Jump to content

OnePlus Nord 2 5G


adricla
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20 ώρες πριν, chios said:

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=11344&idPhone2=11317

Κοιτάζω για τηλέφωνο αυτές τις μέρες και με ενδιαφέρει το lite λόγω sd card επίσης το αντίστοιχο realme, δεν ξέρω πιο αξίζει περισσότερο από τα δύο σε κάμερα και λογισμικό.

Η κάμερα του oneplus 2 ce είναι πολύ καλή. Αν δεν τα έχεις και τα δύο να φωτογραφίζουν το ίδιο θέμα δύσκολο να ξεχωρίσεις το καλύτερο σύμφωνα με τις αξιολογήσεις που διαβάζουμε. Εξάλλου στα 200 € δύσκολα να βρεις καλύτερη κάμερα.

Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι η πλήρης απενεργοποίηση. Γίνεται πατώντας το δεξί κουμπί που διαβάζει δάκτυλικο αποτύπωμα και το αριστερό αύξησης ήχου. Δύσκολος συγχρονισμός για τα δάχτυλα ενός χεριού, αλλά ουσιαστικά πολύ δευτερεύον θέμα.

Το uploading έριξε πολύ την ποιότητα.... Συγνώμη. 

IMG20220929125224.jpg

IMG20220928190732.jpg

Edited by hal9000dp
hal9000dp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 493
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Άρχισαν επιτέλους να δίνουν ΟΤΑ update στην 12 για τις EU εκδόσεις του Nord 2.

Για την ώρα φαίνεται να είναι σε περιορισμένους χρήστες στην Ευρώπη και η χρήση VPN από άλλη ευρωπαϊκή χώρα μπορεί να βοηθήσει μπορεί και όχι αν κάποιος που δεν του το βγάζει τώρα θέλει να δοκιμάσει να επιταχύνει την διαδικασία. Λογικά είναι full zip οπότε θα βγει και στο oxygen updater.

Για να δούμε πως θα πάει και αυτό...

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, spiliot said:

Άρχισαν επιτέλους να δίνουν ΟΤΑ update στην 12 για τις EU εκδόσεις του Nord 2.

Για την ώρα φαίνεται να είναι σε περιορισμένους χρήστες στην Ευρώπη και η χρήση VPN από άλλη ευρωπαϊκή χώρα μπορεί να βοηθήσει μπορεί και όχι αν κάποιος που δεν του το βγάζει τώρα θέλει να δοκιμάσει να επιταχύνει την διαδικασία. Λογικά είναι full zip οπότε θα βγει και στο oxygen updater.

Για να δούμε πως θα πάει και αυτό...

Μολις μπηκε στο oxygen updater

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα μέσω oxygen updater.

Μου έβγαλε την πίστη γιατί δεν εμφανιζόταν το local install με τίποτα, τα κατάφερα με την προτελευταία από τις εφαρμογές που προτείνει το oxygen updater στις οδηγίες, οι άλλες ή δεν μπαίνανε ή δεν δούλευαν εντελώς ή κάνουν επανεκκίνηση χωρίς να περνάνε το update.

Σε αυτή που δούλεψε αφού διάλεξα το αρχείο περίμενα ώρα να εμφανίσει το παράθυρο του install, όπου νόμιζα ότι κόλλησε και μου γράφει factory reset και κάνει restart. Εγκεφαλικό γιατί δεν είχα backup τις τελευταίες βδομάδες. Ευτυχώς δεν το έκανε. Μπήκε σε factory mode και μετά install.

Στην 12 φαίνεται ακόμα πιο γρήγορη η συσκευή, τα μενού στις ρυθμίσεις είναι πιο οργανωμένα και οι κινήσεις (gestures) βγάζουν περισσότερο νόημα, αλλά είναι πολλές να τις θυμάσαι με την μία. Σοβαρές διαφορές με την 11 δεν υπάρχουν.

