Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλά, σε αυτό έχει δίκιο ο andrewmaslim. τόσο καιρό μούφα ταχυτητα, υψηλη τιμη αγανακτεις. επιπλέον, δεν ειναι σιγουρο το ποτε θα παρουν ολοι τα νεα dslam. πειραματα πιστευω πως κανουν τωρα.

Καλά δεν είναι τίποτα επίσημο.Περνάνε τους χρήστες τους σε νέα DSLAM όπου αυτά υπάρχουν εγκατεστημένα.Όπως και να έχει φαντάσου όμως να κατεβάζεις μέχρι χτες με 10-12 mbps και ξαφνικά να χτυπήσεις 22+!! :):)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά κι αυτό θα γίνει μόνο σε όσες περιοχές έχουν vdsl. Τώρα πως γίνεται στον ΟΤΕ να πληρώνουν το ίδιο όσοι έχουν 8ΜΒ και όσοι έχουν 24...άλλο θέμα.
Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Mάλλον αποφάσισα, θα βάλω (από OTE/ConnX 24 απεριόριστα/Cosmo καρτοσυμβόλαιο):

 

WIND to ALL 30 + WIND 2Play M.

Link to comment
Share on other sites

Στην παλιά γραμμή μου έχω Wind double Play Μ και θέλω να το γυρίσω τώρα σε Telephony M.

Βλέπω όμως ότι έχουν online προσφορά με 4,5€ λιγότερα το μήνα για 1 χρόνο.

Πώς μπορώ να μετατρέψω το συμβόλαιο τώρα και να πάρω την χαμηλώτερη τιμή μέσω ίντερνετ?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στην παλιά γραμμή μου έχω Wind double Play Μ και θέλω να το γυρίσω τώρα σε Telephony M.

Βλέπω όμως ότι έχουν online προσφορά με 4,5€ λιγότερα το μήνα για 1 χρόνο.

Πώς μπορώ να μετατρέψω το συμβόλαιο τώρα και να πάρω την χαμηλώτερη τιμή μέσω ίντερνετ?

 

Ρώτησα γι' αυτό ήδη και μου είπαν, άπαξ και είσαι ΗΔΗ πελάτης τους για 1 έτος, τότε ανά μήνα μπορείς να κάνεις αναβάθμιση συμβολαίου ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ... και ανά 4μηνο ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αιτηση απο τις 15 Σεπτεμβρη για σταθερο σε σπιτι που δεν ειχε γραμμη.

αρχικα οι εκτιμησεις ηταν για 25 μερες ..αλλα ακομα δεν εχει γινει συνδεση ....

συμβουλες ?

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αιτηση απο τις 15 Σεπτεμβρη για σταθερο σε σπιτι που δεν ειχε γραμμη.

αρχικα οι εκτιμησεις ηταν για 25 μερες ..αλλα ακομα δεν εχει γινει συνδεση ....

συμβουλες ?

Κάλεσε εκεί που έκανες την αίτηση και ρώτησέ τους εαν έχει κατασκευαστεί η γραμμή γιατί θα έπρεπε να έχει παραδοθεί εδώ και 2-3 βδομάδες από τον ΟΤΕ στην Wind :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει την αιτηση online...

και πριν γραψω εδω εχω επικοινωνησει με την wind μεσω τηλεφωνου , μεσω email και μεσω καταστηματος... :(

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει την αιτηση online...

και πριν γραψω εδω εχω επικοινωνησει με την wind μεσω τηλεφωνου , μεσω email και μεσω καταστηματος... :(

 

Αυτά φίλε έχουν οι αιτήσεις online ειδικά στην σταθερή... Είσαι ουσιαστικά μόνος σου!

Για ποια περιοχή αναφέρεσαι;;;

 

PS: Τί σχέση έχει το κατάστημα που ρώτησες... Για μένα καλύτερη λύση αν δεν μπορούν τόσο καιρό να σου βάλουν γραμμή, πήγαινε πρώτα στον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου μόνος του δεν είναι, ίσα ίσα το eshop της wind έχει πάρα πολύ καλή εξυπηρέτηση σε σχέση με τα περισσότερα καταστήματα της εταιρείας :)

Κάλεσέ τους στο 210-8099680 και θα σου πουν σε τι στάδιο βρίσκεται :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει την αιτηση online...

και πριν γραψω εδω εχω επικοινωνησει με την wind μεσω τηλεφωνου , μεσω email και μεσω καταστηματος... :(

Μέσω καταστήματος δεν μπορούν να σου πούνε κάτι.

