Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελευταία φορά που πηρα εξυπηρέτηση πελατών νοβα με ειχαν στην αναμονη και μετά μου ήρθε αυτόματο φωνητικό "δεν υπάρχουν διαθέσιμοι, θα σας καλεσουμε εμεις" και εκλεισε η γραμμη. Δεν με πηραν τηλ ποτέ και την επόμενη ημερα μου ηρθε σμσ να βαθμολογησω την συνομιλια (που ποτέ δεν έγινε). Δεν ειμαι ανθρωπος που θα "κάψει" υπάλληλο βασικού μισθού και δεν βαθμολόγησα.

Πείτε μου τωρα, πως να δω σοβαρά αυτήν την εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ακριβοδίκαιος βλέπω πισωγυρίσματα στις εταιρίες που χρησιμοποιώ και η cosmote έκατσε σε σημεία ενδιαφέροντος μου και σε άλλα που δούλευε καλά έχει αρχίσει να έχει θέματα με αναγκαστική χρήση άλλου δίκτυου σε αυτά.

Προσωπικά βλέπω μια πτώση σε όλα τα δίκτυα με τις περικοπές που κάνουν λόγο πληθωρισμού και από τις τεράστιες ζημιές που έπαθαν με τις φωτιές και τις πλημμύρες στις ανάλογες περιοχές.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, cmvr said:

Για να είμαι ακριβοδίκαιος βλέπω πισωγυρίσματα στις εταιρίες που χρησιμοποιώ και η cosmote έκατσε σε σημεία ενδιαφέροντος μου και σε άλλα που δούλευε καλά έχει αρχίσει να έχει θέματα με αναγκαστική χρήση άλλου δίκτυου σε αυτά.

Προσωπικά βλέπω μια πτώση σε όλα τα δίκτυα με τις περικοπές που κάνουν λόγο πληθωρισμού και από τις τεράστιες ζημιές που έπαθαν με τις φωτιές και τις πλημμύρες στις ανάλογες περιοχές.

Ναι αλλά στην COSMOTE εγώ βλέπω τις λιγότερες. Στην Vodafone βλέπω πιο πολλές

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dasnowy said:

Ας κοιτάξει η nova να φτιάξει πρώτα την εξυπηρέτηση και φτιάχνει μετά το δίκτυο. Δεν παίρνουν ποτέ πίσω και στο 13700 όταν η αναμονή είναι μεγάλη σου λέει να πατήσεις το 1 για να σε πάρουν αυτοί και αν πατήσεις το 1 δε γίνεται τίποτα και περιμένεις κανονικά στην αναμονή. Μόνο όταν έφευγα θυμήθηκαν πως μπορούν να πάρουν και αυτοί τηλέφωνο και πήραν 3-4 φορές. 

Ας φτιαξει και το αθλιο peering που εχει με τα υψηλα ms και τοτε μπορει να μπει σοβαρα στην εξισωση για οποιαδηποτε συγκριση. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, CamuCamu said:

Ας φτιαξει και το αθλιο peering που εχει με τα υψηλα ms και τοτε μπορει να μπει σοβαρα στην εξισωση για οποιαδηποτε συγκριση. 

Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες πχ περιοχές;Εγώ δεν είχα πρόβλημα στο ping

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CamuCamu said:

Ας φτιαξει και το αθλιο peering που εχει με τα υψηλα ms και τοτε μπορει να μπει σοβαρα στην εξισωση για οποιαδηποτε συγκριση. 

Δεν ξερω για την εμπειρία σου εγώ όπου κινούμαι έχει καλύτερο πινγκ η νοβα από την κοσμοτε. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, aektzhs 1 said:

Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες πχ περιοχές;Εγώ δεν είχα πρόβλημα στο ping

Δεν μιλαω για τεραστιο προβλημα η καταστροφικο αλλα θελει ψωμια ακομα η νοβα ασχετως τις ταχυτητες οταν την σημερον εποχη εχεις 70-75 ms με κεντρικη ευρωπη και λενε στην εξυπηρέτηση θα μπορούσε να ηταν χειροτερα τι εντυπωση σχηματιζεις?

Αναφερομαι στο δικτυο κορμου τους παιδια οχι στο πως συμπεριφερεται γενικα εκει μια χαρα ειναι. 

Οσοι παιζουν παιχνιδια ξερουν.. 

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, CamuCamu said:

Δεν μιλαω για τεραστιο προβλημα η καταστροφικο αλλα θελει ψωμια ακομα η νοβα ασχετως τις ταχυτητες οταν την σημερον εποχη εχεις 70-75 ms με κεντρικη ευρωπη και λενε στην εξυπηρέτηση θα μπορούσε να ηταν χειροτερα τι εντυπωση σχηματιζεις?

