Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιταξα στους αλλους παροχους.

Ολοι θελουν τελη ενεργοποίησης κλπ

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Κάνε αίτηση στον ΟΤΕ.....Μόνο τότε θα έχεις μια ελπίδα....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δινει απευθειας γραμμη ομως? Ή και αυτη οταν και αν ανοιξει κάποια γραμμη?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιθανοτητα να εχει γραμμη αλλα δεν τη δινει σε αλλο παροχο.....εχει αναφερθει απο αλλον....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Νέα προσφορά και πολύ καλή!

 

Απεριόριστα Σταθερά + 24άρι ίντερνετ με 18,5€ το μήνα και 3 μήνες VDSL δώρο και μετά κρατάς το VDSL με μόνο 5,5€ το μήνα!!!

 

https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/wind-broadband-fixed-unlimited/

Link to comment
Share on other sites

Νέα προσφορά και πολύ καλή!

 

Απεριόριστα Σταθερά + 24άρι ίντερνετ με 18,5€ το μήνα και 3 μήνες VDSL δώρο και μετά κρατάς το VDSL με μόνο 5,5€ το μήνα!!!

 

https://www.wind.gr/gr/wind/upiresies/wind-broadband-fixed-unlimited/

 

Αρκετά ενδιαφέρουσα προσφορά, για νέους συνδρομητές, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα ισχύει για τους παλιούς.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρουσα προσφορά, για νέους συνδρομητές, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα ισχύει για τους παλιούς.

 

Θα το μάθω αύριο. Ο αδερφός μου έχει ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα, με Απεριόριστα Σταθερά και Ίντερνετ στα 18,5€. Έχει και μια νέα καμπίνα VDSL του ΟΤΕ κοντά στο σπίτι του! Οπότε θα πάρω αύριο τη WIND, να δω αν γίνεται να του δώσουν το VDSL με 5,5€ το μήνα... Θα ήταν τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Ότι μάθεις το γράφεις.

Λήγει σε λίγες μέρες το δικό μου συμβόλαιο με τηλεφωνία και vdsl και θέλω να ξεφύγω από τα 35€ που δίνω τα τελευταία 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Vdsl 50/5 απεριοριστα σταθερα στα 24€ τον μηνα ακουγεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για νέους. Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα.

Αντίο Wind. 10 μέρες ακόμα.

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Vdsl 50/5 απεριοριστα σταθερα στα 24€ τον μηνα ακουγεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο.

Και μτά πτώσευση....Όταν από αυτά θα ΄δίνει τα 13 στον ΟΤΕ συν ΦΠΑ.....Τι θα μείνει;;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δε νομίζω ότι συμφέρει γιατι είναι 18,5+5% λογικά το φόρο) = 19,4€ το μήνα και αν βάλεις και 35/24= 1,45€ άρα βγαίνει περίπου 21€ το μήνα με όλα μέσα. Σε κατάστημα προσφορά που τρέχει είναι 21,5€ τελική με νέο φόρο, ΦΠΑ και τέλη ενεργοποίησης δώρο και έχεις και τα 300 λεπτά προς κινητά (και δωρεάν χρόνο σε κινητό και καρτα ιντερνετ) που εδώ δε διευκρινίζει αν δίνει έξτρα.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δε νομίζω ότι συμφέρει γιατι είναι 18,5+5% λογικά το φόρο) = 19,4€ το μήνα και αν βάλεις και 35/24= 1,45€ άρα βγαίνει περίπου 21€ το μήνα με όλα μέσα. Σε κατάστημα προσφορά που τρέχει είναι 21,5€ τελική με νέο φόρο, ΦΠΑ και τέλη ενεργοποίησης δώρο και έχεις και τα 300 λεπτά προς κινητά (και δωρεάν χρόνο σε κινητό και καρτα ιντερνετ) που εδώ δε διευκρινίζει αν δίνει έξτρα.

 

Μαζί με το VDSL, συμφέρει. Για ADSL όχι...

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το VDSL, συμφέρει. Για ADSL όχι...

