Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

ευχαριστω φιλε για την απαντηση, καλα λες.

 

ξεχασα παραπανω να βαλω και εικονα από τους φακους που σας λεω, να μου πει αν ξερει καποιος αν ειναι σιλικονης ή απλοί

 

http://img41.imageshack.us/img41/3488/p0408102105.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

οι συγκεκριμένοι φακοί είναι σιλικόνης υδρογέλης και αν δεν κάνω λάθος είναι σχεδιασμένοι για να μπορούν να φορεθούν όλη την ημέρα και όλη τη νύχτα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οι συγκεκριμένοι φακοί είναι σιλικόνης υδρογέλης και αν δεν κάνω λάθος είναι σχεδιασμένοι για να μπορούν να φορεθούν όλη την ημέρα και όλη τη νύχτα!

 

εισαι σιγουρος για αυτο ? αμα ειναι ετσι, μια χαρα ειναι. επισης μου ειπε ο οπτικος οτι αυτοι διαρκουν ανετα 30 ημερες (ενω οι αλλοι οι opticurve μου ειχε πει οτι ειναι για 15 με 20 μερες )

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα με εχουν βολεψει παρα πολυ οι acuvue oasys. Και για να μη μας τον πιανουν, http://www.visiondirect.co.uk
Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος για αυτο ? αμα ειναι ετσι, μια χαρα ειναι. επισης μου ειπε ο οπτικος οτι αυτοι διαρκουν ανετα 30 ημερες (ενω οι αλλοι οι opticurve μου ειχε πει οτι ειναι για 15 με 20 μερες )

 

ναι! μπορείς να το δεις και σε διάφορα site με φακούς να αναγράφεται... φαντάζομαι θα πρέπει να το γράφει και στο κουτί τους ότι είναι continious wear lenses!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα με εχουν βολεψει παρα πολυ οι acuvue oasys. Και για να μη μας τον πιανουν, http://www.visiondirect.co.uk

 

Checkαρε και http://www.lenscatcher.com/EU/ !

Παρήγγειλα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος και από τις τιμές και από την αποστολή κλπ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

η μυωπια ειναι -??

+ δεν ειναι η πρεσβυωπια?

 

 

edit. το βρηκα

σε περιπτωση που μπερδευτει και καποιος αλλος, - ειναι η μυωπια

Edited by FREAK_OF_NATURE
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίοι ημερήσιοι φακοί είναι οι Dailies Aqua comfort plus της Ciba Vision και μηνιαίοι οι AirOptix Aqua (σιλικόνης υδρογέλης) κατα τη γνώμη μου.
Link to comment
Share on other sites

η μυωπια ειναι -??

+ δεν ειναι η πρεσβυωπια?

 

 

edit. το βρηκα

σε περιπτωση που μπερδευτει και καποιος αλλος, - ειναι η μυωπια

 

+ δεν είναι η πρεσβυωπία! η υπερμετρωπία είναι!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, λοιπον εχω 14 βαθμους μυωπια και 3 αστυγματισμο, υπαρχει δυνατοτητα να μπορουν αυτοι οι βαθμοι να βγουν σε φακους μηνιαιους?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, λοιπον εχω 14 βαθμους μυωπια και 3 αστυγματισμο, υπαρχει δυνατοτητα να μπορουν αυτοι οι βαθμοι να βγουν σε φακους μηνιαιους?

 

εγω και εγω αστιγματισμο 0,5 και μυωπια 3,5 και 5,5 . δεν βρηκα μηνιαιους με αστιγματισμο. μονο με μυωπια.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δοκίμασα τους acuvue advance,και είναι χάλια! δεν έχουν καλή κλήση,και δυσκολεύομαι να τους βάλω.ενώ με τους daylιes,και 8.6 κλήση κάθονταν κατευθείαν στο μάτι.δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει διαφορά αφού οι advance είναι 8.7,ενώ οι dailies 8.6....το σκέφτομαι να δοκιμάσω τους oasys μιας και έχουν λιγότερο νερό,(αλλά έχουν κλήση 8.8 ή 8.4....όσο ανεβαίνει το νούμερο τόσο μεγαλύτερη κλήση έχει ο φακός? δηλαδή το 8.8 έχει μεγαλύτερη κλήση από το 8.4?)...

