Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

22 minutes ago, Gv2008 said:

Εγώ το έκανα. Μένω πειραιά αλλά έδωσα διεύθυνση κατοικίας ένα χωριό και με αποδεσμευσαν ατελώς.

Χαχαχα εσυ αλλάζεις παροχο κάθε τρεις και λίγο, πρέπει να σαι πολυ μεγάλος καταφερτζής δεν εξηγείται αλλιώς😂

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, panos.k2 said:

Χαχαχα εσυ αλλάζεις παροχο κάθε τρεις και λίγο, πρέπει να σαι πολυ μεγάλος καταφερτζής δεν εξηγείται αλλιώς😂

Δεν αλλάζω συνέχεια παρόχους, απλά έχω πολλούς αριθμούς για τους οποίους αναγκαστικά πρέπει να ανανεώνω τα συμβόλαια. Το προσωπικό μου μια φορά το άλλαξα, από cosmote σε Vodafone 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Gv2008 said:

Το προσωπικό μου μια φορά το άλλαξα, από cosmote σε Vodafone 

Για να μη σε βρίσκουν ε;

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Κάπου στο Ακρωτήρι Χανίων.. το 5G η Cosmote το E η Vodafone..

IMG_20230903_153307.jpg

IMG_20230903_153241.jpg

Προτείνω εάν επικρατεί και του χρόνου το Ε να πάτε αλλού πχ NOVA που επενδύει κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chrischal1908 said:

Προτείνω εάν επικρατεί και του χρόνου το Ε να πάτε αλλού πχ NOVA που επενδύει κιόλας...

Πολύ σωστός!!!!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Chrischal1908 said:

Προτείνω εάν επικρατεί και του χρόνου το Ε να πάτε αλλού πχ NOVA που επενδύει κιόλας...

Άμα επενδύει να πάμε όλοι τι καθόμαστε;!;!;

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω εάν επικρατεί και του χρόνου το Ε να πάτε αλλού πχ NOVA που επενδύει κιόλας...
Cosmote που έχει 5G ήδη να μην πάνε δηλαδή;
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, georgeavl3 said:
30 minutes ago, Chrischal1908 said:
Προτείνω εάν επικρατεί και του χρόνου το Ε να πάτε αλλού πχ NOVA που επενδύει κιόλας...

Cosmote που έχει 5G ήδη να μην πάνε δηλαδή;

Κάποιοι θα πάνε cosmote, κάποιοι nova. Ανάλογα τις προσφορές και την εταιρεία που τους εξυπηρετεί. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgeavl3 said:
3 ώρες πριν, Chrischal1908 said:
Προτείνω εάν επικρατεί και του χρόνου το Ε να πάτε αλλού πχ NOVA που επενδύει κιόλας...

Cosmote που έχει 5G ήδη να μην πάνε δηλαδή;

Φυσικά και να πάτε! Εάν σας εξυπηρετεί και δώσει καλή προσφορά! Πάνω της!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Gv2008 said:

Η vf TR για κλάματα; Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα πουθενά. Παντού έχει 4G με καλές ταχύτητες. Φυσικά δεν είναι turkcell, αλλά δεν είναι και για κλάματα. Μπορείς να δοκιμάσεις Türk Telekom από nova?

H Turk Telekom μια χαρά παίζει. Αλλά η WIND συνήθως προτιμά την Turkcell. 

Ταχύτητες δεν ξέρω. Πάντως παρακολουθώ συχνά το Netmonster και η Turkcell πάντα έχει καλύτερο σήμα από τη Vodafone. Εσύ βέβαια έρχεσαι συχνά εδώ, θα ξέρεις καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

H Turk Telekom μια χαρά παίζει. Αλλά η WIND συνήθως προτιμά την Turkcell. 
Ταχύτητες δεν ξέρω. Πάντως παρακολουθώ συχνά το Netmonster και η Turkcell πάντα έχει καλύτερο σήμα από τη Vodafone. Εσύ βέβαια έρχεσαι συχνά εδώ, θα ξέρεις καλύτερα. 

Turkcell είναι η πράσινη της Τουρκίας.. με μεγάλη διαφορά η καλύτερη.

