Jump to content

Το WIND F2G αλλάζει την καρτοκινητή και απελευθερώνει την ομιλία προς όλα τα δίκτυα


MyPhone Admin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να απαντήσουν οι ανταγωνιστριες εταιριες θα πρεπει να κανουν πολλα μιτινγκς, να ανεβει το νεο προγραμμα αντιπροτασης στο σαιτ, να ανεβει το πακετο στο app, να ξεκινησει διαφημιστικη καμπάνια. Το πιο χρονοβορο θα ειναι να γινει η τηλεοπτική διαφημιση. 

Εαν καποιος απαντησει τη Δευτέρα με τηλεοπτική διαφημιση, τοτε πιστευω οτι ηταν συννενοημενο μεταξυ τους να αρχισει το παιχνιδι η γουιντ. 

Αλλιώς, τους επιασε στον υπνο. 

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Eτσι ακριβως. Αν και πρώτα το cu έδωσε μέσω των cu buttons απεριόριστα έστω και μια φορά το χρόνο και μετά η wind αυτή την προσφορά. Ενδιάμεσα η πράσινη έδωσε με 8,5€ απο 2gb που ήταν το πακέτο της 4gb και για απάντηση το cu έδωσε με 8,5€ απο 3 που ήταν 5gb στην ίδια τιμή. Τώρα αν υπάρχει συννενόηση ή πάνε με το 'βλέποντας και κάνοντας", το σίγουρο είναι ότι ως καταναλωτές έχουμε και όφελος αλλά και ζημία.. πχ Πολύ πιθανό να καταργήσουν και οι άλλοι 2 (μετά το cu) την 10ευρη ανανέωση.. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε πρώτα να δούμε τι απάντηση θα δώσουν οι άλλες 2 εταιρίες και μετά αποφασίζετε.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2022 at 3:40 ΜΜ, MitsosDaBest13 said:

Το αντίθετο έπρεπε να κάνουν... 200 λεπτά προς όλους + 200 SMS + Απεριόριστα data με 15€ και 400 με 20€. Αλλά σιγά μην αντέξει το δίκτυο. 😁 

Συνεχίζω αυτό που έγραψα προχθές. Αν η WIND βγάλει Απεριόριστα data με λίγη ομιλία και λίγα SMS στα 15€, θα πάμε πολλοί F2G, ακόμα και όσοι έχουμε φοιτητικά αλλού. Επειδή όμως το δίκτυο θα γίνει πιο "πίτα" και από αυτό της Vodafone (<1 Mbps), τουλάχιστον ας βάλει full speed τα πρώτα 30-50GB και μετά 5 Mbps κόφτη μέχρι το τέλος του μήνα/πακέτου. Όπως γίνεται π.χ. στην Αμερική. Και όποιος θέλει unlimited full speed, πάει στο συμβόλαιο...

Κάνει δουλίτσα πάντως η επικείμενη συγχώνευση με τη Nova. Ας ελπίσουμε η United να ρίξει περισσότερα λεφτά στο δίκτυο.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Ότι θα υπάρξουν εξελίξεις, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τρελός θα φύγεις από την Cosmote για να πας στη wind το δίκτυο το σκέφτηκες καθόλου?

Ναι είναι τσεκαρισμένο στα Χανιά και γύρω περιοχές παίζει μια χαρά
Τουλάχιστον εκει που πηγαίνω καθημερινά και για μπάνιο έχει φούλ σήμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, p_k said:

Ότι θα υπάρξουν εξελίξεις, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Εννοείται ότι θα υπάρξει απάντηση από τον ανταγωνισμό. Έβλεπα τα προγραμματα του what's up του θειου μου σήμερα στο app (που του βάζω πακετα) και σκεφτόμουν ότι δεν αξίζουν με τίποτα. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε αν θα υπάρξει απάντηση, τι είδους απάντηση θα είναι αυτή και πόσο θα κοστίζει.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, πολύ κόσμος που μιλάω άρχισε να μεταπηδάει F2G. Άρε τι κάνουν τα απεριόριστα. Ο ανταγωνισμός ή κοιμάται ή ετοιμάζει την αντεπίθεση μακάρι να ισχύει το δεύτερο.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, cmvr said:

Πάντως, πολύ κόσμος που μιλάω άρχισε να μεταπηδάει F2G. Άρε τι κάνουν τα απεριόριστα. Ο ανταγωνισμός ή κοιμάται ή ετοιμάζει την αντεπίθεση μακάρι να ισχύει το δεύτερο.

