Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Ego xrhsimopoio fakous epafhs peripou 5 xronia..pote den exo xrhsimopoihsei mhniaious..perno ethsious kai tous antika8isto peripou ka8e 10 mhnes.gia opoiodhpote fako,eite mhniaio eite ethsio h ka8ariothta tous einai ypoxreotikh..ayto epeidh kapou diabasa to:an de mporeis na tous peripoihse pare mhniaious..to oti exei diarkeia zohs ena mhna de shmainei oti de xreiazete oti kai oi ethsioi...h monh diafora pou exoun einai o xronos dunatothtas xrhsimopoihshs tous(kai h timh fysika)kai fysika gia tous xromatistous oyte logos na ginete...kalo einai na apofeygontai(8elete pia oloi na ginete galanomathdes) kai se periptosh pou de ginete(koinos 8elete oposdhpote galana matia)na mhn xrhsimopoiyntai monima...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

xrisimopoio fakous apo to '94 kai to mono pou exo na po einai oti analogos to mati tha parete.. etisious/minieous/imeras...

oi imerisioi einai poli extreme katastaseis kai einai gia aftous pou vazoun fakous 1-2 fores ti vdomada...

stin arxi kai ego xrisimopoiousa aftous gia 12-18 mines... alla ta teleftea 4 xronia pairno minieous... katarxin oi proigoumenoi stous 8-9 mines mou arxizan ta provlimata... eno kathe mina tora exo freskous fakous... to dakri mou exei pola oksea kai katastrefei tous fakous pio grigora apo normal katastaseis...

anyway... kai me ti mixani san ekstra (aeras... ksera matia... klp klp) katastalaksa stous minieous...

to kostos einai kalitero giati ekei pou kostizoun 100-150euro gia 12-15 mines... thelo 15euro to 3mino (6fakoi) me tous miniaious... kai xoris na exo to fovo an xaso kanenan thelo alla 100euro... (giati zevgari tous allazeis...)

Link to comment
Share on other sites

εγώ τους φορώ γύρω στις 16 ώρες την ημέρα αλλά στις 12-13 αρχίζω να μην βλέπω καλά! .. όταν τους φοράς πολλές ώρες χαλούν πιο γρήγορα? έχω μηνιαίους..
Forza scuderia
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mik3

 

εγώ τους φορώ γύρω στις 16 ώρες την ημέρα αλλά στις 12-13 αρχίζω να μην βλέπω καλά! .. όταν τους φοράς πολλές ώρες χαλούν πιο γρήγορα? έχω μηνιαίους..

 

 

Όχι χαλούν...απλά λερώνονται και χρειάζονται καθαρισμό...γιαυτό θολώνει άλλωστε ! :rolleyes: Και χρονιαίους να φοράς πάλι θολώνουν μετά απο 13-14 ώρες !

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Ισχλίει ότι όταν χρησιμοποιείς φακούς και σου παρουσιάσουν κάποιο πρόβλημα είναι επικήνδινο να κάνεις laser? Εγώ τους μηνιέους τους πέρνω 86 ευρώ τους 12. Δυλαδή έξυ για το δεξί και έξυ για το αριστερό. Τους πουλάνε εξάδες.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

ego pairno tous SoftLens Comfort tis Bausch&Lomb pou einai minieoi se koutaki ton 6 fakon kai kanoun 25euro. me igrasia 59%...

kapote eixa vrei kati fakous minieous me 78% igrasia pou einai kai to anotero pou exo vrei kai itan oi pio malakoi (xoris pote na exoun skistei) kai pio "kaloi" gia to mati... alla i antiprosopoia stin ellada de tous fernei pia apo ameriki... :( kai ksexasa kai ti marka na tous psakso edo...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον eNeRGy

 

ego pairno tous SoftLens Comfort tis Bausch&Lomb pou einai minieoi se koutaki ton 6 fakon kai kanoun 25euro. me igrasia 59%...

kapote eixa vrei kati fakous minieous me 78% igrasia pou einai kai to anotero pou exo vrei kai itan oi pio malakoi (xoris pote na exoun skistei) kai pio "kaloi" gia to mati... alla i antiprosopoia stin ellada de tous fernei pia apo ameriki... :( kai ksexasa kai ti marka na tous psakso edo...

 

 

energy mipws les tous fakous purevision?an thymamai kala itan ftiagmenoi apo silikoni.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μυωπικό αστιγματισμό.

