Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Cosmote vs Nova 5G και 4G στη λαϊκή της Μαρτίου σήμερα. Είναι μαζί με της Ξηροκρηνης οι μεγαλύτερες λαϊκές αγορές του Δήμου Θεσσαλονίκης. 
Η κοσμοτε με κίνηση RSRQ -14 και η Nova στο -8 με κεραίες και οι δυο πολύ κοντά.

Οι μετρήσεις έγιναν Κ.Καραμανλη με Γρηγορίου Ε.

IMG_2067.thumb.png.eda31dffaf383405fe54ef0e82b956b4.png


 

IMG_2073.thumb.png.6e94520968acf2e86522fc16b5eac4f2.png
 

IMG_2063.thumb.png.369da380bcc2384c3aa15c492e9ec2b5.png

 

IMG_2064.thumb.png.be6962217cb211e394bcc5546b82a633.png
 

Μετρησα εκεί διότι η πλειοψηφία των επισκεπτών εισέρχεται από εκεί για να ψωνίσει ειτε από την Βουλγαρη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε με τα παιδιά μια βόλτα - εκδρομή - ψάρεμα (τα παιδιά), στο Καλοχώρι. 

Στο γυρισμό σταματήσαμε στην Χαλκηδόνα για πιτόγυρα, έκανα να δω το υπόλοιπο στην payzy και άργησε τόσο πολύ να ανοίξει η εφαρμογή (άνοιξε αλλά άργησε πολύ) δεν προλάβαινα να την φορτίσω και πλήρωσα από άλλη κάρτα, ακόμη και η ειδοποίηση πληρωμής κόλλησε σε λευκή οθόνη χρειάστηκε να ρωτήσω στο ταμείο αν πέρασε η πληρωμή, κάτι που κατά κανόνα το βλέπω πριν μου το πουν όταν συμβαίνει καμιά φορά. 

Έτσι θυμήθηκα πως και πριν ένα χρόνο, δεν είχα άνεση με τα δεδομένα, 2 τετράγωνα από το σημείο που ήμουν σήμερα. 

Οπότε στην Χαλκηδόνα Θεσσαλονίκης επάνω στον κεντρικό οδικό άξονα, η vodafone δεν είναι καλή σε καλήψη δεδομένων, εάν ήμουν κάτοικος εκεί ή περνούσα πολλές ώρες, δεν θα προτιμούσα την κόκκινη κυρία. 

Για να μην πει κανείς ότι δίνω τα εύσημα στην VODAFONE και "κράζω" τις άλλες. 

Και οι 3 "κατά τόπους" έχουν τα χάλια τους ή ξεχωρίζουν δυνατά! 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, andreasomageiras said:

Σήμερα πήγαμε με τα παιδιά μια βόλτα - εκδρομή - ψάρεμα (τα παιδιά), στο Καλοχώρι. 

Στο γυρισμό σταματήσαμε στην Χαλκηδόνα για πιτόγυρα, έκανα να δω το υπόλοιπο στην payzy και άργησε τόσο πολύ να ανοίξει η εφαρμογή (άνοιξε αλλά άργησε πολύ) δεν προλάβαινα να την φορτίσω και πλήρωσα από άλλη κάρτα, ακόμη και η ειδοποίηση πληρωμής κόλλησε σε λευκή οθόνη χρειάστηκε να ρωτήσω στο ταμείο αν πέρασε η πληρωμή, κάτι που κατά κανόνα το βλέπω πριν μου το πουν όταν συμβαίνει καμιά φορά. 

Έτσι θυμήθηκα πως και πριν ένα χρόνο, δεν είχα άνεση με τα δεδομένα, 2 τετράγωνα από το σημείο που ήμουν σήμερα. 

Οπότε στην Χαλκηδόνα Θεσσαλονίκης επάνω στον κεντρικό οδικό άξονα, η vodafone δεν είναι καλή σε καλήψη δεδομένων, εάν ήμουν κάτοικος εκεί ή περνούσα πολλές ώρες, δεν θα προτιμούσα την κόκκινη κυρία. 

Για να μην πει κανείς ότι δίνω τα εύσημα στην VODAFONE και "κράζω" τις άλλες. 

Και οι 3 "κατά τόπους" έχουν τα χάλια τους ή ξεχωρίζουν δυνατά! 

Χαλκηδόνας και τριγύρω παίζει η πράσινη μόνη της. Πήγα πριν ενα μήνα περίπου στα Λουτρά Πόζαρ, μετά τη γέφυρα όλες ζορίζονται εκτός από τη Cosmote.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα η Νova στη Χαλκηδόνα.

Έχουμε πάει άπειρες φορές και είναι λειτουργικότατη.

Το ίδιο και στο Πόζαρ, που δεν έχει καμία σχέση με τη Χαλκηδόνα... Είναι δεκάδες χιλιόμετρα μακριά.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, p_k said:

Κανένα πρόβλημα η Νova στη Χαλκηδόνα.

Έχουμε πάει άπειρες φορές και είναι λειτουργικότατη.

