Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμαι συνδρομητης σταθερης στον ΟΤΕ,στο γραφειο μου,σε γραμμη ISDN και αποφασσισα να παω στη wind.Ειχα OTE VDSL30 χωρις προβλήματα ως τωρα αλλα το κοστος στο διμηνο ειχε παει κάπου 100 ευρω.Επειδη το ISDN δεν το χρειάζομαι πια και επειδη η wind δεν υποστηριζει ISDN,αποφάσισα να γυρισω τη γραμμη σε PSTN.Ολα καλά ως εδω...ωστοσο η γραμμη οταν γυρισει σε PSTN θα ειναι με υπηρεσία φωνής VOIP συμφωνα με το 13888.Υποστηριζει η wind VOIP ή θα μπλέξω?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Αν το άφηνες όπως είναι και έκανες φορητότητα στη wind δεν μπορούν να το κάνουν pstn χωρίς VoIP; Πριν από αρκετά χρόνια είχα ΟΤΕ με ISDN. Πήγα αρχικά σε έναν πάροχο που το κράτησε ISDN με VoIP, και μετά από 2-3 χρόνια πήγα σε άλλον που δεν υποστηρίζει τίποτα από τα 2. Έγινε μετατροπή σε κανονική pstn(δίχως VoIP), χωρίς πρόβλημα.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Αν το άφηνες όπως είναι και έκανες φορητότητα στη wind δεν μπορούν να το κάνουν pstn χωρίς VoIP; Πριν από αρκετά χρόνια είχα ΟΤΕ με ISDN. Πήγα αρχικά σε έναν πάροχο που το κράτησε ISDN με VoIP, και μετά από 2-3 χρόνια πήγα σε άλλον που δεν υποστηρίζει τίποτα από τα 2. Έγινε μετατροπή σε κανονική pstn(δίχως VoIP), χωρίς πρόβλημα.

 

Sent from my XT1562

Ευχαριστω για την πληροφορια.Μολις πριν λιγο ακυρωσα το αιτημα μετατροπής σε PSTN,γιατι οπως μου ειπαν ΚΑΙ απο τη wind η μετατροπή εφοσον ζητηθει φορητοτητα γινεται αυτοματα και αχρεωστήτως.Γλυτωσα το χαρατσι 36 ΕΥΡΩ μετατροπής της γραμμης σε PSTN που ζητουσε ο ΟΤΕ!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο το προγραμμα της προσφορας στα 18,5€ δεν συμφερει καθολου αφου με 22€ εχει κατα 300' προς κινητα ενω το αλλο δεν τα εχει.
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, όλα σχετικά είναι. Αν χρησιμοποιείς το σταθερό για κινητά ναι, έχεις δίκιο.

Αν έχεις χρόνο από το κινητό και παίρνεις από αυτό μη χρησιμοποιώντας το σταθερό για τέτοιες κλήσεις, τότε δεν σε νοιάζουν τα 300.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, όλα σχετικά είναι. Αν χρησιμοποιείς το σταθερό για κινητά ναι, έχεις δίκιο.

Αν έχεις χρόνο από το κινητό και παίρνεις από αυτό μη χρησιμοποιώντας το σταθερό για τέτοιες κλήσεις, τότε δεν σε νοιάζουν τα 300.

Στον επαγγελματικο χωρο που ενδιαφερομαι εγω,ειναι απαραιτητο να υπάρχει η δυνατοτητα για κλήση προς κινητά!Αν εχεις αναπάντητες,ειναι μπέρδεμα να ανοίγεις κινητο για να τις κανεις,ενω μπορεις με ενα απλό redial...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, όλα σχετικά είναι. Αν χρησιμοποιείς το σταθερό για κινητά ναι, έχεις δίκιο.

Αν έχεις χρόνο από το κινητό και παίρνεις από αυτό μη χρησιμοποιώντας το σταθερό για τέτοιες κλήσεις, τότε δεν σε νοιάζουν τα 300.

 

Θα συμφωνησω αλλα η χρηματικη διαφορα ειναι μικρη. Γιατι να μην παρη καποιος το πακετο για κινητα εκτος και αν δεν τα χρησιμοποιη καθολου.Εγω παντως με οτε εχω 30' προς κινητα τον μηνα και μου ειναι υπεραρκετα πολλες φορες δεν τα καταναλωνω κιολας μιας και εχω φοιτητικο whats up και κανω απο εκει τα τηλεφωνα μου.