Σήμα έχουν;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, mixtri said:

Σήμα έχουν;

Στην Πιερία ναι. Νεκρές περιοχές (παραθαλάσσια πιο πολύ) έχει η αδυναμία σου Μιχάλη, η πράσινη εννοώ. Και δεν εξαφανίζονται ως δια μαγείας τα δεδομένα όπως σε άλλη εταιρεία. 

 

4 ώρες πριν, cmvr said:

Πάντως, πολύ κόσμος που μιλάω άρχισε να μεταπηδάει F2G. Άρε τι κάνουν τα απεριόριστα. Ο ανταγωνισμός ή κοιμάται ή ετοιμάζει την αντεπίθεση μακάρι να ισχύει το δεύτερο.

Μια από τα ίδια. Πολλά άτομα που γνωρίζω. Νομίζω ότι οι Γερμανοί της DT θα τα βρουν σκούρα με την πολυεθνική που ακούει στο όνομα United Group.

Edited by Ilovemetal
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Ilovemetal said:

Στην Πιερία ναι. Νεκρές περιοχές (παραθαλάσσια πιο πολύ) έχει η αδυναμία σου Μιχάλη, η πράσινη εννοώ. Και δεν εξαφανίζονται ως δια μαγείας τα δεδομένα όπως σε άλλη εταιρεία. 

 

Μια από τα ίδια. Πολλά άτομα που γνωρίζω. Νομίζω ότι οι Γερμανοί της DT θα τα βρουν σκούρα με την πολυεθνική που ακούει στο όνομα United Group.

Φίλε μου ilovemetal,

Από καταβολής κόσμου, η υπεροψία οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε άλλα αποτελέσματα από τα προσδοκώμενα.

Είναι κι αυτός ένας αδήριτος φυσικός ΝΟΜΟΣ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, p_k said:

Φίλε μου ilovemetal,

Από καταβολής κόσμου, η υπεροψία οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε άλλα αποτελέσματα από τα προσδοκώμενα.

Είναι κι αυτός ένας αδήριτος φυσικός ΝΟΜΟΣ.

Ακριβώς. Η υπεροψία τσακίζει. Νομίζω αρκετά άρμεξε τον κόσμο η DT. Καλή χώνεψη τους εύχομαι, γιατί κουνήσαμε μαντήλι πολλοί προς Wind.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου, αφού στις τιμές αυτές βγάζει κέρδος η Wind τι κέρδη έβγαζαν οι άλλοι.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε να δούμε και τι θα δώσουν οι άλλοι 2. Εγω τους δινω περιθώριο 10 ημερών. Εαν δεν κάνουν τίποτα, θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν... 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Σήμα έχουν;

Άστα αυτά περί σήματος γιατί είδαμε τα χάλια της εταιρίας σε 3 νομούς που θεωρούμε καλύτερη.

54 minutes ago, Mobileras said:

Περιμένετε να δούμε και τι θα δώσουν οι άλλοι 2. Εγω τους δινω περιθώριο 10 ημερών. Εαν δεν κάνουν τίποτα, θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν... 

Έπρεπε ήδη να έχουν αντιδράσει.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδιά. Είμαι στη μεγαλύτερη κωμόπολη του νομού Καρδίτσας και δεν έχω σήμα με Wind. Και τα drop call πάνε σύννεφο. Επομένως όσο φθηνή και να ήταν δε θα πήγαινα σε αυτήν.

