Jump to content

Cosmote neo


rodriguez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αστεία παραπλάνηση από την cote ,υπάρχουν καλύτερα και φθηνότερα
αυτό δε όλα τα κάνεις από το app πραγματικά είναι για γέλια


Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, την ερχόμενη Τετάρτη, λήγει το cosmote απεριόριστα που είχα ενεργοποιήσει την τελευταία ημέρα της προσφοράς (20/09) (9,90€ για 30 ημέρες)

Το πακέτο έχει ενεργοποιηθεί σε mobile internet με κάρτα.

Από την Πέμπτη θα χρειαστώ νέο πακέτο με internet..

Αυτή τη στιγμή το mobile internet με κάρτα προσφέρει 2 μηνιαία πακέτα δεδομένων. 10GB / 10€ & 50GB / 25€
Γνωρίζω ότι δε θα μου φτάσουν τα 10 GB, οπότε αναγκαστικά θα πήγαινα στα 50€ / 25€.
Αντί να ενεργοποιήσω το εν λόγω πακέτο, δεν είναι καλύτερα να ενεργοποιήσω το φθηνότερο πακέτο cosmote neo (στα 20€) και να επωφεληθώ της προσφοράς των 100GB;(για 1 μήνα)

Υπάρχει κάποια παγίδα; Πχ με το που παραλάβω την κάρτα sim, μπορώ άραγε να διακόψω το πλάνο; (Με ένα tap μπορείς να διακόψεις το πλάνο σου για όσο
καιρό χρειαστείς, χωρίς καμία απολύτως δέσμευση)Ή μήπως θα διακοπεί και το δώρο των 100GB;

Επίσης, γνωρίζει κανείς εάν μπορώ να παραλάβω νέα κάρτα sim απευθείας από κατάστημα Γερμανός;

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, panarmon74 said:

Ποια ειναι αυτα τα "έξτρα" πακέτα ?

Μπορείς να τα παραθέσεις εδώ να τα δούμε και εμείς ? (αν σου είναι εύκολο...) 

 

IMG_20211017_164707.jpg

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. 

Να σαι καλά. 

Και ένα τελευταίο, αν ξέρεις να μου πεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος... 

Μπορώ να ενεργοποιήσω το πακέτο των έξτρα GB χωρίς να έχω κάνει αγορά βασικού πακέτου; 

Ενδιαφέρομαι μόνο για τα GB. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panarmon74 said:

Σ' ευχαριστώ πολύ. 

Να σαι καλά. 

Και ένα τελευταίο, αν ξέρεις να μου πεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος... 

Μπορώ να ενεργοποιήσω το πακέτο των έξτρα GB χωρίς να έχω κάνει αγορά βασικού πακέτου; 

Ενδιαφέρομαι μόνο για τα GB. 

 

Μπορεις, αλλα αν εισαι με καρτα, τοτε πρεπει να το κανεις σαν εξτρά προγραμμα σε δικαρτο τηλεφωνο. Αλλη μια σιμ δηλαδη, απο οσο ξερω. Ρωτα στο 13888 να σου πουν σιγουρα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vaskor said:

Μπορεις, αλλα αν εισαι με καρτα, τοτε πρεπει να το κανεις σαν εξτρά προγραμμα σε δικαρτο τηλεφωνο. Αλλη μια σιμ δηλαδη, απο οσο ξερω. Ρωτα στο 13888 να σου πουν σιγουρα.

Όταν λες "με κάρτα", τι ακριβώς εννοείς; 

Έχω 2 νούμερα what's up και 1 internet mobile. 

Εάν αλλάξω κάποιο από αυτά, (μόνο για "αλλαγή" μιλάω), μπορώ να πάρω μόνο το έξτρα πακέτο των GB που ενδιαφέρομαι (20€/40gb) ,να πάρω και το δώρο των 100 GB ?

