Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι με Swisscom τις τελευταίες φορές και έχω να πω ότι αυτοί όντως  μπορουν Να Κάφιοντε για την κάλυψη 5G που έχουν ΜΕ Ν78 ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΟΥ (εκεί που βγάζει νόημα να έχουν) . Στην Ελλάδα ακόμα πασαλείφουμε και πετάμε και μια n78 για το γ@μωτο… Με εξαίρεση την Αθήνα που πλέον έχω δει ότι έχει μπόλικη n78

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, georgebad said:

Είμαι με Swisscom τις τελευταίες φορές και έχω να πω ότι αυτοί όντως  μπορουν Να Κάφιοντε για την κάλυψη 5G που έχουν ΜΕ Ν78 ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΟΥ (εκεί που βγάζει νόημα να έχουν) . Στην Ελλάδα ακόμα πασαλείφουμε και πετάμε και μια n78 για το γ@μωτο… Με εξαίρεση την Αθήνα που πλέον έχω δει ότι έχει μπόλικη n78

Εντάξει είναι και δυο χρόνια μπροστά στην επέκταση. Στην Ελλάδα οι άδειες αργήσανε. Η Κοσμοτε έχει αρκετή Ν78 και μπόλικο FDD φάσμα. Θα γεμίσει η Ελλάδα Ν78, μην ανησυχείς.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, georgebad said:

Είμαι με Swisscom τις τελευταίες φορές και έχω να πω ότι αυτοί όντως  μπορουν Να Κάφιοντε για την κάλυψη 5G που έχουν ΜΕ Ν78 ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΟΥ (εκεί που βγάζει νόημα να έχουν) . Στην Ελλάδα ακόμα πασαλείφουμε και πετάμε και μια n78 για το γ@μωτο… Με εξαίρεση την Αθήνα που πλέον έχω δει ότι έχει μπόλικη n78

Έχουν SA;;;;

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2023 at 11:32 ΠΜ, panos.k2 said:

Απαντήθηκε η ερώτηση σε άλλο νημα
Παιδια μια ερώτηση. Έβλεπα τις κεραίες που καλύπτουν την Φιλιππιάδα, και παρατήρησα πως στη «Μελέτη Ραδιοεκπομπων» στο σάιτ των κεραιων της ΕΕΤΤ μπορούμε να δούμε την μαρκα των πομπών-κεραιων (απ ο,τι φαινεται) σε κάθε σταθμο. 
Με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι η κεραια της Cosmote στη Φιλιππιάδα είναι σχεδόν εξ ολοκλήρου Huawei. IMG_1141.thumb.jpeg.c1748d4eb52beb976e977214f0fa0dde.jpegIMG_1142.thumb.jpeg.3d1d6c13a1d40bda596748a9c619a016.jpegIMG_1143.thumb.jpeg.963fa2c028bd08f026ff900ce0c444f5.jpeg
 

Αντιθέτως οι πομποί-πανελς των Nova-Vodafone φαινεται να είναι κυριως Kathrein η οποία έχει ενωθεί με την Ericsson IMG_1137.thumb.jpeg.ac0e355d8346d12191501a05376d1733.jpeg

Το ίδιο βλέπω και στον Πύργο του ΟΤΕ στα Γιάννενα που η Cosmote έχει Huawei-Kathrein-Commscope και Ν78 από Ericsson ενώ Nova-Vodafone έχουν μόνο Kathrein. 
Επισης στην ανεξαρτησίας στα Γιάννενα βλέπω Huawei-Commscope και Ν78 από Ericsson για την Cosmote

Πως εξηγείται αυτό; Έχουν παραπάνω από ένα Vendor ή δεν έχει να κάνει με αυτό; 
 

Αυτό έχει να κάνει με παθητικό εξοπλισμό.

Ναι, Vodafone Nova χρησιμοποιούν Ericsson antennas και η Cosmote χρησιμοποεί Huawei antennas. Γενικά στα panels υπάρχει αρκετή ποικιλία. Αργαλαστή πχ έχω Ericsson Panels Cosmote και το σήμα είναι καμπάνα στο δεύτερο υπόγειο. 

