Jump to content

Realme GT 2 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, JimBlack said:

Καλημέρα, μετά από έναν χρόνο πως είναι γενικά το κινητό με τα updates που έχει πάρει;

Κυρίως από πλευράς υπερθέρμανσης και αυτονομίας.

Με το σήμα και την ποιότητα κλήσεων πως είναι; Ακόμα για όσους χρησιμοποιούν το κινητό για τις αγορές τους λειτουργεί καλά το NFC ή έχει προβλήματα;

Διάβασα ακόμα σχόλια και για την φωτεινότητα της οθόνης ότι δεν είναι τόσο φωτεινή στον ήλιο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις γιατί είμαι στο τσακ να αγοράσω κινητό και είμαι ανάμεσα σε αυτό, στο Pixel 7 ή για κάτι πιο οικονομικό στο απλό GT2.

Καλημέρα και καλή Ανάσταση με υγεία σε όλους. Συνοπτικά το κινητό δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα πουθενά. Η οθόνη όντως θα μπορούσε να είναι λιιιιίγο πιο φωτεινή.

WOLFGUARD OF ANGBAND
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 424
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

4 ώρες πριν, JimBlack said:

Καλημέρα, μετά από έναν χρόνο πως είναι γενικά το κινητό με τα updates που έχει πάρει;

Κυρίως από πλευράς υπερθέρμανσης και αυτονομίας.

Με το σήμα και την ποιότητα κλήσεων πως είναι; Ακόμα για όσους χρησιμοποιούν το κινητό για τις αγορές τους λειτουργεί καλά το NFC ή έχει προβλήματα;

Διάβασα ακόμα σχόλια και για την φωτεινότητα της οθόνης ότι δεν είναι τόσο φωτεινή στον ήλιο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις γιατί είμαι στο τσακ να αγοράσω κινητό και είμαι ανάμεσα σε αυτό, στο Pixel 7 ή για κάτι πιο οικονομικό στο απλό GT2.

Εάν μπορείς να πάρεις το pixel 7 το κάνεις με κλειστά τα μάτια 

4 ώρες πριν, JimBlack said:

Καλημέρα, μετά από έναν χρόνο πως είναι γενικά το κινητό με τα updates που έχει πάρει;

Κυρίως από πλευράς υπερθέρμανσης και αυτονομίας.

Με το σήμα και την ποιότητα κλήσεων πως είναι; Ακόμα για όσους χρησιμοποιούν το κινητό για τις αγορές τους λειτουργεί καλά το NFC ή έχει προβλήματα;

Διάβασα ακόμα σχόλια και για την φωτεινότητα της οθόνης ότι δεν είναι τόσο φωτεινή στον ήλιο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις γιατί είμαι στο τσακ να αγοράσω κινητό και είμαι ανάμεσα σε αυτό, στο Pixel 7 ή για κάτι πιο οικονομικό στο απλό GT2.

Εάν μπορείς να πάρεις το pixel 7 το κάνεις με κλειστά τα μάτια 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, amagawdz said:

Εάν μπορείς να πάρεις το pixel 7 το κάνεις με κλειστά τα μάτια

Δεν αναφέρεις όμως τους λόγους. 😃

Τι σε χαλάει στο κινητό; Τι δεν δουλεύει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, JimBlack said:

Δεν αναφέρεις όμως τους λόγους. 😃

Τι σε χαλάει στο κινητό; Τι δεν δουλεύει σωστά;

Καμια συνεπεια στα updates , δεν φτιαχνουν bugs (αυτοματη φωτεινοτητα , no hdr σε netflix) , η οθονη γρατζουνιεται πανευκολα , το μαυρο το εχεις μονο με θηκη γιατι γλιστράει σαν τρελο και το πιο βασικο απο ολα οι φωτογραφιες στο 95% και 100% σε εσωτερικους χωρους εχουν εντελως λαθος χρώματα. Καμια σχεση με την πραγματικοτητα.