 

2 οφθαλμίατροι και 1 κατάστημα οπτικών μου είπαν ότι το μάτι μου δεν ανέχεται φακό επαφής λόγω του μυωπικού αστιγματισμού.

 

Δεν ξέρω αν έχουν δίκαιο ή άδικο, ΑΛΛΑ:

 

3 απόπειρες τοποθέτησης φακών επαφής, κατέληξαν σε αποτυχία. Σε 5 λεπτά το μάτι μου τούμπανο http://www.langkawi.dk/t132.gif

 

Συνεπώς ψηφίζω ΟΧΙ. Την βγάζω με γυαλιά...ΜΟΝΟ όταν κάθομαι στον Η/Υ και στην Τηλεόραση μπροστά.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Εγώ έχω μυωπικό αστιγματισμό.

 

2 οφθαλμίατροι και 1 κατάστημα οπτικών μου είπαν ότι το μάτι μου δεν ανέχεται φακό επαφής λόγω του μυωπικού αστιγματισμού.

 

Δεν ξέρω αν έχουν δίκαιο ή άδικο, ΑΛΛΑ:

 

3 απόπειρες τοποθέτησης φακών επαφής, κατέληξαν σε αποτυχία. Σε 5 λεπτά το μάτι μου τούμπανο http://www.langkawi.dk/t132.gif

 

Συνεπώς ψηφίζω ΟΧΙ. Την βγάζω με γυαλιά...ΜΟΝΟ όταν κάθομαι στον Η/Υ και στην Τηλεόραση μπροστά.

 

 

Έχω ακριβώς το ίδιο (7 βαθμούς μυωπία, 0,50 αστιγματισμό) και φοράω φακούς 12 χρόνια. Μην ακούς τι σου λένε, πήγαινε απλά σε κάποιον επαγγελματία ;)

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Sergios

 

Έχω ακριβώς το ίδιο (7 βαθμούς μυωπία, 0,50 αστιγματισμό) και φοράω φακούς 12 χρόνια. Μην ακούς τι σου λένε, πήγαινε απλά σε κάποιον επαγγελματία ;)

 

Γιατί εγώ που νομίζεις ότι πήγα? Στον Μοναστηράκι ή στο Γιουσουρούμ του Πειραιά? http://www.langkawi.dk/r64.gif

 

Απλά για κάποιο λόγο, τα μάτια μου δεν τους ανέχονται.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

3 απόπειρες τοποθέτησης φακών επαφής, κατέληξαν σε αποτυχία. Σε 5 λεπτά το μάτι μου τούμπανο http://www.langkawi.dk/t132.gif

 

 

H αρχή με τους φακούς είναι πάντα δύσκολη! Στην αρχή ήθελα μισή ώρα να τους βάλω και να τους βάλω σωστά γιατί οι φακοί έχουν την καλή και την ανάποδη πλευρά και πρέπει να τους ξεχωρίζεις ! Ξαναδοκίμασε, αν σε ξαναπειράξει και ερεθίσει το μάτι τότε...μείνε με τα γυαλιά για να έχεις την υγεία σου ! :rolleyes: :happy:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xraysr0x

 

H αρχή με τους φακούς είναι πάντα δύσκολη! Στην αρχή ήθελα μισή ώρα να τους βάλω και να τους βάλω σωστά γιατί οι φακοί έχουν την καλή και την ανάποδη πλευρά και πρέπει να τους ξεχωρίζεις ! Ξαναδοκίμασε, αν σε ξαναπειράξει και ερεθίσει το μάτι τότε...μείνε με τα γυαλιά για να έχεις την υγεία σου ! :rolleyes: :happy:

 

Σε καμιά από τις 3 περιπτώσεις δεν προσπάθησα να βάλω τους φακούς, από μόνος μου.

 

Τέλος πάντων, το πήρα απόφαση. :)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

;)

Αρχικό Μήνυμα από τον luke

 

παιδιά τα μάτια σας δακατέσσερα!Δεν παίζουμε με τα μάτια!

 

exeis apolito dikio.kai o ipologistis ta xalaei an iperbei to orio i xrisi toy :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντος δεν είχε κανένας από εσάς κανένα πρόβλημα? Έτσι δεν είναι? Ενοώ να του προκαλέσουν πρόβλημα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

 

Πάντος δεν είχε κανένας από εσάς κανένα πρόβλημα? Έτσι δεν είναι? Ενοώ να του προκαλέσουν πρόβλημα.