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το shelf. Παλιά το είχε στην αρχική οθόνη μόνο, τώρα πήγε πάνω δεξιά εκεί που είχα συνηθίσει να κατεβάζω την κουρτίνα. Δε μπορείς να αφαιρέσεις την αναζήτηση που δεν την χρησιμοποιώ και δεν κάνει καλή διαχείριση του χώρου αφήνοντας μεγάλα κενά. Μάλλον θα το απενεργοποιήσω. Άλλο αρνητικό του launcher της 12 είναι ότι δεν μπορείς να αλλάξεις το μέγεθος σε μερικά widget που δεν θέλουν να το αλλάξεις, παρόλο που μπορούσες να το κάνεις στην 11 και δούλευαν.

Προστέθηκε η δυνατότητα να κάνεις disable εφαρμογές συστήματος που δεν χρειάζεσαι κάτι που για άγνωστους λόγους είχαν μπλοκάρει στην 11.

Άλλο σημαντικό, η επιλογή για 5g είναι τώρα διαθέσιμη χωρίς να χρειάζεται κόλπα από τρίτες εφαρμογές.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, spiliot said:

Το έβαλα μέσω oxygen updater.

Μου έβγαλε την πίστη γιατί δεν εμφανιζόταν το local install με τίποτα, τα κατάφερα με την προτελευταία από τις εφαρμογές που προτείνει το oxygen updater στις οδηγίες, οι άλλες ή δεν μπαίνανε ή δεν δούλευαν εντελώς ή κάνουν επανεκκίνηση χωρίς να περνάνε το update.

Σε αυτή που δούλεψε αφού διάλεξα το αρχείο περίμενα ώρα να εμφανίσει το παράθυρο του install, όπου νόμιζα ότι κόλλησε και μου γράφει factory reset και κάνει restart. Εγκεφαλικό γιατί δεν είχα backup τις τελευταίες βδομάδες. Ευτυχώς δεν το έκανε. Μπήκε σε factory mode και μετά install.

Στην 12 φαίνεται ακόμα πιο γρήγορη η συσκευή, τα μενού στις ρυθμίσεις είναι πιο οργανωμένα και οι κινήσεις (gestures) βγάζουν περισσότερο νόημα, αλλά είναι πολλές να τις θυμάσαι με την μία. Σοβαρές διαφορές με την 11 δεν υπάρχουν.

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το shelf. Παλιά το είχε στην αρχική οθόνη μόνο, τώρα πήγε πάνω δεξιά εκεί που είχα συνηθίσει να κατεβάζω την κουρτίνα. Δε μπορείς να αφαιρέσεις την αναζήτηση που δεν την χρησιμοποιώ και δεν κάνει καλή διαχείριση του χώρου αφήνοντας μεγάλα κενά. Μάλλον θα το απενεργοποιήσω. Άλλο αρνητικό του launcher της 12 είναι ότι δεν μπορείς να αλλάξεις το μέγεθος σε μερικά widget που δεν θέλουν να το αλλάξεις, παρόλο που μπορούσες να το κάνεις στην 11 και δούλευαν.

Προστέθηκε η δυνατότητα να κάνεις disable εφαρμογές συστήματος που δεν χρειάζεσαι κάτι που για άγνωστους λόγους είχαν μπλοκάρει στην 11.

Άλλο σημαντικό, η επιλογή για 5g είναι τώρα διαθέσιμη χωρίς να χρειάζεται κόλπα από τρίτες εφαρμογές.

Εμένα το 5G μου δούλευε και στην 11 χωρίς άλλες εφαρμογές (cosmote).

Νομίζω μπορούσες να το εγκαταστήσεις με επανεκίνηση σε recovery mode πολύ πιο εύκολα από τις εφαρμογές που δίνει το oxygen updater (έτσι έβαλα εγώ την ινδική) αλλά εντάξει αφού τα κατάφερες όλα καλά.

11/10 λοιπόν πήραμε επίσημα Android 12, άντε να δούμε το 13 πότε θα έρθει 😂

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, greg10 said:

Εμένα το 5G μου δούλευε και στην 11 χωρίς άλλες εφαρμογές (cosmote).