Αυτα , το εχω απο την 1η μερα (εδω και λιγο καιρό σαν δευτερο)

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2023 at 5:23 ΜΜ, amagawdz said:

Καμια συνεπεια στα updates , δεν φτιαχνουν bugs (αυτοματη φωτεινοτητα , no hdr σε netflix) , η οθονη γρατζουνιεται πανευκολα , το μαυρο το εχεις μονο με θηκη γιατι γλιστράει σαν τρελο και το πιο βασικο απο ολα οι φωτογραφιες στο 95% και 100% σε εσωτερικους χωρους εχουν εντελως λαθος χρώματα. Καμια σχεση με την πραγματικοτητα.

Αυτα , το εχω απο την 1η μερα (εδω και λιγο καιρό σαν δευτερο)

Το θέμα με τα updates το έχουν όλες οι εταιρίες εκτός από Google και Samsung άρα τα ίδια χάλια υποθέτω πως θα είναι και η Realme.

Αυτό με την οθόνη και το πόσο γλιστράει καλά δεν το σχολιάζω.

Αυτό με τις φωτο αν είναι έτσι τότε είναι σημαντικό αν και σε κανένα review δεν είδα να αναφέρει κανείς κάτι τέτοιο.

Η αλήθεια είναι οτι περίμενα να ακούσω άλλου είδους προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JimBlack said:

Το θέμα με τα updates το έχουν όλες οι εταιρίες εκτός από Google και Samsung άρα τα ίδια χάλια υποθέτω πως θα είναι και η Realme.

Αυτό με την οθόνη και το πόσο γλιστράει καλά δεν το σχολιάζω.

Αυτό με τις φωτο αν είναι έτσι τότε είναι σημαντικό αν και σε κανένα review δεν είδα να αναφέρει κανείς κάτι τέτοιο.

Η αλήθεια είναι οτι περίμενα να ακούσω άλλου είδους προβλήματα.

Επειδή σε βλέπω έτοιμο για αγορά να αναφέρω ότι τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και δυστυχώς σκληρή σύγκριση με το fold4 που έχω τώρα. Μια χαρά κινητό θα πάρεις με τα θέματα του , φωτός θα ανέβαζα σε σύγκριση με fold4, pixel6 pro και την Fuji μου και θα το κάνω εάν κάποια στιγμή βρω όρεξη. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, amagawdz said:

Επειδή σε βλέπω έτοιμο για αγορά να αναφέρω ότι τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και δυστυχώς σκληρή σύγκριση με το fold4 που έχω τώρα. Μια χαρά κινητό θα πάρεις με τα θέματα του , φωτός θα ανέβαζα σε σύγκριση με fold4, pixel6 pro και την Fuji μου και θα το κάνω εάν κάποια στιγμή βρω όρεξη. 

Όπως καταλαβαίνεις και εσύ η σύγκριση είναι άδικη. Ειδικά τώρα αν μου συγκρίνεις τις φωτο του με Pixel.

2 πράγματα που με χαλάνε στο Pixel είναι το θέμα του service σε περίπτωση που πάθει κάτι (και με 2 μικρά παιδιά είναι πολύ εύκολο να "πάθει" κάτι) και δεύτερον ότι αγοράζοντας το Realme τα έχω μέσα στο κουτί όλα (φορτιστή, θήκη, μεμβράνη) ενώ αντίθετα με το Pixel δεν έχω τίποτα που σημαίνει τουλάχιστον +50ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

@JimBlack

πρωτα ειναι το gt2pro και μετα μια αρχαια σχεδον 10ετιας fuji xt10 της οποιας τα χρωματα ειναι 100% accurate. (δεν συζηταω να για την διαφορα στη λεπτομερεια ( 50 vs 16 mp)

IMG20230422111354.jpg

DSCF0176.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα λόγο να σε αμφισβήτησω. Για να μπήκες στον κόπο να ανεβάσεις τις φωτογραφίες προφανώς και λες αλήθεια.

