Jump to content

Sony Ericsson W800i


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

:O :O μαγκες κ μενα τα ιδια σκατα μου κανει εχω χασει ολα τα αρχεια μ..΄... (ευτηχως π ειχα παρει backup) :cry: :cry: :cry: αυτο νομιζω το κανει οταν περναω μονο mp3 χυμα σε φακελους στο κιν κ μετα γινονται ολα μπαχαλο εκει μεσα..ενω οταν τα εχω βαλει σε φακελο κ μετα τ6α περναω μ σβηνει μερικες εικονες....α κ κατι αλλο παρατηρησα οτι αφου περναει τα mp3 χυμα κ αντικαταστει αλλα αρχεια η μνημη της καρτας π ειναι ελυθερη ειναι συγκεκριμενη (200000 kb).....δν ξερω τι μπορει να φταιει αλλα ΒΟΗΘΕΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ

Κι εδώ μια απ΄τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα τα ίδια κάνει και αναγκάζομαι να περνάω τα αρχεία μέσω card reader..

δηλαδη μπορω να περασω τα αρχεια στο ms του κιν μεσω τησ ψηφιακης μ μηχανης ??να βαλω το ms reader κ να τα περασω ????ξερετε αν θα εχω παλι προβλημα ????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στο laptop ενα ενσωματωμένο card reader και βάζω στη καρτα μνήμης τον adaptor που είχε μέσα το κινητό και περνάω τα αρχεία.Δεν έχει κανένα πρόβλημα με αυτή τη μέθοδο.
Link to comment
Share on other sites

Και μένα τα ίδια κάνει και αναγκάζομαι να περνάω τα αρχεία μέσω card reader..

 

Η ΛΥΣΗ

--------------

1. συνδεστε w800-->pc με usb (εχετε εγκαταστησει drivers?)

2. ΠΡΟΣΟΧΗ δημιουργήστε νεο φάκελο π.χ. "Μy Mp3'' στο "Αφαιρούμενος δισκος "

3. ανοιξτε τον windows explorer και καντε copy&paste τα MP3 απο το pc στο

κινητο=Αφαιρούμενος δισκος

 

ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ φορτώνονται στη συνεχεια τα Mp3

>Undead<
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς με Cosmote που να έχει ενεργοποιήσει τις ρυθμίσεις WAP να μου τις στείλε με pm για να τις περάσω κι εγώ να μπορώ να μπαίνω στο Internet?

 

Ευχαριστώ...

 

(Έχω ήδη δοκιμάσει το WAPA E στο 1651 και δεν λειτουργεί...)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς με Cosmote που να έχει ενεργοποιήσει τις ρυθμίσεις WAP να μου τις στείλε με pm για να τις περάσω κι εγώ να μπορώ να μπαίνω στο Internet?

 

Ευχαριστώ...

 

(Έχω ήδη δοκιμάσει το WAPA E στο 1651 και δεν λειτουργεί...)

 

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?locale=el_GR&_nfpb=true&_pageLabel=L78_mycosmos_instructions_fullstory&brand=SONY-ERICSSON&model=K500&access=/content/el/sections/mycosmos/accesstechnology/accesstechnology_MMS.xml&accessTitle=MMS%20/%20VIDEO%20MMS

 

 

ρίξε μια ματιά :)

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

τα έχω δοκιμάσει φίλε μου αλλά τίποτα...:(

 

ευχαριστώ πάντως...;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρα παίδες!

Μόλις κατάφερα να ρυθμίσω το w800i μου να πέρνει ιντερνετ μέσω bluetooth απο την adsl του υπολογιστή μου! Καλή φάση αν και στην τελική δεν έχει και πολυ νόημα όταν έχεις ένα pc δίπλα σου..

Link to comment
Share on other sites

τα έχω δοκιμάσει φίλε μου αλλά τίποτα...:(

 

ευχαριστώ πάντως...;)

 

Έχεις τηλεφωνήσει στον αριθμό 1212 (υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών της

Cosmote) ; Θα σου πουν αν είναι ενεργοποιημένη η σύνδεσή σου μέσω

WAP και ίσως βρεθεί κάποια λύση...

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα αλλά περισσότερα τα μπλέξανε παρά βοηθήσαν! Ξέρετε πως είναι αυτά τώρα...