Edited by kostas123464
Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι. Εκεί πάει η πρώτη πρόταση στο προηγούμενο που έγραψα. Γενικά αναφέρομαι όχι σε κάποιον συγκεκριμένα

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σχετικά με την παραπάνω προσφορά των 18.5€, επειδή εχθές μου ήρθε το Courier για να υπογράψω την εν λόγω προσφορά οι τιμές του πακέτου είναι:

3 μήνες: 18.5€ τελική τιμή (ΦΠΑ + τέλος σταθερής)

3 μήνες: 24.0€ τελική τιμή (ΦΠΑ + τέλος σταθερής)

Και από τον 7ο μήνα μέχρι τον 24ο αποφασίζεις για 18.5 με adsl ή 24 με VDSL.

Τέλος ενεργοποίησης 15€ για τηλεφωνική γραμμή και 20€ για VDSL (ή ανάποδα).

Επίσης εμένα η προσφορά έγινε τηλεφωνικά από σχετικό 3rd party call center, αλλά πιστεύω είναι ακριβώς η ίδια.

Άλλες χρεώσεις δεν υπάρχουν και το επανέλαβα στην ηχογραφημένη κλήση πολλές φορές για να αποφευχθούν δυσαρέσκειες στο μέλλον.

Από Cosmote προερχόμενος.

Edited by arvani
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σχετικά με την παραπάνω προσφορά των 18.5€, επειδή εχθές μου ήρθε το Courier για να υπογράψω την εν λόγω προσφορά οι τιμές του πακέτου είναι:

3 μήνες: 18.5€ τελική τιμή (ΦΠΑ + τέλος σταθερής)

3 μήνες: 24.0€ τελική τιμή (ΦΠΑ + τέλος σταθερής)

Και από τον 7ο μήνα μέχρι τον 24ο αποφασίζεις για 18.5 με adsl ή 24 με VDSL.

Τέλος ενεργοποίησης 15€ για τηλεφωνική γραμμή και 20€ για VDSL (ή ανάποδα).

Επίσης εμένα η προσφορά έγινε τηλεφωνικά από σχετικό 3rd party call center, αλλά πιστεύω είναι ακριβώς η ίδια.

Άλλες χρεώσεις δεν υπάρχουν και το επανέλαβα στην ηχογραφημένη κλήση πολλές φορές για να αποφευχθούν δυσαρέσκειες στο μέλλον.

Από Cosmote προερχόμενος.

 

Σιγουρα ειναι τελικες τιμες αυτες; ρωτω γιατι εγω που τους πηρα μου λεγανε +5% νεο φορο κρατους και αλλες βλακειες και τους το εκλεισα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ζητήσει κανείς πρόσφατα φορητότητα από Wind για σταθερή και adsl/vdsl και να τον κάλεσαν για προσφορά;

Με ενδιαφέρει ο χρόνος που έγινε η αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο (πόσες μέρες πριν λήξει η δέσμευση), εάν υπήρξε θέμα penalty και αν η προσφορά της wind ήταν ικανοποιητική.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι τελικες τιμες αυτες; ρωτω γιατι εγω που τους πηρα μου λεγανε +5% νεο φορο κρατους και αλλες βλακειες και τους το εκλεισα.

 

Τους πήρα τηλ για να το ξεκαθαρίσω πάλι και συμφώνησαν ότι 18.5€ και 24€ είναι οι τελικές τιμές. Ίσως η online προσφορά είναι διαφορετική γιατί δεν λέει κάτι για τέλος σταθερής...

Και τους είπα να το καθαρογράψουν στο συμβόλαιο για να είμαι σίγουρος.

Είναι αστείο γενικά, γιατί το συμβόλαιο που μου ήρθε εχθές είχε τα σχετικά του προγράμματος γραμμένα χειρόγραφα!

Τελική τιμή χωρίς Breakdown σε καθαρή, τέλος, ΦΠΑ.

Οπότε και τους είπα να τα ξαναγράψουν και να το ξαναστείλουν να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

24 μήνες είναι αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ζητήσει κανείς πρόσφατα φορητότητα από Wind για σταθερή και adsl/vdsl και να τον κάλεσαν για προσφορά;

Με ενδιαφέρει ο χρόνος που έγινε η αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο (πόσες μέρες πριν λήξει η δέσμευση), εάν υπήρξε θέμα penalty και αν η προσφορά της wind ήταν ικανοποιητική.

Φίλε μου, είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση. 28 κάνω αίτηση φορητότητας σε Nova.

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα τηλ για να το ξεκαθαρίσω πάλι και συμφώνησαν ότι 18.5€ και 24€ είναι οι τελικές τιμές. Ίσως η online προσφορά είναι διαφορετική γιατί δεν λέει κάτι για τέλος σταθερής...