Θα καλέσεις την wind και θα ζητήσεις το τμήμα πωλήσεων σταθερής.Θα τους πεις ότι έκανες online την αίτηση και αυτοί μπορούνε να δούνε τι γίνεται.

Πάντως πολύ καιρό σου πήρε.εμένα σε 22 μέρες περίπου την φτιάξανε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και καιρο κανει αιτηση στην wind για σταθερή τηλεφωνία. Η σύνδεση δεν έχει ακόμη ενεργοποιηθεί αλλά μου έστειλαν πριν λίγο καιρό το router ZTE ZXV H108L. Έβαλα τους παλιούς κωδικούς από την σύνδεσή που έχω τώρα και όλα φαίνονται καλά. Το μονό που παρατηρώ είναι ότι οπότε θέλει από μονό του δεν με αφήνει να συνδεθώ μέσω wifi με τα δυο HTC που έχω. Στις ρυθμίσεις του wlan έχω επιλέξει τις δυο mac addresses. Θέμα με τα κινητά δεν νομίζω να υπάρχει γιατί αν κλείσω το rooter από το πλάι και το ανοίξω ξανά, τις πιο πολλές φορές δουλεύει αμέσως. Τι κάνω λάθος;

 

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και καιρο κανει αιτηση στην wind για σταθερή τηλεφωνία. Η σύνδεση δεν έχει ακόμη ενεργοποιηθεί αλλά μου έστειλαν πριν λίγο καιρό το router ZTE ZXV H108L. Έβαλα τους παλιούς κωδικούς από την σύνδεσή που έχω τώρα και όλα φαίνονται καλά. Το μονό που παρατηρώ είναι ότι οπότε θέλει από μονό του δεν με αφήνει να συνδεθώ μέσω wifi με τα δυο HTC που έχω. Στις ρυθμίσεις του wlan έχω επιλέξει τις δυο mac addresses. Θέμα με τα κινητά δεν νομίζω να υπάρχει γιατί αν κλείσω το rooter από το πλάι και το ανοίξω ξανά, τις πιο πολλές φορές δουλεύει αμέσως. Τι κάνω λάθος;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Κωδικούς δεν χρειάζεται για Wind εδώ και 1 χρόνο σχεδόν.

Πρόσφατα έβαλα και 2η γραμμή σε νέο χώρο και παίζει το ZTE με το που το σύνδεσα.

Με το Desire HD μου δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα,χωρίς να έχω περάσει MAC.

Καμιά φορά βοηθάει αν αλλάζεις το κανάλι του ασύρματου, πχ σε 6 ή σε 11.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως όταν φύγω από το σπίτι με το ένα τηλέφωνο και είναι συνδεδεμένο στο wifi, όταν γυρίσω δεν συνδέεται αυτόματα. Για την ακρίβεια συνδέεται αλλά δεν βλεπει internet. Το ίδιο όμως συμβαίνει και στο άλλο τηλέφωνο που υπάρχει και δεν βγήκε από το wifi! Θέμα rom δεν νομίζω να είναι γιατί δεν αντιμετώπισα ποτέ αυτό το πρόβλημα πριν την αλλαγή του rooter. Κάτι πρέπει να είναι με τις ρυθμίσεις του rooter, έχει κανείς καμία ιδέα.;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ποιότητα WIND internet στο Περιστέρι;;; Νέα αριθμοδότηση πόσες μέρες χρειάζεται;;;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ποιότητα WIND internet στο Περιστέρι;;; Νέα αριθμοδότηση πόσες μέρες χρειάζεται;;;

 

φιλη μου μενει περιστερι με wind και μου λεει πως σερνεται τις πιο πολλές φορες. συγκεκριμένα, browsing κάνει μια χαρά (αν και το youtube της κολλάει που και που) αλλά αν θελει κάτι παραπάνω (gaming, torrent) δεν τα πάει καλα η γραμμή της σε αυτα

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά στην νέα μου γραμμή που συγχρόνιζα στα 8.800 με 9,5 snr, τους ζήτησα και άλλαξαν άμεσα σε 6άρι snr με αποτέλεσμα να κλειδώσω πλέον στα 15.800.

Σίγουρα η γραμμή θέλει τεστάρισμα για να σιγουρευτώ για την σταθερότητα, καθώς λογικό είναι να βγάζει κάποια λάθη με τόσο χαμηλό snr αλλά πλέον κατεβάζω με 1,7MB/s (δοκιμασμένο με ati drivers). :up::w00t:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά στην νέα μου γραμμή που συγχρόνιζα στα 8.800 με 9,5 snr, τους ζήτησα και άλλαξαν άμεσα σε 6άρι snr με αποτέλεσμα να κλειδώσω πλέον στα 15.800.

