικά ότι έχω τους ίδιους φακούς που μου είχε δώσει 6 χρόνια πριν! Γεγονός είναι ότι προσπαθώ να περιποιούμαι τους φακούς μου, αν και οι ίδιοι έχουν κιτρινίσει πλέον. Ανάλογα τη μέρα μπορεί να νοιώθω ένα μικρό τσούξιμο στα μάτια, αλλά αμελώ συνέχεια να τους αντικαταστήσω. Άσε που πρέπει να περάσω και από τον οφθαλμίατρό μου για ένα τσεκ-απ.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

@ bel + Spyros86: Κοιτάχτε... ο οφθαλμίατρός μου δεν το ξέρει βασικά ότι έχω τους ίδιους φακούς που μου είχε δώσει 6 χρόνια πριν! Γεγονός είναι ότι προσπαθώ να περιποιούμαι τους φακούς μου, αν και οι ίδιοι έχουν κιτρινίσει πλέον. Ανάλογα τη μέρα μπορεί να νοιώθω ένα μικρό τσούξιμο στα μάτια, αλλά αμελώ συνέχεια να τους αντικαταστήσω. Άσε που πρέπει να περάσω και από τον οφθαλμίατρό μου για ένα τσεκ-απ.

 

 

pas kala file??

exoun kitrinisei??

poious 3erei ti mykhtes kai mikrovia exoun epanw!!!

sa na voutas ta moutra sou se toualeta se 3exasmeno venzinadiko h stratopedo einai ena prama!!

petama ki allagh amesws ektos an 8es na xaseis kana mati apo molynsh ...

Link to comment
Share on other sites

@ bel + Spyros86: Κοιτάχτε... ο οφθαλμίατρός μου δεν το ξέρει βασικά ότι έχω τους ίδιους φακούς που μου είχε δώσει 6 χρόνια πριν! Γεγονός είναι ότι προσπαθώ να περιποιούμαι τους φακούς μου, αν και οι ίδιοι έχουν κιτρινίσει πλέον. Ανάλογα τη μέρα μπορεί να νοιώθω ένα μικρό τσούξιμο στα μάτια, αλλά αμελώ συνέχεια να τους αντικαταστήσω. Άσε που πρέπει να περάσω και από τον οφθαλμίατρό μου για ένα τσεκ-απ.

 

:blink: :blink: ακουσα καλα ??

μετα απο 6 χρονια τι περιμενεις να κανουν ? ? λογικο ειναι να κιτρινισουν !!!

ακουσον ακουσον !! με κουφανες.. οταν ειχα τους χρονιους τους αλλαζα καθε 4 μηνες..πετα τους ειναι παρακινδυνευμενο αυτο που κανεις !! ακου κιτρινισαν !! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Paidi sas rwtisa kati k akoma perimenw apantisi :(.I erwtisi m einai kaliteroi oi miniaioi fakoi i oi xroniaioi'?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Paidi sas rwtisa kati k akoma perimenw apantisi :(.I erwtisi m einai kaliteroi oi miniaioi fakoi i oi xroniaioi'?

 

Ο καθένας για τον δικό του λόγο θα σου λέει την άποψή του αναλόγως και τι τον βολεύει.

 

Οι μηνιαίοι έχουν το καλό ότι άμα πάθουν κάτι τους αντικαθιστάς ποιο εύκολα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

:blink: :blink: ακουσα καλα ??

μετα απο 6 χρονια τι περιμενεις να κανουν ? ? λογικο ειναι να κιτρινισουν !!!