Και τους είπα να το καθαρογράψουν στο συμβόλαιο για να είμαι σίγουρος.

Είναι αστείο γενικά, γιατί το συμβόλαιο που μου ήρθε εχθές είχε τα σχετικά του προγράμματος γραμμένα χειρόγραφα!

Τελική τιμή χωρίς Breakdown σε καθαρή, τέλος, ΦΠΑ.

Οπότε και τους είπα να τα ξαναγράψουν και να το ξαναστείλουν να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

24 μήνες είναι αυτοί.

 

Εγω παντως που πηρα και ρωτησα στο 2112115645 τμημα wind μου ειπανε 18,5€+5% νεο φορο κρατους για 24μηνο και επισης 35€ τελοι φορητοτητας και αν θες vdsl αλλα 20€ τελος.Πρεπει οτι συμφωνησςτε να τα παρης ολα γραπτως αναλυτικα για να μην βρεθης μπλεγμενος μετα και τρεχης και δεν προλαβαινης.WIND ειναι αυτη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σχετικά με την παραπάνω προσφορά των 18.5€, επειδή εχθές μου ήρθε το Courier για να υπογράψω την εν λόγω προσφορά οι τιμές του πακέτου είναι:

3 μήνες: 18.5€ τελική τιμή (ΦΠΑ + τέλος σταθερής)

3 μήνες: 24.0€ τελική τιμή (ΦΠΑ + τέλος σταθερής)

Και από τον 7ο μήνα μέχρι τον 24ο αποφασίζεις για 18.5 με adsl ή 24 με VDSL.

Τέλος ενεργοποίησης 15€ για τηλεφωνική γραμμή και 20€ για VDSL (ή ανάποδα).

Επίσης εμένα η προσφορά έγινε τηλεφωνικά από σχετικό 3rd party call center, αλλά πιστεύω είναι ακριβώς η ίδια.

Άλλες χρεώσεις δεν υπάρχουν και το επανέλαβα στην ηχογραφημένη κλήση πολλές φορές για να αποφευχθούν δυσαρέσκειες στο μέλλον.

Από Cosmote προερχόμενος.

Επιβεβαιώνω τις τιμές αυτές και επαυξάνω με την έννοια του οτι μου προσφέρουν εντελώς δωρεάν το τελος φορητότητας και ενδεχομένως και το router ADSL,σε περιπτωση που διαλέξω ADSL,αντι VDSL,επειδή τωρα εχω στην κατοχη μου VDSL ISDN,ενω χρειάζομαι ADSL PSTN...

Oλα αυτα σε κατάστημα Wind...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση. 28 κάνω αίτηση φορητότητας σε Nova.

 

Ναι, αλλά δεν μου λες πότε λήγει το συμβόλαιό σου για να καταλάβω τι σχέση έχει με 28/2 και αν θα έχεις penalty από Wind.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Ενδιαφερομαι να προσθεσω την υπηρεσια για Διεθνεις Κλησεις με τα +7€ στο 2play (κυριως για χρηση προς ΗΠΑ)

Τι εννοει πως οι κλησεις τα κινητα (στις ΗΠΑ) χρεωνονται σαν σταθερα;

Αφαιρειται δηλ ο χρονος ομιλιας απο τον "εθνικο χρονο (300λεπτα)?

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις τις διεθνείς κλήσεις (το έχουν μειώσει στα 400' νομίζω) μπορείς να καλέσεις στη Β. Αμερική (ΗΠΑ, Καναδά) σταθερά και κινητά με την ίδια χρέωση χρόνου.
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω τις τιμές αυτές και επαυξάνω με την έννοια του οτι μου προσφέρουν εντελώς δωρεάν το τελος φορητότητας και ενδεχομένως και το router ADSL,σε περιπτωση που διαλέξω ADSL,αντι VDSL,επειδή τωρα εχω στην κατοχη μου VDSL ISDN,ενω χρειάζομαι ADSL PSTN...

Oλα αυτα σε κατάστημα Wind...

 

Μάλλον από κατάστημα είναι διαφορετική η προσφορά γιατί και μένα στο πακέτο με τα κινητά μου είπε 21,50 (με φπα και νέο φόρο) και δωρεάν τέλη φορητότητας και το ρώτησα τρεις φορές για επιβεβαίωση γιατί μου φάνηκε περίεργο που online είναι χωρίς νέο φόρο και έχουν και τέλη φορητότητας.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δε βρισκει γραμμη η wind για να με δωσει νεο αριθμό / νεο συμβολαιο εκανα.