Στο αμέσως πιο πίσω επίπεδο είναι τα radios. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgebad said:

Είμαι με Swisscom τις τελευταίες φορές και έχω να πω ότι αυτοί όντως  μπορουν Να Κάφιοντε για την κάλυψη 5G που έχουν ΜΕ Ν78 ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΟΥ (εκεί που βγάζει νόημα να έχουν) . Στην Ελλάδα ακόμα πασαλείφουμε και πετάμε και μια n78 για το γ@μωτο… Με εξαίρεση την Αθήνα που πλέον έχω δει ότι έχει μπόλικη n78

Θα χώσει πολλές N78 το 2024 η Cosmote. Τα επενδυτικά πλάνα των παροχών είναι εν εξελίξει, μην το ξεχνάμε! Ειδικά το νεο έτος και το 2025 θα γίνει μπουρλότο!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Chrischal1908 said:

Θα χώσει πολλές N78 το 2024 η Cosmote. Τα επενδυτικά πλάνα των παροχών είναι εν εξελίξει, μην το ξεχνάμε! Ειδικά το νεο έτος και το 2025 θα γίνει μπουρλότο!

Γνωρίζεις κάποια χρονιά από το 93 που τα επενδυτικά πλάνα δεν ήταν σε εξέλιξη για κάποιον;

Δεν λες να κατάλαβεις ότι οι επενδύσεις είναι business as usual. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, TakeOverNet said:

Γνωρίζεις κάποια χρονιά από το 93 που τα επενδυτικά πλάνα δεν ήταν σε εξέλιξη για κάποιον;

Δεν λες να κατάλαβεις ότι οι επενδύσεις είναι business as usual. 

Εννοεί ο φίλος ότι ακόμα είναι η αρχή των νέων,ανανεωμένων επενδυτικών πλάνων

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, aektzhs 1 said:

Εννοεί ο φίλος ότι ακόμα είναι η αρχή των νέων,ανανεωμένων επενδυτικών πλάνων

Αν δεν κάνω λάθος, τα επενδυτικά σχέδια αναθεωρούνται ετησίως, ανάλογα με τα οικονομικά αποτελέσματα.

Δεν μπορεί πχ να προγραμματίζεις 5 δις για τον επόμενο χρόνο και να έχεις ζημίες. Θα μειωθεί ανάλογα. 

Ομοίως, αν αυξηθούν τα έσοδα, θα αυξήσεις τις επενδύσεις.

Link to comment
Share on other sites

(Κάτι συμβαίνει και δεν μπορω να ανεβάσω links και εικόνες) 

Κέντρο Αρτας: 

COSMOTE 5G 1150Mbps down/144Mbps up

vf-GR 5G 0.3mbps down/2mbps up

NOVA 4G+ 9mbps down/57mbps up

Ολα με iPhone 13 Pro Max. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, panos.k2 said:

(Κάτι συμβαίνει και δεν μπορω να ανεβάσω links και εικόνες) 

Κέντρο Αρτας: 

COSMOTE 5G 1150Mbps down/144Mbps up

vf-GR 5G 0.3mbps down/2mbps up

NOVA 4G+ 9mbps down/57mbps up

Ολα με iPhone 13 Pro Max. 

Νομίζω πως η Vodafone δεν… χθες ήμουν στην Κατούνη στο Cabare, άνω λαδάδικα. 
Cosmote https://www.speedtest.net/result/i/5919522657

Nova https://www.speedtest.net/result/i/5919524091

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, panos.k2 said:

(Κάτι συμβαίνει και δεν μπορω να ανεβάσω links και εικόνες) 

Κέντρο Αρτας: 

COSMOTE 5G 1150Mbps down/144Mbps up

vf-GR 5G 0.3mbps down/2mbps up

NOVA 4G+ 9mbps down/57mbps up

Ολα με iPhone 13 Pro Max. 

Έχουν φόρτο οι εταιρείες αυτές τις ημέρες 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Nikolas14 said:

Νομίζω πως η Vodafone δεν… χθες ήμουν στην Κατούνη στο Cabare, άνω λαδάδικα. 
Cosmote https://www.speedtest.net/result/i/5919522657

Nova https://www.speedtest.net/result/i/5919524091

 

Ποσά να αντέξει η καημένη η Vodafone. Στο κέντρο πιάνει από σταθμο που καλύπτει άλλες γειτονιές της πόλης που λόγω Χριστουγέννων είναι γεμάτες κόσμο. Να φανταστείς και η Nova ειναι πίτα στον σταθμο αυτό, ενώ δεν καλυπτει καθόλου κέντρο. 

Η Nova έχει δικούς της σταθμους(1 Macro+1 Micro) στο κέντρο και απορροφούν αυτοί την κίνηση του κέντρου.  

