Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, εχω ενα Iphone 3g και ο πατερας μου εχει το 3gs και σκεφτομαστε να μεταβουμε στην cosmote γιατι δεν ειμαστε ευχαριστημενοι απο το 3g δικτυο της vodafone. Θα ειναι καλυτερα λετε, ή χειρότερα? Αυτην την στιγμη, στην θεσσαλονικη και στην χαλκιδικη το 3g πιανει σε αρκετα μερη, αλλά οχι σε πολλά. Για την wind δεν εχω ακουσει κατι...

Καθε γνωμη δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να φυγεις απο vodafone πηγαινε cosmote γιατι ειχα wind και εκει που επιανε η cosmote 3g η wind δεν επιανε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω ενα Iphone 3g και ο πατερας μου εχει το 3gs και σκεφτομαστε να μεταβουμε στην cosmote γιατι δεν ειμαστε ευχαριστημενοι απο το 3g δικτυο της vodafone. Θα ειναι καλυτερα λετε, ή χειρότερα? Αυτην την στιγμη, στην θεσσαλονικη και στην χαλκιδικη το 3g πιανει σε αρκετα μερη, αλλά οχι σε πολλά. Για την wind δεν εχω ακουσει κατι...

Καθε γνωμη δεκτη!

 

Περίεργο που δεν έχει πάρει φωτιά αυτό το θέμα γιατί είναι σημαντικό για όσους

έχουν internet μέσω παρόχου.Τέσπα.Προσωπικά έχω δοκιμάσει και vodafone και

cosmote και βλέπω με διαφορά η vodafone να έχει καλύτερο σήμα γενικά αλλά και 3G

σε διάφορα μέρη της Ελλάδας.Για Θεσ/νίκη δεν το έχω δοκιμάσει με cosmote και δεν

ξέρω να σου πω :)

Link to comment
Share on other sites

παντως εμεις δεν ειμαστε ευχαριστημενοι απο την vodafone, αλλα φοβαμαι μην παμε στην cosmote για καλυτερα και μας βγει χειροτερη

 

Μην περιμένεις πολλά πράγματα από την Cosmote. Εγώ έφυγα και πήγα vodafone και είναι καλύτερα τα πράγματα, τουλάχιστον στην Αθήνα. Εκτός από την ταχύτητα είχα γενικότερο πρόβλημα με το 3G της & το σήμα. Αν το μόνο σου κριτήριο είναι η κάλυψη 3G και ταχύτητα μάλλον θα σου πρότινα να κάτσεις εκεί που είσαι.

 

Νίκος.

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

H cosmote δεν συμφέρει ούτε από οικονομικής άποψης για 3G ούτε και από ισχύ σήματος. Καλύτερα vodafone.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ wind και έχω και λίγα mb για internet στο κινητό. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος και από τις ταχύτητες και από την κάλυψη που μέσα στην πόλη της Θεσσαλονίκης και περιφερειακά της σπάνια να μην έχει 3g (αν και στο εξοχικό στην Περαία δεν πιάνω).

 

Να προτείνω αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις δοκιμές με κάποιο κινητό/κάρτοκινητό που να υποστηρίζει 3g ώστε να δεις μόνος σου και να καταλάβεις αν αξίζει η αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω με cosmote ελαβα κατι πρωτοποριακο.δεν θα το πιστεψετε πλεον στο σπιτι μου(20 μετρα απο οτεshop αν εχει σημασια)πιανω EDGE αντι για gprs :mad: :p

η cosmote πρωτοπορει διαρκως.οχι πως η vodafone παει πισω.οσο ειχα vodafone επιανα hspa αλλα μετα βιας μια γραμμη σημα(αδυνατο να γινει κληση)

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορει οταν διαβασατε τον τιτλο να θεωρησατε ευκολη την επιλογη και να μου πειτε πηγαινε στο δικτυο που μιλας περιισσοτερο αλλα η επιλογη δεν ειναι καθολου ευκολη για αυτο ζηταω και απεγνωσμενα την βοηθεια σας!!!

Ας τα παρουμε απο την αρχη.

Εχω 2 αριθμους, ο α' ειναι καρτοπρογραμμα 25 στην vodafone και ειναι ενας βασικος αριθμος δηλαδη αυτον που ξερουν ολοι οι γνωστοι. Ακομη εχω και εναν β' αριθμο που ειναι wind f2g2 με ο,τι αυτο συνεπαγεται και το εχω για 5 ατομα που εχουν wind και μιλαω 600 λεπτα το μηνα.