Τι ενέργειες πρεπει να κανω για να το ακυρωσω? Το κοβω να αργει παρα πολυ

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον από κατάστημα είναι διαφορετική η προσφορά γιατί και μένα στο πακέτο με τα κινητά μου είπε 21,50 (με φπα και νέο φόρο) και δωρεάν τέλη φορητότητας και το ρώτησα τρεις φορές για επιβεβαίωση γιατί μου φάνηκε περίεργο που online είναι χωρίς νέο φόρο και έχουν και τέλη φορητότητας.

 

Εμένα μου ήρθε πάλι ο Courier σήμερα και τον γύρισα πάλι πίσω γιατί θέλω να αναγράφεται "συμπεριλαμβανομένου του τέλους σταθερής" παρά το "τελική τιμή". Τους το είχα πει να το φτιάξουν αλλά πρέπει να είχε φύγει ήδη ο Courier από WIND και δεν το πρόσθεσαν.

Που ξέρω εγώ πως το μεταφράζουν αυτοί το "Τελική τιμή" στον γραπτό λόγο.

Όπως και να έχει, λογικά θα μου ξανάρθει το Courier Τρίτη, οπότε και θα το υπογράψω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σχετικά με την παραπάνω προσφορά των 18.5€, επειδή εχθές μου ήρθε το Courier για να υπογράψω την εν λόγω προσφορά οι τιμές του πακέτου είναι:

3 μήνες: 18.5€ τελική τιμή (ΦΠΑ + τέλος σταθερής)

3 μήνες: 24.0€ τελική τιμή (ΦΠΑ + τέλος σταθερής)

Και από τον 7ο μήνα μέχρι τον 24ο αποφασίζεις για 18.5 με adsl ή 24 με VDSL.

Τέλος ενεργοποίησης 15€ για τηλεφωνική γραμμή και 20€ για VDSL (ή ανάποδα).

Επίσης εμένα η προσφορά έγινε τηλεφωνικά από σχετικό 3rd party call center, αλλά πιστεύω είναι ακριβώς η ίδια.

Άλλες χρεώσεις δεν υπάρχουν και το επανέλαβα στην ηχογραφημένη κλήση πολλές φορές για να αποφευχθούν δυσαρέσκειες στο μέλλον.

Από Cosmote προερχόμενος.

 

Άρτιος: Ευχαριστώ για την πληροφορία. Ενδιαφέρον.

Δλδ: Δυνατότητα επιλογής ADSL-VDSL από τον 7ο μήνα; Και χωρίς extra χρεώσεις;

Ας επιβεβαιώσουν κι άλλοι που το πήραν ότι αυτές είναι οι τιμές/δεσμεύσεις της Wind.

 

Να ρωτησω: Σε αυτή τη σύνδεση σταθερού πόσα είναι τα € ενεργοποίησης νέας/μη υπάρχουσας τηλεφωνικής γραμμής;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω: Σε αυτή τη σύνδεση σταθερού πόσα είναι τα € ενεργοποίησης νέας/μη υπάρχουσας τηλεφωνικής γραμμής;

 

Πάντως φίλε μου επειδή η νέα γραμμή κοστίζει 70€ αν ισχύει ακόμα η προσφορά των καταστημάτων στο πρόγραμμα με τα 21,50€ ήταν δωρεάν και για νέα γραμμή που ειχα πάρει προσφορά από κατάστημα πριν ένα δεκαήμερο. Γιατί για 3€ το μήνα αν είναι να δώσεις 70€ τη νέα γραμμή μία η άλλη έρχεται

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε μου επειδή η νέα γραμμή κοστίζει 70€ αν ισχύει ακόμα η προσφορά των καταστημάτων στο πρόγραμμα με τα 21,50€ ήταν δωρεάν και για νέα γραμμή που ειχα πάρει προσφορά από κατάστημα πριν ένα δεκαήμερο. Γιατί για 3€ το μήνα αν είναι να δώσεις 70€ τη νέα γραμμή μία η άλλη έρχεται

 

Δλδ σε αυτή τη νέα προσφορά VDSL/ADSL η ενεργοποίηση νέας γραμμής (δεν υπάρχει υφιστάμενος αριθμός σε άλλη εταιρία) κοστίζει 70€;

Γνωρίζει κανείς; Γιατί δεν το γράφει πουθενά....{για αυτή τη νέα προσφορά VDSL/ADSL λέω}.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κόστος ενεργοποίησης νέας γραμμής ανάλογα με την προσφορά. Έχει μία συγκεκριμένη τιμή που αναφέρεται στον τιμοκατάλογο. Αν πετύχεις κάποια περίοδο που το χαρίζουν, απλά το γλυτώνεις.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...