8 minutes ago, aektzhs 1 said:

Έχουν φόρτο οι εταιρείες αυτές τις ημέρες 

Έχουν αρκετο ναι. Ακομα και με πολυ καθαρό σημα βλέπεις μέσα στη μερα κάτι RSRQ -18 και -20 για πλάκα με NovaVoda. Τουλάχιστον δεν κάνουν εναλλαγές, είναι λειτουργικές. 
Η Cosmote είναι και αυτή πίτα. Αν δεν επιλεγει Κυρια Β20 δεν το Παίρνεις χαμπάρι. Με Ν78 πάει μπάλα.  
το κακό με την cosmote είναι πως έχει 2 κεραίες μέσα στην πόλη, απέναντι στις 4-5 που έχουν οι συνεργάτιδες. Δηλαδή δεν διαμοιράζεται σε πολλους σταθμους η κίνηση. Θα μπορούσε δηλαδή να ήταν καλύτερη η κατάσταση από άποψη ταχυτητων με την Cosmote. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, TakeOverNet said:

Αν δεν κάνω λάθος, τα επενδυτικά σχέδια αναθεωρούνται ετησίως, ανάλογα με τα οικονομικά αποτελέσματα.

Δεν μπορεί πχ να προγραμματίζεις 5 δις για τον επόμενο χρόνο και να έχεις ζημίες. Θα μειωθεί ανάλογα. 

Ομοίως, αν αυξηθούν τα έσοδα, θα αυξήσεις τις επενδύσεις.

Όταν έχεις ανακοινώσει επίσημα επενδυτικά πλάνα ακόμη και στην κυβέρνηση της χώρας σου. Βλέπε Deutsche Telekom, United Group! Δύσκολα αναθεωρούνται αυτά! Προς τα πάνω μόνο, προς τα κάτω με τίποτα.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Έχουν αρκετο ναι. Ακομα και με πολυ καθαρό σημα βλέπεις μέσα στη μερα κάτι RSRQ -18 και -20 για πλάκα με NovaVoda. Τουλάχιστον δεν κάνουν εναλλαγές, είναι λειτουργικές. 
Η Cosmote είναι και αυτή πίτα. Αν δεν επιλεγει Κυρια Β20 δεν το Παίρνεις χαμπάρι. Με Ν78 πάει μπάλα.  
το κακό με την cosmote είναι πως έχει 2 κεραίες μέσα στην πόλη, απέναντι στις 4-5 που έχουν οι συνεργάτιδες. Δηλαδή δεν διαμοιράζεται σε πολλους σταθμους η κίνηση. Θα μπορούσε δηλαδή να ήταν καλύτερη η κατάσταση από άποψη ταχυτητων με την Cosmote. 
Το καλό στη cosmote είναι ότι σε ένα σταθμό βλέπεις και 4 5 sectors όταν οι άλλοι παίζουν συνήθως με 3. Γενικά αναφέρομαι δεν γνωρίζω για την Άρτα συγκεκριμένα τι στήσιμο έχει.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.k2 said:

Ποσά να αντέξει η καημένη η Vodafone. Στο κέντρο πιάνει από σταθμο που καλύπτει άλλες γειτονιές της πόλης που λόγω Χριστουγέννων είναι γεμάτες κόσμο. Να φανταστείς και η Nova ειναι πίτα στον σταθμο αυτό, ενώ δεν καλυπτει καθόλου κέντρο. 

Η Nova έχει δικούς της σταθμους(1 Macro+1 Micro) στο κέντρο και απορροφούν αυτοί την κίνηση του κέντρου.  

Έχουν αρκετο ναι. Ακομα και με πολυ καθαρό σημα βλέπεις μέσα στη μερα κάτι RSRQ -18 και -20 για πλάκα με NovaVoda. Τουλάχιστον δεν κάνουν εναλλαγές, είναι λειτουργικές. 
Η Cosmote είναι και αυτή πίτα. Αν δεν επιλεγει Κυρια Β20 δεν το Παίρνεις χαμπάρι. Με Ν78 πάει μπάλα.  
το κακό με την cosmote είναι πως έχει 2 κεραίες μέσα στην πόλη, απέναντι στις 4-5 που έχουν οι συνεργάτιδες. Δηλαδή δεν διαμοιράζεται σε πολλους σταθμους η κίνηση. Θα μπορούσε δηλαδή να ήταν καλύτερη η κατάσταση από άποψη ταχυτητων με την Cosmote. 

Είσαι σίγουρος για τους σταθμούς που αναφέρεις; Η κίνηση δεν δικαιολογεί τόσους πολλούς. 
επισης στο cellmapper δεν ταιριάζουν οι αριθμοί. 