Θα το ψάξω κι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρα παίδες!

Μόλις κατάφερα να ρυθμίσω το w800i μου να πέρνει ιντερνετ μέσω bluetooth απο την adsl του υπολογιστή μου! Καλή φάση αν και στην τελική δεν έχει και πολυ νόημα όταν έχεις ένα pc δίπλα σου..

Θα μας πείς κι εμάς τον τρόπο να πειραματιστούμε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. καταρχήν πληροφορίες για αυτόν τον τρόπο σύνδεσης βρήκα στο forum του esato: http://www.esato.com/board/viewtopic.php?topic=55565 και αναφέρεται στο τ616.

 

Εγώ χρησιμοποίησα το w800i με σύνδεση στο pc με το usb καλώδιο της SE και κατόπιν μέσω Bluetooth (ένα δανεικό Trust BT 120 ). Τα βήματα που πρέπει να κάνουμε είναι τα εξής:

 

1. Εγκαθιστούμε το J2ME SDK της Sony Ericsson http://developer.sonyericsson.com/getDocument.do?docId=65255 μια διαφορετική έκδοση java από αυτή της sun. Θα πρέπει πάντως πριν να είναι ήδη εγκατεστημένη η sdk έκδοση της sun

https://jsecom16k.sun.com/ECom/EComActionServlet;jsessionid=6463473EF3CFCF69080028A6752CC24C

 

2. Έπειτα δημιουργούμε έναν λογαριασμό δεδομένων στο κινητό:

Ρυθμίσεις -> συνδεσιμότητα -> επικοινωνία δεδομένων ->

λογαριασμό δεδομένων -> νέος λογαριασμός -> δεδομένα gprs

και του δίνουμε ότι όνομα θέλουμε πχ w800.

 

Διεύθυνση APN όνομα χρήστη και κωδικό δεν βάζουμε τίποτα. Πατάμε αποθήκευση και μετά επεξεργασία, από όλες τις διαθέσιμες ρυθμίσεις τη μόνη που αλλάζουμε είναι διεύθυνση IP όπου βάζουμε την ip του υπολογιστή μας ή αν είμαστε σε δίκτυο τηv ip που μοιράζει το ιντερνετ, την gateway. Αν και μάλλον δεν παίζει ρόλο ούτε και αυτή η ρύθμιση σε εμένα δουλεύει και με κενή.

 

3. Κατόπιν πάμε να δημιουργήσουμε ένα προφίλ.

ρυθμίσεις internet -> προφίλ internet-> νέο προφίλ βάζουμε όνομα w800 και στο σύνδεση με επιλέγουμε τον λογαριασμό που είχαμε φτιάξει πριν, w800, και πατάμε αποθήκευση.

Στις ρυθμίσεις streaming επιλέγουμε σύνδεση με: w800, όπως και στις ρυθμίσεις java. Δεν βάζουμε πουθενά proxy.

 

4. Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω του καλωδίου του, και ελέγχουμε την επικοινωνία με τον υπολογιστή με κάποιο πρόγραμμα διαχείρισης του κινητού.

 

5. Βρίσκουμε σε ποια θύρα com είναι συνδεδεμένο. Από τις επιλογές τηλεφώνου και μόντεμ του πίνακα ελέγχου βρίσκουμε το: Sony ericsson w800 usb wmc date modem και το τεστάρουμε ελέγχοντας τα διαγνωστικά του (δε θυμάμαι αν εγκαθίσταται αυτόματα το modem ή με την εγκατάσταση των οδηγών του κινητού)

 

6. Ανοίγουμε την εφαρμογή connection proxy που εγκαταστάθηκε με το J2ME SE ( έναρξη -> προγράμματα -> Sony Ericsson -> J2ME SDK -> connection proxy ). Ορίζουμε την, εικονική ουσιαστικά, com θύρα που είναι συνδεδεμένο το κινητό, και στην ταχύτητα βάζουμε ότι τιμή θέλουμε. Πατώντας connect θα πρέπει συνδεθεί και να μας εμφανίσει την φωτογραφία του κινητού. Αν δεν δουλέψει αυτό τότε η com θύρα είναι λάθος, ανενεργή ή κάτι τρέχει με το καλώδιο.