Νομίζω μπορούσες να το εγκαταστήσεις με επανεκίνηση σε recovery mode πολύ πιο εύκολα από τις εφαρμογές που δίνει το oxygen updater (έτσι έβαλα εγώ την ινδική) αλλά εντάξει αφού τα κατάφερες όλα καλά.

11/10 λοιπόν πήραμε επίσημα Android 12, άντε να δούμε το 13 πότε θα έρθει 😂

Αν η 12 ήταν 11/10, τότε η 13 θα είναι 12/11. Τι όχι; 🤦‍♂️

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επιτρεψτε μου μια απλη ερωτηση μιας και δεν ειμαι απο τους εξπερ χρηστες 

Απο που μπορω να βρω τους κλασσικους ηχους old phones ringtones  και πως γινεται η εγκατασταση στο Nord 2  CE ..?

Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιο σχολιο - οδηγια εγκαταστασης

hal9000dp
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαντάζομαι να είναι διαφορετικό στο CE, πας στο ringtones και στην επιλογή ήχου έχει μία ξεχωριστή κατηγορία on this device, που αν πατήσεις σου εμφανίζει να διαλέξεις από όλα τα αρχεία που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για ringtone, πχ μουσική.

Τώρα τον ήχο που θες δε ξέρω να σου πω που να τον βρεις, δεν είμαι καν σίγουρος ποιος είναι, αλλά λογικά όπου και να τον βρεις, τον κατεβάζεις και λογικά θα το βρει μόνο του να το βγάλει στην λίστα φτάνει να είναι mp3 ή ẃav (πιστεύω, τα πρώτα μου τα βγάζει σίγουρα, τα δεύτερα θα έπρεπε αλλά δεν έχω και κανένα).

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ρε σεις που φωνάζαμε που είναι και που είναι η 12 χαχαχ.... Προχωράμε άφοβα?

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω θέμα μετά την αναβάθμιση με το wifi

Ενώ φαίνεται συνδεδεμένο δεν έχω ίντερνετ και με πετάει έξω συνέχεια

Δεν είναι θέμα ρούτερ έχω δύο ρούτερ το ίδιο κάνει κι όλες οι συσκευές στο σπίτι είναι συνδεδεμένες μία χαρά

Αμέσως μετά την αναβάθμιση ξεκίνησε το πρόβλημα

Καμία βοήθεια?

Το πρόβλημα είναι και με 2.4 και με 5 σύνδεση 

Edited by aelarav
Link to comment
Share on other sites

  

59 minutes ago, aelarav said:

Παιδιά εγώ έχω θέμα μετά την αναβάθμιση με το wifi

Ενώ φαίνεται συνδεδεμένο δεν έχω ίντερνετ και με πετάει έξω συνέχεια

Δεν είναι θέμα ρούτερ έχω δύο ρούτερ το ίδιο κάνει κι όλες οι συσκευές στο σπίτι είναι συνδεδεμένες μία χαρά

Αμέσως μετά την αναβάθμιση ξεκίνησε το πρόβλημα

Καμία βοήθεια?

Το πρόβλημα είναι και με 2.4 και με 5 σύνδεση 

Κάνε ένα reset network settings για αρχή...

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Δεν έχω δει κάποιον άλλο να παραπονιέται με το ίδιο πρόβλημα στα άλλα φόρουμ που ρίχνω μια ματιά πότε πότε. Κλείσε το bluetooth αν είναι ανοιχτό να δεις αν αλλάζει τίποτα και ίσως μετά το μόνο που μένει είναι το πλήρες factory reset της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος συναγερμός παιδιά όλα καλά τελικά ήταν θέμα σύνδεσης cosmote μόλις διαμαρτυρήθηκαν τα παιδιά για τη σύνδεση κατάλαβα ότι κάτι παίζει με τον οτε οπότε όλα καλά με την ενημέρωση και μου φαίνεται ότι το κινητό πάει πιο σφαίρα απο πριν να δούμε τι θα παίξει με την μπαταρία 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αφού έκανα εγκατάσταση την ενημέρωση σε nord 2 άλλαξε ταπετσαρία και κάποια άλλα που πρέπει να τα σεταρω πάλι... Επίσης αυτό με το σκρολ δεξιά για τις ειδήσεις Google μόνο με απενεργοποιηση φεύγει? Γιατί πλέον δεν υπάρχει σαν επιλογή όλως πριν στην 11... Τι φάση? Έχω δει κάποια πραγματάκια που με ψιλό χάλασαν είναι η αλήθεια μετά την ενημέρωση...