Και τι γίνεται στην περίπτωση που την επόμενη μέρα ακυρώσω τη σύνδεση ;

Παραμένει το δώρο των 100 GB ενεργό για τους επόμενους μήνες χωρίς την αυτόματη ανανέωση αφενός και αφετέρου η κάρτα επανέρχεται στην αρχική της "κατασταση" (να το πω έτσι) ως what's up και πάλι ;

Ελπίζω να είμαι κατανοητός. 

Σ' ευχαριστώ για την οποία βοήθεια μέχρι τώρα. 

Συγνώμη αν κουράζω με τις απορίες μου. 

Σκέφτομαι να το ενεργοποιήσω από αύριο αν έχει "θετική" κατάληξη το πράγμα .

Edited by panarmon74
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, panarmon74 said:

Παραμένει το δώρο των 100 GB ενεργό για τους επόμενους μήνες χωρίς την αυτόματη ανανέωση αφενός και αφετέρου η κάρτα επανέρχεται στην αρχική της "κατασταση" (να το πω έτσι) ως what's up και πάλι ;

Στις συχνές ερωτήσεις αναφέρει ότι: "Προϋπόθεση για την διατήρηση των δωρεάν 100 GB είναι η επιτυχής ανανέωση του μηνιαίου πλάνου, για το διάστημα των 12 μηνών."

  

14 ώρες πριν, panarmon74 said:

Μπορώ να ενεργοποιήσω το πακέτο των έξτρα GB χωρίς να έχω κάνει αγορά βασικού πακέτου; 

Ενδιαφέρομαι μόνο για τα GB. 

 

12 ώρες πριν, vaskor said:

Μπορεις, αλλα αν εισαι με καρτα, τοτε πρεπει να το κανεις σαν εξτρά προγραμμα σε δικαρτο τηλέφωνο. Αλλη μια σιμ δηλαδη, απο οσο ξερω. 

Σύμφωνα με τους όρους χρήσης oroi-xrisis-cosmote-neo.pdf, μάλλον δε γίνεται ( Ο Συνδρομητής δύναται, εφόσον το Πλάνο είναι ενεργό, να επιλέξει και την αγορά EXTRA πακέτων λεπτών ομιλίας, ΜΒ και SMS τα οποία έχουν διάρκεια μέχρι την επόμενη προγραμματισμένη πληρωμή)

 

Επίσης, άλλοι τρεις όροι που έχουν ενδιαφέρον:

  • Αν διακόψεις το πλάνο, συνεχίζεις να δέχεσαι εισερχόμενες για 86 ημέρες
  • Το πλάνο μπορεί να μείνει απενεργοποιημένο 13 μήνες (Ύστερα χάνεται ο αριθμός)
  • Τα διαθέσιμα λεπτά ομιλίας, δεδομένα (ΜΒ) και SMS του κάθε Πλάνου έχουν διάρκεια 31 ημέρες. Σε περίπτωση που δεν καταναλωθούν εντός του ανωτέρω διαστήματος παρατείνεται η διάρκειά τους μόνο μία φορά για ακόμα 31 ημέρες.
Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν είναι τα extra για το Neo.

Το Neo έχει 2GB, 200', 300sms, 5gb streaming, 5gb social/chat.

5€ έκαστο

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος εάν στο neo υπάρχουν οι ίδιοι περιορισμοί ταχύτητας μετάδοσης δεδομένων που ισχύουν στην καρτοκινητή ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος εάν στο neo υπάρχουν οι ίδιοι περιορισμοί ταχύτητας μετάδοσης δεδομένων που ισχύουν στην καρτοκινητή ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Λένε ότι δεν υπάρχει. Αλλά αυτό έχει αξία στα απεριόριστα. Στα 8 gigabyte το μήνα τι να τον κάνεις τον κόφτη?
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Stef08 said:

Γνωρίζει κάποιος εάν στο neo υπάρχουν οι ίδιοι περιορισμοί ταχύτητας μετάδοσης δεδομένων που ισχύουν στην καρτοκινητή ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ποιους περιορισμους στην ταχύτητα δεδομένων έχει η καρτοκινητη;

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ποιους περιορισμους στην ταχύτητα δεδομένων έχει η καρτοκινητη;
 