 

7. Εφόσον έχει επιτευχθεί η επικοινωνία ανοίγουμε την εφαρμογή Device Explorer ( έναρξη -> προγράμματα -> Sony Ericsson -> J2ME SDK -> Device Explorer ) αν όλα πάνε καλά θα συνδεθεί με το κινητό και θα εμφανίσει μια δενδροειδής μορφή καταλόγου με τις εφαρμογές java που είναι εγκατεστημένες στη συσκευή.

 

8. Πάμε file και ενεργοποιούμε το serial networking, ουσιαστικά την επιλογή που αναλαμβάνει να δρομολογήσει την (εικονική) σειριακή σύνδεση του κινητού σε σύνδεση tcp/ip. Κλείνουμε το πρόγραμμα και το ξανανοίγουμε για να πάρει την αλλαγή.

 

9. Επόμενο βήμα είναι να εγκαταστήσουμε στο κινητό έναν java html browser. Μόνο έτσι μπορεί να γίνει η δρομολόγηση και όχι από τις προεγκατεστημένες εφαρμογές του κινητού. Εγώ χρησιμοποιώ τον mini opera (αυτό πρέπει να είναι ένα link αν και τώρα δε δουλεύει http://blumonkey.org/download/opera-mini.rar) Επίσης η οποιαδήποτε εφαρμογή θα πρέπει να ανοίγεται μέσα από τον Device Explorer για να ισχύει η δρομολόγηση και όχι από το κινητό.

Έστω ότι βρήκαμε τον opera, μπορούμε να τον μεταφέρουμε και εγκαταστήσουμε από το κινητό ή άμεσα από την εφαρμογή, πάμε λοιπόν file -> install και δίνουμε τις διαδρομές για τα 2 αρχεία το jad και το jar και πατάμε install.

*****Αν έχουμε μήνυμα λάθους σε αυτό το σημείο ενώ πριν η επικοινωνία έδειχνε μια χαρά σημαίνει ότι η σειριακή θύρα που έχουμε ορίσει δεν είναι η σωστή άσχετα που στον connection proxy δείχνει ότι έχει βρει το κινητό. Θα πρέπει να ξαναδούμε τη θύρα που αναγράφεται στο μόντεμ Sony ericsson w800 usb wmc date modem.

 

10. Εφόσον η εγκατάσταση είναι επιτυχής ο opera εμφανίζεται πλέον στις εφαρμογές μας. Πατάμε δεξί κλικ start και φορτώνεται στο κινητό.

 

* θα πρέπει να αλλάξουμε την γλώσσα του προγράμματος σε αγγλικά διότι η συγκεκριμένη beta έκδοση που είναι για διανομή στις σκανδιναβικές χώρες έχει Νορβηγικά από προεπιλογή.

 

Εισάγουμε μια διεύθυνση δοκιμαστικά πχ http://www.in.gr μας ρωτάει αν επιτρέπουμε στο κινητό να επικοινωνήσει με το internet του επιτρέπουμε και αν όλα πάνε καλά θα μας εμφανιστεί ο Καραμανλής φάτσα κάρτα ;-)

 

 

 

11. Για να επιτευχθεί η επικοινωνία με Bluetooth θα πρέπει να έχουν καταχωρηθεί o υπολογιστής στο μενού οι συσκευές μου να έχουν γίνει pair τα Bluetooth και να υπάρχει επικοινωνία.

Στις επιλογές τηλεφώνου και μόντεμ θα πρέπει να βλέπουμε τα μοντεμ: Bluetooth modem και Bluetooth fax modem που να σας πω δεν θυμάμαι πως τα εγκατέστησα, νομίζω με απλή προσθήκη μόντεμ ενώ ήμουν στον mobile connection wizard (εφαρμογή του PC suite) τα είχε βρει αυτόματα αλλιώς ίσως χρησιμοποιούν τους drivers του cd*.

 

Οπότε στον connection proxy βάζουμε com θύρα τη θύρα που έχει το: “Bluetooth modem” σε εμένα είναι η 14. Εφόσον το πρόγραμμα δει το κινητό και επικοινωνεί όλα τα άλλα είναι τα ίδια.

