Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

 

 

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση από ADSL σε Wind Fiber 100 και σήμερα ενεργοποιήθηκε η νέα μου σύνδεση, όμως τα αποτελέσματα στο speedtest δεν ήταν τα αναμενόμενα: http://www.speedtest.net/result/7937590051.png

 

 

 

Ο τεχνικός που ήρθε για να ελέγξει την εγκατάσταση μου είπε ότι "...το speedtest.net δεν είναι αξιόπιστο" και ότι η πραγματική ταχύτητα της σύνδεσής μου φαίνεται αν μπω στη διεύθυνση Default Gateway του router μου. Όντως, σε αυτήν την περίπτωση φαίνεται ότι έχω περίπου 134 Mbps download και 33 Mbps upload: https://i.imgur.com/lszkQWq.png Με το "δικό του" μηχάνημα δε, μέτρησε ότι είχα 129 Mbps.

 

 

 

Το θέμα είναι ότι δοκιμάζοντας να κατεβάσω ένα αρκετά μεγάλο αρχείο, παρατήρησα ξανά ότι στον Download Manager, η μέση ταχύτητα λήψης ήταν περίπου 5 MB/s (δηλαδή 40 Mbps), κάτι που συμφωνεί με το αποτέλεσμα του speedtest.net.

 

 

 

Δικαιολογείται αυτή η απόκλιση, ρε παιδιά, ή πρέπει να επικοινωνήσω με τη Wind;

Αυτή είναι η ταχύτητα στο κινητό μου και ταυτόχρονα σε 2 PC τα παιδιά παίζουν fortnite!!! f03a5bb8d0841f6220f6386305943c19.jpg

 

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις τεστ με καλώδιο ethernet, αν είναι εφικτό. Απευθείας σύνδεση υπολογιστή (λάπτοπ βολεύει περισσότερο) και ρούτερ.

 

Όντως, αυτό δούλεψε: http://www.speedtest.net/result/7937761125.png Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Πού οφείλεται όμως, αυτή η τεράστια διαφορά των 50 Mbps ανάμεσα στις δύο δοκιμές;

Link to comment
Share on other sites

Όντως, αυτό δούλεψε: http://www.speedtest.net/result/7937761125.png Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

 

 

Πού οφείλεται όμως, αυτή η τεράστια διαφορά των 50 Mbps ανάμεσα στις δύο δοκιμές;

Σε ποια συχνότητα είσαι συνδεδεμένος?

Το ρουτερ εκπέμπει στα 2.4 και στα 5.

Αν είσαι στα 2.4 η μέγιστη ταχύτητα δεν θα φτάνει τα 100, το πολύ μέχρι 70 -75.

 

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια συχνότητα είσαι συνδεδεμένος?

Το ρουτερ εκπέμπει στα 2.4 και στα 5.

Αν είσαι στα 2.4 η μέγιστη ταχύτητα δεν θα φτάνει τα 100, το πολύ μέχρι 70 -75.

 

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

 

Είμαι συνδεδεμένος στη συχνότητα των 2,4 GHz. Το ότι δε μου εμφανίζει αυτήν των 5 GHz στα διαθέσιμα δίκτυα, σημαίνει ότι δεν την υποστηρίζει το laptop μου;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδεδεμένος στη συχνότητα των 2,4 GHz. Το ότι δε μου εμφανίζει αυτήν των 5 GHz στα διαθέσιμα δίκτυα, σημαίνει ότι δεν την υποστηρίζει το laptop μου;
Δυστυχώς ναι

 

Sent from my SM-J730F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικα διευκρινηστε μου κατι γιατι δεν το εχω ξαναδει. Η ταχυτητα μεταξυ ρουτερ και καρτας δικτυου του λαπτοπ περιοριζει και την ταχυτητα του ιντερνετ αν καταλαβα καλα ε? Και αν δουλεψει σε 802.11n (μεγιστο 150mbps) δεν λυνεται το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνδεδεμένος στη συχνότητα των 2,4 GHz. Το ότι δε μου εμφανίζει αυτήν των 5 GHz στα διαθέσιμα δίκτυα, σημαίνει ότι δεν την υποστηρίζει το laptop μου;