 

 

Εμένα είχε μολυνθεί το μάτι μου επειδή δεν πλύθηκα πρίν βάλω τους φακούς και είχε κοκκινίσει το μάτι...με λίγες σταγόνες όμως σε 1 μέρα ήταν και πάλι εντάξει ! :rolleyes:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς πως ξεχςωρίζουμε την σωστή μεριά τω φακών?Εγώ όπως κι αν τους αφήσω στο χερι μου προς την ίδια μεριά κοιτάν οι άκρες!Δηλάδη δεν στρέφονται προς τα μέσα η προς τα έξω για να τους ξεχωρίσω!
:)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον NeverMind

 

Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς πως ξεχςωρίζουμε την σωστή μεριά τω φακών?Εγώ όπως κι αν τους αφήσω στο χερι μου προς την ίδια μεριά κοιτάν οι άκρες!Δηλάδη δεν στρέφονται προς τα μέσα η προς τα έξω για να τους ξεχωρίσω!

 

 

Ο δύσκολος τρόπος είναι να "διπλώσεις" λίγο τη μια άκρη των φακών. Αν είναι ο φακός από τη σωστή πλευρά, η άλλη άκρη θα διπλωθεί πολύ. Αν είναι από τη λάθος, η άλλη άκρη θα παραμείνει ανοικτή.

 

Επειδή συχνά αυτό δεν είναι ευδιάκριτο, ο μπακάλικος τρόπος είναι να φορέσεις το φακό. Αν είναι από τη λάθος μεριά θα σε ενοχλήσει αμέσως. Αν πάλι δεν το καταλάβεις, με απαλό τρίψιμο στα μάτια ο φακός που είναι από τη λάθος μεριά θα φύγει αμέσως από τη θέση του, ενώ αν είναι από την καλή θα παραμείνει

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον NeverMind

 

Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς πως ξεχςωρίζουμε την σωστή μεριά τω φακών?Εγώ όπως κι αν τους αφήσω στο χερι μου προς την ίδια μεριά κοιτάν οι άκρες!Δηλάδη δεν στρέφονται προς τα μέσα η προς τα έξω για να τους ξεχωρίσω!

 

 

Και φυσικά υπάρχει και σχέδιο στο μικρό manual που υπάρχει στο κουτάκι με τους φακούς που σου δείχνει πως φένεται η σωστή και πώς η λάθος πλευρά ! :rolleyes:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω αυτο που διπλώνεις την μια άκρη...το manual έχει κάνει φτερά...ως γνήσιος Έλληνας ούτε καν το κοίταξα... ;p
:)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον NeverMind

 

Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς πως ξεχςωρίζουμε την σωστή μεριά τω φακών?Εγώ όπως κι αν τους αφήσω στο χερι μου προς την ίδια μεριά κοιτάν οι άκρες!Δηλάδη δεν στρέφονται προς τα μέσα η προς τα έξω για να τους ξεχωρίσω!

 

Εγώ για να καταλάβω την σωστή πλευρά κοιτάζω το πάνω μέρος! Αν η άκρη γυρίζει προς τα έξω είναι ανάποδα! Αν είναι ορος τα πάνω είναι εντάξει! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον NeverMind

 

Θα δοκιμάσω αυτο που διπλώνεις την μια άκρη...το manual έχει κάνει φτερά...ως γνήσιος Έλληνας ούτε καν το κοίταξα... ;p

 

 

Θα σου πω κάτι πολύ ποιο απλό που έχω παρατηρήσει, ιδικά όταν έχεις θήκη με δυο δοχιάκια, αλλιώς πρέπει να το κάνεις στην χούφτα σου με φισιολογικό ορό.(εγώ δεν έχω τέτοιο κουτάκι και το κάνω στο χέρι μου). Όταν είναι μέσα στο δοχείο και είναι η καμπιλότητα πρως τα πάνω ακουμπάς το δάχτιλο μέσα στην καμπιλότητα. Τράβιξέτο έξω σηκώνοντας απλά το δάχτιλο. Αν έχει κολήσει ο φακός στο δάχτιλο είναι από την σωστή μεριά. Αν όχι είναι από την ανάπωδη. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...