Οσον αφορά το κόστος, προσωπικά ούτε καν τη βρίσκω φθηνή. Αν κάποιος έχει 32.5Ε το μήνα να δώσει για καρτοκινητο γιατί να μην πάρει το αντίστοιχο συμβόλαιο της Wind να έχει και αξιοπρεπές roaming και να γλιτώνει 2.5Ε το μήνα;

Στα υπόψιν, έχω καρτοκινητο στη μητέρα μου ακόμη στη Wind. Και μάλλον το καλοκαίρι θα πάει και αυτή στην Cosmote καθότι η ταλαιπωρία που περνάει με το δίκτυο είναι απίστευτη.

Τέλος, να πω ότι στο θέμα οικονομίας η Cosmote στα απεριόριστα συμβόλαια είναι η πιο οικονομική αν λάβει κανείς υπόψιν τις extra sim cards.

Από εκεί και πέρα, η Wind για εμένα είναι και απατεώνες καθώς είναι η μόνη εταιρεία που αποδεδειγμένα δίνει τα στοιχεία σου σε πενταψηφια, σύμφωνα με ομολογία εταιρείας που έστελνε sms στον πατέρα μου. Και η καταγγελία έχει φύγει ήδη στην ΕΕΤΤ.

Δεν τους εμπιστεύομαι με τίποτα.

1 ώρα πριν, Mobileras said:

Περιμένετε να δούμε και τι θα δώσουν οι άλλοι 2. Εγω τους δινω περιθώριο 10 ημερών. Εαν δεν κάνουν τίποτα, θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν... 

Τι το υπερφυσικό έχει αυτή η προσφορά δεν έχω καταλάβει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, διάβασα τα σχόλια.

1) η προσφορά των data δεν είναι μόνιμη;;; Τότε πραγματικά είναι εντελώς αδιάφορο

2) η προσφορά ή πρόγραμμα (ή αρπαχτή όπως μας έχει συνηθίσει) αφορά μικρή ομάδα συνδρομητών καρτοκινητης που θέλουν απεριόριστα αλλά όχι συμβόλαιο με 32.5Ε. Δε ξέρω πόσο ανταγωνιστικό είναι αυτό αλλά στο μυαλό μου δεν είναι. Μπορεί και να κάνω λάθος;

3) αν ο ανταγωνισμός απαντήσει καλό θα ήταν να μπει και λίγο roaming μέσα. Η wind έχει ξεχάσει το EU roaming και ένας από τους λόγους που πέταξα την κάρτα sim στα σκουπίδια, χωρίς τύψεις.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mixtri said:

Συγνώμη, διάβασα τα σχόλια.

1) η προσφορά των data δεν είναι μόνιμη;;; Τότε πραγματικά είναι εντελώς αδιάφορο

2) η προσφορά ή πρόγραμμα (ή αρπαχτή όπως μας έχει συνηθίσει) αφορά μικρή ομάδα συνδρομητών καρτοκινητης που θέλουν απεριόριστα αλλά όχι συμβόλαιο με 32.5Ε. Δε ξέρω πόσο ανταγωνιστικό είναι αυτό αλλά στο μυαλό μου δεν είναι. Μπορεί και να κάνω λάθος;

3) αν ο ανταγωνισμός απαντήσει καλό θα ήταν να μπει και λίγο roaming μέσα. Η wind έχει ξεχάσει το EU roaming και ένας από τους λόγους που πέταξα την κάρτα sim στα σκουπίδια, χωρίς τύψεις.

1. Η προσφορά θα είναι μόνιμη και μετά το τέλος του μήνα 

2. Καλό είναι να συγκρίνουμε καρτοκινητό με καρτοκινητό δηλαδή το καρτοκινητό της Wind σε σύγκριση με τα καρτοκινητά των άλλων δύο ανταγωνιστριών εταιρειών και όχι καρτοκινητό με συμβόλαιο. 

3. Το roaming καλό είναι να υπάρχει, όμως αφορά μία μικρή μειοψηφία κατόχων καρτοκινητής. 