Τα προβληματα μου ποια ειναι; Α) εχω βαρεθει να κουβαλαω 2 κινητα , Β) πιστευω πληρωνω πολλα στο καρτοσυμβολαιο αν και τα χαλαω τα 30 €...

Με το καρτοπρογραμμα γλιτωνω 5€ στο vodafone για το σπιτι που εχω, το καρτοκινητο της wind ειναι πολυ συμφερουσα επιλογη αλλα δεν ειναι αριθμος που τον ξερει σχεδον κανενας αρα δεν λεει να το κρατησω.. με λιγα λογια δεν ξερω τι να κρατησω και τι να επιλεξω...

Το καλο της υποθεσης ειναι οτι τους 5 αριθμους μπορω να τους κανω φορητοτητα σε οποιο δικτυο και αν θελω (γιατι εγω τους χειριζομαι) αλλα και οι 5 ειναι ευχαριστημενοι απο σημα και χρεωσεις μεχρι στιγμης και βαζουν περιπου 5-10 € καρτα το μηνα, αρα δεν συμφερει και να τους πειραξω...

Περιμενω λοιπον τις προτασεις σας αν και δεν νομιζω να μπορειτει να μου βρειτε κατι αλλα μακαρι!!

Γιατι σας το λεω αυτο; Γιατι απο τις επιλογες που θα μου προσφερετε αποκλειονται τα cosmote καρτοκινητα+ καρτοσυμβολαια. (το ξερω ολοι cosmote εχουν αλλα εχω προηγουμενα αποθημενα με την εταιρια και μονο με συμβολαιο συμβιβαζομαι)

Ο λογος σε εσας αν και πιστευω λιγοι θα με βοηθησετε γιατι εχω γραψει πολλα!! :(

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

χμμμ αν τα κάνεις τα 5 νούμερα vodafone κάρτα?

 

με 10 ευρώ το μήνα σε καλούν τσάμπα καi μένει απείραχτο το 10άρικο για να το χρησιμοποιήσουν.

 

έτσι μένεις μόνο με το vodafone νούμερό σου..

βολεύει?τι λες?:)

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

ναι εγω σκεφτηκα να βαλουν και το 0,01€ ανα λεπτο προς εμενα και μεταξυ τους... το μονο που φοβαμαι ειναι να μην κοψει η vodafone το unlimited απο το καρτοπρογραμμα για να τους καλω εγω να μην χρεωνονται... τωρα θα μου πεις πηγαινε unlimited αλλα στο 15 δεν μου φτανουν τα λεπτα ομολιας και στο 25 δεν μου φτανουν τα μηνυματα! ενω το καρτοπρογραμμα εχει πακετακι! αρα λεω να παραμεινω μεχρι τον ιουνιο να δω τι θα γινει....

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

ναι εγω σκεφτηκα να βαλουν και το 0,01€ ανα λεπτο προς εμενα και μεταξυ τους...

 

ωπα ωπα ωπα....:p

 

unlimited έχουν αυτοί προς όλη τη βοντα και εσυ προς όλη τη βόντα..

οπότε όλοι μιλάτε τζαμπέ...με 10 ευρώ το μήνα να βάζουν αυτοί και εσύ απλά το πρόγραμμά σου..

 

μήπως δεν το ξερεις το unlimited για καρτες voda??:)καλώντας μια φορά το 1286 ενεργοποιήται..

oύτε 0.01 το λεπτό ούτε τπτ από χρέωση.

που το χάνεις?

 

edit http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1043

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα θελω να εχουν αυτοι το 0,01 γιατι θελουν τις 2 ωρες μπονους και εγω τo unlimited στο καρτοπρογραμμα το οποιο ομως ληγει στις 30/06 καταλαβες;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κι από εμένα.

Θέλω να αγοράσω πακέτο για mobile internet.

Θα το χρησιμοποιώ στη Λούτσα. Μπορεί να προτείνει

κανείς εταιρεία, θα προτιμούσα από προσωπική εμπειρία.

Η' αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρήσω 3g signal strength

στην περιοχή για κάθε πάροχο. Ευχαριστώ!

