Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που μπορεις να δεις αν παιρνειs IP απο ΝΑΤ ?

Γενικα τι επιπτωσεις έχει ; (απο περιέργεια ρωταω ,για να ζητησες να στο αλλαξουν σημαινει οτι ειναι «κάτι κακό» ;:confused:

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κατάλαβα,αλλά είναι γεγονός πως δεν με είχαν ενημερώσει για κάτι τέτοιο.

 

 

και ναι το άλλαξαν.

 

Σου εκαναν την αλλαγη αμεσα? Πριν λιγο ζητησα κι εγω αλλαγη και μου ειπαν ότι θα κανουν αιτημα . Ελπιζω να μην περιμενω, όπως για άλλο αιτημα που εχω κανει για άλλο θεμα και ακομα περιμενω 2 βδομαδες τωρα.

 

Edit

Τελικα μετα από κανα 2 ωρες μου την αλλαξαν και μενα.

Βλεπω όμως ότι αλλαξε το Rate. Από 1014/8328 πηγε 986/8210 kbps. Και το max rate από 1007/8200 που ηταν πριν σε 986/8148 kbps.

αυτό μαλλον δεν είναι καλο ε?

Edited by orestis28
Link to comment
Share on other sites

σε μένα άλλαξε ελάχιστα.

Σε ταχύτητα κατεβάσματος δεν είδα διαφορά να σου πω την αλήθεια.

Το κακό είναι πως ακόμα κάπου κάπου έχω αποσυνδέσεις...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Που μπορεις να δεις αν παιρνειs IP απο ΝΑΤ ?

Γενικα τι επιπτωσεις έχει ; (απο περιέργεια ρωταω ,για να ζητησες να στο αλλαξουν σημαινει οτι ειναι «κάτι κακό» ;:confused:

Για παράδειγμα, από τις ρυθμίσεις του modem, δες τι IP σου γράφει ότι έχει στο WAN. Αν είναι 10.κάτι είσαι σε NAT. Η πιο βασική επίπτωση του NAT είναι ότι δεν δουλεύουν προγράμματα που ανοίγουν port και περιμένουν connection απ' έξω. Επίσης τα p2p όπως το utorrent δουλεύουν λιγότερο αποδοτικά.

 

Τελικα μετα από κανα 2 ωρες μου την αλλαξαν και μενα.

Βλεπω όμως ότι αλλαξε το Rate. Από 1014/8328 πηγε 986/8210 kbps. Και το max rate από 1007/8200 που ηταν πριν σε 986/8148 kbps.

αυτό μαλλον δεν είναι καλο ε?

Η αλλαγή είναι μηδαμινή, τέτοιου είδους διακυμάνεις είναι φυσιολογικές και ανεξάρτητες του NAT. Το NAT δεν επηρεάζει την ταχύτητα της γραμμής.

 

σε μένα άλλαξε ελάχιστα.

Σε ταχύτητα κατεβάσματος δεν είδα διαφορά να σου πω την αλήθεια.

Το κακό είναι πως ακόμα κάπου κάπου έχω αποσυνδέσεις...

Ούτε οι αποσυνδέσεις έχουν σχέση με το NAT. Αν στις αποσυνδέσεις δεν φταίει το modem, τότε μπορεί να φταίει ο θόρυβος ή το χαμηλό Target SNR. Αν τους πάρεις και τους το πεις θα στο φτιάξουν ρίχνοντας την ταχύτητα της γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

Μου το ανέβασαν το Snr εμένα,χωρίς να πέσει η ταχύτητα μου.

Το θέμα είναι ότι πέρασαν οι μέρες και ξαναέπεσε το snr.

Και βασικά πέφτει κλασσικά ώρες 13:00-15:00 δε ξέρω αν είναι τυχαίο.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι ότι κάτι δουλεύει εκείνη την ώρα και σου ανεβάζει το θόρυβο στη γραμμή, οπότε με δεδομένη την ταχύτητα που έχεις κλειδώσει πέφτει το snr.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση στο double play με τα 20ε και 25 το δευτερο χρονο για 2ετη συμβολαιο που δινει 120 λεπτα στο καρτοκινητο τα δινει μονο σε f2g η γινετε και σε Q καρτα? και επισης router δινει δωρεαν με αυτη τη συνδεση? thanks!
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση στο double play με τα 20ε και 25 το δευτερο χρονο για 2ετη συμβολαιο που δινει 120 λεπτα στο καρτοκινητο τα δινει μονο σε f2g η γινετε και σε Q καρτα? και επισης router δινει δωρεαν με αυτη τη συνδεση? thanks!

 

Για την Q δεν ξερω. Το router παντως δεν είναι δωρεαν. Το χρεωνει 16 κατι....

Η μονη περιπτωση να το δωσει δωρεαν είναι μεσω ψηφιακης αλληλεγγύης. Αν και εμενα μου το χρεωσε δηθεν καταλαθος, παρ ότι ο λογαρισμος γραφει ότι είναι ψηφιακη αλληλεγγυη, και ακομα περιμενω να μου το αφαιρεσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση στο double play με τα 20ε και 25 το δευτερο χρονο για 2ετη συμβολαιο που δινει 120 λεπτα στο καρτοκινητο τα δινει μονο σε f2g η γινετε και σε Q καρτα? και επισης router δινει δωρεαν με αυτη τη συνδεση? thanks!