Αυτήν τη στιγμή που μιλάμε, 7 Φεβρουαρίου του 2022 το F2G είναι εκτός οποιουδήποτε συναγωνισμού, από όποια πλευρά κι αν το βλέπει ο καθένας. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, p_k said:

1. Η προσφορά θα είναι μόνιμη και μετά το τέλος του μήνα 

2. Καλό είναι να συγκρίνουμε καρτοκινητό με καρτοκινητό δηλαδή το καρτοκινητό της Wind σε σύγκριση με τα καρτοκινητά των άλλων δύο ανταγωνιστριών εταιρειών και όχι καρτοκινητό με συμβόλαιο. 

3. Το roaming καλό είναι να υπάρχει, όμως αφορά μία μικρή μειοψηφία κατόχων καρτοκινητής. 

Αυτήν τη στιγμή που μιλάμε, 7 Φεβρουαρίου του 2022 το F2G είναι εκτός οποιουδήποτε συναγωνισμού, από όποια πλευρά κι αν το βλέπει ο καθένας. 

Πάντα συγκρίνω τη σχέση τιμής απόδοσης. Και αν έχεις καρτοκινητο το οποίο κοστίζει περισσότερο από συμβόλαιο και ουσιαστικά παίρνεις λιγότερα, δε βρίσκω πολύ λόγο να το κάνει κανείς.

Αν το roaming αφορά λίγους, τότε πίστεψέ με, καρτοκινητο με κόστος τουλάχιστον 32.5Ε το μήνα αφορά ακόμη λιγότερους.

Είναι όμως μια τίμια επιλογή για κάποιον που το θέλει 3 μήνες το χρόνο το απεριόριστο και όχι γενικά (πχ διακοπές στην Ελλάδα).

Προσπαθώ να το δω όσο πιο θετικά μπορώ, αλλά δεν... Δεν 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mixtri said:

 

Είναι όμως μια τίμια επιλογή για κάποιον που το θέλει "Χ" μήνες το χρόνο το απεριόριστο και όχι "ΣΥΝΈΧΕΙΑ"

🙂

Παράφραση των γραπτών σου και ταιριάζουν "ταμάμ" στα θέλω μου. 

Αλλά δεν έχω (είχα) σήμα με την Wind εκεί που ζω... 

Στην Πιερία δεν είχα παράπονο, γενικά. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συγκρίνουμε το F2G με την κοροϊδία που λέγεται What's Up. Τι σχέση έχουν τα συμβόλαια; 

 

Κανένας δεν θα δώσει 32€, 12€ έχει το νέο πακέτο απεριόριστων λεπτών και έρχεται και σε προσωπική προσφορά (ήρθε στον ξάδερφό μου) στα 9€! Μάλιστα στα 9€.

Κι αλλού δίνεις το ίδιο ποσό (12+) για να πάρεις 300' προς όλους. Γελάνε και τα τσιμέντα. Νομίζω αρκετά μας άρμεξαν. Φθάνει.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Ilovemetal said:

Εδώ συγκρίνουμε το F2G με την κοροϊδία που λέγεται What's Up. Τι σχέση έχουν τα συμβόλαια; 

 

Κανένας δεν θα δώσει 32€, 12€ έχει το νέο πακέτο απεριόριστων λεπτών και έρχεται και σε προσωπική προσφορά (ήρθε στον ξάδερφό μου) στα 9€! Μάλιστα στα 9€.

Κι αλλού δίνεις το ίδιο ποσό (12+) για να πάρεις 300' προς όλους. Γελάνε και τα τσιμέντα. Νομίζω αρκετά μας άρμεξαν. Φθάνει.

Ναι, αν το βλέπεις από την πλευρά της ομιλίας δε νομίζω ότι παίζει κάτι ανταγωνιστικό στην καρτοκινητη. Αν και πιστεύω ότι κάτι θα βγει και από τους άλλους... Βέβαια δε ξέρω ποιος μιλάει πλέον με την έννοια της κλασσικής ομιλίας. Οι περισσότεροι voip παίζουν (δε το λέω σαν δικαιολογία, σαν παρατήρηση το λέω).