Αυτούς που λέει η cosmote ότι έχει ,παράδειγμα στα προγράμματα συμβολαίου gigamax unlimited διαφημίζει ότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός σε ταχύτητες 4g και 5g στο φτωχό μου μυαλό αυτό σημαίνει ότι σε αλλά πακέτα υπάρχει …


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Stef08 said:


Αυτούς που λέει η cosmote ότι έχει ,παράδειγμα στα προγράμματα συμβολαίου gigamax unlimited διαφημίζει ότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός σε ταχύτητες 4g και 5g στο φτωχό μου μυαλό αυτό σημαίνει ότι σε αλλά πακέτα υπάρχει …


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παμε παλι. Που ΛΕΕΙ οτι εχει; Επειδη το λεει το μυαλο σου δεν ειναι και ετσι νομιζω....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι. Που ΛΕΕΙ οτι εχει; Επειδη το λεει το μυαλο σου δεν ειναι και ετσι νομιζω....

Να το πάμε πάλι … η cosmote διαφημίζει πακέτο σύνδεσης κινητής λέγοντας ότι στο συγκεκριμένο πακέτο δεν υφίστανται περιορισμοί σε ταχύτητες 4g και 5g αν το μυαλό μου καταλαβαίνει κάτι λάθος ευχαρίστως να το διαφωτίσουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites


Αυτούς που λέει η cosmote ότι έχει ,παράδειγμα στα προγράμματα συμβολαίου gigamax unlimited διαφημίζει ότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός σε ταχύτητες 4g και 5g στο φτωχό μου μυαλό αυτό σημαίνει ότι σε αλλά πακέτα υπάρχει …


Sent from my iPhone using Tapatalk
Για καρτοκινητή μίλησε ο φίλος όχι για προγράμματα συμβολαίου απεριόριστα.
Το neo είναι καρτοκινητή τηλεφωνία.
Για λίγα gigabyte το μήνα τι νόημα έχει να μπει κόφτης?
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Stef08 said:


Να το πάμε πάλι … η cosmote διαφημίζει πακέτο σύνδεσης κινητής λέγοντας ότι στο συγκεκριμένο πακέτο δεν υφίστανται περιορισμοί σε ταχύτητες 4g και 5g αν το μυαλό μου καταλαβαίνει κάτι λάθος ευχαρίστως να το διαφωτίσουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτο το λεει γιατι οι αλλες στα απεριοριστα προγραμματα τους, ειναι απεριοριστα αλλα μετα παο καποια GB χρησης, ριχνουν την ταχυτητα. Ενω η κοσμοτε λεει οτι ειναι πραγματικα απεριοριστα με φουλ ταχυτητα ασχετα με τον ογκο δεδομενων που καταλανωνεις. Ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα... 

 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για καρτοκινητή μίλησε ο φίλος όχι για προγράμματα συμβολαίου απεριόριστα.
Το neo είναι καρτοκινητή τηλεφωνία.
Για λίγα gigabyte το μήνα τι νόημα έχει να μπει κόφτης?

Καρτοκινητή δεν νομίσω να είναι δεν προκύπτει και από κάπου αφού σου δίνει την δυνατότητα να κανείς φορητότητα από καρτοκινητή


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το λεει γιατι οι αλλες στα απεριοριστα προγραμματα τους, ειναι απεριοριστα αλλα μετα παο καποια GB χρησης, ριχνουν την ταχυτητα. Ενω η κοσμοτε λεει οτι ειναι πραγματικα απεριοριστα με φουλ ταχυτητα ασχετα με τον ογκο δεδομενων που καταλανωνεις. Ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα... 
 

Ναι ,κατάλαβα την διαφορά ακόμα και εγώ με το φτωχό μυαλό ,σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και συγνώμη εάν σε έθιξα που δεν το κατάλαβα από την αρχή τι εννοούσε η cosmote


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει το Neo? 

 

Είμαι με what's up. Κάθε μήνα κάθομαι σαν χαζός και ψάχνω τι συμφέρει. Η χρέωση ανά 3 λεπτό είναι αστεία γιστι οι περισσότερες κλήσεις μου είναι στα 2-3  λεπτά. Ενώ για data είναι πανάκριβο. Αξίζει λέτε το neo? 