 

Καλό σερφάρισμα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@axaristos: Ευχαριστώ για τον πολύ χρήσιμο οδηγό. Τα έκανα όλα αυτά, μέχρι πρίν το bluetooth γιατί είχα ένα προβήματάκι, αλλα και μέσω καλωδίου δεν μου δούλεψε ο opera mini. Οταν πάω να ανοίξω κάποιο site, μου γράφει could not open connection to server. Any ideas?
Link to comment
Share on other sites

1.Τον opera τον εγκατέστησες απο τον Device explorer? Αν ναι η επικοινωνία με το κινητό είναι σωστή.

2.Μήπως ανοίγεις τον opera απο το κινητό και όχι απο τον Device explorer?

3.Στο internet πως συνδέεσε? εχεις firewall?

Link to comment
Share on other sites

Εδω και κανα 2μηνο περίπου που έχω το κινητό ειμαι πολύ ευχαρηστημένος!

Προσφατα μου δημιουργησε το εξεις προβλημα!

Ενω εξ αρχής του είχα σαν ήχο κλήσης κάποιο κομμάτι mp3 τώρα ενω αυτό βαζω και πάλι σαν ηχο κλησης το κινητό επιμένει να βαζει δικό του(εχει δικη του αποψη άραγε???) όχι mp3.

Dοκίμασα να αλλα΄ξω το κομμάτι και να βάλω αλλο!Πάλι κανει τα ίδια!

Φυσικά εαν βαλω μπ3 σε συγκεκριμένο ονομα στον καταλογο θα χτυπησει με ηχο κλησης το μπ3 αλλα σε όλα τα αλλα θα παιζει αυτό που το κινητό θέλει!

Ενημερωνω οτι έχω κάνει την αναβάθμησει και ήταν όλα καλα!

Η ιστορία αυτη ξενίνησε μετα την αλλαγη θεματος που έκανα στο κινητο!άσχετα αν το επανεφερα στο προηγουμενο θέμα, εκλεισα και ανοιξα το κινητο αυτό εξακολοθει να θελει να παιζει δικο του ηχο κλησεις!Φυσικά έχω ελεγξει το προφιλ και αναφερει ΚΑΙ στο προφιλ ως προεπιλεγμένο ηχο κλησης αυτον που έχω βάλει εγω!Παρολαυτα οποιος και αν με περνει το κινιτο παιζει τα δικά του!

Σεφτομαι να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισων!Το θέμα ειναι!Με την επαναφορα χάνεις μηπως την αναβαθμηση???????????????????

Link to comment
Share on other sites

Εδω και κανα 2μηνο περίπου που έχω το κινητό ειμαι πολύ ευχαρηστημένος!

Προσφατα μου δημιουργησε το εξεις προβλημα!

Ενω εξ αρχής του είχα σαν ήχο κλήσης κάποιο κομμάτι mp3 τώρα ενω αυτό βαζω και πάλι σαν ηχο κλησης το κινητό επιμένει να βαζει δικό του(εχει δικη του αποψη άραγε???) όχι mp3.

Dοκίμασα να αλλα΄ξω το κομμάτι και να βάλω αλλο!Πάλι κανει τα ίδια!

Φυσικά εαν βαλω μπ3 σε συγκεκριμένο ονομα στον καταλογο θα χτυπησει με ηχο κλησης το μπ3 αλλα σε όλα τα αλλα θα παιζει αυτό που το κινητό θέλει!

Ενημερωνω οτι έχω κάνει την αναβάθμησει και ήταν όλα καλα!

Η ιστορία αυτη ξενίνησε μετα την αλλαγη θεματος που έκανα στο κινητο!άσχετα αν το επανεφερα στο προηγουμενο θέμα, εκλεισα και ανοιξα το κινητο αυτό εξακολοθει να θελει να παιζει δικο του ηχο κλησεις!Φυσικά έχω ελεγξει το προφιλ και αναφερει ΚΑΙ στο προφιλ ως προεπιλεγμένο ηχο κλησης αυτον που έχω βάλει εγω!Παρολαυτα οποιος και αν με περνει το κινιτο παιζει τα δικά του!

Σεφτομαι να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισων!Το θέμα ειναι!Με την επαναφορα χάνεις μηπως την αναβαθμηση???????????????????

κανε μια επαναφορα να ερθει στα ισα του!!

οχι δεν χανεις καμια αναβαθμιση!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδω και κανα 2μηνο περίπου που έχω το κινητό ειμαι πολύ ευχαρηστημένος!