Αναφερομαι στο δικτυο κορμου τους παιδια οχι στο πως συμπεριφερεται γενικα εκει μια χαρα ειναι. 

Οσοι παιζουν παιχνιδια ξερουν.. 

Παίζω και εγώ παιχνίδια και όντως εκεί έχεις δίκιο. Όμως σε αντίθεση με vf και με λίγο παραπάνω ping δεν έχω πρόβλημα. Γενικά όπως λες και εσύ συμπεριφέρεται καλύτερα από vf έχει όμως δρόμο να φτάσει την COSMOTE

 

32 minutes ago, panos.k2 said:

Δεν ξερω για την εμπειρία σου εγώ όπου κινούμαι έχει καλύτερο πινγκ η νοβα από την κοσμοτε. 

Δεν είναι και τραγικά τα πράγματα όμως και με την πράσινη όσον αφορά το ping. Πιστεύω εκεί που είσαι μέχρι το τέλος του έτους θα έχεις πολύ καλύτερη εικόνα στο δίκτυο. Λίγη υπομονή. Όμως και η μαύρη κάνει σημαντικά βήματα προόδου 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, CamuCamu said:

Δεν μιλαω για τεραστιο προβλημα η καταστροφικο αλλα θελει ψωμια ακομα η νοβα ασχετως τις ταχυτητες οταν την σημερον εποχη εχεις 70-75 ms με κεντρικη ευρωπη και λενε στην εξυπηρέτηση θα μπορούσε να ηταν χειροτερα τι εντυπωση σχηματιζεις?

Αναφερομαι στο δικτυο κορμου τους παιδια οχι στο πως συμπεριφερεται γενικα εκει μια χαρα ειναι. 

Οσοι παιζουν παιχνιδια ξερουν.. 

Εγώ που όταν είχα nova ήμουν στα κυκλώματα της forthnet είχα πάρα πολύ καλό ping, πολλές φορές καλύτερο και από cosmote. Μόνο στο csgo είχα αύξηση 10ms σε σχέση με cosmote. Σε όλα τα άλλα παιχνίδια είχα ή ίδιο ή καλύτερο ping σε σχέση με cosmote. Για αυτό και θα την προτιμήσω στο μέλλον αν και είναι λίγο τζόγος αν θα με βάλουν στα κυκλώματα της forthnet. Όσοι είναι στα κυκλώματα της wind έχουν όντως πρόβλημα με το ping. Το έχω δει από φίλους που είναι στα κυκλώματα της wind.

Στο 4g το καλύτερο ping στο ασύρματο κομμάτι το έχει η cosmote. Έχω δει 12ms με 4g cosmote σε ελληνικό server. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως. Όσο ήμουν σε "κύκλωμα Wind" όπως λες, είχα πάντα αυξημένο ping. Με την αναβάθμιση σε 100αρα με γύρισαν σε Forthnet και έπεσε κατά 4-5ms

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, georgeavl3 said:

Παρομοίως. Όσο ήμουν σε "κύκλωμα Wind" όπως λες, είχα πάντα αυξημένο ping. Με την αναβάθμιση σε 100αρα με γύρισαν σε Forthnet και έπεσε κατά 4-5ms

Σε κυκλώματα πρώην Nova/Forthnet σε 100αρα πάνω από 15ms δεν έχω δει,με COSMOTE σε άλλο σπίτι το πολύ 12-13 ms(πάλι 100σταρα εννοείται). Γείτονας με πρώην μπλε σε 100αρα κάτω από 16ms δεν είχε πέσει 

Όσον αφορά το δίκτυο κινητής με πράσινη έχω το πολύ 30 ms,με κόκκινη συνήθως 40-50 ms(έχω δει όμως σε άλλες περιοχές παρακάτω),και η μπλε είναι πάντα γύρω στα 30ms

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, dasnowy said:

Εγώ που όταν είχα nova ήμουν στα κυκλώματα της forthnet είχα πάρα πολύ καλό ping, πολλές φορές καλύτερο και από cosmote. Μόνο στο csgo είχα αύξηση 10ms σε σχέση με cosmote. Σε όλα τα άλλα παιχνίδια είχα ή ίδιο ή καλύτερο ping σε σχέση με cosmote. Για αυτό και θα την προτιμήσω στο μέλλον αν και είναι λίγο τζόγος αν θα με βάλουν στα κυκλώματα της forthnet. Όσοι είναι στα κυκλώματα της wind έχουν όντως πρόβλημα με το ping. Το έχω δει από φίλους που είναι στα κυκλώματα της wind.

Στο 4g το καλύτερο ping στο ασύρματο κομμάτι το έχει η cosmote. Έχω δει 12ms με 4g cosmote σε ελληνικό server. 