δεν θα άλλαζα τους dailies,αλλά μια φορά τους φόρεσα μόνο για 3 ώρες,και δεν βγαίνανε από το μάτι μου....μετά από πολλές προσπάθειες έσπασε ο φακός σε 3 κομμάτια,έβγαλα τα 2,αλλά το 3 έμεινε μέσα και το άλλο πρωί το έβγαλα και αυτό με πολύ κόπο...παραλίγο να τυφλωθώ! σαν κόλλα είχαν κολλήσει...γιαυτό και τους άλλαξα.

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

εγω και εγω αστιγματισμο 0,5 και μυωπια 3,5 και 5,5 . δεν βρηκα μηνιαιους με αστιγματισμο. μονο με μυωπια.

 

Αυτο που λες φιλε μου δεν παιζει, ρωτα τον οπτικο σου, 100% θα σου βρει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δοκίμασα τους acuvue advance,και είναι χάλια! δεν έχουν καλή κλήση,και δυσκολεύομαι να τους βάλω.ενώ με τους daylιes,και 8.6 κλήση κάθονταν κατευθείαν στο μάτι.δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει διαφορά αφού οι advance είναι 8.7,ενώ οι dailies 8.6....το σκέφτομαι να δοκιμάσω τους oasys μιας και έχουν λιγότερο νερό,(αλλά έχουν κλήση 8.8 ή 8.4....όσο ανεβαίνει το νούμερο τόσο μεγαλύτερη κλήση έχει ο φακός? δηλαδή το 8.8 έχει μεγαλύτερη κλήση από το 8.4?)...

δεν θα άλλαζα τους dailies,αλλά μια φορά τους φόρεσα μόνο για 3 ώρες,και δεν βγαίνανε από το μάτι μου....μετά από πολλές προσπάθειες έσπασε ο φακός σε 3 κομμάτια,έβγαλα τα 2,αλλά το 3 έμεινε μέσα και το άλλο πρωί το έβγαλα και αυτό με πολύ κόπο...παραλίγο να τυφλωθώ! σαν κόλλα είχαν κολλήσει...γιαυτό και τους άλλαξα.

 

αυτό που αναφέρεις ως κλίση είναι η καμπυλότητα και υπάρχει ποικιλία καμπυλοτήτων γιατί διαφέρει απο μάτι σε μάτι. Προφανώς για να σε βόλεψε η 8,6 λογικά θα σου ταιριάζει η 8,6... Βέβαια αυτό είναι κάτι που ο οπτομέτρης σου μπορεί να στο απαντήσει με σιγουριά!

 

Αυτο που λες φιλε μου δεν παιζει, ρωτα τον οπτικο σου, 100% θα σου βρει.

 

νομίζω με αστιγματισμό βγαίνουν απο 0.75 και πάνω!

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια φοραω γυαλια με 3,5 και 4 περιπου βαθμους μυωπιας .Ειχα παει περσι στον οφθαλμιατρο μου για να βαλω φακους αλλα οση ωρα προσπαθησα εκει περα δεν μπορεσα παρα μονο στο τελος με την βοηθεια της να βαλω τον φακο στο ματι ,απλα επειδη ασυναισθητα κλεινει το ματι οποτε παει να ακουμπησει το δαχτυλο εκει .Μου φαινοταν πολυ δυσκολο δηλαδη .Ολους οσους ξερω και φορανε μου λενε οτι ειναι απλα θεμα συνηθειας και οτι στην αρχη απλα θα ζοριζομαι και μετα θα συνηθισω και θα ειμαι ενταξει οπως ολοι και για αυτο το σκεφτομαι να παω παλι αυτες τις μερες στον οφθαλμιατρο η σε καποιον οπτικο ,να το παλεψω οσο δεν παει επειδη τα γυαλια τα εχω βαρεθει απιστευτα κιολας......Λετε να αξιζει τον κοπο η υπαρχει και περιπτωση να μην μπορεσω με τιποτα ? ?
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια φοραω γυαλια με 3,5 και 4 περιπου βαθμους μυωπιας .Ειχα παει περσι στον οφθαλμιατρο μου για να βαλω φακους αλλα οση ωρα προσπαθησα εκει περα δεν μπορεσα παρα μονο στο τελος με την βοηθεια της να βαλω τον φακο στο ματι ,απλα επειδη ασυναισθητα κλεινει το ματι οποτε παει να ακουμπησει το δαχτυλο εκει .Μου φαινοταν πολυ δυσκολο δηλαδη .Ολους οσους ξερω και φορανε μου λενε οτι ειναι απλα θεμα συνηθειας και οτι στην αρχη απλα θα ζοριζομαι και μετα θα συνηθισω και θα ειμαι ενταξει οπως ολοι και για αυτο το σκεφτομαι να παω παλι αυτες τις μερες στον οφθαλμιατρο η σε καποιον οπτικο ,να το παλεψω οσο δεν παει επειδη τα γυαλια τα εχω βαρεθει απιστευτα κιολας......Λετε να αξιζει τον κοπο η υπαρχει και περιπτωση να μην μπορεσω με τιποτα ? ?