Αυτό που με σοκάρει δεν είναι τόσο η διαφορά στα χρώματα (που είναι όντως τεράστια) αλλά κυρίως το γεγονός ότι σε reviews και κριτικές έχω δει όλο αυτόν τον καιρό που κάνω έρευνα αγοράς πουθενά δεν είδα κανέναν να αναφέρει κάτι παρόμοιο.

Είδα αρνητικά για bugs, για το UI, για το GPS, για την αυτονομία του κινητού, για τον 3ο φακό (το μικροσκόπιο) που είναι σχεδόν άχρηστος, μέχρι και για παράπονα για το NFC. Κανένας όμως δεν είπε για τα χρώματα στιε φωτογραφίες.

Με προβλημάτισες πάρα πολύ τώρα γιατί είχα αποφασίσει σήμερα να το παραγγείλω από amazon Γερμανίας στα 468 που το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα από τα θέματα που ανέφερες. Για την κάμερα, δεν είμαι και ο πιο ειδικός να κρίνω μιας και δεν ασχολούμαι πολύ, αλλά είμαι ευχαριστημένος, ιδίως στα βίντεο και σε συνθήκες μετρίου φωτισμού. Για εμένα προχώρα 100% και η τιμή πολύ καλή! 

WOLFGUARD OF ANGBAND
Link to comment
Share on other sites

Έφυγε η παραγγελία. 😃

Δυστυχώς έχω μείνει χωρίς κινητό λόγο σπάσιμο του τζαμιού οπότε δεν μπορώ να περιμένω για πολύ ακόμα.

Ιδανικά ήθελα Pixel 7 αλλά είναι αρκετά αυτά που με φρενάρουν. Realme κινητό δεν είχα ποτέ οπότε ήρθε η ώρα να την δοκιμάσω και αυτήν την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Και δυνατότητα αλλαγής γραμματοσειράς, χωρίς root, όπως αυτή που έχω,,( roboto medium), για πιο ξεκούραστη ανάγνωση.

Screenshot_20230422_232900.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια μια ερωτηση. Η δονηση σας δουλεύει;δλδ οταν βαζετε το τηλ στο προφιλ δονηση δουλευει; Ανακαλυψα εδω και μερες οτι δεν δονειται οταν με καλουν ενω σαν δονηση το κινητο δεν εχει προβλημα hardware.

Στάλθηκε από το RMX3301 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Ψηνομαι για μεταβαση απο Oneplus 8 σε αυτο του θεματος. Διαβασα τα μνμ σας, θα ηθελα να σας ρωτησω για μια πληροφορια που σε εμενα ειναι deal breaker.

Εχοντας περασει απο κινητα που ειχαν θεμα με το proximity sensor και ενω μιλουσα σε κληση, η οθονη δεν εσβηνε και πατουσα κουμπια με το μαγουλο (xiaomi + poco σιγουρα, δεν θυμαμαι αν ηταν κι αλλες μαρκες παλιοτερα), ηθελα να ρωτησω αν ο αισθητηρας ειναι οκ στο Realme.

Επισης, διαβασα τα concerns για τη φωτογραφικη μηχανη, διαβασα για το google pay, διαβασα για wolte, δεν βρηκα καποιο dealbreaker issue. Υπαρχει τυχον καποιο "σημαντικο" bug που μου διεφυγε ενω σαρωνα τα μνμ σας;

Ευχαριστω πολυ, καθε αποψη ειναι ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητήρας εγγύτητας δουλεύει σωστά.

(Είχα και εγώ παλιά Xiaomi, και με το ίδιο πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες το realme gt 2 pro είναι το καλύτερο τηλέφωνο της εταιρείας σαν φωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό, δύο φορές, πάγωσε η οθόνη, μετά μαύρισε, το συνδεσα στον φορτιστή, για να εκκινησει, και έβγαλε αυτό το παράθυρο.