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει το Neo? 
 
Είμαι με what's up. Κάθε μήνα κάθομαι σαν χαζός και ψάχνω τι συμφέρει. Η χρέωση ανά 3 λεπτό είναι αστεία γιστι οι περισσότερες κλήσεις μου είναι στα 2-3  λεπτά. Ενώ για data είναι πανάκριβο. Αξίζει λέτε το neo? 
Δεν αξίζει το νέο. Πιο ακριβό από το απλό. Αν θέλεις μόνο what's up έχει ακριβά πακέτα γιατί όλοι αυτό έχουν. Το φρογκ είναι φτηνότερο αν θέλεις μόνο κοσμοτε. Σε συνδυασμό με ένα VoIP την βγάζεις άνετα με 10€ τον μήνα.
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Romanos said:

Τελικά αξίζει το Neo? 

 

Είμαι με what's up. Κάθε μήνα κάθομαι σαν χαζός και ψάχνω τι συμφέρει. Η χρέωση ανά 3 λεπτό είναι αστεία γιστι οι περισσότερες κλήσεις μου είναι στα 2-3  λεπτά. Ενώ για data είναι πανάκριβο. Αξίζει λέτε το neo? 

Είναι καιρός να αρχίσεις να σκέφτεσαι λίγο διαφορετικά. Για κλήσεις χρησιμοποίησε VoIP. Και όλα τα λεφτά της κάρτας ρίξε τα στα δεδομένα. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2021 at 9:40 ΜΜ, MeddlingMageGR said:

Είναι καιρός να αρχίσεις να σκέφτεσαι λίγο διαφορετικά. Για κλήσεις χρησιμοποίησε VoIP. Και όλα τα λεφτά της κάρτας ρίξε τα στα δεδομένα. 

 

On 25/10/2021 at 9:08 ΜΜ, pavlitakis1 said:
On 25/10/2021 at 8:53 ΜΜ, Romanos said:
Τελικά αξίζει το Neo? 
 
Είμαι με what's up. Κάθε μήνα κάθομαι σαν χαζός και ψάχνω τι συμφέρει. Η χρέωση ανά 3 λεπτό είναι αστεία γιστι οι περισσότερες κλήσεις μου είναι στα 2-3  λεπτά. Ενώ για data είναι πανάκριβο. Αξίζει λέτε το neo? 

Δεν αξίζει το νέο. Πιο ακριβό από το απλό. Αν θέλεις μόνο what's up έχει ακριβά πακέτα γιατί όλοι αυτό έχουν. Το φρογκ είναι φτηνότερο αν θέλεις μόνο κοσμοτε. Σε συνδυασμό με ένα VoIP την βγάζεις άνετα με 10€ τον μήνα.

Για στείλτε καμία πληροφορία για ποιο VoiP να δω.  

Ευτυχώς ή δυστυχώς, ήμουν Αγγλία τόσα χρόνια που είχε απλά πακέτα Χ λεφτά, Υ Data, Unlimited Ομιλία / SMS και ήταν απλή η διαδικασία, εδώ κάθε μήνα πρέπει να βρίσκουμε εκ νέου τι μας συμφέρει. Γι' αυτό και κοιτάω/κοιτούσα το Neo. 

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δες calling credit 2€ απεριόριστα Ελλάδα τον μήνα αν μιλάς πολύ ή με 6 κάτι γύρω στα 700' χωρίς λήξη, για VoIP.

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mουφα η σύνδεση . πήρα την κάρτα SIM απο το cosmote neo και ειμαι με EDGE συνδεση, τη στιγμή που σε συμβόλαιο  πιανω 5G

Link to comment
Share on other sites

Mουφα η σύνδεση . πήρα την κάρτα SIM απο το cosmote neo και ειμαι με EDGE συνδεση, τη στιγμή που σε συμβόλαιο  πιανω 5G

Κάτι άλλο φταίει ψάξου λίγο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...