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι ν' αλλάξεις το κανάλι (channel) που παίζει το Wi-Fi. Από το 1 έως το 13, ίσως κάποιο να πιάνει 60-70 Mbps. Αν δεν ξέρεις να το κάνεις από το μενού του ρούτερ, απλά κάνε του restart. Θα επιλέξει μόνο του το καλύτερο εκείνη την ώρα, που έχει λιγότερη κίνηση (από γειτονικά ρούτερ κυρίως).

 

 

 

 

Αν θες οπωσδήποτε σε κάποιο υπολογιστή να έχεις κοντά στα 100 Mbps, μπορείς να πάρεις ένα ζεύγος PLC. Το ένα καλώδιο ethernet πάει στο ρούτερ, το άλλο στον υπολογιστή και στέλνει ίντερνετ το ένα στο άλλο, με πολύ μικρές απώλειες.

 

https://www.skroutz.gr/c/913/network-plc/f/553127/Kit.html?o=plc&order_by=pricevat&order_dir=asc

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω και κάτι άλλο. Όταν έχω το laptop μου ενσύρματα συνδεδεμένο με το router μέσω του καλωδίου Ethernet ναι μεν η ταχύτητα είναι πολύ κοντά στα 100 Mbps, αλλά το internet αποσυνδέεται για 2 - 3 δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται. Αυτό το κάνει όλην την ώρα... Έχετε κάποια ιδέα για το πού μπορεί να οφείλεται αυτό και πώς μπορώ να το διορθώσω;
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω και κάτι άλλο. Όταν έχω το laptop μου ενσύρματα συνδεδεμένο με το router μέσω του καλωδίου Ethernet ναι μεν η ταχύτητα είναι πολύ κοντά στα 100 Mbps, αλλά το internet αποσυνδέεται για 2 - 3 δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται. Αυτό το κάνει όλην την ώρα... Έχετε κάποια ιδέα για το πού μπορεί να οφείλεται αυτό και πώς μπορώ να το διορθώσω;

 

Με ποιο ρουτερ?

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο ρουτερ?

 

Δεν πειράζει, το διόρθωσα. Απλώς έπρεπε να αλλάξω κάποιες παραμέτρους στη Διαχείριση Συσκευών, στους Προσαρμογείς Δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σε κατάστημα της Wind κάνοντας ανανέωση του Double play, μου είπαν πως τρέχει προσφορά wind vision μόνο για τον Ιανουάριο, για 2 χρόνια με όλα τα Novasports, χωρίς netflix και δώρο τα τέλη ενεργοποίησης στα 9.90. Σε περίπτωση διακοπής το πέναλτι, μου είπαν είναι 50 ευρώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα ενημερώθηκα ότι η λήξη του συμβολαίου μου είναι 4-4-2019. Πότε πρέπει να κάνω αίτηση φορητότητας έτσι ώστε να μην χρεωθώ κάποιο τέλος λόγω πρόωρης λήξης?

Σκέφτομαι να πάω στην Cosmote αφού προφέρει την ίδια τιμή (35€ vdsl 50) και λόγο fastpath δυνατότητας κάτι που στη wind δεν είναι πλέον διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα ενημερώθηκα ότι η λήξη του συμβολαίου μου είναι 4-4-2019. Πότε πρέπει να κάνω αίτηση φορητότητας έτσι ώστε να μην χρεωθώ κάποιο τέλος λόγω πρόωρης λήξης?

Σκέφτομαι να πάω στην Cosmote αφού προφέρει την ίδια τιμή (35€ vdsl 50) και λόγο fastpath δυνατότητας κάτι που στη wind δεν είναι πλέον διαθέσιμο.

 

fastpath δεν δινει η wind ; , δεν το ηξερα.