Μήπως ξέρετε, τι ειδους ζημιά είναι;;;;;;;;;;;;

Η ένδειξη, τι ζημιά είναι;;

IMG_20230511_180818.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος και εγώ του κινητού πλέον. Αρκέτα ικανοποιημένος αν και ακόμα είναι πολύ νωρίς για να πω κάτι.

Προτάσεις για θήκη και tempered glass;

Για θήκη σκέφτομαι την απλή μαύρη της Nilkin αν και θα χαλάσει το άσπρο που είανι τόσο ωραίο.

Για tempered δεν έχω δει κάτι αξιόλογο είναι αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, JimBlack said:

Καλησπέρα παιδιά, κάτοχος και εγώ του κινητού πλέον. Αρκέτα ικανοποιημένος αν και ακόμα είναι πολύ νωρίς για να πω κάτι.

Προτάσεις για θήκη και tempered glass;

Για θήκη σκέφτομαι την απλή μαύρη της Nilkin αν και θα χαλάσει το άσπρο που είανι τόσο ωραίο.

Για tempered δεν έχω δει κάτι αξιόλογο είναι αλήθεια.


https://a.aliexpress.com/_mMNn0Tm

https://a.aliexpress.com/_mKaFLrK

https://a.aliexpress.com/_mrkd83O

 

Για δες αυτα

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2023 at 11:16 ΜΜ, geoman74 said:

Για θήκη λέω να δοκιμάσω την μαύρη της nillkin. Για τζαμάκι όμως δεν βλέπω κάτι αξιόλογο και ίσως πάρω κάτι από Amazon.

Τέλος καμιά πρόταση για car holder μιας και το κινητό είναι λίγο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, JimBlack said:

Για θήκη λέω να δοκιμάσω την μαύρη της nillkin. Για τζαμάκι όμως δεν βλέπω κάτι αξιόλογο και ίσως πάρω κάτι από Amazon.

Τέλος καμιά πρόταση για car holder μιας και το κινητό είναι λίγο μεγάλο.

https://www.skroutz.gr/s/14158335/Baseus-Βάση-Κινητού-Αυτοκινήτου-Μαύρη-Ασημί-με-Μαγνήτη-SUGX-A01.html

Εξαιρετική!

WOLFGUARD OF ANGBAND
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, carcaroth said:

Αυτήν ακριβώς έχω εδώ και καιρό. Η αλήθεια είναι ότι για τα λεφτά της είναι πολύ καλή αλλά δεν είναι και τόσο σταθερή.

Την είχα τόσο καιρό με το Poco F1 που είχα, τώρα με το GT2 Pro που είναι μεγαλύτερο και βαρύτερο φοβάμια να την χρησιμοποιήσω και την έδωσα στην γυναίκα μου για να πάρω κάποια άλλη.

Σκέφτομαι κάτι με άγκιστρα ίσως για πιο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, JimBlack said:

Αυτήν ακριβώς έχω εδώ και καιρό. Η αλήθεια είναι ότι για τα λεφτά της είναι πολύ καλή αλλά δεν είναι και τόσο σταθερή.

Την είχα τόσο καιρό με το Poco F1 που είχα, τώρα με το GT2 Pro που είναι μεγαλύτερο και βαρύτερο φοβάμια να την χρησιμοποιήσω και την έδωσα στην γυναίκα μου για να πάρω κάποια άλλη.

Σκέφτομαι κάτι με άγκιστρα ίσως για πιο σίγουρα.

Τη χρησιμοποιώ με το gt2 pro με το μαγνήτη μάλιστα κάτω από τη θήκη και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

WOLFGUARD OF ANGBAND
Link to comment
Share on other sites

Firmware update σήμερα το πρωί, το πέρασα, έχω την αίσθηση έχει γίνει ακόμα πιο γρήγορο, αλλά και ότι έχει ανέβει η κατανάλωση της μπαταρίας. Νωρίς ακόμα, θα το παρακολουθώ.

Sent from my Realme GT 2 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...