Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπράβο βρε παιδιά.Πήρα μια ιδέα για το πωs, αν και ποτέ μου δε κατάφερα να ξεχωρήσω αν είναι ανάποδα.Εκτόs από τη κλασική μέθοδο τησ εφαρμογήs που μετά απο λίγο το καταλαβαίνειs... Πάντωs κι εγώ 4 χρόνια φοράω και παρ'όλο που είχα ψιλοπροβληματάκια ποτέ δε θα ξαναγύριζα σε γυαλιά! Όταν έβαλα φακούs πρώτη φορά ...τότε πραγματικά κατάλαβα πωs είναι να βλέπειs!!!!!Tελείωs άλλη αίσθηση. Μόνο σχολαστική καθαριότητα χρειάεται. Και προσοχή σε κάτι βασικό που παραβλέπουν πολλοί: Παιδιά,μη κοιμάστε με τουs φακούs... το μάτι δεν αναπνέει!!!!!!!!!

H μουσική μιμείται τον αόρατο χαρακτήρα της ψυχής...

Σωκράτης-απομνημονεύματα του Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elen82

 

Όταν έβαλα φακούs πρώτη φορά ...τότε πραγματικά κατάλαβα πωs είναι να βλέπειs!!!!!Tελείωs άλλη αίσθηση.

 

 

φαντάσου να έκανες και λέιζερ πως θα ενοιωθες!Απαλλαγμένος απο γυαλιά,φακούς κτλ.Εκεί να δείς πως ειναι πραγματικά να βλέπεις! :)

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

13-14xronia tora... :o

Pote den foresa gyalia...den ta pigaina...opote foraga fakous ap'to sxoleio... :rolleyes:

8imamai oti eixa paei tote sto of8almiatro eixe pei "endiaferon, pote den exo balei fakous se kapoion toso mikro (14xronon alla alles epoxes tote...) gia na doume ti epidrasi 8a exoun me to perasma tou xronou" :blink: :D

Telika me to perasma tou xronou me eksalif8ike ena mikros astigmatismos pou eixa...kyrios logo tis tribis tou fakou me ton keratoeidi...

Ante kai se merika xronia pame gia laser :cool:

 

PS Telika gyalia arxisa na forao sta 26-27 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον luke

 

δακρυα(tears) χρησιμοποιείται μαζί με τους φακούς σας??βοηθάνε αρκετά.

 

 

Εγώ πάντος δεν χρησιμοποιώ ποτέ. Όσον αφορά τον ύπνο με έχει πάρει 3 φορές. Για λίγο. Το περισσότερο ήταν γήρω στις 2 ώρες. Και μετά είναι κάπος στεγνοί, τους έβγαλα, τους ξεπληνα από φισιολογικό ορό και μετά τους ξαναέβαλα. Αλλά όντος κάνει κακό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

luke:Αλήθεια, έχεις κάνει λέιζερ;Το έχω σκεφτεί αλλά μάλλον για λίγο αργότερα. Δεν πρέπει να σταφεροποιηθεί πρώτα; Εμένα νομίζω πως συνεχίζει να ανεβαίνει κάπως. Να δω ως πότε... Αθήνα το έκανες; Περίπου πόσο στοιχίζει; Aσφαλές; Ψιλοφοβάμαι κάπως...

H μουσική μιμείται τον αόρατο χαρακτήρα της ψυχής...

Σωκράτης-απομνημονεύματα του Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον elen82

 

luke:Αλήθεια, έχεις κάνει λέιζερ;Το έχω σκεφτεί αλλά μάλλον για λίγο αργότερα. Δεν πρέπει να σταφεροποιηθεί πρώτα; Εμένα νομίζω πως συνεχίζει να ανεβαίνει κάπως. Να δω ως πότε... Αθήνα το έκανες; Περίπου πόσο στοιχίζει; Aσφαλές; Ψιλοφοβάμαι κάπως...

 

 

εμ τι ψέματα?!Οπωσδήποτε πρέπει να εχεις σταθερή μυωπία τουλάχιστον καποια χρόνια.Ναι Αθήνα το έκανα,στο Οφθαλμολογικό κέντρο Αθηνών που είναι απέναντι απο το Νίμιτς.Πλήρωσα 1700 ευρώ με 5.00 και 5.25 μυωπία.Το ασφαλές είναι σχετικό.Και εγώ να σου πώ την αλήθεια φοβόμουν πριν την εγχείρηση αλλά και κατα την διάρκεια.