Edited by Vasileios
Άλλο δίκτυο

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα ενημερώθηκα ότι η λήξη του συμβολαίου μου είναι 4-4-2019. Πότε πρέπει να κάνω αίτηση φορητότητας έτσι ώστε να μην χρεωθώ κάποιο τέλος λόγω πρόωρης λήξης?

Σκέφτομαι να πάω στην Cosmote αφού προφέρει την ίδια τιμή (35€ vdsl 50) και λόγο fastpath δυνατότητας κάτι που στη wind δεν είναι πλέον διαθέσιμο.

 

Μην κάνεις τίποτα πριν ληξει το συμβόλαιο σου!

Αν θες να πας στην cosmote κάνε αίτηση φορητότητας την επόμενη μέρα από εκείνη που λήγει οριστικά το συμβόλαιο σου δηλαδή στις 5-4-2019.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση. Πριν από λίγες ώρες, μου έκαναν μια πολύ καλή προσφορά για σταθερό και Internet και σκέφτομαι να την δεχτώ. Το συμβόλαιο λήγει στις 29. Όταν είπα αυτό το πράγμα στον πωλητή με είπε πως εκτός του ότι θα πάρει αρκετές μέρες για να τραβήξουν την γραμμή, θα έχει ηχογραφηθεί και θα γράφεται πάνω σου συμβόλαιο πως θα ενεργοποιηθεί μετά την λήξει του συμβολαίου... Όμως έχω μπερδευτεί.. Να κάνω κάτι από τώρα ή να το αφήσω να λήξει πρώτα και μετά; Δεν θέλω να χρεωθω κερατιάτικα έξτρα από αναλογική χρέωση...

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση. Πριν από λίγες ώρες, μου έκαναν μια πολύ καλή προσφορά για σταθερό και Internet και σκέφτομαι να την δεχτώ. Το συμβόλαιο λήγει στις 29. Όταν είπα αυτό το πράγμα στον πωλητή με είπε πως εκτός του ότι θα πάρει αρκετές μέρες για να τραβήξουν την γραμμή, θα έχει ηχογραφηθεί και θα γράφεται πάνω σου συμβόλαιο πως θα ενεργοποιηθεί μετά την λήξει του συμβολαίου... Όμως έχω μπερδευτεί.. Να κάνω κάτι από τώρα ή να το αφήσω να λήξει πρώτα και μετά; Δεν θέλω να χρεωθω κερατιάτικα έξτρα από αναλογική χρέωση...

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μην κάνεις καμιά κίνηση πριν λήξει το συμβόλαιο σου. Το γράφω και πιο πάνω. Κανείς δεν διαβάζει τις προηγούμενες απαντήσεις? Άσε τον πωλητή να λέει ότι θέλει. Αν γίνει η στραβή και σε ενεργοποίησουν πριν την λήξη του συμβολαίου θα βρεθείς να χρωστάς 150αρια και 200αρια και θα τρέχεις εσύ ύστερα να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και να ψάχνεις τις ηχογραφημένες κλήσεις για να βγάλεις άκρη και στο τέλος καμία εταιρία δεν θα σου πληρώσει το προστημο στην προηγούμενη. Μην πιστεύεται τους πωλητές συχνά λένε ψέματα για να τραβήξουν πελάτες και να πάρουν τα bonus. Και τρεχα εσύ ύστερα να πληρώνεις πρόστημα και να βγάλεις το φίδι από την τρύπα. Αν σε ξαναπάρει πες του να καλέσει όταν θα λήξει το συμβόλαιο. Αν σου πει ότι μέχρι τότε δεν θα ισχύει η προσφορά πες του δεν πειράζει. Θα πάω σε άλλη εταιρία που θα μου κάνει άλλη προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

fastpath δεν δινει η wind ; , δεν το ηξερα.

Το έκοψε χωρίς καν να ενημερώσει....

Μην κάνεις τίποτα πριν ληξει το συμβόλαιο σου!