 

λιγο υπομονη θελει και μετα απο λιγο καιρο θα τους βαζεις πιο γρηγορα και απο τα γυαλια σου:cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια φοραω γυαλια με 3,5 και 4 περιπου βαθμους μυωπιας .Ειχα παει περσι στον οφθαλμιατρο μου για να βαλω φακους αλλα οση ωρα προσπαθησα εκει περα δεν μπορεσα παρα μονο στο τελος με την βοηθεια της να βαλω τον φακο στο ματι ,απλα επειδη ασυναισθητα κλεινει το ματι οποτε παει να ακουμπησει το δαχτυλο εκει .Μου φαινοταν πολυ δυσκολο δηλαδη .Ολους οσους ξερω και φορανε μου λενε οτι ειναι απλα θεμα συνηθειας και οτι στην αρχη απλα θα ζοριζομαι και μετα θα συνηθισω και θα ειμαι ενταξει οπως ολοι και για αυτο το σκεφτομαι να παω παλι αυτες τις μερες στον οφθαλμιατρο η σε καποιον οπτικο ,να το παλεψω οσο δεν παει επειδη τα γυαλια τα εχω βαρεθει απιστευτα κιολας......Λετε να αξιζει τον κοπο η υπαρχει και περιπτωση να μην μπορεσω με τιποτα ? ?

 

ολοι ετσι ήμασταν τις πρωτες μέρες... υπομονή θέλει και εξοικείωση! θα δεις πως όσο και να σε ζορίσουν σε λίγο καιρό θα τους βάζεις-βγάζεις πάρα πολύ γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια ξέρει κάποιος τη διαφορα μεταξυ air optics aqua ΚΑΙ air optix night and day aqua ?

 

Ποιοι ειναι καλύτεροι ? Επειδη ένας οπτικός μου λέει ότι οι πρώτοι αντικατέστησαν τους 2ους.

 

Εγώ ως τώρα φορουσα τους Bausch and Lomb- Purevision και ψάχνς κάτι με μεγαλύτερη διαπερατότητα οξυγόνου γιατι κοκκινιζουν τα μάτια μου.

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξέρει κάποιος τη διαφορα μεταξυ air optics aqua ΚΑΙ air optix night and day aqua ?

 

Ποιοι ειναι καλύτεροι ? Επειδη ένας οπτικός μου λέει ότι οι πρώτοι αντικατέστησαν τους 2ους.

 

Εγώ ως τώρα φορουσα τους Bausch and Lomb- Purevision και ψάχνς κάτι με μεγαλύτερη διαπερατότητα οξυγόνου γιατι κοκκινιζουν τα μάτια μου.

 

Τώρα χρησιμοποιώ τους Air Optix Aqua και είναι εξαιρετικά καλοί (τιμή 21Ε/3 φακούς). Οι AIR OPTIX NIGHT & DAY λογικά θα είναι πιο προηγμένοι αφού έχουν εγκριθεί για συνεχή χρήση έως και 30 ημέρες χωρίς να τους βγάλεις απο το μάτι (τιμή 48Ε/3 φακούς).Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει Purevision και οι Air Optix είναι αισθητά καλύτεροι. Παίζει όμως ρόλο και το υγρό που χρησιμοποιείς, πχ εγω εχω παρατηρήσει οτι το Novasoft Aqua είναι καλύτερο και δεν προκαλέι κανένα ερεθισμό στα μάτια (σε σχέση με το RENU).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , υπαρχουν συγκεκριμενοι φακοι που μπροουν να μεινουν στο ματι για μεγαλο διαστημα , πχ ενα μηνα συνεχομενα ? Να μην χρειαζεται δηλαδη απαραιτητα να τους βγαζω για τον υπνο η κατι τετοιο οπωσδηποτε ?