Προσφατα μου δημιουργησε το εξεις προβλημα!

Ενω εξ αρχής του είχα σαν ήχο κλήσης κάποιο κομμάτι mp3 τώρα ενω αυτό βαζω και πάλι σαν ηχο κλησης το κινητό επιμένει να βαζει δικό του(εχει δικη του αποψη άραγε???) όχι mp3.

Dοκίμασα να αλλα΄ξω το κομμάτι και να βάλω αλλο!Πάλι κανει τα ίδια!

Φυσικά εαν βαλω μπ3 σε συγκεκριμένο ονομα στον καταλογο θα χτυπησει με ηχο κλησης το μπ3 αλλα σε όλα τα αλλα θα παιζει αυτό που το κινητό θέλει!

Ενημερωνω οτι έχω κάνει την αναβάθμησει και ήταν όλα καλα!

Η ιστορία αυτη ξενίνησε μετα την αλλαγη θεματος που έκανα στο κινητο!άσχετα αν το επανεφερα στο προηγουμενο θέμα, εκλεισα και ανοιξα το κινητο αυτό εξακολοθει να θελει να παιζει δικο του ηχο κλησεις!Φυσικά έχω ελεγξει το προφιλ και αναφερει ΚΑΙ στο προφιλ ως προεπιλεγμένο ηχο κλησης αυτον που έχω βάλει εγω!Παρολαυτα οποιος και αν με περνει το κινιτο παιζει τα δικά του!

Σεφτομαι να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισων!Το θέμα ειναι!Με την επαναφορα χάνεις μηπως την αναβαθμηση???????????????????

 

κ μενα ενα φεγγαρι μ το εκανε το ιδιο αλλα μολις το εκλεισα κ το ξαναανοιξα ειρθε στα ισια του....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω βοηθεια.μου κατεβασαν παιχνιδια μα ειναι σε αρχειο zip και δεν παιζουν τι να κανω;τα mp3 τα εχω σε ενα φακελο που λεει sony ericsson και μερικα δεν δειχνει ονομα μονο αυτο ??????? κατι τελευταιο το τηλεφ καταλογο συσκευης πως μπορω να το σωσω στον υπολογιστη; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω βοηθεια.μου κατεβασαν παιχνιδια μα ειναι σε αρχειο zip και δεν παιζουν τι να κανω;τα mp3 τα εχω σε ενα φακελο που λεει sony ericsson και μερικα δεν δειχνει ονομα μονο αυτο ??????? κατι τελευταιο το τηλεφ καταλογο συσκευης πως μπορω να το σωσω στον υπολογιστη; :worry:

gia ta paixnidia nomizo oti ta stelneis opos einai ziparismena kai pezoun.ta mp3 sta dixnei etsi sto tilefono i sto pc?oso gia ta tilefona ego ta exo steilei me IR.

Link to comment
Share on other sites

Αν στα έχουν σε .zip θα πρέπει να τα "επιστρέψεις" στο pc, και να τα αποσυμπιέσεις ώστε να βγούν τα αρχεία των παιχνιδιών

 

στη συνέχεια πρέπει να στείλεις τα παιχνίδια 1-1, στο κινητό

Link to comment
Share on other sites

Αν τα περασω με zip δεν τα πεζει αν παλι αν βεβαια το κανω σωστα γιατι ειμαι και ασχετος τα αποσυμπιεσω τοτε στο ενα παιχνιδι μου δειχνει 15 αρχεια και δεν ξερω τι να κανω!οσο με τηλ καταλογο και mp3 ξερει κανεις; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Μετονομάζεις το .zip σε .jar!

Για τα .mp3 δεν καταλαβαίνω τί εννοείς.

Για τον τηλεφωνικό κατάλογο υπάρχουν πολλές επιλογές, είτε τον στέλνεις στο pc με bt/irda, είτε τον κάνεις save με 3rd party progs όπως το MyPhoneExplorer.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

απο το το καλοδειο που εχω για το κινητο με τον υπολογιστη δε μπορω να τα σωσω τα ονοματα;με το mp3 μερικα κομματια δεν τα ονομαζει αλλα δειχνει ????????? αντι τον τιτλο του mp3.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson W800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...