Αν θες να πας στην cosmote κάνε αίτηση φορητότητας την επόμενη μέρα από εκείνη που λήγει οριστικά το συμβόλαιο σου δηλαδή στις 5-4-2019.

 

Θενκς έτσι λέω να κάνω ,να το παίξω safe

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα κάνει αίτηση φορητότητας στην vodafone και χθες με πήραν από την wind για αντιπροσφορά. Μου πρότειναν το double play plus στα 16 ευρώ τελική τιμή για 2 χρόνια. Φυσικά και δέχτηκα. Νομίζω πέτυχα πολύ καλή τιμή. Τι λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα κάνει αίτηση φορητότητας στην vodafone και χθες με πήραν από την wind για αντιπροσφορά. Μου πρότειναν το double play plus στα 16 ευρώ τελική τιμή για 2 χρόνια. Φυσικά και δέχτηκα. Νομίζω πέτυχα πολύ καλή τιμή. Τι λέτε;

 

πολύ καλή τιμή! αλλά πως σε πήραν? αφού τώρα έχει σταματήσει αυτή η διαδικασία. πως έκανες την αίτηση στον άλλο πάροχο? ακυρώνεται?

Link to comment
Share on other sites

Η wind οφειλή 45,22€ (16-11 η 17-12) έτρεξε να την σε ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΗ !!!

 

:rolleyes:- λογικο δεν ειναι φιλε μου? τι περιμενες να ερθει υπαλληλος εξω απο την πορτα σου? αυτη ειναι η δουλεια των εισπρακτικων ειτε μεγαλο ειτε μικρο το ποσο να σε ζαλιζουν στη τηλεφωνο

να σου γυρισω τον χρονο πολυ πισω σε συνεργειο που πηγαινα την μηχανη μου περναγε μια στο τοσο υπαλληλος της Wurth Ηellas για να του φερει πραγματα και του ζηταγε 20 δραχμες (ναι 20 δραχμες) για να κλεισει λεει το ποσο απο παλια οφειλη (!) ο συνεργειας τον πληρωνε σε καθε παραγγελια με χαρτονομισματα στρογγυλο ποσο και ξανα την επομενη φορα "με εκεινο το 20αρικο τι θα γινει?"

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση. Πριν από λίγες ώρες, μου έκαναν μια πολύ καλή προσφορά για σταθερό και Internet και σκέφτομαι να την δεχτώ. Το συμβόλαιο λήγει στις 29. Όταν είπα αυτό το πράγμα στον πωλητή με είπε πως εκτός του ότι θα πάρει αρκετές μέρες για να τραβήξουν την γραμμή, θα έχει ηχογραφηθεί και θα γράφεται πάνω σου συμβόλαιο πως θα ενεργοποιηθεί μετά την λήξει του συμβολαίου... Όμως έχω μπερδευτεί.. Να κάνω κάτι από τώρα ή να το αφήσω να λήξει πρώτα και μετά; Δεν θέλω να χρεωθω κερατιάτικα έξτρα από αναλογική χρέωση...

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ούτε να το σκέφτεσε. . Μου είπαν ότι θα ενεργοποιηθεί μετά τη λήξη, το ενεργοποιήσαν πρόωρα και πλήρωσα 65 ευρώ κερατιάτικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Είχα κάνει αίτηση φορητότητας στην vodafone και χθες με πήραν από την wind για αντιπροσφορά. Μου πρότειναν το double play plus στα 16 ευρώ τελική τιμή για 2 χρόνια. Φυσικά και δέχτηκα. Νομίζω πέτυχα πολύ καλή τιμή. Τι λέτε;

 

Πως ακύρωσες την αίτηση φορητότητας στη vodafone;

Είχες κάνει τηλεφωνική αίτηση ή σε κατάστημα;

Αν έχουν περάσει 14 μέρες από την αίτηση, αυτή δεν ακυρώνετε. Πρόσεχε μην μπλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...