Ακολουθεί η Telecom. Γνωστοί μου Ρωμιοί έφυγαν από Voda και πήγαν Telecom, γιατί είναι πιο φθηνή από turkcell. Στα νότια παράλια στον άξονα απέναντι από Καστελόριζο μέχρι και τα βάθη σύνορα με Συρία παίζει ικανοποιητικά.
Το 5g τώρα αρχίζει στην Τουρκία, αλλά έχουν πολύ πυκνό δίκτυο κεραιών σχεδόν παντού.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, rebel1 said:


Turkcell είναι η πράσινη της Τουρκίας.. με μεγάλη διαφορά η καλύτερη.

Ακολουθεί η Telecom. Γνωστοί μου Ρωμιοί έφυγαν από Voda και πήγαν Telecom, γιατί είναι πιο φθηνή από turkcell. Στα νότια παράλια στον άξονα απέναντι από Καστελόριζο μέχρι και τα βάθη σύνορα με Συρία παίζει ικανοποιητικά.
Το 5g τώρα αρχίζει στην Τουρκία, αλλά έχουν πολύ πυκνό δίκτυο κεραιών σχεδόν παντού.


Sent from my iPad using Tapatalk

Εγώ θεωρώ ότι Türk Telekom και vf TR έχουν κάνω κάτω παρόμοιο σήμα 

Link to comment
Share on other sites

Επιλυσαμε τα τις Ελλάδας και ασχολιομαστα με την Τουρκία (βέβαια εγκυκλοπαιδικα καλά κάνετε για να μαθαίνω και εγώ). 

Στην Ελλάδα (βάση δικών μου εμπειριών) πρώτη είναι η cosmote, δεύτερη wind και τρίτη η vodafone. Κινούμαι κέντρο Αθήνα, Εύβοια και Αχαΐα. Εννοείται δε άλλα μέρη ίσως είναι αλλιώς τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, _NikitaS_ said:

Επιλυσαμε τα τις Ελλάδας και ασχολιομαστα με την Τουρκία (βέβαια εγκυκλοπαιδικα καλά κάνετε για να μαθαίνω και εγώ). 

Στην Ελλάδα (βάση δικών μου εμπειριών) πρώτη είναι η cosmote, δεύτερη wind και τρίτη η vodafone. Κινούμαι κέντρο Αθήνα, Εύβοια και Αχαΐα. Εννοείται δε άλλα μέρη ίσως είναι αλλιώς τα πράγματα. 

Οτι εγραψες στο topic της Κοκκινης μην το κουραζεις παραπανω..Ανουσιο!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CamuCamu said:

Οτι εγραψες στο topic της Κοκκινης μην το κουραζεις παραπανω..Ανουσιο!

Στο Κόκκινο τόπικ έγραψε μόνο για την κόκκινη. Εδώ ο άνθρωπος λέει την εμπειρία του και πως κατατάσσει τις εταιρείες 

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρισω κατι δεν ειμαι φαν μποι κανενος εγω παω με οτι με βολευει η δικη μου τσεπη και τιποτα αλλο. 

Απλα εχει γραψει σχεδον τον ιδιο τυπο παραπονων αρκετες φορες εγω το λεω για να μην κουραζεται ο ιδιος. 

Το αν βελτιωθει μια εταιρια στην ταδε περιοχη ειναι δικο της θεμα. 

Εκτος και εαν εισαι ο CEO και κινεις τα νηματα η εκτος εαν βρισκεσαι στην τελευταια τρυπα του ζουρνα που λεμε. 

Μπορει και να μας διαβαζουν απο ολες τις εταιριες αλλα αυτοι εστιαζουν στο παραδακι και οχι αν εσυ λαμβανεις το μεγιστο των υπηρεσιων. 

Εγω ετσι το βλεπω. 

Η μονη που πραγματικα επενδυει αποφασιστικα χωρις ζορια ξερουμε ποια ειναι οι αλλες χαροπαλευουν. 

Οι αλλες δυο(κοκκινη-μαυρη)υποσχονται πλανο επενδυσεων αλλα το κανουν οπως τους επιτρεπεται κυριως η κοκκινη γιατι αμα το ρευστο ειναι περιορισμενο μην ευελπιστουμε σε ριζικες αλλαγες. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι τα nicknames σας. Δεν ήξερα ότι όποιος διαβάζει εδώ διαβάζει και το κόκκινο τοπικ. Πχ τώρα που θα φύγω από την κόκκινη δε νομίζω να ανοίξω πάλι το τοπικ εκτός και αποφασίσω κάποια στιγμή να ξαναπαω και θέλω να δω τι παίζει. Τεσπα. Σίγουρα δεν έχω τις γνώσεις τις δικές σας, όπως είπα όμως χαίρομαι εγκυκλοπαιδικα να τα διαβάζω. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CamuCamu said:

Να ξεκαθαρισω κατι δεν ειμαι φαν μποι κανενος εγω παω με οτι με βολευει η δικη μου τσεπη και τιποτα αλλο. 