Σου παραθέτω μια παλιότερη συζήτηση που είχε γίνει για να πάρεις μια ιδέα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=5470

 

:) :)

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον luke

 

εμ τι ψέματα?!Οπωσδήποτε πρέπει να εχεις σταθερή μυωπία τουλάχιστον καποια χρόνια.Ναι Αθήνα το έκανα,στο Οφθαλμολογικό κέντρο Αθηνών που είναι απέναντι απο το Νίμιτς.Πλήρωσα 1700 ευρώ με 5.00 και 5.25 μυωπία.Το ασφαλές είναι σχετικό.Και εγώ να σου πώ την αλήθεια φοβόμουν πριν την εγχείρηση αλλά και κατα την διάρκεια.

Σου παραθέτω μια παλιότερη συζήτηση που είχε γίνει για να πάρεις μια ιδέα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=5470

 

:) :)

 

Mάλλον θα πρέπει να περιμένω λίγο αν και παρ'όλο το φόβο μου το θέλω πολύ... Thank you!

H μουσική μιμείται τον αόρατο χαρακτήρα της ψυχής...

Σωκράτης-απομνημονεύματα του Ξενοφώντος.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αποφασίζεις.Μην ξεχνάς οτι και η τεχνολογία & τα λέιζερ, διαρκώς εξελίσσονται αρα οσο πιο αργα το κάνεις τοσο πιο αφαλές αποτέλεσμα θα έχεις. ;-)
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να σκιστεί ο φακός την ώρα που τον φοράς; Κι αν ναι μπορεί να προκύψει κανά πρόβλημα με το μάτι μετά; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gkr41

 

Υπάρχει περίπτωση να σκιστεί ο φακός την ώρα που τον φοράς; Κι αν ναι μπορεί να προκύψει κανά πρόβλημα με το μάτι μετά; :worry:

 

 

την ώρα που τον φοράς μάλλον δύσκολο το βλέπω!Την ώρα που τον καθαρίζεις μπορεί..ίσως αμα βοηθήσει και κανα νύχι..Πάντως αμα είναι σκισμένος θα το καταλάβεις στο μάτι σου,κάτι θα σε ενοχλεί.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gkr41

 

Υπάρχει περίπτωση να σκιστεί ο φακός την ώρα που τον φοράς; Κι αν ναι μπορεί να προκύψει κανά πρόβλημα με το μάτι μετά; :worry:

 

 

Μου έχει τύχει - από έντονο τρίψιμο,είναι μεγάλο λάθος όπως έμαθα μετά,όμως δε δημιουργείται κανένα πρόβλημα! ειδικά αν έχεις μηνιαίους,απλά τον αλλάζεις :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nelly

 

Μου έχει τύχει - από έντονο τρίψιμο,είναι μεγάλο λάθος όπως έμαθα μετά,όμως δε δημιουργείται κανένα πρόβλημα! ειδικά αν έχεις μηνιαίους,απλά τον αλλάζεις :)

 

αμα πλακώσεις το μάτι στο τρίψιμο μετά θα τον ψάχνεις τον φακο :wacko:

γενικά πάντως ειτε με φακούς είτε χωρίς δεν κάνει να τρίβουμε έντονα τα μάτια μας. :alien:

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Με το "σκιστεί" εννοούσα να κοπεί σε ένα σημείο και κατά συνέπεια να γρατζουνίσει κανά μάτι. :alien:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gkr41

 

Με το "σκιστεί" εννοούσα να κοπεί σε ένα σημείο και κατά συνέπεια να γρατζουνίσει κανά μάτι. :alien:

 

 

Καλά μη νομίζεις πως γίνεται κάθε μέρα αυτό! Αν ο φακός είναι καλής ποιότητας και δεν του συμπεριφέρεσαι "άσχημα" δεν πρόκειται ούτε να σκιστεί ούτε να σου τραυματίσει το μάτι. Η πιθανότητα αυτή πάντα υπάρχει βέβαια.