 

Mα στο VDSL δεν αλλάζει κάτι σε όλα τα πακέτα της wind δίνει δώρο το VDSL για τρεις μήνες και ο όρος ο ίδιος "Η χρέωση της υπηρεσίας μετά τους 3 μήνες ανέρχεται στα 5,50€/μήνα έως και τον 24ο μήνα. Ελάχιστη παραμονή στην υπηρεσία 6 μήνες." γι αυτό δε το ανέφερα καν

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δεκέμβριο έκανα συμβόλαιο double play με 21,50€.

Οι λογαριασμοί που μου έρχονται είναι της μορφής:

Πάγιο 32,52€

Έκπτωση παγίου λόγω προσφοράς -14,27€

Έκπτωση υπηρεσιών σταθερής -1,20€

Σύνολο 17,05€ + τέλος 5% + ΦΠΑ 24% = 22,20€

Το θέμα είναι ότι αν δεν υπήρχε το τέλος 5%, θα έβγαινε 17,05€ + ΦΠΑ 24% = 21,14€, δηλαδή κάτω από 21,50€ :confused:

Τι δεν έχω καταλάβει (και τι είναι αυτό το "έκπτωση υπηρεσιών σταθερής");

Link to comment
Share on other sites

Δεκέμβριο έκανα συμβόλαιο double play με 21,50€.

Οι λογαριασμοί που μου έρχονται είναι της μορφής:

Πάγιο 32,52€

Έκπτωση παγίου λόγω προσφοράς -14,27€

Έκπτωση υπηρεσιών σταθερής -1,20€

Σύνολο 17,05€ + τέλος 5% + ΦΠΑ 24% = 22,20€

Το θέμα είναι ότι αν δεν υπήρχε το τέλος 5%, θα έβγαινε 17,05€ + ΦΠΑ 24% = 21,14€, δηλαδή κάτω από 21,50€ :confused:

Τι δεν έχω καταλάβει (και τι είναι αυτό το "έκπτωση υπηρεσιών σταθερής");

αφου ειναι λιγοτερα απο οσο θα επρεπε να ναι μη το ψαχνεις καθολου λεω εγω.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το προσέξατε:

 

ΦΠΑ επιβάλλεται και επί του τέλους σταθερής 5%.

Σε τιμή 15€ (πάγια κλπ άλλα) μετά το τέλος σταθερής : 15,75€

Και ΦΠΑ 24% στο 15,75€ (δλδ και στα 0,75€ του τέλους σταθερής)!!

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το προσέξατε:

 

ΦΠΑ επιβάλλεται και επί του τέλους σταθερής 5%.

Σε τιμή 15€ (πάγια κλπ άλλα) μετά το τέλος σταθερής : 15,75€

Και ΦΠΑ 24% στο 15,75€ (δλδ και στα 0,75€ του τέλους σταθερής)!!

 

ε ναι δεν ειναι κατι πρωτοτυπο ολα τα εξτρα τελη στην ελλαδα ετσι λειτουργουν εχουμε αυτη την παγκοσμια πρωτοτυπια να μπαινει φορος στο φορο :wacko::X

και με τα τελη κινητης, με τους διαφορους ΕΦΚ κλπ

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ε ναι δεν ειναι κατι πρωτοτυπο ολα τα εξτρα τελη στην ελλαδα ετσι λειτουργουν εχουμε αυτη την παγκοσμια πρωτοτυπια να μπαινει φορος στο φορο :wacko::X

και με τα τελη κινητης, με τους διαφορους ΕΦΚ κλπ

 

Έλεος , όμως:

Δε νομίζω να είναι έτσι στην κάρτα καρτοκινητής:

 

10€ δίνεις και 1,07€ αφαιρούνται τέλος κινητής.

Τα 8,93€ είναι μαζί με το ΦΠΑ. Στα 1,07€ (αφού είναι 12% τέλος κινητής 10€/1,12) δεν προστίθεται ΦΠΑ, αλλιώς θα έπρεπε να αφαιρούνταν αντί για 12% τέλος κινητής (1,07€) 1,33€ και να έμεναν μετά τη φόρτωση της κάρτας/ξυστό 8,67€ (αντί για 8,93€ που μένουν όντως).

