Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Εγώ έχω μυωπικό αστιγματισμό.

 

 

Μου εξηγας λιγακι αυτο τον ορο?

Σημαινει μυωπια με αστιγματισμο?

Αν αυτο σημαινει τοτε οπως ειπανε πιο πανω μην τους ακους και πηγαινε σε καποιον αλλο οπτικο...Επειδη και εγω εχω μυωπια και αστιγματισμο (σε αρκετα μεγαλο βαθμο) και χρησιμοποιω φακους.

 

Εγω εχω τους SofLens 66 απο Bausch & Lomb. Ειναι μηνιαιοι....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον toxic

 

Μου εξηγας λιγακι αυτο τον ορο?

Σημαινει μυωπια με αστιγματισμο?

Αν αυτο σημαινει τοτε οπως ειπανε πιο πανω μην τους ακους και πηγαινε σε καποιον αλλο οπτικο...Επειδη και εγω εχω μυωπια και αστιγματισμο (σε αρκετα μεγαλο βαθμο) και χρησιμοποιω φακους.

 

Εγω εχω τους SofLens 66 απο Bausch & Lomb. Ειναι μηνιαιοι....

 

Μυωπία με αστιγματισμό, πολύ σωστά!Εάν ο αστιγματισμός σου ειναι χαμηλός της τάξεως <1 και η μυωπία σου είναι 1,75 το πιο πι8ανό που μπορεί να σου γράψει ο οφθαλμίατρος είναι φακούς μυωπίας 2 βαθμών έτσι ώστε να καλύπτει τα degrees του αστιγματισμού ;) Και σε μένα ο γιατρός αυτό έχει κάνει τις τελεθταίες 2 φορές για φακούς :happy:

Εαν εισαι προσεκτικός με αυτά σου συνιστώ ν'αγοράσεις 2ετής φακούς Ciba ή ό,τι σου αρμόζει(μπορει να βγεις αλλεργικός στους Ciba όπως μια φίλη μου).Συμφέρει νομίζω γιατί εκτός του ότι είναι ανθεκτικοί, τους έχω βρει απο 80 ευρό :whistle:

The airplane would be the safest mean of transportation if we didn't have to drive ourself to the airport
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nyo_One

 

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Ego pou tous exo 1.5 xronia den exo parapano..Etisious exo..Me exoun volepsei polu..To mono kako einai pos an kathesai se xoro me kapno se zorizoun..

 

Kane ena kolpo Nyo.adeiase ena palio opiodipote kolirio pou xeis ka kane to na roufixei fuysiologoko oro merikes fores gia na ka8arisei.sto telos apo8ikefse mesa tou oro kai exeto mazi sou na rixneis kamia stagona pou k pou otan arxizei na se "kobei" o fakos ;)Kai ksurof8almia apofeugeis etsi kai elastikotita tou fakou kator8wneis etsi wste na min exei fovo se kapio ere8ismo me to xeri na kopei i kati paromoio.

Stin teliki agorase "dakrua" apo farmakeio :alien:

The airplane would be the safest mean of transportation if we didn't have to drive ourself to the airport
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον AirBorN

 

gnwrizei kaneis poso kairo prin apo epemvasi lazer prepei na xei stamatisei kapios na foraei fakous epafis ?

 

 

Εμένα ο οφθαλμίατρός μου μου είχε πει 6 εβδομάδες αν θημάμαι καλα. Δεν είμαι σήγουρος

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 15 χρονών και έχω 2,75 μυωπία στο κάθε μάτι . :alien:

Από ποιά ηλικία μπορώ να βάλω φακούς επαφής ?? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mobilemaster

 

Είμαι 15 χρονών και έχω 2,75 μυωπία στο κάθε μάτι . :alien:

Από ποιά ηλικία μπορώ να βάλω φακούς επαφής ?? :cool:

 

 

Μπορείς κι από τώρα φυσικά! :D Η ηλικία παίζει ρόλο σε μεγάλες ηλικίες (π.χ άνω των 40-50) ή σε πολύ μικρές διότι το μάτι διαφοροποιήται σε θέμα κερατοειδούς και βαθμών μυωπίας κ.ο.κ

Απλά επείδή είσαι στα 15 σου και η μυωπία σταθεροποιήται στο τέλος της εφηβίας (για άντρες γύρω στα 20), θα σου κοστίζει, εφόσον οι βαθμοί σου θ'ανεβαίνουν. :confused:

The airplane would be the safest mean of transportation if we didn't have to drive ourself to the airport
Link to comment
Share on other sites

Thanks !

Ο οπτικός μου είχε πεί ότι δεν είναι καλό να τους φορέσεις απο μικρή ηλικία, γιατί δεν θα μπορείς να τους φορέσεις σε μεγαλύτερη ηλικία...