ακουσον ακουσον !! με κουφανες.. οταν ειχα τους χρονιους τους αλλαζα καθε 4 μηνες..πετα τους ειναι παρακινδυνευμενο αυτο που κανεις !! ακου κιτρινισαν !! :wacko:

 

ο Χριστός κι η Παναγία :blink: :blink:

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

και ο αγιος αποστολος μην σου πω !! :!:

 

μα έλα ντε! :X

 

και για ν'απαντήσω στον φίλο chryant που ρώτησε, κατά τη γνώμη μου μηνιαίους με χίλια! Οι ετήσιοι είναι φθηνότεροι αναλογικά, αλλά σκέψου ότι φοράς τον ίδιο φακό (με τα ίδια μικρόβια ή ότι άλλο αυτό συνεπάγεται) στο μάτι σου ένα χρόνο. Με τους άλλους, κάθε μήνα του φοράς καινούρια ρουχαλάκια ;)

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμηση αν δεν έχεται φορέσει τους Focus Night&Day δεν έχετε φορέσει ποτέ φακούς.

Για όσους δεν ξέρουν είναι φακοί μηνιαίας αντικατάστασης τους οποίους τους φοράς σήμερα και τους βγάζεις μετά απο ένα μήνα χωρίς να τους βγάλεις ούτε λεπτό.Σου δίνουν μια αίσθηση οτι δεν φοράς φακούς και δεν ξηρένονται!!!Τους φοράω εδώ και ένα χρόνο και αρκετές φορές ξεχνάω οτι έχω μυωπία.

 

Ο σκοπος αυτων των φακων ειναι να κοιμασαι με αυτους. Τους ειχα δοκιμασει και ειχα ξετρελαθει, μεχρι που βρηκα ακριβως ιδια μαρκα φακους απο Γερμανια, για 1 χρονο, τους φορας 1 εβδομαδα συνεχομενα και τους αφηνεις ενα 8ωρο στο υγρο με χαπακια, με με με. 1 χρονος ομως!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Φοράω και εγώ φακούς επαφής λόγω μυωπίας εδώ και δέκα χρόνια περίπου αν και με τα γυαλιά μου έχω καλή σχέση επίσης! :) Άρχισα με τους κλασικούς, διετίας.

Τόσα χρόνια μου έτυχαν πολλά περιστατικά με τους φακούς. Μου σχίστηκε φακός ενώ τον φορούσα. Όχι δεν υπάρχει κίνδυνος να τραυματιστεί το ματάκι σου από τον φακό αυτό καθαυτό αλλά από τα σκουπιδάκια που μπαίνουν στο μάτι. Εγώ συγκεκριμένα το έπαθα όταν μπήκε σκουπίδι στο μάτι μου ενώ ήμουν συνεπιβάτης σε μηχανάκι. Με την αντανακλαστική κίνηση του ματιού το σκουπιδάκι χάραξε το φακό και τον έκοψε στη μέση. Εννοείται τον πετάς και βάζεις και καμιά σταγόνα να ανακουφιστεί το ματάκι σου! :p

Κατά τ'άλλα έχω πάθει μόλυνση καραμπινάτη στο δεξί μάτι σε σημείο που το δυσμοιρο ματάκι μου έκλεισε από το πρήξιμο! Ο οφθαλμίατρος με έβαλε και πέταξα τα πάντα! Φακούς, μολύβια ματιών, μάσκαρες, σκιές και όλα τα συναφή και μόνο που δεν πήρα δάνειο για να τ'αντικαταστήσω όλα αυτά!

Τέλος φυσικά έπαθα και το κλασικό δίπλωμα του φακού κάτω από το ματάκι (ναι μετά από τρίξιμο του ματιού και στιγμιαίο αλτσχάιμερ ότι φορούσα φακούς) και βάλε τη Νικολούλη να τον ψάξει!!

Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι οι φακοί είναι ιδιαίτερα χρήσιμοι και πρακτικοί και υποστηρίζω θερμά τη χρήση τους! Τόσα χρόνια έβγαλα κάποια συμπεράσματα.