Επισης να ρωτησω ,εχω μια συνταγη οφθαλμιατρου απο περσι για τα γυαλια που φοραω τωρα ,μια χαρα ειμαι ακομα με αυτα τα γυαλια δεν νομιζω να μου εχει ανεβει παρα μονο ισως ελαχιστο ,επειδη χωρις τα γυαλια νομιζω βλεπω χειροτερα απο οτι πριν οταν δεν τα φορουσα .Χρειαζεται να παω παλι οφθαλμιατρο να κανω μετρησεις και να μου γραψει κατι συγκεκριμενο η μπορω να παω απευθειας στον οπτικο να μετρησει τα γυαλια και να μου δωσει ιδιους βαθμους για φακους ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , υπαρχουν συγκεκριμενοι φακοι που μπροουν να μεινουν στο ματι για μεγαλο διαστημα , πχ ενα μηνα συνεχομενα ? Να μην χρειαζεται δηλαδη απαραιτητα να τους βγαζω για τον υπνο η κατι τετοιο οπωσδηποτε ?

 

Υπάρχουν αλλά ο οπτικός μου είπε οτι δεν ειναι καθολου καλό για το μάτι να φοράς για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα συνεχόμενα φακούς και ας λενε οτι είναι σχεδιασμένοι γι' αυτό

Link to comment
Share on other sites

φοραω φακους επαφης σχεδον 14 χρονια καθε μερα ολη μερα..

πριν 10 μερες περιπου επαθα επιπεφυκιτιδα κερατοειδους απο την συχνη χρηση φακων.

ο γιατρος μου ειπε να μην φορεσω τους φακους για 1 μηνα και να βαζω 4 φορες την ημερα ενα κολυρριο.. σκεφτειτε τι τραβαω με 4 βαθμους μυωπια δεν βλεπω την τυφλα μου και γυαλια μυωπιας δεν βαζω σε καμια περιπτωση τα απεχθανομαι.

σκεφτομαι να κανω επεμβαση lazer μολις γινω καλα και να μην δοκιμασω καν να ξαναβαλω φακο.

εχει κανει κανεις σας απο δω μεσα? μηπως δεν μπορω να κανω μετα την "αρρωστια" που περναει τωρα ο κερατοειδης μου?

εχω πολυ ανχος δεν μπορω να περιμενω να δω τι θα γινει.

ο οφθαλμιατρος μου ειπε πως υπαρχει περιπτωση τα ματια μου να μην ξαναδεχτουν φακους επαφης και να ξαναπαθω το ιδιο..

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

μα τι ειπα πιο πανω? πως θελω να κανω lazer και ρωτησα αν καποιος απο δω μεσα εχει κανει για να μου πει εντυπωσεις. υπαρχουν πολλες πιθανοτητες καποιος να εχει λεπτο κερατοειδη και να μην μπορει να κανει την ενχειριση?προς το παρον δεν μπορω να κανω μετρηση ακομη μεχρι να επουλωθει πληρως ο κερατοειδης.. θελω κανα 15ημερο ακομη :(
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια , υπαρχουν συγκεκριμενοι φακοι που μπροουν να μεινουν στο ματι για μεγαλο διαστημα , πχ ενα μηνα συνεχομενα ? Να μην χρειαζεται δηλαδη απαραιτητα να τους βγαζω για τον υπνο η κατι τετοιο οπωσδηποτε ?

Δεν ξέρω αν υπάρχουν αλλά ακόμα και αν υπάρχουν μην βάλεις ποτέ.Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να προκαλέσεις βλάβη στα μάτια σου.Εγώ για ένα διάστημα φορούσα τους φακούς συνέχεια,κάθε μέρα,όλη μέρα μέχρι αργά το βράδυ και τελικά βρέθηκα με κατακόκκινα μάτια που τρόμαζαν άνθρωπο:cold:

 

Ακολούθησα συνταγή με σταγόνες και πλέον όλα καλά.Αλλά γενικά το μάτι πρέπει να αναπνέει.Γι αυτό ακόμα και αν φοράς φακούς καλό είναι να μην σταματήσεις να φοράς γυαλιά(είτε μέσα στο σπίτι ή γενικά).Καλό είναι το μάτι να ξεκουράζεται.

Link to comment
Share on other sites

μα τι ειπα πιο πανω? πως θελω να κανω lazer και ρωτησα αν καποιος απο δω μεσα εχει κανει για να μου πει εντυπωσεις. υπαρχουν πολλες πιθανοτητες καποιος να εχει λεπτο κερατοειδη και να μην μπορει να κανει την ενχειριση?προς το παρον δεν μπορω να κανω μετρηση ακομη μεχρι να επουλωθει πληρως ο κερατοειδης.. θελω κανα 15ημερο ακομη :(

Υπάρχει ήδη θεματάκι Mυωπία, διορθωτικές επεμβάσεις αλλά ξεφύγανε και κλειδώθηκε.Ίσως με πμ σε έναν συντονιστή το ξανανοίξουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...