Σε ασυρματικο δεν μπορεις να περιμενεις και πολλα αλλα γεγονος ειναι οτι η Cosmote και σε κινητη αλλα και σε σταθερη εχει το πανω χερι στο ms οι αλλες δυο ειναι τζογος και αναλογα το σημειο παντα

Ομως στην οπτικη ινα αυτο που περιγραφεις εχει διαφορα για τους πιο "κολλημενους" αν μου επιτρεπεται η εκφραση αυτη μιλαμε για διαφορα της ταξεως ακομα και 30 ms πανω πχ στο Λολ ενω η κοκκινη την ιδια στιγμη παιζει σε αυτο με 44 ενω σε αλλο game της ιδιας εταιριας το valorant(shooting game)με προφανως διαφορετικο routing με κοντινότερο σερβερ την Φρανκφούρτη η Nova δινει το χαμηλοτερο 51 ενω η VF εχει 38 σε 100αρα(bnb με VF)-400 mbps(battlenet με Nova) ολα αυτα συνδεσεις αλυσιδων ιντερνετ καφε οχι απο το σπιτι μου εγω μια απλη vdsl VF εχω. 

Για την Cosmote αποψη δεν εχω αλλα φιλος μου λεει πως περιπου στις ιδιες συνθηκες ειναι πανω κατω στα 40 ms. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, CamuCamu said:

Σε ασυρματικο δεν μπορεις να περιμενεις και πολλα αλλα γεγονος ειναι οτι η Cosmote και σε κινητη αλλα και σε σταθερη εχει το πανω χερι στο ms οι αλλες δυο ειναι τζογος και αναλογα το σημειο παντα

Ομως στην οπτικη ινα αυτο που περιγραφεις εχει διαφορα για τους πιο "κολλημενους" αν μου επιτρεπεται η εκφραση αυτη μιλαμε για διαφορα της ταξεως ακομα και 30 ms πανω πχ στο Λολ ενω η κοκκινη την ιδια στιγμη παιζει σε αυτο με 44 ενω σε αλλο game της ιδιας εταιριας το valorant(shooting game)με προφανως διαφορετικο routing με κοντινότερο σερβερ την Φρανκφούρτη η Nova δινει το χαμηλοτερο 51 ενω η VF εχει 38 σε 100αρα(bnb με VF)-400 mbps(battlenet με Nova) ολα αυτα συνδεσεις αλυσιδων ιντερνετ καφε οχι απο το σπιτι μου εγω μια απλη vdsl VF εχω. 

Για την Cosmote αποψη δεν εχω αλλα φιλος μου λεει πως περιπου στις ιδιες συνθηκες ειναι πανω κατω στα 40 ms. 

Ελάχιστα που έχω παίξει lol είχα 70ms πριν 2 χρόνια με cosmote. Valorant είχα 50ms Φρανκφούρτη με nova και 29ms Κωνσταντινούπολη ενώ με cosmote είχα 60ms Φρανκφούρτη και 40ms Κωνσταντινούπολη. Valorant που έπαιζα με φίλο που είχε vodafone vdsl ginp αυτός και nova adsl fastpath εγώ, είχα πάντα το μικρότερο ping. Αυτός συνήθως είχε 60-65ms. Η vodafone όμως σε Κωνσταντινούπολη ήταν τραγική. Μεγαλύτερο ping από Αγγλία. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Νιγρίτα Σερρών στην συναυλία της Βανδης 

Voda

IMG_8422.thumb.png.35de538f07bdc2e3e1e3aa93bda25e3c.png

Cosmote 

IMG_8425.thumb.png.984e4681cae47cc0994b5f4d4a72afc3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgebad said:

Νιγρίτα Σερρών στην συναυλία της Βανδης 

Voda

IMG_8422.thumb.png.35de538f07bdc2e3e1e3aa93bda25e3c.png

Cosmote 

IMG_8425.thumb.png.984e4681cae47cc0994b5f4d4a72afc3.png

Κρίμα η vf,πολύ καλή η πράσινη. Αν θέλεις κάποια στιγμή πάρε και ένα Free2go να μας ενημερώνεις

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dasnowy said:

Ελάχιστα που έχω παίξει lol είχα 70ms πριν 2 χρόνια με cosmote. Valorant είχα 50ms Φρανκφούρτη με nova και 29ms Κωνσταντινούπολη ενώ με cosmote είχα 60ms Φρανκφούρτη και 40ms Κωνσταντινούπολη. Valorant που έπαιζα με φίλο που είχε vodafone vdsl ginp αυτός και nova adsl fastpath εγώ, είχα πάντα το μικρότερο ping. Αυτός συνήθως είχε 60-65ms. Η vodafone όμως σε Κωνσταντινούπολη ήταν τραγική. Μεγαλύτερο ping από Αγγλία. 