Μάλλον θα πρέπει να περιμένω .... :cry: :(

Link to comment
Share on other sites

γυαλάκια και πάλι γυαλάκια... :cool: αλλάζεις και λούκ βρε αδελφέ ! :p :D

ούτε διαδικασίες βγάλε φακούς , καθάρισμα κτλ....

γυρίζεις?νυστάζεις? αμέσως νάνι :p :D

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι άμα τους μάθεις δύσκολα να τους αποχωρηστείς μετά.Όχι βέβαια πως αν κοιμηθείς 1-2 φορές με φακούς(2ετής απόσο ξέρω) θα πάθεις κάτι ;)
The airplane would be the safest mean of transportation if we didn't have to drive ourself to the airport
Link to comment
Share on other sites

Στην Α'λυκείου πόσο χρονών ήμασταν; Γιατί εγώ τότε έβαλα φακούς και φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Επίσης έπεισα 2 φίλες μου να φορέσουν φακούς και με ευχαριστούσαν για το καλό που τους έκανα :p

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον AirBorN

 

Μυωπία με αστιγματισμό, πολύ σωστά!Εάν ο αστιγματισμός σου ειναι χαμηλός της τάξεως <1 και η μυωπία σου είναι 1,75 το πιο πι8ανό που μπορεί να σου γράψει ο οφθαλμίατρος είναι φακούς μυωπίας 2 βαθμών έτσι ώστε να καλύπτει τα degrees του αστιγματισμού ;) Και σε μένα ο γιατρός αυτό έχει κάνει τις τελεθταίες 2 φορές για φακούς :happy:

Εαν εισαι προσεκτικός με αυτά σου συνιστώ ν'αγοράσεις 2ετής φακούς Ciba ή ό,τι σου αρμόζει(μπορει να βγεις αλλεργικός στους Ciba όπως μια φίλη μου).Συμφέρει νομίζω γιατί εκτός του ότι είναι ανθεκτικοί, τους έχω βρει απο 80 ευρό :whistle:

 

 

Νταξει ειμαι και με αυτους...ευτυχως εχω αρκετους και δεν εχω προβλημα...

 

Εγω με 7,25 μυωπια και 1,50 αστιγματισμο εχω στο ενα ματι και 7,25 με 1,25 στο αλλο....

Αστιγματισμο εχουνε 1 αυτοι που μου εδωσε αλλα ειναι μια χαρα, δεν ειχα καθολου προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι οντως πολυ καλυτεροι οι μηνιαιοι!!

Χρησιμοποιουσα ετησιους αλλα συχνα με ενοχλουσαν,οι daily ειναι οικονομικα ασυμφοροι...οποτε με διαφορα καλυτεροι ειναι οι μηνιαιοι

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Pantos den sumfoneite oti to xeirotero einai otan o fakos paei misos piso ap'to mati k misos mprosta?Otan afidatothoun meta an tous valeis xana sto ugro tha uparxei provlima?Aaa!Ti ugro exete?Ego Opti free.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον AirBorN

 

Καλά ναι άμα τους μάθεις δύσκολα να τους αποχωρηστείς μετά.Όχι βέβαια πως αν κοιμηθείς 1-2 φορές με φακούς(2ετής απόσο ξέρω) θα πάθεις κάτι ;)

 

 

Δεν θα πάθεις τίποτα αλλά... δεν οξυγονόνετε καλά το μάτι και ξερένεται κιόλας. Να το αποφεύγετε. Και εμένα ΄με έχει πάρει 2 με 3 φωρές ο ύπνος περισσότερο από 2 ώρες και δεν έπαθα τίποτα αλλά... καλό είναι να μην το κάνουμε ποτέ.

 

Τελικά βλέπω ότι ο κάθε οπτικός λέει το δικό του σχετικά με το αν είναι καλήτεροι οι μηνιέοι ή δυετής ή ετίσιοι. :o

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nyo_One

 

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Pantos den sumfoneite oti to xeirotero einai otan o fakos paei misos piso ap'to mati k misos mprosta?Otan afidatothoun meta an tous valeis xana sto ugro tha uparxei provlima?Aaa!Ti ugro exete?Ego Opti free.

 

 

Ελπίζω να μην θεωρηθεί σαν διαφήμισει. NovaSept. Ένα άλο που έδωσαν δίγμα δωρεαν από εκεί που πήρα τους φακούς που δεν χριάζετε να τους ξεπλένεις με φισιολογικό ορό με έτσουζαν πολύ οι φακοί όταν τους φορούσα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την Spyros86

Αρχικό Μήνυμα από τον Nyo_One

 

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Pantos den sumfoneite oti to xeirotero einai otan o fakos paei misos piso ap'to mati k misos mprosta?Otan afidatothoun meta an tous valeis xana sto ugro tha uparxei provlima?Aaa!Ti ugro exete?Ego Opti free.