Το ίδιο και στο Πόζαρ, που δεν έχει καμία σχέση με τη Χαλκηδόνα... Είναι δεκάδες χιλιόμετρα μακριά.

 

Στα Λουτρά Πόζαρ η nova έπαιζε με b20 στα 10 Mbps, που πρακτικά κάποιος κάνει τα βασικά 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μετρήσει 50αρια και 60άρια στα λουτρά, πολλές φορές έχω πάει.

 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, p_k said:

Έχω μετρήσει 50αρια και 60άρια στα λουτρά, πολλές φορές έχω πάει.

 

Στα Λουτρά ναι έχει από πάνω κεραια στη διαδρομή από Μαυροβούνι Σκύδρας προς Αριδαια όχι. Και από Μαυροβουνι έως Γιαννιτσα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nikolas14 said:

Στα Λουτρά ναι έχει από πάνω κεραια στη διαδρομή από Μαυροβούνι Σκύδρας προς Αριδαια όχι. Και από Μαυροβουνι έως Γιαννιτσα.

Για τα λουτρά μιλάω. Όλες οι εταιρείες από πάνω έχουν την κεραία.

Η διαδρομή Μαυροβούνι - Αριδαία είναι σαν την area 51. Η απόλυτη ερημιά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2024 at 3:53 ΜΜ, aektzhs 1 said:

Δεν ξέρω παιδιά αν το έχετε παρατηρήσει αλλά βγήκαν τα European Speedtest awards για την περίοδο Q2-Q3 2023. Η Cosmote ενώ στην αντίστοιχη περίοδο του 2022 ήταν μέσα στους 10 πλέον δεν είναι. Πραγματικά δεν το περίμενα και εύχομαι το Q2-Q3 2024 να επιστρέψει στην Ευρωπαϊκή δεκάδα,εκεί που της αξίζει. Επίσης η κυπριακή Cytamobile-Vodafone ενώ το 2022 ήταν πρώτη υποχώρησε στην τρίτη θέση και την πρωτιά πήρε η δεύτερη μεγαλύτερη πορτογαλική εταιρεία κινητής τηλεφωνίας η NOS

Q3 Q2 αυξάνεται η κίνηση του δικτύου λόγω καλοκαιριού και απεριορίστων-τουρισμού. Δε δικαιολογεί το αποτέλεσμα, απλά το εξηγεί. 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, p_k said:

Έχω μετρήσει 50αρια και 60άρια στα λουτρά, πολλές φορές έχω πάει.

 

ΕΕ αν ήσουν εσυ και κανας ακόμα στο δίκτυο τα 50-60 άρια βγαίνουν με b20 only 😝

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgebad said:

ΕΕ αν ήσουν εσυ και κανας ακόμα στο δίκτυο τα 50-60 άρια βγαίνουν με b20 only 😝

Μόνο η οικογένεια του Παντελή έχει μόνο ΝΟΒΑ. Φορτώνει ο σταθμός με το που περνάει το αμάξι.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgebad said:

ΕΕ αν ήσουν εσυ και κανας ακόμα στο δίκτυο τα 50-60 άρια βγαίνουν με b20 only 😝

Εγώ γυρω στα 50 έπαιζα και με κόσμο στα Λουτρά. Το θέμα ήταν στην Αριδαια πίσω από την πλατεία που ειχα 10Mbps. Ενώ είχε καλο σήμα σε εξωτερικό χώρο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παλαιός Παντελεημονας 

Vodafone 

IMG_188BB83D05F0-1.thumb.jpeg.e0491898daea213fdcb59653ded45a1a.jpeg

Στα γρήγορα με το κινητό της αδερφής μου 

COSMOTE 

IMG_5823.thumb.png.0638debb95eeee23118b784fff6e8b7c.png

Ολες με περίπου ίδια κάλυψη παίζουν 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mixtri said:

Μόνο η οικογένεια του Παντελή έχει μόνο ΝΟΒΑ. Φορτώνει ο σταθμός με το που περνάει το αμάξι.

Με το που περνάμε ενεργοποιούνται ενισχύσεις.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, p_k said:

Με το που περνάμε ενεργοποιούνται ενισχύσεις. 

Με το που περνάτε έρχεται η ομάδα Βαν της Nova. 😂😂😂

images.jpeg

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, katsiletra said:

Με το που περνάτε έρχεται η ομάδα Βαν της Nova. 😂😂😂

images.jpeg

Βαν - Καντίνα είναι το συγκεκριμένο;

Το nPerf εκτός συνόρων καταγράφει μόνο κάλυψη και όχι ταχύτητα του οικείου δικτύου (Vodafone) 

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, memoriesradio said:

Βαν - Καντίνα είναι το συγκεκριμένο;

Το nPerf εκτός συνόρων καταγράφει μόνο κάλυψη και όχι ταχύτητα του οικείου δικτύου (Vodafone) 

Ομάδα ταχείας υποστήριξης για τους πελάτες της Nova και παροχής υπηρεσιών (καφέ, αναψυκτικά κτλ) για τους πελάτες εκτός δικτύου. Εμείς οι εκτός έδρας, θα θαυμάζουμε τις υπερηχητικές ταχύτητες πίνοντας το καφεδάκι μας. 😂😂😂