Πάντα πρόσεχα και προσέχω ιδιαίτερα τη φροντίδα των φακών μου με τα υγρά τους και το ξέπλυμα με φυσιολογικό ορό (2΄λεπτά παραπάνω διαδικασία είναι!). Οι μολύνσεις παραμονεύουν και ιδιαίτερα σε εμάς τις κοπελιές που βάζουμε και ένα σωρό καλλυντικά είδη στα μάτια μας άρα καλό είναι να χρησιμοποιούμε υποαλλεργικά προϊντα και προϊόντα που είναι ειδικά σχεδιασμένα για χρήστες φακών επαφής.

Ακόμη και αν τηρούνται όλοι οι κανόνες υγιεινής μπορεί τα μάτια μας να παρουσιάζουν ιδιαίτερη ευαισθησία στους φακούς, οπότε ας αφήσουμε περιθώριο και στην πιθανότητα να μην μπορούμε να φορέσουμε φακούς. Είναι πολύ πιθανόν αν και αρχικά τα μάτια μας να μην είχανε πρόβλημα με τους φακούς να παρουσιάσουν δυσανεξία ειδικά μετά από επίπονες και επίμονες μολύνσεις, οπότε προσοχή!

Τα τεχνητά δάκρυα αποδεικνύονται σωτήρια σε πολλές περιπτώσεις και έκτακτες ανάγκες, καλό είναι να έχουμε πάντα μαζί μας!

Να προτιμάτε φακούς που είναι ιδαίτερα υδρόφιλοι με υψηλή περιεκτικότητα νερού για να αποφύγεται την τόσο ενοχλητική ξηροφθαλμία. (έτσι νομίζω ονομάζεται) Θεωρώ ότι με το να φοράς τους φακούς και όταν κοιμάσαι (για ποιόν λόγο είπατε;;;) επιβαρύνει αδικαιολόγητα τα μάτια. Ας μην ξεχνάμε ότι οι φακοί είτε τους νιώθεις είτε όχι είναι ξένο σώμα, επομένως καλό είναι να απομακρύνονται για κάποιο διάστημα και να αφήνουμε τα ματάκια μας να ξεκουράζονται!

Τέλος, δοκίμασα όλα τα είδη μαλακών φακών. Οι καλύτεροι ήταν οι ημερήσιοι αλλά εξίσου αποτελεσματικούς θεωρώ τους μηνιαίους τους οποίους και χρησιμοποιώ τα τελευταία 3 χρόνια και δεν τους αλλάζω με τίποτα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο από το να φοράς κάθε μήνα ένα φρέσκο ζευγάρι φακών! Σε συνδυασμό με ένα πολύ καλό υγρό που χρησιμοποιώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στη τελική για τα μάτια μας πρόκειται ας πιούμε και ένα καφέ λιγότερο τη βδομάδα, ας δώσουμε κάτι παραπάνω για τους φακούς μας και ας διασφαλίσουμε την υγιεία των ματιών μας.

 

Και επειδή πολύ σας κούρασα, τελειώνοντας να επαναλάβω ότι τα παραπάνω είναι κατάθεση της προσωπικής μου εμπειρίας. Πιστεύω ότι το θέμα χρήσης ή μη φακών πρέπει να εξετάζεται κατά περίπτωση και μία επίσκεψη στον οφθαλμίατρο επιβάλλεται αφού είναι ο πλέον αρμόδιος να λύσει όλες μας τις απορίες!

 

 

 

 

God grant me the serenity to accept the things I cannot change,

courage to change the things I can

and wisdom always to tell the difference.

Link to comment
Share on other sites

oi dikoi mou einai axromoi...sketoi muopias dhladh :)

to 8eoro askopo na balo fakous epafhs xromatistous..ayto fysika einai prosopikh mou apopsh

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Egw skeftome xrwmatisous san ............ autous http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/9196/sort/8/cat/500/page/1

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

h foto den exei egri8ei akoma...

eida ostoso ena glukoutsiko pekinoua!!na to xairesai

sto 8ema mas tora..

an den exeis kapoia pa8hsh(px.muopia) kai den xreiazete na foras fakous epafhs giati na epibaruneis ta matakia sou?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...