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gkr41

 

Υπάρχει περίπτωση να σκιστεί ο φακός την ώρα που τον φοράς; Κι αν ναι μπορεί να προκύψει κανά πρόβλημα με το μάτι μετά; :worry:

 

 

Όχι...δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι τέτοιο...είναι αρκετά ανθεκτικός ο φακός ! :rolleyes:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον manoz

 

Για ρίξτε μια ματιά...

http://tech.pathfinder.gr/tech/10291.html

 

 

Η διαδικασία της επέμβασης διαρκεί συνολικά 30 λεπτά και η τιμή της κοστολογείται περίπου στα 1.600 ευρώ ανά οφθαλμό στη Βρετανία.

 

Πόσα ????????? :eek: :confused: :wacko: :blink: :!:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα ιφθαλμίατρο σήμερα για να δω μην έχω κολήσει από την αδελφή μου επειδή είχα φωρέσει τους φακούς της που είχε μικρόβιο και επειδή άρχισα να βλέπω κάπως θαμπά από το δεξί μου μάτι. Και είχα κολίσει και εγώ μικρόβιο. :mad: :( Μου έδωσε αντιβίωση και μου είπε να πετάξω τος μινιέους και να πάρω ετίσιους. Επίσης άμα φοράς φακούς συνέχεια και για πολλά χρόνια είναι χιρότερο να κάνεις laser μετά, γιατί κάτι γίνετε λέει με την επιφάνια του ματιού και κάτι τέτοια, δεν πολύ καταλάβαινα λεπτομέριες. Πάντος όσο λιγότερο τους φοράμε τόσο το καλύτερο. Εδώ στην Ελλάδα είχε ρωτήσει μια ξαδερφή μου και της είχαν πει και για τα δύο μάτια laser κάτω από 5 έχει 3000 ενώ πάνω από 5 5000 αν θημάμαι καλά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

 

Εδώ στην Ελλάδα είχε ρωτήσει μια ξαδερφή μου και της είχαν πει και για τα δύο μάτια laser κάτω από 5 έχει 3000 ενώ πάνω από 5 5000 αν θημάμαι καλά.

 

 

katw apo 5 degrees kostizei 3000e to ena mati i kai ta 2 ? :worry:

The airplane would be the safest mean of transportation if we didn't have to drive ourself to the airport
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN-Gage/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Ego pou tous exo 1.5 xronia den exo parapano..Etisious exo..Me exoun volepsei polu..To mono kako einai pos an kathesai se xoro me kapno se zorizoun..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον AirBorN

 

katw apo 5 degrees kostizei 3000e to ena mati i kai ta 2 ? :worry:

 

 

Λογικά και για τα δύο μάτια. Αλλά να θυμίσω πως αν φοράει κάποιος φακούς και θελήσει να κάνει laser θα είναι ποιο δίσκολο. Εγώ πάντος επανέλαβα ξανά την θαραπία για το μικρόβιο και ακόμα έχει μίνει μια θαμπάδα από τους φακούς. Μόλις γίνουν οκ θα πετάξω τους μηνιές και θα πάρω μάλον αφτούς που είναι για 1,5 χρόνο περίπου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

gnwrizei kaneis poso kairo prin apo epemvasi lazer prepei na xei stamatisei kapios na foraei fakous epafis ?
The airplane would be the safest mean of transportation if we didn't have to drive ourself to the airport
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonT310/R201)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την Spyros86

Χρυσημοποιείτε? Έχουν ακουστεί πολλά. Ο κάθε ιφθαλμίατρος λέει και αυτό που πηστεύει. Εγώ τόσο καιρώ χρησυμοποιούσα μηνιέους. Αλλά ο οφθαλμίατρός μου σήμερα είπε ότι είναι καλήτεροι οι ετίσιοι και οι διετείς. Μήπως όλοι τελικά μπορεί να προκαλούν προβλήματα?

 

mia fora eixa xrhsimopoihsei fakous mias xrhseos...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον AirBorN

 

gnwrizei kaneis poso kairo prin apo epemvasi lazer prepei na xei stamatisei kapios na foraei fakous epafis ?

 

2 me 3 vdomades

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...