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, katsiletra said:

Ομάδα ταχείας υποστήριξης για τους πελάτες της Nova και παροχής υπηρεσιών (καφέ, αναψυκτικά κτλ) για τους πελάτες εκτός δικτύου. Εμείς οι εκτός έδρας, θα θαυμάζουμε τις υπερηχητικές ταχύτητες πίνοντας το καφεδάκι μας. 😂😂😂

Κάτσε να μπει η Saudi Telecom 🇸🇦 να δούμε τι θα λέτε για τις ταχύτητες! Μάλλον για εκεί πάει το Group. Την Etisalat την αποκλείω λόγω συμμετοχής στο Vodafone Group. Εκτός εάν η Nova πουληθεί ξεχωριστά...

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Chrischal1908 said:

Κάτσε να μπει η Saudi Telecom 🇸🇦 να δούμε τι θα λέτε για τις ταχύτητες! Μάλλον για εκεί πάει το Group. Εκτός εάν η Nova πουληθεί ξεχωριστά...

Μα τα ίδια που λέγαμε και για την United όταν μπήκε και έλεγες μία από τα ίδια...

Τώρα για το ποιος θα πάρει την νύφη, να κάνει η μάνα...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Chrischal1908 said:

Κάτσε να μπει η Saudi Telecom 🇸🇦 να δούμε τι θα λέτε για τις ταχύτητες! Μάλλον για εκεί πάει το Group. Εκτός εάν η Nova πουληθεί ξεχωριστά...

Μακάρι. Αλλά γνώμη μου είναι, ότι δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Πολύ εσωστρέφεια. 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, katsiletra said:

Μακάρι. Αλλά γνώμη μου είναι, ότι δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Πολύ εσωστρέφεια. 

Οι επενδύσεις συνεχίζονται... Το Group Θα πωληθεί σε εξίσου ή και ισχυρότερο ιδιοκτήτη. Δεν έχουν σταματήσει οι αναβαθμίσεις. Εχθές ήμουν στο ΟΑΚΑ και εντόπισα νέες κεραίες κινητής. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Κάτσε να μπει η Saudi Telecom 🇸🇦 να δούμε τι θα λέτε για τις ταχύτητες! Μάλλον για εκεί πάει το Group. Την Etisalat την αποκλείω λόγω συμμετοχής στο Vodafone Group. Εκτός εάν η Nova πουληθεί ξεχωριστά...

Ότι έχεις πει μαζί με τον αγαπημένο μου φίλο είναι εγγύηση ότι θα συμβεί το ακριβώς αντίθετο 🤣🤣🤣🤣🤣

 Σαν τα δυο δις του χρεοκοπημένου ομίλου που μας ζαλίσατε τον ερωτά και τώρα ξεπουλιέται ολόκληρος ο όμιλος και όχι μόνο η νόβα για δυο δις. Κατά τα αλλά είχε δυο δις μπαρμπουτσαλα του μάρκετινγκ 🤣🤣🤣

Η νόβα έκαψε και το τελευταίο της χαρτί. Τώρα ο κόσμος δεν την εμπιστεύεται εύκολα.
 

 

23 ώρες πριν, georgebad said:

ΕΕ αν ήσουν εσυ και κανας ακόμα στο δίκτυο τα 50-60 άρια βγαίνουν με b20 only 😝

Απλά ψάχνουν μια ώρα να βρουν το καλύτερο δυνατό σημείο για να μετρήσουν και όταν πας βλέπεις το χάλι το μαύρο. 

Απλά είναι εξοργιστικό το ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι 40-50 ετών και συμπεριφέρονται σαν 5χρονα κάνοντας το άσπρο μαύρο με τη νόβα.  

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, cmvr said:

 

Απλά είναι εξοργιστικό το ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι 40-50 ετών και συμπεριφέρονται σαν 5χρονα κάνοντας το άσπρο μαύρο με τη νόβα.  

Mια σαραντάρα, ισούται με δυο εικοσάρες. Ένας σαραντάρης ισούται με οχτώ 5χρονα. Δεν το ξέρεις;;

🤣🤣🤣 Τέλος off topic.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Κάτσε να μπει η Saudi Telecom 🇸🇦 να δούμε τι θα λέτε για τις ταχύτητες! Μάλλον για εκεί πάει το Group. Την Etisalat την αποκλείω λόγω συμμετοχής στο Vodafone Group. Εκτός εάν η Nova πουληθεί ξεχωριστά...

Να παραγγείλουμε κελεμπίες προλαβαίνουμε?

Αμα μπεί η Saudi Telekom τότε είναι που μαζί με τηλεφωνία ιντερνετ + τηλεόραση θα παίρνουμε και πετρέλαιο δώρο.
Αντε να δούμε πόσα αφεντικά θα αλλάξουν οι κεραιούλες.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να ξέρετε ότι η STC(Saudi Telecom)κοιτάει για περαιτέρω ποσοστό στην Telefonica και την απόκτηση του μεγαλύτερου παρόχου της Πορτογαλίας MEO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...