Αν πιέσεις λίγο θα το πάρεις και για τα 2 χρόνια στα 20 ευρώ. Τα 120 λεπτά σε συνεννόηση με τη wind μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε q αλλά οι χρεώσεις θα είναι τριλεπτες ;)

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήρα την προσφορά με 20€ και τα δύο χρόνια. Όποιος θέλει ας μου στείλει μήνυμα να του δώσω το τηλέφωνο που με πήραν.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση στο double play με τα 20ε και 25 το δευτερο χρονο για 2ετη συμβολαιο που δινει 120 λεπτα στο καρτοκινητο τα δινει μονο σε f2g η γινετε και σε Q καρτα? και επισης router δινει δωρεαν με αυτη τη συνδεση? thanks!

 

εγώ σε Q τα έχω, άρα γίνεται.

για το 2ο ερώτημα δε ξέρω να σου απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε Q τα έχω, άρα γίνεται.

για το 2ο ερώτημα δε ξέρω να σου απαντήσω

και ειναι ανα τριλεπτο τελικα η χρεωση?

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Στο f2g δεν ειναι ανα τριλεπτο η χρεωση. Ειναι μινιμουμ 3 λεπτα και μετα ανα δευτερολεπτο. Τεραστια διαφορα απο αυτο που γραφετε γενικα και αοριστα "ανα τριλεπτο" ειδικα για καποιον σα και μενα που εχω μεσο ορο διαρκειας κλησεων 3-4 λεπτα. Το ρουτερ το zte το χρεωνει 20ευρω. Τα 120 λεπτα μπαινουν και σε q. Αυτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο q λογικα υσχυειωτο ιδιο με τα "τριλεπτα" δεν ειμαι σιγουρος γιατι εχω f2g

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την προσφορά που σας προανέφερα την έβαλα με vdsl αλλά επειδή στην αρχή συζήταγα για adsl μου είπαν πως θα μου έδιναν δωρεάν το ρούτερ γιατί λογικά το παλιό θα το ζήταγε πίσω ο προηγούμενος πάροχος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την προσφορά που σας προανέφερα την έβαλα με vdsl αλλά επειδή στην αρχή συζήταγα για adsl μου είπαν πως θα μου έδιναν δωρεάν το ρούτερ γιατί λογικά το παλιό θα το ζήταγε πίσω ο προηγούμενος πάροχος.

 

από ποιον πάροχο ήταν πριν η γραμμή σου? 20€ douple play + vdsl για 24μηνο χωρις να έχεις το κινητό σύνδεση στη wind???

 

περιμένε καλύτερα το πρώτο λογαριασμό.....

Link to comment
Share on other sites

30 είναι με το vdsl και για τα δύο χρόνια.

Hol είμαι τώρα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρίχνετε καμιά ματιά στους λογαριασμούς σας γιατί περνάνε αυθαίρετες χρεώσεις κάθε τόσο. Στο δικό μου Double Play χρέωσαν χωρίς να το έχω ζητήσει ποτέ (ούτε να το ενεργοποιήσω ηλεκτρονικά, καθώς δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα), την επιπλέον υπηρεσία WIND 300.. Έτσι βάζουν μόνοι τους εξτραδάκια και όποιος τα πάρει χαμπάρι ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακούστε τι έκανε ΠΑΛΙ η wind :confused:

 

 

Στο τελευταίο λογαριασμό ενημερώνουν οτι από 11/5 θα ενεργοποιήσουν αυτόματα την υπηρεσία wind 300 με κόστος €0,99 αντί για €3 και αν θέλουμε να την απενεργοποιήσουμε να τους καλέσουμε!

 

Τι λένε ρε τα άτομα; :D Θα τη χρησιμοποιήσω τον πρώτο μήνα και μετά καταγγελία στην ΕΕΤΤ

 

:blink:..........

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ανακοινώθηκε σε εμφανές μέρος στον τελευταίο λογαριασμό κάθε συνδρομητή. Εγώ το είδα στης γιαγιάς μου και πήρα τηλέφωνο πριν καν ενεργοποιηθεί και χρεώθηκε μόνο τα 0,25€ της κλήσης στο 13800.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Όσοι πάντως χρειάζονται αυτά τα λεπτά τους ήρθε κουτί η προσφορά.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Όσοι πάντως χρειάζονται αυτά τα λεπτά τους ήρθε κουτί η προσφορά.

 

για μένα ξέρεις τι θα έπρεπε να ήταν το πιο δίκαιο... να το έβαζε 2-3 μήνες δωρεάν σε όλους, να είχε το δικαίωμα όποιος ήθελε να το βγάλει και μετά από το 3ο μήνα να το χρέωναν 0,99€ ξηγημένα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν την λες και κακιά προσφορά.:p

 

Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς σε αυτό. Απλά είναι κατακριτέα η αυτόματη ενεργοποίησή του και δικαιολογημένα νομίζω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

30 είναι με το vdsl και για τα δύο χρόνια.

Hol είμαι τώρα.

 

Έμαθες ότι η Hol κήρυξε πτώχευση;

Τρέξε για αλλαγή παρόχου.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...