 

 

Ελπίζω να μην θεωρηθεί σαν διαφήμισει. NovaSept. Ένα άλο που έδωσαν δίγμα δωρεαν από εκεί που πήρα τους φακούς που δεν χριάζετε να τους ξεπλένεις με φισιολογικό ορό με έτσουζαν πολύ οι φακοί όταν τους φορούσα.

 

E den nomizo na theorithei diafimisi..Emema o fusiologikos oros den mou ekane..Milame otan evala to fako ponesa polu..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

να πω και γω την δικια μου ταπεινη γνωμη..

φοραω περιπου 5 χρονια φακους επαφης ποτε μου δεν σκεφτηκα καν να φορεσω γυαλια τα θεωρω πολυ ασχημα και γενικα ολιγον τι φλωρικα εκτος ελαχιστων περιπτωσεων .. εχω δοκιμασει ολους τους τυπους φακων και εχω καταλειξει πως οι καλυτεροι ειναι οι ημερισιοι, τους φορας το πρωι οταν ξυπνας και το βραδυ πριν πας για υπνο τους πετας στα σκουπιδια.. ετσι ουτε μολυνση παθενεις γιατι καθε μερα φορας καινουριο φακο ουτε προλαβαινουν να σου βρωμισουν και να τους τρεχεις για καθαρισμα.. ασε που με τους χρονιους ειχα προβλημα ετσουζαν συνεχως τα ματια μου και με την παραμικρη σκονη η αερα μου εφευγαν.. βρηκα την υγεια μου με τους ημερισιους τους συνιστω με κλειστα ματια ;) :)

Link to comment
Share on other sites

ego pali eixa parei 3mhniaious kai den emeina ka8olou eyxaristhmenh...ethsioi kai pali ethsioi

oso gia to ygro xrhsimopoio renu..oure xapakia,oute 500 mpoukalakia me diaforetika ygra...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

poia h diafora apo tous ethsious omos apo apopsh xrhsimothtas??to proi tous bazeis,to brady tous petas...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτό που λένε οι περισσότεροι οτι οι φακοί θέλουν προσοχή σε πολλα.Η Νατια έστειλε πιστεύω απάντηση που μας καλύπτει όλους.Απο εκεί και μετά το τι θα φοράει ο καθένας είναι δική του επιλογή.
http://www.braker1.com/southclubs/banners/mg-roverclub.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ουπς :confused:

λοιπον εγώ με Renu φοράω 2ετήσιους εδω και 4 χρονια χωρίς κανένα πρόβλημα αν και εχώ αλλάξει 2 ζευγάρια από ασχετους παραγοντες(σκησιμο,αλλαγη μυωπίας...)

 

τους φοράω το πρώι,κατα τις 8

το μεσημέρι μπορεί να κοιμηθώ 1-4 ώρες χωρίς να τους βγάλω και τους βάζω στην θήκη το βράδυ χωρις να τους καθαρίσω (όχι πάντα)...και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα

...άσχετα που δεν τα λέω αυτά στον οπτικό μου :whistle:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xraysr0x ( 4 Νοέ. 2003 , 22:33)

 

To έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό!

Ξέρεςι τι νομίζω ότι είναι ? Eίμαστε αφοσιωμένοι πάνω στο pc γα κάποια ώρα και ξεχνάμε να ανοιγοκλείσουμε τα μάτια μας και έτσι ο φακός στεγνώνει και θολώνει...νομίζω αυτό είναι! Μην με παρεξηγήσετε αν το πάρετε σαν κοτσάνα ! :lol: :p ;)

 

 

 

 

Πολυ σωστα τα ειπες :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ετήσιους φακους εδω και 3-4 χρόνια. Στη τελευταία αλλαγή που έκανα (το καλοκαίρι που μας πέρασε) έπεσα σε...ελλατωματικό κομμάτι...ο δεξιός φακός με ενοχλούσε και δεν καθόταν καλά στο μάτι..μετα απο προτροπή του γιατρού έγινε αντικατάσταση.

 

Πάντως όσο αφορά φακους και ύπνο..και εγω στην αρχή κοιμόμουν που και που με τους φακούς μέχρι που ο γιατρός μου με πληροφόρησε για περιπτώσεις τρομερών μολύνσεων που μπορούν να υπάρξουν και σε κάποιες περιπτώσεις δημιουργούν τρομερή ζημιά...ε απο τότε και μιση ώρα να κοιμηθώ τους βγάζω.

Link to comment
Share on other sites

paidia thelw na valw xronieous fakous einai kaliteroi apo tous minieous epidi nomizw oti oi miniaioi kostizoun pio akriva apo tous xronieous

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...