Με την καρτοκινητη της Κοσμοτε δεν έχω ασχοληθεί καν, αλλά θυμάμαι κάτι απεριόριστα προς Cosmote τα έδινε...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mixtri said:

Ναι, αν το βλέπεις από την πλευρά της ομιλίας δε νομίζω ότι παίζει κάτι ανταγωνιστικό στην καρτοκινητη. Αν και πιστεύω ότι κάτι θα βγει και από τους άλλους... Βέβαια δε ξέρω ποιος μιλάει πλέον με την έννοια της κλασσικής ομιλίας. Οι περισσότεροι voip παίζουν (δε το λέω σαν δικαιολογία, σαν παρατήρηση το λέω).

Με την καρτοκινητη της Κοσμοτε δεν έχω ασχοληθεί καν, αλλά θυμάμαι κάτι απεριόριστα προς Cosmote τα έδινε...

Μα για την ομιλία λέμε φίλε Μιχάλη. Για τα απεριόριστα, που πάλι καλά τα έδωσε η Wind με την εξαγορά της από την United Group, αλλιώς μάλλον ακόμα θα αργούσαν πολύ. Μακάρι να βγει για το καλό του καταναλωτή. Αρκετοί μιλάνε, προσωπικά δεν εμπιστεύομαι την εργασία μου σε voip και "μοιοπ", θέλω ομιλία και να καλώ έστω και με 2G.

 

Καλά κάνεις και δεν ασχολήθηκες φίλε μου διότι δεν αξίζει. Κρίμα, γιατί κάποτε το What's Up ήταν αξιόλογο. Πλέον του έχει μείνει το όνομα μόνο. Και ως γνωστόν, η ζωή είναι ρόδα... με ό, τι αυτό συνεπάγεται.

Edited by Ilovemetal
Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Ilovemetal said:

 

Εγώ λοιπόν αγαπητοί φίλοι και εκφράζω τον εαυτό μου και μόνο, που έχω παιδί σε εφηβική ηλικία είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος και διατεθειμένος να δίνω όταν χρειάζεται τα 32 ευρώ τον μήνα για να έχει το παιδί μου απεριόριστο internet και ομιλία χωρίς δέσμευση σε συμβόλαιο.

Και ανοίγω στο σημείο αυτό μία παρένθεση, για να πω ότι λυπάμαι ιδιαίτερα που βλέπω πολλά παιδιά εφηβικής ηλικίας να ζητιανεύουν internet μέσω wi-fi σε καφετέριες και λοιπά σημεία ή να μην έχουν καθόλου δεδομένα την ίδια ώρα που θα μπορούσαν να τους τα παρέχουν οι γονείς τους.

Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που έχουν την οικονομική δυνατότητα να τους βάλουν internet στο κινητό προτιμούν όμως να ξοδεύουν τα χρήματά τους σε πίτσες τσιγάρα και πιτόγυρα.

Δεν εννοώ άτομα χωρίς οικονομική δυνατότητα. Εξηγούμαι.

Εγώ λοιπόν οταν θέλουν τα παιδιά μου internet θα τους το παρέχω και σε πάρα πολύ καλή τιμή μαζί με ομιλία, όπως θεωρώ είναι τα 32 ευρώ σε format καρτοκινητής μάλιστα.

Όσο για το Voip και τις πατέντες που διαβάζουμε, τι να πούμε τώρα;

Ότι μπορεί να συγκριθεί σε ποιότητα ομιλίας με την κλασική ομιλία μέσω κινητής ειδικά με τις βελτιώσεις που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια με Volte και WiFi calling;

Δεν υπάρχει η παραμικρή σύγκριση. Άσε που χρειάζονται και δεδομένα για να λειτουργήσει.

Επομένως θεωρώ πάρα πολύ καλή τη λύση που δίνει μόνο η Wind αυτή τη στιγμή και είναι πάρα πολύ σωστό αυτό που ειπώθηκε και τονίστηκε, ότι πρέπει να συγκρίνουμε καρτοκινητή με καρτοκινητή και όχι καρτοκινητή με συμβόλαιο. 

Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει ανάλογα με τις επιθυμίες του με τις δυνατότητες του με τις προτιμήσεις του. 

Ο καιρός θα δείξει αν και κατά πόσο το πρωτόγνωρο αυτό εγχείρημα της Wind θα αποδώσει. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...