Link to comment
Share on other sites

Στο Cellmapper δείχνει για την Vodafone 2 Micro B7 only, ένα σταθμό εντός της πόλης (eNb 884 με 1,3,7,20) και έναν στην Βλαχέρνα (eNb 243). Τα Micro λόγω κάλυψης δεν απορροφούν μεγάλο μέρος της κίνησης. Άρα, τι μας μένει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgeavl3 said:

Στο Cellmapper δείχνει για την Vodafone 2 Micro B7 only, ένα σταθμό εντός της πόλης (eNb 884 με 1,3,7,20) και έναν στην Βλαχέρνα (eNb 243). Τα Micro λόγω κάλυψης δεν απορροφούν μεγάλο μέρος της κίνησης. Άρα, τι μας μένει;

Σωστά τα λές

(το ένα micro στην κεντρική πλατεία της Άρτας, πάνω στον ΟΤΕ).

Επίσης λείπει ο 2856 που είναι και αυτός στο κέντρο, αλλά πρέπει να είναι 2G Only.

Επίσης δείνχει μόνο 1 σταθμό σε Nova και 1 στη Βαχέρνα (με λιγότερα carriers και οι 2)

Και δείχνει και 2 σταθμούς ΟΤΕ (ο ένας μαζί με Vodafone, ο άλλος μαζί με το micro της Vodafone πάνω στον ΟΤΕ) και 1 στη Βλαχέρνα.

 

Όποτε αυτό το περί 4-5 σταθμών εντός της πόλης, σίγουρα δεν φαίνεται. (εκτός αν εξαιρέσεις τη Vodafone με τα micro).

Edited by TakeOverNet
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει καταγραφή στο Cellmapper γενικά στην Άρτα. Κάτι πολύ λίγο και πιο πολύ στην Ιόνια Οδό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις καραιες της ΕΕΤΤ αλλα εχω δει στα εντός πόλης. 

1 hour ago, TakeOverNet said:

Όποτε αυτό το περί 4-5 σταθμών εντός της πόλης, σίγουρα δεν φαίνεται. (εκτός αν εξαιρέσεις τη Vodafone με τα micro).

Παραθετω τα στοιχεία από την ΕΕΤΤ. 
Η «ΑΡΤΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΣ» είναι micro, απλά δεν αναφέρεται στο όνομα της δήλωσης. Τα υπόλοιπα που είναι micro το λένε  

Για τη Vodafone:

IMG_1159.thumb.png.b709b03464a07f866f0f5c86ef36ecd8.pngIMG_1160.thumb.png.ad81d79b6dfc74ef9753987ea7404d86.png
(Αυτός δεν εχει μπει)IMG_1161.thumb.png.2e97e24220aa3ff7603279df615267c6.pngIMG_1162.thumb.png.a008dbf3983f302a6fc7ee9617adc746.pngIMG_1163.thumb.png.c298f1d9861bfe15b05869e03b177ca7.png

 

Για τη Nova: 

IMG_1168.thumb.png.c210cf240d254375e6118cb7d5d1579f.pngIMG_1170.thumb.png.9c34a0bdfc8334060b853474f7152376.pngIMG_1169.thumb.png.c6dcc9130bf16a589fd144c7e749e7f7.pngIMG_1167.thumb.png.4ffff568d5762cb10d1b07a8274987ab.pngIMG_1166.thumb.png.8014ac62c4e78ffabec87a264ec3a3ee.pngIMG_1164.thumb.png.8a456e1175d6e6121ef9b5f11399d0d0.png

(αυτός δεν έχει μπει)IMG_1165.thumb.png.69a779769eb52e3e6f88577fab32352e.png

 

IMG_1163.png

Απ’ ο,τι φαινεται εδώ, η Vodafone έχει μια κεραια και όλα τα micros κοινόχρηστα με την Nova. Συνολικά 5 θέσεις(για να χρησιμοποιήσω τη σωστή λεξη) η Vodafone μέσα στην πόλη της αρτας
Αντιθετα η Nova δεν εχει κοινόχρηστες θέσεις με την Vodafone. Συνολικά 8 θέσεις η Nova στην πόλη της αρτας

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Σε απόλυτο αριθμό σταθμών έχει λιγότερους η ΚΟΣΜΟΤΕ. Λογικά είναι βρε παιδιά, δύο δίκτυα ενώθηκαν σε ένα. Πως να την παλέψει και η ΚΟΣΜΟΤΕ. Θα μπούνε αρκετοί σταθμοί την επόμενη περίοδο για να κάνει catch-up.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Θα χώσει πολλές N78 το 2024 η Cosmote. Τα επενδυτικά πλάνα των παροχών είναι εν εξελίξει, μην το ξεχνάμε! Ειδικά το νεο έτος και το 2025 θα γίνει μπουρλότο!