Απλα εχει γραψει σχεδον τον ιδιο τυπο παραπονων αρκετες φορες εγω το λεω για να μην κουραζεται ο ιδιος. 

Το αν βελτιωθει μια εταιρια στην ταδε περιοχη ειναι δικο της θεμα. 

Εκτος και εαν εισαι ο CEO και κινεις τα νηματα η εκτος εαν βρισκεσαι στην τελευταια τρυπα του ζουρνα που λεμε. 

Μπορει και να μας διαβαζουν απο ολες τις εταιριες αλλα αυτοι εστιαζουν στο παραδακι και οχι αν εσυ λαμβανεις το μεγιστο των υπηρεσιων. 

Εγω ετσι το βλεπω. 

Η μονη που πραγματικα επενδυει αποφασιστικα χωρις ζορια ξερουμε ποια ειναι οι αλλες χαροπαλευουν. 

Οι αλλες δυο(κοκκινη-μαυρη)υποσχονται πλανο επενδυσεων αλλα το κανουν οπως τους επιτρεπεται κυριως η κοκκινη γιατι αμα το ρευστο ειναι περιορισμενο μην ευελπιστουμε σε ριζικες αλλαγες. 

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου μιας και έχουμε την ίδια άποψη πάνω στο θέμα. Όμως θεωρώ ότι αν μας διαβάζουν καλό είναι να αναφέρουμε τις προβληματικές περιοχές μπας και σκεφτούν και περάσουν και από αυτές 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Επιλυσαμε τα τις Ελλάδας και ασχολιομαστα με την Τουρκία (βέβαια εγκυκλοπαιδικα καλά κάνετε για να μαθαίνω και εγώ). 

Στην Ελλάδα (βάση δικών μου εμπειριών) πρώτη είναι η cosmote, δεύτερη wind και τρίτη η vodafone. Κινούμαι κέντρο Αθήνα, Εύβοια και Αχαΐα. Εννοείται δε άλλα μέρη ίσως είναι αλλιώς τα πράγματα. 

 

Ξεκίνησα την συζήτηση με το σήμα στα σύνορα και μετά με τα τούρκικα δίκτυα, αφού ούτως ή άλλως είμαστε σε θέμα "τουρλού" που επιτρέπονται οι συγκρίσεις. 

Συμφωνώ με την κατάταξή σου. Η Vodafone GR τελευταία, αν και έχει μικρή διαφορά με WIND. 

Υ.Γ. Κατεβαίνω προς Θεσσαλονίκη. Η Vodafone με έχει "πεθάνει" στο EDGE, από την Καβάλα ακόμα και πιο κάτω από την Ασπροβαλτα. Αναγκαστικά γύρισα τα data σε Cosmote, παρότι έχω λίγα. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 said:

 

Ξεκίνησα την συζήτηση με το σήμα στα σύνορα και μετά με τα τούρκικα δίκτυα, αφού ούτως ή άλλως είμαστε σε θέμα "τουρλού" που επιτρέπονται οι συγκρίσεις. 

Συμφωνώ με την κατάταξή σου. Η Vodafone GR τελευταία, αν και έχει μικρή διαφορά με WIND. 

Υ.Γ. Κατεβαίνω προς Θεσσαλονίκη. Η Vodafone με έχει "πεθάνει" στο EDGE, από την Καβάλα ακόμα και πιο κάτω από την Ασπροβαλτα. Αναγκαστικά γύρισα τα data σε Cosmote, παρότι έχω λίγα. 

Power to you , Vodafone 🤡

Link to comment
Share on other sites

Η Πρώτη μου εντύπωση από τη Vodafone στα ιωαννινα είναι πολυ καλή. 
 

Εξω από την πόλη προς Μπιζανι/Μπαφρα/Πεδινη/Αυγό είναι λειτουργικότατη και εξαιρετική στην κάλυψη. εξίσου καλη με την nova. 
 