Σίγουρα η γραμμή θέλει τεστάρισμα για να σιγουρευτώ για την σταθερότητα, καθώς λογικό είναι να βγάζει κάποια λάθη με τόσο χαμηλό snr αλλά πλέον κατεβάζω με 1,7MB/s (δοκιμασμένο με ati drivers). :up::w00t:

Να ρωτήσω κάτι? Είμαι συνδρομητής της WIND (έχω ξεκινήσει από TELLAS...) και τελευταία έχω κάποια προβλήματα με τη σύνδεση. Ενώ μέχρι πριν από κανά δίμηνο συνδεόμουν με 11-12Mbs (σε 24άρα γραμμή), τελευταία συνδέομαι με τρελές τιμές, από 0,5 (ναι... 0,5) μέχρι 6, έχω πάρει τουλάχιστον 10 φορές τηλέφωνο αλλά δεν έχει γίνει κάτι. Το θέμα όμως είναι ότι άλλαξα router, είχαν ένα Netgear (που τελικά κάηκε...) και απόκτησα ένα Belikin, και από τότε ξεκίνησαν τα προβλήματα. Αύριο θα ποστάρω και τις τιμές που δίνει ο ρούτερ...

Αυτό με την αλλαγή του snr το ζήτησες εσύ? Τι ακριβώς ζητάς, αλλαγή του snr σε 6? Ρωτάω γιατί είμαι ψιλοάσχετος...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Είμαι συνδρομητής της WIND (έχω ξεκινήσει από TELLAS...) και τελευταία έχω κάποια προβλήματα με τη σύνδεση. Ενώ μέχρι πριν από κανά δίμηνο συνδεόμουν με 11-12Mbs (σε 24άρα γραμμή), τελευταία συνδέομαι με τρελές τιμές, από 0,5 (ναι... 0,5) μέχρι 6, έχω πάρει τουλάχιστον 10 φορές τηλέφωνο αλλά δεν έχει γίνει κάτι. Το θέμα όμως είναι ότι άλλαξα router, είχαν ένα Netgear (που τελικά κάηκε...) και απόκτησα ένα Belikin, και από τότε ξεκίνησαν τα προβλήματα. Αύριο θα ποστάρω και τις τιμές που δίνει ο ρούτερ...

Αυτό με την αλλαγή του snr το ζήτησες εσύ? Τι ακριβώς ζητάς, αλλαγή του snr σε 6? Ρωτάω γιατί είμαι ψιλοάσχετος...

Το SNR όπως ανέφερα και πιο πάνω, επηρεάζει την σταθερότητα της γραμμής.

Όσο πιο χαμηλά, τόσο πιο πολλά errors και αποσυνδέσεις.Ακριβώς για αυτόν τον λόγο, όταν κάποιος αποκτάει γραμμή Wind τον βάζουν στο 9.Βέβαια όσο πιο χαμηλά, τόσο αυξάνεται και η ταχύτητα συγχρονισμού.

Στην περίπτωσή σου,και επειδή έχεις προβλήματα, θα πρότεινα να πάρεις κάποιο σωστό ρούτερ όπως το ΖΤΕ της Wind ή κανένα Thomson, να σιγουρευτείς ότι η γραμμή σου είναι οκ και μετά από κάποιο διάστημα δοκιμών, τότε να ζητήσεις να σου αλλάξουν το SNR.

Δεν έχει νόημα να ζορίσεις την γραμμή σου, αν έχει ήδη προβλήματα. :)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το SNR όπως ανέφερα και πιο πάνω, επηρεάζει την σταθερότητα της γραμμής.

Όσο πιο χαμηλά, τόσο πιο πολλά errors και αποσυνδέσεις.Ακριβώς για αυτόν τον λόγο, όταν κάποιος αποκτάει γραμμή Wind τον βάζουν στο 9.Βέβαια όσο πιο χαμηλά, τόσο αυξάνεται και η ταχύτητα συγχρονισμού.

Στην περίπτωσή σου,και επειδή έχεις προβλήματα, θα πρότεινα να πάρεις κάποιο σωστό ρούτερ όπως το ΖΤΕ της Wind ή κανένα Thomson, να σιγουρευτείς ότι η γραμμή σου είναι οκ και μετά από κάποιο διάστημα δοκιμών, τότε να ζητήσεις να σου αλλάξουν το SNR.