Πιο σίγουρο είναι να "γεμίσει" η χώρα με Ν78 στα επόμενα 1-2 χρόνια, απ' ότι να λειτουργήσει το μετρό της Θεσσαλονίκης + FlyOver.
* Το μετρό ήδη πήρε την 138η παράταση για το τέλος του 2024...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Θήβας με φουλ κόσμο:

•Cosmote:γύρω στα 100 Mbps με 4G+. Ανά διαστήματα όμως είναι μη λειτουργική(δηλαδή αργεί να στείλει φώτο και να λάβει ή παγώνει το browsing). Δεν το κάνει συνέχεια,αλλά όταν το κάνει χαλάει την εμπειρία χρήσης. Δεν την κατηγορώ όμως καθώς η πλειοψηφία της πόλης έχει Cosmote στα κινητά της

•Vodafone:γύρω στα 100 Mbps με 5G. Πλήρως λειτουργική,χωρίς κανένα κόλλημα. Ένα πρόβλημα όμως είναι ότι στην 13047 που είναι στο κέντρο σε βάζει στην n78 και σε πετάει στην n1. Παρόλα αυτά όμως αντέχει. Μόλις απομακρυνθείς λίγο από το κέντρο τσουπ σε βάζει πάλι στην n78

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!!!

Το 2023 μας αποχαιρετά σε περίπου 12 ώρες. Φέτος θεωρώ ότι ήταν η χρονιά που είδαμε αρκετές αλλαγές στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Άλλες θετικές και άλλες αρνητικές. Αρχικά φέτος άνθησε η νέα μεγαλύτερη Nova που έφερε την αλλαγή/ανατροπή στις τιμές των συμβολαίων. Έφερε το απεριόριστο συμβόλαιο στα 33 ευρώ(27 ευρώ συνδυαστικά). Παρόλα αυτά προσωπικά θεωρώ νικητή στο κομμάτι των συμβολαίων την Vodafone,καθώς το 2023 είχε περισσότερα συμβόλαια συγκριτικά με τα καρτοκινητά της, καθώς επίσης την περίοδο Νοέμβριος-Δεκέμβριος έκανε πολύ καλές για συμβόλαια από 19 ευρώ(όχι συνδυαστικά). Όσον αφορά τα καρτοκινητά νικητήρια θα ήταν η Nova αν δεν μας έσκαγε τις τελευταίες μέρες του χρόνου την ανακοίνωση με τις αυξήσεις. Παρόλα αυτά ήταν εκείνη που έφερε έστω και για λίγο την ανανέωση από 1 ευρώ και παρακίνησε τον ανταγωνισμό να την ρίξει στα 8 ευρώ. Νικήτρια και πάλι η Vodafone όχι λόγω τιμής,αλλά λόγω των περισσότερων ντάτα και του CU Cashback. Θυμίζω ότι σε λιγότερο από έναν χρόνο το κόστος ελάχιστης ανανέωσης αυξήθηκε κατά 54 τοις εκατό.

Όσον αφορά τα δίκτυα αν και όλοι προσπάθησαν φέτος Νικήτρια προσωπικά θα πω ότι είναι η Cosmote. Σε αυτόν τον τομέα είναι η ομάδα που παίρνει κάθε χρόνο το πρωτάθλημα.Απέδειξε για ακόμη μια χρονιά ότι είναι ένα βήμα μπροστά από όλους. Έχει κατά τόπους προβλήματα και αυτή,αλλά στην πλειοψηφία κερδίζει με διαφορά. 

Το 2024 εύχομαι υγεία και ευτυχία σε όλους.

Εύχομαι επίσης το νέο έτος να μην φέρει άλλες αυξήσεις στις τηλεπικοινωνίες(αλλά και παντού)και να δούμε καλύτερα δίκτυα. Θεωρώ ότι το καλοκαίρι του 2024 και το καλοκαίρι του 2025 θα τεσταριστούν αρκετά τα δίκτυα(όπως γίνεται πάντα άλλωστε),αλλά θα έχουμε ένα πρώτο δείγμα αν έχει γίνει η δουλειά που πρέπει. Περιμένουμε και το SA που θα βοηθήσει όσο να είναι.