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δεν άλλαξε ταπετσαρία.

Στα θετικά η άμεση διόρθωση της φωτογραφίας που είναι στο πλάι και αποθήκευση της χωρίς να μπεις στην επεξεργασία.

Ένα αρνητικό αλλά πταίσμα είναι πως πλέον από την συντομεύση στην επιφάνεια εργασίας δεν μπορείς να κάνεις αντικατάσταση αλλά πρέπει να μπεις στις πληροφορίες εφαρμογής και το δεύτερο σπαστικό είναι πως πλέον κάνοντας αναζήτηση στις εφαρμογές δεν κάνει αναζήτηση και στο play store ώστε να την κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ... αν μπορει καποιος να μου πει... μετά την αναβαθμιση εξακολουθεί να ιφισταται το ultra dark στο night mode της καμερας???

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δεν άλλαξε ταπετσαρία.
Στα θετικά η άμεση διόρθωση της φωτογραφίας που είναι στο πλάι και αποθήκευση της χωρίς να μπεις στην επεξεργασία.
Ένα αρνητικό αλλά πταίσμα είναι πως πλέον από την συντομεύση στην επιφάνεια εργασίας δεν μπορείς να κάνεις αντικατάσταση αλλά πρέπει να μπεις στις πληροφορίες εφαρμογής και το δεύτερο σπαστικό είναι πως πλέον κάνοντας αναζήτηση στις εφαρμογές δεν κάνει αναζήτηση και στο play store ώστε να την κατεβάσεις.
Παρατήρησες κάτι όταν ανοίγεις τα δεδομένα? Διάβασα σε ομάδα στον φβ ότι αναφέρθηκε ότι δεν ανοίγει... Μου το έκανε και μένα καποιες φορές... Επίσης κάτι άλλο χαζό στα μηνύματα παρατήρησες το χρώμα στο φόντο? Θυμάμαι ήταν μπλε πχ ενώ τώρα είναι σαν ξεθωριασμενο...
Και κάτι άλλο είναι όταν έχω πολλά παράθυρα ανοιχτά και πατάς το κουμπί για κλείσιμο όλων εκεί που στην 11 ήταν όλα πένα τώρα μια τα κλείνει, μια όχι, μια αφήνει ένα ανοιχτό και πρέπει να το κάνω εγώ προς τα πάνω για να κλείσει... Δε ξέρω έχω κάτι κουλά... Τα έχει κανένας άλλος αυτά;
Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι τπτ με τα δεδομένα.

Τα μηνύματα εμένα έχουν μαύρο φόντο. Ίσως επειδή έχω την σκοτεινή λειτουργία ενεργή.

Επίσης την πρώτη φορά που έκλεισα πολλαπλές καρτέλες ναι μου άφησε αυτή που ήταν πρώτη ακόμα ανοιχτή.

Όσες φορές προσπάθησα να το επαναλάβω τις έκλεισε όλες.

Να σημειώσω πως έχω δει πως η μπαταρία αντέχει περισσότερο με την ιδία χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι τπτ με τα δεδομένα.
Τα μηνύματα εμένα έχουν μαύρο φόντο. Ίσως επειδή έχω την σκοτεινή λειτουργία ενεργή.
Επίσης την πρώτη φορά που έκλεισα πολλαπλές καρτέλες ναι μου άφησε αυτή που ήταν πρώτη ακόμα ανοιχτή.
Όσες φορές προσπάθησα να το επαναλάβω τις έκλεισε όλες.
Να σημειώσω πως έχω δει πως η μπαταρία αντέχει περισσότερο με την ιδία χρήση.
Τι να σου πω? Εμένα κάνει αυτά τα χαζά και μου έχει σπάσει τα νεύρα... Δε ξέρω τι θα γίνει

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...