Στο καστρο της πόλης είναι πρώτο δίκτυο. Η κάλυψη είναι ολόιδια με της nova καθως υπαρχει μέσα macro victus. Αυτό που μου έκανε εντύπωση πως η vf έχει 5G από Ν1, η nova δεν εχει Ν1 άρα ούτε 5G, μονο Β3+Β7+Β20. Το καλό είναι πως παλιότερα η vf έκανε εναλλαγες με την κεραια στους λιγκιαδες μέσα στο καστρο, ειδικά στο ιτς καλέ, απ ότι μου είχε πει φιλος. Το αποτέλεσμα ήταν να δίνει μονοψήφια. Αυτό πια Έχει σταματήσει. 
H cosmote στα στενά του κάστρου ζορίζεται αρκετα. 
 

Στην καραβατια είναι Επισης αξιοπρεπής. Εχει καλό LTE από την κεραια στη Βηλαρα. Η nova είναι ελαφρώς καλύτερη και με 5G. H cosmote εκεί πανωλεθρία… ειδικά σε εσωτερικους χωρους

Στους Αμπελοκήπους με απογοήτευσε λίγο κατω στη λιμνοπουλα, δεν πιάνει καλά και δεν ειναι λειτουργικη. Το live radio κόπηκε τελείως ενώ περνούσα από κει με το αμάξι.Δεν ειναι μεγάλο το θεμα, δεν επηρεάζει μεγάλο μερος της περιοχης δηλαδή, αλλα υπάρχει οπως δυστυχως υπάρχει και με την κοσμοτε στο ίδιο σημείο. Εκεί η nova είναι αισθητα καλύτερη, γύρω στα 30-50mbps down/15-20up δίνει με full μπαρες 5G αλλά στους τυφλούς ο μονόφθαλμος επικρατεί. 
Στους υπόλοιπους Αμπελοκήπους προς τα πάνω προς Χατζηκώστα είναι φοβερή. Στο σπίτι μου μέσα είναι κορυφη. Ειδα κάποιες εναλλαγές με LTE στην πλατεία Χατζη αλλά δεν κόπηκε το λαιβ ραδιο. 
 

Στην Καλουτσιανη και την Κιάφα επισης λειτουργικότατη με πολυ καλό σημα, όπως και η nova.

Στην οδο Γαριβάλδη είναι οριακά λειτουργικη. Οι άλλες δυο σε καλύτερη μοίρα. 
 

Στα καρδαμιτσια είναι πολυ μετρια. Πολυ καλύτερες οι αλλες δυο και κυριως η cosmote. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, panos.k2 said:

Το καλό είναι πως παλιότερα η vf έκανε εναλλαγες με την κεραια στους λιγκιαδες μέσα στο καστρο, ειδικά στο ιτς καλέ, απ ότι μου είχε πει φιλος. Το αποτέλεσμα ήταν να δίνει μονοψήφια.

Το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό και το είχα ανεβάσει το Απρίλιο. Πολύ καλό που το έφτιαξαν. Με 3G ήταν καλύτερα η vodafone.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dasnowy said:

Το είχα παρατηρήσει και εγώ αυτό και το είχα ανεβάσει το Απρίλιο. Πολύ καλό που το έφτιαξαν. Με 3G ήταν καλύτερα η vodafone.

Έχουν καταφέρει και η vf και η nova να εκμηδενίσουν αυτό το φαινόμενο σε περιπτώσεις που υπάρχει κάλυψη από άλλη κεραια εντός πόλης. Τον απριλιο το έκανε και η nova αυτό με τους λιγκιαδες σε κάποια σημεία και έδινε ταχύτητες ντροπής. Από τότε, έχουν αναβαθμίσει και οι δυο τους σταθμους τους εκεί και πιάνουν από αυτους μόνο σε περιπτώσεις που δεν καλύπτουν καλά οι καραιες απ την πόλη. Εννοείται πως όταν γίνεται αυτό, οι ταχύτητες πια είναι ικανοποιητικές. 
Η μόνη που προς το παρόν δεν εχει αναβαθμίσει τους λιγκιαδες είναι η cosmote. Πιστεύω ότι σύντομα θα περάσουν και αυτοί από κει. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια εικόνα για το πώς είναι η Nova μέσα στην Αθήνα και στην Αττική;Νομίζω κέντρο είναι κορυφή η COSMOTE και τελευταία η Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...