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

3g συσκευή στην περιοχή σου, δοκιμάζεις με τον εκάστοτε πάροχο...για να μην σου προτείνω τους χάρτες κάλυψης και φυσικά δεν θα είναι καθόλου αντικειμενικοί.
Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον στην επαρχία οι διαφορές είναι ελάχιστες... το κόστος για την ανάπτυξη του 3g για να μη είναι μεγάλο το μοιράστηκαν απο κοινού οι 3...
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω. Το 3g της cosmote είναι μακράν καλύτερο και από θέμα σήματος και από θέμα ταχύτητας.

Σε σύγκριση σε διάφορα σημεία, σε εύκολες αλλά και δύσκολες περιοχές, η cosmote είχε πάντα σήμα και την καλύτερη ταχύτητα, η vodafone δεύτερη και η wind τελευταία.

Η σύγκριση έγινε με ίδια κινητά δίπλα δίπλα.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε περιοχή τα δεδομένα είναι διαφορετικά. Οπότε πρέπει να δεις τις περιοχές που σε ενδιαφέρουν και να κάνεις δοκιμές.
Link to comment
Share on other sites

Και στην Πετρουπολη που ζω εγω VODA ..

Μες στο σπιτι εχω full 3G ,την στιγμη που με Cosmote δεν μπορουσα καλα καλα να μιλησω και ειχα drop calls.

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να κάνω τότε μια άλλη ερώτηση.

Έστω ότι αγοράζω από τη vodafone το usb modem και την κάρτα sim και δε

μείνω ευχαριστημένος. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο usb modem

με sim της cosmote για παράδειγμα? Με λίγα λόγια ρωτάω αν παίζει κάποιο

κλείδωμα των εταιρειών στα modem για να μη μπορούν να χρησιμοποιηθούν

από άλλο πάροχο.

Ευχαριστώ.

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

H απαντηση ειναι ΟΧΙ δε μπορεις να χρησιμοποιησεις το ιδιο μοντεμ οπως ειναι. Τα Drivers και το software που περνανε και τα settings ειναι διαφορετικα. Τωρα οτι καποιο καλοπαιδο στο νετ εχει γραψει κατι ετσι ωστε να μπορεις να το κανεις δεν το αποκλειω. Κανε μια βολτα απο το site της Voda και δες τα sticks και googlare :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να κάνω τότε μια άλλη ερώτηση.

Έστω ότι αγοράζω από τη vodafone το usb modem και την κάρτα sim και δε

μείνω ευχαριστημένος. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο usb modem

με sim της cosmote για παράδειγμα? Με λίγα λόγια ρωτάω αν παίζει κάποιο

κλείδωμα των εταιρειών στα modem για να μη μπορούν να χρησιμοποιηθούν

από άλλο πάροχο.

Ευχαριστώ.

 

Μια χαρά μπορείς, αρκεί να κατεβάσεις το αντίστοιχο πρόγραμμα σύνδεσης από το site της εταιρείας που σε ενδιαφέρει.

Τα στικάκια δεν είναι κλειδωμένα σε πάροχο στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!ειχα χρόνια vodafone και την εβγαλα πριν δυο χρονια επειδη ηταν πανακριβη και έβαλα cosmote.Στην vodafone ειχα αψογο σήμα,επιανε τελεια μεσα στο σπιτι μου,ακόμα και κατώ απο την κουβέρτα.Ομως εγω ειχα ενα μικρο παγιο 20 ευρω,που ερχοταν με τα φπα και τα διαφορα,κοντα στα 28.Στην cosmote με 20 ευρω παγιο πληρωνα περιπου 24 με τα φπα,και γενικα ειχε πολλες παροχες στα προγραμματα της.Πχ εχω το cosmote i20 το οποιο εχει καταργηθει και εχω 250 mb internet,αρκετο δηλαδη.Το σημα της ομως αθλιο,δεν πιανει στα σημεια που θελω να πιασει,και στο σπιτι μου πρεπει να βγω στο μπαλκονι.Φετος 2011 ολοι οι παροχεις κινητης εχουν ολοιδια προγραματα,πραγμα που σε κανει να διαλεξεις μονο αναλογα με το σημα που εχουν.Οποτε για το παρών ψηφιζω vodafone σαν καλυτερο παροχο!
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

έχουμε χρονια βοντα οικογενειακώς. Πριν κανα 2μηνο απέκτησα και αριθμο cosmote και το θέμα με το σημα ειναι σπαστικό, πολυ. Εκει που η βοντα έχει καμπάνα, η cosmote εχει μια μπάρα με το ζορι...
:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...