 

 

ΑΝ κάποιος γνωρίζει (συγκεκριμένα) το Νόμο που επιτρέπει την επιβολή ΦΠΑ 24% επί του τέλους σταθερής, ΑΣ μας τον πει.

Ελπίζω να μην είναι αυθαιρεσία των εταιριών κινητής. Δεν μπορεί και αυτό (να συμβαίνει) ρεε παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Έλεος , όμως:

Δε νομίζω να είναι έτσι στην κάρτα καρτοκινητής:

 

10€ δίνεις και 1,07€ αφαιρούνται τέλος κινητής.

Τα 8,93€ είναι μαζί με το ΦΠΑ. Στα 1,07€ (αφού είναι 12% τέλος κινητής 10€/1,12) δεν προστίθεται ΦΠΑ, αλλιώς θα έπρεπε να αφαιρούνταν αντί για 12% τέλος κινητής (1,07€) 1,33€ και να έμεναν μετά τη φόρτωση της κάρτας/ξυστό 8,67€ (αντί για 8,93€ που μένουν όντως).

 

 

ΑΝ κάποιος γνωρίζει (συγκεκριμένα) το Νόμο που επιτρέπει την επιβολή ΦΠΑ 24% επί του τέλους σταθερής, ΑΣ μας τον πει.

Ελπίζω να μην είναι αυθαιρεσία των εταιριών κινητής. Δεν μπορεί και αυτό (να συμβαίνει) ρεε παιδιά!

 

οχι δυστυχως κανεις λαθος, οι ειδικοι φοροι παντου παιρνουν και ΦΠΑ δες εδω αναλυτικα με παραδειγματα.

https://www.taxheaven.gr/calendar/index/view/id/4337

και στη καρτοκινητη που αποτελει ειδικη περιπτωση παλι με φπα ειναι το 12% επι του συνολου της αξιας (12%*10€ που ειναι η αξια της καρτας με το ΦΠΑ μεσα, το καθαρο ποσο της καρτας ειναι 8ευρω+φπα ο φορος μπαινει στο συνολο οχι στο καθαρο προ φπα και εκει)

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι και στην κινητή.

7,2€ είναι ο αρχικός χρόνος ομιλίας(προ ΦΠΑ και τέλους) στην κάρτα που πληρώνεις 10€.

Αν προσθέσεις το 12% στο αρχικό ποσό και πολλαπλασιάσεις το άθροισμα με 1,24 που ειναι το ΦΠΑ βγαίνει 10.

Και να σταματήσει εδώ το off topic παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το προσέξατε:

 

ΦΠΑ επιβάλλεται και επί του τέλους σταθερής 5%.

Σε τιμή 15€ (πάγια κλπ άλλα) μετά το τέλος σταθερής : 15,75€

Και ΦΠΑ 24% στο 15,75€ (δλδ και στα 0,75€ του τέλους σταθερής)!!

 

Τα δύο τέλη (συνδρομητικής και τηλεφωνίας) που επιβλήθηκαν με τα άρθρα 54 και 55 του ν. 4389/2016 υπολογίζονται επί του μηνιαίου λογαριασμού προ του ΦΠΑ, όπως αναλυτικά περιγράφεται στην παρ. 1 του άρθρου 55 για την τηλεφωνία:

 

Επιβάλλεται αναλογικό τέλος υπέρ του Δημοσίου, με την ονομασία «τέλος συνδρομητών σταθερής τηλεφωνίας», το οποίο βαρύνει τους συνδρομητές των επιχειρήσεων παροχής υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας.

Το τέλος αυτό επιβάλλεται επί κάθε μηνιαίου λογαριασμού κάθε σύνδεσης σταθερής τηλεφωνίας με πρόσβαση σε υπηρεσίες φωνής ή/και ευρυζωνικής πρόσβασης (internet) και υπολογίζεται ως ποσοστό πέντε τοις εκατό (5%) επί του συνολικού μηνιαίου λογαριασμού, περιλαμβανομένου και του πάγιου τέλους που εισπράττεται υπέρ της επιχείρησης, προ του φόρου προστιθέμενης αξίας

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...