Νταξει οπως καταλαβαινεις ομως μιλαμε για εντελως διαφορετικες περιπτωσεις η οπτικη ινα εχει την καθαρότερη οδευση απο οποιαδηποτε παλαιοτερη γενια. 

Με εντυπωσιαζει πως ηταν κακη η Cosmote με αυτα που παρεθεσες μπορει με οπτικη οπως ειπα να ειναι διαφορετικά. 

Επισης ναι η βοντα ειναι κακη στους απεναντι παραδοσιακα αλλα το trick ειναι να βρεις καλο vpn για Κωνσταντινουπολη και στα δυο games εχω 25-35 ms. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CamuCamu said:

Νταξει οπως καταλαβαινεις ομως μιλαμε για εντελως διαφορετικες περιπτωσεις η οπτικη ινα εχει την καθαρότερη οδευση απο οποιαδηποτε παλαιοτερη γενια. 

Με εντυπωσιαζει πως ηταν κακη η Cosmote με αυτα που παρεθεσες μπορει με οπτικη οπως ειπα να ειναι διαφορετικά. 

Επισης ναι η βοντα ειναι κακη στους απεναντι παραδοσιακα αλλα το trick ειναι να βρεις καλο vpn για Κωνσταντινουπολη και στα δυο games εχω 25-35 ms. 

Για κάποιο λόγο η cosmote μου πρόσθετε 10ms στο bbras χωρίς λόγο. Δηλαδή οταν έκανα tracert στο 1ο hop εκτός Lan ήμουν κανονικά στα 10ms και στο αμέσως επόμενο hop με πήγαινε στα 20ms. Στη nova δε το είχα αυτό. Αυτός είναι νομίζω ο λόγος που είχα παραπάνω ping. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, zerokill said:

Σουδα στην σχολή εμποροπλοιάρχων.

Cosmote
e129a0cb2e9d4de40331739aa21b115f.jpg

Vodafone.
424055c562f9f82ed8db8fc3eaff5dfb.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αφού το iPhone 7 δίνει τόσο,το 14 θα έδινε σίγουρα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Αφού το iPhone 7 δίνει τόσο,το 14 θα έδινε σίγουρα παραπάνω

Αυτό θέλω να τονίσω οτι με μια συσκευή παλαιότερη και Cosmote έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doganos said:

Περιοχή ;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2023 at 11:50 ΜΜ, aektzhs 1 said:

Για άλλη μια φορά η vf-GR αποδεικνύει την εικόνα εγκατάλειψης του δικτύου της. Πραγματικά κρίμα. Αυτό στην δική μου σφαίρα σκέψης δείχνει ότι δεν σέβονται τον συνδρομητή που τους επέλεξε

Δηλαδή αναβαθμίζει με ρυθμό μεγαλύτερο της Nova, αλλά Εσυ βλέπεις εγκατάλειψη; Δηλαδή η Nova θεωρείς ότι είναι πέρα από την εγκατάλειψη;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, TakeOverNet said:

Δηλαδή αναβαθμίζει με ρυθμό μεγαλύτερο της Nova, αλλά Εσυ βλέπεις εγκατάλειψη; Δηλαδή η Nova θεωρείς ότι είναι πέρα από την εγκατάλειψη;

Στην περιοχή σου μπορεί,γενικά όμως η Nova ειναι λίγο πιο γρήγορη. Φυσικά και βλέπω μια εγκατάλειψη γιατί αν ήταν σωστή με το φάσμα που έχει θα έβαζε κάτω την COSMOTE. Μου χρωστάς και μια παλαιότερη απάντηση:Αν όπως είχες πει τότε τελείωσε η σταθερή δεν θα βάλει παραπάνω FTTH;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Στην περιοχή σου μπορεί,γενικά όμως η Nova ειναι λίγο πιο γρήγορη. Φυσικά και βλέπω μια εγκατάλειψη γιατί αν ήταν σωστή με το φάσμα που έχει θα έβαζε κάτω την COSMOTE. Μου χρωστάς και μια παλαιότερη απάντηση:Αν όπως είχες πει τότε τελείωσε η σταθερή δεν θα βάλει παραπάνω FTTH;

Εφόσον προχωρά στην αντικατάσταση του FTTC με FTTH , δε νομίζω ότι σταματούν. Αλλά σαφώς υπάρχει πλέον η υποδομή. Όποτε δεν χρειάζεται τόσο μεγάλες επενδύσεις. 
 

Για την περιοχή μου με Nova only 2G σταθμό και Cosmote στα 2+km, ισχύει. Αλλά δεν αναφερόμουν στην περιοχή μου. Ο ρυθμός αναβάθμισης είναι μεγαλύτερος σε όλη την Ελλάδα. Η Nova άλλωστε λόγω κίνησης δεν χρειάζεται τόσο πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...