Ελπίζω να μην κούρσα. Καλή χρονιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!!!

Το 2023 μας αποχαιρετά σε περίπου 12 ώρες. Φέτος θεωρώ ότι ήταν η χρονιά που είδαμε αρκετές αλλαγές στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Άλλες θετικές και άλλες αρνητικές. Αρχικά φέτος άνθησε η νέα μεγαλύτερη Nova που έφερε την αλλαγή/ανατροπή στις τιμές των συμβολαίων. Έφερε το απεριόριστο συμβόλαιο στα 33 ευρώ(27 ευρώ συνδυαστικά). Παρόλα αυτά προσωπικά θεωρώ νικητή στο κομμάτι των συμβολαίων την Vodafone,καθώς το 2023 είχε περισσότερα συμβόλαια συγκριτικά με τα καρτοκινητά της, καθώς επίσης την περίοδο Νοέμβριος-Δεκέμβριος έκανε πολύ καλές για συμβόλαια από 19 ευρώ(όχι συνδυαστικά). Όσον αφορά τα καρτοκινητά νικητήρια θα ήταν η Nova αν δεν μας έσκαγε τις τελευταίες μέρες του χρόνου την ανακοίνωση με τις αυξήσεις. Παρόλα αυτά ήταν εκείνη που έφερε έστω και για λίγο την ανανέωση από 1 ευρώ και παρακίνησε τον ανταγωνισμό να την ρίξει στα 8 ευρώ. Νικήτρια και πάλι η Vodafone όχι λόγω τιμής,αλλά λόγω των περισσότερων ντάτα και του CU Cashback. Θυμίζω ότι σε λιγότερο από έναν χρόνο το κόστος ελάχιστης ανανέωσης αυξήθηκε κατά 54 τοις εκατό.

Όσον αφορά τα δίκτυα αν και όλοι προσπάθησαν φέτος Νικήτρια προσωπικά θα πω ότι είναι η Cosmote. Σε αυτόν τον τομέα είναι η ομάδα που παίρνει κάθε χρόνο το πρωτάθλημα.Απέδειξε για ακόμη μια χρονιά ότι είναι ένα βήμα μπροστά από όλους. Έχει κατά τόπους προβλήματα και αυτή,αλλά στην πλειοψηφία κερδίζει με διαφορά. 

Το 2024 εύχομαι υγεία και ευτυχία σε όλους.

Εύχομαι επίσης το νέο έτος να μην φέρει άλλες αυξήσεις στις τηλεπικοινωνίες(αλλά και παντού)και να δούμε καλύτερα δίκτυα. Θεωρώ ότι το καλοκαίρι του 2024 και το καλοκαίρι του 2025 θα τεσταριστούν αρκετά τα δίκτυα(όπως γίνεται πάντα άλλωστε),αλλά θα έχουμε ένα πρώτο δείγμα αν έχει γίνει η δουλειά που πρέπει. Περιμένουμε και το SA που θα βοηθήσει όσο να είναι.

Ελπίζω να μην κούρσα. Καλή χρονιά!!!!

Λοιπόν, είναι από τις λίγες φορές που διάβασα μια δημοσίευση όπου είναι 100% αντικειμενική. Φέτος ξεκίνησα με Vodafone και έφυγα προς Nova. Αν δεν έπαιρνα την επιδότηση συσκευής θα ήμουν ακόμα στη Vodafone. Γιατί πολύ απλά φέτος έδωσε τιμές χώμα. Κυριολεκτικά, με 10€ συμβόλαια εχω 2 άτομα και 2 στο κύκλο μου με CU. Δεν το αλλάζουν με τίποτα λόγω Value for money σε σχέση παροχών/τιμης. Επίσης η Cosmote το τελευταίο τρίμηνο έκανε πολύ καλές τιμές στη σταθερή και πολύ δυνατά δώρα στα καρτοκινητά με 10€ το μήνα για τα επόμενα 2 χρόνια. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!

Καλή χρονιά, με υγεία και ευτυχία.

Νικόλα, όπως είναι γνωστό δεν υπάρχει αντικειμενικότητα πουθενά.

Τα πάντα γύρω μας είναι υποκειμενικά, οι γνώμες μας είναι πάντοτε υποκειμενικές, όπως και όλων των ανθρώπων. Αντικειμενική αλήθεια δεν υπάρχει.

Φιλοσοφία τέλος...

Αυτά από μένα και πάλι τις θερμότερες ευχές μου σε όλες και όλους!

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...