Δεν έχει νόημα να ζορίσεις την γραμμή σου, αν έχει ήδη προβλήματα. :)

Το θέμα είναι ότι απ'ότι θυμάμαι βλέπω μέσα στο router να κλειδώνει η ταχύτητα στα 11500-12000 (που για μένα είναι ΟΚ, δεν θέλω περισσότερο) αλλά η πραγματική ταχύτητα κατεβάσματος είναι από 10kb/s (ναι, ναι, σωστά 10Kb/s) μέχρι το πολύ 600Kb/s. Παλιά με το Netgear κλείδωνε ο router πάλι στα 11500-12000 αλλά κατέβαζα σταθερά στα 1,1-1,2Mb/s. Μήπως τελικά είναι θέμα router? Και είχα ακούσει καλά πράγματα για τα Belkin...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι απ'ότι θυμάμαι βλέπω μέσα στο router να κλειδώνει η ταχύτητα στα 11500-12000 (που για μένα είναι ΟΚ, δεν θέλω περισσότερο) αλλά η πραγματική ταχύτητα κατεβάσματος είναι από 10kb/s (ναι, ναι, σωστά 10Kb/s) μέχρι το πολύ 600Kb/s. Παλιά με το Netgear κλείδωνε ο router πάλι στα 11500-12000 αλλά κατέβαζα σταθερά στα 1,1-1,2Mb/s. Μήπως τελικά είναι θέμα router? Και είχα ακούσει καλά πράγματα για τα Belkin...:wacko:

Δανείσου τότε κάποιο άλλο να δεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η αιτηση εγινε στις 15 Σεπτεμβρη online, και μετα απο "ολα αυτα" επικοινωνησαν μαζι μου σημερα. Ο βρογχος κατασκευαστηκε απο τον ΟΤΕ και τωρα θα μου στειλουν με courier το router και θα περιμενω και εναν τεχνικο να ερθει σπιτι... Το κλεισαμε το 2μηνο ....

Αλλά μεγαλες κουβεντες λεω .. κατσε να δουμε ποτε θα ακουσω το "τουουουουτ τοουουουουουτ" στο ακουστικο μου...

Ευχαριστω για την καταχωρηση ιδεων και συμβουλών απο ολους σας... αχρειαστοι να μου ειστε απο εδω και περα..:)

Link to comment
Share on other sites

Η αιτηση εγινε στις 15 Σεπτεμβρη online, και μετα απο "ολα αυτα" επικοινωνησαν μαζι μου σημερα. Ο βρογχος κατασκευαστηκε απο τον ΟΤΕ και τωρα θα μου στειλουν με courier το router και θα περιμενω και εναν τεχνικο να ερθει σπιτι... Το κλεισαμε το 2μηνο ....

Αλλά μεγαλες κουβεντες λεω .. κατσε να δουμε ποτε θα ακουσω το "τουουουουτ τοουουουουουτ" στο ακουστικο μου...

Ευχαριστω για την καταχωρηση ιδεων και συμβουλών απο ολους σας... αχρειαστοι να μου ειστε απο εδω και περα..:)

 

Πάρε Conn-x να βρεις την υγεία σου! Σε 2 ημέρες θα σε έχουν σύνδεσή και θα δουλεύεις άψογα, άσε που κάτι να συμβεί θα βρεις άκρη. Οι περισσότεροι παροχοι πλην του ΟΤΕ δε βρίσκεις άκρη μαζί τους! Ξέρω περίπτωση πάλι με Wind που αδυνατουσαν να τον συνδέσουν και πάρ όλα αυτά του εκδίδαν κάθε μήνα λογαριασμό. Μιλάμε για τρέλα πράγματα!

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Πάρε Conn-x να βρεις την υγεία σου! Σε 2 ημέρες θα σε έχουν σύνδεσή και θα δουλεύεις άψογα, άσε που κάτι να συμβεί θα βρεις άκρη. Οι περισσότεροι παροχοι πλην του ΟΤΕ δε βρίσκεις άκρη μαζί τους! Ξέρω περίπτωση πάλι με Wind που αδυνατουσαν να τον συνδέσουν και πάρ όλα αυτά του εκδίδαν κάθε μήνα λογαριασμό. Μιλάμε για τρέλα πράγματα!

 

"OYOYOY", μη συζητάς! Πάρε... CoonX να... "σωθείς"! Όπως εγώ!

(ΟΛΑ είναι σχετικά και "ζαριά" - μπορεί ο ένας να 'ναι ευχαριστημένος κάπου κι ο άλλος όχι. Πάντως, ο πΟΤΕς είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΩΣ και στην περιοχή μου ΔΕΝ έχει και την σούπερ υπηρεσία - εκτός ότι σε ΧΡΕΩΝΟΥΝ όταν παίρνεις στο HelpDesk ConnX!)

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...